طرح تجزیه و تحلیل درس در مورد پر کردن نمونه GFS. تجزیه و تحلیل درس در مورد fgos (سخنرانی در شورای آموزشی) نقشه تجزیه و تحلیل درس در مقطع ابتدایی در مورد fgos

استانداردهای آموزشی ایالتی فدرال (FSES) برای آموزش عمومی و متوسطه که توسط مؤسسات آموزشی روسیه اجرا شده است، پیشنهاد می کند. طرح درس جدید

اکنون، برای گذراندن موفقیت آمیز گواهینامه، هر معلم باید طرح کلی درس های خود را ارائه دهد، اما طبق یک مدل جدید تکمیل شده است.

برای برخی، این کار آسان بود، و برای برخی دیگر - نه چندان.

چگونه می توان یک طرح کلی را طبق هنجارها ترسیم کرد و چیزی را فراموش نکرد؟

خروج پیدا شد! ما یک قالب برای شما آماده کرده ایم . اگر قبلاً رئوس مطالب دروس سال های گذشته را تهیه کرده اید ، جمع آوری موارد جدید برای شما دشوار نخواهد بود. خوب، برای معلمان جوان تازه کار، خدمت ما فقط یک موهبت الهی خواهد بود.

طرح تجزیه و تحلیل درس برای پر کردن نمونه GEF،که ما در پورتال خود به معلمان ارائه می دهیم، پر کردن آن ساده و آسان است. مطابق با الزامات استاندارد آموزشی ایالتی فدرال، ما یک الگوی الکترونیکی برای این سند ایجاد کرده ایم که دارای تمام بخش های لازم برای جمع آوری تجزیه و تحلیل کامل درس در هر موضوعی است. فقط باید اطلاعات را در قسمت ها وارد کنید و زمان را پر کنید. کل زمان درس به صورت خودکار محاسبه می شود که برنامه ریزی مدت زمان هر یک از مراحل درس را آسان تر می کند. پس از پر کردن، سند به طور خودکار تولید می شود و می تواند برای چاپ ارسال شود.

دسترسی به این سرویس آنلاین برای هر معلم کاربر پورتال ما که حساب شخصی خود را در سایت آن ایجاد کرده است، در دسترس است. پس از ساده ترین روش ثبت نام، هر معلم این فرصت را خواهد داشت که نه تنها به سرعت و به درستی بنویسد طرح تحلیلهر درس، اما همچنین به راحتی و به طور طبیعی وب سایت خود را ایجاد کنید، با همکاران در موضوعات تدریس شده ملاقات کنید، مطالب جالب یا پیشرفت های روش شناختی را منتشر کنید، و موارد دیگر.

هر معلم در عرض 3-5 دقیقه می تواند در پورتال قرار دهد وظایف خانگیبه شاگردانش و اظهار نظر برای آنها.

کلیه خدمات و خدمات کاملاً رایگان به کاربران پورتال ارائه می شود.

همین حالا جادوگر ایجاد را امتحان کنید الگوی پر کردن که (به طور دقیق تر، اصول اولیه) را می توانید در زیر مشاهده کنید.

تجزیه و تحلیل درس در مورد GEF.

1. اهداف اصلی درس: آموزشی، رشدی، آموزشی. آیا اهداف درس تعیین شده توسط معلم اجرا می شود؟

2. سازماندهی درس: نوع درس، ساختار درس، مراحل و توالی منطقی و میزان مصرف آنها در زمان، مطابقت ساخت درس با محتوای آن و هدف.

3 مطابقت درس با الزامات استاندارد آموزشی ایالتی فدرال:

3.1. جهت گیری به یک نتیجه آموزشی جدید.

3.2. تمرکز فعالیت ها بر تشکیل UUD

3.3. استفاده از فناوری های نوین (طراحی، تحقیق، فناوری اطلاعات و ارتباطات و ...)

4.1. مناسب بودن مطالب با سن دانش آموزان.

4.2. مطابقت محتوای درس با الزامات برنامه.

4.3. ارتباط تئوری با عمل، استفاده از تجربیات زندگی دانش آموزان به منظور توسعه فعالیت های شناختی و استقلال آنها.

4.4. ارتباط مطالب مورد مطالعه با ارتباطات بین رشته ای که قبلاً پوشش داده شده بود.

5. روش شناسی درس.

5.1. به فعلیت رساندن دانش و روش های فعالیت دانش آموزان. فرمول بندی معلم از سوالات مشکل ساز، ایجاد موقعیت های مشکل ساز.

5.2. معلم از چه روش هایی استفاده کرد؟ سهم فعالیت های تولید مثل و جستجو (تحقیق) چقدر است؟ نسبت آنها را مقایسه کنید ("خواندن"، "بازگویی"، "تکرار"، "به یاد داشته باشید" - شخصیت تولید مثل؛ "اثبات"، "توضیح دادن"، "ارزیابی"، "مقایسه"، "یافتن یک اشتباه" - نویسه جستجو)

5.3. همبستگی بین فعالیت های معلم و فعالیت های دانش آموزان. حجم و ماهیت کار مستقل.

5.4. معلم از کدام یک از روش های شناخت زیر استفاده می کند (مشاهده، تجربه، جستجوی اطلاعات، مقایسه، خواندن).

5.5. بکارگیری اشکال گفتگوی ارتباطی.

5.6. ایجاد موقعیت های غیر استاندارد هنگام استفاده از دانش دانش آموزان.

5.7. اجرای بازخورد.

5.8. ترکیبی از کار پیشانی، گروهی، زوجی و فردی.

5.9. اجرای یادگیری متمایز وجود وظایف برای کودکان در سطوح مختلف یادگیری.

5.10. وسایل آموزشی. مصلحت استفاده از آنها مطابق با موضوع، مرحله آموزش.

5.11. استفاده از مواد بصری: به عنوان تصویر، برای حمایت عاطفی، برای حل یک مشکل یادگیری. (مواد بصری: زائد، کافی، مناسب، ناکافی)

6. مبانی روانشناختی درس.

6.1. توجه معلم به سطوح رشد واقعی دانش آموزان و منطقه رشد نزدیک آنها.

6.2. اجرای عملکرد توسعه یادگیری. توسعه کیفیت ها: ادراک، توجه، تخیل، تفکر، حافظه، گفتار.

6.3. شکل گیری مهارت های خودکنترلی و خودارزیابی.

6.4. ریتم درس: متناوب مواد با درجات مختلف دشواری، انواع فعالیت های آموزشی.

6.5. وجود مکث های روانی و ترشحات. فضای احساسی درس

7. تکلیف: مقدار بهینه، در دسترس بودن آموزش، تمایز، ارائه حق انتخاب.

8. وجود عناصر جدید در فعالیت آموزشی معلم (فقدان الگو)

آرزوهای شما برای بهبود این سرویس آنلاین، آن را با استفاده از فرم بازخورد برای نویسندگان پروژه ارسال کنید.

تجزیه و تحلیل درس از دیدگاه الزامات استاندارد آموزشی ایالتی فدرال.

1. تعیین هدف.

آ). اهداف و مقاصد درس به وضوح تدوین نشده و الزامات استاندارد و برنامه را به طور کامل برآورده نمی کند.

ب). اهداف و مقاصد به وضوح، به طور خاص، مطابق با الزامات استاندارد و برنامه، فرموله می شوند. شکل گیری UUD را منعکس کنید.

V). اهداف و مقاصد به صورت تشخیصی در فعالیت های مشترک (یا مستقل) با در نظر گرفتن تجربه ذهنی دانش آموزان تنظیم می شوند. شکل گیری UUD را منعکس کنید.

3. منطق سازماندهی UD (فعالیت آموزشی و شناختی).

آ). ردیابی مراحل درس ضعیف است. هیچ انتقال منطقی وجود ندارد.

ب). مراحل درس به طور معقول برجسته شده است، دارای انتقال منطقی است، اما برخی از مراحل در زمان به تأخیر می افتند.

V). مراحل واضح، منطقی، کامل هستند. انتقال به مراحل جدید با کمک رباط های مشکل دار انجام می شود. سازماندهی فعالیت های آموزشی بهینه است.

4. روش های سازماندهی UD.

آ). روش های سازماندهی UD به اندازه کافی برای وظایف درس کافی نیست. ساختار روش ها ضعیف است. ویژگی های فردی دانش آموزان عملاً در نظر گرفته نمی شود. غلبه روش های تولید مثل توجیه پذیر نیست.

ب). روش ها برای وظایف کافی است. در کنار روش‌های تولیدمثلی، روش‌های تولیدی به‌طور منطقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ساختار روش ها بیشتر فکر شده و منطقی است.

V). روش ها برای وظایف کافی است. ترکیب روش ها بهینه است

فعالیت شناختی دانش آموزان را با در نظر گرفتن ویژگی های فردی آنها تحریک می کند. این منعکس کننده اصالت مفهوم روش شناختی UMK است.

5. اشکال سازماندهی UD.

آ). سازمان پیشانی فعالیت آموزشی و شناختی دانش آموزان حاکم است. فرم های سازمانی به طور کامل با وظایف تعیین شده مطابقت ندارند، به شکل گیری فعالیت های آموزشی کمک نمی کنند.

ب). فرم ها برای اهداف و مقاصد مناسب هستند. مشارکت دانش‌آموزان در سایر اشکال سازمان‌دهی یادگیری (فردی، گروهی یا جمعی) را سازمان‌دهی می‌کند.

V). انکسار خلاق اشکال شناخته شده سازماندهی فعالیت آموزشی و شناختی. استقلال دانش آموزان در انتخاب فرم ها. تجلی کسب و کار و فعالیت خلاق.

6. سازماندهی فعالیتهای کنترل و ارزیابی.

الف) کنترل بازخورد کمی ارائه می دهد. فعالیت ارزشیابی معلم غالب است. معیارهای ارزیابی نام برده نشده و یا ماهیت کلی دارند.

ب) سازمان کنترل بازخورد ارائه می کند. ارزشیابی بر اساس معیار انجام می شود، اما دانش آموزان در موقعیت های خودکنترلی و خودارزیابی قرار نمی گیرند.

ج) سازماندهی کنترل عقلانی است. رویکرد معیاری برای ارزیابی عملکرد. دانش آموزان در موقعیت های خودکنترلی، کنترل متقابل و خود ارزیابی قرار می گیرند.

7. نتایج درس.

الف) هدف مربوطه محقق نشده است. پیشرفت دانش آموزان در شکل گیری UUD و دانش بسیار ضعیف قابل ردیابی است.

ب) از نظر دانش، مهارت و توانایی با اهداف تعیین شده مطابقت دارد. UUD بدتر ردیابی می شوند.

ج) با اهداف تعیین شده مطابقت دارد و از نظر ZUN و UUD تشخیصی است.

اثر آموزشی، آموزشی و توسعه ای بالا.

شاخص های کمی ارزشیابی درس:

الف) - 1 امتیاز؛ ب) - 2 امتیاز؛ ج) - 3 امتیاز؛

تجزیه و تحلیل درس GEF

معلم مدرسه ابتدایی
ورزشگاه درزنو
گوسوا ایرینا اوگنیونا

تجزیه و تحلیل درس GEF
هر درس باید برای مربی یک وظیفه باشد، که او باید انجام دهد و از قبل در مورد آن فکر کند: در هر درس باید به چیزی برسد، یک قدم جلوتر بردارد و کل کلاس را وادار به این مرحله کند.
ک.د. اوشینسکی.
تحلیل (خود تحلیلی) یک درس (نظام دروس) بررسی دقیق و جامع آن به عنوان یک کل از یک زاویه دید (جنبه) معین است. انتخاب جنبه ها هم به نیاز تحلیلی بستگی دارد و هم به نیاز عملی که به وجود آمده است.
راه های حضور در کلاس ها
1. انتخابی.
2. موضوعی.
3. موازی.
4. مطالعه جامع کلاس های فردی.
5. بازدید هدفمند از درس با دعوت از متخصص.
اشکال زیر برای تجزیه و تحلیل و درون نگری درس در یک موسسه آموزشی استفاده می شود:
1. تجزیه و تحلیل مختصر (ارزیابی) - ارزیابی کلی از عملکردهای درس، مشخص کردن حل وظایف آموزشی، آموزشی و توسعه.
2. تجزیه و تحلیل ساختاری (گام به گام) - شناسایی و ارزیابی ساختارهای (عناصر) غالب درس، مصلحت آنها، که توسعه توانایی های شناختی دانش آموزان را تضمین می کند.
درس GEF شامل 9 مرحله اجباری است:
لحظه سازمانی، خودتعیین به فعالیت.
به روز رسانی دانش و رفع مشکلات در فعالیت ها.
بیانیه تکلیف یادگیری
ساختن یک پروژه برای رهایی از مشکلات
اجرای پروژه ساخته شده
تقویت اولیه با تلفظ در گفتار خارجی
کار مستقل با خودآزمایی
گنجاندن در سیستم دانش و تکرار
انعکاس فعالیت آموزشی در درس، اطلاعات در مورد تکالیف و عملکرد.
3. تجزیه و تحلیل کامل - سیستمی از تجزیه و تحلیل جنبه ها، از جمله ارزیابی اجرای وظایف درس، محتوا و انواع فعالیت های آموزشی دانش آموزان با توجه به ویژگی هایی مانند سطوح جذب دانش و روش های ذهنی دانش آموزان. فعالیت، رشد دانش آموزان، اجرای اصول آموزشی و اثربخشی درس.
4. تحلیل ساختاری - زمانی - ارزیابی استفاده از زمان درس برای هر یک از مراحل آن.
5. تحلیل ترکیبی - ارزیابی (همزمان) هدف آموزشی اصلی درس و عناصر ساختاری.
6. تحلیل روانشناختی - مطالعه تحقق الزامات روانشناختی برای درس (اطمینان از فعالیت شناختی دانش آموزان از نوع در حال رشد).
7. تجزیه و تحلیل آموزشی - تجزیه و تحلیل مقوله های آموزشی اصلی (اجرای اصول آموزشی، انتخاب روش ها، تکنیک ها و ابزارهای تدریس و آموزش دانش آموزان، پردازش آموزشی مواد آموزشی درس، هدایت آموزشی فعالیت های شناختی مستقل دانش آموزان ، و غیره.).
8. تحليل جنبه - ملاحظه، مطالعه و ارزشيابي دقيق و همه جانبه از ديدگاه معيني از هر طرف يا هدف/وظيفه جداگانه درس در ارتباط با نتايج فعاليتهاي دانش آموزان.
نمونه ای از جنبه های درس:
استفاده از روش های رشد در کلاس درس؛
مطالعه راه های تقویت فعالیت شناختی دانش آموزان؛
راه های توسعه علاقه شناختی؛
شکل گیری مهارت ها و توانایی های آموزشی عمومی دانش آموزان؛
بررسی و ارزیابی دانش، مهارت ها و توانایی های دانش آموزان؛
اطمینان از عملکرد صرفه جویی در سلامت درس؛
جو روانی در کلاس؛
سطح و ماهیت استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در کلاس درس؛
سازماندهی یادگیری مبتنی بر مسئله در کلاس درس و غیره
9. تجزیه و تحلیل جامع - تجزیه و تحلیل همزمان مبانی آموزشی، روانشناختی و سایر مبانی درس (اغلب سیستم دروس).
10. بهینه ترین و هدفمندترین تنها می تواند تجزیه و تحلیل سیستم باشد - مجموعه ای از تکنیک ها و رویه های مرتبط به هم که برای مطالعه اشیا و فرآیندهایی که سیستم های انتگرال پیچیده ای هستند استفاده می شود.
جنبه های تحلیل سیستم:
متافیزیکی (تجزیه - تجزیه)؛
ساختاری (روابط)؛
عملکردی (ارائه توابع)؛

ژنتیکی (منشا و امکان توسعه بیشتر).
الزامات آمادگی و حضور در درس
1. مجله کلاس را بررسی کنید، که ایده ای از پیشرفت دانش آموزان در یک موضوع معین در یک دوره معین ارائه می دهد.
2. موضوعی را که در درس قبل مطالعه شده است مشخص کنید.
3. توجه به منظم بودن و به موقع بودن سنجش دانش دانش آموزان.
4. هر درس را به صورت جداگانه با هر معلم تجزیه و تحلیل کنید.
5. بحث درس را اصولی و مطالبه گرانه اما درست و مهربانانه پیش ببرید.
6. نظراتی را که برای معلم ناخوشایند است با حقایق و مفاد نظریه تربیت و روانشناسی استدلال کنید.
دستورالعمل های عمومی برای تجزیه و تحلیل درس
1. شما نمی توانید به همه معلمان توصیه های یکسانی بدهید (آنچه برای یکی مناسب است، برای دیگری نامناسب است).
2. هر گونه توصیه برای بهبود کار معلم باید بر اساس دستاوردها و نقاط قوت او باشد.
3. تشویق هدایت خلاقانه درس، تشویق معلم به توسعه مستقل ساختار و روش شناسی آن ضروری است.
4. باید ارزیابی شود که روش ها و روش های تدریس انتخاب شده توسط معلم چقدر منطقی به کار می رفته است، مثلاً در این شرایط چقدر مناسب است انواع خاصی از مکالمه، کار مستقل.
5. نظرات و توصیه ها به معلم باید به وضوح تدوین و بر اساس تجزیه و تحلیل درس در گواهی ثبت شود.
طرح تجزیه و تحلیل درس GEF
کلاس _________________________________________________________________
مورد ________________________________________________________________
معلم _______________________________________________________________
(نام، دسته بندی)
نویسنده کتاب درسی _________________________________________________________________
موضوع درس _________________________________________________________________
نوع درس _________________________________________________________________
تعداد دانش آموزان کلاس _________________________________________________
حضور در درس
مراحل تجزیه و تحلیل امتیازات
1. اهداف اصلی درس: آموزشی، رشدی، آموزشی. آیا اهداف درس تعیین شده توسط معلم اجرا می شود؟
2. سازماندهی درس: نوع درس، ساختار درس، مراحل، توالی منطقی و میزان مصرف آنها در زمان، مطابقت ساخت درس با محتوای آن و هدف.
3. معلم چگونه انگیزه مطالعه این مبحث را فراهم می کند (مواد آموزشی)
4. مطابقت درس با الزامات استاندارد آموزشی ایالتی فدرال:
4.1. گرایش به استانداردهای جدید آموزشی.
4.2. تمرکز فعالیت ها بر روی تشکیل UUD
4.3. استفاده از فناوری های مدرن: طراحی، تحقیق، فناوری اطلاعات و ارتباطات و غیره.
5. محتوای درس:
5.1. صحت علمی پوشش مطالب در درس، مطابقت آن با ویژگی های سنی
5.2. مطابقت محتوای درس با الزامات برنامه.
5.3. ارتباط تئوری با عمل، استفاده از تجربیات زندگی دانش‌آموزان به منظور توسعه فعالیت‌های شناختی و استقلال.
5.4. ارتباط مطالب مورد مطالعه با مطالب پوشش داده شده قبلی، ارتباطات بین رشته ای.
6. روش شناسی درس:
6.1. به فعلیت رساندن دانش و روش های فعالیت دانش آموزان. حل مسئله، حل مسئله.
6.2. معلم از چه روش هایی استفاده کرده است. سهم فعالیت های تولید مثل و جستجو (تحقیق) چقدر است؟ نسبت را مقایسه کنید: تعداد تقریبی وظایف با ماهیت تولیدمثلی: ("خواندن"، "بازگو کردن"، "تکرار"، "به خاطر سپردن") و تعداد تقریبی وظایف با ماهیت جستجو ("اثبات"، "توضیح"، «ارزیابی»، «مقایسه»، «خطا را پیدا کنید)
6.3. همبستگی بین فعالیت های معلم و فعالیت های دانش آموزان. حجم و ماهیت کار مستقل.
6.4. معلم از کدام یک از روش های شناخت زیر استفاده می کند (مشاهده، تجربه، جستجوی اطلاعات، مقایسه، خواندن و غیره)
6.5. بکارگیری اشکال گفتگوی ارتباطی.
6.6. ایجاد موقعیت های غیر استاندارد هنگام استفاده از دانش دانش آموزان.
6.7. اجرای بازخورد: دانش آموز معلم.
6.8 ترکیبی از کارهای پیشانی، گروهی و فردی.
6.9 اجرای یادگیری متمایز. وجود وظایف برای کودکان در سطوح مختلف یادگیری.
6.10. وسایل آموزشی. مصلحت استفاده از آنها مطابق با موضوع، مرحله آموزش.
6.11. استفاده از مطالب بصری: به عنوان یک تصویر، برای حمایت عاطفی، برای حل مشکلات یادگیری. مواد بصری اضافی، کافی، مناسب، ناکافی است.
6.12. شکل گیری مهارت های خودکنترلی و خودارزیابی.
7. مبانی روانشناختی درس:
7.1. توجه معلم به سطوح رشد واقعی دانش آموزان و منطقه رشد نزدیک آنها.
7.2. اجرای عملکرد توسعه یادگیری. توسعه کیفیت ها: ادراک، توجه، تخیل، حافظه، تفکر، گفتار.
7.3. ریتم درس: متناوب مواد با درجات مختلف دشواری، انواع فعالیت های آموزشی.
7.4. وجود مکث های روانی و تخلیه حوزه عاطفی درس.
8. تکالیف: حجم بهینه، در دسترس بودن آموزش، تمایز، ارائه حق انتخاب ..
9. وجود عناصر جدید در فعالیت آموزشی معلم (عدم الگو)

مجموع: برای هر معیار، امتیاز از 0 تا 2 داده می شود: 0 - معیار وجود ندارد، 1 - تا حدی آشکار می شود، 2 - به طور کامل.
نتیجه
درس مدرن ترکیبی از سنت ها و نوآوری ها است. این روند و نتیجه فعالیت معلمی است که بر فرآورده های روش های سنتی و بدیع تسلط داشته و می کند.
در درس امروز:
1. معلم نه تنها حق قضاوت دانش آموز را به رسمیت می شناسد، بلکه به آن علاقه مند است.
2. دانش جدید نه تنها به دلیل اقتدار معلم، دانشمند یا نویسنده کتاب درسی، بلکه به دلیل اثبات صدق آن توسط یک سیستم استدلال درست به نظر می رسد.
3. مطالب درس شامل بحث در مورد دیدگاه های مختلف در مورد حل مشکلات آموزشی است، منطق محتوای درس را بازتولید می کند، راه هایی برای به کارگیری دانش مورد مطالعه در عمل نشان می دهد.
4. ارتباط با دانش آموزان به گونه ای ساخته می شود که آنها را به نتیجه گیری مستقل برساند، آنها را در فرآیند آماده سازی، جستجو و یافتن دانش و گزینه هایی برای استفاده از آن شریک کند.
5. معلم سؤالاتی را برای مواد ورودی می سازد و به آنها پاسخ می دهد، سؤالاتی را از دانش آموزان مطرح می کند و جستجوی مستقل برای پاسخ ها را در طول درس تحریک می کند. اطمینان حاصل می کند که دانش آموز با او فکر می کند.
طرح تجزیه و تحلیل درس هم در ساختن درس و هم در تحلیل خود یک درس باز کمک می کند. با تمرکز بر الزامات، می توانید کار خود را به گونه ای تنظیم کنید که از تخلف در ساختار درس مدرن جلوگیری کنید.

هدف بازدید

معلم کلاس

تعداد دانش آموزان کلاس

در درس شرکت کرد

موضوع درس

نوع درس

تکلیف آموزشی درس

اهداف درس (آموزشی، آموزشی، رشدی)

تحلیل جنبه های درس.

جنبه های پیشرو در تجزیه و تحلیل درس محتوای مشاهده
تکلیف آموزشی درس (تحلیل ارزشیابی مختصر)

1. مطابقت وظیفه آموزشی درس با محتوای انتخاب شده.

2. اثربخشی حل تکلیف آموزشی.

محتوای درس مطابقت محتوای اصلی درس با محتوای برنامه و کتاب درسی
روش های تدریس مطابقت روش های تدریس و تدریس (روش های تدریس) با حل هدف آموزشی سه گانه
فرم های مطالعه

1. مطابقت اشکال آموزش (فرونی، گروهی، فردی، جمعی) با حل وظیفه آموزشی اصلی درس.

2. مصلحت استفاده از وظایف پیشنهادی.

اثربخشی درس دستیابی به هدف و حل تکلیف آموزشی اصلی درس
جهت گیری عملی درس جهت گیری عملی سوالات، تمرین ها و تکالیفی که برای تکمیل دانش آموزان پیشنهاد می شود
کار مستقل دانش آموزان به عنوان شکلی از سازماندهی فعالیت های آموزشی

1. میزان استقلال دانش آموزان در حل تکلیف آموزشی درس.

2. ماهیت فعالیت های یادگیری مستقل (تولید مثل، خلاق).

3. کمک متقابل

شکل گیری فعالیت های یادگیری همگانی در هر مرحله از درس شخصی، شناختی، ارتباطی، تنظیمی
شکل گیری صلاحیت ICT استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در کلاس درس، میزان شکل گیری شایستگی فناوری اطلاعات و ارتباطات دانش آموزان
ساختار درس مطابقت ساختار درس با وظیفه آموزشی اصلی
سبک آموزشی انطباق با هنجارهای اخلاق آموزشی
الزامات بهداشتی کنترل دما، تهویه کلاس، تناوب فعالیت ها، مکث های پویا

انواع جنبه های تحلیل درس بر اساس GEF.

تحلیل هر جنبه ای از فعالیت های معلم یا دانش آموزان را فرض کنید. برای این منظور مشاهده و سپس تجزیه و تحلیل درس در جنبه خاصی انجام می شود. در اینجا چند توصیه برای تجزیه و تحلیل جنبه ای درس آورده شده است.

تحلیل درس از جنبه رشد عقل دانش آموزان.

تجزیه و تحلیل درس از نقطه نظر در نظر گرفتن الگوهای رشد حوزه فکری دانش آموزان مستلزم توجه به موارد زیر است:

1) درس از نظر رشد مؤلفه های حوزه فکری در دانش آموزان تا چه اندازه آماده می شود؟

2) آیا اقدامات کنترلی معلم در طول درس با الگوهای فعالیت ذهنی دانش آموزان مطابقت دارد؟

3) آیا مولفه های بازتابی فعالیت ذهنی در طول درس شکل می گیرد؟

4) دانش آموزان تا چه اندازه روش های عمومی فعالیت ذهنی را توسعه می دهند؟

5) آیا دانش آموزان مدرسه روش های پردازش منطقی و معنایی مطالب را در طول درس یاد می گیرند؟

6) آیا دانش آموزان مدرسه می آموزند که کار رفقای خود، فعالیت ذهنی آنها را ارزیابی و تجزیه و تحلیل کنند؟

7) معلم از چه معیارهایی برای درک مطلب استفاده می کند؟

8) آیا از فعالیت ذهنی جمعی در درس استفاده می شود؟

9) عناصر تفکر خلاق تا چه اندازه شکل می گیرد؟

10) آیا تفاوت های دانش آموزان در کیفیت های اصلی حوزه فکری (هوشمندی، انعطاف پذیری، استقلال، آگاهی و...) در نظر گرفته شده است؟

تجزیه و تحلیل درس از نظر رشد انگیزه دانش آموزان.

تجزیه و تحلیل درس از نقطه نظر امکانات برای توسعه حوزه انگیزشی مستلزم توجه به موارد زیر است:

1) معلم در ابتدای درس برای برانگیختن علاقه دانش آموزان به کار پیش رو چه می کند؟

2)آیا شروع درس از نظر انگیزشی موفقیت آمیز بود؟

3) آیا معلم حالات انگیزشی دانش آموزان را در طول درس به روز می کرد؟

4) آیا معلم موفق شد دانش آموزان را از یک فعالیت به فعالیت دیگر تغییر دهد؟ روش های او چقدر موثر بود؟

5) تا چه حد معلم فنون هدف گذاری را به دانش آموزان آموزش می دهد؟

6) معلم بیشتر از چه روش های انگیزشی استفاده می کرد؟

7) رشد معلم به چه نیازهایی (فکری، شناختی، نیاز به موفقیت، نیاز به ارتباط شناختی) توجه داشته است؟

8) آیا معلم توانسته است به اهداف توسعه حوزه انگیزشی دست یابد؟

9) برای شکل گیری موفق تر انگیزه چه باید کرد؟

10) آیا تفاوت دانش آموزان در کیفیت های اصلی حوزه انگیزشی در نظر گرفته شد؟

تحلیل درس از جنبه حل مسائل آموزشی در کلاس درس.

این تحلیل شامل بررسی سوالات زیر است:

1) چه تکالیف آموزشی باید در درس حل شود؟

2) چه وظایف آموزشی توسط خود معلم تعریف می شود؟

3) راه حل وظایف تعیین شده از چه طریقی ارائه می شود؟

4) فرصت های آموزشی محتوای مطالب مورد استفاده چگونه است، آیا ارتباط با زندگی کودکان و جامعه، تجربه عملی کودکان فراهم می شود؟

5) اثربخشی آموزشی ابزارهای آموزشی مورد استفاده در مراحل مختلف درس.

6) فعالیت شناختی و خلاقیت دانش آموزان در کلاس چگونه تحریک می شود؟

7) ایجاد شرایط برای تجلی و رشد شخصیت هر کودک، تضمین فردی شدن و تمایز آموزش.

8) افزایش کارایی آموزشی سنجش دانش در کلاس، مشارکت دادن کودکان در تشکیلات درس، توسعه استقلال و مسئولیت پذیری آنان.

9) شکل گیری روابط بین دانش آموزان در درس.

10) تأثیر آموزشی موقعیت، طراحی دفتر، وسایل کمک بصری.

11) تأثیر شخصیت معلم در بهبود اثربخشی آموزشی درس. سخنرانی حرفه ای معلم.

گنجاندن کلاس‌های ابتدایی در پارادایم آموزشی عمومی، به دلیل اصلاح نظام آموزش کودکان، بر تمام جنبه‌های تمرین تدریس - از برنامه‌ریزی و سازماندهی کلاس‌ها گرفته تا سیستم ارزیابی دستاوردهای دانش‌آموزان تأثیر گذاشت.

با توجه به این موضوع، تصویب رویه انجام آن به ویژه مهم است تجزیه و تحلیل دروس دبستان با توجه به GEF- اجرای یک فرآیند تحلیلی که اجازه می دهد:

  • کنترل سیستماتیک کیفیت فرآیند آموزشی، مناسب بودن استفاده از روش ها و تکنیک های مختلف آموزشی.
  • تعیین جهت گیری ها و نگرش های ارزشی و همچنین عواملی که ممکن است مانع اجرای اصول رویکرد فعالیت سیستمی شوند.
  • رشد حرفه ای مستمر معلمان مدارس ابتدایی را ترویج می کند.

این را برای خود ذخیره کنید تا از دست ندهید:

نظارت بر نحوه بررسی خود معلمان دروس - از الگوی موجود در مجله "دفترچه راهنمای معاون مدرسه" استفاده کنید

قالب را دانلود کنید

تجزیه و تحلیل درس در مدرسه ابتدایی با توجه به استاندارد آموزشی ایالتی فدرال: الزامات و ویژگی های اساسی

دروسی که مطابق با الزامات جدید استاندارد آموزشی ایالتی فدرال توسعه می‌یابند، تفاوت‌های قابل توجهی با اشکال سنتی کلاس‌ها دارند. در این راستا، ارزیابی تحلیلی چنین درسی دارای تعدادی ویژگی متمایز خواهد بود که باید با آنها آشنا شوید و همچنین ببینید کاربرگ کارشناس چگونه است. تفاوت اساسی کلاس های مدرن با کلاس های سنتی این است که معلم باید به نتیجه گیری مستقل کودکان، نظر شخصی آنها و مشارکت فعال در درس توجه بیشتری داشته باشد.

تجزیه و تحلیل یک درس باز در مدرسه ابتدایی با توجه به GEF، یک مثالکه در زیر آورده شده است، از زمان معرفی الزامات جدید به طور قابل توجهی تغییر کرده است.

طبق استانداردهای جدید اتخاذ شده، درس با در نظر گرفتن نکات زیر سازماندهی می شود:

  1. موضوع درس توسط دانش آموزان تنظیم می شود، معلم فقط بچه ها را به نتیجه مطلوب هدایت می کند.
  2. هدف و اهداف درس نیز توسط دانش آموزان مدرسه بر اساس سؤالات معلم و تأکید بر تجربه آموزشی قبلی به دست آمده بیان می شود.
  3. در طول برنامه ریزی فعالیت های آموزشی، معلم به همراه کودکان، اجرای گام به گام اقدامات آموزشی را طراحی می کند - برنامه ای را برای دستیابی به اهداف درس ترسیم می کند.
  4. این درس کار انفرادی، زوجی یا گروهی، مشاوره دانش آموزان را سازماندهی می کند. معلم به عنوان مشاور و دستیار عمل می کند و ابتکار آموزشی را به کودکان واگذار می کند، اما در عین حال فعالیت آموزشی تیم کلاس را هدایت می کند.
  5. در طول درس، خودکنترلی، کنترل متقابل یا سایر اقدامات نظارتی انجام می شود که به آگاهی کودکان از سطح دستاوردهای آموزشی و الزامات آموزشی فعلی کمک می کند.
  6. دانش آموزان به طور مستقل با مشکلات پیش آمده کنار می آیند و اشتباهات را اصلاح می کنند.
  7. در مرحله پایانی فعالیت درس، دانش آموزان در مورد پیشرفت خود بحث می کنند، نتیجه کار خود و کار همکلاسی ها را ارزیابی می کنند. بازتاب انجام می شود.
  8. معلم تکالیفی را تعیین می کند که ویژگی های فردی کودکان را در نظر می گیرد و سطوح مختلف پیچیدگی را شامل می شود.

معلم در طول درس باید نقش مشاوری را ایفا کند که به کودکان کمک و نصیحت می کند، اما بر اساس اختیارات خود اطلاعاتی را به آنها تحمیل نمی کند. در ارتباط با الزامات به روز شده برای درس، تجزیه و تحلیل نمونه درس در مقطع ابتدایی بر اساس GEF، که اکنون باید اجزای جدید درس را در نظر گرفت.

تحلیل آموزشی درس در مقطع ابتدایی

طرحی که توسعه آن به عنوان انجام شد تجزیه و تحلیل نمونه یک درس در مقطع ابتدایی بر اساس GEF، دارای تعدادی ویژگی بارز است. ارزشیابی درس مطابق با الزامات جدید باید شامل وجود اهداف، اقدامات با هدف سازماندهی فرآیند آموزشی و همچنین انگیزه دانش آموزان باشد که به ویژه برای دانش آموزان دبستانی که به دلیل عامل سنی برای آنها مهم است. ، تمرکز و حفظ توجه همچنان یک مشکل است.

از نظر ساختاری، ارزیابی تحلیلی درس مطابق با کارت کارشناسی انجام می شود که باید حاوی اطلاعات معلمی باشد که درس آزاد را برگزار کرده است، نام موسسه NEO، موضوع، کیت روش شناختی و مواد آموزشی، موضوع و تاریخ درس در تجزیه و تحلیل دروس باز در مقطع ابتداییبرای معلمان با تجربه و متخصصان جوان از انواع کارت های خبره استفاده می شود که به بهینه سازی نظارت برنامه ریزی شده بر روند آموزشی کمک می کند. نمونه ای از فرم استاندارد شده که حاوی معیارهای تحلیل پایه است در زیر نشان داده شده است.

نمونه نمودار تحلیل درس در مقطع ابتدایی

مراحل ساختاری تجزیه و تحلیل کلاس GEF به چه چیزی باید توجه کرد تعداد امتیاز
اهداف و مقاصد هنگام اجرا، در درجه اول ارزیابی می شود که موضوع و وظیفه درس به طور کامل شکل گرفته است، که مطابق با اصول رویکرد سیستمی-فعالیتی، در مرحله انگیزشی از طریق فرمول بندی مسئله آموزشی و بالفعل شدن انجام می شود. از مطالعات قبلی
علاوه بر این، آنها نشان می دهند که آیا هدف درس که توسط معلمان تدوین شده و در اسناد برنامه ریزی ارائه شده است، و همچنین وظایف عملی بیان شده توسط دانش آموزان محقق شده است.
ساختار کلی درس در چارچوب این بلوک، توصیه می‌شود ارزیابی کنید که چه نوع درسی به عنوان پایه انتخاب شده است (درسی در کشف دانش جدید، درسی در سیستم‌بندی آموخته‌ها، درس ترکیبی و غیره)، چگونه ساختار مطابقت دارد. هدف، و همچنین نشان می دهد که آیا روش ها با موفقیت تعریف و اجرا شده اند و روش های کار آموزشی (آیا آنها به دستیابی به وظایف عملی کمک کرده اند).
راههای به فعلیت رساندن توجه دانش آموزان و انگیزه برای فعالیت های یادگیری فعال با توجه به این واقعیت که فعالیت یادگیری مستقل دانش آموزان مبنای توسعه موفقیت آمیز دانش مطابق با استاندارد آموزشی ایالتی فدرال می شود، این جنبه از کار معلم مدرسه ابتدایی اهمیت ویژه ای پیدا می کند. مرحله به فعلیت رساندن مطالبی که قبلاً مطالعه شده و تدوین مسائل آموزشی مبتنی بر تجربه یادگیری اولیه کودکان است، بنابراین در پایه های پایین ممکن است این جنبه ضعیف بیان شود یا عملاً مورد توجه قرار نگیرد که باید مورد توجه قرار گیرد. هنگام انجام تجزیه و تحلیل
مطابقت درس با الزامات استاندارد آموزشی ایالتی فدرال به منظور بهینه سازی فرآیند آموزشی، ارزیابی اقدامات معلم توسط درس با هدف اجرای استانداردهای نسل جدید، یعنی اقدامات انجام شده برای توسعه نه تنها موضوعی، بلکه همچنین شایستگی های فرا موضوعی دانش آموزان مهم است. . علاوه بر این، استفاده از روش‌های نوین تدریس - فناوری اطلاعات و ارتباطات، روش پروژه، روش‌های پژوهشی و تجربی ارزیابی می‌شود.
محتوای درس در چارچوب این بلوک ساختاری، تحلیل کامل و صحت ارائه مطالب آموزشی با در نظر گرفتن ویژگی های روانی-فیزیکی دانش آموزان مقطع ابتدایی، انطباق محتوای درس با الزامات برنامه های آموزشی، توصیه می شود. اجرای تمرین ایجاد "موقعیت های موفقیت" و ماهیت رشد فردی مهارت های کلیدی، فراهم کردن شرایطی که کودکان می توانند دانش کسب شده را در عمل به کار ببرند، و همچنین اطمینان از ارتباط بین تجربیات یادگیری قبلی و جدید.
روش شناسی درس این در مراحل با در نظر گرفتن مؤلفه های زیر فعالیت آموزشی ارزیابی می شود:
  1. روشهای اصلی سازماندهی کار آموزشی در کلاس درس، نسبت اشکال فعالیت تولید مثلی و مولد (شاخص بهینه با در نظر گرفتن سن دانش آموزان تعیین می شود و بنابراین برای مدرسه ابتدایی حداقل باقی می ماند).
  2. روشهای "کشف دانش" اجرا شده توسط معلم - جستجوی اطلاعات، آزمایشات، مشاهده، مقایسه را ارزیابی کنید.
  3. همبستگی شکل گفتگوی ارتباط با کلاس با اظهارات مونولوگ معلم.
  4. آیا استفاده از موقعیت های یادگیری غیراستاندارد است که به فعلیت بخشیدن به توجه کودکان و افزایش اثربخشی کار آموزشی کمک می کند؟
  5. شکل گیری بازخورد با دانش آموزان دبستانی.
  6. ترکیبی از اشکال مختلف کار آموزشی (گروهی، زوجی، فردی).
  7. استفاده از مواد نمایشی و جزوه و همچنین ابزارهای ICT با ارزیابی اجباری محتوای آنها.
  8. بکارگیری فنون سازماندهی خودکنترلی و ارزشیابی خود و متقابل دانش آموزان.
تحلیل روانشناختی درس به منظور فراهم آوردن شرایط بهینه برای شکل گیری شایستگی های آموزشی دانش آموزان مقطع ابتدایی، علاوه بر این لازم است:
  1. آیا معلم سطح دانش و جلوه های فردی شخصیت هر کودک را در نظر می گیرد؟
  2. آیا فعالیت یادگیری اجرا شده به توسعه کلی و شکل گیری شایستگی های فوق موضوعی کمک می کند؟
  3. آیا شدت ثابتی در سطح دشواری کارها و افزایش سرعت اجرای آنها وجود دارد؟
  4. آیا وقفه هایی در طول درس وجود دارد که به تخلیه جسمی و عاطفی دانش آموزان کمک می کند؟
  5. آیا حجم و میزان سختی تکالیف متناسب با سن کودکان است؟ آیا می توان با توجه به توانایی ها (تمایز تمرینات خانگی) کار را انتخاب کرد؟

روی تجزیه و تحلیل دروس در مدرسه ابتدایی بر اساس GEFبا تعامل استاد و کارشناسان انجام می شود. کارشناسانی که در کلاس‌های آزاد شرکت می‌کنند و برگه‌های تجزیه و تحلیل را پر می‌کنند، ممکن است نمایندگان اداره وزارت آموزش و پرورش، روانشناسان تربیتی و معلمان دیگر، از جمله معلمان سایر مؤسسات آموزشی باشند.

قبل از آن، مهم است که معلم را با پارامترهای برگه تجزیه و تحلیل آشنا کنید تا متوجه شود دقیقاً چه چیزی از او خواسته می شود و با چه معیارهایی کار او ارزیابی می شود. اگر معلم با رویکرد فعالیت سیستمی هدایت شود، می تواند با برگه تجزیه و تحلیل به طور کامل کار کند.

بررسی همتایان را می توان درست در درس انجام داد. اگر ساختار درس به طور کامل با الزامات نقشه مطابقت داشته باشد، معلم حداکثر امتیاز را دریافت می کند - 2. در صورتی که اهداف تا حدی محقق شده باشد یا اصلاً محقق نشده باشد، امتیاز 1 یا 0 داده می شود. در ستون مربوطه

علاوه بر این، لازم به ذکر است:

  1. برای مقاماتی که مجاز به ارزیابی کلاس ها هستند، کافی نیست که در ستون مناسب امتیاز بگیرند. همچنین لازم است برای هر لحظه از درس توضیحات تکمیلی ارائه شود و نمونه هایی از صحت درس GEF بیان شود.
  2. نمایندگان مدیریت مدرسه نیز به مناسب بودن UUD و اثربخشی آنها توجه زیادی دارند. آنها بسته به گروهی که به آنها تعلق دارند - نظارتی، شناختی، با هدف تربیت کودک، توسعه خصوصیات شخصی، ارتباطات و غیره و همچنین نحوه مطابقت آنها با اهداف درس ارزیابی می شوند.

نتایج ارزشیابی معلم پس از انجام خود تحلیلی قابل اطلاع است. اغلب، مشاهده درس و تجزیه و تحلیل آن نه تنها برای متخصصان جوان، بلکه برای متخصصان با تجربه نیز مشکلاتی ایجاد می کند، بنابراین باید به کار خود تنظیمی توجه کافی شود.

هنگام پر کردن نمونه تجزیه و تحلیل درس GEF در مدرسه ابتداییکارشناسان بدون شکست انواع گزینه ها را برای برگزاری کلاس ها در نظر می گیرند و به طور جداگانه ارزیابی می کنند:

  • جذب دانش جدید توسط دانش آموزان، توسعه مهارت های جدید؛
  • استفاده دانش آموزان از فعالیت های آموزشی جهانی (UUD)؛
  • به روز رسانی دانش قبلی؛
  • تعمیم مهارت ها و توانایی ها؛
  • کنترل فعالیت های دانش آموزان به روش های مختلف - خودکنترلی و کنترل متقابل.
  • تصحیح دانش و تثبیت آنها.

برگه های ارزیابی تجزیه و تحلیل در طول زمان انباشته می شوند و به شما امکان می دهند پویایی فعالیت های آموزشی، موفقیت اجرای برنامه درسی و همچنین شناسایی نقاط مشکل ساز را ارزیابی کنید. همچنین، ممکن است برگه های تجزیه و تحلیل برای خودآموزی معلم، کسب دانش و مهارت های جدید یا گذراندن دوره های آموزشی پیشرفته مورد نیاز باشد.

دانلود نمونه نقشه های خبره برای تحلیل درس GEF
دانلود in.pdf

نحوه تجزیه و تحلیل درسی که در دوره ابتدایی برگزار می شود

فضای اصلی که فعالیت معلم در مدرسه در آن صورت می گیرد، فعالیت درسی با تمام جلوه های آن است. به نوبه خود، حضور در دروس با بحث بعدی آنها، وظیفه اصلی نمایندگان کارکنان اداری موسسه آموزشی است. سیستم سنتی کنترل درون مدرسه ای به خوبی با روند نظارت برنامه ریزی شده کلاس ها در دبیرستان سازگار است. اما چگونه باید تجزیه و تحلیل درس با توجه به چکیده در مقطع ابتداییدر شرایطی که معرفی گسترده فن آوری های آموزشی جدید؟ این موضوع همچنان موضوع بحث روش‌شناختی گسترده است که توجه به آن برای همه شرکت‌کنندگان در فرآیند آموزشی مهم است.

مدیریت مدرسه، روش شناسان به خوبی می دانند که تجزیه و تحلیل یک درس از نظر روانی چقدر دشوار است، حتی اگر موفقیت آمیز باشد. اگر درس اساساً حاوی خطاهای زیادی باشد ، تجزیه و تحلیل آن به دلیل وقوع موقعیت های حرفه ای ناخوشایند حتی دشوارتر است. با توجه به این واقعیت که مکانیسم تجزیه و تحلیل یک درس در دوره ابتدایی به طور کامل اشکال زدایی نشده است، که با پیچیدگی همبستگی ضریب سن دانش آموزان و اصول رویکرد سیستمی-فعالیت همراه است، توصیه می شود به نکات اساسی اشاره شود. اصول انجام فعالیت های نظارت کارشناسانه که عبارتند از:

  1. احترام بی قید و شرط به شأن و منزلت شخصی معلم که تأثیر مفیدی بر خودآگاهی حرفه ای دارد، حتی در شرایط انتقاد سازنده.
  2. ایجاد فضای اعتماد مبتنی بر اعتماد متقابل و احترام متقابل.
  3. تجلی اعتماد به پتانسیل آموزشی معلم که به دنبال راه هایی برای رشد همه جانبه کودکان از طریق فعالیت های آموزشی تجربی است.
  4. پاداش دادن به دستاوردها ضروری است.

مهم است که به یاد داشته باشید تجزیه و تحلیل دروس باز در مقطع ابتدایییکی از ابزارهای اصلی آموزش کادر آموزشی وزارت آموزش و پرورش با رویکرد فعالیت سیستمی است که اجرای آن به ارتقای صلاحیت متخصصان کمک می کند. این کار معمولا توسط یک مدیر یا معاون انجام می شود. در عین حال، توانایی تجزیه و تحلیل فعالیت های آنها به معلمان امکان می دهد تا در آموزش مستقل شرکت کنند، زمینه های مشکل و راه های حذف آنها را شناسایی کنند. بنابراین، اصول نظارت کارشناسانه بر کلاس‌ها باید هم برای نمایندگان کادر اداری مؤسسه آموزشی و هم برای معلمان، شفاف و به خوبی شناخته شود.

شرایط تحلیل سازنده درس در دوره ابتدایی:

  1. اطلاع معلم در مورد زمان و هدف بازدید از درس از قبل به روشی که در قوانین داخلی داخلی سازمان تعیین شده است انجام می شود.
  2. مدیر مسئول یا متدولوژیست باید روشن کند که آیا معلم هدف از حضور در درس را درک می کند یا خیر، در غیر این صورت، آن را به روشی قابل دسترس برای جلوگیری از سوء تفاهم توضیح دهد.
  3. تجزیه و تحلیل مستقیم درس نه در استراحت، بلکه پس از پایان درس انجام می شود. چنین تصمیم سازمانی به ایجاد یک محیط قابل اعتماد کمک می کند، زمانی که بازرس بتواند با افکار کنار بیاید و به طور سازنده، بدون احساسات غیر ضروری، افکار و نظرات خود را تدوین کند و معلم نیز به نوبه خود با هیجان کنار آمده و برای درون نگری آماده شود.

مدل ها و نمونه هایی از تجزیه و تحلیل درس GEF در مقطع ابتدایی

ارزیابی دروس طبق الگوریتم خاصی انجام می شود که انتخاب آن نه تنها توسط عناصر ساختاری درس، بلکه با درک بازرس از سطح صلاحیت و استعداد آموزشی معلم مسئول تعیین می شود. هنگام انجام تجزیه و تحلیل درس در پایه های ابتدایی با توجه به مدلبهتر است یکی از دو مدل سازماندهی نظارت کارشناسی را انتخاب کنید که ویژگی های آن در زیر ارائه شده است.

مدل سنتی تجزیه و تحلیل درس در مواردی استفاده می شود که مدیریت مدرسه به تازگی با فعالیت های معلم مدرسه ابتدایی آشنا می شود، زمانی که تجربه آموزشی یک متخصص ارزیابی می شود، یا زمانی که ارزیابی پیشانی از فعالیت های معلمان انجام می شود. توسط نمایندگان انجمن روش. در این مورد، شکل تجزیه و تحلیل چندان مهم نیست، نکته اصلی اطمینان از اجرای اهداف نظارتی است، یعنی سازماندهی انعکاس بیشترین و کم موفقیت ترین لحظات درس، در نتیجه، آوردن معلم به یک خودارزیابی عینی و حرفه ای

  1. آیا اهداف آموزشی، آموزشی و رشدی درس بیان شد، چقدر خوب اجرا شد.
  2. آیا ساختار و زمان درس رعایت شد؟
  3. از چه تکنیک هایی برای ایجاد انگیزه در کودکان برای یادگیری مطالب جدید استفاده شد؟ آیا روش های آموزشی انتخاب شده موفق بوده اند؟
  4. این درس تا چه اندازه با الزامات تغییر یافته استاندارد آموزشی ایالتی فدرال مطابقت داشت (با در نظر گرفتن استانداردهای آموزشی جدید، شکل گیری UUD در کودکان، استفاده از فناوری های آموزشی مدرن در درس)؟
  5. آیا مطالب درس با سن دانش آموزان و الزامات برنامه مطابقت دارد، آیا از نظر علمی صحیح است، آیا تئوری با عمل مرتبط است؟
  6. چگونه دانش کودکان به روز می شود، موقعیت های مشکل ساز و غیر استاندارد ایجاد می شود، آیا بر فعالیت های پژوهشی دانش آموزان تاکید می شود؟ در درس چقدر به کار مستقل اختصاص داده شد، از چه روش های شناختی استفاده شد، آیا توانستید از بچه ها بازخورد بگیرید؟
  7. چه ابزارها و مواد بصری مؤثرترین بودند؟
  8. توانایی خودکنترلی و عزت نفس در کودکان تا چه حد رشد می کند؟
  9. آیا توانسته اید به مکث های روانی و خنثی کردن وضعیت عاطفی کودکان توجه کافی داشته باشید؟
  10. آیا در ساختار درس جایگاهی برای عناصر آموزشی اساساً جدید در نظر گرفته شده است؟

در مرحله پر کردن فرم تجزیه و تحلیل یک درس در دوره ابتدایی، می توانید از معلم بپرسید که آیا از درس راضی بوده است، چه چیزی را بیشتر از همه دوست دارد و چه کاری را متفاوت انجام می دهد، چقدر زمان صرف کرده است. آماده کنید و اینکه آیا کار در کلاس راحت است یا خیر. چنین سؤالاتی به تأمل کمک می کند و هم اثربخشی اقدامات ارزشیابی و هم آمادگی معلم را برای انجام جستجوی حرفه ای بیشتر افزایش می دهد.

طرح تحلیل درس GEF را دانلود کنید
دانلود in.docx

دوم (هدف باریک) مدل تحلیل روشمند یک درس در دوره ابتداییدر مواردی که کار فردی هدفمند با معلم برای کنترل سطح فعلی مهارت های آموزشی و بهبود بیشتر آن ضروری است، قابل استفاده است. وظایف اصلی مسئول بازرسی شامل شناسایی تکنیک هایی است که به افزایش سطح انگیزه دانش آموزان در مراحل مختلف درس کمک می کند و همچنین بحث در مورد مناسب بودن و اثربخشی روش های مورد استفاده.

در اغلب موارد، در مواقعی که نیاز به شناسایی سطح شکل‌گیری شایستگی‌های معلم در زمینه روش‌های نوین تدریس و پرورش است، می‌توان از پرسشنامه‌ای از این نوع به عنوان برگه تخصصی استفاده کرد:

  1. به نظر شما آیا انگیزه برای موفقیت در فعالیت های آموزشی دانش آموزان جوان مهم است؟
  2. با چه ابزاری می توان به فعال سازی فعالیت آموزشی دانش آموزان مقطع ابتدایی در کلاس درس (با در نظر گرفتن ویژگی های سنی) دست یافت؟
  3. آیا در دروس شما مواردی وجود دارد که انگیزه موفقیت آمیز بر روند درس تأثیر بگذارد و دستیابی به اهداف تعیین شده را ممکن سازد؟
  4. با چه معیاری تأثیر فعالیت های انگیزشی را بر روند کلی درس ارزیابی می کنید؟

توجه به این نکته حائز اهمیت است که استفاده از پرسشنامه های اضافی که به اجرای تجزیه و تحلیل سازنده درس مطابق با مفاد استاندارد آموزشی ایالتی فدرال کمک می کند فقط در چارچوب ارائه حمایت روش شناختی از معلمانی که دارای عملی گسترده هستند توصیه می شود. تجربه و تلاش برای اجرای اصول بدیع برای سازماندهی فرآیند آموزشی در دوره ابتدایی.

با دوستان به اشتراک بگذارید یا برای خود ذخیره کنید:

بارگذاری...