Вигук у російській мові. «Прикре непорозуміння», або Межимеття Межимеття приклади

10-й клас

«Прикре непорозуміння»,
або Вигуки

Цілі уроку:пробудити в учнів інтерес до вигуків, вчити доречному використанню вигуків у мові, формувати уважне і вдумливе ставлення до мовних процесів, що входять, вміння аналізувати мовні явища.

ХІД УРОКУ

Вступне слово вчителя.

Вигуки – це найменш вивчений клас слів у сучасній російській мові. Академік Л.В. Щерба назвав вигук «неясною і туманною категорією», «прикрим непорозумінням», маючи на увазі плутанину поглядів на цю частину мови. В історії вивчення вигуків можна виділити дві протилежні концепції. Перша концепція пов'язані з ім'ям М.В. Ломоносова. Це вона започаткувала наукове трактування вигуків. У цьому напрямі згодом працювали А.Х. Сходів, Ф.І. Буслаєв, А.А. Шахматов, В.В. Виноградів. Ці вчені вважають вигуки словами, визнають дані слова частиною мови, вивчають їх структуру, функції у мовленні, історію освіти. Великий внесок у вивчення вигуків вніс академік В.В. Виноградів. Він вважав, що вивчення вигуків важливо у плані дослідження синтаксису живий усного мовлення. Своєрідність вигуків В.В. Виноградов бачив у тому, що вони служать суб'єктивним засобом вираження емоцій, почуттів та функціонально зближуються з різними класами слів, займаючи у системі частин мови. особливе місце: це і не знаменна, і не службова частина мови

Н.І. Греч, Д.М. Кудрявський, Д.М. Овсянико-Куликовський, А.М. Пешковський – це прибічники протилежної концепції, які не вважають вигуки словами і виключають їх зі складу частин мови.

В шкільному курсіросійської мови вигуки розглядаються як особлива частина мови.

Актуалізація опорних знань.

– Як називається розділ граматики, у якому вивчаються слова як частини мови? (Морфологія.)

- Що означає поняття частини мови? (Частини промови – це основні лексико-граматичні розряди, якими розподіляються слова мови виходячи з певних ознак.)

- Що це за ознаки? (По-перше, це семантична ознака(узагальнене значення предмета, дії, стану, ознаки тощо); по-друге, морфологічні ознаки(морфологічні категорії слова); по-третє, синтаксичні ознаки (синтаксичні функції слова).

- На які дві групи діляться частини мови? (Частини мови поділяються на самостійні (знаменні) та службові.)

- Яка частина мови займає особливе місце, не ставлячись ні до самостійних частин мови, ні до службових? (Це – вигук. Вигуки не називають ні предметів, ні ознак, ні дій і не служать для зв'язку слів. Вони передають наші почуття.)

Вивчення теми уроку.

- Отже, що ж таке вигук? (Медіметея – це частина мови, що включає до свого складу звукові комплекси, які служать для вираження почуттів та вольових спонукань. Вигуки перебувають на периферії граматичної та лексичної систем мови і істотно відрізняються як від самостійних, так і від службових частин мови за своїми семантичними, морфологічними. та синтаксичними ознаками.)

- Як ви розумієте вираз звукові комплекси? (Медімете - це клас граматично не змінюваних слів і словосполучень, ось чому в понятті вживається вираз звукові комплекси)

– Отже, вигуки позбавлені номінативного значення. Проте академік В.В. Виноградов зазначав, що вигуки «мають усвідомлений колективом смисловий зміст». Як розумієте слова В.В. Виноградова? (Це означає, що кожне вигук висловлює певні почуття та емоції, які за підтримки інтонації, міміки та жестів зрозумілі як мовця, так і слухаче. Наприклад, вигук фівисловлює презирство, огиду (Фі, яка гидота!),вигук фувисловлює докор, досаду, презирство, огиду (Фу, набрид!),вигук хивисловлює недовіру, насмішку (Хи, як ти набрид!).)

Правильно. Закріпленість за тим чи іншим вигуком певного змісту переконливо виражена у вірші М.Цвєтаєвої «Молва»:

Ємче органу і дзвінче бубна
Поголос - і одна для всіх:
Ох – коли важко і ах – коли дивно,
А не дається – ех!

А в чому відмінність вигуків від службових частин мови? (На відміну від спілок, вигуки не виконують функцію зв'язку членів пропозиції або частин складної пропозиції. На відміну від прийменників, не виражають залежність одного слова від іншого. (на відміну від частинок, не надають додаткових смислових відтінків словам або реченням.)

Назвіть морфологічні та синтаксичні особливості вигуків. (З точки зору морфологічної вигуки є лексичні одиниці, що не мають форм словозміни. Основна синтаксична особливістьвигуків полягає в тому, що вони не вступають у зв'язок з іншими словами в реченні, але можуть виступати в ролі самостійних пропозицій. У складі пропозиції вигуки завжди тримаються відокремлено, що підкреслюється постановкою коми або знака оклику на листі.)

Проаналізуйте наступні дві групи вигуків: ай, ех, о, ха; батюшки, то-те, однак.Як ви думаєте: у чому їхня відмінність? (Перша група вигуків – це лексеми непохідні, а друга – похідні, тобто утворені на основі інших частин мови.)

Дайте лінгвістичний коментар наступним прикладам:

1) Ой ой ой; Ну ну;
2) ого-го, еге-ге;
3) ох-хо-хо;
4) ахті, нуте, ну-но.

1) Повтори є важливим граматичним засобом освіти вигуків.

2) Повтор може бути неповним.

3) У першій частині вигуки може мати місце перестановка голосного та приголосного.

4) Окремі вигуки здатні з'єднуватися з займенниковим ти,закінченням множини наказового способу ті,із приглагольною часткою -ка.)

– Про які фонетичні особливості вигуків свідчать такі приклади: ага, ого, киш, кис-кис, гм, тсс, тпру. (У вигуках ага, оговимовляється чужий літературної мови [ ] фрикативний. У вигуках киш, кис-кисмає місце чуже російській мові поєднання ки.У вигуках гм, тссвідсутні голосні звуки. У вигуки тпруспостерігається поєднання трьох приголосних.)

- Хоча вигуки і займають відокремлене становище в системі мови, вони зберігають зв'язок з іншими елементами цієї системи. В чому це проявляється? Наведіть приклади. (Випадки можуть виникнути на базі знаменних і службових слів. А на базі вигуків можуть бути утворені знаменні слова: ахнути, акання, охоронай, нукати, нуканняі т.д.)

– За семантикою вчені виділяють два розряди вигуків. Наведені нижче вигуки спробуйте розділити на дві групи і встановити певну закономірність: біс, о, ах, чорт, ба, ой, ого, геть, браво, брр, марш, айда, тьху, ура, батюшки, алло, господи, тсс, фі, геть. (Вигуки о, ах, ой, ого, ай, тьху, батюшки, господи, фі, чорт, браво, ура, брр, бависловлюють різні емоції, як позитивні, і негативні, служать виявлення ставлення до дійсності, до промови співрозмовника.

Вигуки біс, геть, марш, айда, алло, тсс, гетьвисловлюють різні типи та відтінки спонукання до дії.)

- Правильно. Вигуки, що стосуються першої групи, – це емоційні вигуки, до другої групи, – це спонукальні вигуки. Споживні вигуки мають й інші назви: імперативні, наказові. Спробуйте порівняти два емоційні вигуки: ойі ба. (Випадок баоднозначне, а вигук ойбагатозначне. Залежно від ситуації мови та інтонації вигуки ойможе виражати складну гаму почуттів: біль, переляк, здивування, захоплення, жаль, застереження, прикрість, радість. Вигук бависловлює подив.)

– Визначте, до якого розряду належать такі вигуки: повно, ну, гайда, марш. (Це спонукальні вигуки.)

- Спробуйте припустити, чи може один і той же вигук висловлювати і емоції, і спонукання. Спробуйте включити в різні мовні ситуації вигуки ну.(Да може. Ну пішов звідси! Ну квіти!У першому прикладі вигук висловлює спонукання, у другому – здивування, захоплення.)

– Деякі вчені-лінгвісти як особливий розряд вигуків – етикетних – виділяють усім відомі звукові комплекси: привіт, до побачення, дякую, прощайте, добраніч, зі святом, на здоров'я, всього доброгота ін. Основний аргумент цих вчених: ці звукові комплекси передають відповідний зміст у найзагальнішому, нерозчленованому вигляді. Спробуємо оскаржити цей погляд. Почнемо з того, що подумаємо, чи мають дані вирази семантикою, властивою вигукам. (Ці звукові комплекси не виражають почуттів і спонукань, значить, у них немає властивої вигукам семантики.

Основна ознака вигуків – відсутність номінативного значення. Вираження ж типу до зустрічі, всього доброго, добраніч, доброго ранкузберігають прямі номінативні значення компонентів.

Вирази прощай (ті), вибач (ті), вибач (ті), привіт (те)є дієсловами у формі наказового способу. Тільки в особливих випадках, наприклад, слово Вітаювисловлює подив, невдоволення:

– Я не піду сьогодні у кіно.

- Доброго дня, ти ж обіцяв.

Візьмемо слово вибач(ті).Це слово може виражати протест, незгоду: Знову мені йти до магазину? Ні, вибач.)

– Молодці! А зараз я назву кілька словесних комплексів. Ви їх, безумовно, чули: Господи боже мій, матінко цариця небесна, скажи-но на милість...Що вони висловлюють? (Почуття та емоції.)

– Вчені відзначають їхню структурну розчленованість, фразеологічність, семантичну цілісність. Спробуйте цей ряд прикладів продовжити. (Батюшки мої, боже мій, чорт знає що, ось як, порожня справа, ось диво, фу ти пропасти, скажіть на милість, ось так фунт та ін.)

– Складіть пропозиції, включивши до них приклади.

Доведіть, що вигуки служать цілям економії мовних засобів. (Наприклад, ви не очікували побачити, зустріти в якомусь місці свого знайомого. Здивування цього приводу можна висловити пропозиціями: І ти тут? Як ти тут опинився? Ти ж не збирався сюди приходити. Кого я бачу?!,а можна одним вигуком: Ба!

Закликати замовкнути, заспокоїтися можна пропозиціями: Тихіше, будь ласка, нічого не чути,а можна одним вигуком: Ш-ш!)

Практична частина уроку.

Завдання 1. Словниковий диктант-кросворд на тему «Почуття». Вчитель читає лексичне значення слова, учні записують слово, що відповідає даному лексичному значенню.

Найвище задоволення, захоплення. - Захоплення.

Почуття сильного обурення, обурення. - Гнів.

Враження від чогось несподіваного та дивного, незрозумілого. - Здивування.

Стан сумніву, коливання внаслідок неможливості зрозуміти, у чому справа. - Здивування.

Почуття роздратування, невдоволення внаслідок невдачі, образи. - Досада.

Почуття досади, спричинене благополуччям, успіхом іншого. - Заздрість.

Почуття радості від приємних відчуттів, переживань, думок. - Насолода.

Рішуче заперечення проти чогось. - Протест.

Вираз несхвалення, засудження. - Засудження.

Завдання 2 . Вставте в таблицю навпроти зазначених значень відповідні вигуки. Учням роздано листки з таблицею, у якій заповнені друга і четверта графи. Вигуки для вибору: ехма, цур, у, фу, уф, ох, ша, чу, ух, е, хи, циц, ех.Придумайте приклади вживання вигуків у мові.

Після завершення роботи таблиця матиме такий вигляд.

№ п/п Вигук Виражається
вигуком значення
Приклади
вживання
у мові
1 Ша Вигук у значенні «пора кінчати, вистачить» Побігали – і ша!
2 Хи Висловлює недовіру, насмішку Хи чого захотів!
3 Чу Висловлює заклик звернути увагу на тихий, неясний чи далекий звук Чу! Щось затріщало у саду.
4 Е Висловлює подив, подив, недовіру та інші різні почуття Е, а як ти тут опинився? Е, а я не згоден.
5 Ух Висловлює подив, високу оцінку, захоплення та інші подібні почуття Ух, йогоза! Ух, дістанеться тобі від бабусі!
6 Чур 1. Вигук, яким вимагають дотримуватися якоїсь умови. 2. Вигук (зазвичай у дитячих іграх), яким забороняють торкатися чогось, переходити за якусь межу Тільки цур мене не чіпати! Чур не я!
7 У Виражає докор або загрозу, а також подив, страх та інші емоції У, як ти засмаг! У, безсоромник!
8 Циц Окрик, що виражає заборону, наказ припинити щось або замовкнути Циц, Валентине!
9 Ех Висловлює жаль, закид, занепокоєння Ех, що тобі після всього сказати!
10 Уф Виражає втому, втому або полегшення Ух, як тяжко!
11 Ехма Висловлює жаль, подив, рішучість та інші подібні почуття Ехма, не чекав я на це.
12 Фу Висловлює докор, досаду, презирство, огиду Фу, набрид!
13 Ох Висловлює жаль, смуток, біль та інші почуття Ох, немає сил терпіти!

Завдання 3. Визначте часткову приналежність виділених слів. Відповідь обґрунтуйте.

1) Ікопійки не дам. 2) І,повно! 3) З'явилися надії, івін знову став веселим.

1) Пиши ручкою, ане олівцем. 2) А,попався! 3) Ходімо гуляти, а?

Завдання 4. Пропозиція Боляче!спробуйте вставити різні вигуки.

(Ай, боляче! Ой, боляче! У, боляче! Ох, боляче! А, боляче!)

Завдання 5. Зробіть лінгвістичний коментар до таких прикладів: повноті, ну тебе, гайда на річку, марш у кімнату.

Багато спонукальні вигуки близькі до форм наказового способу, ця близькість підтверджується тим, що вигуки можуть набувати показник множини -ті(Повноті).Вигуки можуть з'єднуватися з частинкою -ка(на ка),здатні керувати іншими словами (ну тебе, гайда на річку, марш у кімнату).

Завдання 6. Згадайте прислів'я, до складу яких входять вигуки.

Чур одному – не давати нікому.

Ай-ай, місяць травень, теплий, та холодний.

Ах, ах, а допомогти нічим.

Ах, яка туга! Не випустив би з рук шматка, все б їв та пісні співав.

Ох-хо-хо-хо-хонюшки, погано жити Афонюшці.

Завдання 7. Визначте, які синтаксичні функції виконують вигуки в наступних реченнях. Свою відповідь прокоментуйте.

2) Якщо хлопець у горах не ах,якщо відразу розкис і вниз, крок ступив на льодовик і знітився. (В.Висоцький)

3) Усі ці хі-хі, ха-ха,спів, боягузливі розмови – гидота! (О.Толстой)

4) Він не міг мовчати, не міг поблажливо посміхатися або відбутися своїм неприємним "А!"– він мав сказати щось. (Ю.Козаков)

5) Що народу лягло ай-ай! (Д.Фурманов)

Відповідь. Вигук синтаксично не пов'язаний з іншими елементами речення. Але в даних прикладах вигуки виступають у функції різних членівпропозиції. Приклади 1, 2 - присудок, приклад 3 - підлягає, приклад 4 - доповнення, приклад 5 - обставина. Якщо вигук виступає у функції підлягає і доповнення (приклади 3, 4), воно отримує здатність мати при собі визначення.

Завдання 8. Вчені-лінгвісти серед емоційних виділяють три групи вигуків:

а) вигуки, що виражають задоволення - схвалення, задоволення, радість, захоплення і т.п., позитивну оцінку фактів дійсності;

б) вигуки, що виражають незадоволення – докір, осуд, протест, досаду, агресивність, гнів тощо, негативну оцінку фактів дійсності;

в) вигуки, що виражають подив, здивування, переляк, сумнів тощо.

Намагайтеся навести якомога більше прикладів на кожну групу вигуків.

а) Ага!, ай!, ах!, браво!, о!, ура!і т.д.;

б) а!, ах!, ось ще!, брр!, тьху!, фу!, ех!і т.д.;

в) ба!, батюшки!, матінки!, ну і ну!, ось так журавлина!, подумати тільки!, на жаль!, хм!і т.д.

Одні й ті самі вигуки залежно від вираження емоцій входять у різні групи. Такі вигуки а!, ах!, ай!, о!, ой!, фу!, ех!та ін.

Знайдіть вигуки в наступних реченнях і визначте їхню приналежність до тієї чи іншої групи.

1) Хтось, переганяючи, промовив їй над вухом: «Ай та очі!». (О.Толстой)

2) Ах, та повертайте ж їх! - Застогнала нервова дама. - Фу, як ви всі безглузді! (А.Купрін)

3) Батюшки! - Здивувався тонкий. - Мишко! Друг дитинства! (О.Чехов)

4) Пантелей Прокопович діловито оглянув чорняву голівку, що стирчала з купи пелюшок, і не без гордості засвідчив: «Нашої крові... Ек-гм. Бач ти!». (М.Шолохов)

5) - Ось так! - Ромашов витріщив очі і злегка присів. (А.Купрін)

Пропозиції 1, 4 – вигуки ай, ек-гмвисловлюють задоволення (захоплення, задоволення) – отже, відносяться до першої групи.

Пропозиція 2 – вигуки ах, фувисловлюють незадоволення (досаду, злість, гнів) – отже, відносяться до другої групи.

Пропозиції 3, 5 – вигуки батюшки, ось таквисловлюють подив і подив, тому належать до третьої групи.

Завдання 9. Прочитайте вигуки: ау!, айда!, брись!, алло!, гей!, гоп!, он!, але!, караул!, тсс!, ну!, циц!, чу!, ш-ш!Які це вигуки? Спробуйте їх згрупувати. Як ви вважаєте: це можливо?

спонукальні (імперативні). Дані вигуки можна об'єднати в дві групи: вигуки, що виражають наказ, наказ, заклик до будь-якої дії і т.п. (Айда!, брись!, гоп!, он!, але!, тсс!, ну!, циц!, чу!, ш-ш!),і вигуки, що виражають заклик відгукнутися, службовці засобом привернути увагу тощо. (ау!, алло!, караул!, гей!).

Визначте, що виражають вигуки в наступних реченнях.

1) - Не грайте! – замахали старшини музикантам. - Тсс... Єгор Нілич спить. (О.Чехов)

2) - Караул! Ріжуть! – закричав він. (О.Чехов)

3) Хлопці! Теплинь якась, гайда купатися. (Нд. Іванов)

4) - Е-ей! - Закричав, замахав Григор'єв. Віз згорнув у хліба на польову дорогу і незабаром підкотив. (В.Кетлінська)

5) – Ну, – сказав я, – викладай, що тобі потрібне? (К.Паустовський)

У прикладах 2, 4 вигуки висловлюють заклик відгукнутися, служать засобом привернути увагу. У прикладах 1, 3, 5 вигуки висловлюють заклик до будь-якої дії.

Завдання 10. Зіставте такі приклади: Ну бал! Ну Фамусов! Умів гостей назвати.(А.Грібоєдов). Переписуй! Швидко, ну!(Нд. Іванов)

Відповідь. У першому прикладі вигук ну!є емоційним, у другому – спонукальним.

Відповідь. Вигуки широко використовуються в розмовній і художньої мови. Вони є засобом передачі різноманітних почуттів людини, її ставлення до фактів дійсності. Крім цього, у творах художньої літературивони посилюють емоційність висловлювання. Нерідко вигуки хіба що вбирають у собі значення кількох слів, що підвищує лаконізм фрази, наприклад: Нехай не вдасться, не вийде нічого, нічого. Якщо ж вдасться - ого! (Д.Фурманов) Використання вигуків передає особливості живої мови, багатої на емоції, надає тексту жвавість, невимушеність, експресію. Вигуки грають важливу рольу характеристиці персонажа.

Завдання 12. Усі ви читали комедію А.С. Грибоєдова «Лихо з розуму». Як ви думаєте: чому мова Репетилова насичена вигуками?

Репетилов, як випливає з його власних слів, здатний лише «шуміти». Його порожня захопленість природно виливається в вигуки, пересипані вигуками. (О! Познайомся з ним; О! Диво!; ...Ах! Скалозуб, душа моя ...)

Згадайте знамениту Еллочку Щукіну з роману І.Ільфа та Є.Петрова «Дванадцять стільців». Скільки вигуків включає її лексикон? Про що це свідчить?

Відповідь. Еллочка легко обходилася тридцятьма словами, з яких три вигуки (хо-хо!, подумаєш!, ого!). Це свідчить про мовну та розумову убогість персонажа.

Завдання 13. Прокоментуйте розділові знаки. Учні отримують таблицю, що складається із двох граф. У першій графі записані приклади. Друга графа пуста. До другої графи учні записують коментар.

Приклади

Жести і міміка часто невіддільні від вигуків. Так, важко зітхаючи, люди кажуть «ух, ну ось… що я наробив?», цим додаючи більше значення при вираженні певного почуття. І іноді без підтримки жестів або міміки по одній тільки інтонації голосу дуже складно зрозуміти сказане: чи це було «послання» (образа або гнів) або просто жартівлива приказка (дружнє вітання).

У лінгвістиці вигуки, на відміну від спонтанних вигуків, є конвенційними засобами, тобто такими, які людина повинна знати заздалегідь, якщо вона хоче ними користуватися. Проте вигуки все-таки знаходяться на периферії власне мовних знаків. Наприклад, як ніякі інші мовні знаки вигуки пов'язані з жестами. Так, російське вигук «На!» має сенс лише тоді, коли супроводжується жестом, а в деяких мовах Західної Африки є вигук, який вимовляється одночасно з вітальним обіймом.

Див. також

Примітки

Посилання

  • Російська граматика. АН СРСР.
  • І. А. Шаронов. Назад до вигуків.
  • Е. В. Середа. Класифікація вигуків за ознакою вираження модальності.
  • Е. В. Середа. Фініш справі абзац: Вигуки у молодіжній розмовній мові.
  • Е. В. Середа. Етикетні вигуки.
  • Е. В. Середа. Невирішені проблеми вивчення вигуків.
  • Е. В. Середа. Розділові знаки при вигуках і вигуках.
  • Е. В. Середа. Морфологія сучасної російської. Місце вигуків у системі частин мови.
  • І. А. Шаронов. Розмежування емоційних вигуків і модальних частинок.

Wikimedia Foundation. 2010 .

Синоніми:

Вигук - особлива частина мови, виражає, але не називає різні почуття та спонукання. Вигуки не входять ні в самостійні, ні в службові частини мови.
Приклади вигуків: ау, ах, ох, ну, ай-ай, на жаль.

Вигуки можуть висловлювати різні почуття і настрій: захоплення, радість, здивування, страх і т.д. Приклади: ах, ай, ба, о, ох, ех, на жаль, ура, фу, фі, тьфу та ін. Вигуки можуть висловлювати різні спонукання: бажання вигнати, припинити розмову, спонукати до промови, дії і т.д. Приклади: он, тсс, циц, ну, ну-ну, гей, брись та ін. Вигуки широко використовуються в розмовному стилі. В художніх творахвигуки зазвичай зустрічаються в діалогах. Не плутайте вигуки зі звуконаслідувальними словами (мяу, тук-тук, ха-ха-ха, динь-дінь і т.п.).

Морфологічні ознаки

Вигуки бувають похідні та непохідні. Похідні утворилися від самостійних елементівмови: Кинь! Вибачте! Батюшки! Жах! та ін. Порівняйте: Батюшки! Бог ти мій! (вигук) - Батюшки на службі (іменник). Непохідні вигуки - а, е, у, ах, ех, ну, на жаль, фу та ін.

Вигуки не змінюються.

Приклади вигуків

Ах, голова горить, всю кров моя в хвилюванні (А. Грибоєдов).
Ай, хлопці, співайте, тільки гуслі будуйте (М. Лермонтов).
Ба! Знайомі обличчя (А. Грибоєдов).
На жаль, він щастя не шукає і не від щастя біжить (М. Лермонтов).

Ну, пане, - закричав ямщик, - біда: буран! (А. Пушкін).
Гей, ямщик, дивись: що там таке чорніє? (А. Пушкін).
Ну-ну, Савельіче! Цілком, помиримося, винен (А. Пушкін).
А вон-вон: це хмарка (А. Пушкін).

Синтаксична роль

Вигуки не є членами речень. Однак іноді вигуки вживаються у значенні інших частин мови - приймають конкретне лексичне значенняі стають членом речення:
Ай та мед! (А. Пушкін) - слово «ай так» у значенні визначення.
Ось пролунало «ау!» вдалині (Н. Некрасов) - слово «ау» у значенні того, хто підлягає.

Морфологічний аналіз

Для частини мови вигук морфологічний розбірне робиться.

Вигук- особлива частина мови, яка виражає, але не називає різні почуття, настрої та спонукання. Вигуки не відносяться ні до самостійних, ні до службовим частинампромови. Вигуки - особливість розмовного стилю, в художніх творах використовуються в діалогах.

Групи вигуків за значенням

Вигуки бувають непохідними (ну, ах, фу, ех та ін) та похідними, що походять від самостійних частин мови ( Кинь! Батюшки! Жах! Караул! та ін.).

Вигуки не змінюються та не є членами пропозиції . Але іноді вигук використовується у значенні самостійної частини мови. При цьому вигук приймає конкретне лексичне значення і стає членом речення. Ось роздалося «ау» вдалині (Н. Некрасов) - «ау» одно за іменником «крик», що підлягає. Тетяна ах! а він ревти . (А. Пушкін) - вигук «ах» вжито у значенні дієслова «ахнула», є присудком.

Потрібно розрізняти!

Від вигуків слід відрізняти звуконаслідувальні слова. Вони передають різні звуки живої та неживої природи: людини ( хі-хі, ха-ха ), тварин ( мяу-мяу, кукареку ), предметів ( тик-так, дінь-дінь, хлоп, бум-бум ). На відміну від вигуків звуконаслідувальні слова не виражають емоцій, почуттів, спонукань. Звуконаслідувальні слова складаються зазвичай з однієї мови (буль, гав, кап) або повторюваних складів (буль-буль, гав-гав, кап-кап - пишуться через дефіс).

Від звуконаслідувальних слів утворюються слова інших частин промови: м'якати, м'якання, булькати, булькання, хіхікати, хіхікання та ін. У реченні звуконаслідувальні слова, як і вигуки, можуть вживатися у значенні самостійних частин промови і є членами речення. Вся столиця здригнулася, а дівчина хі-хі-хі та ха-ха-ха (А. Пушкін) - "хі-хі-хі" і "ха-ха-ха" рівні за значенням дієсловам "сміялася, реготала", є присудками.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...