Підготовча група розвиток мови звукова культура. Конспект безпосередній освітньої діяльності в підготовчій групі освітня галузь «комунікація» тема: звукова культура мовлення

Євгенія Кравченко
Конспект заняття для дітей підготовчої групи на тему «Звукова культура мовлення. Підготовка до навчання грамоті »

Конспект безперервної освітньої діяльності для дітей підготовчої групи по освітній галузі «Мовний розвиток» на тему: «Звукова культура мовлення. Підготовка до навчання грамоті ».

мета: удосконалювати звуковимову, слухове увагу і сприйняття дітей.

завдання:

Навчальні:

1. Навчати навичкам чіткої вимови звуків (у, (ц) і (р, ділити звуки на голосні і приголосні

2. Вчити визначати кількість і порядок слів у реченні, знайомити з поняттям - склад.

3. Вчити помічати ритм і риму віршованої мови.

Розвиваючі:

1. Розвивати фонематичний слух.

2. Розвивати пізнавальний інтерес і мова.

3. Розвивати увагу.

виховні:

1. Виховувати інтерес до художніх творів.

2. Викликати емоційний відгук дітей.

3. Виховувати вміння слухати.

Методи і прийоми:

1. Наочні - смужки довгі і короткі, розглядання картинок, портрета поета А. Плещеєва.

2. Словесні - художнє слово, розповідь вихователя, пояснення, бесіда, хорові та індивідуальні відповіді, Физминутку, словесні ігри: «Докажи слівце», «Порахуй слова і склади правильно пропозицію», «Послухай і дізнайся звук» вправи «Визнач місце звуку в слові »,« Порахуй звуки »,« Визнач, гласний або приголосний звук », залучення до самоаналізу, оцінка, результат.

Попередня робота:читання і заучування віршів, читання казок, оповідань, короткі перекази з розповідей Н. Н. Носова, складання оповідань по сюжетним картинам «Осінь», «Прогулянка», дидактичні словесні ігри.

Устаткування: портерет російського поета Олексія Плещеєва, магнітна дошка, предметні картинки, гуртки з картону червоні і сині, картки з різною кількістю геометричних фігур - треуголльніков, смужки з картону довгі і короткі, прості крандаші і альбомні листи, фішки.

Хід НСД:

Вихователь: хлопці, подивіться і скажіть, що за предмети лежать перед ними і для чого вони потрібні на занятті з розвитку мовлення (картинки, картки з геометричними фігурами, гуртки різного кольору з математичних наборів, смужки картону, аркуші паперу, олівці).

Діти висловлюють свої припущення. Вихователь стежить за правильністю вживання дітьми складнопідрядних речень.

Добре. Хлопці, дуже скоро кожен з вас піде в школу, але щоб бути розумними і добре вчиться, ви раніше повинні вміти правильно говорити, складати цікаві пропозиції. Це потрібно для того, щоб люди, з якими ви будете спілкуватися, вас добре розуміли. Адже з грамотною людиною приємно поговорити, чи не так?

І сьогодні, ми з вами будемо грати в різні цікаві ігри.

Гра: «Послухай і дізнайся звук»

Вихователь: ви повинні плеснути в долоні, якщо почуєте в слові звук ц, а якщо його там не буде, ви кладете руки на коліна.

Слова: чапля, журавель, подряпав, поранив, розцвів, зів'яв, співак, танцівниця, балерина, корова, слон.

Добре, а тепер слухаємо звук -у. (Праска, ложка, мурка, кружка, сарафан, сумка, світлий, ранок).

І ще один звук послухайте, це звук - р. (Рот, кріт, вилка, тапочки, мармуровий, красивий, віник)

Вихователь: добре, хлопці, багато правильно виконували завдання, але я бачу, що деякі з вас чекають відповіді товаришів. Ця відповідь може бути неправильним. Ви повинні уважно слухати і самостійно виконувати вправу. (Між вимовними словами вихователь робить однаковий інтервал).

Вправа «Порахуй звуки».

Вихователь: хлопці, зараз я вам прочитаю уривок з вірша

Г. Лагдзинь «Розкажи», а ви послухайте його і порахуйте слова зі звуком «р», а потім покажіть мені картку з таким же кількістю геометричних фігур - трикутників. (Діти виконують вправу, а педагог нагадує їм про те, що працювати потрібно самостійно).

Уривок з вірша Г. Лагдзинь «Розкажи».

Ти куди летиш, сорока?

Розкажи!

Нам дорогу в ліс дрімучий,

Добре, молодці, багато хто з вас уважно слухали і вважали звуки, а деяким потрібно ще потренуватися. (Якщо діти не встигли порахувати, педагог читає загадку ще раз, повільно і чітко вимовляючи слова, а діти вважають слова зі звуком «р»).

Вихователь: хлопці, а який звук «р», як він вимовлятися? Давайте спробуємо його вимовити. (Виставляє на дошку картинки: риба, річка, рак. Діти називають звук, «гарчать», вимовляють звук разом з вихователем, потім індивідуально).

Вихователь: що ми з вами зараз робили?

Діти: гарчали.

Вихователь: правильно, цей звук так і називається - гарчить. Послухайте загадку:

Ми ходимо вночі, ходимо днем,

Але нікуди ми не підемо.

Ми б'ємо справно кожну годину,

А ви, друзі, не бийте нас.

Скільки в тексті загадки слів зі звуком «ч»? - Порахуйте і покажіть картки з фігурами. Діти аналогічно вважають за допомогою карток цей звук. (Якщо діти не встигли порахувати, педагог читає загадку ще раз, повільно і чітко вимовляючи слова, а діти вважають слова зі звуком «ч»).

Вихователь: а тепер, увага, я буду вам читати пропозиції, а ви повинні додати відсутню слово. Слухайте уважно.

Гра «Докажи слівце».

1. Він пливе по простирадлі, як кораблик по хвилі

Він господаркам добрий друг, електричний (праска)

2. Ось прийшла і осінь, листя пожовкло

І з прощальним криком птиці (полетіли)

4 Довгоочікуваний дано дзвінок - це скінчився (урок)

5 Всі хлопці з двору малярам кричать (ура)

Вихователь: який звук ви почули на початку кожного слова?

Діти: звук - у

Вихователь: молодці, уважно слухали. Хлопці, а ви знаєте, що звуки бувають різні, вони діляться на голосні і приголосні? Як ви думаєте, голосні звуки від приголосних відрізняються і чим? Ось послухайте. (Вимовляє по черзі звуки: «у», «м», «а», «до».)

Діти: одні тягнуться, інші вимовляються швидко.

Вихователь: правильно, одні співаються, ось наприклад: «У-У-У ...», «А-А-А.», А звуки «до», «м» або «д» - вимовляються уривчасто. Ті, які співаються - вони голосні, а ті, які вимовляються уривчасто - приголосні.

Давайте спробуємо їх вимовити. (На дошку виставляються картинки: качка, крейда, кіт, будинок, діти вимовляють звуки по черзі разом з вихователем і індивідуально).

Вправа: «Визнач, гласний або приголосний звук»

Вихователь: хлопці, перед вами на столах лежать кружечки - червоні і сині. Червоні - позначають голосні звуки, а сині - приголосні. Зараз я буду вимовляти слова зі звуками, а ви покажіть відповідний гурток, червоний або синій. (Діти виконують завдання, вихователь стежить за правильністю виконання і нагадує, що виконувати завдання потрібно самостійно).

Добре, молодці, у вільний час ми ще з вами пограємо.

Вправа: «Визнач місце звуку в слові»

Вихователь: хлопці, у вас на столах лежать листи і олівці. Зараз кожен з вас намалює кілька грат з трьох віконець - осередків, щоб заселити в них звуки «ч», «р» і «у». Я буду називати слова, а ви повинні фішкою визначити місце звука в слові, поставити її в потрібну клітину. (Діти виконують вправу, вихователь називає слова зі знайомими звуками: «ч», «у», «р».)

Вихователь: годину, рак, сук, промінь, м'яч, струмок, рот, світ. (Діти, використовуючи фішки і відзначають позицію звуків у словах, після виконання кожного завдання дитина прибирає фішку).

Добре, майже всі впоралися із завданням. У вільний час ми ще з вами потренуємося.

Вихователь: хлопці, а що таке склад, хто може сказати?

Діти: він складається з букв.

Вихователь: правильно, ось, наприклад: слово чашка починається на «ча». - Скільки звуків ви чуєте?

Діти: два.

Вихователь: назвіть ці два звуки. (Відповіді дітей).

Вихователь: два звуки - це вже склад, тобто частина слова. Постарайтеся згадати слова, що починаються на склад «ча».

Діти: Чай, чайник, годинник, чашки.

Вихователь: а слова, що починаються на склад «ра»?

Діти: рама, черепашка, ракетка.

Вихователь: а слова зі складом «му»?

Діти: муха, мурка.

Вихователь: правильно, таких слів досить багато. (Вихователь відкриває словник і читає слова, що починаються на склад «ча», наприклад: чайка, чарівник, чардаш, ча-ча-ча, частівка, частокіл. (Аналогічно зі складами «ра», «му»).

Вихователь: А зараз давайте уявимо, що ми літаки і полетаем.

Физминутку «Літаки полетіли».

Ось мотор включився, Обертальні рухи руками

Пропелер закрутився, перед собою

Ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж.

До хмар піднялися, Почергове піднімання колін.

І шасі забралися.

Ось ліс - ми тут. Погойдування руками, розведеними

Приготуємо парашут. в сторони

Поштовх, стрибок, Стрибок вгору, руки в сторони.

Летимо, дружок.

Парашути все розкрилися, Присідання, руки в сторони.

Діти м'яко приземлилися.

Вихователь: добре, сідайте, хлопці. - Скажіть, а що така пропозиція?

Діти: це багато слів

Вихователь: правильно, пропозиція - це кілька слів, пов'язаних один з одним.

Подивіться, на дошці портрет російського поета А. Плещееева. (Показує дітям портрет).

У нього є чудовий вірш «Внучка». Воно починається так: «Бабуся, ти теж маленькою була ...». Чи можете ви порахувати слова в цьому реченні? - У ньому чотири або п'ять слів? Давайте вважати:

бабуся - раз, ти - два ... і т. д. (діти вважають, загинаючи пальці)

Вихователь: тепер давайте проізнесём слова в суворій послідовності їх один за одним. (Педагог вказує на дитину. Він вимовляє слово, а всі діти - його номер).

Паша: Бабуся.

Якщо хтось поспішив, пропустив слово, все починається спочатку. (Грають 2-3 рази за участю інших дітей).

Вихователь: хлопці, подивіться, у мене на дошці одна велика смужка - це пропозиція, а маленькі смужки у мене на столі - це слова. Зараз ми пограємо.

Гра: «Порахуй слова і склади правильно пропозицію».

Вихователь: я назву пропозицію, а хтось з вас у дошки розкладе його за словами, під довгою смужкою.

Іди, Слава.

Вихователь: - Прийшла золота осінь. (Дитина вважає і викладає кількість смужок) і т. Д. (Ще 2-3 дитини виконують завдання)

Добре, а тепер пограємо по - іншому.

- У тебе, Катя, слово - прийшла, у Віки - золота, у Толі - осінь. (Роздає дітям смужки).

- Вам, хлопці, потрібно стати біля дошки в тій послідовності, в якій вимовляються слова в реченні. (Гра повторюється 2-3 рази)

Хлопці, ви молодці!

Вихователь: а хто ні будь з вас, розглядаючи книжки, помічав, що в кінці речення завжди ставиться крапка?

Вихователь: коли будете розглядати книжки, зверніть увагу на точки. Ви побачите, що бувають довгі і дуже довгі речення, а бувають пропозиції короткі і дуже короткі. І в кінці кожного обов'язково стоїть крапка. Якщо виявите щось цікаве, поділіться зі мною своїми спостереженнями, добре?

підсумок:отже, хлопці, чому ви сьогодні навчилися, що дізналися нового?

Діти: вчилися чути слова і звуки, познайомилися зі стилем, дізналися, що звуки бувають голосні і згодні, познайомилися з гарчить звуком «р».

Вихователь: як ви думаєте, все правильно виконували завдання, уважно слухали? (Відповіді дітей).

Вихователь: хлопці, у кого не все виходило, не турбуйтеся. Ми будемо ще з вами вправлятися в іграх. Я бачила, що кожен з вас намагався і тепер впевнена, що в школу ви підете розумними і грамотними дітьми.

Хочете послухати повністю вірш А. Плещеєва «Внучка»?

Діти: так. (Педагог читає дітям вірш).

Вірш «Внучка».

Бабуся, ти теж

Маленькій була?

І любила бігати,

І квіти рвала?

І грала в ляльки

Ти, бабуся, так?

Колір волосся який був

У тебе тоді?

Значить, буду також

Бабусею і я, -

хіба залишатися

Маленькій не можна?

Дуже бабусю мою -

Маму мамину - люблю.

У неї зморшок багато,

А на лобі сиве пасмо,

Так і хочеться доторкнутися,

А потім поцілувати.

Може бути, і я такою

Буду старенькій, сивою,

Будуть у мене внучаткі,

І тоді, одягнувши окуляри,

Одному зв'яжу рукавички,

А іншому - черевички.

А. Плещеєва

Катерина Лопатина
Конспект НСД по формуванню звукової культури мовлення у підготовчій групі «Звук [Р]»

мета: Розвивати фонематичний і мовний слух.

освітні завдання: Закріпити вміння ділити слова на склади; вправа у визначенні місця приголосного звуку [Р] в слові; вправляти в звуковому аналізі слова

Розвиваючі завдання: Розвиток фонематичного слуху, розвиток уваги, пам'яті і логічного мислення.

виховні завдання: Виховувати самостійність, ініціативність, відповідальність.

устаткування: Різні картинки; м'яч; конверт з листом.

Психогимнастика. Діти, давайте привітаємося з гостями. Ми говоримо здрастуйте, що ми цим хочемо людям? (Відповіді дітей)

А зараз ми з вами зробимо глибокий вдих - вдихаємо радість, хороше

настрій, удачу, а видихніть розчарування, невпевненість, поганий настрій, смуток.

І так у нас з вами гарний настрій і ми з посмішкою беремося за

Організаційний момент.

Хлопці, ви знаєте, я сьогодні в поштовій скриньці дитячого садка знайшла лист.

Воно адресоване дітям підготовчої групи«Краплинка», Тобто нам, від дідка - звуковічка, Тому ми можемо сміливо його прочитати.

(Роздруковувати та читають лист)

«Здрастуйте, хлопці підготовчої групи«Капелка».

Пише вам дідок - звуковічок. Я знаю, що ви скоро підете в школу. Як у вас складаються стосунки з звуками і буквами? Хотів би перевірити ваші знання. Я сподіваюся, що ви готові пройти випробування ...

Я посилаю вам завдання, якщо все виконайте, вас чекає сюрприз.

Завдання отримаєте у вихователя.

Я бажаю вам успіхів.

З повагою старічок- звуковічок»

Основна частина

І так хлопці ми з вами знаємо що, звуки ми чуємо і вимовляємо. Букви ми пишемо і читаємо.

Послухайте вірш і скажіть, про який звук ми будемо сьогодні говорити? який звук найчастіше зустрічається?

Редьку, ріпку, огірок

Їсть для фортеці борець!

Канарейка їсть варення.

Каже, для оперення. (Відповіді дітей)

Правильно! Сьогодні ми будемо говорити про звук Р.

Які слова ви запам'ятали з даними звуком? (Діти по черзі відповідають)

Вихователь. А тепер, хлопці, ви готові виконати завдання дідок - звуковічока? (Відповіді дітей).

Ну тоді приступимо. І так перше завдання.

треба охарактеризувати звуку«Р»:

- звук«Р» який: Голосний чи приголосний (Відповіді дітей) (Приголосний).

(При утворенні приголосного звуку повітря, що видихається в роті зустрічає різні перешкоди, і від цього виходить шум; при утворенні голосних звуків повітря, що видихається проходить через рот вільно)

А ще якийсь? Дзвінкий або глухий (Відповіді дітей) (Дзвінкий)

Чому він дзвінкий? (Відповіді дітей) (Тому, що він вимовляється з голосом)

Він м'який або твердий? (Відповіді дітей) (Твердий)

Яким кольором ми позначаємо приголосний твердий?

Яким кольором ми позначаємо приголосний м'який?

А голосні?

Скажіть, хто або що може гарчати? (Відповіді дітей)

А давайте спробуємо всі разом порикувати?

Молодці! Впоралися з першим завданням.

Вихователь. А ось друге завдання.

Зараз ми пограємо в гру «Ехо». Я буду називати слова, а ви будете повторювати за мною, як відлуння, останній склад:

Нора (ра, штори (ри, відро (ро, гра (ра, кенгуру (ру, гори (ри,

кобра (ра, метро (ро, кулі (ри, кора (Ра).

І це завдання виконано.

Вихователь. Третє завдання. Якщо ви почуєте в слові звук [Р] треба плескати в долоні, а якщо не почуєте то підняти руки вгору.

Ура, нора, зима, кора, весна, гора, діра, шапка, гітара, пантера, дітвора, спека, музика, баран, млинці, пироги, риба, міста, пірат, парад, вікно, Марат, аромат, кофта, ураган, заметіль, Буратіно, барабан, шафа, тарган, пароплав, телефон, хоровод, мураха.

І це завдання ви виконали.

Физминутку

А тепер давайте трохи відпочинемо і розімнемося.

Гей! Пострибали на місці.

Ех! Руками махаємо разом.

Ехе - хе! Прогнули спинки,

Подивилися на черевики.

Еге - ге! нахилилися нижче

Нахилилися до підлоги ближче.

Покрутивши на місці спритно.

У цьому нам потрібна вправність.

Що, сподобалося, дружок?

Повтори ще разок!

Вихователь.

Давайте сядемо за столи і виконаємо четверте завдання і пограємо в гру «Де сховався звук Пограємо? Отже я називаю вам слово, а ви визначаєте до якої частини слова знаходиться звук [Р] на початку, Середині або в кінці. Хто готовий, піднімаємо руку.

1Родіна 2Курок 3Тігр

1Ручей 2Норка 3Театр

2Крокоділ 2Куріца 3Забор

1Река 2Карамель 3 Світлофор

2Трамвай 2Барабан 2Зебра

І з цим завданням впоралися.

Вихователь. І останнє завдання.

(Звуковий аналіз слова: Рибалка.)

Пальчикова гімнастика на букву «Р» - Рибки (Старша, під. групи)

П'ять маленьких рибок грали в річці,

Долоні зімкнуті, трохи заокруглені. Виконуємо хвилеподібні рухи в повітрі.

Лежало велике колоду на піску, Руки притиснуті один до одного. Перевертаємо їх з боку на бік.

І рибка сказала: "Пірнати тут легко!" Долоні зімкнуті і трохи заокруглені. Виконуємо ними "пірнає" рух.)

друга сказала: "Адже тут глибоко". Качаємо зімкнутими долонями (Негативний жест).

А третя сказала: "Мені хочеться спати!" Долоні повертаються на тильну сторону однієї з рук - рибка спить.)

Четверта стала трохи замерзати. Швидко качаємо долонями - тремтіння.)

А п'ята крикнула: "Тут крокодил!

Пливіть звідси, щоб не проковтнув! » Зап'ястя з'єднані. Долоні розкриваються і з'єднуються - рот.)

Швидкі хвилеподібні рухи зімкнутими долонями - залишають Україну.)

З чого складається слово? (З складів). А як визначити скільки складів у слові? (Відповіді дітей) (Треба порахувати голосні).

Правильно, адже ми знаємо правило: Скільки в слові голосних, стільки і складів. Зараз ми з вами зробимо схему слова: Рибалка. Покладіть перед собою довгу «Смужку - слово».

А тепер давайте все проізнесём слово рибалка на розспів. Скільки ви почули голосних? (Відповіді дітей) Значить, скільки складів у слові? -А тепер пропустили слово рибалка по складах: Ри-бак. Скільки складів? (два) Покладіть дві короткі смужки під довгою.

Який перший склад? «Ри». який перший звук в складі«Ри»? (звук«Р»).

- «Р» - який звук? Яким кольором ми його позначаємо (Відповіді дітей) (Синім). Покладіть синій кубик під першою короткої смужкою.

який другий звук в складі ри? (звук«И»).

- «И» - який звук? (Відповіді дітей) (Гласний). Яким кольором позначимо? (Відповіді дітей) (Червоним).

Другий склад - бак розбираємо по аналогії.

Скільки складів у слові? (два). скільки голосних звуків? (два). Скільки приголосних? (три). Хто скаже, від якого слова походить слово РИБАК?

діти: Від слова РИБА.

А які ще слова можна придумати від слова РИБА? (Відповіді дітей)

(Рибалка, рибний)

Хлопці, ми з усіма завданнями впоралися.

Завдань більше немає і дідок - звуковічек надіслав вам розмальовки з буквою Р.

Рефлексія.

1. А якому звуці ми сьогодні говорили?

2. Як ви думаєте, ми впоралися із завданням?

3. А що для вас було найцікавішим?

тичний слух

2. Закріплювати російські народні казки і головних дійових героїв

3. Розвивати уміння працювати в колективі

4. Виховувати толерантне ставлення один до одного

Обладнання: м'яч, дидактичні картки, кульки різної форми, відерця, розрізна азбука, картинка з зображенням Емелі, мультимедійна установка

хід заняття

1. Організація групи на роботу

2. Актуалізація знань

Гра з м'ячем Назви останній звук в слові

проблемна ситуація

Подивіться, у мене на картці записано слово (хащі), хто скаже скільки в ньому букв? Звуків? А є в слові звуки, які ми не вивчали? (Щ)

Правильно, про звук (Щ) ми з вами ще не говорили.

3. Вивчення нового матеріалу

Давайте спробуємо всі разом дати характеристику звуку (Щ). Спробуйте його проспівати. (Він не пропевается. Значить, цей звук згідно).

Прикладіть свою долоньку до шийки і послухайте, дзвенить чи голосок? (Голосок не дзвенить, значить, цей звук - ГЛУХОЮ)

Молодці! А ще звук (Щ) - завжди м'який! Артем, як ми будемо позначати звук (Щ)? (Ми будемо позначати звук (Щ) кружком зеленого кольору.)

Молодці! Характеристику звуку (Щ) дали правильну!

Хлопці, послухайте уважно і відгадайте мою загадку

Уплітаючи калачі,

Їде хлопець на печі.

Їде прямо до палацу.

Хто ж цей молодець?

Правильно, це Ємеля. А хто пам'ятає, як називається казка, в якій Ємеля - головний герой? (Казка називається "По щучому). Правильно, згадайте, хто допомагав Емеле в цій казці і виконував всі його бажання? (Щука). Молодці! Ось сьогодні ми з вами потрапимо в гості до Емеле і щуку! А хто з вас пам'ятає, які чарівні слова вимовляв Ємеля, перед тим, як загадати бажання? (По щучому велінню, по моєму бажанню!). Правильно! Будемо сподіватися, що ці слова і нам сьогодні допоможуть! По щучому велінню, по моєму бажанню навколо себе повернись і в казці опинися! А ось і наші казкові герої - Ємеля і щука. Сьогодні ми разом з Емелей познайомимося з новим звуком і буквою, яка цей звук позначає.


Послухайте прислів'я про щуку, як ви їх розумієте?

Молодці! Славно сьогодні працюєте! Емеле треба у вас повчитися! А відпочивати ви вмієте? Давайте трошки відпочинемо і розповімо невеликий вірш про щуку! (Вірші)

А тепер давайте разом з нашими героями трохи пограємо і дізнаємося у кого з вас самі уважні вушка. Як тільки почуєте слово зі звуком (Щ) - хлопніть в долоні! По щучому велінню, по моєму бажанню очі закривай і грати починай!

Гра: "Уважні вушка"

слова: кліщі, щітка, шоколад, лоскіт, щипати, шашки, суп, щипці, шия, зуби, хащі, питання, щука, калач, дресирувальник.

Молодці! Впоралися із завданням! А тепер для вас наступна гра "Один - багато".

Гра: "Один - багато"

(У мене щука, а у мене багато щук; У мене плащ, а у мене багато плащів. І т. Д.)

Хлопці, ви впоралися з усіма завданнями пора нам відпочити.

Физминутку

Познайомимося з буквою, яка позначає звук (Щ). Подивіться, ось вона. На що вона схожа? (Відповіді дітей).

На гребінець Щ схожа.

Три зубця всього?

Ну що ж!

4. Закріплення вивченого матеріалу

Ви запам'ятали, як виглядає буква Щ? Тоді спробуйте знайти її серед інших букв. (Діти знаходять букву серед інших букв розрізної азбуки). Молодці! А тепер будьте уважні! Ємеля приготував для вас хитре завдання! Подивіться, скільки він приніс для вас кульок! Кульки однакові або різні? (Різні) А чим кулі відрізняються один від одного? (Вони відрізняються за кольором, формою і розміром.) Правильно. Слухайте уважно завдання. Ви повинні знайти кулі однакові за формою, розміром і однакові за кольором і прочитати слова, які у вас вийдуть.

Гра: "Збери кулі" (ЗВУЧИТ МУЗИКА)

Прочитайте слова, які у вас вийшли (щуки, щипці, хащі, їжа, овочі, щити).

Ой! Хлопці, поки ми з вами грали, Ємеля приготував для нас ось такі незвичайні відра! Подивіться на них уважно - візерунки на них якісь - то цікаві. А ви знаєте, що вони означають? (Вони показують місце звуку в слові)

Правильно! Давайте допоможемо Емеле розкласти предмети, які у нас намальовані на картинках в потрібні відра. Тільки пояснюйте, чому ви вибрали саме це відерце.

Гра: "Розклади картинки" (ЗВУЧИТ МУЗИКА)

5. Рефлексія. (Підсумок)

Молодці! Впоралися сьогодні з усіма завданнями. Ну, а тепер нам пора прощатися з нашими героями. По щучому велінню, по моєму бажанню навколо себе повернись і в дитячому садку опинися!

А яке завдання Емелі вам найбільше сподобалося і чому?

Скажіть, кому сьогодні було складно виконувати завдання Емелі? А кому ні?

Вам сьогодні було цікаво займатися з Емелей? Запросіть ви ще його в гості?


Розмір: px

Починати показ зі сторінки:

транскрипт

1 Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад дитячий садок «Оленя» Виступ на районному методичному об'єднанні. «Звукова культура мовлення, підготовка до навчання грамоті в підготовчій до школи групі» Вихователь: Лук'янцева Н.А. п. Тазовский 2015р.

2 Звукова культура мовлення. Навчання грамоті. Метою роботи педагога з розвитку мовлення дітей дошкільного віку є становлення початкової комунікативної компетентності дитини. Реалізація даної мети передбачає, що до кінця дошкільного віку мова ставати універсальним засобом спілкування дитини з оточуючими людьми: старший дошкільник може спілкуватися з людьми різного віку, статі, соціального стану. Це передбачає вільне володіння мовою на рівні усного мовлення, вміння орієнтуватися на особливості співрозмовника в процесі спілкування: відбирати адекватне його сприйняття зміст і мовні форми. Згідно ФГОС ДО: «мовний розвиток включає володіння мовою як засобом спілкування і культури; збагачення активного словника; розвиток зв'язковою, граматично правильно діалогічного і монологічного мовлення, фонематичного слуху; знайомство з книжковою культурою, дитячою літературою, розуміння на слух текстів різних жанрів дитячої літератури; формування звукової аналітікосінтетіческой активності як передумови навчання грамоті ». Підготовка дітей до шкільного навчання є важливим аспектом в роботі з дітьми підготовчої групи. Виховання мовлення у дошкільників є необхідною умовою повноцінного розвитку особистості. В останні роки спостерігається різке зниження рівня мовного розвитку дошкільнят. Це пов'язано в першу чергу з погіршенням здоров'я дітей, порушенням роботи центрального органу мовної функції. З кожним роком зростає число практично не говорять дітей, однією з причин неправильної мови дітей недостатнє врахування дорослими потреб дитини до засвоєння мови оточуючих (не відображається артикуляція звуку, не викликається інтерес до правильної вимови). Виховання звукової культури - одна з важливих завдань розвитку мовлення в дитячому садку, так як саме дошкільний вік найбільш сенситивний. Звукова культура мовлення поєднує в собі: розвиток мовного дихання голосу рухливості органів артикуляційного апарату постановку і уточнення вимови звуків вироблення нормального темпу, ритму мови розвиток виразності мовлення розвиток фонематичного слуху виховання навичок звукового аналізу та синтезу. Вихователь допомагає дітям оволодіти правильним мовним диханням, правильною вимовою всіх звуків рідної мови, чітким проголошенням слів, умінням користуватися голосом, привчає дітей говорити не поспішаючи, інтонаційно виразно. Виховання звукової культури мовлення здійснюється одночасно з розвитком інших сторін мови: словника, зв'язковий, граматично правильного мовлення. Робота по вихованню звукової культури мовлення здійснюється систематично на спеціальних мовних заняттях: Звукова культура мовлення Розвиток мовлення Ознайомлення з художньою літературою Навчання грамоті Але вона може входити і в зміст інших занять, в режимні моменти, на прогулянці, в ігровій та художньої діяльності, в індивідуальній роботі з дітьми. Під час ранкової мовної гімнастики можна потренувати артикуляційний апарат дітей, уточнити і закріпити в ігровій формі вимова того або іншого звуку. На прогулянці окремих дітей потренувати в чітко вимові слів, в правильному вживанні інтонаційних засобів виразності. У вечірні години організовуються індивідуальні та групові рухливі, хороводні, мовні дидактичні ігри, наприклад, з метою закріплення правильної вимови звуків, тренування дітей в тривалому видиху повітря через рот. Для формування правильного проізношеніяіспользую Артикуляційна гімнастика Вправи на дихання Скоромовки Чистоговорки Потешки Пальчикові ігри Мовні ігри Ігри на розвиток дрібної моторики

3 Фонематическое сприйняття це здатність сприймати на слух і точно диференціювати всі звуки мови, близькі за звучанням. Ігри на розвиток слухової уваги: \u200b\u200b«Хто що чує?» - дітям пропонується закрити очі і прислухатися до звуків і шумів, що доносяться з вулиці або коридору. "Що я роблю?" - діти з закритими очима по характерним звукам і стукам визначають дію, вироблене вихователем. «Хто тебе покликав?» - дітей просять закрити очі і визначити по голосу, хто назвав його ім'я. «Вгадай, на чому грають?» - дітей знайомлять з виконуваними іграшками (музичними інструментами), потім діти по черзі відвертаються і вгадують, яка іграшка (інструмент) звучить. Робота з розвитку фонематичного сприйняття: - знайомство з ізольованим звуком - розрізнення ізольованих звуків - впізнавання звуку в слові - визначення місця звуку в слові - розрізнення на слух в словах звуків, близьких за звучанням або артикуляції - придумування слів на певний звук Використовую різноманітні методи і прийоми : читання художніх творів, наочний матеріал (предметні картинки; іграшки; геометричні фігури; сюжетні картинки); різноманітні цікавій ігровій (дидактичні; словесні; гри із завданнями) Ігри та вправи по формуванню звукової сторони слова: «Який звук є в усіх словах»; «Подарунки лісовим тваринкам»; «В яких словах звук зайвий, яких пропущений?»; «Чим відрізняються слова». Ігри та вправи по ознайомленню із звуковою стороною слова «Знайди смачне слово»; «Підберемо лялькам одяг»; «Що написав нам Петрушка» і т.д. Підготовка до навчання грамоті перебувати в тісному зв'язку із звуковою культурою мовлення. Якщо дитина не буде правильно вимовляти звуки, не зможе їх розрізняти і виділяти, підбирати слова з певним звуком, то і процес оволодіння початковими елементами грамоти буде утруднений. Продовжуємо роботу з навчання грамоті: вчимо дітей проводити звуковий аналіз слів, розрізняти голосні, тверді і м'які приголосні звуки; розрізняти ударні і ненаголошені звуки; ділити двоскладові і трискладові слова на склади; знаходити і називати кожну частину слова; визначати послідовне звучання складів в слові; відпрацьовувати дикцію: чітко і виразно вимовляти слова; складати речення, членувати на слова із зазначенням їх послідовності. Ігри: «Злови звук в долоньку»; «Назви 1-й звук»; Ланцюжок слів »; «Придумай слово на звук»; «Назви братика»; «Який звук голосний?»; "Магазин"; «Побудуй будинок»; «Хто уважний?» У своїй роботі використовуємо робочі зошити: «Навчання грамоті»; "Розвиток мовлення"; працюємо з кожною дитиною індивідуально. Готуємо руку до письма: робота в робочих зошитах «Прописи» (друкування букв); в зошитах з математики (прописування заданих фігур; різних паличок; кружечків по клітинках); в альбомах «Штрихування» (штрихування за зразком; домальовування, розфарбовування предмета). Починаючи з середньої групи, я почала працювати з дітьми по темі - розвиток словника засобами російського народного фольклору, залучення дітей до народної творчості: - широке використання фольклору (казки, пісеньки, потішки, прислів'я, приказки, небилиці і т.д) - знайомство з традиціями, народними прикметами і обрядами, обрядовими святами - знайомство з російськими народними іграми, лічилки - театралізована діяльність дітей - знайомство з музичним фольклором (російські народні пісні, хороводи, російські народні танці) - знайомство з декоративно прикладною творчістю. Зі старшою групи організувала творче об'єднання «Сударушка», розробила програму. Програма спрямована на залучення дітей до народної творчості засобами театральної діяльності, розучування малих форм фольклору, знайомство з казками (їх обігрування), звичаями, предметами російського побуту. Через залучення дітей до народної творчості активно розвивається і збагачується словник дітей. Для артикуляційної і пальчикової гімнастики використовуємо потішки, пісеньки. Це сприяє розвитку моторики рук, виробляє вміння промовляти текст спільно з виконуваними діями. Заклички, колискові, скоромовки, Пестушко сприяють вмінню регулювати темп, гучність, дихання. Велика цінність фольклору у формуванні слухового уваги, фонематичного слуху і правильної вимови, так як сама звукова орієнтація фольклорного вірша наповнена великою кількістю рим, повторів, співзвуч. Діти вчаться запам'ятовувати і інтонаційно виразно відтворювати слова і фрази з тексту в процесі театралізації; навчаються відгадувати загадки; вчаться розуміти і оцінювати характери героїв, передавати інтонацією голосу і характер персонажів; розігрувати російські народні

4 казки, інсценувати російські народні пісні; використовувати в повсякденному житті лічилки, прислів'я, заклички; вміння грати в російські народні ігри; брати участь в російських народних святах. Розвивається лексико-граматичний лад, виразність інтонації і фонематичний слух. Форми роботи з дітьми: Розучування потешек, закличек, лічилок, скоромовок, чистоговорок Російські народні ігри драматизації Інсценування Фольклорні рухливі ігри Показ лялькового театру Фольклорні розваги Народні свята Хороводні гри Використання ЛЕГО при підготовці до навчання грамоті, закріпленні звуковимови, ознайомленні з навколишнім світом. Наприклад: при підготовці до навчання грамоті чоловічки в червоних сукнях можуть зображати голосні звуки. Тверді приголосні в синіх костюмчиках, м'які приголосні в зелених. Чоловічків в синіх костюмчиках можна назвати «С» і «Т». Вихователь пояснює дитині: «Дивись він в синьому костюмі, тому що він згідний і твердий». А потім для закріплення, задає питання: «А якого кольору костюмчики у твердих приголосних?». Коли дитина грає з ЛЕГО чоловічками, робота над звуковим аналізом складу проходить в ігровій формі, що сприяє кращому засвоєнню матеріалу. Дітям також дуже подобатися складати з ЛЕГО літери. Використовуючи ЛЕГО в процесі закріплення правильного звуковимови, можна запропонувати дитині зробити з ЛЕГО трактор або машину і придумати невелику казку. А можна запропонувати зробити героїв казки і розповісти. ЛЕГО можна використовувати при ознайомленні з навколишнім: «Транспорт»; «Меблі»; «Роботи»; «Тварини»; «Будівлі» і т.д. Діти роблять споруди на задану тему і розповідають про них. Можна закріпити наприклад: який звук на початку (кінці слова); який це звук (голосний чи приголосний); придумай речення зі словом і т.д. Конструктивно-ігрова діяльність дітей з ЛЕГО дозволяє виявити мовні можливості дитини, встановити рівень його комунікативності.

5 Моніторинг з розвитку мовлення Розвиток мовлення початок року Високий Середній Низький Підготовча 18% 23% 59% Старша 0% 36% 64% Середня 0% 5% 95% 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80 % 90% 100% Розвиток мови кінець року Високий Середній Низький Підготовча Старша 18% 23% 59% Середня 13% 39% 48% 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70%

6 Батьки грають ключову роль в мовному розвитку дитини. Взаємодія вихователів з сім'єю значно підвищує ефективність педагогічного впливу на дітей, дозволяє подолати багато труднощів і проблеми, і отримати бажаний результат в мовному розвитку кожної дитини. Форми роботи з батьками: Консультація «Як розвивати мова під час прогулянок» Круглий стіл «Розвиток мовлення дітей п'ятого року життя» Батьківські збори «Розвиток словника засобами російського народного фольклору». Показ дітьми російських народних ігор. Папка пересування «Пальчикові ігри»; «Казки на кінчиках пальців» Пам'ятки «Дитина не говорить, що робити?» Семінар практикум «Готуємося до школи: розвиваємо мова» Рекомендації «Ігри та вправи для розвитку мови 5-6 років» Консультація «Розвиток правильного мовлення важлива умова розумового розвитку і підготовленості дитини до школи» Папка пересування «Скоромовки. Чистоговорки »Пам'ятки« Дидактичні ігри та вправи. Розвиток зв'язного мовлення і творчого мислення ». Оснащення предметно розвиваючого середовища по звукової культури мовлення: - посібники для мовного дихання - предметні картинки на обстеження фонематики і звуковимови - комплекси артикуляційної і пальчикової гімнастики - дидактичні посібники для розвитку дрібної моторики - настільно-друковані ігри - дидактичні посібники: «Розвиток мовлення дітей» - роздатковий матеріал; «Граматика в картинках» (антоніми; множина; багатозначні слів) - картотека скоромовок, чистоговорок - різні види театру - картотека російських народних, фольклорних ігор


Консультація для вихователів «Виховання звукової культури мовлення у дітей дошкільного віку» В останні роки спостерігається різке зниження рівня мовного розвитку дошкільнят. Це пов'язано в першу чергу

«Система роботи з розвитку звукової та інтонаційної культури мовлення дошкільнят» Підготувала: вихователь Казакова Н.Ф. Згідно з Федеральним державним освітнім стандартом дошкільної освіти

Мадоу «Малиновський дитячий сад» Консультація для вихователів «Звукова культура мовлення, як складова частина загальної мовної культури». Приготувала: учитель логопед Марія Олександрівна Кучер п. Малинівка 2017

План по самоосвіті вихователя Муніципального автономного дошкільного навчального закладу «Дитячий сад 56 м Красноярськ Михайлової Юлії Михайлівни з 2014 по 2019 навчальний рік Тема:« Розвиток

МУНІЦИПАЛЬНЕ БЮДЖЕТНА ДОШКОЛЬНОЕ освітні установи «Дитячий садок комбінованого виду 19« Шустрик »Звіт по парціальної програмі« Від звуку до букви »Е. В. Колесникової Склали: вихователь

Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок« Ачаирском »План роботи з самоосвіти вихователя Лихошерст Ольги Борисівни« Мовний розвиток дітей в умовах впровадження

Проект «Звук-чарівник» для дітей середньої групи »Підготували: вихователь Махонина Ольга Василівна, і батьки середньої групи Тема проекту« Звук-чарівник »Вид проекту: практико-орієнтований Терміни

Система роботи ГБДОУ дитячого садка 17 по пріоритетному напрямку «Мовний розвиток» Старший вихователь ГБДОУ дитячого садка 17 Петродворцового району СПб. І.А. Черкашина Дошкільний навчальний заклад

Досвід роботи в другій молодшій групі вихователя Дульцева Ольги Петрівни «Розвиток мовлення дітей молодшого дошкільного віку засобами усної народної творчості» -це тема мого самоосвіти. як

Форми роботи з дітьми по ФГОС, відповідні умовно кожним видом діяльності Освітні області Соціальнокоммунікатівное розвиток Направлено на засвоєння норм і цінностей, прийнятих у суспільстві,

Методи і прийоми педагогічної роботи по вихованню у дітей навичок правильної вимови звуків Культура мови це вміння правильно, тобто відповідно до змісту викладеного, з урахуванням умов мовного

Презентація робочої програми учітелялогопеда МКДОУ д / с 77 комбінованого виду Адамович Т.В .. Дана робоча програма розроблена відповідно до Федерального закону «Про освіту в Російській Федерації»

СИСТЕМА РОБОТИ ПО ВИХОВАННЯ ЗВУКОВИЙ КУЛЬТУРИ МОВИ Викладач АПК: Донченко Е.А. Форми роботи по вихованню звукової культури мовлення Оволодіння вимовою всіх звуків рідної мови до п'яти років можливо

КАРТА САМООСВІТИ ВОСПИТАТЕЛЯ Прізвище, ім'я, по батькові педагога: Асаліева Ірина Магомедовна. Назва теми: «Мнемотехника як засіб розвитку зв'язного мовлення у дітей. Мета роботи: підвищення свого теоретичного

13 ФОРМИ РОБОТИ ПО мовленнєвого розвитку дошкільників В УМОВАХ ЗАПРОВАДЖЕННЯ ФГОС ДО Виступ Калашник Т.С., вихователя ДЦ Дошкільний вік це період активного засвоєння дитиною розмовної мови, становлення

«Діти повинні жити у світі краси, гри, казки, музики, малюнка, фантазії, творчості.» Гурток «Зарязаряніца» є частиною додаткової освіти для дітей, які відвідують середню групу «Краплинка»

Мовленнєвий розвиток ДОШКОЛЬНИКА ЯК ПРІОРИТЕТНА ЗАВДАННЯ ФГОС дошкільної освіти: СТВОРЕННЯ ПЕДАГОГІЧНИХ УМОВ Виконала учитель-логопед: Герц Тетяна Михайлівна АКТУАЛЬНІСТЬ: -Соціальний замовлення на

Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад «Роздольненський дитячий сад 1« Зірочка »Роздольненського району Республіки Крим« Стан роботи з дітьми по ГО «Мовний розвиток» Виконала

Календарно-тематичне планування з розвитку мовлення 36 годин п \\ п Дата Тема заняття Програмне зміст УУД Кількість годин план факт Мова: говоріння, слухання Мова: читання, письмо Ознайомити дітей

Підготувала: Хасанова Ю. М. учитель-логопед МДОБУ 33 «Слово і його звукове будова сприймаються дитиною як частина речі або як властивість еѐ, невіддільне від інших властивостей» Л.С. Виготський Для чого необхідна

Звіт по самоосвіті вихователя Семків Є.В. Вік від 3 до 4 років має особливе значення для мовного розвитку дитини. Діти молодшого дошкільного віку потребують всебічного розвитку мови, включаючи

Звіту по роботі над темою самоосвіти в період реалізації заходів практичного етапу за 2018-2019 уч. рік Педагог, (посада) Якуніна О.В., вихователь 1. План звіту: Тема самоосвіти «Усне

Консультація для батьків, вихователів, педагогів ТЕМА: «Особливості розвитку мовлення дітей в дошкільному віці: звукова культура мови, граматичний лад, зв'язкова мова». Учитель-логопед: Нестерова

Державна бюджетна дошкільний навчальний заклад центр розвитку дитини дитячий сад 115 Невського району Санкт-Петербурга Педагогічна рада «Мовний розвиток дітей дошкільного віку

Дидактичний посібник ЛЕПБУК «Розвиваємо мова» Актуальність В умовах модернізації освіти кожен педагог зацікавлений у впровадженні інноваційних технологій в педагогічну діяльність, в пошуку

Муніципальне автономне дошкільний навчальний заклад муніципального освіти місто Нягань «Дитячий сад загальнорозвиваючого виду з пріоритетним здійсненням діяльності з фізичного напрямку

Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад «Дитячий сад 18» Програма саморозвитку Виконала вихователь Мигунова Любов Олексіївна Тема: «Вплив усної народної творчості на розвиток

План по самоосвіті в старше - підготовчій групі. Тема: Розвиток зв'язного мовлення дітей старшого дошкільного віку Актуальність теми: Вихователь: Будко Е.В Ця тема для мене важлива, тому що

Муніципальне казенне дошкільний навчальний заклад міста Новосибірська «Дитячий сад 21 комбінованого виду» План самоосвіти по темі: «Розвиток мовлення дітей в другій молодшій групі» Симонової

Вівторок понеділок Щодня: 1. Ранкова гімнастика 2. Ходьба по доріжках здоров'я 1. навички спілкування дитини з дорослим: - спостереження за спілкуванням батьків і дитини (1) * - індивідуальні бесіди з батьками

Інтеграція освітніх областей Пізнавальний розвиток це численні запитання-відповіді, пояснення, постановка проблем, уточнення, читання. Фізичний розвиток - правил, команд і пояснень. Художньо-естетичне

Проект в молодшій різновікової групи: «Розвиток мовлення дітей засобами усної народної творчості». Підготувала і провела: Міщенко О.М. Актуальність проекту: «Мова народу-кращий, що ніколи не в'яне

Проект в підготовчій групі ГБОУ школа 319 дошкільне відділення, вул. Амурська, 21 Вплив театрально-ігрової діяльності на розвиток мови і фонематичного слуху дошкільника. Відповідальний за проект

Оволодіння мовою як засобом спілкування і культури Збагачення активного словника Розвиток зв'язковою, граматично правильно діалогічного і монологічного мовлення Розвиток мовного творчості Розвиток звукової

Муніципальне автономне дошкільний навчальний заклад муніципального освіти місто Нягань «Дитячий сад 1« Сонечко »загальнорозвиваючого виду з пріоритетним здійсненням діяльності з соціально-особистісному

Система роботи з формування виразності мовлення дошкільнят ПІДГОТУВАЛИ: СОТПА А.Б. СУКТЕРМАА А.К. 1. Навчання дітей інтонаційної виразності мовлення за допомогою таких компонентів, як мелодика, темп,

Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад «Дитячий сад 9 комбінованого виду» Підготувала Учитель-логопед Парамонова Е.А Мета підвищити рівень компетентності педагогів і батьків

Пояснювальна записка Робоча програма «Мовне поле» розроблена відповідно до вимог нормативно-правових документів: - на основі Закону «Про освіту в Російській федерації» N 273-ФЗ від

Особливості ознайомлення дошкільників з художньою літературою відповідно до ФГОС ДО Балаева Лариса Юріївна старший вихователь I кв. категорії Мадоу 25 «Горобинка» Художня література ФГТ ФГОС

Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад дитячий садок «Червона шапочка» План роботи самоосвіти на 2017-2018 навчальний рік вихователя середньої групи «Ялинка» Тема «Використання

Розвиток творчої і мовної активності дітей Консультація до педагогічної ради Старший вихователь Кожина Р.І. Мова це найважливіша творча психічна функція людини, область прояви властивої

«Мовний розвиток дошкільнят середньої групи» За програмою Л.А. Венгера «Розвиток» Презентацію виконали: Соколова О.А Торопова С.М. Розвиток мови є найважливішим завданням розвиваючого, освіти,

Розвиток творчості дітей через театральну діяльність Автор: Казакова Галина Василівна Вихователь МБДОУ ДС ОВ 28 смт. Чорноморського Театралізована діяльність в дитячому садку Це хороша можливість

Консультація для педагогів: «Вплив народної творчості на розвиток зв'язного мовлення дітей». Учитель-логопед: Волкова Ю.А. Беломорск 2016 План презентації Вступне слово Діалог і монолог Методи розвитку

Департамент освіти міста Москви Державна бюджетна загальноосвітній заклад міста Москви «Школа 199» Рекомендовано ЗАТВЕРДЖУЮ Методичною радою директор ГБОУ Школа 199 Протокол В.В.

Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок комбінованого виду 1« Сибірячок »Робоча програма по мовному розвитку для дошкільнят 3-7 років« Заговори, щоб я тебе побачив »

Тема «Взаємодія вчителя логопеда і батьків в дитячому саду. Підготувала вчитель логопед МБДОУ д / с 7 Постаногова Н. Р. В останні роки значно зросла кількість дітей, що зустрічаються з різними

Пояснювальна записка До оволодіння початковими навичками читання потрібна певна готовність сенсомоторної та інтелектуальної сфер дошкільника. Тому кожній дитині необхідно різний час для

«ЗБАГАЧЕННЯ СЛОВНИКА СТАРШИХ ДОШКІЛЬНЯТ У РІЗНИХ ВИДАХ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ЙОГО ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ ЗДІБНОСТЕЙ ВИХОВАНЦІВ» ВОСПИТАТЕЛЬ I КВАЛІФІКАЦІЙНОЇ КАТЕГОРІЇ МБДОУ 32 ЛІЩІНЕЦКАЯ

ГБОУ ШКОЛА +1194 ДО к.1511 Мовний розвиток по ФГОС Пропрацювали матеріал: Тарасова О.А. Саліхова Н.М Розвиваюча мовна середовище Молодша група 3-4 роки 1. Допомога в спілкуванні 2. Взаємодія один з одним

Вівторок понеділок ОБОВ'ЯЗКОВІ ВИДИ ДІЯЛЬНОСТІ Дні тижня циклограми виховно-освітньої роботи В ГРУПАХ РАННЬОГО ВІКУ Ранкові години Прогулянка Вечірні години Ранкова гімнастика (через

МУНІЦИПАЛЬНЕ БЮДЖЕТНА ДОШЕОЛЬНОЕ освітні УЧРЕЖДЕНІЕДЕТСКІЙ САД 78 «ІВУШКА» (МБДОУ 78 «ІВУШКА») вул. Декабристів, 4, м Сургут, Тюменська область, Ханти Мансійський автономний округ Югра, 628416,

Роль театралізованої діяльності в розвитку зв'язного діалогічного і монологічного мовлення у дітей Інтеграція театралізованої діяльності з освітніми областями пізнання комунікація Читання художньої

Гришина Олена Володимирівна вихователь ГБДОУ Дитячий сад 4 Пушкінського району Санкт-Петербурга Тема: «Розвиток мовлення дітей молодшого дошкільного віку при ознайомленні з природою». Рідна мова відіграє

Конспект безпосередній освітньої діяльності по звуковий культури мовлення "Зимовий калейдоскоп" у підготовчій до школи групі

Програмне зміст: Створити умови для формування звукової культури мовлення, узагальнення знань вихованців про звуко-складовому аналізі слова.
Освітні завдання:
- Закріплювати вміння диференціювати звуки на слух (ізольовано, в складах, в словах).
- Закріплювати поняття: «голосні звуки», «приголосні звуки», «твердий / м'який приголосний звук».
- Тренувати у визначенні місця звуків «Л - Ль» на початку, в середині і в кінці слів.
- Тренувати в аналізі і синтезі слів.
Розвиваючі завдання:
- Розвивати зорове і слухове увагу, пам'ять, логічне мислення.
- Розвивати фонематичний слух; уточнити уявлення дітей про поточному місяці пори року.
Виховні завдання:
- Виховувати моральні якості: доброту, чуйність, бажання допомагати.
- Виховувати вміння слухати і виконувати інструкцію педагога, вміння вислуховувати відповідь товариша.
устаткування:відео «Чорно-білий світ», «Калейдоскоп з музикою», «Артикуляційна гімнастика»; фонограма «Заметіль»; пісня «Кольоровий світ»; предметні картинки, «Сніжок», перфокарти, фломастери, сніжинки, клей, пензлики, заготовки з контуром літери Л, крупа (гречка, пшоно, рис).

Організаційний момент.
вихователь: Доброго ранку! Настав новий день. Я сміявся вам, а ви посміхніться один одному. Зробіть глибокий вдих через ніс і вдихніть в себе свіжість, доброту, красу. А видихніть через рот всі образи, злості та гніву.
Вихователь: Перш, ніж сісти на стільчики, хочу вас попередити, що вони зачаровані, щоб зняти чари, потрібно визначити 1-й звук свого імені і правильно вибрати умовне позначення на стільчику. Але спочатку згадати, яким кольором позначають голосний звук - (Червоним), Твердий приголосний - (Синім), М'який приголосний - (Зеленим).
Н

I] а стільцях по одній предметної картинці і «пастка»).
(Звернути увагу на дитину в групі без настрою. Запитати, чи не сталося у нього щось неприємне. Сказати йому, що його похмуре настрій навіяло мене на сумну казку).
вихователь: Подивіться, будь ласка, на екран:
Жила-була Фея, яка вміла робити багато добрих справ і володіла магічною силою.
(Фільм «Чорно - білий світ»).
Одного разу, подорожуючи по одному місту, вона зустріла сумних, похмурих, невеселих дітей. У всіх був похмурий погляд, опущена голова. Виявилося, уявляєте, що їх країна не має кольорових фарб. Вона вся чорно-біла. Є тільки чорний і білий колір. Можете собі це уявити? Мешканці не бачили кольорових фарб. А де і в чому можна побачити яскраві кольори?
(Відповіді дітей).
вихователь: (В руках калейдоскоп). Це моя найулюбленіша іграшка в дитинстві.

Відеозапис «Калейдоскоп з музикою»).
Це така труба, в яку дивишся, а там зовсім неповторні й дивовижні візерунки. Як вона називається?
(Відповіді дітей).
Ти крутиш трубу в руках, а візерунки починають змінюватися, переливатися. Абсолютно чарівне видовище. І мене завжди цікавило, хто ж їх складає? Як ви думаєте?
(Відповіді дітей).
Виявляється це всього лише кольорові шматочки скла, що відбиваються в дзеркалах. Кольорові шматочки скла створюють чудові і неповторні візерунки. І радісно, \u200b\u200bі весело, і розлучатися не хочеться з цим світом краси і чарівництва.
(На мольберті чорно-біле коло з 5 геометричних сегментів).
вихователь: У невеселих чоловічків візерунок калейдоскопа виглядає так. Вам подобається? Чому не подобається? А що б ви зробили, щоб він став красивим?
(Відповіді дітей).
(Підвести до того, щоб прикрасити його яскравими «скельцями» з калейдоскопа).
Щоб розфарбувати чорно-білий візерунок, необхідно виконати завдання.
вихователь:У чому відображаються скельця в калейдоскопі?
(Відповіді дітей).
Я пропоную Вам взяти дзеркала - і відобразити там свою посмішку.

1.
Артикуляційне вправу.

(Відео)
вихователь:Перше ігрове завдання виконано, ми можемо відкріпити чорно-білий шматочок від кола на мольберті.
Чи хочете Ви, щоб з'явився ще один яскравий шматочок візерунка калейдоскопа? У цьому нам допоможе «Звуковий замок». Пограємо зі звуком Л.
2. Гра «Визначте місце звуку в цих слові».

вихователь:
У вас на стільчиках - кишеньки. Візьміть картинки.
Уважно подивіться на неї і визначте місце звуку Л в слові. Спочатку помістять свою картинку в потрібному віконечку ті, у кого звук Л в назві предмета на зображенні знаходиться на початку слова.


Наступними розміщують картинку в потрібному віконечку ті, у кого звук Л в назві предмета знаходиться в середині слова.
(Виходять-розміщують картинку).
Останніми ті, у кого цей звук знаходиться в кінці слова.
(Виходять-розміщують картинку).
Вихователь: Що ми знаємо про звук Л?
(Згідний, дзвінкий, твердий, (На екрані схема). На письмі позначається буквою «Л».
вихователь: Назвіть, будь ласка, героїв казок або мультфільмів, в іменах яких зустрічається звук Л.
(Відповіді дітей).
вихователь: Ми можемо відкріпити ще один шматочок від чорно-білого кола.
(Звучить фонограма заметіль).
вихователь: Що Ви почули? В якому місяці часті завірюхи?
(В лютому).
За допомогою сніжку назвіть слова, які відповідають даним місяця: (Сніговий, хуртовинний, поземка, сніг, заметіль, вітер).
Як багато ви назвали «зимових» слів. Пропоную найдовші слова розділити на склади.
3. Ігрове завдання: «Поділ на склади».
Вихователь: Ми впоралися з цим завданням і зможемо прибрати ще один шматочок від чорно-білого кола. Ось бачите, як перетворюється чорно-біле коло в яскравий візерунок калейдоскопа.
Заметіль - хуртовина принесла чарівні сніжинки. Я бачу по ваших очах, як хочете швидше побачити весь візерунок калейдоскопа, а для цього я пропоную попрацювати з чарівними сніжинками. Сідайте за столи. При заповненні перфокарт ми будемо користуватися схемою умовних позначень звуків, вона лежить перед вами.
(Голосні - червоним кольором, тверді приголосні - синім, м'які приголосні -Зелений).
4. Робота з перфокартами.

вихователь:Пропоную один у одного перевірити виконані завдання. Якщо зроблено все правильно - в правому нижньому кутку приклейте ще одну сніжинку.
Вихователь: Настав час прибрати ще один шматочок від чорно-білого кола.
Зробити наш світ різнобарвним допоможе весела гра.
Физкультминутка «Різнокольорова гра».(Аудіозапис)

вихователь: Зверніть увагу на візерунок. На ньому залишився останній шматочок чорно-білого візерунка. Щоб побачити яскравий загадковий візерунок калейдоскопа, попрошу вас прикрасити букву Л.
5. Вправа на розвиток дрібної моторики «Прикрась букву Л».
(Дітям на вибір запропонована крупа трьох видів (пшоно, гречка, рис), якщо часу не вистачає, можна перенести на вечір)
вихователь: Пропоную вам, на вибір, заготовки з буквами. Ви можете також вибрати будь-яку крупу. Сідайте за столи і приступайте до роботи. Букву потрібно рясно намазати клеєм і посипати крупою, трошки придавивши її.
(Під час вправи розповідь вихователя про міжнародне дні рідної мови).
21 лютого щорічно відзначається міжнародний день рідної мови. Це свято вперше в нашій країні відзначається на державному рівні. Протягом століть наша мова і наша культура були найсильнішими факторами для збереження російських національних і духовних цінностей у всьому світі ».
вихователь: У кого з вас в ім'я зустрічається звук Л? (Якщо немає у дітей, то може бути є в імені мами або тата). Кому ви подаруєте цю красиву букву.
вихователь: Ми можемо прибрати останній шматочок чорно-білого візерунка. У нас вийшло створити з кольорових скелець чудовий і неповторний візерунок.
(Відеозапис «Калейдоскоп з музикою»).
вихователь: Коли бачиш нескінченно складні візерунки, розумієш, що світ безмежний, як безмежна людська фантазія.
рефлексія:
вихователь: Що вам найбільше запам'яталося? Виконуючи, яке завдання вам було важко і чому?
А мені дуже сподобалося, з яким настроєм ви сьогодні працювали. Ви дуже старалися і були активними. Всі завдання виконували старанно і уважно. Бачу, що настрій .... теж покращився. На пам'ять про нашу зустріч прийміть, будь ласка, ці калейдоскоп. Я впевнена, що у вас завжди буде прекрасний настрій. Дякую вам всім!
Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...