Логопедическое заняття "звук і буква й". Знайомство дітей старшого і підготовчого віку з буквою Й і зі звуком (І коротка)

Анна Паніна
«Звук [Й] і буква Й». Конспект НСД в підготовчій групі для дітей з ТНР

Конспект НСД.

Тема: «Звук і буква Й».

Інтеграція освітніх областей: «Пізнання», «Комунікація».

Види дитячої діяльності: комунікативна, продуктивна.

цілі:

Корекційно-освітні:

Дати дітям поняття про механізм утворення звуку Й;

Корекційно-розвиваючі:

Автоматизувати звук Й у складах, словах, пропозиціях;

Розвивати загальну, дрібну і артикуляционную моторику;

Розвивати графомоторних функцію;

Розвивати фонематичний слух;

Розвивати процеси аналізу і синтезу;

Розвивати увагу, пам'ять, мислення;

Корекційно-виховні:

Виховувати у дітей шанобливе ставлення один до одного;

устаткування: плокостние зображення героїв «Слиш, Буква»; картинки на досліджуваний звук; зображення літери Й; слоговая таблиця; картки з надрукованими складами і окремими буквами; магнітні абетки; робочі зошити «Громотейка»; CD-диск «Азбука»

I. Оргмомент.

Розгляд картинки «Йог».

Хто це? Що він вміє робити? Сьогодні нам належить складна і серйозна робота, потренуємося як йоги. (Гра на увагу «ввічлива прсьба».

II. Основна частина

1. Повідомлення теми.

Сьогодні у нас в гостях наші друзі Слиш і Буква з новою історією. Одного разу Слиш і буква проводили свої вихідні в парку, в якому були величезні гойдалки. Звичайно ж, наші друзі захотіли на них покататися. Але тільки вони підійшли ближче, як кудлатий пес, сторожив гойдалки, грізно загарчав:

Р-р-р, стійте, прохід закритий.

Але чому? - здивувалася Буква. - Он скільки дітей дружно катаються на цих гойдалках.

Р-р-р, - відповів пес, - я пропускаю тільки тих відвідувачів, які можуть виконати мої завдання.

Ми їх готові виконати, - відгукнувся Слиш.

Добре, проговорите, швидко і не помиляючись, чистоговорку:

«Раз дрова, два дрова, три дрова».

Слиш повторив чистоговорку без єдиної помилки. А ви, хлопці, так зможете?

Гра «Повтори скоромовку». Запропонувати дітям повторити чистоговорку три рази, не збиваючись.

Слиш виконав завдання, і собачка пропустила друзів. Слиш і Буква сіли на величезні гойдалки. Буква села на лавочку, Слиш міцно взявся за ручки, і став розгойдувати гойдалки.

Вони розгойдувалися спочатку повільно і невисоко, а потім почали розгойдуватися швидше, сильніше і вище. Гойдалки злітали вгору, а потім опускалися вниз з веселим свистом: «й-й-й», «й-й-й»! У друзів захоплювало дух, і їм хотілося кричати від радості і щастя, вітер роздував їх одягу, свистів у вухах, а гойдалки все скрипіли: «й-й-й». Коли друзі вдосталь накаталися, вони зійшли на землю, подякували кудлатого пса і пішли погуляти по парку.

Слиш запам'ятав пісеньку гойдалок. Він розім'яв свій веселий язичок, згадавши кілька вправ.

2. Розвиток артикуляційної моторики.

Вправа для язичка. Давайте і ми разом з чую потренуємо язичок. (Виконати вправу 5-7 разів.)

«Великі гойдалки» - посміхнутися, відкрити рот, піднімати кінчик язика на верхню губу, опускати на нижню.

«Маленькі качел'кі» - посміхнутися, відкрити рот, піднімати кінчик язика за верхні зуби, опускати за нижні.

3. Демонстрація акустико-артикуляційного образу звуку.

Й-й-й, - сказав Слиш. (Мова не хотів пропускати повітря - він вигнув спинку, притиснув її до неба, але повітря все одно весело загудів.)

Завдання - «Вимови звук». Хлопці скажіть звук [й | без помилки, відповідно до описаної артикуляцією. Слідкуйте за правильним положенням губ, язика, роботою горлечка і диханням.

Чую захотілося дізнатися про новий звуці побільше, і він спробував описати його.

Завдання «Опиши звук». Давайте допоможемо Чую описати звук [й].

Коли ми вимовляємо звук Й, повітря зустрічає на шляху перешкоду?

Якщо повітря при проголошенні цього звуку зустрічає перешкоду, який це звук? » (Згідний.)

Що заважає повітрю проходити вільно (повітрю заважає язичок, який спинкою притискається до неба).

А цей звук дзвінкий або глухий? » (Щоб відповісти на ваше запитання, діти закривають вушка долонями і вимовляють звук [й]. Якщо вушка «гудуть», цей звук дзвінкий, якщо не гудуть - глухий. Також можна для перевірки прикласти долоню до шийки).

Послухай ті мене і скажіть, цей звук вимовляється м'яко або твердо? (Звернути увагу дітей на те, що цей звук завжди м'який).

А тепер давайте дамо повну характеристику звуку Й і одягнемо нашого звуковічка (Викликати дитини до дошки): цей звук приголосний, дзвінкий, може бути тільки м'яким.

4. Розвиток фонематичного слуху. (Робота в робочих зошитах).

Буква намалювала картинки. (Назвати всі).

Розфарбуйте зеленим кольором гурток, якщо в слові чується звук Й.

5. Знайомство з буквою Й.

Слиш запитав у Буковки: «А ти зможеш написати букву, яка позначає цей звук?» І буква взяла свій чарівний олівець і написала букву Й. (Демонстрація картки з буквою).

На що схожа буква Й?

Букву Й звуть «і-коротким»

Й як І в твоїй зошиті.

Щоб Й не плутати з Й

Зверху галочку пиши. (В. Степанов).

З яких елементів складається?

Конструювання букви за допомогою олівців; друкування букви Й в робочому зошиті. (Перед написанням букви - зарядка для очей).

III. динамічна пауза(лічилка «Йоги»).

IV. Закріплення матеріалу.

1. Читання складів. (По складової таблиці ай, ой, уй, агов, ий).

2. Читання слова Йог (майка, папуга, викладання з букв магнітної абетки.

Буква написала букви О, Г, Й. Подумайте, яке слово можна з них скласти? (Написала склади КА, ТРАВЕНЬ; ПО, ПУ, ГАЙ).

Надрукуйте це слово в магнітної абетки.

V. Заключна частина.

З якою новою буквою познайомилися?

Який звук вона позначає?

Поселите Букву Й в потрібний будиночок.

Прослуховування пісні про букву Й.

Оцінка діяльності дітей.

Публікації по темі:

«Звук [Р] і буква Р. До нас весна крокує швидкими кроками». Заняття в підготовчій логопедичній групі для дітей з ОНР Цілі: Розвивати мова дітей в різних видах діяльності. Формувати і систематизувати знання дітей про характерні ознаки весни.

Конспект фронтального логопедичного заняття з дітьми підготовчої до школи групи з ТНР (ОНР) «Звук і буква Ч»

Мета: сприяти формуванню уявлень про звук і букві Ч. Завдання: Корекційно-освітні: - сприяти формуванню образу.

Конспект логопедичного заняття в підготовчій до школи логопедичної групі для дітей з ТНР «Звук [Б]. Буква Б » Заняття 3 Корекційно-освітні цілі. Активізація та актуалізація словника по темі «Одяг, взуття, головні убори». Удосконалення.

Конспект НСД з навчання грамоті в підготовчій до школи групі «Звук [Д] і буква Д» Конспект заняття з навчання дітей грамоті в підготовчій до школи групі. Тема: Звук і буква «Д». Програмне зміст: 1. Знайомство.

цілі:Закріпити правильну вимову звуку й в мові, вчити визначати позицію звуку в словах, утворювати прикметник від іменника, узгоджувати прикметник з іменником, формувати вміння складати описовий розповідь.

ХІД ЗАНЯТТЯ

I. Організаційний момент.

Логопед пропонує сісти того, хто відповість:

  • чим відрізняється звук від букви;
  • якими бувають звуки (голосні, приголосні);
  • чому вони називаються голосними;
  • хто назве слово, в якому перший звук голосний;
  • розповісти про приголосні звуки;
  • придумати слова на приголосний звук.

II. Вивчення нового матеріалу.

1. Помічник вихователя непомітно запускає в кабінет паперовий літачок. А на ньому зображена карта, де знаходиться скриня зі скарбом. По заданому маршруту (наприклад: від вікна два кроки вперед, один крок направо, три вперед і т.д.) діти знаходять скриню.

2. Логопед пропонує відгадати загадку, що б відкрити скриню:

"Хвіст у дворі,
Ніс в будці.
Хто хвіст поверне,
Той всередину потрапить "

3. Діти по черзі дістають зі скрині картинки (майка, змій, лійка, клей, трамвай, лава, балалайка, вулик, папуга, горобець, кавник, йогурт) і виставляють на мольберт, промовляючи зображене на картинці.

Логопед. Який звук зустрічається в цих словах? (Звук й)

4. Характеристика звуку й : Цей звук приголосний, дзвінкий, завжди м'який.

5. Визначити позицію звуку й в кожному слові.

У кожної дитини на столі "мовна лінійка" 1 . Діти працюють самостійно, одна дитина коментує.

Слова для довідок: клей, мураха, папуга, майка, лава, горобець, йод, чайник, сарай, лінійка, трамвай, тролейбус, Незнайка, йогурт, герой.

III. Знайомство з буквою й.

1. Логопед пропонує розглянути букву і відповісти, на що вона схожа, на яку букву.

    Й як І в твоїй зошиті
    щоб Й не плутати з І,
    Зверху галочку пиши. "

2. "Надрукувати" букву й у зошиті.

3. "Вгадай слово" (Букви різні за висотою).

    Акй Ма майка

Логопед. Отримане слово "надрукувати" в зошиті.

4. Звуко-складовий аналіз слова "майка".

Слово у дошки розбирає одна дитина. Одночасно з ним його викладають за столами все діти. Дитина біля дошки інтонаційно ділить слово на склади, послідовно виділяє звуки, називає ізольовано, характеризує їх (гласний, приголосний твердий або м'який) і позначає відповідної фішкою.

Логопед. До якого з цих розділів: "Посуд", "Меблі", "Одяг", "Транспорт", відноситься слово МАЙКА? ".

IV. Физкультминутка.

Імітація рухів надягання: шапки, хустки, пальто, шарфа, рукавиць. Застібання блискавок, гудзиків, зав'язування шнурків.

V. Закріплення знань по темі "Одяг":

1. Гра "Що важить? Що лежить? "

Логопед роздає дітям картинки із зображенням одягу. На фланелеграфе розміщена картинка з зображенням шафи. Кожна дитина називає одяг на своїй картинці, при цьому вказує її місце розташування в шафі (вішають її або кладуть на полицю).

  • Опис одного предмета одягу за схемою (1. колір; 2. матеріал; 3. частині одягу; 4. сезонність одягу; 5. для кого призначена одяг; 6. дії з одягом 2. Завдання виконується по ланцюжку (одна дитина починає, а інший продовжує).
  • Логопед пропонує дітям прослухати пропозицію, знайти в ньому помилку і вимовити його правильно.
  • а) У Олі / зима / шапка і шуба.
    б) У Маші / весна / пальто.
    в) Влітку Аня наділу / білий / плаття.

VI. Підсумок заняття.

Логопед. З яким звуком ми сьогодні познайомилися? ( й) Згадати слова в яких є цей звук.

1 "Мовна лінійка" - це картка, з накладенням фішки для визначення позиції звуку в слові (початок, середина, кінець)

2 Ткаченко Т.А. Якщо дошкільник погано говорить. - СПб .: Акцідент, 1998. - 112 с., 33 л. Іл .: Чи.

Корекційно-розвиваючі завдання.

Учити дитину уважно вслухатися в мову дорослого, правильно розуміти логіко-граматичні конструкції.

Навчити дитину правильно вимовляти звук [Й].

Удосконалювати навички аналітико-синтетичної діяльності, розвивати звуко-складові уявлення дитини.

Вчити аналізувати пропозиції, знаходити в реченні прийменник і слова з певним звуком.

Вчити перетворювати слова.

Вчити писати короткі речення під диктовку з дотриманням елементарних правил правопису.

Завдання 1. Дидактичне вправу «Як правильно?». Дорослий читає дитині пропозицію. Дитина слухає уважно, визначає, правильно чи неправильно вимовлене пропозицію. Якщо допущена помилка, то дитина її виправляє.

Телега везе кінь. Кішка піймала мишку. Кінь везе віз. Мишка зловила кішку. Ліхтар висвітлюється вулицею. Вулиця освітлюється ліхтарем.

завдання 2. Знайомство зі звуком [Й]. Дорослий пропонує дитині прослухати ряд слів і назвати останній звук в словах:

горобець, струмок, реп'ях.

Дорослий показує перед дзеркалом і пояснює дитині артикуляцію звука [Й]:

  • губки злегка в усмішці;
  • зубки зближені;
  • кінчик язичка за нижніми зубками, спинка язичка піднята до твердого піднебіння, утворюючи щілину, через яку проходить повітряний струмінь;
  • горлечко «працює».

характеристика звуку: звук приголосний (язичок створює перешкоду повітрю), дзвінкий, твердий. Позначення: синій гурток з дзвіночком.

Завдання 3. Фонетичне вправу.

Як скрикують від переляку? - Ой! Ой! Ой!

Завдання 4. Розглянути ряд намальованих предметів, назвати їх, вибрати тільки ті, в назві яких є звук [Й], визначити місце звука [Й] в словах:

майка, муха, книги, будинок, чай, сарай, чайка, реп'яхи.

завдання 5. Закінчити слово стилем. Який однаковий останній звук в першому складі всіх слів?

КА: травень ..., гай ..., чай ..., гавкіт ..., зай ...

завдання 6. Відгадати загадки, визначити місце звука [Й] у всіх словах-відгадка, розділити їх на склади, придумати з кожним словом пропозицію.

З гарячого колодязя

Через ніс водиця ллється. (Чайник)

Виріс в полі, злий і колючий,

На всі боки голки. (Реп'ях)

завдання 7. Згадати види транспорту, в назвах яких є звук [Й] (трамвай, тролейбус). Розділити слова на склади, визначити місце звука [Й] в цих словах.

завдання 8. Дорослий називає 3-5 слів зі звуком [Й], а дитина повинна уважно послухати і повторити все слова в тій же послідовності.

завдання 9. Назвати зайве слово в ряду (за наявністю в словах звуку [Й]):

майка, чайка, гайка, диван;дурний, молодий, великий, місто.

Завдання 10. Підібрати якомога більше слів-ознак, що відповідають на питання «який?». Який однаковий останній звук у всіх цих словах?

Веселий, сміливий, хороший ...

завдання 11. Згадати якомога більше слів зі звуком [Й].

Назвати слова зі звуком [Й], що складаються

з одного складу (травень, ..),

з двох складів (зайка, ...),

з трьох складів (тролейбус, ...),

з чотирьох складів (балалайка, ...).

завдання 12. Замінити третій звук в словах звуком [Й]. Які слова вийшли? Скласти з кожною парою слів пропозиції:

Чашка - чайка, лапка - ..., волосінь - ..., річка - ..., шапка - ..., мошка -...

завдання 13. Відповісти на питання: які слова вийдуть, якщо з них прибрати звук [Й]?

Майки - маки, рейки - ..., лайки - ..., сойки - ...

завдання 14. Вивчити чистоговорки:

Ай-ай-ай - скоро травень.

Уй-уй-уй - вітер, дуй.

Ой-ой-ой - візьми мене з собою.

Гей-гей-гей - води попей.

Завдання 15. Вивчити вірш, а потім декламувати його, ляскаючи в долоні на кожен склад.

Який звук часто чується в вірші?

ЙОД

Йод хороший, Йод не злий.

Даремно кричиш ти: «Ой-ой-ой!» -

Трохи побачивши склянку.

Йод, часом, звичайно, пече,

Але швидше заживе

Йодом змащена ранка.

В. Лунін

3аданіе 16. Скласти з слів пропозиції. (Аналіз пропозицій, знаходження причини чи слова зі звуком [Й], визначення їх місця в реченні, запис схеми пропозиції.)

Зайка, сидіти, кущ, під; Чайка, море, летіти, над; Трамвай, їхати, місто, по.

завдання 17. Знайомство з буквою Й.

Ось Й короткий, поглянь-но.

Три голки, зверху нитка.

В. Ковшиков

На що ще схожа буква Й?

Ігри з буквою. Диференціація букв І - Й.

Завдання 18. Самостійний звуко-складовий аналіз слів, лист друкованими літерами, читання слів:

травень, чай, чайник.

Перетворення слів за допомогою літер розрізної азбуки:

зайка - майка - гайка - зграя - чайка.

Запис пропозицій під диктовку, читання:

Хто тут? Тут Зіна. У Зіни зайка. Тут Діма. У Діми майка. Тут Сима. У Сіми чайка.

Тема: Згідний звук [й], буква Й. Новорічна пригода з героями улюблених казок.

цілі: знайомство зі звуком [й], що позначає його буквою Й; відпрацювання навичок чіткої вимови звуку [й]; розвиток фонематичного сприйняття; навчання вмінню виділяти звук [й] з ряду звуків, складів, слів; складати речення із заданим словом; навчання читанню складів по складовим таблицями і слів зі звуком [й]; розвиток пам'яті, уваги, мислення; виховання дисциплінованості, вміння працювати в колективі.
устаткування: звукові будиночки; картинки слів зі звуком [й] (Кощій Безсмертний, Ємеля, Змій Горинич, Дюймовочка, Лісовик, Водяний); картки з віконцями, для визначення місця звуку в слові; ліхтарики червоного, синього, зеленого кольору з дзвіночками і без; кольорові олівці; картинки Сніговик, Баба Яга, Дід Мороз, Снігуронька, ялинка, ялинкові іграшки з надрукованими на них складами і словами з буквою Й; посібник «Веселий потяг».
Хід заняття.
I. Він з. Сюрпризний момент.
-
- Чуєте, хлопці, хто - то зітхає і кличе нас. Так це ж наш знайомий Сніговик.
- Що трапилося, Сніговик?
- Ой ой ой! - Ай ай ай! Гей - гей - гей!
Хлопці, Сніговик так наляканий, що не може більше нічого говорити. Хто ж його так налякав?
- Ой ой ой! - Ай ай ай! Гей - гей - гей!
Напевно, він хоче назвати ім'я казкового героя, який його так налякав.
Давайте послухаємо ще раз, що він говорить, і визначимо, який звук повторюється частіше за інших.
- Ой ой ой! - Ай ай ай! Гей - гей - гей!
II. Знайомство з новим звуком.
Характеристика звуку [й] по артикуляційних і акустичним ознаками.
- Правильно, це звук [й]. Який він?
Давайте вимовив цей звук. Вийде у нас його проспівати? Що нам заважає? (Перешкода - язичок вигинає спинку). Який це звук? (Згідний). Він м'який або твердий? Що хочеться зробити, стиснути кулачок або погладити долоньку? (М'який). Звук [й] завжди м'який. Послухайте своє шийку, дзвінкий чи глухий цей звук? (Дзвінкий). Звук [й] - приголосний, дзвінкий, завжди м'який.
III. Розвиток фонематичного сприйняття.
- Щоб дізнатися назву казкового героя, який налякав нашого Сніговика, потрібно навчитися визначати звук [й] серед інших звуків. Якого кольору чарівний ліхтарик будемо запалювати, коли почуємо звук [й]? (Зелений з дзвіночком)
1. Визначення звуки [й] в ряду звуків.
А У Й Н Й Й М П Й ...

2. Визначення звуки [й] в ряду складів.
АЙ ОЙ СА МА АЛ АЙ ЕЙ ....
3. Визначення звуки [й] в словах.
- Звук визначати ми навчилися, тепер можемо визначити ім'я казкового героя, який налякав Сніговика.
Кіт у чоботях, Велетень, Шрек, Мара, Баба Яга.
- Правильно, це баба Яга.
IV. Робота з новим звуком.
Визначення місця звуку [й] в слові.
- Баба Яга сховала Діда Мороза і Снігуроньку. А допоможуть нам її знайти казкові герої, в назві яких є звук [й]. На пошуки Дідуся Мороза і Снігуроньки вони відправляться на нашому Веселому паровозику. У першому вагоні поїдуть ті герої, в назві яких звук [й] стоїть на початку слова, у другому - в середині, в третьому - в кінці слова. (Кощій Безсмертний, Ємеля, Змій Горинич, Дюймовочка, Лісовик, Водяний) Всі вони дуже хочуть зустріти з нами Новий рік.
V. Знайомство з буквою Й.
- Поки наші герої шукають Діда Мороза і Снігуроньку, ми приготуємо їм запрошення. Звук [й] ми знаємо, а що потрібно знати, щоб його написати? Букву Й. Звуки ми чуємо і вимовляємо, літери ми пишемо і читаємо.
Букву Й звуть «І коротким».
Й як І в твоїй зошиті.
Щоб Й не плутати з І,
Зверху галочку пиши.

VI. Робота з новою буквою.
1. Виділення букви Й в тексті.
- Підкресліть в запрошенні всі букви Й. Яким олівцем будемо підкреслювати букву Й? (Зеленим)
Новий рік!
Кощій Безсмертний, Ємеля, Змій Горинич, Дюймовочка, Лісовик, Водяний приходите в мій дитячий сад на Новорічне свято.
2. Читання складів з новою буквою.
А ось і Дід \u200b\u200bМороз зі Снігуронькою. Вони на свято до нас прийшли, з собою ялинку принесли.
Щоб ялинку прикрасити, потрібно на іграшках прочитати склади і слова з новою буквою.
АЙ ОЙ уй ИЙ ТРАВЕНЬ МІЙ
VII. Физминутку.
Ялинку нарядили, а тепер з нею пограємо. Гра на увагу «Ялинки великі і маленькі».
- Давайте, покажемо, якими великими бувають ялинки (руки підняти вгору), а якими маленькими (руки опустити вниз). (Діти повинні показати великі і маленькі ялиночки, не звертаючи уваги на обманні рухи логопеда, а слухаючи тільки його словесні вказівки).
VIII. Закріплення вивченого.
1. Розширення словникового запасу.
«Зміни слово».
Весело на нашому святі. Баба Яга теж проситься до нас. Задав їй Дід Мороз завдання, але без нас вона не впорається. Давайте їй допоможемо. потрібно
змінити слово, щоб в ньому з'явився звук [й]: маєчка - майка, заєць - зайчик, лавочка - лава, горобчик - горобець, яєчко - яйце, линеечка - лінійка, соловейко - соловей ...
2. Робота з чистоговорками.
«Прочитай і докажи»:
Ой - ой - це зайка мій
Ай - ай - спекли ми коровай
Ай - ай - в клітці папуга
Ой - ой - ми йдемо додому

3. Складання пропозицій.
Які слова зі звуком [й] почули? (Зайка, коровай, папуга, додому, мій)
Складіть з ними речення.
IX. Підсумок.
Пора Дідові Морозу з казковими героями в свої казки повертатися. А звук [й], з нами в місті Звуків залишається. Давайте згадаємо, який це звук? (Приголосний, м'який, дзвінкий). Молодці!

І знову для вас рубрика вчимо літери. Як ви правильно здогадалися сьогодні у нас згодна буква «Й». Чому згодна? А скажіть звук. Ну як легко проходить звук? Звичайно ж, перешкоди зустрічає, заважає язичок і зуби.

На початку слова цей звук зустрінеш ти не так часто, зате в середині і в кінці слова хоч греблю гати. Ось і почніть з того, придумайте слова зі звуком «Ї». Викладіть або виліпити букву.

Я лише пропоную вам на допомогу практичний матеріал: художнє слово, гри, скоромовки, загадки.

Буква «Й»


веселі вірші

Йод хороший, йод не злий.

Даремно кричиш ти: «Ой-ой-ой!» -

Трохи побачивши з йодом склянку.

Йод часом, звичайно, пече,

Але швидше заживе

Йодом змащена ранка.

В. Лунін

Літає над хвірткою птах,

Але на хвіртку не сідає.

Е. Тарлапан

У мене голка і нитка,

Я вчуся у мами шити.

Якщо пальчик уколю,

Йодом ранку я заллю.

Ой-ой і Ай-ай

- Ой ой ой! - сказав Ой-ой. -

Я, мій друг, зовсім великий!

- Ти піди, погуляй,

Все пройде! - сказав Ай-ай.

Г. Вієру

Тому що кома

На її плечах сидить.

В. Кожевников

Йог Івану б допоміг,

Так живе за морем йог.

скоромовка

засмучена сорока

Повертається з уроку.

Весь урок базікала з сойка

І додому повернулася з двійкою.

Прислів'я та приказки

1. Не май сто рублів, а май сто друзів.

2. Нових друзів наживай, а старих не втрачай.

3. Холода не бійся. За пояс мийся.

ігри

Гра «Хто більше».

Придумайте слова зі звуком [й] на початку (Йод, йог, йота), у середині (Майка, лійка, змійка), в кінці слова (Травень, чай, край).

Гра «Перетворення слів».

Змініть слова так, щоб вони позначали прохання, наказ, спонукання до дії: варто ( стій), Миє ( мій), Будує ( лад), Співає
(співай), Вирішує ( вирішуй), Грає ( грай), Повторює ( повторюй), Плаває ( плавай), Думає ( думай).

Гра «Де звук».

Учитель пропонує дітям визначити позицію букви «ї» в словах: сильний, жокей, шайба, йод, лінійка.

Гра «Дізнайтеся звук».

Лясніть в долоні один раз, якщо почуєте звук [й] в словах: лисиця, лайка, гравець, особа, умивальник, соловей, автобус, тролейбус, ножиці, машина, змій, ім'я, чай.

Гра «Докажи слівце».

Гра «Цікавий».

- Як тебе звати? (Андрій.)

- Що ти полюбляєш на сніданок? (Яйце.)

- Який вид транспорту віддаєш перевагу? (Трамвай, тролейбус.)

- Куди любиш ходити в вихідний? (В музей.)

- У що ти набираєш воду, щоб полити квіти? (В лійку.)

- Який фрукт ти любиш? (Айву.)

- Який напій ти любиш? (Чай.)

Гра «Буква загубилася».

Вставте пропущені букви в слова:

ша - ба, героя -, трамва -, изуча - ті.

Гра «Перетворення слів».

1. Вставте пропущені букви в слова:

Про т в е т: майка, гайка, зайка, лайка, зграя;

лійка, рейка.

2. Змініть кожне слово так, щоб в ньому була буква «й».

будівельник ( будівництво), Лити ( лійка), Заєць ( зайка), Читач ( читайте), Зима ( взимку).

Гра «Цікаві моделі».

Складіть слова за такими моделями.

1. - - й (Травень, гавкіт, чай, виття, бій.)

- - й - - (Майка, майка, чайка, сойка, гайка.)

2. - - ай (Край.)

- - - ай (Сарай, лишай.)

- - - - ай (Звичай, випадок.)

- - - їй (Музей, ліцей, жокей, пирій.)

загадки

Ну ось мої дорогі, ваші практичні поради поповнилися ще однією буквою, це буква «Й».

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...