Вивчаємо слова винятку російською мовою. Правопис ЦІ та ЦІ

Клас: 2

Цілі:

  • вчити правильно писати поєднання ци-ціу словах;
  • формувати навички грамотного листа;
  • розвивати орфографічну пильність;
  • розвивати монологічну мову, увагу, спостережливість, мислення;
  • удосконалювати санітарно-гігієнічні навички;

Обладнання:підручник, картки, опорні картки.

Хід уроку

I. Організація класу.

Перевірка готовності до уроку.

ІІ. Робота на тему.

1) аналіз зошит

- Відкрийте зошити. Подивіться. Ви мене дуже потішили.

Без помилок виконали роботу …чол.

1-2 помилки припустилися … чол.

Зраділа за роботи: …

Намагаються: …

Любуюсь зошитами: …

Будьте уважні. Намагайтеся.

2) Робота над загадкою

а) на дошці запис: (виділ. з'єдн. жк, шк цв.дрібним)

Проживають у важкій книжці жк е
Хитромудрі брати шк в.
Десять їх, але ці брати
Порахують все у світі.

- Прочитайте (читають самостійно)

- Прочитай, доведи, що прочитав? (Загадка, тому що предмет описується, але не називається)

- Відгадайте (цифри). доводять.

– Перечитайте, подумайте:

  • Скільки звуків [ж] у загадці? (1)
  • Скільки звуків [ш] у загадці? (2)

– Що можна сказати про ці звуки? (завжди тверді, парні за дзвінкістю та глухістю, шиплячі)

– Які літери означають ці звуки? («ж» «ша») картки Ж Ш на дошку

б) хв. каліграфії

– Зверніть увагу на написання цих літер.

-Показ вчителя.

– Запишіть з'єднання ЖК ШК (показати у словах) (правило посадки)

Підсумок: Молодці! Написали каліграфічно вірно. Намагалися.

в) - Які шиплячі звуки ще знаєте? (Ч щ ц)

- Якими літерами позначаються звуки? («Че» «Ща» «Це»)

на дошку картки Ч Ц Щ

– Які орфограми написання із цими літерами ви знаєте?

(ЖИ - ШИ пишу з голосною І; ЧА - ЩА пишу з голосної А; ЧУ - ЩУ пишу з голосної У)

картки ЖИ ШИ ЧА ЩА ЧУ ЩУ

- А що знаємо про орфограму з Ц? (нічого)

г) Перечитайте загадку.

- Що це таке? (цифри)

- Виконаємо звукобуквенний розбір слова «цифри» (діти виконують

самостійно) ПРАВИЛО ПОСАДКИ

ПЕРЕВІРКА

– Перевіримо, як виконали?

- У кого так? (діти сигналять червоним кольором; якщо зеленим – чому? сумнівалася)

– А що в тебе не так? ( я пост. "І"; я пост. "И")

– А я нічого не поставила. Як ви вважаєте, чому?

– Я сумніваюся, яку літеру треба писати.

– То над чим працюватимемо?

вивішую на дошку

3) Робота у парах.

а) – Візьміть картку зеленого кольору.

– Прочитайте завдання

- Що не зрозуміло? Працюємо.


б) Перевірка

- На які дві групи ви розбили слова?

(Слови з орф. ЦИз літерою Ы

слова з орф. ЦІз літерою І)

в) Перечитайте слова І групи. (Діти читають слова)

ЦИ

– Перечитайте слова.

ЦИстоїть наприкінці слова)

– Прочитайте слова ІІ групи. (Діти читають слова)

На дошці з'являється картка. Наголошую на поєднанні ЦІ

– Перечитайте слова.

- Що цікавого ви помітили? ( ЦІу середині слова)

ПІДСУМОК: Молодці! Правильно знайшли орфограму та довели її.

ВИСНОВОК: Коли пишеться ЦИз буквою Ы (пишеться наприкінці слова)

– Коли пишеться ЦІз літерою І (пишеться в середині слова)

ФІЗМИНУТКА

4) Робота над текстом.

– Візьміть конверти, дістаньте картки.

– Прочитайте. (діти читають)

– Що прочитали? (Пропозиції)

– Давайте перечитаємо. (читають за однією пропозицією)

– Як ви думаєте, яке завдання виконуватимемо?

– Складіть із цих пропозицій текст.

Мерзнуть взимку та звірі. 5
Діти радіють снігу. 2
Птахи важко знаходять корм. 4
Ось і зима прийшла. 1
А птахи, звірі? 3

ПЕРЕВІРКА

– Прочитайте текст, який ви отримали. Доведіть. (це текст, тому що всі пропозиції пов'язані за змістом, кожна наступна пропозиція продовжує попередню)

– Про що текст? Тема (настання зими)

– Перечитайте текст ще раз.

– Знайдіть та запишіть речення, де йдеться про птахів.

ПЕРЕВІРКА

– Скільки пропозицій записали?

– Прочитайте.

- Знайдіть слова з новою орфограмою. Доведіть.

(ЦИпишу з буквою Ы, тому що наприкінці слова)

ПІДСУМОК: Молодці! Ви правильно виконали роботу.

5) Відкриваю запис на дошці:

– Прочитайте. (читають слова ланцюжком)

- Що цікавого ви помітили? ( ЦИ– у середині слова, а такого не може бути)

– Хлопці, виявляється, у російській мові є слова, які не підходять під орфограму. Написання цих слів слід запам'ятати. Ці слова – винятки. СЛОВА-ВИКЛЮЧЕННЯ

– Щоб легше запам'ятати слова, є віршик, який допоможе. (промовляю)

Циган навшпиньки стоїть і «циц» курча говорить.

- Вимовимо все разом.

ПІДСУМОК: Молодці! Запам'ятайте написання цих слів, щоб не допустити помилок.

6) Повернемося до слова (схеми)

ЦИФРИ

– Яку ж букву писатимемо в цьому слові?

– Доведіть. (ЦИ пишу з літерою І, тому що ЦІ в середині слова та в словах винятків цього слова немає)

– Довели правильно.

- Давайте зробимо висновок.

– Коли пишеться ЦІ з літерою І? (У середині слова)

– Коли пишеться ЦИ із буквою Ы? (наприкінці слова)

– Хто запам'ятав усі слова винятку?

– Назвіть їх.

ПІДСУМОК: Молодці! Правильно довели та зробили висновок.

7) Самостійна робота.

– Попрацюємо над завданням.

– Візьміть картку (жовтого кольору)

б) Перевірка.

Прочитай …… слова, які записала.

Що спільного? (У кожному слові є орфограма)

Яке слово "зайве"? (Франція – держава, сніжинка – орф. жи – ши)

- Прочитайте слова на орфограму "ци пишу з буквою ы"

  • Циган
  • Вулиці
  • Пташенята

- Яке слово "зайве"?

Циган (слово виняток)

- Прочитайте слова з орфограмою "ци пишу з буквою і"

  • Франція
  • Циліндр

- Коли пишеться ци з буквою і? (наприкінці слова та у словах винятках)

- Коли пишеться ці з букою і? (У середині слова)

– На яке запитання ми шукали відповіді? (коли в словах пишеться ЦІ, а коли ЦІ)

– Чи ми відповіли на це питання?

- Коли ж пишеться ЦІ з літерою І, ЦІ з літерою І?

ІІІ. Рефлексія:

– Продовжіть пропозицію:

  • Мені було цікаво…
  • Мені захотілось…
  • Я дізнався що ….
  • У мене вийшло…

ПІДСУМОК УРОКУ:

- Хлопці, я була задоволена.

– Ви були справжніми вченими. Знайшли орфограму та довели її.

Редакція сайту не несе відповідальності за зміст статті у цьому розділі.

Урок навчання грамоті

Тема: Правопис слів із поєднаннями ЦІ та ЦІ.
Цілі: 1. Створити умови для формування поняття про правильне написання слів із поєднаннями ЦІ та ЦІ.
2. Закріпити знання абетки.
3. Продовжити роботу над віршованим текстом, розвивати вміння знаходити риму.
4. Виховувати шанобливе ставлення до чужої думки, розвивати вміння працювати у групі.

Обладнання: картки зі словами, плакат із зображенням цирку, точковий малюнок будівлі цирку у дітей, картка "цирк", текст вірша, конверт зі словами-виключеннями, картки для роботи у групах.

Хід уроку
1. Орг. момент.
У: Починаємо урок навчання грамоти.
Привітайте один з одним – подаруйте свої посмішки. А тепер і мені посміхніться.
Дякую!

2. Постановка проблеми. Формулювання теми уроку.
У: А почнемо урок із повторення алфавіту.
(Діти повторюють алфавіт по пам'яті)
Знання алфавіту стануть у нагоді нам при виконанні наступного завдання.
Перед вами лежать листочки з крапками та літерами. Як ви вважаєте, що вам потрібно зробити?
Д: З'єднати крапки за літерами в алфавітному порядку.
(Діти з'єднують точки)
У: Що вийшло?
Перевірте свій здогад.
Ось слова (на дошці). Всі вони стосуються того, що намальовано у вас на малюнку.
ФОКУСНИК
ГІМНАСТИ
ЖОНГЛЕРИ
АРТИСТИ-ТВАРИН
Д: Вийшов цирк.
У: Звичайно ж, це цирк.
А ви любите цирк? А за що ви любите цирк? (Відповіді дітей)
Щоб усім було зрозуміло, що це будівля цирку, йому потрібна вивіска.

Д: Пропущено букву.
У: А яку букву пропущено?
Д: Пропущено букву І, оскільки [Ц] завжди твердий звук. Ы - бо чуємо [Ы]
Дайте характеристику звуку, який позначає буква Ц
Д: Звук [Ц] приголосний, твердий, глухий, непарний.
У: Як нам правильно написати поєднання ЦІ чи ЦІ?
Д: Це ми маємо з'ясувати сьогодні на уроці.
У: Правильно. А для цього вам потрібно бути дуже уважними та спостережливими.

3. Пошук шляхів вирішення проблеми.
У: Уважно огляньте наш клас. Що побачили?
Д: У всьому класі розсипані слова.
(Цифра, щітка, цикада, гребінець, огірки, індіанці, циліндр, шпаки, циферблат, вулиці, щеня, чижик.)
У: Вам потрібно знайти та принести слова, в яких є буква Ц.
На дошці вивішуються слова
цифра
цикада
огірки
індіанці
циліндр
циферблат
вулиці
шпаки

У: Подивіться на слова. Значення яких слів не зрозуміле?
(Учениця зачитує значення слова "цикада" з тлумачного словника.)
У: На які дві групи можна розділити ці слова.
Д: Одухотворені та неживі предмети.
Слова у значенні однини і множини.
Слова двоскладові та трискладові слова.
Слова, які починаються з голосної літери та слова - із приголосною.
Слова, що починаються на ЦІ та слова, які закінчуються на ЦІ.
цифра
цикада
циліндр
циферблат огірки
індіанці
вулиці
шпаки

У: Подивіться уважно на слова. Що ви помітили?
Д: Якщо ЦІ на початку слова, то пишеться голосна І, а якщо поєднання наприкінці слова, то пишеться ЦІ.
У: Подивіться, що ще спільного у слів другого стовпчика?
Д: Слова, що позначають предмети і мають значення множини.
У: Зробіть висновок, коли пишеться поєднання ЦІ, коли – ЦІ.
Д: Поєднання ЦІ пишеться, якщо воно стоїть на початку слова, а поєднання ЦІ – наприкінці слів, які мають значення множини.
У: Повернемося до слова цирк. Як правильно написати це слово.
Д: У слові цирк поєднання ЦІ пишеться з голосною І.
У: Підпишіть свій малюнок.

У: Сьогодні до нас зранку надійшов лист від артистів цирку.
А ви його не бачили? Подивіться уважно довкола.
(Діти знаходять лист у класі)
Побачимо, що нам написали артисти.
ЦИЦ
ЦИГАН
Курча
ДИПОЧКИ
У: Що ви можете сказати про ці слова?
Д: Вони припустилися помилки, слова написані неправильно, т.к. поєднання ЦИ стоїть на початку слова і пишеться з літерою І.
У: Як переконається правильно написані слова чи ні?
Д: Потрібно переглянути орфографічний словник.
У: Знайдіть слова у словнику.
У: Що можете сказати про написання цих слів?
Д: Слова написані правильно.
У: Хлопці, як же так? Виходить, що ці слова не підкоряються правилу, яке ми вивели на уроці.
Д: Напевно, це якісь особливі слова і їх потрібно запам'ятати.
У: Правильно. Це слова – винятки. А щоб краще їх запам'ятати, нам треба встати.
Зараз кожен із вас спонукає артистом. Вам потрібно "зобразити слова".
(Діти показують кожне слово та завчають вірш.
"Циган навшпиньках курча курок сказав")
У: Сформулюйте висновок, як пишуться слова з поєднаннями ЦІ та ЦІ.

4. Робота у групах. Закріплення матеріалу.
Кожній групі потрібно вставити пропущені літери в слова, довести правильність написання. (Слова на картках.)
І або Ы
Ц_РКУЛЬ
НОЖНИЦЬ_
КУРИЦЬ_
Ц_ПЛЮНОЧКА
ПТЕНЦЬ_
Перевірка.

5. Робота з текстом.
У: А зараз ми вирушимо до цирку. Ходімо ми не одні. Нас супроводжуватимуть. А хто? Ви дізнаєтесь, прочитавши текст.
(текст надрукований на листочках)
У цирк курча збиралося,
Одягався, вбирався,
Взяв квиток і взяв квітку
І помчав з усіх ніг.
Чаплі блукають ареною.
Як танцівниці по сцені.
А вчена цикада
Пише цифри поруч із ними.
Кинув їй квітку курча.
Голосок його був тонкий -
Крикнути "Браво" він не міг,
Просто кинув їй квітку.
І звичайно ж цикада
Свого успіху рада.
Циркуль лапками схопила
І кружечко накреслила.
Усі заплескали у долоні
І курча плескало теж.

У: З ким ми вирушили до цирку?
Д: З курчам.
У: Кого ми відвели на арені цирку?
Д: Виступали чаплі та вчена цикада.
У: Хлопці, що ви можете сказати про текст?
Д: Це вірш, тому що в тексті є слова, що римуються.
У: Знайдіть риму у вірші.
(Діти шукають риму)
У: Що цікавого помітили у вірші?
Д: Зустрілися слова на нове правило.
У: Знайдіть і підкресліть слова з поєднаннями ЦИ та ЦИ. Поясніть їхнє написання.

6. Підсумок уроку.
Згадайте, яке завдання ми поставили перед собою на початку уроку.
Д: З'ясувати, як пишуться слова з поєднаннями ЦІ та ЦІ.
(формулюють висновок)
У: Як ви вважаєте, всі секрети правопису ми розкрили?
Д: Звісно ні. Нам ще багато що доведеться дізнатися на наступних уроках.

Цілі:

  • вчити правильно писати поєднання ци-ціу словах;
  • формувати навички грамотного листа;
  • розвивати орфографічну пильність;
  • розвивати монологічну мову, увагу, спостережливість, мислення;
  • удосконалювати санітарно-гігієнічні навички;
  • Обладнання:підручник, картки, опорні картки.

    I. Організація класу.

    Перевірка готовності до уроку.

    ІІ. Робота на тему.

    1) аналіз зошит

    - Відкрийте зошити. Подивіться. Ви мене дуже потішили.

    Без помилок виконали роботу …чол.

    1-2 помилки припустилися … чол.

    Зраділа за роботи: …

    Будьте уважні. Намагайтеся.

    2) Робота над загадкою

    а) на дошці запис: (виділ. з'єдн. жк, шк цв.дрібним)

    Проживають у важкій книжці жк е
    Хитромудрі брати шк в.
    Десять їх, але ці брати
    Порахують все у світі.

    - Прочитайте (читають самостійно)

    - Прочитай, доведи, що прочитав? (Загадка, тому що предмет описується, але не називається)

    - Відгадайте (цифри). доводять.

  • Скільки звуків [ж] у загадці? (1)
  • Скільки звуків [ш] у загадці? (2)
  • – Що можна сказати про ці звуки? (завжди тверді, парні за дзвінкістю та глухістю, шиплячі)

    – Які літери означають ці звуки? («ж» «ша») картки Ж Ш на дошку

    б) хв. каліграфії

    – Зверніть увагу на написання цих літер.

    – Запишіть з'єднання ЖК ШК (показати у словах) (правило посадки)

    Підсумок: Молодці! Написали каліграфічно вірно. Намагалися.

    в) - Які шиплячі звуки ще знаєте? (Ч щ ц)

    - Якими літерами позначаються звуки? («Че» «Ща» «Це»)

    на дошку картки Ч Ц Щ

    – Які орфограми написання із цими літерами ви знаєте?

    (ЖИ - ШИ пишу з голосною І; ЧА - ЩА пишу з голосної А; ЧУ - ЩУ пишу з голосної У)

    картки ЖИ ШИ ЧА ЩА ЧУ ЩУ

    - А що знаємо про орфограму з Ц? (нічого)

    г) Перечитайте загадку.

    - Що це таке? (цифри)

    - Виконаємо звукобуквенний розбір слова «цифри» (діти виконують

    самостійно) ПРАВИЛО ПОСАДКИ

    ПЕРЕВІРКА

    – Перевіримо, як виконали?

    - У кого так? (діти сигналять червоним кольором; якщо зеленим – чому? сумнівалася)

    – А що в тебе не так? ( я пост. "І"; я пост. "И")

    – А я нічого не поставила. Як ви вважаєте, чому?

    – Я сумніваюся, яку літеру треба писати.

    – То над чим працюватимемо?

    вивішую на дошку

    3) Робота у парах.

    а) – Візьміть картку зеленого кольору.

    - Що не зрозуміло? Працюємо.

    - На які дві групи ви розбили слова?

    (Слови з орф. ЦИз літерою Ы

    слова з орф. ЦІз літерою І)

    в) Перечитайте слова І групи. (Діти читають слова)

    ЦИ

    ЦИстоїть наприкінці слова)

    – Прочитайте слова ІІ групи. (Діти читають слова)

    На дошці з'являється картка. Наголошую на поєднанні ЦІ

    - Що цікавого ви помітили? ( ЦІу середині слова)

    ПІДСУМОК: Молодці! Правильно знайшли орфограму та довели її.

    ВИСНОВОК: Коли пишеться ЦИз буквою Ы (пишеться наприкінці слова)

    – Коли пишеться ЦІз літерою І (пишеться в середині слова)

    ФІЗМИНУТКА

    4) Робота над текстом.

    – Візьміть конверти, дістаньте картки.

    – Прочитайте. (діти читають)

    – Що прочитали? (Пропозиції)

    – Давайте перечитаємо. (читають за однією пропозицією)

    – Як ви думаєте, яке завдання виконуватимемо?

    – Складіть із цих пропозицій текст.

    Мерзнуть взимку та звірі. 5
    Діти радіють снігу. 2
    Птахи важко знаходять корм. 4
    Ось і зима прийшла. 1
    А птахи, звірі? 3

    – Прочитайте текст, який ви отримали. Доведіть. (це текст, тому що всі пропозиції пов'язані за змістом, кожна наступна пропозиція продовжує попередню)

    – Про що текст? Тема (настання зими)

    – Перечитайте текст ще раз.

    – Знайдіть та запишіть речення, де йдеться про птахів.

    ПЕРЕВІРКА

    – Скільки пропозицій записали?

    - Знайдіть слова з новою орфограмою. Доведіть.

    (ЦИпишу з буквою Ы, тому що наприкінці слова)

    ПІДСУМОК: Молодці! Ви правильно виконали роботу.

    5) Відкриваю запис на дошці:

    – Прочитайте. (читають слова ланцюжком)

    - Що цікавого ви помітили? ( ЦИ– у середині слова, а такого не може бути)

    – Хлопці, виявляється, у російській мові є слова, які не підходять під орфограму. Написання цих слів слід запам'ятати. Ці слова – винятки. СЛОВА-ВИКЛЮЧЕННЯ

    – Щоб легше запам'ятати слова, є віршик, який допоможе. (промовляю)

    Циган навшпиньки стоїть і «циц» курча говорить.

    - Вимовимо все разом.

    ПІДСУМОК: Молодці! Запам'ятайте написання цих слів, щоб не допустити помилок.

    6) Повернемося до слова (схеми)

    – Яку ж букву писатимемо в цьому слові?

    – Доведіть. (ЦИ пишу з літерою І, тому що ЦІ в середині слова та в словах винятків цього слова немає)

    - Давайте зробимо висновок.

    – Коли пишеться ЦІ з літерою І? (У середині слова)

    – Коли пишеться ЦИ із буквою Ы? (наприкінці слова)

    – Хто запам'ятав усі слова винятку?

    ПІДСУМОК: Молодці! Правильно довели та зробили висновок.

    7) Самостійна робота.

    – Попрацюємо над завданням.

    – Візьміть картку (жовтого кольору)

    Прочитай …… слова, які записала.

    Що спільного? (У кожному слові є орфограма)

    Яке слово "зайве"? (Франція – держава, сніжинка – орф. жи – ши)

    - Прочитайте слова на орфограму "ци пишу з буквою ы"

    - Яке слово "зайве"?

    Циган (слово виняток)

    - Прочитайте слова з орфограмою "ци пишу з буквою і"

    - Коли пишеться ци з буквою і? (наприкінці слова та у словах винятках)

    - Коли пишеться ці з букою і? (У середині слова)

    – На яке запитання ми шукали відповіді? (коли в словах пишеться ЦІ, а коли ЦІ)

    – Чи ми відповіли на це питання?

    - Коли ж пишеться ЦІ з літерою І, ЦІ з літерою І?

    ІІІ. Рефлексія:

    • Мені було цікаво…
    • Мені захотілось…
    • Я дізнався що ….
    • У мене вийшло…
    • - Хлопці, я була задоволена.

      – Ви були справжніми вченими. Знайшли орфограму та довели її.

      xn - i1abbnckbmcl9fb.xn - p1ai

      ОРФОГРАФІЧНИЙ СЛОВНИК

      На головну

      Правопис слів на літери від А до Я дивись за списком букв >>>

      Найважливіші правила правопису.

      Літери Ь та Ъ.

      В інших випадках як відокремлювальний знак використовується буква ь , наприклад: бур ьян, в ьмолодий, гороб ьінший, курей ьприємний, лис ья, лис ье, лис ьі, ніч ью, обез ьвона, під ьячий, руш ье, бешиха ью, сір ьприємний, год ье, год ья, год ьі.

      Примітка 1. У багатьох запозичених словах літера ь вживається як відокремлювальний знак перед буквою о , наприклад: батал ьвін, бул ьвін, гіл ьотіна, кишеня ьола, компан ьвін, медал ьвін, хв ьвін, павив ьвін, поштував ьвін, печериці ьвін.

      Примітка 2. Оздоблювальний ъ не пишеться у таких випадках:

      а) у складних скорочених словах: Держюрвидав;

      б) після приставок та після першої частини складних слів перед а , о , у , е : безаварійний, підвідділ, божевільний, заощадити, трихаршинний, двоповерховий.

      Правопис шиплячих з голосними.

      9. Після літер ж , ш , год , щ у російських словах не пишуться букви ы , я , ю , а пишуться букви і , а , у .

      У деяких іноземних словах після ж , і ш , а також після ц пишуться букви я і ю : брош юра, ж юрі, Ц юрих, Свєнц яні.

      Правопис ЦИ - ЦИ і ЦЕ - ЦО.

      10. Літера ы після ц пишеться в іменниках ( огір ци ні кури ци ), в закінченнях і в суфіксі - ин прикметників ( ку ций, блідли ций, сестри цин).

      Крім того, ци пишеться в словах циган, циплівок, цинирки, циц, і в інших словах того ж кореня ( циганський, цип- цип, на цинирках, цикатьі т.п.). В інших випадках пишеться ці , наприклад: стан ція, цітата, цірк, ціфра, цірюльник, цімбали, цібік, цінга, ціновка, пан цірь, цібуля, цігарка, цімлянське.

      11. У ударних складах відповідно до вимови після ц пишеться о , наприклад: цокать, цоякщо, чи цо , молодий цом, від цов, пров цовий, облі цов ка, витанчений цовивати, тан цорі т.п.

      Без наголосу після ц замість о пишеться е , наприклад: полотен це , свай цем, комсомоль цев, ку цего, сіт цевий, молодий цеватий, глянь цекручений, тан цевальний, тан цевати, гар цевати, сприн цевати.

      Примітка. У ненав'язливих складах о пишеться лише у слові цокотухата деяких іноземних словах, наприклад: палац цо , скер цо .

      dictionary.liferus.ru

      wiki.eduVdom.com

      Інструменти користувача

      Інструменти сайту

      Бічна панель

      Російська мова - орфографія:

      Контакти

      Правопис ци - ци і це - цо

      Літера ыпісля цпишеться у закінченнях іменників (огірок ы ні курок ы ), в закінченнях та суфіксі -інприкметників ( куц ий, блідолиц ий, сестриць ин ).

      У словах ц ыган, ц ыплівок, ц ынирки, ц ыці в інших словах того ж коріння ( ц ыганський, ц ып-ц ып, на ц ынирках, ц ыкатьі т. п.) пишеться ци. Можна, можливо запам'ятати:ц ыган на ц ынирках ц ыплівку ц ыкнув ц ыц.
      В іншихвипадках пишеться ці, наприклад: стан ія, ц ітата, ц ірк, ц іфра, ц ірюльник, ц імбали, ц ібік, ц інга, ц іновка, ц ібуля, ц ігарка, ц імлянське.

      У ударних складахвідповідно до вимови після цпишеться о, наприклад: ц о́кать, ц о́кіль, осіб о́, молодець о́м, батько о́в, перць о́вий, облиць о́вка, витанц о́вивати, танц о́рі т.п.
      Без наголосупісля цзамість опишеться е, наприклад: рушників е, пальц ем, комсомольці ев, ку́ц его, сітц евий, молодце еватий, гля́нц евий, танцю евальний, танець ева́ть, гарц ева́ть, спринц еват.

      wiki.eduvdom.com

      Абеткові істини

      Інтерактивний диктант

      Підручник ГРАМОТИ: орфографія

      Підручник ГРАМОТИ: пунктуація

      Імена та назви. Інтерактивний тренажер

      Корисні посилання

      Літнє читання

      Запам'ятовки

      Цитати про мову

      Скоромовки

      Прислів'я та приказки

      Виберіть правильні відповіді. Щоб перевірити виконане завдання, натисніть кнопку «Перевірити».

      Правопис І та І після Ц

      Щоб безпомилково вибрати букву І або І після Ц, необхідно визначити, в якій частині слова є сумнівна голосна.
      1. У коренях слів після Ц слід писати літеру І (наприклад: ЦИРК, ЦИТАТА) у всіх словах, крім слів-виключень: ЦИГАН, ЦИПОЧКИ, ЦИПЛЕНОК, ЦИКНУТИ, ЦИЦ.
      2. У закінченнях і суфіксах після Ц пишеться Ы (наприклад: БІЙЦ-И, ОГІРЦ-И, СЕСТРИЦ-ИН, ЦАРИЦ-ИН-О). Винятками тут є дієслово МУЗИКУВАТИ, а також усі іменники, які в називному відмінку закінчуються на – ЦІЯ (наприклад: СТАНЦІЯ, ПОЗИЦІЯ, АКЦІЯ).

      1. – Прошу трошки почекати, – сказав чиновник, ставлячи однією рукою цифру на папері і пересуваючи пальцями лівої руки два очки на рахунках. (Н. Гоголь)

      2. Стила кров у всіх, хто цей вовчиць чув, і божевільний, смертний страх, забираючи розум, гнав їх у щілини, у найглибші та найтісніші нори. (Р. Крапп)

      3. – Де це ти, звіре, відрізав носа? - Закричала вона з гнівом. - Шахрай! п'яниця! Я сама на тебе донесу поліц. Розбійник який! (Н. Гоголь)

      4. Степан Трохимович навмисне дурним чином перекладав іноді російські прислів'їв і корінні приказки французькою мовою, без сумніву, вміючи і зрозуміти і перекласти краще; але це він робив з особливого роду шику і знаходив його дотепним. (Ф. Достоєвський)

      5. Газета може втратити репутацію. Якщо кожен почне писати, що в нього втік ніс, то. І так уже кажуть, що друкується багато невідповідностей та хибних чуток. (Н. Гоголь)

      6. Приватний був великий заохочувач всіх мистецтв і мануфактурностей, але державну асигнацію віддавав перевагу всьому. «Це річ, – зазвичай казав він, – вже немає нічого кращого за цю річ: їсти не просить, місця займе трохи, у кишені завжди поміститься, впустиш – не розб'ється». (Н. Гоголь)

      7. В цей час визирнув у двері кухоль Іван Якович, але так боязко, як кішка, яку щойно вирубали за крадіжку сала. (Н. Гоголь)

      8. Мотор поц _ кал і змовк. (В. Набоков)

      9. …Це була мовчазна білолицька людина, з коротким жорстким волоссям, що стояло дибки, на кубічному черепі і риб'ячим поглядом холодних очей, – за спеціальністю латиніст, а згодом досить видний радянський чиновник. (В. Набоков)

      10. Я завжди хотів знайти вірного друга, ми б з ним музикували, він би в спадок мені залишив будинок і квітник. (В. Набоков)

      11. Пам'ятаєш, ми якось снідали в йому готелі, що належав, на розкішному, багатоярусному кордоні Італії, де асфальт без кінця множиться на глиц _ ні і повітря пахне гумою і раєм? (В. Набоков)

      12. Усі психічні захворювання можна пояснити підсвідомою пам'яттю про нещастя предків пацієнта, і якщо хворий страждає, скажімо, мегаломанією, то для повного його лікування варто лише встановити, хто з його прадідів був владолюбним невдахою. (В. Набоков)

      13. Дисертація я ця спритно і боляче вколола тодішніх слов'янофілів і разом доставила йому між ними численних і розлютованих ворогів. (Ф. Достоєвський)

      14. Скривившись, він скинув свій короткий піджак, зняв через голову волохату темну фуфайку. (В. Набоков)

      15. Але він тоді самбіц _ озникав і з особливою поспішністю розпорядився запевнити себе раз назавжди, що кар'єра його розбита на все його життя «вихором обставин». (Ф. Достоєвський.)

      16. Думка ц _ нічна; але ж височина організації навіть іноді сприяє схильності до цінних думок, вже по одній тільки багатосторонності розвитку. (Ф. Достоєвський)

      17. Це була одна галюця нац я перед хворобою, тим більше, що тієї ж ночі він і справді захворів на цілих два тижні. (Ф. Достоєвський)

      19. За кордоном Шатов радикально змінив деякі з колишніх соціалістичних своїх переконань і перескочив у протилежну крайність. (Ф. Достоєвський)

      20. Національність, якщо хочете, ніколи і не була у нас інакше як у вигляді клубної панської витівки, і на додаток ще московської. (Ф. Достоєвський)

      21. В очікуванні ж влаштували поважному та скривдженому Петру Павловичу цілу овацію: обіймали та цілували його; все місто перебував у нього з візитом. (Ф. Достоєвський)

      22. На дотик попрямував він ліворуч, до кухонних дверей, знайшов їх, пройшов сенець і спустився сходами. (Ф. Достоєвський)

      23. Як і раніше приятелі, як і раніше пиятики, клуб і карти, і репутація атеїста. Мені ця репутація не подобається, Степане Трохимовичу. (Ф. Достоєвський)

      24. Навіть гуляти виходив, для необхідного міцності, тільки в повні сутінки, коли вже зовсім темніло. (Ф. Достоєвський)

      25. Всі наші ще з самого початку були офіційно повідомлені про те, що Степан Трохимович деякий час приймати не буде і просить залишити його в досконалому спокої. (Ф. Достоєвський)

      26. — Олексій Нілич самі щойно з-за кордонів, після чотирирічної відсутності, — підхопив Ліпутін, — їздили для вдосконалення себе у своїй спеціальності. (Ф. Достоєвський)

      27. Вони тільки спостереження збирають, а до сутності питання або, так би мовити, до моральної його сторони зовсім не торкаються, і навіть саму моральність зовсім відкидають, а тримаються нового принципу загального руйнування для добрих остаточних цілей. (Ф. Достоєвський)

      28. Видається в Росії безліч столичних і провінційних газет та інших журналів, і в них щодня повідомляється про безліч подій. (Ф. Достоєвський)

      29. До речі: тут скопці є в повіті, цікавий народ. (Ф. Достоєвський)

      30. Дочка в неї кудись у Турцю завіз, і дванадцять років ні слуху ні духу. (Ф. Достоєвський)

      31. Вона простояла над ним хвилини три, ледве переводячи подих, і раптом її обійняв страх; вона вийшла на ц _ нирках, зупинилася в дверях, нашвидкуруч перехрестила його і пішла непомічена, з новим важким відчуттям і з новою тугою. (Ф. Достоєвський)

      32. При вході на нашу величезну ринкову площу знаходиться стара церква Різдва Богородиць _ , що становить чудову старовину в нашому стародавньому місті. (Ф. Достоєвський)

      33. Прокинувшись на завтра, свіжий як яблуко, одразу ж вирушив у ц _ ганський табір, що містився за річкою в слобідці, про яку почув учора в клубі, і в готель не з'являвся два дні. (Ф. Достоєвський)

      34. – Як так, хіба ви пішли б у п'ятірку, якби я вам запропонував? - брязнув раптом Верховенський і поклав ножиць на стіл. (Ф. Достоєвський)

      35. Він зважився поставитися прямо в газетну експедицію і заздалегідь зробити публікацію з ґрунтовним описом усіх якостей, щоб кожен, хто зустрів його, міг у ту ж хвилину його уявити до нього або, принаймні, дати знати про місце перебування. (Н. Гоголь)

      36. Не буду описувати подробиці картину пожежі: хто її на Русі не знає? В найближчих провулках від палаючої вулиці метушня і тіснота стояли непомірні. (Ф. Достоєвський)

      37. Виявилося, що одна поміщиця, Надія Єгорівна Світлицька, веліла їй ще вчора чекати себе в Хатові і обіцялася довезти до Спасова, та ось і не приїхала. (Ф. Достоєвський)

      38. Варвара Петрівна схопила її за руку, як шуліка плівка, і стрімко потягла до Степана Трохимовича. (Ф. Достоєвський)

      39. Головне мучило всіх те, що з усієї уявної плутаниць _ нічого не можна було витягти спільного і сполучного. (Ф. Достоєвський)

      40. Вода лизала низький берег, покритий очеретами, нарц _ ссами і напруженою плоттю ірисів, що не розпустилися. (Дж. Апдайк)

      41. Найблагородніше і найбездоганніше обурення загорілося в її душі, коли, одягаючи шаль, вона зловила на собі збентежений і недовірливий погляд своєї вихованок. (Ф. Достоєвський)

      42. Був, наприклад, один момент у «Раковому корпусі» у Солженіця, коли російська проза, а з нею і сам письменник, підійшли на відстань двох або трьох абзаців до вирішального прориву. (І. Бродський)

      43. Тому що - потерпіть, діти, страждати залишилося всього сім хвилин - хоча потенційно кожна клітина окремо безсмертна, але, добровільно прийнявши на себе диференційовану функцію всередині організованого співтовариства клітин, вона потрапляє в несприятливе середовище. (Дж. Апдай.

      44. Туша бронтозавра важила тридцять тонн, а мозок – всього дві унці. (Дж. Апдайк)

      45. Але подібно до того, як на аркуші паперу, заштрихованому чорним олівцем, проступають стерті, давним-давно зафарбовані на кришці парти ініціали та написи, ця картинка знову оживила в мені тугу і страх за батька. (Дж. Апдайк)

      46. ​​Хлопчик хотів стати доктором медицини, але не доучився і ось став живодером. (Дж. Апдайк)

      47. Качки і жаби навперебій хрипко і радісно кричали на заболоченому озері, що проглядав крізь зарості вишень, лип, акацій і диких яблунь. (Дж. Апдайк)

      48. Я завжди пив тут лимонад, ніби прощаючись з цивілізацією перед тим, як пірнути в ту темну глухість, яка з якоїсь безглуздої помилки стала нашим будинком. (Дж. Апдайк)

      Школа XXI століття

      (с) ми всі вчилися потроху

      Диктанти: поєднання ци, ци

      Весела нагадування!щоб легше запам'яталися слова, в яких докорінно слова після Цпишеться І, розучите з дітьми таку приказку:

      Циган на ці нирках підійшов до ци плівки
      і цикнув на нього: «Ци ц!»

      Після цього буква пишеться в закінченнях і в суфіксі -ин, наприклад: птахи, вівці, огірки, білолиць, сестрицин, лисицин, а також у словах циган, курча, навшпиньки, циц (вигук) і в інших словах того ж кореня. В інших випадках після ц пишеться завжди і, наприклад: станція, циновка, цинк, медицина.

      ци, ци.

      Батьки, бійці, ковалі, спиці, сторінки, цибулини, ударниці, палаци, курча, курчата, навшпиньки, птахи, вулиці, продавці, огірки. (16 слів.)

      Записати слова. Підкреслити поєднання ци, ци.

      Зайці, лисиці, синиці, кордону, співаки, пальці, станція, акація, циркуль, цирк, цинк, цифра, циган, цирк, циркуль, цифра, станція. (17 слів.)

      Записати слова у множині.

      Батько - батьки,боєць, коваль, заєць, огірок, кінець, лисиця, синиця, палац, палець, спиця, цибулина, кордон, гусениця.

    Проект цього уроку розроблено за програмою Д.Б.Ельконіна-В.В.Давидова. Він дозволить організувати роботу учнів те щоб діти самі відкрили собі спосіб позначення звуку І після Ц, сформулювали правило. Ці знання стануть результатом дослідницької роботи учнів під керівництвом вчителя.

    Завантажити:


    Попередній перегляд:

    Проект уроку

    Вчитель: Куликова Ірина Геннадіївна

    Школа: № 124 г.Н.Новгород

    Клас: 1А

    Предмет: російська мова

    Програма: навчання за програмою Д.Б.Ельконіна –

    В.В.Давидова

    Тема урока: «Правопис ЦІ – ЦІ»

    Завдання уроку: відкрити спосіб позначення звуку [И] після Ц

    Цілі:

    Освітні:у ході дослідницької роботи набути знання про правопис ЦІ-ЦИ у словах російської мови

    Розвиваючі: в ході дослідницької діяльності хлопці дізнаються, що в середині слова пишеться ЦІ, наприкінці слова пишеться ЦІ, дізнаються, що з цього способу є винятки, які треба запам'ятати;

    Виховні: повинні зрозуміти, що отримані знання роблять їх грамотнішими; виховувати у хлопцях дух співробітництва, згуртованості.

    Хід уроку

    І етап. Мотиваційно-орієнтовний

    1.Входження в контакт.

    Довгоочікуваний дзвінок –
    Починається урок.
    Щоб бути грамотними,
    Багато треба нам навчати.

    2. Створення ситуації успіху.

    Відкрили зошити.

    Виконуємо завдання з чистописання. Під час перевірки я заздалегідь записала завдання у зошиті.

    Що ми проходили на минулому уроці російської? (Ми вчилися писати слова з орфограмами ЖИ-ШИ, ЧА-ЩА, ЧУ-ЩУ.)

    Перевіримо, як ми вміємо застосовувати правила під час листа. На дошці звукові схеми слів. Записати ці слова буквами, через кому.

    [ Щ'УКА ], [Ч'АС], [[ПРУЖИНА],[ВУХІ],[ УЧ'УС'],[Ч'АЩ'А].

    Зробимо взаємоперевірку. Якщо знайдете помилку, її не виправляємо, а ставимо паличку на полях, щоб хлопці самі її знайшли і виправили. Що оцінюватимемо? (Правильність)

    Підніміть руки, хто впорався із роботою? Молодці!

    ІІ. Виконавчий.

    1.Ситуація розриву знань

    Раз ми з вами так добре справляємося із завданнями, то прохання Знайки ви точно виконаєте. Він поїхав у справах і попросив нас перевірити твір Незнайки про те, як він провів вихідний. Я роздрукувала його, щоб кожен із вас спробував застосувати свої знання. (На партах хлопців лежить текст твору. Діти працюють на цьому листку.)

    Перевіряємо, що вийшло.

    (Під час перевірки має виникнути суперечка про правопис слів з [ЦИ]. У хлопців вже є уявлення про те, що в російській мові має місце написання слів з ЦІ та ЦІ.)

    Що спричинило нашу суперечку? (Ми не знаємо коли [ЦИ] пишеться з літерою І, а коли з буквою Ы)

    Хтось може зробити на дошці модель нашого незнання. (На дошці з'являється запис ЦІ? ЦІ)

    2. Постановка навчальної задачі.

    Причина серйозна. Виходить, ми не впоралися з проханням Знайка і не допомогли йому. А він так на нас сподівався. Що будемо робити? (Потрібно дізнатися коли [ЦИ] пишеться з буквою І, а коли з буквою І)

    А коли ми цим займемося? (Давайте зараз на уроці.)

    Ви всі згодні? (Так)

    3. Планування дослідження.

    Чи для нас це нові знання? (Так) (Якщо хлопці скажуть, що вони вже зустрічалися з такими словами і написання деяких з них знають, то треба з'ясувати, чи достатньо цих знань.)

    Як можна здобувати нові знання? (З підручника, спитати у дорослого, відкрити самим)

    Який спосіб виберемо? (Вибираємо останній, хоча рештою швидше і простіше, але це буде не наше відкриття, і такі знання ми можемо швидко забути)

    Що потрібно дослідити, щоб знайти спосіб позначення звуку [Y].

    (Підводжу дітей до того, що на уроці російської мови ми працюємо зі словами, тому і досліджувати потрібно слова)

    Нам потрібні будь-які слова? (Ні, тільки ті, де є поєднання [ЦИ])

    Де їх можна взяти? (У книгах, попросити написати дорослу людину.)

    Припустимо, що ми знайшли такі слова, виписали їх. Що будемо робити далі? (Потрібно розділити їх на стовпчики з ЦІ та ЦІ. Порівняти. Зробити висновки.)

    Ми спланували нашу роботу? (Так)

    Давайте ще раз повторимо план роботи. Я записуватиму його на дошці

    Знайти та виписати слова з [ЦИ] у 2 стовпчика

    ЦИ ЦИ

    Порівняти

    Висновок. (словами або схемою)

    Як працюватимемо? (У групах.)

    (Діти розбиваються на групи)

    Так як часу у нас не дуже багато, то я вже підібрала кілька оповідань із книг, уривки із віршів і сама написала вам кілька слів.

    (Я пропоную дітям для роботи той матеріал, який приготувала заздалегідь)

    1 групі - добірку віршів

    (матеріал друкується великим шрифтом на окремому листку та видається групі)

    2 групі – надруковані на аркуші оповідання з Буквара В.В.Рєпкіна Частина 2 «Як Цип проклюнувся», «Ведмедики-борці».

    3, 4 групі – набір слів із правописом ЦІ-ЦИ

    Хлопці розпочинають роботу.

    ВЕДМЕДИ-БОРЦІ

    У цирку виступали ведмедики-борці.

    Вони не дряпали один одного, не кусали.

    Вони поводилися спортивно, чесно. Молодці, ведмедики! Зрештою, два ведмежа побороли ведмедя-тата. Клоун пригостив сміливців льодяниками. А дорослому ведмедеві дав цукру.

    ЯК ЦИП ПРОКЛЮНУВСЯ

    Зрештою Цип зрозумів:

    Щось тут темно!

    І проклюнувся: ударив дзьобом по шкаралупі і пробив віконце. Тоді Цип підвівся навшпиньки і побачив сонце.

    А під ним двір, дорослих птахів та незнайомого пташеня.

    Привіт Цип! – сказав незнайомець. - Виходь на вулицю: поб'ємося, подряпимося.

    Циц! – сказала мама-курка. І раптом помітила:

    Ви подивіться! Вони всі на одне обличчя!

    Нічого страшного, - відповів курча на ім'я ЦиЦ. – Ми ж близнюки. Правильно, братику Цип?

    Правильно, вірно! – зрадів Цип. – Нам ніколи не буде нудно.

    І вони побігли до інших курчат.

    Цифри, молодці, мотоцикл, цирк, курча, циган, цитрус, огірки, молодці, ципки, циркуль, борці, цинк, шпаки, співаки.

    _______________________

    ______________

    ____________________________________________________________________________________

    ВИСНОВОК: Після Ц пишемо букву І ______________________________________________________

    ____________________________________________________________________________________

    Після Ц пишемо букву Ы ______________________________________________________

    ___________________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________________

    Ми моторні сестрички-
    Швидко бігати майстрині.
    У дощ - лежимо.
    У сніг – біжимо.
    Отакий у нас режим.

    Батьки піднімають немовлят,
    Садять у моторний вагон,
    Везуть на передніх сидіннях
    Кудись у цирк чи кіно.
    І діти солідно та важливо
    У трамвайне дивляться вікно.

    Птахи, птахи, як живете?
    Птахи, птахи, що ви п'єте?
    - Добре поки що живемо,
    Дощові краплі п'ємо
    І співаємо ми пісні вам
    Вранці та вечорами.

    На прогулянці
    Два курча,
    Три гусенята
    Вийшли на річку гуляти.
    Порахувала їх дівчисько:
    Раз два три чотири п'ять!
    І попливли три гусенки -
    Їх гуски не наздогнати!
    Лише залишилися два курчатки,
    На пісочку засмагати.

    Повернулися три гусеня,
    Стала дівчинка рахувати:
    Три гусеня,
    Два курчатки -
    Ось тепер їх знов п'ять!

    Ось один чи одиниця,
    Дуже тонка, як спиця.

    А ось це цифра дві.
    Полюбуйся, яка

    Вигинає двійка шию,
    Волочиться хвіст за нею.

    А за двійкою – подивися -
    Виступає цифра три.

    Що за станція така?
    Дібуни чи Ямська?
    А з платформи кажуть:
    – Це місто Ленінград.
    Закричав він: Що за жарти!
    Їду я другу добу,
    А приїхав я назад
    А приїхав до Ленінграду!
    Ось який розсіяний,
    З вулиці Басейної!

    (1 та 2 групі додатково дається бланк для заповнення підсумків міркування)

    ______________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________

    _____________________________________________________________

    _____________________________________________________________

    _____________________________________________________________

    _____________________________________________________________

    _____________________________________________________________

    ВИСНОВОК: Після Ц пишемо букву І ________________________________

    _____________________________________________________________

    Після Ц пишемо букву Ы _______________________________

    _____________________________________________________________

    _____________________________________________________________

    _____________________________________________________________

    4. Моделювання методу

    (Свої роботи групи вивішують на дошку. Потім виходить відповідальний і розповідає, який висновок зробили зі своїх спостережень, як це записали. З'ясовується, що є винятки.)

    У результаті робимо загальний висновок:

    Після Ц пишемо букву І наприкінці слова.

    Після Ц пишемо букву І в середині слова.

    Літера І після Ц пишеться в середині слова в словах

    Винятки.

    В результаті порівняння, висновків формулюємо правило та створюємо модель цього правила.)

    [ЦИ]

    ЦІ ………. ………..ЦИ

    (цирк) (огірки)

    ЦИ………

    Циган

    Ципочки

    Курча

    Циц

    Цип

    Цю модель хлопці потім переписують собі у зошит відкриттів.

    ІІІ. Рефлексивно-оцінний етап

    Що за важливе відкриття ми сьогодні зробили? (Вимовлять правило)

    Наразі ми можемо виконати прохання Знайки? (Так)

    Давайте візьмемо розповідь Незнайки і ще раз уважно його перевіримо.

    Що в нас вийшло? (Діти читають та пояснюють)

    Ми з вами молодці. Правило відкрили, твір перевірили. А Незнайко від цього став розумнішим? (Ні)

    Чи можемо йому допомогти? (Так)

    Як це можна зробити? (Розповісти йому це правило і навчити його ним користуватися)

    Давайте ми домовимось. Спочатку ви цьому способу позначення звуку І після Ц спробуйте навчити вдома своїх рідних. Потім навчимо Незнайка.

    А завтра дізнаємось, що у вас вийшло.

    А це правило нам треба лише для того, щоб Незнайка навчити? (щоб самим бути грамотними)

    Вам було цікаво сьогодні?

    Що найбільше запам'яталося?

    Мені також сподобалося з вами працювати. Дякую за співпрацю.

    (На наступному уроці в ході дослідницької роботи модель перетворюється. З'ясовуємо, що цей спосіб працює для ударного голосного звуку І після Ц. В інших випадках це інше правило. Йде перетворення моделі та відпрацювання способу.)


    Урок російської мови у 3 класі

    Тема:

    Тип уроку : урок закріплення знань

    Використані технології: технології діяльнісного навчання, особистісно-орієнтоване навчання, педагогіка співробітництва, інформаційно-комунікаційні технології, ТРВЗ, проблемно-діалогове навчання, технологія розвитку критичного мислення.

    Цілі уроку : створити умови для активного закріплення написання поєднань ЦІ та ЦІ з урахуванням структури слова та значення морфем.

    Завдання уроку:

    1. Освітні:

    2. Розвиваючі:

    Розвиток уваги;

    3. Виховні:

    Створення сприятливої ​​атмосфери підтримки та зацікавленості, поваги та співпраці;

    Формування УУД.

    Пізнавальні УУД

    Регулятивні УУД

    Комунікативні:

    Обладнання: картки для персональної роботи, комп'ютер, презентація, наочність для оформлення дошки.

    1. Орг.момент

    Друзі мої, я дуже рада увійти до вашого привітного класу. І для мене вже нагорода – увага до ваших розумних очей. Бажаю вам чудового настрою та хороших успіхів на цьому уроці. А чого ми навчаємось на уроках російської мови? (Правильно, красиво, грамотно говорити та писати). Щоб підготувати наші язички до того, щоб давати лише правильні та грамотні відповіді, почнемо урок із чистомовки, яка до того ж підніме нам настрій.

    (Слайд 1)

    Як ти мені подобаєшся!

    За що?

    За те, що посміхаєшся.

    Як ти мені подобаєшся!

    За що?

    За те, що руку тиснеш.

    Як ти мені подобаєшся!

    За що?

    Зовсім не вдаєш,

    Мене зрозуміти намагаєшся,

    Назустріч мені йдеш!

    1. Актуалізація опорних знань.

    1) На картках та на слайді дано вірш. Давайте його прочитаємо.

    Ц.плівок у ц.рку виступав

    Грав він на ц.мбалах,

    На мотоц.кле роз'їжджав,

    І ц.фр він знав чимало.

    Він із ц.ліндра діставав

    Морква та огірки.

    І тільки одного не знав,

    Де пишуть ЦІ, де ЦІ:

    Колекц.я, Синіц.н,

    Спец.я та Птиц.н.

    Хлопці, а чи всі слова вам зрозумілі у цьому вірші? А як ми можемо дізнатися про значення незрозумілих нам слів? (Скористатися словником). Хлопці, а як у словнику знайти значення потрібного слова? Напевно, це дуже довго, адже слів у словнику багато, доки все прочитаємо. (Всі слова у словнику розташовані в алфавітному порядку). Ось нам зараз потрібно знайти у словнику значення слів «циліндр» і «цимбали», вони обидва починаються на Ц, як дізнатися, яке слово у словнику перебуватиме раніше? (Подивитися на 2, а потім на 3 літери, слово «циліндр» стоятиме раніше слова «цимбали»).

    Двоє учнів зачитують значення слів із тлумачного словника. Вмикається звучання цимбал.

    1. Постановка мети уроку.

    1) Чого не знав курча з цього вірша? А ви знаєте? Сьогодні я пропоную вам на уроці стати знавцями російської мови та зіграти у гру «Що? Де? Як?».

    Отже, якою ж буде тема нашої гри? – «Правопис поєднань ЦІ та ЦІ. Закріплення.»

    Яку мету поставимо перед собою? – «Вправлятися у правильному написанні слів із поєднаннями ЦІ та ЦІ»

    І протягом уроку ми відповідатимемо на три запитання з назви нашої гри.

    ЩО

    ДЕ треба перевіряти?

    ЯК

    Відповімо на перше запитання:

    Що треба перевіряти? Літери голосних звуків І або І після Ц..

    Де треба перевіряти? У корені, закінченні чи суфіксі.

    Як треба перевіряти? Застосовувати правило.

    1. Розв'язання навчальної задачі.
    1. Давайте тепер згадаємо правило про правопис поєднань ЦІ та ЦІ. Для цього на дошці є таблички, з яких потрібно скласти правило.

    Що потрібно знати, щоб правильно написати букву голосного після Ц? (у якій частині слова знаходиться орфограма)

    Якщо [ЦИ] знаходиться в корені - то пишемо ЦІ, крім слів винятків: циган, навшпиньки, цикнути, курча, циц.

    Якщо [ЦИ] знаходиться в кінці - пишемо Ы.

    Якщо [ЦИ] знаходиться в суфіксі -ИН - пишемо Ы.

    Якщо [ЦИ] знаходиться в іменниках, що закінчуються на -ція - пишемо І.

    А тепер, хто зможе, використовуючи схему на дошці, розповісти, коли після Ц ми пишемо Ы, а коли І. (Відповіді учнів)

    1. А тепер, застосовуючи це правило, виконаємо завдання. (Двоє учнів виходять по черзі до дошки (працюють зі словами «цирк», «колекція», потім четверо виходять і працюють парами, одна пара вибирає слова з буквою І, інша пара слова з буквою І) виходять і працюють у парі, інші працюють у парах у картці) Перевірка.

    Рефлексія. Оцініть себе. Якщо ви легко і помилок виконали це завдання, намалюйте смайлик на верхній сходинці, якщо ви зробили одну помилку, то на середній сходинці, а якщо вам було важко впоратися з цим завданням, то на нижній сходинці.

    1. Первинне закріплення. Робота парах.
    1. Хлопці, поряд зі словами першого стовпчика, я поставлю знак питання. Як ви вважаєте, чому? Я вам підкажу – поставте наголос у цих словах. (Учень біля дошки ставить наголос над словами, решта зошита). Що ви помітили? На які дві групи можна поділити ці слова? (На слова, де поєднання ЦІ перебуває під наголосом, і слова з ненаголошеним поєднанням ЦІ).
    1. А тепер виконайте таке завдання. (На картках). Вставте пропущені літери, підберіть слово перевірки, розберіть слова за складом. Три пари дітей працюють біля дошки.

    Ланцюжок, оцінила, цифровий

    То який висновок можна зробити? Чи завжди можна писати докорінно слова після Ц літери І? (Ні, не завжди, якщо під наголосом – то пишемо І чи Й у словах-виключеннях, а якщо без наголосу – то потрібно або перевірити, або подивитися у словнику)

    1. Фізхвилинка
    1. Самостійна робота. Тест.

    А тепер перевіримо, як ви можете застосовувати правило. Виконаємо самостійну роботу. Вставте пропущені літери у слова.

    Лисиц.н, порц.я, птенц., принц., ц.плівок, пальц., ц.фри, огірків, ц.рк, ц.кать, ц.ркуль, танц.

    Перевірка. Рефлексія.

    1. Включення нового знання до системи знань і повторення.
    1. Відомий вчитель російської мови та літератури Юлій Анатолійович Халфін написав такий вірш, у якому зібрав слова на правило, над яким ми сьогодні працювали. Давайте прочитаємо його.

    Курчата весь день на циновці лежали.

    Курчата цингою страшенно страждали.

    Циган їх навшпиньки водить до лікарні.

    Звелів їм там лікар луків лікуватися.

    Поясніть значення виділених слів. Чим же лікується велів лікар курчатам від цинги? Цей предмет лежить у мене в скриньці. Він буває червоним, білим, зеленим і навіть перлинним. Але найпопулярніший – ріпчастий. Що це? (Цибуля)

    (Був лікар у халаті, як у панцирі жук.

    «Цибуля, – сказав, – не мікстура, а цибуля».)

    Цинівка - Щільний плетений виріб із соломи, очерету для підстилки на підлогу, для пакування.

    Цингу - Хвороба, що викликається недоліком вітамінів в організмі і виявляється в розпушенні та кровоточності слизової оболонки ясен, у м'язово-судинних болях, слабкості

    1. Цибуля, як і інші овочі чи фрукти, дуже корисна для нашого здоров'я. Давайте придумаємо загадки про овочі чи фрукти, і у нас вийде своєрідний вітамінний салат із загадок, які ми повісимо на дошку. А щоб у нас вийшла загадка, потрібно заповнити таку таблицю. У перший стовпчик записати слова, які відповідають на запитання яке? (цибуля), а в другій – що така сама. Давайте потренуємось.
    1. А тепер спробуйте написати загадку про будь-який овоч чи фрукт. Можете самостійно, а можете у парі чи групі. Діти пишуть загадки, кілька загадок зачитують.
    1. Підсумок уроку. Рефлексія.

    Чи корисним був для вас сьогоднішній урок? Чим?

    Які завдання здалися вам необхідними?

    Які завдання видалися вам складними?

    Які завдання вам сподобалися?

    Домашнє завдання:

    1. Виписати зі словника три фразеологізми зі словами із поєднаннями Ци та ЦІ, записати з ними речення.
    2. Вигадати завдання для однокласників на тему «Правопис ЦІ та ЦІ». (Словарний диктант, картки, кросворд, текст для списування з пропущеними літерами, тест)

    Попередній перегляд:

    Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


    Підписи до слайдів:

    Урок російської мови 3 клас Правопис ЦІ та ЦІ. Закріплення.

    Як ти мені подобаєшся! - За що? - За те, що посміхаєшся. - Як ти мені подобаєшся! - За що? - За те, що руку тиснеш. - Як ти мені подобаєшся! - За що? - Зовсім не вдаєш, Мене зрозуміти стараєшся, Назустріч мені йдеш!

    Ц.плівок у ц.рку виступав Грав він на ц.мбалах, На мотоц.кле роз'їжджав, І ц.фр він знав чимало. Він із ц.ліндра діставав Морква та огірок. І тільки одного не знав, Де пишуть ЦІ, де ЦІ: Колекція, Синіц.н, Спец.я і Спіц.н.

    Ц І МБАЛИ Ц І ЛІНДР

    ЩО ДЕ ЯК ТРЕБА ПЕРЕВІРЯТИ?

    ЩО треба перевіряти? Букви голосних звуків І чи І після Ц. ДЕ треба перевіряти? У корені, суфіксі, закінченні слів. Як треба перевіряти? Застосовувати правило.

    ПЕРЕВІР СЕБЕ! Лисиць н порц І я пташеня Ы принц Ы ц Ы плівок пальців Ы ц І фри огірків Ы ц І рк ц Ы кать ц І ркуль танці Ы

    Курчата весь день на циновці лежали. Курчата цингою страшенно страждали. Циган їх навшпиньки водить до лікарні. Звелів їм там лікар луків лікуватися. Був лікар у халаті, як у панцирі жук. «Цибуля, – сказав, – не мікстура, а цибуля».

    Складаємо загадку Заповнити таблицю який? (цибуля) що (хто) таке ж? Корисний молоко Круглий м'яч Горький ліки Від нього плачуть образа 2 . Поєднавши записане в обох колонках таблиці словами але не, прочитати загадку

    Круглий, але з м'яч. Гіркий, але не ліки. Корисне, але не молоко. Від нього плачуть, але не образа.

    Попередній перегляд:

    Самоаналіз уроку вчителя початкових класів Носової Анни Львівни

    Предмет

    Російська мова

    Клас

    3 клас

    дата проведення

    25.01.16

    Тема урока

    Правопис ЦІ та ЦІ. Закріплення.

    Тип уроку

    Урок закріплення.

    Технології, що застосовуються на уроці

    • Технологія педагогічного співробітництва

    Технологія проблемно-діалогового навчання

    • ТРКМ
    • ТРИЗ
    • Здоров'язберігаючі технології
    • Особистісно-орієнтований підхід

    Методи з джерела знань

    • словесний;
    • практичний;
    • наочний

    Методи за рівнем пізнавальної активності

    • репродуктивний (відтворення раніше здобутих знань у процесі бесіди);
    • частково-пошуковий.

    Прийоми розумової діяльності

    • аналіз;
    • синтез;
    • спостереження;
    • порівняння;
    • узагальнення.

    Принципи навчання

    • принцип диференційованого підходу;
    • принцип наочності;
    • принцип доступності (матеріал підібраний з урахуванням вікових та психологічних особливостей учнів).

    Мотивація навчання на різних етапах уроку

    • емоційні методи – заохочення, створення успіху;
    • пізнавальні методи – творче завдання;
    • соціальні методи - створення ситуації взаємодопомоги, співробітництва.

    Форми роботи

    Парна та групова, колективна, індивідуальна

    Цілі уроку : створити умови для активного закріплення написання поєднань ЦІ та ЦІ з урахуванням структури слова та значення морфем.

    Завдання уроку:

    1. Освітні:

    Закріпити алгоритм правопису буквосполучень ЦИ іци;

    Повторити морфемний аналіз слів;

    Збагачувати словниковий запас учнів;

    Удосконалювати орфографічні знання та вміння.

    2. Розвиваючі:

    Здійснення системно-діяльнісного підходу;

    Розвиток критичного мислення;

    Розвиток уваги;

    Розвиток уміння формулювати та доводити свою точку зору;

    Розвиток умінь аналізувати, порівнювати, узагальнювати;

    Розвивати вміння застосовувати нові знання;

    Розвиток творчих, мовленнєвих здібностей учнів;

    Формування логічних умінь;

    Розвиток уміння спиратися на вивчений матеріал;

    Розвиток уміння групової та парної роботи.

    3. Виховні:

    Виховання інтересу та поваги до рідної мови;

    Виховання ціннісного ставлення до слова;

    Створення сприятливої ​​атмосфери підтримки та зацікавленості, поваги та співробітництва;

    Взаємодія учнів у груповій та парній роботі: розвиток поваги один до одного.

    Формування УУД.

    Пізнавальні УУД

    1. Розвиваємо вміння отримувати інформацію із схем, ілюстрацій, текстів.

    2. Подавати інформацію у вигляді схеми.

    3. Виявляти сутність, особливості об'єктів.

    4. На основі аналізу об'єктів робити висновки.

    5. Узагальнювати та класифікувати за ознаками.

    Регулятивні УУД

    1. Оцінювати навчальні дії відповідно до поставленого завдання.

    3. Прогнозувати майбутню роботу.

    4. Здійснювати пізнавальну та особистісну рефлексію.

    Комунікативні:

    1. Формування вміння слухати та чути.

    2. Вміння ясно і чітко висловлювати свою думку, вибудовувати мовні конструкції.

    3. Вміння будувати продуктивну взаємодію та співпрацю з однолітками та дорослими.

    Під час побудови уроку користувалася принципами: науковості, проблемності, наочності, активності, доступності, системності та послідовності.

    Для досягнення поставленої мети уроку мною були обрані: методи засобу – проблемні (мовний матеріал), наочні (картки для парної роботи, таблиця, схема).

    На цьому уроці велася робота з формування універсальних навчальних процесів.

    На уроці проводилася робота:

    З оволодіння вміннями та навичками усного та писемного мовлення;

    По орфографії;

    По розбору слова за складом.

    Тема, мета, зміст уроку відповідають рівню засвоєння знань учнів та рівню сформованості їх умінь. Кожен етап уроку був продовженням попереднього та підготовкою до наступного.

    Дидактичне завдання кожного етапу, його зміст, методи та прийоми навчання, форми організації пізнавальної діяльності учнів та реальний результат органічно взаємопов'язані.

    Намагалася на уроці – створити атмосферу відкритості, доброзичливості, співтворчості та спілкування, включаючи емоційну сферу дитини.

    Використання ІКТ-технології дозволило підвищити мотивацію учнів, представити матеріал, що вивчається, по темі більш наочно (загальновідомо, що при комплексному сприйнятті інформації за допомогою органів зору і слуху, кількість отриманої інформації збільшується до 65%), самостійна робота дала можливість оперативно відстежити просування учнів по темі .

    Вважаю, що урок відповідає поставленим цілям та завданням. Діти впоралися із запропонованими завданнями на уроці, отже, мети уроку досягнуто.

    На уроці були використані такі методи навчання: наочно-ілюстративний, контроль (самоконтроль, самооцінка), словесний, практичний. Для ефективної систематизації знань було використано прийом складання схеми, якою діти користуватимуться і наступних уроках, що сприяє розвитку логічних процесів: аналіз, синтез, узагальнення.

    Мною використано технології навчання, що відповідають вимогам ФГЗ другого покоління: особистісно-орієнтоване навчання, педагогіка співробітництва, інформаційно-комунікаційні, ТРКМ, ТРВЗ, здоров'язберігаючі технології, проблемно-діалогове навчання.

    Активність учнів була високому рівні. Матеріал засвоєно, оскільки діти змогли застосувати отримані знання. На уроках, я намагаюся розвивати самостійність учнів, починаючи від самостійного цілепокладання, до підбиття підсумків.

    Система оцінювання роботи учнів, що була представлена ​​(аркуш самооцінки), дуже ефективна, т.к. діти активізуються і кожен бачить результат своєї діяльності і може оцінити себе.

    План уроку повністю виконано. Вважаю, що час на уроці було раціонально розподілено.

    Намагаюся на початку та наприкінці кожного уроку давати позитивну емоційну установку, що створює так звану ситуацію успіху для кожного учня, а отже, з'являється більше бажання вчитися, а отже, добре засвоювати матеріал.

    Урок мав характер доброзичливої ​​співпраці як між учителем та учнями, так і серед учнів.


    Поділіться з друзями або збережіть для себе:

    Завантаження...