Замініть певні придаткові речення відокремленими визначеннями. Заміна придаткової частини складнопідрядної пропозиції на відокремлену ухвалу, виражену причетним оборотом Можна замінити причетним оборотом

«Урок Відокремлені визначення» - Чи можна сказати, що поширені узгоджені визначення завжди відокремлюються? КАРТКА № 1. Трава, що згинається ударами вітру і дощу, лягала на землю. – Трава, що згинається ударами вітру та дощу, лягала на землю. Узгоджені та неузгоджені визначення смисловий відрізок поширені та поодинокі визначення відокремлені та невідокремлені визначення видільні розділові знаки.

«Урок Відокремлені члени речення» - Сніг скрипів і співав, верещачи під полозами. Співвіднесіть умови відокремлення членів речення з прикладами. Теорія + практика. Розвиваючи сиві вкриті інеєм гриви хропіли коні. Комплексна робота з художнім текстом: Поля були безмежні, і далеко на горизонті темніла смужка лісу. Сніг скрипів і співав вереск під полозами.

«Відокремлені члени речення» - 6. Серед пропозицій 19-23 знайдіть речення з відокремленим визначенням, вираженим причетним оборотом. 1. Серед пропозицій 1-5 знайдіть речення з відокремленим поширеним визначенням. 7. Серед пропозицій 19-23 знайдіть речення з відокремленими одиночними визначеннями. 5. Серед пропозицій 13-19 вкажіть пропозицію з окремою обставиною.

«Відокремлені ухвали» - Від чого залежить відокремлення ухвал? Перевіримо себе! Які завдання ми маємо вирішити? Величезне сонце, тьмяне і помаранчеве, опускається в хмару, що швидко росте. Перевіримо себе? Які висновки можна зробити? Визначення Відповідає питання: який? чий? Котрий? Які цілі стоять перед нами? Відокремлені узгоджені визначення.

«СПП з підрядними» - Послідовне Паралельне однорідне. Головне. Яка? СПП з двома підрядними 1) часу 2) причини З паралельним підрядним зв'язком. Для чого? Коли? Спішіть речення, розставте з. п., визначте вид підпорядкування, значення придаткових. Думалося, що небо обрушиться, що налетить звідкись смерч.

«Відокремлені члени» – залишившись один, Альоша з увагою став розглядати залу (А.Погорельський). А. Причетний обіг. Там церква, не схожа на жодну з колишніх (С. Бородін). 1. Додаток належить до особистого займенника. Встановіть причину відокремлення програми. 2. Додаток поширений, відноситься до власного імені і стоїть після визначеного слова.

Урок російської мови у 11-му класі «Відокремлені визначення»

Тип уроку: комбінований

Цілі уроку:

Освітні:

    узагальнення та систематизування знань на тему: «Відокремлення поширених та нерозповсюджених визначень»

    знайомство з правилами заміни придаткової частини СПП причетним обігом

    формування умінь:
    1) виділяти інтонаційно відокремлені члени;
    2) проводити синонімічну заміну відокремлених членів;
    3) правильно ставити розділові знаки при відокремлених членах;
    4) правильно замінювати підрядну частину складнопідрядної пропозиції відокремленим визначенням, вираженим причетним оборотом

    контроль та оцінка ЗУН на цю тему

    розширення кругозору учнів під час виконання завдань

Розвиваючі:

    активізація самостійної діяльності

    розвиток пізнавальної активності

    розвиток умінь логічно та грамотно викладати свої думки

    формування потреби висловлювати власну думку

Виховні:

    виховання комунікативності

    прищеплення культури спілкування

    виховання інтересу до предмету

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Слово вчителя

Доброго дня, хлопці. На цьому уроці ми з вами маємо повторити умови відокремлення визначень. Крім цього, ми познайомимося з правилами заміни придаткової частини складнопідрядної пропозиції відокремленим визначенням, вираженим причетним оборотом і відпрацюємо вміння та навички на цю тему.

III . Повторення раніше вивченого матеріалу

1) Групова робота(біля дошки та на місцях). Відокремлені та невідокремлені визначення.

Завдання:Графічно пояснити умови вибору орфограм та пунктограм.

Темно (син..) вершини гір пориті м..рщинами п..криті сл..ями снігу рис..валися на блідому небі..схил...

Пр..влеч..(н,нн)і світлом метелика пр..летіли і кружляли біля ліхтаря.

(Темно-сині (складне прикметник, позначає колір, пишеться через дефіс) вершинигір, рис овалися (малюються; суфікс –ова-)на блідому небі просхил е. (про- сполучна голосна; -е - закінчення; П.п., 2 скл.)

(приставка при-, неясне значення, потрібно запам'ятати; після шиплячої під наголосом у суфіксі дієприкметника пишеться е)|, метеликиприлетіли ( приставка при-, значення наближення)і кружляли біля ліхтаря.

У яких випадках відокремлюються визначення? Наведіть приклади з невідокремленими термінами.

2. Складання речень за схемами.

Завдання:Вказати вид придаткових складнопідрядних речень: визначальні, з'ясувальні, обставинні.

    […сущ.], (який…).

    […гл.], (союз що…).

    [... Указ. сл. туди], (союз. слово куди ...).

1) підрядне визначальне 2) підрядне витлумачальне 3) підрядне обставинне місця

На які запитання відповідають придаткові визначальні? До якого слова належать?

3 . Синонімічна заміна відокремлених членів підрядними визначальними (усно)

Завдання:замінити поширені визначення (причетні обороти) підрядними визначальними, сполученими з головними пропозиціями союзним словом Котрий.

Темно-сині вершини гір, пориті зморшками, покриті шарами снігу, малювались на блідому небосхилі.

Метелики, які були залучені світлом, прилетіли та кружляли біля ліхтаря.

IV. Повідомлення нового матеріалу

1. Слово вчителя

У КІМах у частині А (А 28) є завдання на синонімічну заміну придаткової частини складнопідрядної пропозиції відокремленим визначенням, вираженим причетним оборотом.

Ця заміна доцільна для стисненості, лаконічності мови, надання висловлюванню забарвлення книжкового стилю, щоб уникнути повторення слова який і усунення двозначності в реченнях у деяких випадках.

2. Знайомство з теорією

Можна замінити причетним обігом

Не можна замінити причетним обігом

1.Якщо займенник Котрийє підлягаючим, можна замінити дійсним чи пасивним дієприкметником (Хор пташиних голосів,який долинав з лісу, вразив мій слух. - хор пташиних голосів, що долинали з лісу, вразив мій слух).

2. Якщо займенник Котрийє другорядним членом речення, можна замінити за умови, що перед словом Котрийнемає приводу, а присудок у придатковій частині виражено перехідним дієсловом. (Вона подарувала мені черепок від вази, якузнайшла у саду. - (Вона подарувала мені черепок від вази, знайденої у саду).

3. Можна замінити, якщо присудок у придатковій частині виражено дієсловом у формі минулого часу. (Співробітники, яківпоралися з роботою раніше встановленого терміну будуть премійовані. - Співробітники, які впоралися з роботою раніше за встановлений термін, будуть премійовані.)

1. Не можна замінити, якщо присудок в придатковій частині виражено дієсловом у формі майбутнього часу. (Співробітники, яківпораються з роботою раніше встановленого терміну будуть премійовані.)

2. Не можна замінити, якщо присудок у придатковій частині виражений прикметником або іменником. (Хлопчики боялися двірника, який був дужесердить .)

3. Не можна замінити, коли підрядна частина є безособовою пропозицією. (Навколо нас є люди, яких нам слід оберігати.)

4. Не можна замінити підрядну частину причетним оборотом, якщо перед союзним словом стоїть прийменник. (Дорога, якою везли поранених була дуже вибоїстою.)

5. Не можна замінити додаткову частину причетним оборотом, якщо при присудку стоїть частка б(причастя не вживається з часткою - у нього немає способу як у дієслова ). (Ми не маємо права подати на експертизу проект, який викликав бизаперечення.)

6. Не можна замінити придаткову частину причетним оборотом, якщо придаткова частина приєднується за допомогою вказівного займенника, що міститься у головній частині. (Єгор Петрович був уособленнямтих порожніх людей, які міркують про політику та ціни на цукор).

V. Закріплення вивченого матеріалу

1) Групова робота(біля дошки та на місцях).

Завдання:Пояснитиграфічноорфограми та пунктограми . У якому реченні додаткову частину складнопідрядної пропозиції не можна замінити відокремленим визначенням, вираженим причетним оборотом? У якому можна? Чому?

1. Річка, (в) вздовж якої ми йшли, (в) течії.. своїм робила багато вигинів, раз у раз круто повертала то (в) ліво, то (в) право.

вздовж(Похідний прийменник)

робила (де? у чому?) протягом (закінчення –і; сут. в П.п., на –ие)

вліво (прислівник, корінь -лев-, пишеться разом)

вправо (прислівник, корінь -прав-, пишеться разом)

(Додаткову частину складнопідрядної пропозиції не можна замінити відокремленим визначенням, вираженим причетним оборотом – перед союзним словом є привід вздовж).

2. Дерева, біля яких ми розпов..жилися, самотньо в..височіли серед відкритого поля, яке було засія..про рож..ю і гречкою.

Пояснення орфограм та пунктограм:

Розпорошення лпро жіліся – пишеться буква проперед згодою ж

осьз вийшли - на кінці приставки пишемо з,тому що стоїть перед глухою згодою

засі ян о – коротке причастя

бешиха ью – м'який розділовий знак перед ю

(1-у додаткову частину складнопідрядної пропозиції не можна замінити відокремленим визначенням, вираженим причетним оборотом – перед союзним словом є прийменник біля, 2-ю підрядну частину складнопідрядної пропозиції можна.)

Чому в слові засіяне пишеться дві літери н?(Повне пасивне причастя)

2. Відпрацювання умінь та навичок у визначенні можливості/неможливості замінипридаткової частини складнопідрядної пропозиції відокремленим визначенням, вираженим причетним оборотом. (Робота виконується усно по ланцюжку; друковане завдання з прикладами видається учням).

Завдання:У яких пропозиціях підрядну частину складнопідрядної пропозиції не можна замінити відокремленим визначенням, вираженим причетним оборотом? Яких можна? Чому?

3. Самостійна робота

У якому реченні додаткову частину складнопідрядної пропозиції не можна замінити причетним оборотом?

    [Він мав саме тойрозум], (що подобається жінкам).

    [Я знаю край], ( вякому все великою кількістю дихає).

    [Ми повернули на дорогу], (яка вела до річки).

    [Діти підійшли до сосни], (яку важко було не помітитисеред ялин).

    [Візьми книгу], (яка лежить на верхній полиці).

    [Лісок, ( вякому мало відбуватися побоїще), знаходився за чверть милі від Ганау].

    [Картини, (які можна буде наклеюватизамість шпалер на стіни), чарками поклали на стіл].

    [Вона мріяла про те], (яка у неї буде цікаве життя після заміжжя).

    [За все моє життя я жодного разу не зустріла людину], (яка сказав би), (що не любить море).

    [У лісі, (який темнів далеко), росли тільки сосни].

Відповіді: 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9

VI. Підсумок уроку:

    Що ви очікували від уроку та що вийшло? Порівняйте свої попередні цілі та реально досягнуті результати.

    Які почуття та відчуття виникали у вас під час роботи на уроці?

    Який головний результат заняття, завдяки чому його досягнуто?

    Які труднощі зустрілися і як ви їх долали?

VII. Домашнє завдання:Виконати завдання дані у картках. (Картки лунають кожному учневі).

Заміна придаткової частини складнопідрядної пропозиції на відокремлене визначення, виражене причетним оборотом

Компоненти формулювання:


  • Складнопідрядне реченняскладається з кількох частин. Важливо розуміти межу між ними. Від головного до підрядного можна поставити питання. Оскільки в завданні А6 використовуються придаткові-визначальні, то найчастіше вони приєднуються словом Котрий в одній із форм. Важливо розуміти, чого це слово ставиться.

  • Відокремлене визначення.Визначення - це те, що ви підкреслюєте хвилястою лінією (хочете наукове пояснення - самі дивіться в підручнику). Відокремлене - означає виділене комами.

  • ^ Дієприкметниковий зворот - це причастя із залежними словами: "низько пролетів над бруствером".
Механізм виконання завдання:

З кожною пропозицією потрібно зробити саме те, що просять у завданні. Як? Дуже просто.

1)Визначити межі елементів складного речення.

2) Знайти союзне слово (зазвичай "Котрий") на початку придаткової частини та визначити, до чого воно відноситься і чи виступає воно у ролі підмета.

3)Спробувати замінити підрядне причетним оборотом: союзне слово треба відкинути, а дієслово замінити дієприкметником і узгодити з ним усі залежні слова.

Розбір прикладу

1) 1 Французькі слова та висловлювання, 2 якіпроникають у російську мову, 1 називають галицизмами.

Головне розбито на дві частини. 2-а частина - підрядне: "які проникають у російську мову". Слово "які"відноситься до об'єкта в головній частині ( "французькі слова та висловлювання"). Тому трансформація можлива. Змінена пропозиція звучить так: "Французькі слова та висловлювання,проникаючі у російську мову , називають галицизмами". У цьому реченні лише одна частина. Фрагмент "проникають у російську мову"- це і є відокремлене визначення, що відповідає питанням "які?".

2) 1 Навколишня середа, 2 в якійіснують живі організми, 1 постійно змінюється.

Знову ж таки підрядне-визначальне вставлено всередину головного. Тут заміна неможлива! Чому? Дивіться "пораду №1", він ключ до завдання. У другій частині свій об'єкт ( "організми") - не той, що в головному реченні ( "довкілля"). Як не крути, нічого не вийде. "Навколишнє середовище, що існує..."Не виходить. Адже "існує" не середовище, а організми. Це і є варіант, який треба записати у відповідь (закреслюємо у бланку другу клітинку).

^ НЕ МОЖНА переробити:


  • Якщо присудок у підрядному виражено дієсловом у майбутньому. Причина: не може бути причастя майбутнього часу. Приклад: "Брокер, який першимвідчує зміну тренду..."

  • Якщо підрядна частина містить безособову конструкцію. Приклад: "Ось правила, якінеобхідно пам'ятати ".

  • Якщо союзне слово стоїть у Ст відмінку з прийменником або в Р., Д., Т., П. відмінку (з приводом або без). Приклад: "Картина,за якою полювала поліція, нарешті спливла на чорному ринку".(не можна сказати: Картина, поліція, що полювала, ...) При цьому треба мати на увазі, що якщо союзне слово використано в Р.П при дієслові з запереченням, заміна можлива!Проте такі пропозиції зустрічаються у сучасній мові дуже рідко. Приклад: "Клад, якийого (Р.П.) так іне знайшли пірати, спокійнісінько лежав під розлогою секвою" > "Клад, так і не знайдений піратами..."

  • Якщо в головній частині є вказівний займенник (напр., "той", "ті" і т.д.) + іменник, пов'язаний із союзним словом ("який"): "Він побачив на столітой самийконверт , який був доставлений напередодні(стилістично невірно буде сказати "Той самий конверт, доставлений напередодні").

  • Якщо після присудка в придатковій частині слід часткаб . Приклад: "Серед моряків не було жодного, якийпогодився б знову вийти в море за такої погоди".
§ 104. Синоніміка придаткових визначальних частин складнопідрядного речення та відокремлених визначень.

Відокремлені визначення, виражені дієприкметниками або прикметниками із залежними від них словами, властиві переважно книжковій мові. Придаткові визначальні частини складнопідрядної пропозиції стилістично нейтральні; конструкції з ними зустрічаються у будь-якому стилі промови. Відокремлені визначення та придаткові визначальні можуть бути синонімічні. Тому за певних умов підрядну частину пропозиції можна замінити відокремленим визначенням. (Зрозуміло, кожен оберт має свої стилістичні відтінки.)

Заміна можлива у таких випадках:

1) Якщо присудок придаткової частини стоїть у теперішньому або минулому часі.

2) Якщо підрядна частина приєднується відносним займенником ( який, який, що)і цей займенник стоїть у називному відмінку:
а) Там же, вдалині, видно багатоТам же, вдалині, видно багато

го судів, які хитаютьсясудів, гойдаються на грудях

на грудях моря. моря.
б) Я побачив осторонь купиЯ побачив осторонь купи, кам-

каміння., які були по-ній, схожі на саклі.

подібні до саклі.

3) Якщо відносний займенник стоїть у знахідному відмінку без прийменника, а присудок придаткової частини виражено перехідним дієсловом і не має при собі невизначеної форми, що позначає дію особи або предмета, зазначеного підлягає:


а) Та рота,яку командир Рота,послана командиром,

послав зайняти рубіж,вже зайняти рубіж,вже виступають

виступила. пила.

б) Сопка,яку командир (Заміна неможлива, тому що

вирішив зайняти, панування-у присудку є неопреде-

валу над навколишнім місцем-лена форма, позначаю-

ністю.дія предмета , зазначеного

підлягають.)

При заміні придаткової визначальної частини відокремленим визначенням відносний займенник опускається; у головній частині опускається вказівний займенник, якщо він є (див. п. 3, приклад а); складова присудок придаткової частини замінюється дієприкметником або прикметником у повній формі, узгодженим з визначеним словом (див. п. 2, приклад б); простий присудок придаткової частини замінюється дійсним дієприкметником, якщо відносний займенник стоїть у називному відмінку (див. п. 2, приклад а); пасивним, якщо відносний займенник стоїть у знахідному відмінку (див. п. 3, приклад а). У разі заміни простого присудка, що присудком, придатною частиною перетворюється на доповнення, яке має форму орудного відмінка без прийменника (див. п. 3, приклад а).

Вправа 134. Замініть придаткові визначальні, де це можливо, окремими визначеннями. Перероблені речення напишіть; особливу увагу зверніть на погодження причастя.

1) Ліс, що складається виключно з одних сосен, називається бором. 2) Біло-рожевий хребет гір, що виднівся з-за даху, рожевів у променях вранішнього сонця. 3) Вид землі, яку накрив перший сніг, веселить серце кожного. 4) Повітря, яке наситили випари, втрачало свою прозорість. 5) Над сонцем була кривава смуга, на яку мій

товариш звернув особливу увагу. 6) Герасим відчував знайомий запах жита, яким так і віяло з темних полів. 7) Де-не-де лежать у лісі величезні стовбури дубів, лип, берез і осик, які зламала буря. 8) Я вибрав розлоге дерево, яке захищало б мене від променів палючого сонця. 9) Човен коливався на хвилях, які пустотливо хлюпалися об його борти. 10) Я сів на свого доброго коня, а Савельіч - на худу і кульгаву шкапу, яку задарма віддав йому один із міських жителів. 11) Сонце, яке закрили хмари, вже сідало.

§ 105. Складнопідрядні речення з підрядними з'ясувальними.

П р и д а т о ч н е і з я с н е т ь н е відносяться до таких членів головної частини складнопідрядної речення , які висловлені словами, що вимагають додаткових роз'яснень, та приєднуються до них чи спілок що, щоб, нібиабо союзними словами хто, що, де, коли, чомуі т. п. Придаткові з'ясувальні відповідають на всі відмінкові питання, тому вони можуть бути уподібнені до доповнень або підлягає.

Приєднувати себе придаткові изъяснительные можуть різні пропозиції, лише такі, у складі яких є слова (найчастіше у ролі присудка) зі значеннями промови , думки, почуття, оцінки чи сприйняття.

П р і м е ри: I. 1) Я думав (про що думав?), що Коновалов змінився від мандрівного життя. (М. Р.) 2) Я хочу (Чого хочу?), щоб до багнета прирівняли перо. (В. М.) 3) Я визирнув у вікно іпобачив (Що побачив?), як у відчинені ворота в'їхала колона машин.(Попов.) (СР: ...побачив, що у відчинені ворота в'їхала колона машин.) 4) Вовчихупочулося (що почулося?), ніби би в лісі мекали вівці. (Ч.) 5), Він буврадий (чому радий?), що йому дозволили вставати з ліжка. (Пауст.)

ІІ. 1) Дітивідчувають (що відчувають?), хто їх любить. (Т.) 2) Часто явгадати хотів

(що хотів вгадати?), о що він пише. (П.) 3) Під'їхали вони до хати,питають (про що питають?), де Тут розшукати господарську частину. (Фурм.) 4) На третій день він підійшов до начальника ізапитав (Що запитав?), коли буде плавлення.(Попов). 5) Навіть Айвам притих,Не розуміючи (чого не розуміючи?), чому мати не сміється. (Семушк.)Коли потрібно виділити те, про що повідомляється в придатковій частині речення, до пояснюваного слова в головній частині речення додається вказівне слово, наприклад:

Особливо булострашно те (що було страшно?), що над вогнем у диму літали голуби. (Ч.)

П р і м е ч а н я. 1. Придаткові з'ясувальні з союзними словами утворилися і утворюються із запитань. Придаткові з'ясувальні, що є непрямими питаннями, можуть приєднуватися до головного союзу-частинки чи , наприклад: Надумав я дізнатися, прекрасначи земля. (Л.)Придаткові пояснювальні з союзними словами хтоабо що (Щасливий, хто будує нове життя; Я чув,що ви прошепотіли)переходять у визначальні, якщо у головну частину вводиться вказівне слово той,яке виступає в ролі підлягає або доповнення і тому має іменник: 1) Щасливийтой, хто будує нове життя . (СР: Щасливийта людина, яка будує нове життя .) 2) Я чувте, що ви прошепотіли (СР: Я чувте слово, яке ви прошепотіли .) Союзи ніби, ніби, як. нібивикористовуються для вираження невпевненості, припущення, наприклад: Я чув,ніби у давнину таких суддів

бачили. (Кр.)

спілка щоб,до складу якого входить частка б,разом з дієсловом-присудком утворює умовний спосіб, тому придаткові з'ясувальні з союзом щобвживаються при такій головній частині, у якої присудок має значення прохання, пропозиції, побажання, накази, наприклад: Побажаємо, щоб не меркнув правди промінь у краю рідному,щоб хвилею широкої знання розлилося всюди ньому (Плещ.)(додаткові позначають бажане для того, хто говорить).

Придаткові пояснювальні союзи щобі умовним способом дієслова ще можуть бути після такої головної частини, у якої присудок негативний; у цьому випадку підрядне позначає тільки щось можливе, наприклад: Не вірю, щоб дочки бідної своєї ти сам не схвалив рішення. (Н.)

Деякі придаткові пояснювальні союзи щобмають відтінок цільового значення, наприклад: Левінсон розпорядився,щоб надвечір зібрався для обговорення Морозкиного вчинку сільський сход разом із загоном. (Фад.)(Лсвінсон розпорядився про

чим? з якою метою?)

Найчастіше придаткові з'ясовні ставляться до зворотним дієсловам зі значеннями мови, почуття, думки, сприйняття. Ці зворотні дієслова подібні до безособових, але за них можна поставити питання називного відмінка: здається, сниться, здається, відчувається, ведеться, передбачається, вважається, робиться, трапляється, думається, представляється, мерехтить, подобається, виявляєтьсяі т. д. Деякі з цих дієслів вживаються зазвичай тільки у формі 3-ї особи однини (відчувається, ведеться, передбачається, трапляється, думаєтьсята ін.)

Придаткові з'ясувальні часто відносяться до слів категорії стану, модальних слів та прислівників, які в головній частині пропозиції можуть входити до складу іменного присудка: радий, винен, правий. згоден, задоволений, щасливийі т.п.; відомо, зрозуміло, ясно, дивно, дивно, жахливо, добре, погано, завидно, соромно, шкодатощо, наприклад:

1) Я дуже рада, що це приносить вам задоволення . (Л. Т.) 2) Тивинний вжетим, що хочеться мені їсти . (К.р.) 3) Відомо, що слони на диво у нас. (Кр.) 4) Шкода , що нині погода бурхлива . (І.) 5) ЦілковитоВідомо, що вихователь , який має авторитету, може бути вихователем . (Макаренко.)

Придаткові з'ясувальні можуть належати до віддієслівним іменникам, співвідносним з дієсловами мови, думки, почуття, сприйняття: повідомлення, звістка, слух, свідомість, підозра, думка, побоюванняі т. п. (якщо за таких іменників немає вказівного слова, то придаткові з'ясувальні мають додаткове визначальне значення); порівн.: 1) Думка про те , Що він може помилитися, заважала йому вільно говорити. 2) Поширивсяслух , що у районі з'явилося до тисячі партизанів (Медв.) 3) ІснувалаРішення , що у завідувачів відділами Ради мобілізація не поширюється. (Фад.) 4) Я залишив Душат із приємноюдумкою , що ночують у Тифлісі. (П.)

Придаткові з'ясувальні можуть належати до фразеологічних одиниць: дати слово, мати на увазі. подати знак, ставити у провину (на заслугу), ходять чуткитощо, наприклад: 1) Тетяна Опанасівнаподала братовізнак, що хвора хоче заснути (П.)(Тобто. попередила). 2) Про ньомуходять чутки, ніби він зайнявся хлібною торгівлею і розбагатів добряче. (Т.)(Тобто. кажуть). 3) Віндав слово , що поїде першого липня, не раніше (Ч.)(Тобто. пообіцяв).

3. Як вказівне слово може бути слово одне,наприклад:

Він боявся тільки одного,щоб не відкрилася його паспортна фальсифікація.(С.-Щ.)

4. Одні придаткові з'ясувальні відповідають питання непрямих відмінків і подібні доповненнями, наприклад: Борис сказав,що план виконано. Інші додаткові з'ясувальні відповідають на питання називного відмінка і подібні до підлеглих, наприклад: Мені здається,що ти помиляєшся.

Вправа 135. Прочитайте вголос, вкажіть додаткові частини речень, спосіб їх зв'язку з головною частиною та значення; спишіть, вставляючи пропущені літери і розставляючи розділові знаки.

1) Людина сказала що час їхати. 2) Тепер тільки розглянув він що біля вогню сиділи люди. 3) Тут помітив Вакула що ні... галушок н... кадушки перед ним не було. 4) Тут почу.-.Бував він що серце в ньому сильно забилося. 5) Дідові спало на думку що в нього немає н ... огнива н ... тютюну напоготові. 6) Вони дурні забрали собі на думку що я їм рівень. 7) Шкода що холодно ... 8) Скажи Касьяну щоб ворота захр. 9) Потрібно сказати кучеру Омельці щоб прибив скрізь краще шкіру. 10) Ще зроду н... бачив він, щоб прокляті шипи і суки так боляче дряпалися. 11) Чоловік твій не знає які це стіни. 12) Я навчу тебе, як знайти цю грамоту. 13) Солоха думала довго куди сховати такого щільного гостя. 14) Куди пішла вона н... хто н... міг сказати. 15) Оксана знала і чула все, що про неї говорили і була примхлива. 16) Катерина спочатку н... слухала н... чого що говорив гість. 17) Хто він такий і... хто не... знав. 18) Він отримав звістку, що матінка померла.

(Н. В. Г о го л ь.)

136. Прочитайте вголос, вкажіть додаткові частини речень, спосіб їх зв'язку з головною частиною та значення; спишіть, вставляючи пропущені літери, розставляючи розділові знаки.

1) Сипл...ться величност...ий грім українського солов'я і дивуся... що і місяць заслухався його посеред неба. 2) Йому здалося ніби блиснуло в замку вогнем вузеньке віконце. 3) Снилося мені що батько мій є той самий виродок якого ми бачили у осавула. 4) Тільки чути було, що далеко-далеко вгорі над головою голодний вітер гуляв по верхівках дерев. 5) Це н... те, що вам продасть якийсь Плюшкін.6) Йому подобалося н... то про що читав але більше саме читання. 7) Слідом за цими дверима зачинилися і тільки чутно було як з вереском засунувся металевий засув. 8) Слухай Катерина мені здається, що батько твій не хоче жити в ладі з нами. 9) Я була в тому самому місці, де народилася і прожила п'ятнадцять років. 10) Як млосно смаження ті години коли опівдні блищ...т в тиші і спека і блакитний н...вимірюваний океан хтивим куполом нагнувшийся над землею каже...ся заснув весь потонувши в дорозі обіймаючи і стискаючи прекрасну в повітряних об. .ятія своїх! 11) Люди на похмурих обличчях яких здається вік не прослизав ... вала посмішка пр ... топтали ногами і здригалися плечима. 12) Розповідають ще що панночка збирають щоночі топлення і заглядають поодинці кожної в обличчя намагаючись дізнатися яка з них відьма. 13) Подивлюся я де ти дістанеш черевички які могла б я надіти на свою ногу. 14) Василиса Кашпорівна, взявши Івана Федоровича з таємничим виглядом за руку, сказала, що вона тепер хоче поговорити з ним про справу.

(Н. В. Г о го л ь.)

137. Дані нижче прості пропозиції перетворіть на складнопідрядні. замінивши другорядні члени простої пропозиції підрядними з'ясувальними.

1) Учні з цікавістю спостерігали за роботою складної машини. 2) Я люблю весну і завжди із задоволенням дивлюсь на веселий рух галасливих та каламутних потоків весняної води. 3) Хлопчик любив читати книги про добрих і сміливих людей, про життя наших предків, про їхню боротьбу з ворогами батьківщини. 4) Коновалов просив мене прочитати ще раз про страти Степана Разіна.

138. Складіть складні пропозиції, в які дані прямі питання входили як придаткові изъяснительные (непрямі питання).

Зразок. Хто написав роман "Мати"? Викладач спитав, хто написав роман «Мати».

1) Хто відкрив Америку? 2) У якому народився А. С. Пушкін? 3) Як пройти у клуб? 4) Куди покласти книгу? 5) Коли ви повернетесь із походу? 6) Про що пишуть сьогоднішні газети?

139. У наступних складнопідрядних реченнях знайдіть додаткові пояснювальні. Визначте, яким словом у головній частині вони підпорядковані, які союзи та союзні слова використані. Перепишіть , розставляючи розділові знаки.

1) До честі нашої народної гордості слід зазначити що у російському серці завжди живе почуття взяти бік пригніченого. (Г.) 2)Архієрей проїхав повз і побачивши відчинені двері в церкві зупинився і послав запитати, що робиться. (Герц.) 3) Помалу в ньому зміцнилося очікування, що сьогодні з ним трапиться щось особливе. (Діст.) 4) Казбич уявив ніби Азамат за згодою батька вкрав у нього коня. (Л.) 5) Що Ноздрєв брехун запеклий це було відомо всім. (Р.) 6) Знай рубає не відчуває холоду Не чує, що ноги знобить. (Н.) 7)Хвилинами здавалося йому, що він ніби марить. (Діст.) 8) Я не звик, щоб зі мною розмовляли таким тоном. (Ч.) 9) Вона замислилася зробила мені знак рукою щоб я зачекав і вийшла. (Л.) 10) І вона спідлоба дивилася як він підходив майже не здивований зустріччю як зняв солом'яний капелюх і вклонився по-чернецькому - смиренним нахилом. (А.М.Т.) 11) Ти звикла бачити мене дівчинкою і тобі дивно, коли в мене серйозне обличчя. (Ч.) 12) Добре, коли в жовту кофту від оглядів душа закутана. (В.М.) 13) Кому бути живим і хвалим Хто має бути мертвим і хулим Відомо у нас підлабузникам Впливовим тільки одним. (Паст.)

140. Прочитайте, вкажіть придаткові визначальні, придаткові пояснювальні та відокремлені члени речення; потім спишіть, розставляючи пропущені знаки. Вставте пропущені літери.

Настала тиша. Чути було тільки як пирхали і ж...вали коні та похропували сплячі; десь н... близько плакав один чибіс і зрідка лунав... писк трьох бекасів, що прилетіли подивитися н... чи поїхали н...прошені гості; м'яко картав'я дзюрчав струмок, але всі ці звуки н... порушували тиші н... будили застиглого повітря, а навпроти вг...няли природу в дрімоту.

Йогорушка задихаючись від спеки який особливо відчувався тепер після їжі побіг до осок... і звідси оглянув місцевість. Побачив він те саме, що бачив і до полудня рівнину пагорби небо лілову далечінь; тільки пагорби стояли ближче та не було млина, що залишився далеко позаду. З-за ск...листого пагорба де тек струмок підносився інший поглаже і ширше; на ньому ліпилося н...велике селище з п'яти-шості дворів. Біля хат не було видно н... людей н... дерев н... тіней як селище задихнулося в гарячому повітря... і висохло. Від нічого робити Єгорушка спіймав у траві скр...пача підніс його в кулаку до вуха і довго слухав, як той грав на своїй скрипці. Коли набридла музика, він погнався за натовпом жовтих метеликів, що прилітали до осоки на водопій і сам не помітив, як опинився знову біля бричків.

(А.П.Чехов)

§ 106. Складнопідрядні речення з підрядними ступеня та способу дії.

П р і д а т о ч н е с сте пен і можуть вказувати на ступінь якості. І тут вони зв'язуються з допомогою союзу щоз тією частиною головної речення, яка складається з якісного прикметника та вказівного слова такий (такий сильний, такий гучнийі т. п.) або з якісного прислівника або короткого прикметника та вказівного слова так (так сильно, так голосноі т.п.); придаткові ступеня відповідають на запитання д о к а й ст е п е н і? як?, наприклад: 1) Лід бувтакий прозорий (до якої ст е п е н і п о з р а -ч н ий ?), що навіть поблизу його важко було помітити. (Пауст.) 2) Хіба чорні брови та очі моїтакі гарні (Як х о р о ш і ? що вже рівних їм немає й у світі? (Р.) 3) Двері зачинилися за неютак голосно (як голосно? наскільки голосно?), що не під силу було відімкнути. (Р.)

Замість вказівних слів такийі таку головній частині можуть бути слова настільки, настільки, до того,наприклад:

1) Блиск бувдо такої міри (настільки, до того) яскравий , що ломило очі. 2) Розжарений метал блищавдо того (до такого ступеня, настільки) яскраво, що ломило очі.

Придаткові ступені можуть вказувати на рівень дії. І тут вони прикріплюються союзом щодо поєднань, що складаються з дієслів та вказівних слів, зазначених вище, наприклад: Вінкрикнув так (Як? д о к а к о й с т е п е н і г р о м к о?), що всі здригнулися. Вінзмінився так (Д о т а к о й с т е п е н і, до т о г о), що його важко було впізнати.

Придаткові із союзом що,що стосуються поєднання дієслова з вказівним займенником так,можуть мати значення не ступеня, а способу дії, наприклад: Хлопчика одягли так(як одягли?), що всі брали його за дівчинку . Вінглянув на менетак (якглянув?), що я мимоволі здригнувся.

Якщо підрядний ступінь із союзом щовідноситься до поєднання, що складається з вказівного слова такийі іменника (Такий крик, такий шумі т. п.), воно має додаткове визначальне значення, наприклад: 1) Пролунавтакий крик, що всі здригнулися (Як о й к р і к? до к а к о й с т е п е н і с і л ь н ий к р і к?). 2) Блиск такий, що очам боляче (якої б л е с к ?

б л е с к?).

П р і м е ч а н я. 1. Як вказівне слово в головних частинах деяких речень може бути займенник стільки,наприклад: Народувисипало по вулицямстільки, що в очах рябило. (Р.) (СР: Народу висипало вулицямитак багато, що в очах рябило.)

2. Значення ступеня мають деякі придаткові із союзом щоб.наприклад: Сільвіо був занадторозумний і досвідчений, щоб цього не помітити. (П.)(СР: Сільвіо був такийрозумний і досвідчений, що не міг цього не помітити.

3. Є невелика група складнопідрядних речень з підрядними способами дії, які прикріплюються союзним словом як допоєднання, що складається з дієслова та вказівного слова так,наприклад:

Учень все зробив так, як велів майстер.

Вправа 141.Прочитайте, вкажіть додаткові частини, їх зв'язок із головною частиною та значення. Спишіть, розставляючи пропущені коми.

1) Вітер вив з такою лютою виразністю, що здавався одухотвореним. (П.) 2) Ми розмовляли мабуть так дружньо що Іван Ігнатьич від радості проговорився (П.) 3) Сніг вже місцями настільки осів, що можна по насту проїхати. (С.-Щ.) 4) Трудився так селянин мій що градом піт з нього котився. (Кр.) 5) Вітер зі свистом помчав по степу безладно закружляв і підняв з травою такий шум що через нього не було чути ні грому ні скрипу коліс. (Ч.) 6) У всіх жінок руки до того мерзли що тріскалася шкіра. (М. Р.). 7) Жар такий, що на піску горять сліди. (Н.) 8) Осел таку підняв стрибку що на городі все пом'яв і притоптав. (Кр.) 9) На небі і під небом так стало темно, що нічого не можна було вже бачити. (Р.) 10) Ти тоді був таким маленьким, що не міг вимовити навіть його імені. (Р.) 11) Право друкованого паперу розлучилося стільки що не придумаєш незабаром що б таке завернути до нього. (Р.) 12) Рукави і верхні підлоги до того засолилися і заблищали що скидалися на юфть яка йде на чоботи. (Р.) 13) Я надто був щасливий, щоб зберігати в серці почуття неприязне. (П.) 14) Вітер віяв поривами і з такою силою що стояти на ногах було неможливо. (Арс.) 15) Нежданов пустився висловлювати свою думку не соромлячись без таємниці під кінець навіть так голосно і з таким захопленням що явно стурбував сусіда. (Т.) 16) Стадо таке, що важко перерахувати. (Кр.) 17) Вона бачила в ньому щось нове, з чим їй не доводилося зустрічатися. (Т.) 18) Левко остовпів, побачивши що перед ним стояв батько його. (Р.) 19) Скажи Катерині, щоб не покидала сина. (Р.) 20) Куди пішла вона ніхто не міг сказати. (Р.)

Поспішайте, замінюючи опредетельние додаткові пропозиції відокремленими визначеннями. (Не забувайте ставити, де потрібно, розділові знаки,)

1. Веслярі, які і раніше енергійно працювали веслами, здавалося, подвоїли сили.
2.І всі судна, які зустрічали наш човен, давали три вітальні гудки.
3. Вантажі прямували до Вологди, яка стала штабом Північної армії.

Знайдіть складнопідрядні речення з займенниково-визначальними підрядними реченнями.Вкажіть розряди займенників, що виступають як

вказівних слів. Розмежуйте союзні слова та союзи у придаткових реченнях.

1.Кожен хто був влітку на Півночі назавжди запам'ятає білі ночі. 2.З ким ті серця яким життя запалив? Де ті друзі яким ти допоміг? 3.Але небо високо і повно над тими, хто важко живе. 4.І те, що жив я недаремно і недаремно прийняв бій за мною, ідучі чудово доведуть власною долею. 5. Хороша людина це та поблизу якої мені легше дихається. 6.Кожен хто бачив її вперше відчував подив.
там кілька пропозицій має бути

1. Знайдіть відокремлене визначення і слово, що визначається в даному реченні:

Вже пізно вночі, втомленого, збудженого, вкладала мене мати в глибокі бабусині перини.

2. Знайдіть додаток:
Багато їх, весняних калюж, великих та маленьких, дрібних та глибших.

3. Знайдіть відокремлені визначення:
Для них, сильних духом, відважних і сміливих, море було рідною домівкою.

Розставити розділові знаки, визначити вид придаткових речень.

Я не знаю де межа між товаришем та другом.
Ось галявина де між двома струмками я нещодавно білі гриби збирав.
Мені хотілося піти туди, де можна спокійно віддатися своїм думкам.
Я не знаю коли це буде.
Пізнаємо друзів та близьких у годину коли загрожує лихо.
Люди перестають мислити, коли перестають читати.
Коли настало сутінки, довелося повернутися додому.
Пушкін пише, що Тетяна «в сім'ї своєї рідної здавалася дівчинкою чужою».
Катер, який наближався до берега, був помічений прикордонниками.
Наступ йшов так, як було передбачено у штабі.
Парусне судно було далеко від берега і йшло туди, де море і небо зливались у синю нескінченність.
Позначте знаком + або - дані твердження (якщо згодні із твердженням – плюс, якщо ні, то ставимо мінус
№ Затвердження +
1. Складнопідрядна пропозиція складається з двох простих речень
2. До складу складнопідрядної пропозиції входять головна пропозиція та одна або кілька придаткових.
3. Прості пропозиції у складі складнопідрядного завжди рівноправні.
4. Додаткова пропозиція з головним пов'язана свідомим або підрядним зв'язком.
5. У ролі засобів зв'язку у складнопідрядному реченні виступають підрядні спілки або союзні слова.
6. Союзні слова відповідають питання і виконують синтаксичну роль.
7. Придаткові у складнопідрядному реченні залежно від значення поділяються на з'ясувальні, означальні, обставинні.
8. Вид придаткового речення визначають за союзом або союзним словом.
9. Вид придаткового пропозиції визначають у питанні, поставленому від головного пропозиції.
10. Головна пропозиція від придаткового на листі зазвичай відділяється комою, а в мовленні паузою.
11. У складнопідрядних реченнях з кількома підрядними, можуть бути такі типи підпорядкування: однорідне, паралельне та послідовне.
12. У складнопідрядних реченнях з кількома підрядними, можуть бути такі типи підпорядкування: письменний, підрядний і безсоюзний.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...