Навчання грамоти. Читання слів, речень з літерами Е, е

Муніципальна бюджетна нетипова загальноосвітня установа «Гімназія № 70» міста Новокузнецька Кемеровської області

Читання слів, речень та текстів з літерамиЕ, е

Воложаніна І. М.,

вчитель початкових класів

МБ НОУ «Гімназія №70»

Мета уроку : удосконалення навичок читання

Завдання :

    Розвивати вміння співвідносити звуковий склад слова та його написання, проводити складно-звуковий аналіз слова (зі складанням схеми).

    Розвивати усвідомленість та виразність читання.

    Формувати УУД: особистісні (емоційно «проживати» текст, висловлювати свої емоції), регулятивні (вчитися працювати за запропонованим учителем планом), пізнавальні (знаходити відповіді на запитання в тексті, аналізувати, робити висновки), комунікативні (оформляти свої думки в усній формі) .

Обладнання: підручник «Абетка» (2 частина), зошит для запису слів друкованими літерами та роботи зі схемами, кольорові олівці, демонстраційні картки червоного, синього, зеленого кольорів, що позначають склади злиття та окремі звуки, магнітна абетка, тлумачний словник.

Хід уроку :

I . Організація класу працювати

II . Актуалізація знань

1. Розставити правильно і розділити на дві групи літери (на дошці літери магнітної абетки розташовані хаотично: догори ногами, на боці): а, м, о, до, у, е, р, с, ю, я, е, л, т, е, в, й.

Що поєднує літери кожної групи?

А, о, у, е, ю, я, е, е – позначають голосні звуки, м, до, р, с, л, т, в, й - приголосні звуки.

Розбийте кожну групу літер на дві частини. Поясніть свої дії.

К, с, т, в позначають парні звуки за дзвінкістю-глухістю, м, р, л, й немає пари.

Назвіть особливу букву серед приголосних.

Й немає твердої пари, інші приголосні – парні по твердості-м'якості.

А, о, у, е позначають один звук, е, ю, я, е можуть позначати два звуки одночасно (інша ознака – одні букви показують твердість приголосних звуків, інші – м'якість).

2. З якою літерою познайомилися на минулому уроці?

Що можете розповісти про неї?

Додайте відсутні склади, щоб вийшли слова: ескі ... (мо, мос), еле ... (ватор), еска ... (латор), ес ... (кіз), ду ... (ет), по ... (ет), аеро ... (порт) , Дром).

Аналізуємо слова:ескалатор, дует, ескіз (Визначаємо кількість складів, ділимо на склади, знаходимо ударний склад, визначаємо кількість букв і звуків, складаємо схеми слів).

У зошитах для друкування хлопці працюють кольоровими олівцями, біля дошки відповідальні користуються картками червоного, зеленого, синього кольорів, що позначають склади злиття та окремі звуки.

У ході аналітичної роботи уточнюємо лексичне значення кожного слова (використовуємо тлумачний словник), звертаємо увагу учнів на розбіжність вимови та написання словаескіз . Називаємо орфограму. Перевіряємо парну приголосну.

Фізкультхвилинка

III . Робота на тему уроку

1. Вірш С.Я. Маршака "Де обідав горобець?" (Стор. 60 «Абетки»).

Кого називають поетом? Яких дитячих поетів ви знаєте? Які твори С.Я. Маршака ви читали?

Читаємо вірш, розмовляємо за змістом, працюємо над розумінням його сенсу.

Де обідав горобець?

У кого він побував у гостях? Перерахуйте.

Чим пригощали горобці? Знайдіть у тексті потрібні відповіді пропозиції. Прочитайте.

Хто з тварин не був радий гостю?

Жаль горобця? Чому?

Читаємо вірш знову, дотримуємося інтонації, намагаємося передати слухачам страх, образу головного героя.

2. Читаємо текст нижньої частини сторінки 60.

З якої казки ці слова? («Кіт, півень та лисиця»).

Що сталося з півнем?

Чому це сталось?

Чому вчить казка?

Фізкультхвилинка

3. Працюємо з твором Л. Н. Толстого «Жучка». Читаємо текст, аналізуємо його зміст.

Що несла Жучка?

Що вона побачила у воді?

Як вчинила Жучка? Чому?

Що можна сказати про Жучка?

Про що це оповідання?

До чого може призвести жадібність та дурість?

Читаємо текст знову (за пропозиціями), дотримуючись розділових знаків, передаючи за допомогою інтонації своє ставлення до того, що відбувається.

Хто зможе розказати текст?

Слухаємо розповіді дітей.

IV . Підсумок уроку

- Чим займалися на уроці?

Що нового впізнали?

Чому навчилися?

Подумайте, з усіма завданнями впоралися? Оцініть свою роботу на уроці (використовуємо смайли для самооцінки).

Ціль:

Завдання:

  1. ознайомити дітей з новим словниковим словом - магазин, метро.

Предметні:

Метапредметні:

Особистісні:

Обладнання:комп'ютер, проектор.

Хід уроку

Вчитель

Слайд 1.

Вчитель: (Відповіді дітей)

ена початку слова.

Характеристики звуку.

Промовте ще раз ім'я дівчинки, яка прийшла до нас сьогодні на урок? (Еля)

Назвіть перший звук у назві ([е]). Ще раз ([е]).

Чи зустрічає повітря перешкоду під час його вимови чи проходить через шийку вільно?

Спробуйте його поспівати, потягнути. Розкажіть усе, що знаєте про звук [е] (

Молодці.

ІІІ. Хвилина чистописання.

Вчитель:

Вчитель:Хлопці, а жили наші герої – Еля та Едік – у місті Санкт-Петербурзі. Це місто на річці Нева.

Заснував місто Петро 1 Слайд

IV. Робота на тему уроку

Вчитель:

Рученя-ручища, Що в землі ти шукаєш? - Нічого я не шукаю, Землю рою та тягну.

Хто здогадався, що за машину зустріли діти? слайд

А хто знає, як називатиметься професія людини, яка працює на цій машині? (екскаваторник)

Запишіть це слово з червоного рядка у зошиті та підкресліть букву еу слові.

Вчитель:Подивилися діти і вирушили далі. Дивляться: на заваді великий магазин, в якому можна купити все що завгодно: і речі, і продукти - універмаг. Зайшли хлопці всередину і вирушили до сходів, що рухаються вгору, які називаються: ескалатор.

А ще такі сходи можна зустріти в аеропорту, метро. Але пересуваючись по ній, потрібно пам'ятати і дотримуватися простих правил безпеки: не штовхатися, бути уважним.

Запишіть це слово собі у зошит, запам'ятайте, що воно означає. Розділіть це слово на склади. Як легко визначити кількість складів у слові? Скільки у слові голосних, стільки й складів.

Вчитель:Поблукали діти магазином, купили собі морозиво на паличці, яке називається - ескімо.

Вчитель вивішує на дошці картку з відповідним написом.

Запишіть це слово у зошиті, поставте наголос. Хто зможе усно вигадати пропозицію з цим словом?

V. Фізкультхвилинка

Давайте трохи відпочинемо та зробимо зарядку для очей.

Головку тримаємо рівно, подивилися нагору, ліворуч, праворуч, униз.

Очками накресліть коло, трикутник, квадрат.

Закрийте очі.

А тепер відкриваємо очі та продовжуємо роботу.

Які літери ви тут бачите? Чи є знайома літера?

2. Робота за карткою.

Вчитель: електричці.

Вчитель:Повернулися хлопці, добре погуляли, багато цікавого побачили, а уроки не зроблено. І сіли вони домашнє завдання виконувати. Чи не хочете їм допомогти?

3. Гра «Доскажи слово».

Я починаю, а ви підказуєте мені у риму останнє слово. Даю вам підказку: слово-відгадка починається на букву Е.

У горах блукаючи за тобою, я відгукнуся на поклик будь-який. (Луна) До далеких сіл, міст Хто йде по дротах? Світла величність, Це … (Електрика)

А чи можна балуватися з електрикою? Чому?

VII. Підсумок уроку

Вчитель:

VIII. Домашнє завдання

IX. Рефлексія

Вчитель:

Кому треба постаратися, підтягнутися?

Яким героям скажемо сьогодні «Дякую»?

Що їм забажаємо? Цього ж бажаю і вам: бути уважними, багато читати, слухатися дорослих, вчасно виконувати домашнє завдання і добре вчитися.

Додаток.

Картка.1

Картка 2.

Картка 3.

Встав пропущені літери?

Перегляд вмісту документа
«Конспект уроку російської мови у 2 класі на тему: "Слова з буквою Е"»

Тема: Урок російської мови у 2-му класі на тему "Слова з буквою Е"

Ціль:закріплювати навичку відмінності та правильної вимови звуку [е], а також листи слів з літерою е.

Завдання:

    розвивати вміння розрізняти звук [е] у словах та позначати його на листі відповідною літерою;

    удосконалювати навички грамотного письма, фонематичний слух;

    коригувати зорове сприйняття, концентрацію уваги;

    збагачувати словниковий запас школярів шляхом знайомства з новими словами "екскаватор", "ескалатор", "ескімо";

    познайомити дітей із новим словниковим словом – магазин, метро.

    виховувати тудолюбство, акуратність, толерантність під час роботи у колективі.

Предметні:

    працювати зі словами, що містить букву е:

    працювати над вимовою звуку е.

    розвивати мову учнів під час складання пропозицій;

Метапредметні:

1.формітрувати навички літературної вимови.

Особистісні:

    1. Формувати інтерес та почуття любові до рідної країни.

      Формувати повагу один до одного.

Обладнання:комп'ютер, проектор.

Хід уроку

I. Організаційний етап уроку

Вчитель: Який прекрасний ранок. Я рада вас бачити. Я хочу подарувати вам свою усмішку, а ви посміхнетесь до мене, один одному.

ІІ. Повідомлення теми та цілей уроку

Слайд 1.

Вчитель:Сьогодні на уроці до нас прийшли ваші ровесники («А хто такі ровесники?») Едік та Еля. З якого звуку починаються їхні імена? (Відповіді дітей)значить яку мету до уроку можна поставити? Що ми будемо робити?

Мета: дізнаємося нові слова з літерою Е, повторимо про цю літеру.

Значить сьогодні на уроці ми повторіть все, що знаєте про звук [е], дізнаєтеся нові слова з цією літерою, виділятимете звуки та букву ена початку слова.

Характеристики звуку.

- Промовте ще раз ім'я дівчинки, яка прийшла до нас сьогодні на урок? (Еля)

– Назвіть перший звук у назві ([е]). Ще раз ([е]).

- Чи зустрічає повітря перешкоду при його вимові або проходить через шийку вільно?

- Спробуйте його поспівати, потягнути. Розкажіть усе, що знаєте про звук [е] ( Він голосний, може бути ударним чи ненаголошеним, може утворювати склад).

– Молодці.

ІІІ. Хвилина чистописання.

Вчитель:Сьогодні ми писатимемо з вами букву Е, е. На що схожа літера е? (На ластівку, на розтягнуту цибулю, на букву з тільки навпаки, на рот із мовою, що стирчить).

Напишемо в зошиті 5 штук Е та 5 штук Е

е-рядкова, Е-заголовна. А як пишуться імена наших героїв? Чому?

Знайомство з новим словниковим словом

Вчитель:Хлопці, а жили наші герої – Еля та Едік – у місті Санкт-Петербурзі. Це місто на річці Нева.

Заснував місто Петро 1 Слайд

IV. Робота на тему уроку

Спостереження над словами з літерою Е.

Вчитель:Наші герої Едік та Еля були такі цікаві, що вирішили вирушити удвох на екскурсію містом. А чи можна гуляти дітям одним? Чому?

Тільки вийшли вони з дому, дивляться, величезна машина з величезною рукою. Хлопці та запитують:

- Рученя-ручища,
Що ти шукаєш у землі?
- Нічого я не шукаю,
Землю рою і тягну.

- Хто здогадався, що за машину зустріли діти? слайд

Вчитель вивішує на дошці картку з відповідним написом.

– А хто знає, як називатиметься професія людини, яка працює на цій машині? (екскаваторник)

– Запишіть це слово з червоного рядка у зошиті та підкресліть букву еу слові.

Вчитель:Подивилися діти і вирушили далі. Дивляться: на шляху великий магазин, в якому можна купити все, що завгодно: і речі, і продукти – універмаг. Зайшли хлопці всередину і вирушили до сходів, що рухаються вгору, які називаються: ескалатор.

Вчитель вивішує на дошку ілюстрацію із зображенням ескалатора та картку з відповідним написом.

- А ще такі сходи можна зустріти в аеропорту, метро. Але пересуваючись по ній, потрібно пам'ятати і дотримуватися простих правил безпеки: не штовхатися, бути уважним.

– Запишіть це слово собі у зошит, запам'ятайте, що воно означає. Розділіть це слово на склади. Як легко визначити кількість складів у слові? Скільки у слові голосних, стільки й складів.

Вчитель:Поблукали діти магазином, купили собі морозиво на паличці, яке називається – ескімо.

Вчитель вивішує на дошці картку з відповідним написом.

– Запишіть це слово у зошиті, поставте наголос. Хто зможе усно вигадати пропозицію з цим словом?

V. Фізкультхвилинка

– Давайте трохи відпочинемо та зробимо зарядку для очей.

- Головку тримаємо рівно, подивилися нагору, ліворуч, праворуч, униз.

– Очками накресліть коло, трикутник, квадрат.

- Закрийте очі.

– А тепер відкриваємо очі та продовжуємо роботу.

VI. Закріплення пройденого матеріалу

1. Завдання "Зчеплені літери" на концентрацію уваги.

– Які літери ви тут бачите? Чи є знайома літера?

2. Робота за карткою.

Вчитель:Вийшли хлопці з крамниці, а на вулиці вечорі. Пора додому повертатися. І вони поїхали на електричці.Ось і електричні лампочки спалахнули в будинках.

Вчитель:Повернулися хлопці, добре погуляли, багато цікавого побачили, а уроки – то не зроблено. І сіли вони домашнє завдання виконувати. Чи не хочете їм допомогти? Самостійна робота (парами. Вставити пропущені букви в словах)

3. Гра «Доскажи слово».

- Я починаю, а ви підказуєте мені в риму останнє слово. Даю вам підказку: слово-відгадка починається на букву Е.

У горах блукаючи за тобою,
Відгукнуся я на поклик будь-який. (Луна)

До далеких сіл, міст
Хто йде по дротах?
Світла величність,
Це … (Електрика)

- А чи можна балуватися з електрикою? Чому?

VII. Підсумок уроку

Вчитель:З якою літерою сьогодні працювали? А звуком? Скільки нових слів записали з літерою Е? Слова з буквою Е в нашій мові ми згадуємо не дуже часто, тому багато хто з вас чув нові слова вперше, і вони виявилися для вас незрозумілими. У російській мові безліч слів, постійно з'являються нові. Щоб їх знати, треба дуже багато читати, бути допитливим. Тому читайте більше, спілкуйтеся один з одним, з дорослими, ставте питання і ви теж багато знатимете.

VIII. Домашнє завдання

Вивчити нове словникове слово та виконати вправу 72 на сторінці 55 нашого підручника.

IX. Рефлексія

Вчитель:Ви добре попрацювали. Хто вважає хто з вас працював добре. Чому?

- Кому треба постаратися, підтягнутися?

– Яким героям скажемо сьогодні «Дякую»?

– Що їм забажаємо? Цього ж бажаю і вам: бути уважними, багато читати, слухатися дорослих, вчасно виконувати домашнє завдання і добре вчитися.

Додаток.

Картка.1

    Встав пропущені літери: е чи е?

….скимо, ….таж, …лектрик, по…т, …кран, ….хо.

Картка 2.

Постав пропущені літери: е чи е? Вигадай пропозицію з будь-якими з них.

…..дик, …льза, …велина, …нже, ….мма, …ліза.

Картка 3.

Встав пропущені літери?

Мо… дру… ,..дик ж…вет в Естонії. Ми ч…сто зв…нім дру… другові.

Влітку …дик прилетить до Москви. Я поїду до аеропорту зустрічати його.

Урок 88. ЧИТАННЯ СЛОВ З БУКВОЮ Е (закріплення)

03.05.2013 7765 0

Урок88. читання слів зЛІКОВА Е
(закріплення)

Цілі: закріпити знання учнів про голосну літеру е; розвивати мову, логічне мислення.

Устаткування : підручник, предметні картинки, магнітна дошка, літери та склади.

Хід уроку

I. Мобілізуюча частина уроку.

ІІ. Закріплення опорних знань.

Гра «Складач» (за командами).

На дошці надруковано слово електровоз.

Діти складають та друкують нові слова з літер цього слова. (Рів, віз, погляд, повік, лев, поклик, тіло, літо, струмі т.д.)

Гра "Доповніть слово".

На магнітній дошці виставлено незакінчені слова. Дітям треба їх закінчити, вставивши букву чи склад.

ця ... (поверх), кран (екран), прес (експрес), стос (екіпаж), спорт (експорт), талон (еталон), жнива (естрада), поверх (ермітаж).

Фізкультхвилинка

Діти читають вірш С. Я. Маршака «Де обідав горобець?», с. 184.

1. Перший раз вірш читається повністю (кожен учень читає по одному – два рядки).

2. Проводиться аналіз з питання м:

- Яким питанням починається вірш?

– Кому зазвичай ставлять запитання? ( Людям, дорослим та дітям.)

– А кому тут поставлено питання? ( Горобця.)

– Розкажіть, що ви знаєте про горобців, які це птахи, як вони добують собі їжу. ( Горобець – птах рухливий, спритний, весь час у русі, скрізь підбирає крихти, зернятка, черв'ячків.)

- Що відповів горобець на запитання?

– Хто поділився з ним їжею?

- Якою їжею? ( Морквина, пшоно, висівки.)

– Коли його відвідування зоопарку мало не скінчилося сумно?

3. Діти перечитують текст та працюють над виразністю читання.

- Що робив горобець у слона?

- Що він робив у журавля?

- До кого він залетів потім?

- Чим пригостився у носорога?

Гра «Складовий аукціон».

На магнітній дошці виставлено незакінчені слова. Діти дописують слова.

Еле ... (-Ватор); ес ... (-кіз); еста ... (-фета);

аеро ... (-дром); по… (-эт); ду ... (-эт).

Фізкультхвилинка

Читання оповідання «Жучка», с. 185.

Питання:

– Що несла Жучка?

– Що побачила Жучка?

– Що подумала Жучка?

- Що вона зробила?

– Чим усе скінчилося?

Текст перечитується повторно. Діти переказують зміст тексту.

Гра «Доведіть слівце».

Великі відстані

Мчить він без запізнення;

Пишеться наприкінці два З,

Називається ... ( експрес).

До далеких сіл, міст

Хто йде по дротах?

Світла величність,

Це… ( електрика).

Повторюються всі вивчені букви. Визначається місце літери ена «стрічці букв», с. 185.

ІІІ. Підсумок уроку.

– Що повторювали на уроці?

– Що було особливо цікавим?

– Які завдання викликали скрути?

Урок навчання грамоті на тему: "Заголовна буква Еге. Читання слів, речень, тексту з вивченими літерами"

Мавлютова Гузалія Самігулівнавчитель початкових класів

Ціль:

Познайомитись із великою літероюЕ з людьми мистецтва, з енциклопедіями.

Завдання:

  1. Забезпечити закріплення вміння знаходити у словах звук [е], читати слова із великою літерою Еге. Вчити аналізувати слова.
  2. Розвивати пізнавальний інтерес шляхом створення проблемних ситуацій.
  3. Виховувати бажання вчитися та робити відкриття.

Обладнання: кольорові крейди, картки з великими та малими літерами голосних звуків, магніти, ватмани (2), ІКТ (презентація).

ХІД УРОКУ.

I. Актуалізація знань(Мотиваційний момент).

- Розгляньте "звуковічки", що ви про них можете сказати? (голосні звуки)

Чому ви так вважаєте? (Тримаються за руки, їх 6, вчора вивчали голосний звук [е]). Виходять двоє учнів зафарбовують черевички «звуковичків» у червоний колір.

Що ви знаєте про голосні звуки? (бувають ударні, ненаголошені)

Яку роботу виконують? (утворюють склад, вказують на м'якість і твердість приголосних звуків)

Складається схема (Додаток 1). Один учень промовляє все, що згадали про голосні звуки за схемою.

Вчитель (ВИСНОВОК + ЗАПИС НА ДОШКІ): - «ПОВТОРИЛИ…»

ІІ. Постановка проблеми(Додаток 2) .

Заселіть «звуковічки» їх літерами (крейдою).

До дошки учениця та учень (працюють спільно).

Тепер подумайте, чиї імена починаються із цих звуків? (Час на роздуми)

Встаньте і підійдіть до своїх «звуків» (діти виходять до дошки)

З якого звуку починаються ваші імена? (Запитати у кожної групи хлопців)

Якими літерами ви позначите ці звуки на письмі? Візьміть ці літери (на столі вчителя кілька малих і великих букв. Беруть, показують і закріплюють на «звуковичках», а сидячі, перевіряють і виправляють)

Виникає проблема: немає великої літери Е! (тільки мала). Чому?

Діти: - не вивчали великої літери Еге.

Тож яка МЕТА нашого уроку?

Тобто, про що ми з вами говоритимемо на уроці?

Діти: - про заголовну літеру Е.

ІІІ. Робота над образом цієї літери(Додаток 3).

Скажіть, а вам доводилося бачити цю літеру у житті? Де? На що вона схожа? Подивіться, як хлопці бачать цю літеру і з чим ПОРІВНЯЮТЬ(ЛУЧКА) . Вдома спробуйте створити свій малюнок з цією літерою і я сподіваюся, що ви запам'ятаєте її і не плутатимете з іншими літерами алфавіту.

IV. Читання слів та речень. «Робота» великої літери Е(Додаток 4).

(ЛУЖНЯ)

Прочитайте ( Едвард Гріг, Едісон Денисов)

Діти читають спочатку подумки, потім вголос.

Що це за слова?

Діти: - прізвища та імена людей

Можливо, ви чули ці імена та прізвища людей? Хто вони?

Діти діляться своїми думками. При скруті попросити прочитати пропозиції дані нижче стовпчиків у підручнику.

Що означає наш «співвітчизник»? Подивіться на 3 стовпчик слів. Що це за слова?

Діти: - однокорінні

Від якого слова походить це слово?

Діти: - Батьківщина

А наша з вами Батьківщина це….. (Росія).

– Як називають наших співвітчизників, якщо ми росіяни?

Діти: – росіяни.

Отже, Едісон Денисов – російський композитор.(ЛУЖНЯ - фото) . А як називаються співвітчизники Едварда Гріга?

Діти: - норвежці (ЛУЖНЯ - фото) .

Послухайте твір Едварда Гріга(Звучить фрагмент з опери Е. Гріг "Пер Гюнт" "Танець Анітри").

Прочитайте такі імена(ЛУЖНЯ Едуард Успенський, Емма Мошковська)

Хто вони? (відомі дитячі письменники(ЛУЖНЯ - фото) )

Може, згадайте назви їхніх творів?((ЛУЖНЯ, обкладинки їх книг)

– Прочитайте про себе другу пропозицію. Про кого там йдеться?(ЛУЖНЯ, Ернест Хемінгуей, Едгар По)

- Що ви дізналися про цих людей?

- Що означає закордонні? (ЛУЖНЯ – фото письменників)

– Чи можна їх назвати нашими співвітчизниками?

– У старших класах ви знайомитиметеся з творчістю цих письменників, для когось вони стануть улюбленими!

– Прочитайте останні 2 слова з підручника (Еквадор, Еллада (ЛУЖНЯ ). Чули десь?

(Варіанти відповідей дітей)

Дізнайтеся, що названо цими словами, вдома. Де шукатимете інформацію?(ЛУЖНЯ)

Але незважаючи на те, що ви не знаєте і не чули про них, що ви можете сказати точно (точно)?

Діти: - записані з великої літери.

– Подивіться, які важкі слова ми прочитали!(ЛУЖНЯ, всі І.Ф відомих людей)

- Що ж у них спільного? (Звук[е] .) Якою літерою позначено цей звук? (Заголовною буквою Е)

– У яких випадках потрібна велика літера?

Діти (ВИСНОВОК): для запису власних назв + 1 учень знову повторює цей висновок

- (ім'я учня…..) скажи, будь ласка, тобі ця інформація була новою? (Згадали)

А що було новим?

Діти: - інформація про цих людей (ДІЗНАЛИСЯ)

V. Робота з текстом(Додаток 5).

А) до читання (ЛУЖНЯ)

Книга про все у світі.

Прочитайте. Про яку книгу йдеться?

Діти: - про енциклопедію.

Як здогадалися? Спробуйте довести, що вона дійсно «про все на світі».

(вислуховуються думки дітей)

А чи вірні наші припущення, ми дізнаємось прочитавши текст у підручнику(ЛУЧКА) .

Б) читання

Енциклопедія – це книга-довідник.(Розумієте значення? Наступну пропозицію прочитайте про себе.)З неї ми дізнаємося про все, що нас цікавить: про людину та тварин, про історію людства та нашої Вітчизни(тобто про яку державу?), про зірки і планети, машини, великих вчених(Люди, які прославили своє ім'я великими відкриттями)та їх відкриття, про письменників та їхні книги, про екологію(що це?), етики (що це?) і багато чого іншого.(Далі діти читають самостійно до кінця абзацу.)У бібліотеці можна знайти різні енциклопедії, у тому числі для дітей. Найповніша – «Дитяча енциклопедія» у 15 томах. Ось їх назви: "Всесвітня історія", "Біологія", "Астрономія", "Історія Росії",

«Історія мистецтв» та інші.(А які інші? З скільки томів найповніша? А тому – це книга.)

- 2-й абзац тексту прочитайте про себе. Енциклопедії – це комори знань. Недарма великі знання отримали назву «енциклопедичні». За старих часів людину з такими знаннями називали енциклопедистом.

В) після читання

– Чому енциклопедію називають коморою знань?

- А як же називаються великі знання? (Енциклопедичними.)

Наші здогади були вірні?

ВИСНОВОК: ми ДІЗНАЛИСЯ, що енциклопедію, дійсно, можна вважати книгою про все на світі.

А чи ви користувалися енциклопедією? Коли? Скажіть, а сьогодні на уроці ми могли б скористатися матеріалами енциклопедії? Де коли?)? У яких моментах?

(ЛУЖНЯ , показ кількох енциклопедій на слайді)

VI. Домашнє завдання.

– Чи може людина мати енциклопедичні знання?

– Як називають таку людину? (ЕРУДИТ)

– У нашому класі є такі хлопці?

А чи хотілося вам стати ЕРУДОВАНИМИ?

Що для цього потрібно?

Діти: - «Лікарські рослини»

Звідки взято інформацію?

Діти: - з «Дитячої енциклопедії»

Прочитайте його вдома, обговоріть з батьками, або можете почитати іншу енциклопедичну інформацію. Сподіваюся, на наступних уроках ви поділіться своїми враженнями та новими знаннями.

VII. Підсумок уроку.

Якою була мета нашого уроку?

Діти: - Познайомитися з великою літерою е.

Що ми для цього з вами робили?

Діти: - ПОВТОРИЛИ …(про голосні звуки)

ПОРІВНЯЛИ … (велику букву Е з іншими літерами та предметами)

Згадали ... (що з великої літери пишуться власні імена і початок пропозицій)

ДІЗНАЛИСЯ … (цікаву інформацію про письменників, композиторів, енциклопедії)

Еміль, Еліно, тепер ви зможете знайти недостатню букву вашого імені?

Діти: – Так! (виходять до дошки і показують велику букву Е)

VIII. Рефлексія.

Чи ви задоволені тим, як працювали на уроці?

1. На уроці я працював
2. Своєю роботою на уроці я
3. Урок для мене здався
4. За урок я
5. Мій настрій
6. Матеріал уроку мені був

7. Домашнє завдання мені здається

активно / пасивно
задоволений/не задоволений
коротким/довгим
не втомився/втомився
стало краще / стало гірше
зрозумілий/незрозумілий
корисний / некорисний

Тема:Читання слів, речень з літерами Е, е.

Ціль:формувати знання дітей про те, що голосна буква Епозначає твердість приголосного; продовжити розподіл слів на склади; складати пропозиції, вчити працювати з текстом, сприяти інтелектуальному розвитку дітей; дбайливому ставленню до тварин.

Хід уроку

I.Оргмомент.а) Продзвенів дзвінок для нас

Усі зайшли спокійно до класу.

Встали всі у парт красиво

Привіталися чемно.

(Повернулися привіталися)

б) Ноги на підлогу ми поставимо,

Спинки всі ми розігнемо,

Локотки на стіл поставимо,

Будиночок до носа поведемо.

Руку ліву на стіл

Зверху праву кладемо.

Розминка.в) – посміхніться один одному

Надуйте щічки і випустіть повільно повітря

Покатайте карамельку у роті

Висуньте мову лопаткою, трубочкою

Вимовимо звуки

звуки [и], [і], [а], [о], [у], [е]

Який звук промовили останній? [е]

Який це звук?

Цільнашого уроку – продовжити роботу над звуками та літерами; ділити слова на склади, складати речення. Вміти працювати над текстом та збагачувати нашу мову новими словами; виховувати дбайливе ставлення до тваринного світу.

ІІ.Повторенняпройденого матеріалу.

На які дві групи діляться звуки? (згодні та голосні)

Які голосні позначають м'якість приголосного?

(я, і, е, е, ю)

Які з голосних особливі? Чому?

(я, е, е, ю)

а) на початку слова позна. 2 звуки – юла, ялинка Юля

б) (після голосних – моє, даю, гарна)

в) (після м'якого знаку – п'є, ллє, в'є)

Які голосні позначають твердість приголосного?

(а, о, у, і, е)

Назвіть одну з цих букв у цих словах?

(на дошці дивляться та читають)

ему аеробус (на дошку)

екран Емма

Едік екскаватор

ескімо поет

Скласти схему слова ему.

А зараз прочитайте солодке слово.

А кого називаю поетом? (людини, яка пише вірші)

А яких знаєте поетів? (Чуковський, Пушкін, Барто, Маршак, Маяковський)

Складіть речення зі словами.

Розкажи нам Артем, Що ти склав?

(ему – 2 склади, 3 літери, 3 звуки, 1 склад ударний)

Розкажи вірш: Я про страуса

Про Ему

Написав би вам поему

Але ніяк я не зрозумію

Чи йому він чи йому?

Хлопці, а що таке луна? (відгомін, звучить лише частина слова)

А де можна почути луна? (у лісі, на річці, у порожній кімнаті)

Давайте пограємов луну: я називаю слово, а ви мені його кінцівку (вголос)

машина – шина

сміх – хутро

коса – оса

екран – кран

олень – лінь

І розповімо вірш:

За річкою то тут, то там

Хтось блукає кущами.

- Відлуння, луна, це ти?

Відповідає луна: - Ти…

Хлопці, а де в словах, найчастіше пишеться буква Е?

(на початку та в середині слова)

Але звук [е]буває невидимкою, тому що він ховається в якійсь букві? (е).

Давайте прочитаємо слова з літерою Евголос так, щоб ми почули цей звук: звірів, обіді, висівки, ведмедя

На що вказує в них буква е?

Діти, крім названого звіра, яких ще знаєте звірів?

А чи могли б ви дати їм характеристику, які вони за характером:

(заєць – боягузливий, ведмідь – незграбний,

вовк – злий, лисиця – хитра)

Шануй на дошці слова, що однакове в цих словах помітили?

хитрість

схитрувати

перехитрити

нехитрий

Що помітили у словах?

(загальну частину, яку називають коренем)

А як називається ця частина слова перед коренем?

(префікс)

Хлопці, а як ви розумієте слово нехитрий?

(добрий, простий)

А можна лисицюназвати нехитрий?

Це слово нехитрийє протилежним словам хитрість, схитрувати.

Хлопці у нас є кросворд, я записуватиму в нього звірів і вивішуватиму картинку тварини.

А хто це?

1) Він взимку під хуртове виття

Спить у барлозі сніговий (ведмідь)

2) Хто має один ріг. Відгадайте… (носоріг)

3) Зберіть слово можор (1)

4) Найбільше на світі він

Дуже, добрий. (Слон)

5) Я в зеленку догодив!

Гірко плаче! (крокодил)

6) Шалунишок за прокази

Мама в сумку ховає одразу (Кенгуру)

7) Його називають царем лісів. У нього гострий слух і зір, і тільки самця має гриву, а самку не має. Хто це?

(лев)

8) Прочитай по «стрічці» слово (указкою вказую букви)

(журавель)

Прочитай слово як їх усіх називають? (тварини)

А як називають слова, які відповідають на запитання Хто? (Одушевлені)

III. Фізмінутка.Найкращі гойдалки

Гнучкі ліани.

Це з колиски, знають мавпи

Хто все століття хитається

Так Так Так!

Той не ображається

Ні – коли – так!

IV. Робота над новим матеріалом

Діти, а де можна побачити різних тварин?

(у зоопарку, цирку)

Навіщо створюють зоопарки? / Так зоопарки створюють, щоб ми дивилися на звірів, тому що ми не можемо побувати в Африці, Австралії та ще задля збереження їх від загибелі деяких інших тварин.

Зараз вирушаємо до нашого зоопарку, але не одні, щоб дізнатися з ким, прочитаємо слова та знайдемо його.

водиця (на дошку)

висівки

грати

крокодил

побував

зубастей

Що означає слово висівки?

(корм із залишків зерна, коли його переламують)

Отже, хто з нами вирушає до зоопарку? (горобець)

Що знаєте про горобців? (Вони бувають міські та сільські. Міські більш нахабніші та крикливіші. Сільські спокійніше. Вони дуже ненажерливі і завжди голодні. Вони з'їдали й цілі поля посівів, а люди їх гнали та кричали Злодія бей! Так і отримала назву ця пташка ВОРОБЕЙ. Вони не будують. гнізда, а захоплюють чужі гнізда у шпаків і ластівок, і вигнати його вже неможливо.

Багато поетів писали про птахів вірші, пісні, оповідання, крім стала і птах – горобець.

Поет С. Як. Маршак написав про нього вірш. А що ви знаєте про С. Маршака?

(народився більше 100 років тому. Нині відзначатимемо 120 років від дня народження. Рано почав писати вірші та друкувати в журналах. Довгий час жив в Англії. Багато писав і перекладав з англійської мови. Любив дітей і писав не тільки вірші для них, але казки.

Послухайте вірш і скажіть Де обідав горобець?

- Відкрийте підручники на сторінці 184 і прочитайте вірш, запам'ятайте, де він побував.

Чим він пригощався у звірів?

Коли його відвідування в зоопарку мало не скінчилося сумно?

А кому зазвичай ставлять запитання? (Людям)

А як називаються такі речення? (запитальні)

А кому поставлено питання у вірші?

Що він відповів? (побував у зоопарку)

Давайте прочитаємо один рядок так, ніби зустріли когось і хочете дізнатися, де він був?

Подумайте, який у нього був настрій спочатку, коли він думав, де він пообідати . (Сумне)

А потім почав пригадувати та розповідав весело та швидко.

Проінсценуємо вірш (виходять чотири особи і читають по 2 рядки «ланцюжком»)

Чому вчить цей вірш? (щоб підгодовували тварин ми, особливо взимку. І не думати про те, що хтось із них чи страшний чи добрий – усі хочуть жити, усі хочуть жити, всі вони важливі та потрібні. І не все, звичайно, тварини гостинні та потрібно побоюватися тих, хто може образити).

Отже, ми прочитали і дізналися, як горобці здобувають собі їжу, наїлися, стали веселими.

V. Творча робота.Перед вами візерунки.

Будь ласка, прикрасьте його, показавши, який він ситий, задоволений, веселий (розмальовують).

VI. Підсумки роботи.Повісьте свого горобця до тієї тварини, яку ви вважаєте добрішою (Важать на кросворд до тварини, який їм симпатичний).

Чому вас навчив сьогоднішній урок?

Які відкриття зробили?

VII. Домашнє завдання.Почитайте вірш та придумайте продовження цієї історії.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...