«Відмінність дієприкметників від віддієслівних прикметників.

Предмет: російську мову

Клас: 7

Шацкова Тетяна Вікторівна

МОУ СЗШ № 43 м Волгограда

Інтерактивна дошка Smart Board

Тема «Причастя як частина мови».

Тема уроку «Відмінність дієприкметників від віддієслівних прикметників.

Правопис однієї і двох букв н в причастя та віддієслівні

прикметників ».

уроку в темі: 18

Урок застосування знань, умінь і навичок, орієнтований на загальноосвітній клас.

Мета уроку: повторення і перевірка знань учнів з даної теми;

виявлення глибини розуміння теми та ступеня міцності всього вивченого на попередніх уроках; розвиток орфографічних умінь і навичок порівнювати, узагальнювати, конкретизувати.

Розвиток мовлення: складання зв'язкового розповіді на лінгвістичну тему; робота над орфоепічних норм.

Повторення: голосні перед однією і двома буквами н в пасивних причастя; знаки пунктуації при причетному обороті.

Завдання уроку: встановити рівень оволодіння учнями теоретичними знаннями з даної теми, що допомагають розвитку орфографічної пильності; формувати навички роботи з Smart Board.

Структура уроку:

I. Оргмомент.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Повідомлення теми і цілей уроку.

ІV. Активізація пройденого матеріалу.

V. Узагальнення теоретичного матеріалу.

VІ. Тренувальні вправи на вміння розрізняти причастя і віддієслівні прикметники.

VІІ. Контроль отриманих знань.

VIІІ. Домашнє завдання.

ІX. Рефлексія.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

Учитель вітає учнів, відзначає відсутніх. Перевіряється готовність до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання.

Від даних дієслів утворіть і запишіть дійсні і пасивні дієприкметники минулого часу. Виділіть в причастиях суфікси і позначте умови вибору досліджуваної орфограми.

Про ... тать, запр ... тить, що сплачуються ... тить, вир ... стить, і ... ти, полити, перес ... дить,

розпушити, до ... Стріли, ог ... народити, ск ... сить, засіяти, вовлеч (?), і ... топити,

зрозуміти, підняти, почати.

У дошки працюють три учня.

Перший виписує слова з пропусками, графічно пояснюючи вставлені орфограми.

Другий - записує дійсні причастя минулого часу, утворені від даних дієслів.

Третій - записує пасивні дієприкметники минулого часу, утворені від цих же дієслів.

Клас в цей час працює усно, відповідаючи на питання:

Які орфограми зустрілися в даній вправі?

За допомогою яких суфіксів утворюються дійсні і пасивні дієприкметники? (-Ущ - (- ющ), -ащ - (- ящ), -вш -, - ш-, -ем- (-ом-), -ім-, НН, -енн- (yoнн), - т)

Від якого дієслова ви не утворили пасивні причастя? Чому?

(Від дієслова йти несов. Виду).

Потім перевіряється завдання, яке було виконано на дошці.

Увага на вимову наступних дієприкметників . Рис.1 (додаток 2)

рис.1

III. Повідомлення теми і цілей уроку.

Тема сьогоднішнього уроку «Відмінність дієприкметників від віддієслівних прикметників. Правопис однієї і двох букв н в причастя та віддієслівні прикметників ». Рис.2 (додаток 2)

Повідомлення цілей уроку.

рис.2

IV. Активізація пройденого матеріалу.

1.Сінтаксіческая п'ятихвилинка. Рис.3 (додаток 2)

Повторення розділових знаків при причетному обороті; вміння вживати причастя в усному мовленні, складати схеми.

Завдання: переробіть пропозицію, вставивши в кожну його частину причетний

оборот; потім запишіть речення, складіть його схему, графічно поясніть розділові знаки.

Ліс загорівся, і в небо став підніматися задушливий дим.

Один учень, використовуючи електронне перо, записує пропозицію, складене їм, на інтерактивній дошці.

За допомогою пера виділяє граматичну основу пропозиції, становить його схему. Всі інші учні виконують завдання на місцях.

Потім слід перевірка.

рис.3

2. Орфографічна робота. Рис.4 (додаток 2)

Повторення орфограми «Голосні перед однією і двома н в пасивних причастя». Робота з орфоепічних норм.

Завдання: встав пропущені букви із зазначенням способу перевірки орфограми.

Перегляд ... ний альбом, задерж ... ний на роботі, наполн ... ний доверху, взвеш ... ний товар, запачк ... ний брудом, усе ... нное поле, запломбують ... ний зуб, розкрити ... ний матеріал, винахідн ... ний прилад, просл ... ний курс лекцій, чує ... нна колись казка.

В об'єктах-буквах червоного кольору використана утиліта множинного клонування. Учень, який працює біля дошки, вибирає потрібну букву і вставляє її в слова; робить висновок.

Орфоепічна робота зі словом запломбований. З'ясовується лексичне значення слова, складається з ним словосполучення.

Інші учні на місцях виконують розбір слів за складом:

1 варіант - розмішати,

2 варіант - продуманий.

Потім слова записуються на інтерактивній дошці іншими учнями. Використовуючи різні кольори електронного пера, учні виділяють морфеми в словах.

рис.4

V. Повторення теоретичних знань, необхідних для формування умінь і навичок з даної теми.

Фронтальна бесіда.

Назвіть ознаки прикметника у причастя.

Чим відрізняються дійсні причастя від пасивних?

Які причастя не утворюються від дієслів доконаного виду?

(Дійсні дієприкметники теперішнього часу; пасивні дієприкметники теперішнього часу.)

Від яких дієслів не можна утворити пасивні дієприкметники?

Розкажіть про правопис н і нн у прикметниках, утворених від іменників.

Як відрізнити причастя від отглагольного прикметника? рис.5

В яких випадках пишеться одна і дві букви н у причастя та віддієслівні прикметників? Згадайте слова - виключення. рис.6

Учні повинні дати відповідь на кожне з питань у формі розповіді на лінгвістичну тему. Слова - виключення записуються в зошит, беруться в рамку.

У міру відповідей учнів вчитель опускає шторку «Зруш шторку-побачиш відповідь», яка закриває таблиці з даної теми. Ріс.5,6 (додаток 2)

Таблиці заздалегідь підготовлені вчителем.

рис.5

рис.6

VI. Наступна група вправ спрямована на виявлення учнями ступеня засвоєння даної теми, рівня сформірованнності навичок правопису однієї і двох букв н в причастя та віддієслівні прикметників; вміння розрізняти ці частини мови.

1. Рис.7 (додаток 2) Завдання: розподіліть словосполучення в дві колонки (н або нн); виходячи з цього, визначте частина мови (причастя або віддієслівний прикметник).

Рані ... ий боєць - злякався тих ... ий солдат, посіємо ... е зерно - сіючи ... а мука,

стриже ... ий хлопчик - стриже ... ті під нуль волосся - оголений ... Другий розділ,

дістіллірова ... а вода, Лінова ... а зошит, жжё ... ий кави - сожжё ... е лист.

Учні на місцях виконують вправу, розподіляючи словосполучення в дві колонки, вставляючи пропущені букви. Перевіряється ступінь засвоєння теми, вміння писати одну і дві н в прикметників і причастя, розрізняти ці частини мови.

рис.7

Учні виконують дане завдання в зошитах. Потім слід взаимопроверка. Діти обмінюються роботами і звіряють записи в зошитах з правильним написанням, яке з'являється на клонують слайді інтерактивної дошки. Рис.8 (додаток 2). Далі робляться висновки.

рис.8

2. Вставте пропущені букви, поясніть свій вибір. Рис.9 (додаток 2)

Знайдіть словосполучення: прич. + Сущ., Дод. + Сущ., В яких головне слово іменник.

Напуга ... а кінь, гашё ... а вапно, непогаше ... ий багаття, Витків ... ий килим, копчё ... а ковбаса, тка ... а скатертину, асфальтірова ... а дорога, кова ... ий меч, підмочити ... а репутація.

Учневі, який працює у інтерактивної дошки, необхідно вставити пропущені букви, пояснити свій вибір; визначити частини мови.

В об'єктах червоного кольору (частини мови) і в об'єктах - буквах зеленого кольору використана утиліта множинного клонування. Учень вибирає потрібну частину мови і букву (н і нн) і вносить в текст. Робиться висновок про будову словосполучень, визначається їх вид (підрядні словосполучення). Учитель стежить за роботою класу.

Проводиться орфоепічна робота зі словом асфальтований. Виясняетсяего лексичне значення, складається з ним словосполучення.

рис.9

3 . Вправи на розвиток мовлення:

3.1. «Віднови прислів'я». Рис.10 (додаток 2)

Завдання: закінчите пропозицію і напишіть, про що говорять:

Чи не гаразд скроєний ... (, но ладно зшитий).

Стрєляного горобця ... (на полові не проведеш).

Лякана ворона ... (куща боїться).

Винну голову ... (меч НЕ січе).

Використовується прийом прихованого тексту, правильні відповіді заховані за шторкою.

Потім слід самоперевірка. «Зруш шторку - побачиш відповідь». Озвучується сенс прислів'їв. Учні розповідають, в яких ситуаціях можна вжити ці прислів'я; пояснюють підкреслені орфограми і пунктограми.

Мал. 10

3.2. Визначте значення метафори. Рис.11 (додаток 2)

Складіть речення з даними словосполученням (підмочена репутація).

Використовується прийом прихованого тексту. Учні працюють на місцях.

рис.11

Завдання перевіряється усно. З'ясовується значення метафори підмочена репутація (зіпсована репутація). Рис.12 (додаток 2). Один з учнів опускає шторку для того, щоб дізнатися правильну відповідь. Учні зачитують складені ними речення.

рис.12

4. Гімнастика для очей.

Мета: зняття зорового стомлення.

1. Вертикальні руху очей вгору - вниз.

2. Горизонтальний вправо - вліво.

3. Обертання очима за годинниковою стрілкою і проти.

4. Очима намалювати криву, зображену на дошці, кілька разів, спочатку в одному, а потім в іншому напрямку.

VII. Самостійне застосування знань і умінь. Рис.13 (додаток 2)

1. Самостійна робота за варіантами з подальшою перевіркою.Записи робляться на дошці за допомогою маркерів. Відпрацювання вміння утворювати від даних дієслів прикметники і причастя.

Чому від дієслова купити утворюються тільки причастя?

(Це дієслово доконаного виду).

рис.13

2. Тест по темі «Відмінність дієприкметників від віддієслівних прикметників.

Одна і дві букви н у причастя та віддієслівні прикметників ».

Цей тест дає можливість проаналізувати сформованість знань учнів з даної теми і відпрацювати навички правопису н і нн у причастя та прикметників, вміння розрізняти ці частини мови. Учні повинні вибрати правильні відповіді із запропонованих варіантів. потім роботи

здаються на перевірку. Рис.14 (додаток 2)

рис.14

рис.14

3. Після здачі робіт проводиться перевірка тесту з метою акцентувати увагу учнів на орфограммой, пов'язаних з даною темою. Перевірка «по ланцюжку» з поясненням свого вибору.

Використовується затемнення екрану.

Учні коментують, а вчитель працює з інтерактивною дошкою, послідовно відкриваючи шторку. Рис.15 (додаток 2)

рис.15

рис.15

VIII. Творче домашнє завдання. Рис.16 (додаток 2)

Перевірка - на наступному уроці.

рис.16

Вправа 124.

Завдання: при списуванні вставте пропущені коми і замініть невизначену форму дієслова повними або короткими пасивні дієприкметниками. Поясніть вживання н і нн у суфіксах.

Напишіть продовження в публіцистичному стилі, використовуючи причастя і віддієслівні прикметники, пояснюючи, як треба себе вести в громадських місцях.

Є чимало хлопців, які рах ... тануть можливим вибігти з дому в (зім'яти) кашкет ... або шапки ... з (ра ... пустити) болта ... щимися вухами. Хлястик у них вічно (обірвати), гудзиків (не) вистачає, черевики не (чистити) з того самого дня, як їх купили. Зустрічають (...) ся і такі, які рах ... тануть, що смітити не можна тільки в кімнатах а в автобусах і тролейбусах, на вулицях (не) замислюючись кидають (зім'яти) обгортку від морозива кірки від (очистити) апельсинів огризки (з'їсти) яблук.

IΧ. Рефлексія.

Мета: сприяти формуванню та розвитку вміння аналізувати власну діяльність

Учитель пропонує оцінити ступінь досягнення поставленої мети на початку уроку кожним учнем, проаналізувавши психологічний стан за трьома рівнями.

Рис.17 (додаток 2)

рис.17

Діти здійснюють підсумкову самооцінку.

Задаються питання, які спонукають учнів до аналізу своєї діяльності на уроці:

Чим даний урок був корисний для вас?

Які прогалини в знаннях допоміг заповнити?

Чим хотіли б зайнятися на наступному уроці?

Як хотіли б працювати?

Чи вважаєте ви свою участь на уроці достатнім для досягнення поставленої мети?

Діти відповідають на питання, тим самим, підбиваючи підсумок роботи на уроці, аналізуючи свою діяльність на цьому уроці.

Учитель дякує учнів за роботу, виставляє оцінки.

На інтерактивну дошку проектується слайд. Рис.18 (додаток 2)


рис.18

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...