Изучаваме думите за изключение на руски език. Правопис ЧИ и ЧИ

клас: 2

Цели:

  • научете как да пишете правилно чи-чив думи;
  • развиват умения за писане;
  • развиват правописна бдителност;
  • развиват монологична реч, внимание, наблюдателност, мислене;
  • подобряване на санитарните и хигиенните умения;

Оборудване:учебник, флаш карти, справочни карти.

По време на часовете

I. Организация на часа.

Проверете готовността за урока.

II. Работа по темата.

1) анализ на тетрадки

- отворени тетрадки. Виж. Много ме зарадвахте.

Свърши работата без грешки … хора

Направени са 1-2 грешки … перс.

Честито за работата...

Те се опитват…

Обичам тетрадки...

Бъди внимателен. Опитвам.

2) Работа върху гатанката

а) напишете на дъската: (маркирана LCD връзка, цветна дъска)

Живей в трудна книга lcd д
Хитри братя шк И.
Десет от тях, но тези братя
Те броят всичко на света.

- Прочетете (четете самостоятелно)

- Прочетете, докажете, че сте чели? (мистерия, тъй като артикулът е описан, но не е наименуван)

- Познай (числа). докажи.

- Препрочетете, помислете:

  • Колко звука [g] има в гатанката? (1)
  • Колко звука [w] има в гатанката? (2)

Какво можете да кажете за тези звуци? (винаги твърдо, съчетано в звучност и глухота, съскане)

Какви букви означават тези звуци? ("zhe" "sha") карти W W на дъската

б) мин. калиграфия

- Обърнете внимание на правописа на тези букви.

- Покажи учител.

- Запишете връзките на LCD SHK (покажете с думи) (правило за кацане)

Заключение: Браво! Написано с правилна калиграфия. Опитахме.

в) Какви други съскащи звуци знаете? (ч ш ш)

Какви букви означават звуците? ("че" "ша" "це")

на дъската карти H C W

- Какво правописно изписване с тези букви знаете?

(ЖИ - ШИ пиша с гласната И; ЧА - ЩА пиша с гласната А; ЧУ - ШУ пиша с гласната У)

ZHI SHI CHA SHA CHU SHU карти

- А какво знаем за правописа с Ч? (Нищо)

г) Прочетете отново гатанката.

- Какво е? (цифри)

- Нека направим звуково-буквен анализ на думата "числа" (децата изпълняват

независимо) ПРАВИЛО ЗА КАЦАНЕ

ПРЕГЛЕД

Нека да проверим как го направихме.

- Кой го има? (децата сигнализират в червено; ако зелено - защо? съмнение)

- Какво ти има? ( публикувам. "И"; публикувам. "Y")

„Но аз не сложих нищо. Защо мислиш?

Не знам коя буква да напиша.

И така, върху какво ще работим?

публикуване на таблото

3) Работа по двойки.

а) Вземете зелена карта.

- Прочетете задачата

- Какво не е ясно? Работим.


б) Проверка

На кои две групи разделихте думите?

(думи с орф. TSYс писмо С

думи с орф. CIс писмо И)

в) Прочетете отново думите от I група. (децата четат думите)

TSY

- Прочетете отново думите.

TSYе в края на думата)

- Прочетете думите от група II. (децата четат думите)

На дъската се появява карта. Наблягам на комбинацията CI

- Прочетете отново думите.

- Какви интересни неща забелязахте? ( CIв средата на думата)

РЕЗУЛТАТ: Браво! Правилно намерих правописа и го доказах.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ: Кога е написано TSYс буквата Y (написана в края на думата)

- когато е написано CIс буквата I (написана в средата на думата)

ФИЗМИНУТКА

4) Работа върху текста.

Вземете пликовете, извадете картичките.

- Прочети. (децата четат)

– Какво прочетохте? (оферти)

- Да го прочетем. (прочетете едно изречение наведнъж)

- Как мислите, каква задача ще изпълняваме?

- Съставете текст от тези изречения.

Замръзват през зимата и животните. 5
Децата се радват на снега. 2
Птиците трудно намират храна. 4
Ето че идва зимата. 1
Ами птиците и животните? 3

ПРЕГЛЕД

- Прочетете текста, който имате. Докажи го. (това е текст, защото всички изречения са свързани по смисъл, всяко следващо изречение продължава предходното)

- За какво се говори в текста? Тема (идва зимата)

- Прочетете текста отново.

Намерете и запишете изречения, в които се говори за птици.

ПРЕГЛЕД

- Колко изречения бяха записани?

- Прочети.

Намерете думи с нов правопис. Докажи го.

(TSYПиша с буквата Y, защото в края на думата)

РЕЗУЛТАТ: Браво! Свършил си правилната работа.

5) Отварям записа на дъската:

- Прочети. (прочетете думите във верига)

- Какви интересни неща забелязахте? ( TSY- в средата на думата, но това не може да бъде)

- Момчета, оказва се, че на руски има думи, които не отговарят на правописа. Правописът на тези думи трябва да се запомни. Тези думи са думи на изключение. ДУМИ ЗА ИЗКЛЮЧЕНИЕ

- За по-лесно запомняне на думите има рима, която ще ви помогне. (Аз говоря)

Циганинът се изправя на пръсти и казва "циц" на пилето.

- Нека кажем всичко заедно.

РЕЗУЛТАТ: Браво! Запомнете правописа на тези думи, за да избегнете грешки.

6) Обратно към думата (схема)

ЦИФРИ

Коя буква ще напишем в тази дума?

- Докажи го. (Пиша QI с буквата I, защото няма QI в средата на думата и в думите по изключение)

- Те го доказаха правилно.

Нека направим заключение.

- Кога Ци се пише с буквата И? (по средата на думата)

- Кога TSY се пише с буквата Y? (в края на думата)

- Кой запомни всички думи на изключението?

- Назовете ги.

РЕЗУЛТАТ: Браво! Правилно доказано и заключено.

7) Самостоятелна работа.

- Да поработим върху задачата.

- Вземете карта (жълта)

б) Проверка.

Прочетете ... ... думите, които сте записали.

Какво общо? (всяка дума има правопис)

Каква е думата "екстра"? (Франция - държава, снежинка - orff. Zhi - ши)

- Прочетете думите за правописа "tsy пишете с буквата y"

  • циганин
  • Улици
  • мацки

Каква е думата "екстра"?

циганин (изключение на думата)

- Прочетете думите с правописа "ци пишете с буквата и"

  • Франция
  • Цилиндър

- Кога ци се пише с буквата у? (в края на думата и в изключения)

– Кога ци се пише с бук и? (по средата на думата)

На какъв въпрос търсим отговор? (когато TSY се изписва с думи и когато QI)

Отговорихме ли на този въпрос?

- Кога TSY се пише с буквата Y, QI с буквата I?

III. Отражение:

- Продължете изречението:

  • Беше ми интересно…
  • Исках…
  • Разбрах, че….
  • успях...

РЕЗЮМЕ НА УРОКА:

- Момчета, останах доволен.

Вие бяхте истински учени. Намерих правописа и го доказах.

Редакторите на сайта не носят отговорност за съдържанието на статията в този раздел.

Урок по грамотност

Предмет: Правопис на думи със съчетания TSY и QI.
Цели: 1. Създайте условия за формиране на концепцията за правилното изписване на думи с комбинации от TSY и QI.
2. Затвърдете знанията за азбуката.
3. Продължете да работите върху поетичен текст, развийте способността да намирате рима.
4. Култивирайте уважение към мнението на другите хора, развивайте способността за работа в група.

Оборудване: карти с думи, плакат с изображение на цирк, растерна карта на циркова сграда за деца, циркова карта, текст на стихотворение, плик с изключение на думи, карти за групова работа.

По време на часовете
1. Орг. момент.
Т: Да започнем урока по ограмотяване.
Кажете си здравей - усмивките си подарете. Сега се усмихни и на мен.
Благодаря ти!

2. Постановка на проблема. Формулиране на темата на урока.
Т: И нека започнем урока с повторение на азбуката.
(децата повтарят азбуката по памет)
Познаването на азбуката ще ни бъде полезно в следващата задача.
Пред вас са листовки с точки и букви. Какво мислите, че трябва да направите?
D: Свържете точките по азбучен ред.
(децата свързват точките)
У: Какво стана?
Проверете предположението си.
Ето думите (на дъската). Всички те са свързани с това, което е нарисувано на вашата снимка.
МАГОСНИК
ГИМНАСТИЧКИ
жонгльори
ХУДОЖНИЦИ НА ЖИВОТНИ
Д: Това е цирк.
У: Разбира се, че е цирк.
Обичаш ли цирка? Защо обичаш цирка? (отговорите на децата)
За да е ясно на всички, че това е сграда на цирк, трябва табела.

Д: Една буква липсва.
Въпрос: Коя буква липсва?
D: Буквата I е пропусната, защото [C] винаги е твърд звук. S - защото чуваме [S]
U: Опишете звука, който означава буквата C.
D: Звукът [C] е съгласен, твърд, глух, несдвоен.
U: Как можем да напишем правилно комбинация от Qi или Qi?
Д: Днес трябва да разберем в урока.
W: Точно така. А за това трябва да сте много внимателни и наблюдателни.

3. Намиране на начини за решаване на проблема.
Т: Огледайте добре нашия клас. Какво видя?
D: Думите са разпръснати из целия клас.
(Число, четка, цикада, гребен, краставици, индианци, цилиндър, скорци, циферблат, улици, кученце, сискина.)
U: Трябва да намерите и донесете думи, които съдържат буквата C.
Думите са поставени на дъската
номер
цикада
краставици
индианци
цилиндър
циферблат на часовника
улици
скорци

У: Вижте думите. Кои думи не разбираш?
(Ученикът чете значението на думата "цикада" от тълковния речник.)
Т: На какви 2 групи могат да се разделят тези думи.
Г: Одушевени и неодушевени предмети.
Думи със значение на единствено и множествено число.
Двусрични и трисрични думи.
Думи, които започват с гласна и думи, които започват със съгласна.
Думи, които започват с Qi и думи, които завършват с Qi.
номер
цикада
цилиндър
краставица циферблат
индианци
улици
скорци

Т: Погледни внимателно думите. Какво забелязваш?
D: Ако QI е в началото на думата, тогава се изписва гласната I, а ако комбинацията е в края на думата, тогава се изписва TSY.
T: Виж какво друго общо имат думите във втората колона?
Г: Думи, които обозначават предмети и имат множествено значение.
U: Направете заключение, когато е написана комбинацията TSY, когато - QI.
D: Комбинацията QI се пише, ако е в началото на думата, а комбинацията TSY се пише в края на думите, които имат множествено число.
У: Да се ​​върна на думата цирк. Как да напиша тази дума правилно.
Д: В думата цирк съчетанието от ЧИ се изписва с гласната И.
T: Подпишете чертежа си.

У: Тази сутрин получихме писмо от циркови артисти.
Не си ли го виждал? Огледайте се внимателно наоколо.
(Децата намират писмо в класната стая)
Да видим какво са ни написали художниците.
циц
ЦИГАНИ
МАЦКА
ПЪРХИ ПЪРЦИ
Т: Какво можете да кажете за тези думи?
Д: Допуснаха грешки, думите са изписани неправилно, т.к. комбинацията TSY е в началото на думата и се изписва с буквата I.
T: Как да се уверя, че думите са написани правилно или не?
Д: Трябва да погледнете в правописния речник.
Т: Потърсете думите в речника.
T: Какво можете да кажете за писането на тези думи?
Д: Думите са написани правилно.
У: Момчета, как е? Оказва се, че тези думи не се подчиняват на правилото, което изведехме в урока.
Д: Вероятно това са някои специални думи и те трябва да се запомнят.
W: Точно така. Тези думи са изключения. И за да ги запомним по-добре, трябва да станем.
Сега всеки от вас ще бъде художник. Трябва да "изобразите думите".
(Децата показват всяка дума и запомнят стиха.
"Циганин на пръсти каза циц на пиле")
U: Формулирайте заключение как се пишат думите с комбинации TSY и QI.

4. Работа в групи. Фиксиране на материала.
Т: Всяка група трябва да вмъкне липсващите букви в думите, да докаже, че правописът е правилен. (Думи върху карти.)
Аз или Y
C_RKUL
НОЖИЦА_
ПИЛЕ_
C_ФИЛМИ
мацка_
Преглед.

5. Работа с текст.
Т: А сега отиваме на цирк. Нека не тръгваме сами. Ще бъдем придружени. СЗО? Ще разберете, като прочетете текста.
(текст отпечатан на листовки)
Пилето отиваше на цирк,
Облечени, облечени
Взе билет и взе цвете
И хукна с всички сили.
По арената бродят чапли.
Като танцьори на сцената.
Учена цикада
Напишете числата до тях.
Пилето й хвърли цвете.
Гласът му беше тънък
Не можеше да извика "Браво"
Просто й подхвърлих цвете.
И разбира се цикадата
Радвам се на успеха си.
Тя хвана компаса с лапите си
И нарисувах кръг.
Всички плеснаха с ръце
И пилето също пляскаше.

Т: С кого ходихме на цирк?
Д: Пиле.
У: Кого отведохме на арената на цирка?
D: Чапли и научени цикади се представиха.
Т: Момчета, какво можете да кажете за текста?
Д: Това е стихотворение, защото в текста има римувани думи.
Т: Намерете римата в стихотворението.
(Децата търсят рима)
Т: Какви интересни неща забелязахте в стихотворението?
Д: Имаше думи за ново правило.
T: Намерете и подчертайте думите с комбинациите от QI и QI. Обяснете техния правопис.

6. Резултатът от урока.
Т: Спомнете си каква задача си поставихме в началото на урока.
D: Разберете как се пишат думите с комбинации от TSY и QI.
(формулирайте заключение)
У: Мислите ли, че разкрихме всички тайни на правописа?
Д: Разбира се, че не. Все още имаме много да учим в следващите уроци.

Цели:

  • научете как да пишете правилно чи-чив думи;
  • развиват умения за писане;
  • развиват правописна бдителност;
  • развиват монологична реч, внимание, наблюдателност, мислене;
  • подобряване на санитарните и хигиенните умения;
  • Оборудване:учебник, флаш карти, справочни карти.

    I. Организация на часа.

    Проверете готовността за урока.

    II. Работа по темата.

    1) анализ на тетрадки

    - отворени тетрадки. Виж. Много ме зарадвахте.

    Свърши работата без грешки … хора

    Направени са 1-2 грешки … перс.

    Честито за работата...

    Бъди внимателен. Опитвам.

    2) Работа върху гатанката

    а) напишете на дъската: (маркирана LCD връзка, цветна дъска)

    Живей в трудна книга lcd д
    Хитри братя шк И.
    Десет от тях, но тези братя
    Те броят всичко на света.

    - Прочетете (четете самостоятелно)

    - Прочетете, докажете, че сте чели? (мистерия, тъй като артикулът е описан, но не е наименуван)

    - Познай (числа). докажи.

  • Колко звука [g] има в гатанката? (1)
  • Колко звука [w] има в гатанката? (2)
  • Какво можете да кажете за тези звуци? (винаги твърдо, съчетано в звучност и глухота, съскане)

    Какви букви означават тези звуци? ("zhe" "sha") карти W W на дъската

    б) мин. калиграфия

    - Обърнете внимание на правописа на тези букви.

    - Запишете връзките на LCD SHK (покажете с думи) (правило за кацане)

    Заключение: Браво! Написано с правилна калиграфия. Опитахме.

    в) Какви други съскащи звуци знаете? (ч ш ш)

    Какви букви означават звуците? ("че" "ша" "це")

    на дъската карти H C W

    - Какво правописно изписване с тези букви знаете?

    (ЖИ - ШИ пиша с гласната И; ЧА - ЩА пиша с гласната А; ЧУ - ШУ пиша с гласната У)

    ZHI SHI CHA SHA CHU SHU карти

    - А какво знаем за правописа с Ч? (Нищо)

    г) Прочетете отново гатанката.

    - Какво е? (цифри)

    - Нека направим звуково-буквен анализ на думата "числа" (децата изпълняват

    независимо) ПРАВИЛО ЗА КАЦАНЕ

    ПРЕГЛЕД

    Нека да проверим как го направихме.

    - Кой го има? (децата сигнализират в червено; ако зелено - защо? съмнение)

    - Какво ти има? ( публикувам. "И"; публикувам. "Y")

    „Но аз не сложих нищо. Защо мислиш?

    Не знам коя буква да напиша.

    И така, върху какво ще работим?

    публикуване на таблото

    3) Работа по двойки.

    а) Вземете зелена карта.

    - Какво не е ясно? Работим.

    На кои две групи разделихте думите?

    (думи с орф. TSYс писмо С

    думи с орф. CIс писмо И)

    в) Прочетете отново думите от I група. (децата четат думите)

    TSY

    TSYе в края на думата)

    - Прочетете думите от група II. (децата четат думите)

    На дъската се появява карта. Наблягам на комбинацията CI

    - Какви интересни неща забелязахте? ( CIв средата на думата)

    РЕЗУЛТАТ: Браво! Правилно намерих правописа и го доказах.

    ЗАКЛЮЧЕНИЕ: Кога е написано TSYс буквата Y (написана в края на думата)

    - когато е написано CIс буквата I (написана в средата на думата)

    ФИЗМИНУТКА

    4) Работа върху текста.

    Вземете пликовете, извадете картичките.

    - Прочети. (децата четат)

    – Какво прочетохте? (оферти)

    - Да го прочетем. (прочетете едно изречение наведнъж)

    - Как мислите, каква задача ще изпълняваме?

    - Съставете текст от тези изречения.

    Замръзват през зимата и животните. 5
    Децата се радват на снега. 2
    Птиците трудно намират храна. 4
    Ето че идва зимата. 1
    Ами птиците и животните? 3

    - Прочетете текста, който имате. Докажи го. (това е текст, защото всички изречения са свързани по смисъл, всяко следващо изречение продължава предходното)

    - За какво се говори в текста? Тема (идва зимата)

    - Прочетете текста отново.

    Намерете и запишете изречения, в които се говори за птици.

    ПРЕГЛЕД

    - Колко изречения бяха записани?

    Намерете думи с нов правопис. Докажи го.

    (TSYПиша с буквата Y, защото в края на думата)

    РЕЗУЛТАТ: Браво! Свършил си правилната работа.

    5) Отварям записа на дъската:

    - Прочети. (прочетете думите във верига)

    - Какви интересни неща забелязахте? ( TSY- в средата на думата, но това не може да бъде)

    - Момчета, оказва се, че на руски има думи, които не отговарят на правописа. Правописът на тези думи трябва да се запомни. Тези думи са думи на изключение. ДУМИ ЗА ИЗКЛЮЧЕНИЕ

    - За по-лесно запомняне на думите има рима, която ще ви помогне. (Аз говоря)

    Циганинът се изправя на пръсти и казва "циц" на пилето.

    - Нека кажем всичко заедно.

    РЕЗУЛТАТ: Браво! Запомнете правописа на тези думи, за да избегнете грешки.

    6) Обратно към думата (схема)

    Коя буква ще напишем в тази дума?

    - Докажи го. (Пиша QI с буквата I, защото няма QI в средата на думата и в думите по изключение)

    Нека направим заключение.

    - Кога Ци се пише с буквата И? (по средата на думата)

    - Кога TSY се пише с буквата Y? (в края на думата)

    - Кой запомни всички думи на изключението?

    РЕЗУЛТАТ: Браво! Правилно доказано и заключено.

    7) Самостоятелна работа.

    - Да поработим върху задачата.

    - Вземете карта (жълта)

    Прочетете ... ... думите, които сте записали.

    Какво общо? (всяка дума има правопис)

    Каква е думата "екстра"? (Франция - държава, снежинка - orff. Zhi - ши)

    - Прочетете думите за правописа "tsy пишете с буквата y"

    Каква е думата "екстра"?

    циганин (изключение на думата)

    - Прочетете думите с правописа "ци пишете с буквата и"

    - Кога ци се пише с буквата у? (в края на думата и в изключения)

    – Кога ци се пише с бук и? (по средата на думата)

    На какъв въпрос търсим отговор? (когато TSY се изписва с думи и когато QI)

    Отговорихме ли на този въпрос?

    - Кога TSY се пише с буквата Y, QI с буквата I?

    III. Отражение:

    • Беше ми интересно…
    • Исках…
    • Разбрах, че….
    • успях...
    • - Момчета, останах доволен.

      Вие бяхте истински учени. Намерих правописа и го доказах.

      xn--i1abbnckbmcl9fb.xn--p1ai

      ПРАВОПИСЕН РЕЧНИК

      Към основния

      Правопис на думи в букви от А преди аз погледнете списъка с букви >>>

      Най-важните правописни правила.

      Букви b и b.

      В други случаи буквата се използва като разделител b , Например: Бур bян, V bмлад, врабче bдруго, пилета b yozny, лисица bаз, лисица bд, лисица bИ, нощ bЮ, без bЯна, под b yachiy, руж bЙо, еризипел bЮ, сер b yozny, ч bЙо, ч bаз, ч bИ.

      Забележка 1. В много заети думи буквата b използва се като разделител преди буква О , Например: битка bТой, бул bТой, Гил bотина, джоб bола, компания bТой, медал bТой, мин bТой, беседка bТой, изпратено по пощата bТой, шампанско bТой.

      Бележка 2 Разделяне b не се пише в следните случаи:

      а) в сложни съкратени думи: Госюриздат;

      б) след представки и след първата част на сложни думи преди А , О , при , ъъъ : безпроблемен, подразделение, луд, спаси, три ярда, двуетажен.

      Правопис на съскащи с гласни.

      9. След буквите и , ш , ч , sch букви не са написани с руски думи с , аз , Ю , и се пишат писма И , А , при .

      В някои чужди думи след и , И ш , а също и след ° С се пишат писма аз И Ю : брошка Юра, и Юри, ° С Юбогат, Свентс азнас.

      Правопис TSY - QI и TSE - TSO.

      10. Писмо с след ° С написани в окончанията на съществителните ( краставица ци , Не дим ци ), в окончанията и в наставката - un прилагателни ( ку ци th, Блед ци th, сестри цин).

      Освен това, ци написано с думи циГан, цифилми, цибъбреци, ци° С, и с други думи от същия корен ( циганайски, циП- циП, На цибъбреци, цикати така нататък.). В други случаи пишете ци , Например: мелница циаз, цитата, цирк, цифра, цирулник, цимбала, ци bik, ци nga, циновка, тиган цистр, цибуле, циястреб, цимлянское.

      11. В ударени срички в съответствие с произношението след ° С заклинание О , Например: цокат, цозалог, дали цо , млад цом, от цо V, платно цонавън, обли цо vka, износени цовой, тен цоРи така нататък.

      без акцент след ° С вместо О заклинание д , Например: картини це , пръст на ръката цем, Комсомол це V, ку це th, сито ценавън, млад цевата, виж цеусукана, тен ценеобуздана, тен цеДДС, гар цеДДС, завъртане цеДДС.

      Забележка. В неударени срички О написано само с думи цопалтои някои чужди думи, напр. дворец цо , скер цо .

      dictionary.liferus.ru

      wiki.eduVdom.com

      Потребителски инструменти

      Инструменти за сайтове

      Страничен панел

      Руски език - правопис:

      Контакти

      Правопис цъ - ци и цъ - цо

      Писмо сслед ° Сзаклинание в окончанията на съществителните (краставица с , Не кокошки с ), в окончания и наставка -unприлагателни ( kuts th, бледо лице th, сестри un ).

      В думи ° С сган, c сфилми, c сбъбреци, c с° Си с други думи от същите корени ( ° С сГана, c сп-ц с p, на c сбъбреци, c скати т.н.) е написано ци. Мога помня:° С сган на c сбъбреци c сфилм c сщракна c с° С.
      В останалитеслучаи е написано ци, Например: станция Иинтегрална схема Итата, c И pk, c И fra, c Ирулник, гр Итопки, c Иклюн, c И nga, c Иновка, гр Ибуля, c Игарка, гр Имлянское.

      в ударени сричкиспоред произношението ° Сзаклинание О, Например: ° С Окат, c О kohl, лица О, много добре Ом, баща Ов, черен пипер О vy, заличава О vka, vytanz Овой, танци ОРи така нататък.
      Без акцентслед ° Свместо Озаклинание д, Например: кърпи д, пръст на ръката дм, комсомолец дв, кутс двърви, седи дуау, браво двата, гланц дуау, танцувай днеобуздан, танц дват, гарц дват, пръскайте дват.

      wiki.eduvdom.com

      АБВ истини

      Интерактивна диктовка

      Учебник по ЛИТЕРАТУРА: правопис

      Урок по грамотност: Пунктуация

      Имена и заглавия. Интерактивен симулатор

      полезни връзки

      Лятно четене

      мемоари

      Езикови цитати

      Извивки на езици

      Пословици и поговорки

      Избери верния отговор. За да проверите изпълнената задача, натиснете бутона "Проверка".

      Правопис У и Й след Ц

      За да изберете точно буквата Y или И след Ts, е необходимо да определите в коя част на думата се намира съмнителната гласна.
      1. В корените на думите след С трябва да пишете буквата И (например: ЦИРК, ЦИТАТ) във всички думи, с изключение на думите по изключение: ЦИГАНИН, МАЦКА, ПИЛЕ, ПРЯКА, ПРЯКА.
      2. В окончанията и наставките след C се пише Y (например: БОЙЦИ-Y, КРАСТАВИЦИ-Y, СЕСТРИ-YN, QUEEN-YN-O). Изключенията тук са глаголът КЪМ МУЗИКАТА, както и всички съществителни, които в именителен падеж завършват на - ЦИЯ (например: ГАРА, ПОЗИЦИЯ, ДЕЙСТВИЕ).

      1. „Моля ви да изчакате малко“, каза длъжностното лице, като постави ts _ fru върху хартия с едната си ръка и премести две точки върху сметките с пръстите на лявата си ръка. (Н. Гогол)

      2. Кръвта на всички, които чуха този вълчи вик, беше смразена и безумен, смъртен страх, отнемайки ума им, ги тласкаше в пукнатини, в най-дълбоките и тесни дупки. (Р. Крап)

      3. - Къде си, звяр, отряза носа си? — изкрещя тя от гняв. - Измамник! пияница! Аз лично ще информирам полицията за вас _ и. Какъв разбойник! (Н. Гогол)

      4. Степан Трофимович нарочно, по най-глупавия начин, понякога превеждаше руски поговорки _ и коренни поговорки на френски, като несъмнено можеше да разбира и превежда по-добре; но той направи това от специален вид шик и го намери за остроумно. (Ф. Достоевски)

      5. Вестникът може да загуби репутацията си. Ако някой започне да пише, че носът му е избягал, тогава. И така те вече казват, че се печатат много несъответствия и фалшиви слухове. (Н. Гогол)

      6. Частникът беше голям насърчител на всички изкуства и манифактури, но той предпочиташе държавната банкнота пред всичко. „Това нещо“, казваше той обикновено, „няма нищо по-добро от това нещо: не иска храна, ще заеме малко място, винаги ще се побере в джоба ви, ако го изпуснете, няма да ви нарани.“ (Н. Гогол)

      7. По това време Иван Яковлевич, разбойник, погледна през вратата, но плахо като котка, която току-що е бичувана за кражба на мазнини. (Н. Гогол)

      8. Моторни гърнета _ кал и безшумни. (В. Набоков)

      9. ... Беше мълчалив мъж с бяло лице, с къса, твърда коса, стърчаща върху кубичен череп и рибешки поглед в студени очи, латинец по професия, а по-късно доста виден съветски служител. (В. Набоков)

      10. Винаги съм искал да намеря истински приятел, ще свирим музика с него, той ще ми остави къща и цветна градина като наследство. (В. Набоков)

      11. Спомняте ли си как веднъж закусихме в неговия хотел, на луксозната, многоетажна граница на Италия, където асфалтът е безкрайно умножен от блясък _ nii и въздухът мирише на гума и рай? (В. Набоков)

      12. Всички психични заболявания се обясняват с подсъзнателната памет за нещастията на предците на пациента и ако пациентът страда, да речем, от мания на величието, тогава за пълното му излекуване е необходимо само да се установи кой от неговите прадядовци е бил властолюбив неудачник. (В. Набоков)

      13. Дисертация - това аз ловко и болезнено убодих тогавашните славянофили и веднага му доставих многобройни и яростни врагове сред тях. (Ф. Достоевски)

      14. Ухилен, той свали късото си яке, свали рошав тъмен суичър през главата си. (В. Набоков)

      15. Но тогава той имаше предвид sambits и с особена бързина нареди да се увери веднъж завинаги, че кариерата му е прекъсната за целия му живот от "вихрушка от обстоятелства". (Ф. Достоевски.)

      16. Мисъл c _ nic; но в края на краищата, възвишеността на организацията дори понякога допринася за склонност към цинични мисли, вече само въз основа на многостранността на развитието. (Ф. Достоевски)

      17. Това беше една халюцинация _ nat _ I преди болестта, особено след като в същата нощ той наистина се разболя цели две седмици. (Ф. Достоевски)

      19. В чужбина Шатов коренно променя някои от предишните си социалистически убеждения и скача в противоположната крайност. (Ф. Достоевски)

      20. Националността, ако искате, никога не се е появявала у нас, освен под формата на клубно аристократично начинание, а освен това и московско. (Ф. Достоевски)

      21. В очакване те дадоха на почтения и оскърбен Пьотър Павлович цяла овца _ ю: те го прегърнаха и целунаха; целият град го посети. (Ф. Достоевски)

      22. Чувствайки се, той отиде наляво, до кухненската врата, намери я, мина през senz _ и слезе по стълбите. (Ф. Достоевски)

      23. Все още приятели, все още пиене, клуб и карти и репутация _ Аз съм атеист. Не ми харесва тази слава, Степан Трофимович. (Ф. Достоевски)

      24. Той дори излезе на разходка, за необходимото упражнение, само при пълен здрач, когато вече беше напълно тъмно. (Ф. Достоевски)

      25. Всички наши хора бяха официално уведомени от самото начало, че Степан Трофимович няма да го приеме известно време и поиска да бъде оставен в пълен мир. (Ф. Достоевски)

      26. - Самият Алексей Нилич току-що от чужбина _, след четиригодишно отсъствие, - подхвана Липутин, - отидоха да се усъвършенстват по специалността си. (Ф. Достоевски)

      27. Те само събират наблюдения, но не засягат същността на въпроса или, така да се каже, моралната му страна и дори напълно отхвърлят морала, но се придържат към най-новия принцип - пътя на всеобщото унищожение за добри крайни цели. (Ф. Достоевски)

      28. В Русия се публикуват множество столични и провинциални вестници и други списания и ежедневно се съобщава за много инциденти. (Ф. Достоевски)

      29. Между другото: тук в окръга има евнух, любопитен народ. (Ф. Достоевски)

      30. Дъщеря й беше някъде в Турци - мъжът й я доведе и дванадесет години нямаше ни слух, ни дух. (Ф. Достоевски)

      31. Тя стоеше над него около три минути, едва си поемаше дъх, и внезапно я обзе страх; тя излезе на колене, спря на вратата, припряно го пресече и си тръгна незабелязано, с ново тежко чувство и нова меланхолия. (Ф. Достоевски)

      32. На входа на нашия огромен пазарен площад е полуразрушената църква „Рождество Богородично“ _, която е забележителна старина в нашия древен град. (Ф. Достоевски)

      33. Събуждайки се за утре, свеж като ябълка, той веднага отиде в лагера ts _ Ghansky, разположен от другата страна на реката в селището, за което чу вчера в клуба, и не се появи в хотела два дни. (Ф. Достоевски)

      34. - Как така, ще отидеш ли в челната петица, ако ти предложа? — внезапно избухна Верховенски и остави ножицата на масата. (Ф. Достоевски)

      35. Той реши да отиде директно във вестникарската експедиция и да направи публикация предварително с подробно описание на всички качества, така че всеки, който го срещне, да може веднага да го запознае с него или поне да го уведоми за мястото на престой. (Н. Гогол)

      36. Няма да описвам подробно картината на огъня: кой в ​​Рус не го знае? В най-близките алеи до горящите улици суматохата и струпването на хора бяха непосилни. (Ф. Достоевски)

      37. Оказа се, че една земевладелка, Надежда Егоровна Светлица _на, вчера й каза да се изчака в Хатов и обеща да я заведе в Спасово, но тя не дойде. (Ф. Достоевски)

      38. Варвара Петровна я хвана за ръка, като хвърчило и филм, и бързо я завлече към Степан Трофимович. (Ф. Достоевски)

      39. Основното, което измъчваше всички, беше, че от цялото объркване, което се появи, беше невъзможно да се извлече нещо общо и обвързващо. (Ф. Достоевски)

      40. Водата облиза ниския бряг, покрит с тръстика, нарциси _ сами и напрегната плът от неразцъфнали ириси. (Дж. Ъпдайк)

      41. Най-благородното и безупречно възмущение пламна в душата й, когато, слагайки шал, тя улови смущения и недоверчив поглед на своите ученици _. (Ф. Достоевски)

      42. Имаше например момент в Раковото отделение на Солженици, когато руската проза, а с нея и самият писател, стигнаха на два-три абзаца до решителен пробив. (И. Бродски)

      43. Защото - бъдете търпеливи, деца, остават само седем минути да страдате - въпреки че потенциално всяка клетка поотделно е безсмъртна, но, доброволно поела диференцирана функция в рамките на организирана общност от клетки, тя попада в неблагоприятна среда (J. Updike)

      44. Трупът на бронтозавър тежеше тридесет тона, а мозъкът - само две унции _ и. (Дж. Ъпдайк)

      45. Но точно както върху лист хартия, защрихован с черен молив, се появяват надписите и надписите, отдавна изтрити, боядисани върху капака на бюрото, тази картина отново съживи в мен копнеж и страх за баща ми. (Дж. Ъпдайк)

      46. ​​​​Момчето искаше да стане доктор по медицина _ ни, но не завърши обучението си и сега стана хипер. (Дж. Ъпдайк)

      47. Патици и жаби се съревноваваха помежду си дрезгаво и ликуващо крещяха на блатисто езеро, надничащи през гъсталаците на череши, липи, акация и диви ябълкови дървета. (Дж. Ъпдайк)

      48. Тук винаги пиех лимонада, сякаш се сбогувах с нея, преди да се потопя в тази тъмна пустош, която по някаква нелепа грешка стана наш дом. (Дж. Ъпдайк)

      Училище XXI век

      (в) всички научихме по малко

      Диктовки: комбинации от ци, ци

      Забавно напомняне!за по-лесно запомняне на думи, в които в основата на думата след ° Сзаклинание И, научете децата на следната поговорка:

      Gypsy на tsybuds се приближи до филма за мацки
      и ts го изкрещя: "ts ts ts!"

      След q буквата s се пише в окончания и в наставката -yn, например: птици, овце, краставици, белолици, сестри, лисици, както и в думите цигани, пиле, на пръсти, циц (междуметие) и други думи от същия корен. В други случаи след c винаги се пише и, например: гара, мат, цинк, лекарство.

      ци, ци.

      Бащи, бойци, ковачи, игли за плетене, страници, лук, нападатели, дворци, пиле, пиле-пиле, пръсти, птици, улици, продавачи, краставици. (16 думи)

      Запишете думите. Наблегнете на комбинациите ци, ци.

      Зайци, лисици, цици, граници, певци, пръсти, станция, акация, компас, цирк, цинк, фигура, циганин, цирк, компас, фигура, станция. (17 думи)

      Напишете думите в множествено число.

      Баща - бащибоец, ковач, заек, краставица, край, лисица, синигер, дворец, пръст, игла за плетене, крушка, граница, гъсеница.

    Проектът на този урок е разработен по програмата на D.B. Elkonin-V.V. Davydov. Това ще ви позволи да организирате работата на учениците така, че децата сами да открият начин да обозначат звука Y след Ts, да формулират правило. Тези знания ще бъдат резултат от изследователската работа на учениците под ръководството на учител.

    Изтегли:


    Преглед:

    проект на урока

    Учител: Куликова Ирина Генадиевна

    Училище: No 124 Нижни Новгород

    Степен: 1А

    Тема: руски

    програма: обучение за развитие по програмата на D.B. Elkonin -

    V.V.Davydova

    Тема на урока: „Правопис QI-TSY“

    Цел на урока: отворете начин за обозначаване на звука [S] след Ts

    Цели:

    Образователни:в хода на изследователската работа придобийте знания за правописа QI-TSY в думите на руския език

    Разработване: в хода на изследователските дейности момчетата научават, че qi е написано в средата на думата, qi е написано в края на думата, те научават, че има изключения от този метод, които трябва да се запомнят;

    Образователни: трябва да разбират, че получените знания ги правят грамотни; възпитават у децата дух на сътрудничество, солидарност.

    По време на часовете

    I етап. Мотивационно-показателни

    1. Осъществяване на контакт.

    Дава се дългоочакваното обаждане -
    Урокът започва.
    Да съм грамотен
    Имаме много да учим.

    2. Създаване на ситуация на успех.

    Тетрадките бяха отворени.

    Да свършим работа по почистване. По време на теста записах задачите предварително в тетрадка.

    Какво научихме на последния урок по руски? (Научихме се да пишем думи с правопис JI-SHI, CHA-SCHA, CHU-SCHU.)

    Нека проверим как можем да прилагаме правилата, докато пишем. Таблици с думи на дъската. Напишете тези думи с букви, разделени със запетаи.

    [ SCH’UKA ], [H’AS], [ [SPRING], [EARS], [ UCH’US ’], [H’ASCH’A].

    Да направим кръстосана проверка. Ако откриете грешка, ние не я поправяме, а поставяме пръчка в полетата, така че самите момчета да я намерят и коригират. Какво ще оценяваме? (вдясно)

    Вдигнете ръце, кой свърши работата? Много добре!

    II. Изпълнителен директор.

    1. Ситуация на липса на знания

    Тъй като ние с вас се справяме толкова добре със задачите, значи определено ще изпълните молбата на Знайка. Той си тръгна по работа и ни помоли да проверим есето на Незнайката за това как е прекарал почивния си ден. Разпечатах го за всеки от вас, за да се опита да приложи знанията си. (Текстът на есето лежи на бюрата на децата. Децата работят върху този лист хартия.)

    Да проверим какво се е случило.

    (По време на проверката трябва да възникне спор относно правописа на думите с [TSY]. Момчетата вече имат представа, че на руски има правопис на думи с QI и ZY.)

    Какво предизвика нашия спор? (Не знаем кога [TSY] се пише с буквата I и кога с буквата Y)

    Кой може да направи модел на нашето невежество на дъската. (Записът QI? ZY се появява на дъската)

    2. Постановка на учебната задача.

    Причината е сериозна. Оказва се, че не сме се справили с молбата на Знайка и не сме му помогнали. И той имаше толкова големи надежди за нас. И какво ще правим? (Трябва да разберете кога [TSY] се пише с буквата I и кога с буквата Y)

    И кога ще го направим? (Да отидем на урока сега.)

    Всички ли сте съгласни? (да)

    3. Планиране на обучението.

    Това ново знание ли е за нас? (Да) (Ако момчетата кажат, че вече са се срещали с такива думи и знаят правописа на някои от тях, тогава трябва да разберете дали това знание е достатъчно.)

    Как можете да получите нови знания? (От учебник, попитайте възрастен, отворете го сами)

    Кой път да изберем? (Ние избираме последното, въпреки че останалите са по-бързи и лесни, но това няма да е нашето откритие и можем бързо да забравим подобно знание)

    Какво трябва да се изследва, за да се намери начин за обозначаване на звука [Ы].

    (Навеждам децата на факта, че в урока по руски език работим с думи и затова трябва да изследваме думите)

    Имаме ли нужда от думи? (Не, само тези, където има комбинация [TSY])

    Къде можете да ги вземете? (В книгите помолете възрастен да пише.)

    Да предположим, че намерихме такива думи, изписахме ги. Какво ще правим след това? (Необходимо е да ги разделите на колони с Qi и Qi. Сравнете. Направете изводи.)

    Планирали ли сме работата си? (да)

    Нека повторим работния план отново. Ще го запиша на черната дъска

    Намерете и изпишете думи с [TSY] в 2 колони

    ци ци

    Сравнете

    Заключение. (Думи или диаграма)

    Как ще работим? (В групи.)

    (Децата са разделени на групи)

    Тъй като нямаме много време, вече взех няколко истории от книги, откъси от поезия и аз самият написах няколко думи за вас.

    (Предлагам на децата да работят с предварително подготвения материал)

    1 група - селекция от стихотворения

    (материалът се отпечатва с голям шрифт на отделен лист и се дава на групата)

    Група 2 - разкази, отпечатани на лист хартия от буквара на В. В. Репкин, част 2 „Как се излюпи пилето“, „Мечки-борци“.

    3, 4 група - набор от думи с правопис QI-TSI

    Момчетата започват работа.

    МЕЧКИ-БОРЦИ

    Борци с мечки се представиха в цирка.

    Не са се драскали, не са се хапали.

    Държаха се спортно, честно. Браво, мечета! В крайна сметка две мечета надвиха бащата мечка. Клоунът почерпи смелчаците с бонбони. И даде захар на възрастна мечка.

    КАК СЕ ИЗЛЮПИ ПИЛЕТО

    Накрая Чип разбра:

    Има нещо тъмно тук!

    И той се излюпи: удари черупката с клюна си и проби прозореца. Тогава Чик се изправи на пръсти и видя слънцето.

    А под него има двор, възрастни птици и непознато пиленце.

    Хей Чип! - каза непознатият. - Излезте на улицата: ще се бием, ще се провалим.

    Тихо! - каза майката кокошка. И изведнъж забелязах:

    Изглеждаш! Всички изглеждат еднакви!

    Всичко е наред - отговори пилето на име ZyTs. - Ние сме близнаци. Нали така, братко Чик?

    Правилно, правилно! — зарадва се Чип. Никога няма да скучаем.

    И хукнаха към другите пилета.

    Фигури, смелчаци, мотоциклет, цирк, пиле, цигани, цитруси, краставици, браво, мацки, компаси, борци, цинк, скорци, певци.

    _______________________

    ______________

    ____________________________________________________________________________________

    ИЗВОД: След С пишем буквата И ___________________________________________________________

    ____________________________________________________________________________________

    След C пишем буквата Y ________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________________

    Ние сме пъргави сестри
    Бягайте бързо майстори.
    В дъжда – лягаме.
    Бягаме в снега.
    Ето го нашия режим.

    Бащите отглеждат бебета
    Слагат в моторна кола,
    Кара се на предните седалки
    Някъде в цирка или киното.
    А децата са солидни и важни
    Гледайки в прозореца на трамвая.

    Птици, птички, как сте?
    Птици, птички, какво пиете?
    - Е, докато сме живи,
    Пиене на дъждовни капки
    И ние ти пеем песни
    Сутрин и вечер.

    На разходка
    две пилета,
    Три гъски
    Излязохме на реката да се разходим.
    Момичето ги преброи:
    Едно две три четири пет!
    И три гъски плуваха -
    Тяхната гъска не може да ги настигне!
    Останаха само две пилета
    Слънчеви бани на пясъка.

    Върнаха се три гъски
    Момичето започна да брои:
    три гъски,
    Две пилета -
    Сега отново са пет!

    Ето едно или едно,
    Много тънък като игла.

    И ето го номер две.
    обичам какво е

    Извива двойката на врата,
    Опашка се влачи зад нея.

    И зад двойката - виж -
    Излиза числото три.

    Що за станция е това?
    Дибуни или Ямская?
    А от платформата казват:
    - Това е град Ленинград.
    Той извика: Каква шега!
    Втори ден съм
    И се върнах
    И той дойде в Ленинград!
    Ето как се разпръсна
    От улица Басейная!

    (на 1 и 2 група допълнително се дава формуляр за попълване на резултатите от разсъжденията)

    ______________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________

    _____________________________________________________________

    _____________________________________________________________

    _____________________________________________________________

    _____________________________________________________________

    _____________________________________________________________

    ИЗВОД: След С пишем буквата И ________________________________

    _____________________________________________________________

    След C пишем буквата Y _______________________________

    _____________________________________________________________

    _____________________________________________________________

    _____________________________________________________________

    4. Метод на симулация

    (Групите публикуват работата си на дъската. След това отговорникът излиза и казва какво заключение са направили от своите наблюдения, как са го записали. Оказва се, че има думи за изключение.)

    В резултат на това правим общо заключение:

    След C пишем буквата Y в края на думата.

    След C пишем буквата I в средата на думата.

    Буквата Y след C се пише в средата на дума с думи

    Изключения.

    В резултат на сравнение, заключения, ние формулираме правило и създаваме модел на това правило.)

    [TSY]

    CI ………. ………..TSY

    (цирк) (краставици)

    CY………

    циганин

    На пръсти

    Мацка

    циц

    мацка

    След това момчетата копират този модел в своя тефтер с открития.

    III. Рефлексивно-оценъчен етап

    Какво важно откритие направихме днес? (Кажи правилото)

    Може ли сега да изпълним молбата на Знайка? (да)

    Нека вземем историята на Dunno и я проверим внимателно отново.

    Какво получихме? (Децата четат и обясняват)

    Ти и аз сме страхотни. Правилото беше отворено, есето беше проверено. Dunno стана ли по-умен от това? (Не)

    Можем ли да му помогнем? (да)

    Как мога да направя това? (Кажете му това правило и го научете как да го използва)

    Хаиде да направим сделка. Първо, трябва да се опитате да научите роднините си у дома на този начин да обозначавате звука Y след Ts. Тогава ще научим Незнайно.

    Утре ще разберем какво си направил.

    И имаме нужда от това правило само за да научим Не знам? (Да бъдем сами грамотни)

    Интересувахте ли се днес?

    Какво си спомняте най-много?

    На мен също ми беше приятно да работя с теб. Благодаря Ви за съдействието.

    (В следващия урок, по време на изследователската работа, моделът се трансформира. Откриваме, че този метод работи за ударения гласен звук Y след Ts. В останалите случаи това е различно правило. Моделът се трансформира и методът се разработва.)


    Урок по руски език в 3 клас

    Предмет:

    Тип урок : урок за консолидиране на знанията.

    Използвани технологииКлючови думи: технологии за активно обучение, обучение, ориентирано към ученика, педагогика на сътрудничеството, информационни и комуникационни технологии, TRIZ, проблемно-диалогично обучение, технология за развитие на критичното мислене.

    Цели на урока : да се създадат условия за активно консолидиране на писмени комбинации от QI и QI, като се вземе предвид структурата на думата и значението на морфемите.

    Цели на урока:

    1. Образователни:

    2. Разработване:

    Развитие на вниманието;

    3. Образователни:

    Създаване на благоприятна атмосфера на подкрепа и интерес, уважение и сътрудничество;

    Образуване на UUD.

    Когнитивна UUD

    Регулаторен UUD

    Комуникативен:

    Оборудване: карти за самостоятелна работа, компютър, презентация, визуализация за дизайн на дъска.

    1. Орг.момент

    Приятели, много се радвам да вляза във вашия приятелски клас. А за мен наградата е вниманието на вашите умни очи. Пожелавам ви страхотно настроение и добър успех в този урок. И какво учим в уроците по руски? (Правилно, красиво, правилно говорете и пишете). За да подготвим езиците си да дават само правилни и компетентни отговори, нека започнем урока с язика, която също ще ни развесели.

    (Слайд 1)

    Колко те харесвам!

    За какво?

    За усмивка.

    Колко те харесвам!

    За какво?

    За ръкостискане.

    Колко те харесвам!

    За какво?

    Изобщо не се преструвайте

    Опитва се да ме разбере

    Идваш към мен!

    1. Актуализиране на основни знания.

    1) На картите и на слайда е дадено стихотворение. Нека го прочетем.

    C.filok изпълнява в C.R.K.

    Той свири на ts.mbala,

    карах мотоциклет,

    И ts.fr той знаеше много.

    Той излезе от централната линдра

    Морков и краставица.

    И само един не знаеше

    Къде пишат TSY, къде е QI:

    Колекция.i, Tit.n,

    Специално аз и Бърд.

    Момчета, разбирате ли всички думи в това стихотворение? Как можем да разберем значението на думи, които не разбираме? (Използвайте речник). Момчета, как мога да намеря значението на желаната дума в речника? Това вероятно е много дълго време, защото има много думи в речника, докато прочетем всичко. (Всички думи в речника са подредени по азбучен ред). Сега трябва да намерим в речника значението на думите „цилиндър“ и „чинели“, и двете започват с C, как да разберем коя дума ще бъде първа в речника? (Погледнете 2 и след това 3 букви, думата "цилиндър" ще дойде преди думата "цимбал").

    Двама ученици прочитат значението на думите от тълковния речник. Звукът на чинелите е включен.

    1. Поставяне на целта на урока.

    1) Какво не знаеше пилето от това стихотворение? Знаеш ли? Днес ви каня да станете познавачи на руския език в урока и да играете играта „Какво? Където? Как?".

    И така, каква ще бъде темата на нашата игра? - "Правопис на комбинации TSY и TSI. Засилване."

    Каква е нашата цел? – „Упражнение в правилното изписване на думи с комбинации от QI и QI“

    И по време на урока ще отговорим на три въпроса от името на нашата игра.

    КАКВО

    КЪДЕ да проверя?

    КАК

    Да отговорим на първия въпрос:

    Какво трябва да се провери? Букви от гласни Y или And след Ts..

    Къде да проверя? В корена, окончанието или наставката.

    Как да проверя? Приложете правилото.

    1. Решението на образователния проблем.
    1. Нека сега си припомним правилото за изписването на комбинации от TSY и QI. За да направите това, на дъската има знаци, от които трябва да направите правило.

    Какво трябва да знаете, за да напишете правилно буквата на гласната след С? (в коя част от думата е правописът)

    Ако [TSY] е в корена, тогава пишем QI, с изключение на думите на изключения: цигани, пилета, tsyknut, пиле, tsyts.

    Ако [TSY] е в края, пишем Y.

    Ако [TSY] е в наставката -YN - пишем Y.

    Ако [TSY] е в съществителни, завършващи на –tion, пишем I.

    А сега кой може, използвайки схемата на дъската, да каже кога след С пишем S и кога I. (Отговорите на учениците)

    1. А сега, прилагайки това правило, нека изпълним задачата. (Двама ученици излизат на свой ред до дъската (работят с думите „цирк“, „колекция“, след това четирима излизат и работят по двойки, едната двойка избира думи с буквата Y, другата двойка думи с буквата I) излизат и работят по двойки, останалите работят по двойки в картата) Проверка.

    Отражение. Оценете себе си. Ако сте изпълнили тази задача без затруднения и грешки, нарисувайте усмихнато лице на горното стъпало, ако сте направили една грешка, тогава на средното стъпало, а ако ви е било трудно да изпълните тази задача, тогава на долното стъпало.

    1. Първично закрепване. Работа по двойки.
    1. Момчета, до думите от първата колона ще поставя въпросителен знак. Защо мислиш? Ще ви кажа - поставете ударението върху тези думи. (Ученикът на дъската поставя ударението върху думите, останалите в тетрадката). Какво забелязахте? На кои две групи могат да се разделят тези думи? (На думи, където комбинацията от QI е под ударение, и на думи с неударена комбинация от QI).
    1. Сега изпълнете тази задача. (на карти). Въведете липсващите букви, изберете пробна дума, подредете думите по състав. Три двойки деца работят на дъската.

    верига, оценени, цифрови

    И така, какъв извод може да се направи? Винаги ли може да се пише в корена на дума след буквата И? (Не, не винаги, ако е под ударение - тогава пишем AND или S в изключения, а ако е без ударение - тогава трябва или да проверите, или да погледнете в речника)

    1. Физминутка
    1. Самостоятелна работа. Тест.

    Сега нека проверим как можете да приложите правилото. Нека си свършим работата. Поставете пропуснатите букви в думите.

    Fox.n, порция.I, мацка, принц, c.film, пръст, c.fry, краставица, c.rk, c.kat, c.rkul, танц..

    Преглед. Отражение.

    1. Включване на нови знания в системата от знания и повторение.
    1. Известният учител по руски език и литература Юлий Анатолиевич Халфин написа стихотворение, в което събра думи за правилото, по което работихме днес. Нека го прочетем.

    Пилетата лежаха на постелката цял ден.

    Кокошките страдаха ужасно от скорбут.

    Цигани ги прекарват на пръсти до болницата.

    Доктор Цибулей ги нареди да бъдат лекувани там.

    Обяснете значението на подчертаните думи. Как лекарят нареди пилетата да бъдат лекувани от скорбут? Този артикул е в кутията ми. Предлага се в червено, бяло, зелено и дори перлено. Но най-популярен е лукът. Какво е това? (Лук)

    (Имаше лекар в халат, като бръмбар в черупка.

    „Цибуля“, каза той, „не е отвара, а лук.“)

    Мат - Плътен плетен продукт от слама, тръстика за полагане на пода, за опаковане.

    скорбут - Заболяване, причинено от липса на витамини в организма и изразяващо се в разхлабване и кървене на лигавицата на венците, в мускулно-съдова болка, слабост

    1. Лукът, подобно на други зеленчуци или плодове, е много полезен за нашето здраве. Нека измислим гатанки за зеленчуци или плодове и ще получим вид витаминна салата от гатанки, които ще окачим на дъската. И за да получим гатанка, трябва да попълним такава таблица. В първата колона запишете думите, които отговарят на въпроса какво? (лук), а във втория - какво е същото. Да се ​​упражняваме.
    1. Сега се опитайте да напишете гатанка за всеки зеленчук или плод. Можете да го направите сами или в двойка или група. Децата пишат гатанки, няколко гатанки се четат.
    1. Обобщение на урока. Отражение.

    Беше ли ви полезен днешният урок? как?

    Какви задачи смятате, че имате нужда?

    Какви задачи ви се сториха трудни?

    Какви задачи ви харесаха?

    Домашна работа:

    1. Изпишете три фразеологични единици от речника с думи с комбинации от Tsy и Qi, запишете изреченията.
    2. Измислете задачи за съученици по темата „Правопис на TSY и TSI“. (Речникова диктовка, флаш карти, кръстословица, текст за измама с пропуснати букви, тест)

    Преглед:

    За да използвате визуализацията на презентации, създайте акаунт в Google (акаунт) и влезте: https://accounts.google.com


    Надписи на слайдове:

    Урок по руски език 3 клас Правопис TSY и TSI. Консолидация.

    Колко те харесвам! - За какво? - За усмивката. - Колко те харесвам! - За какво? - За ръкостискане. - Колко те харесвам! - За какво? - Изобщо не се преструваш, опитваш се да ме разбереш, вървиш към мен!

    C.filok изпълняваше в ts.rk Той свиреше на ts.mbalah, Той караше мотоциклет, И той знаеше много ts.fr. Той извади моркови и краставици от линдрата. И не знаех само едно нещо, къде пишат TSY, къде QI: Collection.I, Sinits.n, Special I и Spits.n.

    C I MBALY C I LINDR

    КАКВО КЪДЕ КАК ДА ПРОВЕРЯ?

    КАКВО трябва да се провери? Букви от гласни Y или И след C. КЪДЕ да проверя? В корена, наставката, края на думите. КАК да проверя? Приложете правилото.

    ПРОВЕРЕТЕ СЕ! лисици s n порции и пиленца s принцове s ts s филми пръсти s ts и пържени картофи краставици s y rk ts s кифлички и rk ts s

    Пилетата лежаха на постелката цял ден. Кокошките страдаха ужасно от скорбут. Цигани ги прекарват на пръсти до болницата. Доктор Цибулей ги нареди да бъдат лекувани там. Имаше лекар в халат, като бръмбар в черупка. "Цибуля", каза той, "не е отвара, а лук."

    Правим гатанка Попълнете таблицата коя? (поклон) какво (кой) е същият? Кръгла топка Горчиво лекарство Полезно мляко От него вик негодувание 2 . Като свържете написаното в двете колони на таблицата с думи, но не, прочетете гатанката

    Кръгла, но не топка. Горчиво, но не и лек. Полезно, но не мляко. Те плачат от него, но не и негодувание.

    Преглед:

    Самоанализ на урока на началния учител Носова Анна Львовна

    Вещ

    руски език

    Клас

    3 клас

    датата на

    25.01.16

    Тема на урока

    Правопис TSY и QI. Консолидация.

    Тип урок

    Урок за затвърдяване.

    Технологии, използвани в урока

    • Технология на педагогическото сътрудничество

    Технология на проблемно-диалогичното обучение

    • TRCM
    • ТРИЗ
    • Здравословни технологии
    • Подход, ориентиран към личността

    Методи по източник на знания

    • глаголен;
    • практичен;
    • визуален

    Методи по ниво на познавателна активност

    • репродуктивен (възпроизвеждане на предварително придобити знания по време на разговора);
    • частично търсене.

    Методи на умствена дейност

    • анализ;
    • синтез;
    • наблюдение;
    • сравнение;
    • обобщение.

    Принципи на обучение

    • принципът на диференцирания подход;
    • принципът на видимостта;
    • принципът на достъпност (материалът се избира, като се вземат предвид възрастта и психологическите характеристики на учениците).

    Мотивация за учене на различни етапи от урока

    • емоционални методи - насърчаване, създаване на ситуация на успех;
    • познавателни методи - творческа задача;
    • социални методи - създаване на ситуация на взаимопомощ, сътрудничество.

    Форми на работа

    По двойки и групи, колективни, индивидуални

    Цели на урока : да се създадат условия за активно консолидиране на писмени комбинации от QI и QI, като се вземе предвид структурата на думата и значението на морфемите.

    Цели на урока:

    1. Образователни:

    Да коригира алгоритъма за изписване на буквени комбинации TSY и TSI;

    Повторете морфемния анализ на думите;

    Обогатяване на речниковия запас на учениците;

    Подобрете правописните знания и умения.

    2. Разработване:

    Прилагане на системно-дейностен подход;

    Развитие на критичното мислене;

    Развитие на вниманието;

    Развитие на способността за формулиране и доказване на собствена гледна точка;

    Развитие на умения за анализ, сравнение, обобщаване;

    Развийте способността за прилагане на нови знания;

    Развитие на творческите, речеви способности на учениците;

    Формиране на логически умения;

    Развитие на способността да се разчита на изучения материал;

    Развитие на умения за работа в група и по двойки.

    3. Образователни:

    Повишаване на интереса и уважението към родния език;

    Възпитаване на ценностно отношение към словото;

    Създаване на благоприятна атмосфера на подкрепа и интерес, уважение и сътрудничество;

    Взаимодействие на учениците в група и работа по двойки: развитие на уважение един към друг.

    Образуване на UUD.

    Когнитивна UUD

    1. Развиваме умение за извличане на информация от диаграми, илюстрации, текстове.

    2. Представете информацията под формата на диаграма.

    3. Разкрийте същността, характеристиките на обектите.

    4. Въз основа на анализа на обектите направете изводи.

    5. Обобщавайте и класифицирайте по признаци.

    Регулаторен UUD

    1. Оценете учебните дейности в съответствие със задачата.

    3. Прогнозирайте бъдещата работа.

    4. Да се ​​извършва когнитивна и личностна рефлексия.

    Комуникативен:

    1. Формиране на способността да слушате и чувате.

    2. Способността ясно и ясно да изразява мнението си, да изгражда речеви структури.

    3. Способност за изграждане на продуктивно взаимодействие и сътрудничество с връстници и възрастни.

    При конструирането на урока използвах следните принципи: научен, проблемен, визуален, активен, достъпен, систематичен и последователен.

    За постигане на целите на урока съм избрала: методи на средства – проблемни (езиков материал), визуални (карти за работа по двойки, таблица, схема).

    В този урок беше извършена работа по формирането на универсални образователни дейности.

    Извършената работа в урока:

    Чрез овладяване на умения и способности за устна и писмена реч;

    По правопис;

    Чрез разбор на думата по състав.

    Темата, целта, съдържанието на урока съответстват на нивото на усвояване на знанията на учениците и нивото на формиране на техните умения. Всеки етап от урока беше продължение на предходния и подготовка за следващия.

    Дидактическата задача на всеки етап, неговото съдържание, методи и техники на обучение, форми на организиране на познавателната дейност на учениците и реалният резултат са органично свързани помежду си.

    По време на урока се опитах да създам атмосфера на откритост, добронамереност, съвместно творчество и общуване, включително емоционалната сфера на детето.

    Използването на ИКТ технология позволи да се повиши мотивацията на учениците, да се представи по-ясно изученият материал по темата (добре известно е, че при сложното възприемане на информация с помощта на органите на зрението и слуха количеството получена информация се увеличава до 65%), самостоятелната работа даде възможност за бързо проследяване на напредъка на учениците по темата.

    Смятам, че урокът отговаря на поставените цели и задачи. Децата се справиха с предложените задачи в урока, което означава, че целта на урока е постигната.

    В урока бяха използвани следните методи на обучение: визуално-илюстративен, контролен (самоконтрол, самооценка), словесен, практически. За ефективно систематизиране на знанията е използван методът за съставяне на диаграма, който децата ще използват в следващите уроци, което допринася за развитието на логически действия: анализ, синтез, обобщение.

    Използвах технологии за обучение, които отговарят на изискванията на второто поколение на Федералните държавни образователни стандарти: обучение, ориентирано към ученика, педагогика на сътрудничеството, информация и комуникация, TRCM, TRIZ, технологии за спестяване на здравето, проблемно базирано диалогово обучение.

    Студентската активност беше на високо ниво. Материалът се усвоява, като децата успяха да приложат усвоените знания. В уроците се опитвам да развивам самостоятелността на учениците, от самостоятелно поставяне на цели до обобщаване.

    Представената система за оценяване на учениците (лист за самооценка) е много ефективна, защото децата се активизират и всеки вижда резултата от дейността си и може да оцени себе си.

    Планът на урока е завършен. Смятам, че времето в урока беше разпределено рационално.

    Опитвам се да дам положителна емоционална нагласа в началото и в края на всеки урок, което създава така наречената ситуация на успех за всеки ученик, което означава, че има повече желание за учене и, следователно, за добро усвояване на материала.

    Урокът имаше характер на добронамерено сътрудничество както между учител и ученици, така и между учениците.


    Споделете с приятели или запазете за себе си:

    Зареждане...