Г я Снєгірьов маленьке чудовисько короткий відгук. Снєгірьов Геннадій Якович Чудова човен (Розповіді)

педагогічна майстерня

Івченко Ірина Вікторівна, учитель першої кваліфікаційної категорії, МБОУ ЗОШ №21 м Мурманська

світ природи

в оповіданні Геннадія Снєгірьова

«Маленьке чудовисько».

Урок в рамках методичних днів для педагогів освітніх установ

Г. Мурманська
«Уроки педагогічної майстерності»
2 клас, «Школа Росії».

предмет : літературне читання.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

вид уроку : Урок-подорож.

форми роботи : Фронтальна, індивідуальна, парна.

Мета уроку:

Формувати у дітей уміння бачити красу природи в навколишньому світі.

завдання:

  • познайомити з творчістю Г. Снєгірьова,
  • розвивати навички правильного, швидкого, виразного і свідомого читання за допомогою різноманітних прийомів; вчити дітей ділити текст на частини, складати план, готуватися до переказу,
  • знаходити в тексті матеріал для характеристики героїв і формулювання основної думки твору,
  • виховувати у дітей уважне ставлення до навколишнього світу, вміння бачити красу природи, любити її.

устаткування:

  • презентація;
  • робочі листи для учнів ;
  • заготовка для фотографії;
  • виставка книг Г.Я. Снєгірьова;
  • конверти з картинкою кашалота.

Хід уроку.

I. Організаційний момент

Привіт, хлопці. Мене звуть Ірина Вікторівна.

Сьогодні урок літературного читання проведу у вас я.

II. Актуалізація знань.

Нас чекає цікава подорож.

Увага на слайд. (Презентація)

Як ви думаєте, куди ми вирушимо? (Припущення дітей)

Перевіримо припущення.

Присуньте до себеробочий лист із завданнями.
- Прочитайте завдання №1. (Зберіть з букв назва місця подорожі).

Дано букви: уЧоктак

(1 учень виконує завдання у дошки).

Перевіряємо. (Чукотка)

Яке правило треба згадати, щоб правильно записати слово Чукотка?

Я запрошую вас на край світу.

Давайте подивимося невеличкий фільм про це незвичайному місці.(Презентація)

Анадирський затоку - найбільший на півдні Чукотки. У нього впадає кілька річок, а найбільша - Анадир. Залив звільняється від льоду всього на 2 місяці.

Отже, куди ми вирушимо в подорож?

На чому можна подорожувати? Молодці. Яке нам необхідно засіб пересування?

Чому виберемо корабель? На уроці навколишнього світу ми знайомилися з будовою корабля.

Згадаймо деякі його частини.(Презентація)

Продовжуємо працювати наробочому аркуші.

Прочитайте завдання №2. (Що необхідно взяти з собою в подорож?)

Як справжні мандрівники, ми повинні взяти тільки необхідні предмети. Обведіть їх в кружечок. Давайте перевіримо.

Я бачу, ви справжні мандрівники.

Отже, на цьому кораблі ми вирушаємо по сторінках дивного твору.

на робочому аркуші виконуємо завдання №3 за варіантами.

1 варіант - Знайдіть кордону слів, позначте їх вертикальною лінією, назвіть ІТФ письменника.

Перевірка

Назвіть ім'я? (Генадій)

Назвіть по батькові? (Якович)

Назвіть прізвище? (Снєгірьов)

Яке правило допомогло впоратися із завданням?

2 варіант - Назва твору знайди в словах-перевертнів. Давайте перевіримо.

Яке правило нам допомогло виконати завдання?

А тепер, давайте визначимо жанр твору. Допоможе чистоговорки.(Презентація)

Прочитайте чистоговорку, вставте слова в риму, які підходять за змістом.

З яким жанром ми сьогодні будемо працювати? (Розповідь.)

III. Визначення теми і цілей уроку

Назвіть тему уроку? (Розповідь Г. Я. Снєгірьов «Маленьке чудовисько»).
-Знайомиться ви з творчістю цього письменника? Назвіть першу мета уроку.

1. Познайомитися ...

Виставка книг. (Презентація)

За обкладинках книг припустити про що писав Г.Я. Снєгірьов? (про природу)

Геннадій Якович - москвич, народився 1933 р

Це письменник-мандрівник.Він плавав матросом по Тихому океану, бував в різних експедиціях, бродив з геологами по Східному Сибіру, \u200b\u200bКамчатці, був рибоводів, мисливцем.

Кожний рядок його творів дарує читачеві здивування, маленьке відкриття.

- На багатьох мовах, в нашій країні і за кордоном, читають діти його книги. Івам належить цікава зустріч.

Сформулюйте наступні цілі уроку.

На дошці:

3.Проаналізіровать ... ..

Як розумієте назву оповідання? Що значить чудовисько? Яке чудовисько можна зустріти в морських глибинах?

Зараз, послухаємо розповідь і перевіримо, чи виправдаються наші припущення?

- Слідкуйте за читцем по тексту і олівцем підкресліть незрозумілі слова.

IV. Первинне сприйняття тексту.

Звучить запис розповіді у виконанні професійного читця.(Презентація)

V. Перевірка первинного сприйняття тексту учнями.

Чи виправдалися наші припущення?

Що вас здивувало?

Що було найцікавішим?

У цьому оповіданні нам зустрілися слова: кувалда, кашалот, екватор. Знайдіть ці слова в завданні №4 наробочому аркуші . Прочитайте завдання (з'єднайте стрілочкою слово з його значенням).

Перевірка по слайду.(Презентація)

Прочитайте значення слова кувалда, кашалот, екватор.

VI. Физминутку

А тепер, давайте відпочинемо, щоб продовжити подорож.

"Кораблик"

Що там здається в тумані? (Діти витягують руки вперед)
-Хвилі плещуть в океані. (Діти махають руками, зображуючи хвилі)
-Це щогли кораблів. (Діти витягують руки вгору)
-Нехай пливуть сюди скоріше! (Діти вітально махають руками)
-Ми по березі гуляємо,

Мореплавців чекаємо, (Ходьба на місці)
-Іщем черепашки в піску (Нахили)
-І стискаємо в кулаці. (Діти стискають кулачки)

-Щоб побільше їх зібрати, -
-Треба частіше присідати. (Присідання)

VII.Работа над змістом тексту.

Прочитаємо розповідь по частинах.

Де йшов корабель?

Яке це час доби?

Прочитайте, яка була погода? Яке має бути море в таку погоду?

Як розумієте сенс слова «пробирався»?

Чому корабель пробирався малим ходом?

Як ви розумієте вираз «крижані поля»?

Чому капітан вів судно обережно?

Що дізналися найважливіше з першої частини? Як можна озаглавити? (Важкі льоди.)

Пропоную вам зробити фотографію, яку залишимо собі на згадку про подорож. Увага на дошку. Чого не вистачає на фотографії?

Доповніть фотографію, покажіть важкі льоди.

Другу частину читає __________.

Прочитайте, чому корабель хитнуло?

Кого побачив Г. Снєгірьов? (Якесь чудовисько)

Прочитайте, як вело себе чудовисько? Хто це був?

Що дізналися найголовніше в цій частині?

З трьох запропонованих назв виберіть вірне.(Презентація)

Як назвемо 2 частина? (Зустріч з китом.)

Кого треба додати на фотографії?

Зберіть пазл із зображенням кита.

А ми працюємо наробочому аркуші. Прочитайте завдання №5. (З'єднай точки відрізками по порядку).

Подивимося, що у вас вийти? Покажіть свої малюнки. (Вийде зображення кита)

Наступну частину читає _________________________.

Яке питання за змістом цієї частини ви могли б задати своїм товаришам? (Як виглядає кит?)

Виберіть слова, які описують голову. З чим порівнює її автор?

Скільки ніздрів у кита?

Що випускає кит?

Чому пар?

Коли кит спливає на поверхню води з легких він викидає тепле вологе повітря. Це не вода, як помилково вважають багато, а пар з крапельками води.

Що треба додати на фотографії? (фонтан)

Намалюйте фонтан на нашій фотографії кольоровою крейдою.

Як по-іншому назвав кита Г. Снєгірьов? (Молодий кашалот)

Як назвемо 3 частина? (Молодий кашалот.)

Послухайте цікаві відомості про кашалота.

(Роздати добре читає дітям)

Мої помічники підготували такі відомості:

1. Кашалот - найбільший серед зубастих китів. Довжина дитинчати близько 4-х метрів, вага близько 1 тонни.

2. Протягом 10 - 11 місяців мати годує дитинча молоком. Якраз в цей період у дитинчати з'являються зуби, і він може, є іншу їжу (кальмара або головоногих молюсків).

3. Це стадна тварина, живеб ольшое групами 100 або 1000 голів. У природі немає ворогів, якщо не брати до уваги касатки.

Подивіться, яка у нас вийшла фотографія.

Заключну частину читає ______________________.

Як називають розмову двох осіб? (Діалог)

Згадайте, хто запитує? А хто відповідає?

Підготуємо цю частину для читання за ролями.

Прочитайте 1 пропозиція.

Кому належать слова першого речення? (Авто ру).

Поставте букву А.

Прочитайте 2 пропозицію. А це чиї слова? (Автора.) Ставимо букву А.

Прочитайте 3 пропозицію, кому належать ці слова? (Капітану).

Яку букву поставимо? (К)

Дочитайте про себе текст і зробіть розмітку для читання за ролями.

Прочитаємо за ролями.

Молодці хлопці, добре озвучили 4 частина.

У цій частині ми отримуємо відповіді на всі питання.

Працюємо в парі.

Задайте питання по утриманню останньої частини свого товариша по парті, використовуючи слова:

чому ... 1варіант (Чому китеня всю ніч плив за кораблем?)

куди ... 2варіант (Куди поплив китеня?) Давайте перевіримо.

В яку пору року кашалоти йдуть до екватора? А чому? (Холодно і недостатньо їжі)

Екватор - це уявна лінія, яка перетинає поверхню Землі.

Давайте зберемо слово екватор на уявній лінії нашої фотографії. (1 учень складає слово з букв у дошки)

Ось сюди, до екватора, поплив кит в пошуках мами.

Назвіть цю частину питальним реченням. (Чи знайде китеня свою маму?)

«Мама-найрідніша людина на світі. Своїм життям ми зобов'язані їй, єдиною, самої ніжною, доброю.(Презентація)

Зв'язок матері і дитини (і у тварини, і у людей) це невидима, але дуже міцна нитка, яка з'єднує люблячі серця на все життя.

Де б не знаходився дитина, мати завжди відчуває тягу до малюка. Цей зв'язок не має кордонів і її неможливо зруйнувати.

Прочитайте питання, яким закінчується розповідь?

Підніміть руку, хто думає, що кит знайде свою маму. А хто думає, що кит не знайде маму?

VIII. Підсумок і рефлексія.

Наша подорож добігає кінця.

Згадайте, які цілі ми перед собою ставили в самому його початку.

На дошці ви бачите острова: о.Грусті, о.Удачі, о.Тревогі, о.Радості.

З конвертика дістаньте картинку із зображенням кашалота.

Прикріпи її до острова, назва якого відповідає вашому настрою.

Подивіться на дошку, кого у екватора зустріне наш герой?

Навіть, якщо він не знайде маму, він зустріне своїх друзів, з якими йому буде легше жити.

маленьке чудовисько

Наш корабель йшов в Анадирській затоці. Була ніч. Я стояв на кормі. Крижини за бортами шаруділи, ламалися. Дув сильний вітер зі снігом, але море було спокійно, важкі льоди не давали йому розбушувалися. Корабель ішов поміж крижинами малим ходом. Скоро почнуться крижані поля. Капітан вів корабель обережно, щоб не врізатися в льоди.

Раптом я чую: щось як плеснёт у самого борта, навіть корабель на хвилі хитнуло.

Дивлюся: якесь чудовисько за бортом. Те отпливёт, то наблизиться і тяжко-тяжко зітхає. Зникло, з'явилося попереду корабля, виринуло у самої корми, вода від його сплесків зеленим світлом горить.

Кіт! А який, неможливо розберу.

Всю ніч за кораблем плив і зітхав.

А на світанку розгледів я його: голова тупа, як кувалда, довга - ні у одного звіра такої немає, очі крихітні, а ніздря всього одна. З води її висуне, фонтан пара випустить, зітхне важко і знову піде під воду.

Це молодий кашалот.

Тут прокинувся капітан, вийшов на палубу.

Я запитав у нього:

Що це він пливе за нами?

Так вірно, прийняв наше судно за кита. Молодий ще, молоко на губах не обсохло. І видно, відстав від матері, від свого стада. Все кашалоти, як починаються осінні шторми, йдуть до екватора.

Поки капітан розповідав, кашалот відстав від корабля і поплив на південь. Фонтан його ще довго було видно між льодами, потім зник.

Екватор пішов шукати, - сказав капітан.

Тут навіть і я зітхнув: чи знайде це маленьке чудовисько свою маму?

Я дізнався, що в мені сидить маленьке чудовисько вже дванадцять років. Але усвідомив я це тільки зараз. Раніше я навіть не підозрював про його існування. Щоранку я вставав з ліжка і першим ділом йшов годувати своє маленьке чудовисько. Я його годував, а воно повільно вбивало мене, непомітно, маскуючись і пускаючи пил в очі. Потім я вмивався, снідав, і знову моє маленьке чудовисько хотіло є, і воно отримувало те, що хотіло. По дорозі на роботу ще разів зо три я його годував. На роботі кілька разів на годину, потім стільки ж будинку, ввечері. І тільки вночі, уві сні, моє маленьке чудовисько залишало мене, з нетерпінням чекаючи ранку. І з новим днем \u200b\u200bвсе повторювалося знову: воно хотіло є, і я годував його.

Навіть зараз, коли я пишу ці рядки, моє маленьке чудовисько хоче їсти. І мені доведеться його погодувати. Якщо я цього не зроблю, воно буде постійно нагадувати про себе і всі мої думки заповнюватися тільки його голодом.

Коли я не знав про своє маленьке чудовисько, я годував його несвідомо. Я навіть не усвідомлював, що це взагалі годування, просто робив звичні речі. А я вбивав себе, вбивав повільно і методично день у день протягом дванадцяти років. Але тепер я знаю, що в мені сидить моє маленьке чудовисько і постійно хоче їсти.

Чи є у мене шанс позбутися від нього? Може, воно помре, якщо я не буду годувати його? Чому ж мені тоді не спробувати? Ні, потрібно спробувати, обов'язково спробувати.

Задзвонив будильник, шість годин, пора вставати. Я на автоматі йду на кухню, щоб погодувати своє маленьке чудовисько. Стоп! Не треба його годувати, нехай здихає від голоду. Вмиваюся, снідаю на швидку руку і вибігаю з дому, навіть раніше, ніж зазвичай, тільки щоб не думати про маленького чудовисько. У машині я забуваюся, і рука сама тягнеться до кишені куртки, щоб погодувати моє маленьке чудовисько. Це відбувається несвідомо, тому що я завжди годую його по дорозі на роботу. Але немає, нехай голодує, нехай мучиться і нарешті здохне від голоду!

Ще тільки вісім, а мені вже хочеться, щоб цей день швидше закінчився, тому що маленьке чудовисько хоче їсти і всі мої думки тільки про його голод. Воно волає до мене з благаннями, домовленостями і хитрощами: «Нагодуй мене останній раз, останній, і більше не годуй, будь ласка».

Настрою немає, я дратівливий і запальний. Весь ранок я зриваю зло на підлеглих. Голод мого маленького чудовиська стає нестерпний, я не можу зосередиться на роботі. І ось після чашки кави я роблю помилку - я вирішую погодувати його останній раз, останній. Блаженство і задоволення накривають з головою. Але ці почуття не від годування, просто моє маленьке чудовисько більше не хоче їсти, і я можу зайнятися своїми справами. Я вирішую залишити боротьбу з маленьким чудовиськом до кращих часів, коли буде спокійніше, наприклад у відпустці.

Але життя спокійніше не стає, моє маленьке чудовисько робить все для того, щоб я не міг перепочити ні хвилини, подумати і все осмислити. Життя тільки набирає обертів, а проблеми збільшуються в геометричній прогресії.

Час йде, мій організм повільно руйнується, маленьке чудовисько все так же хоче їсти, і я все так само годую його.

Може, мені спробувати обдурити його? Підмінити його їжу, створити видимість годування, а самому поступово перестати давати йому те, що живить його. Але маленьке чудовисько не провести. До таких хитрощів з ним не пройдуть. Воно швидше змусить думати, що його їжа потрібна тобі самому, а не йому, ось на це маленьке чудовисько здатне. І у нього добре виходить. І нічого тобі не допоможе, ніякі хитрощі і ліки, поки ти сам не усвідомлюєш, хто сидить у тебе всередині і що воно з тобою робить.

Я цього поки не усвідомив, тож прикурює чергову сигарету і годую свою маленьку нікотинове чудовисько. Я щиро сподіваюся, що у мене вистачить сил позбутися від нього раз і назавжди.


Збірка оповідань "Маленьке чудовисько" народився в подорожах. Геннадій Якович Снєгірьов об'їздив всю країну: від Чорного моря до Білого, від пустелі до тундри. Мешканці дикої природи стали головними героями творів письменника.

Письменник Геннадій Якович Снєгірьов багато бачив і розповів про це в своїх книгах. Він багато бачив тому, що часто й подовгу їздив на поїздах, пароплавах, оленях, ходив пішки. А головне - тому, що він вміє бачити навколо все чудове. Так вже він влаштований!
А що це означає - чудове?
Деякі люди впевнені, що нічого чудесного немає. Їм, цим людям, здається, ніби вони все на світі знають і все в житті звичайно. Хіба якась рукавиця, або трава, або навіть проста жаба можуть комусь здатися дивними?
Прочитай цю книжку, і ти переконаєшся, що нічого звичайного немає: весь світ цікавий, чудовий!

Читати книгу "Маленьке чудовисько" онлайн

Шпак

Ходив я в ліс гуляти. У лісі тихо, тільки чути іноді, як дерева від морозу тріщать.

Ялинки стоять і не ворушаться, на гілках подушки снігу намело.

Я ногою по ялинці вдарив - цілий замет мені звалився на голову. Став я сніг струшувати, дивлюся - йде дівчинка. Сніг їй по коліно. Відпочине трошки і знову йде, а сама вгору на дерева дивиться, шукає щось.

Дівчинка, що ти шукаєш?

Дівчинка здригнулася, глянула на мене:

Вийшов я на стежку, з стежки в ліс не повертаю, а то і так повні валянки снігу набралося. Погуляв я трошки, ноги замерзли. Пішов додому.

На зворотному шляху дивлюся - знову ця дівчинка йде попереду мене по стежці тихо-тихо і плаче. Я її наздогнав.

Чому, - кажу, - ти плачеш? Може, я допоможу.

Подивилася вона на мене, витерла сльози і каже:

Мама кімнату провітрювала, а Борька, шпак, в кватирку вилетів і полетів до лісу. Тепер він вночі замерзне!

Чого ж ти раніше мовчала?

Боялася, - каже, - що ти Борьку зловиш і візьмеш собі.

Стали ми разом з дівчинкою Борьку шукати. Поспішати треба: темніти вже стало, а вночі Борьку сова з'їсть. Дівчинка в одну сторону пішла, а я в іншу. Кожне дерево оглядаю, ніде немає Борьки. Хотів я вже назад йти, раптом чую - дівчинка кричить: "Знайшла, знайшла!"

Звідкись вискакувати я до неї - коштує вона близько ялинки і показує наверх:

Ось він! Замерз, бідний.

А на гілці сидить шпак, пір'я розпушив і одним оком дивиться на дівчинку.

Дівчинка його кличе:

Боря, йди до мене, хороший!

А Боря тільки до ялинки притулився і йти не хоче. Тоді я на ялинку поліз, щоб його зловити.

Тільки до шпака доліз, хотів схопити, а шпак до дівчинки на плече перелетів. Вона зраділа, сховала його під пальто.

А то, - каже, - поки донесу до дому, замерзне.

Пішли ми додому. Темно вже стало, вогники в будинках засвітилися, ще трохи залишилося дійти. Я питаю у дівчинки:

А давно у тебе шпак живе?

А сама швидко йде, боїться, що шпак під пальто замерзне. Я за дівчинкою йду, намагаюся не відставати.

Прийшли ми до її дому, дівчинка попрощалася зі мною.

До свиданья, - тільки мені сказала.

Я на неї довго дивився, поки вона валянки на ганку чистила від снігу, все чекав, що дівчинка мені скаже ще що-небудь.

А дівчинка пішла і двері за собою закрила на клямку.

верблюжа рукавиця

В'язала мені мама рукавиці, теплі, з овечої вовни.

Одна рукавиця вже готова була, а другу мама до половини тільки пов'язала - на інше не вистачило вовни. На вулиці холодно, весь двір снігом замело, гуляти мене без рукавиць не пускають - бояться, що відморожені руки. Сиджу я біля вікна, дивлюся, як синиці на березі стрибають, сваряться: напевно, жучка не поділили.

Мати сказала:

Почекай до завтра: вранці піду до тітки Даші піду, попрошу вовни.

Добре їй говорити "до завтра", коли я сьогодні гуляти хочу! Он з двору до нас дядя Федя, сторож, йде без рукавиць. А мене не пускають.

Увійшов дядько Федір, сніг віником обтрусив і каже:

Марія Іванівна, там дрова на верблюдах привезли. Будете брати? Хороші дрова, березові.

Мама одяглася і пішла з дядьком Федором дрова дивитися, а я з віконця виглядаю, хочу верблюдів побачити, коли вони з дровами виїжджати будуть.

З одного підводи дрова вивантажили, верблюда вивели і прив'язали біля паркану. Великий такий, кошлатий. Горби високі, як купини на болоті, і набік звисають. Вся морда верблюда покрита інеєм, і губами він щось весь час жує - напевно, хоче плюнути.

Дивлюся я на нього, а сам думаю: "От у мами вовни на рукавиці не вистачає - добре б верблюда обстригти, тільки трошки, щоб він не замерз".

Одягнув я швидко пальто, валянки. Ножиці в комоді знайшов, в верхньому ящику, де всякі нитки, голки лежать, і вийшов на двір. Підійшов до верблюду, погладив бік. Верблюд нічого, тільки коситься підозріло і все жує.

Заліз я на голоблю, а з голоблі сів верхи між горбами.

Повернувся верблюд подивитися, хто там вовтузиться, а мені страшно: раптом плюне або скине на землю. Високо адже!

Дістав я потихеньку ножиці і став передній горб обстригати, не весь, а саму маківку, де вовни більше.

Настриг цілий кишеню, почав з другого горба стригти, щоб горби були рівні. А верблюд до мене повернувся, шию витягнув і нюхає валянок.

Злякався я сильно: думав, ногу вкусить, а він тільки лизнув валянок і знову жує.

Підрівняв я другий горб, спустився на землю і побіг мерщій до хати. Відрізав шматок хліба, посолити і відніс верблюду - за те, що він мені дав вовни. Верблюд спочатку сіль злизав, а потім з'їв хліб.

В цей час мама прийшла, дрова вивантажили, другого верблюда вивели, мого відв'язали, і всі поїхали.

Мама мене вдома лаяти стала:

Що ж ти робиш? Ти ж простинешь без шапки!

А я правда шапку забув надіти. Вийняв я з кишені шерсть і мамі показав - ціла купа, зовсім як овеча, тільки руда.

Мама здивувалася, коли я їй розповів, що це мені дав верблюд.

З цієї вовни мама напряла ниток. Цілий клубок вийшов, рукавицю дов'язати вистачило і ще залишилося. І тепер я ходжу гуляти в нових рукавицях. Ліва - звичайна, а права - верблюжа. Вона до половини руда, і коли я дивлюся на неї, то згадую верблюда.

Морська свинка

За нашим садом - паркан. Хто там живе, не знав я раніше. Зовсім недавно дізнався. Ловив я в траві коників, дивлюся - очей з дірки в паркані на мене дивиться.

Хто ти? - питаю.

А око мовчить і все дивиться, за мною підглядає. Дивився, дивився, а потім каже:

А у мене морська свинка є!

Цікаво мені стало: просту свинку я знаю, а морську ніколи не бачив.

У мене, - кажу, - їжачок був живий. А чому свинка морська?

Не знаю, - каже. - Напевно, вона в море раніше жила. Я її в корито садив, а вона води боїться, вирвалася і втекла під стіл!

Захотілося мені морську свинку подивитися.

А як, - кажу, - тебе звуть?

Сергій. А тебе як?

Подружилися ми з ним.

Побіг Сергій за морською свинкою, я в дірку за ним дивлюся. Довго його не було. Вийшов Сергій з дому, в руках несе якусь руду щура.

Ось, - каже, - вона не хотіла йти, у ній діти скоро будуть: не любить, щоб її за живіт чіпали, гарчить!

А де ж у неї п'ятачок?

Сергій дивується:

Який п'ятачок?

Як який? У всіх свиней на носі п'ятачок є!

Ні, коли ми її купували, у неї п'ятачка не було.

Став я Сергійка розпитувати, ніж він годує свинку.

Вона, - каже, - любить морквину, але молоко теж п'є.

Не встиг мені Сергій все розповісти, його покликали додому.

На другий день я гуляв біля паркану і дивився в дірку: думав, Серьожа вийде, свинку винесе. А він так і не вийшов. Дощ капав, і, напевно, мама його не пустила. Став я гуляти по саду, дивлюся - під деревом щось руде лежить в траві.

Підійшов я ближче, а це Серьожини морська свинка. Зрадів я, тільки не зрозумію, як вона до нас в сад потрапила. Став я паркан оглядати, а там внизу діра. Свинка, напевно, через цю дірку пролізла. Взяв я її в руки, вона не кусається, тільки нюхає пальці і зітхає. Промокла вся. Приніс я свинку додому. Шукав, шукав морквину, так і не знайшов. Качан від капусти їй дав, вона качан з'їла і під ліжком на килимку заснула.

Я сиджу на підлозі, дивлюся на неї і думаю: "А що, якщо Сергій дізнається, у кого свинка живе? Ні, не дізнається: я її на вулицю виносити не буду!"

Вийшов я на ганок, чую - десь близько торохтить машина. Підійшов до огорожі, в дірку заглянув, а це у Сергія у дворі стоїть вантажна машина, на неї вантажать речі. Сергій під ґанком шарить палицею - напевно, шукає морську свинку. Серьожини мама в машину подушки поклала і каже:

Сергій! Швидше одягай пальто, зараз поїдемо!

Сергій заплакав:

Ні, не поїду, поки не знайду свинку! У неї діти скоро будуть, вона, напевно, під будинком сховалася!

Шкода мені Сергійка стало, покликав я його до паркану.

Сергій, - кажу, - кого ти шукаєш?

Підійшов Сергій, а сам все плаче:

Свинка моя пропала, а тут ще їхати треба!

Я йому кажу:

Свинка твоя у мене, вона до нас в сад забігла. Я тобі її зараз винесу.

Ой, - каже, - як добре! А я-то думав: куди вона поділася?

Приніс я йому свинку і підсунув під паркан.

Сергійка мама кличе, машина вже гуде.

Схопив Сергій свинку і каже мені:

Знаєш що? Я тобі обов'язково, коли вона дітей народить, маленьку свинку дам. До побачення!

Сів Сергій в машину, мама його плащем вкрила, тому що дощ пішов.

Свинку Сергій теж плащем укрив. Коли машина їхала, Серьожа мені рукою махав і кричав щось, я не розібрав - напевно, про свинку.

чудова човен

Мені набридло жити в місті, і навесні я поїхав у село до знайомого рибалці Михею. Міхєєв будиночок стояв на самому березі річки Северка.

На світанку Михей відпливав на човні рибалити. У Северка водилися величезні щуки. Всю рибу вони тримали в страху: траплялися плітки прямо з щучої пасти - на боках луска обідрана, як ніби подряпала гребінкою.

Щороку Михей погрожував поїхати в місто за щучими блешнями, та ніяк не міг зібратися.

Але одного разу Михей повернувся з річки сердитий, без риби. Він мовчки затягнув човен в лопухи, велів мені не пускати сусідських хлопців і поїхав в місто за блешнями.

Я сів біля вікна і став дивитися, як по човні бігає трясогузка.

Потім трясогузка полетіла і до човна підійшли сусідські хлопці: Вітя і його сестра Таня. Вітя оглянув човен і став тягти її до води. Таня смоктала палець і дивилася на Вітю. Вітя закричав на неї, і вони разом зіпхнули човен у воду.

Тоді я вийшов з будиночка і сказав, що брати човен не можна.

Чому? - запитав Вітя.

Я сам не знав чому.

Тому, - сказав я, - що човен ця чудова!

Таня вийняла палець з рота.

А чим вона чудова?

Ми тільки до повороту доїдемо і назад, - сказав Вітя.

До річкового повороту було далеко, і, поки хлопці пливли туди і назад, я все придумував щось чудове і дивовижне.

Пройшла година. Хлопці повернулися назад, а я так нічого і не придумав.

Ну, - запитав Вітя, - чому ж вона чудова? Проста човен, один раз навіть на мілину сіла і тече!

Так, чим вона чудова? - запитала Таня.

А ви хіба нічого не помітили? - сказав я, а сам намагався скоріше що-небудь придумати.

Ні, нічого не помітили, - сказав Вітя єхидно.

Звичайно, нічого! - сказала сердито Таня.

Так, значить, нічого й не помітили? - запитав я голосно, а сам хотів вже втекти від хлопців.

Вітя замовк і став згадувати. Таня зморщила ніс і теж стала згадувати.

Бачили сліди чаплі на піску, - несміливо сказала Таня.

Ще бачили, як вже пливе, тільки головка з води стирчить, - сказав Вітя.

Потім вони згадали, що зацвіла водяна гречка, і ще бачили білий бутон латаття під водою. Вітя розповів, як зграйка мальків вистрибнула з води, рятуючись від щуки. А Таня впіймала велику равлика, а на равлику ще сиділа маленька уліточка ...

Хіба все це не чудово? - запитав я.

Вітя подумав і сказав:

Чудесно!

Таня засміялася і закричала:

Ще як чудово!

ука

Збирав я на болоті журавлину. Набрав полкорзінкі, а сонце вже низько: через ліси визирає, ось-ось зникне.

Спина втомилася трошки, випростався я, дивлюся - пролетіла чапля. Напевно, спати. Вона на болоті давно живе, я її завжди бачу, коли вона пролітає.

Сонце вже зайшло, а світло ще, небо на тому місці червоне-червоне. Тихо навколо, тільки хтось кричить в очеретах, не надто голосно, а чути далеко: "Ук!" Почекає трошки і знову: "Ук!"

Хто ж це такий? Я цей крик і раніше чув, тільки не звертав уваги. А зараз мені якось цікаво стало: може, це чапля так кричить?

Став я ходити біля цього місця, де крик чути. Близько зовсім кричить, а нікого немає. Темно скоро буде. Пора додому. Тільки трохи пройшов - і раптом кричати перестало, не чути більше.

"Ага, - думаю, - значить, тут!" Причаївся я, стою тихо-тихо, щоб не злякати. Довго стояв, нарешті на купині, зовсім поруч, відгукнулося: "Ук!" - і знову тиша.

Присів я, щоб краще розгледіти, дивлюся - жабка сидить і не ворушиться. Маленька зовсім, а кричить так голосно!

Зловив я її, в руці тримаю, а вона навіть не виривається. Спинка у неї сіра, а черевце червоне-червоне, як небо над лісом, де зайшло сонце. Посадив я її в кишеню, кошичок з журавлиною взяв - і додому. У вікнах у нас вже світло запалили, напевно, сіли вечеряти.

Прийшов я додому, дідусь мене питає:

Куди ходив?

Ловив укалку.

Він не розуміє.

Що, - каже, - за укалка така?

Поліз я в кишеню, щоб її показати, а кишеню порожній, тільки трошки мокрий. "У, - думаю, - противна Ука! Хотів її дідусеві показати, а вона втекла!"

Дідусь, - кажу, - ну, знаєш, Ука така - вона ввечері завжди на болоті кричить, з червоним животом.

Дідусь не розуміє.

Сідай, - каже, - їж та спати лягай, завтра розберемося.

Встав я вранці і весь день ходив, все про Уку думав: повернулася вона на болото чи ні?

Увечері пішов я знову на те ж місце, де зловив Уку. Довго стояв, все слухав: неправду закричить чи.

"Ук!" - десь ззаду крикнула. Я її шукав, шукав, так і не знайшов. Підійдеш ближче - мовчить. Відійдеш - знову починає кричати. Напевно, вона сховалася під купину.

Набридло мені її шукати, пішов я додому.

Зате тепер-то я знаю, хто на болоті ввечері так голосно укает. Чи не чапля це, а маленька Ука з червоним черевцем.

хитрий бурундук

Побудував я собі в тайзі чум. Це не будиночок і не лісовий курінь, а просто довгі палиці разом складені. На палицях лежить кора, а на корі брёвнишкі, щоб шматки кори не здуло вітром.

Став я помічати, що хтось в чумі залишає кедрові горішки.

Я ніяк не міг здогадатися, хто ж без мене в моєму чумі горішки їсть. Навіть страшно стало.

Але ось раз подув холодний вітер, нагнав хмари, і вдень стало від негоди зовсім темно.

Заліз я скоріше в чум, дивлюся, а місце моє вже зайнято.

У самому темному кутку сидить бурундук. У бурундука за кожною щокою по мішечку з горіхами.

Товсті такі щоки, очі щілинки. Дивиться він на мене, боїться горішки на землю виплюнути: думає, що я їх вкраду.

Терпів бурундук, терпів, та й виплюнув все горішки. І відразу щоки у нього схудли.

Я нарахував на землі сімнадцять горішків.

Бурундук спочатку боявся, а потім побачив, що я спокійно сиджу, і став розпихати горішки по щілинах і під брёвнишкі.

Коли бурундук втік, подивився я - всюди горішки напхані, великі, жовті. Видно, бурундук в моєму чумі влаштував комору.

Який хитрий цей бурундук! У лісі білки та сойки все горішки у нього розтягнуть. А бурундук знає, що в мій чум жодна сойка-злодійка не полізе, ось і притягнув до мене свої запаси. І я вже не дивувався, якщо знаходив в чумі горішки. Я знав, що зі мною живе хитрий бурундук.

Бобрёнок

Навесні сніг швидко розтанув, вода піднялася і затопила боброву хатку.

Бобри перетягнули бобрят на сухе листя, але вода підібралася ще вище, і довелося бобрята розпливатися в різні боки.

Найменший бобрёнок вибився з сил і став тонути.

Я помітив його і витягнув з води. Думав, водяний щур, а потім бачу хвіст лопаткою, і здогадався, що це бобрёнок.

Удома він довго чистився і сушився, потім знайшов віник за грубкою, сів на задні лапки, передніми взяв прутик від віника і став його гризти.

Після їжі бобрёнок зібрав всі палички і листочки, подгрёб під себе і заснув.

Послухав я, як бобрёнок уві сні сопе. "Ось, - думаю, - який спокійний звір - можна його одного залишити, нічого не трапиться!"

Замкнув бобрёнка в хаті і пішов в ліс.

Всю ніч я бродив по лісі з рушницею, а вранці повернувся додому, відкрив двері, і ...

Що ж це таке? Наче я в столярну майстерню потрапив!

По всій підлозі білі стружки валяються, а біля столу ніжка тонка-тонка: бобрёнок її з усіх боків підгризаючи. А сам сховався за піч.

За ніч вода спала. Посадив я бобрёнка в мішок і скоріше відніс до річки.

З тих пір як зустріч в лісі повалене бобрами дерево, так відразу подумаю про бобрёнка, який підгризаючи мій стіл.

нічні дзвіночки

Мені дуже хотілося побачити оленя: розглянути, як він їсть траву, як стоїть нерухомо і прислухається до лісової тиші.

Одного разу я підійшов до оленихе з оленяти, але вони відчули мене і втекли в червоні осінні трави. Я довідався про це по слідах. Ось-ось вони були: сліди в болоті на моїх очах наповнювалися водою.

Чув, як сурмлять олені ночами. Де-небудь далеко протрубить олень, а по річці доносить луною, і здається - зовсім поруч.

Нарешті в горах я набрів на оленячу стежку. Олені протоптали її до самотнього кедру. Земля у кедра була солона, і олені приходили вночі лизати сіль.

Я сховався за каменем і став чекати. Вночі світив місяць і був мороз. Я задрімав.

Прокинувся я від тихого дзвону.

Неначе дзвеніли скляні дзвіночки. За стежці повз мене йшов олень.

Я так і не розглянув оленя, тільки чув, як з кожним кроком дзвеніла земля у нього під копитами.

За ніч від морозу виросли тонкі крижані стеблинки.

Вони росли прямо з землі. Олень розбивав їх копитами, і вони дзвеніли, як скляні дзвіночки.

Коли зійшло сонце, крижані стеблинки розтанули.

маленьке чудовисько

Наш корабель йшов в Анадирській затоці. Була ніч. Я стояв на кормі. Крижини за бортами шаруділи, ламалися. Дув сильний вітер зі снігом, але море було спокійно, важкі льоди не давали йому розбушувалися. Корабель ішов поміж крижинами малим ходом. Скоро почнуться крижані поля. Капітан вів корабель обережно, щоб не врізатися в льоди.

Раптом я чую: щось як плеснёт у самого борта, навіть корабель на хвилі хитнуло.

Дивлюся: якесь чудовисько за бортом. Те отпливёт, то наблизиться і тяжко-тяжко зітхає. Зникло, з'явилося попереду корабля, виринуло у самої корми, вода від його сплесків зеленим світлом горить.

Кіт! А який, неможливо розберу.

Всю ніч за кораблем плив і зітхав.

А на світанку розгледів я його: голова тупа, як кувалда, довга ні у одного звіра такої немає, очі крихітні, а ніздря всього одна. З води її висуне, фонтан пара випустить, зітхне важко і знову піде під воду.

Це молодий кашалот.

Тут прокинувся капітан, вийшов на палубу.

Я запитав у нього:

Що це він пливе за нами?

Так вірно, прийняв наше судно за кита. Молодий ще, молоко на губах не обсохло. І видно, відстав від матері, від свого стада. Все кашалоти, як починаються осінні шторми, йдуть до екватора.

Поки капітан розповідав, кашалот відстав від корабля і поплив на південь. Фонтан його ще довго було видно між льодами, потім зник.

Екватор пішов шукати, - сказав капітан.

Тут навіть і я зітхнув: чи знайде це маленьке чудовисько свою маму?

белек

Куди не глянеш, навколо одні льоди. Білі, зеленуваті, блискучі на сонці. Я став вдивлятися в вузьку смужку води, яку розрізав в льодах наш корабель.

І раптом я побачив два чорних ока. Вони дивилися на мене з крижини, повільно пропливають повз.

Стій! Стій! Хтось за бортом! - закричав я.

Корабель уповільнив хід і зупинився. Довелося спустити шлюпку і повернутися до крижини.

Крижина була покрита іскристим снігом. І на снігу, як на ковдрі, лежав белек - дитинча тюленя.

Тюлені залишають своїх малюків на льоду, і тільки вранці припливає до Бельку мати, погодує молоком і знову спливає, а він весь день лежить на крижині, весь білий, м'який, як плюшевий. І якби не великі чорні очі, я його не помітив би.

Я приніс йому пляшечку молока, але белек пити не став, а поповз до борту. Я відтягнув його назад, і раптом з його очей покотилася спочатку одна сльоза, потім друга, і так і посипали градом. Белек мовчки плакав. Матроси зашуміли і сказали, що треба швидше покласти його на ту крижину. Пішли до капітана. Капітан побурчав-побурчав, але все ж розвернув корабель. Льоди ще не зімкнулися, і по водяній доріжці ми прийшли на старе місце. Там белька знову поклали на снігове ковдру, тільки на іншу крижину. Він майже перестав плакати. Наш корабель поплив далі.

Осьминожек

Навесні теплі тумани стали підточувати крижини. А коли зовсім потепліло, з береговим вітром прилетіла на палубу метелик.

Я зловив її, приніс в каюту і став згадувати, як навесні в лісі зяблики співають і на галявинах бігають їжачки.

"Добре б, - думаю, - їжачка зловити! Тільки де його в північному морі зловиш?"

І завів я замість їжачка маленького Восьминіжка: він з рибою в сітях заплутався.

Посадив я осьминожка в банку від варення, а банку поставив на стіл.

Так і жив у мене в банку осьминожек. Я що-небудь роблю, а він за камінчиком причаїться і за мною підглядає. Камінчик сірий і осьминожек сірий. Сонце його освітить - жовтим стане, він так маскується.

Одного разу я читав книгу. Спочатку тихо сидів, а потім став швидко перегортати сторінки.

Осьминожек раптом став червоним, потім жовтим, потім зеленим. Він злякався, коли сторінки замигтіли.

А їжачок хіба так вміє? Він тільки колеться і фиркає.

Постелив я якось під банку зелений хустку - і осьминожек став зеленим.

Один раз я банку з Восьминіжка на шахову дошку поставив, і осьминожек не знав, яким бути - білим або чорним? А потім розлютився і почервонів.

Але я його більше не злив. І коли настало справжнє літо, я випустив осьминожка на підводну галявину, де подрібніше і вода тепліше: адже він ще зовсім маленький!

Шпак
верблюжа рукавиця
Морська свинка
чудова човен
ука
хитрий бурундук
Бобрёнок
нічні дзвіночки
маленьке чудовисько
белек
Осьминожек

Москва "Дитяча література" 1975 рік. малюнки Н.Чарушіна

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...