Synopsa čelnej hodiny v prípravnej skupine. Zvuk a písmeno I

Ciele:

1. Objasniť členenie zvuku [a], naučiť deti zreteľne intonovať zvuk, oddeliť ho od zloženia slova.

2. Oboznámiť deti s grafickým označením zvuku [a], naučiť sa korelovať zvuk a písmeno.

2. Rozvíjať sluchovú pozornosť, pamäť, formovať zručnosti zvukovej analýzy.

3. Rozvíjať artikuláciu a dobré motorové zručnosti,
obohatiť zmysel pre chuť.

4. Cvičenie vo formácii množné číslo podstatné mená končiace na -а.

5. Naučte prípravu zložitej vety spojením ale podľa schémy, čítanie schémy návrhu.

6. Spresnite a rozšírte slovník na tému „Ovocie“.

Vybavenie: zvukové signálne karty, nástenný manuál "Zvukograd", schéma analýzy artikulácie zvuku, obrázky objektov s obrázkom vodného melónu, ananás, dule, marhuľa, oranžová v košíku, ovocné kostýmy pre deti, individuálne schémy, súpravy na zvukovú analýzu, krabičky s paličkami , kúsky ovocia na tanieri, zošity, ceruzky, projektor, počítač, vykreslenie obrázkov na vytváranie viet.

Prípravné práce: učenie slov s deťmi hrajúcimi úlohu ovocia, čítanie knihy „Šarlátová rozprávka“ (z knihy S. Gordeeva „Učíme deti v predškolskom veku čítať a písať pomocou zvuku, farieb a pohybu“)

Priebeh hodiny:

1. Organizačný herný moment.

Učiteľ - logopéd je oblečený v kostýme záhradníka, deti v ovocných kostýmoch. Detské stoličky pre deti - vo forme stromov, kríkov.

Máme tu ovocný sad,

Som rád, že som všetkých videl!

Pomaranč, banán, melón,

Všetky druhy ovocia majú vynikajúcu chuť!

Koľko rôznych druhov ovocia sa zhromaždilo v našej záhrade! No tak, ovocie, postavte sa do radu! Dajme dokopy ovocný sad! (Každé dieťa musí zaujať svoje miesto splnením úlohy). Chlapci, pozrite sa na obrazovku, pomôžte mi chybu opraviť!

Hra „Nájdite chybu
vo frázach ": modrý pomaranč, oranžový citrón, štvorcové jablko, žltý melón, trojuholníkový banán, fialové granátové jablko, sladký citrón, červené kivi, horká slivka, malinový ananás .

2. Úvod do témy.

Logopéd učiteľa: Zistite, aké ovocie sa nachádza v našom košíku.

Deti: melón, ananás, marhuľa, pomaranč, dule.

Logopéd učiteľa: Aký je prvý zvuk v týchto slovách? Dnes budeme pokračovať v oboznamovaní sa so zvukom [ale] a zoznámte sa s písmenom A.

3. Opakovanie charakteristiky zvuku [a].

Logopéd učiteľa: Ovocie pre vás pripravilo zaujímavé úlohy.
ALE
čo si myslíš, že je obľúbeným plodom zvuku [ale]?

Dieťa vychádza v klobúku s obrázkom ananásu.

Dieťa: Ananás je obľúbeným ovocím zvuku [ale], pretože v tomto slove to znie trikrát: aaa-naaa-naaas.

Som zrelý, šťavnatý ananás.

O zvuku [ale] Opýtam sa ťa:

Čo o ňom vieš?

(Deti dajú charakteristiku zvuku a ukážu jeho dom na stene, pomôcka „Zvukograd“).

4. Izolácia zvuku [a] od zloženia slova.

Dieťa vychádza v klobúku s obrázkom melónu.

Dieťa: Som sladký, cukrový melón.

Poprosím vás, aby ste zistili, ako chutí ovocie.

(Hrá sa hra „Uhádni, ako chutí“: deti sedia so zavretými očami, logopéd rozdáva kúsky ovocia, deti hádajú).

Dieťa vychádza v klobúku s vyobrazením marhule.

Dieťa: A ja som marhuľa.

Položím ti otázku:

Kde je miesto zvuku [ale]

Slovami vodného melónu? banán? tomel?

Deti označia žetónom miesto zvuku [a] na schéme slova.

5. Cvičenie pri formovaní podstatného mena v množnom čísle.

Dieťa vychádza v klobúku s obrázkom oranžovej.

Dieťa: A ja som oranžová, guľatá hlava,

Budem ťa počúvať, ako meníš slová

Vydajte v nich zvuk [ale].

Oranžové dieťa hrá hru so skupinou detí.

Loptová hra „Jeden- veľa “. Učiteľ -
logopéd upozorňuje deti na konce slov. (dom - domy, okno - okná, slovo - slová, oko - oči, guľatina - guľatina)

    Fyzická minúta.

    Zdieľali sme pomaranč (deti chodia v kruhu a držia sa za ruky)

    Je nás veľa, ale on ním je. (zastavte a otočte sa tvárou v kruhu)

    Tento plátok je pre ježka (masírujte a ohýbajte malé prsty)

    Tento plátok je pre siskin (masáž a ohnutie prstenníkov)

    Tento plátok je určený pre káčatá (masáž a prehnutie prostredníkov)

    Tento plátok je pre mačiatka (masírujte a ohnite ukazováky)

    Tento plátok je určený pre bobra (masáž a ohnutie palcov)

    A pre vlka - šupku. (potras dlaňami)

    Hnevá sa na nás - problémy! (drep)

    Uteč, kto kde! (rozptýlite sa rôznymi smermi a dieťa, ktoré predtým vybral vlk, chytí jedno z detí)

    Zoznámenie sa s písmenami A, a.

    Dieťa vychádza v klobúku s obrázkom dule.

    Dieťa: Som užitočná dule

    Prinášam vám listy „A, a“.

    Chlapi, považujte ich

    A zložte ho z tyčiniek.

    Rozbor písmen.

    Logopéd učiteľa: Tu je veľké písmeno ALE, a tu je malé písmeno ale. Sú si podobné? Koľko prvkov má veľké písmeno ALE?Čo sú to za prvky?

    Logopéd učiteľa: Dve palice šikmo, medzi nimi pás.

    - Vezmite päť tyčiniek z krabíc a vyložte sa veľké písmeno ALE.

    - Ako vyzerá list ALE?

    Deti: Na rakete, streche domu, oblúku, akrobatovi ...

    Učiteľ reči: chlapci, navrhujem vám nakresliť veľké písmeno A s dlaňou vo vzduchu.

    Prstová gymnastika:

    Logopéd učiteľa: Pokúsme sa skonštruovať veľké písmeno A z prstov: za týmto účelom sklopte ukazovák a prostredník pravej ruky nadol, stlačte ostatné do pästi a ukazovák ľavej ruky tvorí „opasok“.

    Logopéd učiteľa: otvorte naše zošity a vytlačme písmená A.

    Práca na návrhu.

    Dve deti vyjdú v čiapkach s obrázkom slivky.

    A my sme slivky

    Šťavnaté, krásne.

    Poďme ťa naučiť, priatelia,

    Makeup zložité vety.

    Dve deti ( slivky) vykonávajú vopred určené činnosti. Učiteľ logopéda požiada ostatné deti, aby o týchto činoch vytvorili samostatné vety

    Deti: Máša tancuje. Dima tlieska.

    Tabuľa obsahuje schémy oboch návrhov.

    Logopéd učiteľa: ak sa chceme spolu rozprávať o Máši a Dime, jednou vetou,
    na to musíte spojiť dve malé vety so slovom ale.

    Logopéd vloží medzi vzory viet malý červený obdĺžnik s písmenom ale, a vysvetľuje, že je to celé malé slovo.

    Najskôr logopéd sám vysloví výslednú zložitú vetu a potom požiada o vyslovenie vety niekoľkých detí v skupine.

    Logopéd učiteľa: chlapci, umelec, ktorý navštívil naše ovocný sad Tieto obrázky som namaľoval. Navrhujem, aby ste komponovali príbeh pomocou zložitých viet so spojkou ale.

    9. Zhrnutie lekcie.

    Logopéd učiteľa: S akým listom ste sa dnes stretli?

    Deti v ovocných klobúkoch vychádzajú a zborovo čítajú báseň:

    Každý pozná list ALE-

    List je veľmi pekný.

    A okrem toho list ALE

    V abecede hlavná.

    Hodina frontálnej logopédie o výučbe gramotnosti u žiakov
    senior predškolský vek
    Téma: „Zvuky a písmená“
    Účel: systematizovať vedomosti žiakov o hláske a písmene A.
    Úlohy:
    Nápravné opatrenia: Naučte sa zvýrazniť zvuk samohlásky [A] a označiť ho písmenom.
    Nápravné a vývojové:
    - Tvorenie fonemický sluch a vnímanie, analýza zvukových slabík a syntéza slabík.
    - Upevnenie pojmu „zvuk samohlásky“.
    - Automatizácia zvuku [A] v slabikách, slovách, vetách.
    - Rozvoj myslenia založený na vývoji analytických a syntéznych operácií, pozornosť založená na formovaní distribučnej schopnosti.
    - Rozvoj kinestetických vnemov, všeobecnej, jemnej a artikulačnej motoriky.
    Nápravné a výchovné: - Formovať pozitívne postoje k účasti na hodine, vytrvalosti, schopnosti počúvať logopéda a deti. - Pestovať priateľské vzťahy v detskom kolektíve.
    Výbava: Zrkadlá, tyčinky na zápalku, domáce úlohy, ceruzky, zošity, obrázok zápletky „Dievča trasie bábikou“, karty - symboly zvukov [A], [U] (veľký červený kruh a malý červený kruh, karta s písmenom „A“, hudobné centrum, zvukový záznam na fyzické minúty.
    .Organizácia času: odvolanie sa na osobná skúsenosť deti.
    Logopéd vyzýva deti, aby: pamätali na to, aký zvuk a písmeno sa stretli na poslednej hodine;
    - charakterizovať tento zvuk;
    - pamätajte na slová, ktoré začínajú týmto zvukom.
    2. Hlavná časť hodiny: oboznámenie sa s novým materiálom.
    Práca logopéda a detí pri tabuli s obrázkami predmetov.
    Logopéd dáva obrázky na tabuľu, žiada deti, aby povedali, čo je na obrázkoch zobrazené, aký zvuk sa najčastejšie nachádza v názvoch týchto predmetov. Materiál slovnej zásoby: anténa, autobus, bocian, vodný melón, akrobat, oranžová.
    3. Artikulácia a zvukové charakteristiky [A].
    Logopéd ukazuje obrázok zápletky „Dievča trasie bábikou“, znie
    báseň:
    Otvorte ústa dokorán
    Jemne bábiku hojdáme:
    „A-A-A-A-A-A“.
    Deti vyslovujú zvuk [A], najskôr zborovo a potom jednotlivo, s rôznymi hlasovými silami.
    Práca detí s jednotlivými zrkadlami: pozerajú sa do zrkadla, vyslovujú zvuk [A] a dospievajú k záveru, že pri vyslovení zvuku [A] sú ústa dokorán, jazyk leží v dolnej časti úst, vzduch v ústach nestretáva prekážky. Logopéd dáva zovšeobecňujúci koncept: „Zvuky samohlások - spievajú, tancujú, nestretávajú sa s prekážkami. Spoluhlásky - zakopnú o všetko, zakopnú o všetko. Spoluhlásky narážajú na prekážku v podobe pier, zubov, jazyka “(deti opakujú zborovo a po jednom)
    Deti spolu s logopédom dospejú k záveru, že zvuk [A] je zvuk samohlásky, pretože vzduch v ústach nenaráža na prekážky, môžeme ho spievať. Symbol zvuku [A] je veľký červený kruh,
    Herné cvičenie „Semafor (extrakcia zvuku z množstva zvukov samohlásky)“. Keď deti počujú zvuk samohlásky A, zdvihnú zvukový symbol [A].
    Didaktická hra „Buďte pozorní“.
    Logopéd vyzve deti, aby vybrali obrázky so zvukom v nadpise [A]. Materiál slovnej zásoby: bocian, oranžová, bábika, píla, melón, autobus.
    Didaktická hra „Zábavný vlak“.
    Na vybraných obrázkoch dieťa určí polohu (miesto) zvuku [A] v slove a umiestni obrázok do zodpovedajúcej upútavky (prvej, poslednej, strednej).
    Telesná výchova
    Deti uhádnu zvuky podľa nehlučnej artikulácie a potom vykonajú pohyby pozdĺž textu:
    Škrečok-škrečok - škrečok - pruhovaná hlaveň. Škrečok vstane skoro, umyje si líca, šúcha si krk. Homka pozametá búdu a ide si zacvičiť. Jeden, dva, tri, štyri, päť, Homka sa chce stať silnou!
    Didaktická hra „Živé zvuky“.
    Pred začiatkom hry dostanú deti kartičky so symbolmi zvukov [A], [U]. Logopéd vyslovuje slabiku AU. Deti odpovedajú na otázky:
    Koľko zvukov ste počuli?
    Aký bol prvý zvuk, ktorý ste počuli? Aký je druhý zvuk?
    Deti vychádzajú na hraciu plochu s kartičkami - symbolmi zvukov [A], [U], sa stávajú tak, že sa ukáže slabika AU. Potom logopéd požiada deti, aby si vymenili miesta a vyslovili novú slabiku.
    9. Zoznámenie sa s písmenom A.
    Logopéd demonštruje ilustráciu s písmenom A. Deti ju skúmajú.
    Logopéd číta báseň o písmene A:
    Tu sú dva stĺpy diagonálne,
    Medzi nimi je opasok.
    Potom deti vykonajú úlohy:
    definujte, ako vyzerá písmeno A,
    zohľadniť počet prvkov jeho zložiek,
    predpísať vo vzduchu písmeno A,
    vyložiť písmeno A z počítacích tyčiniek,
    zakrúžkujte šablónu písmena A, vymaľujte alebo vytieňujte červenou ceruzkou,
    vytlačte do zošita riadok s písmenom A.
    Zhrnutie lekcie.
    Hodnotenie aktivít detí. Logopéd zhrnul lekciu:
    deti si pamätajú, aký zvuk a aké písmeno spoznali, uveďte charakteristiku zvuku [A].
    deti si pamätajú úlohy, ktoré spôsobovali ťažkosti, zvláštny záujem atď. Logopéd ďakuje deťom a lúči sa s nimi.

    Je známa situácia, keď telefón náhodou spadne z výšky, spadne do vody alebo medzi tlačidlámi a displejom prejde prach. Vo väčšine prípadov telefón, ktorý nie je zabezpečený vo fáze návrhu, skončí v prevádzke pri pokuse o jeho opätovné oživenie alebo konečné získanie dôležitých údajov.

    Čo robiť, keď pri takýchto udalostiach neustále zapína váš telefón práca alebo nebodaj odpočinok? Riešením je špecializované zariadenie, ktoré úspešne odolá mnohým nehodám a nepriaznivým podmienkam prostredie... Je špecialistom v oblasti mobilných telefónov.


    Priložené súbory

    Julia Khudyakova
    Úvodná hodina o výučbe gramotnosti pre prípravnú skupinu „Zvuk [U] a písmeno U“

    Čelná lekcia pre prípravnú skupinu pre gramotnosť.

    Predmet: « Zvuk a písmeno [U]»

    Podľa očakávaní máme kompromis aj v prípade odolných telefónov. Dodatočná ochrana sa dosahuje znížením niektorých charakteristík v porovnaní s úrovňou ponúkanou inými zariadeniami na trhu. Najskôr to určuje zákon o fyzickom ochladzovaní obvodov zahrnutých v telefóne. Vďaka tenšiemu telu a tenším materiálom je chladenie efektívnejšie. Rovnako ako menej izolované časti puzdra môže vzduch voľne cirkulovať, takže je lepšie chladenie. Vieme, že všetky okruhy sa zohrievajú a pri ochladení fungujú najlepšie.

    účel: objasnenie a konsolidácia zvuk [U]

    Úlohy:

    Nápravné vzdelávanie:

    Posilnite si schopnosť jasnej výslovnosti zvuk [U]

    Naučte sa zvýrazňovať zvuk [U] slovami

    Nápravné a vývojové:

    Formujte základné zručnosti zvuková analýza

    Ukotviť koncept samohlásky zvuk

    Prehriatie môže poškodiť internú batériu aj batériu. Vyššia rýchlosť procesora sa prejaví na väčšom množstve tepla a vyššej energie, aj keď je na zníženie týchto tepelných emisií potrebná technologická optimalizácia. Riešenie je narušené a klasické telefóny sú v tomto prípade najlepšie pre lepšiu izoláciu a ochranu.

    Prstová gymnastika (podľa výberu logopéda)

    Na prvý pohľad so všetkými ochrannými materiálmi očakávame, že to bude oveľa zložitejšie. Príjemným prekvapením však je, že ho možno pohodlne držať v jednej ruke a navyše profitovať zo zvýšenej priľnavosti, ktorá okrem „bezpečia“ v prípade nehody znamená „ťažkú ​​záchranu“. Rohy sú dobre zaoblené a sploštené, aby účinne absorbovali nárazy v prípade pádu. Vďaka materiálu, ktorý je zmesou hliníka a plastu, robí tento telefón najlepším výrobcom v stresových podmienkach a ponúka maximálnu stabilitu.

    Nápravné a výchovné:

    Formovanie schopností spolupráce, vzájomného porozumenia, benevolencie, nezávislosti, iniciatívy, zodpovednosti.

    Vybavenie a materiál: výtlačky s úlohami pre každé dieťa, perá, fixky, ceruzky.

    Priebeh hodiny

    I. Organizačný moment.

    Logopéd: čo sme robili v minulosti povolania?

    Pri zostavovaní puzdra nebolo počuť žiadny hluk, čo dokazuje veľmi pevnú konštrukciu. Je však nepraktické úmyselne ho hodiť na displej, pretože v niektorých situáciách závisí od materiálu, na ktorý dopadne, ako každá fľaša a môže sa rozbiť.

    Výrobca poskytuje bezplatnú náhradu rozbité sklo raz po celú dobu životnosti telefónu. Výhoda niektorých fyzických tlačidiel pre niektoré kapacity je nepopierateľná v prípade „odolného“ telefónu vyrobeného pre použitie v najrôznejších prostrediach. Telefón môžeme používať pri veľmi nízkych teplotách s hrubými rukavicami alebo vlhkosťou. Stlačením fyzických tlačidiel získate aj spätnú väzbu, čo je obzvlášť užitočné, keď môže byť obrazovka pokrytá prachom a tekutinou.

    Deti: študoval zvuk a písmeno [A]

    II. Hlavná časť

    1. Cvičenie "Pomenujte slová a definujte prvé zvuk» .

    Logopéd ukazuje obrázok s obrázkom

    1. dieťa: prvý obrázok zobrazuje rybársky prút, prvý zvuk„U“

    2. dieťa. na druhom obrázku je slimák, na prvom zvuk„U“

    Pod týmito tlačidlami je malý pozdĺžny otvor pre reproduktor, kde počujeme zvuky z telefónu, keď počúvame hudbu alebo hovoríme „cez reproduktor“. Jeho predná poloha je prirodzeným riešením pre použitie na smartfóne s dotykovou obrazovkou otočenou dopredu. Na vrchu telefónu sa nachádza 5mm jack, samozrejme pokrytý gumovou ochranou a všimneme si mechanické zapínanie, ktoré mu dodáva „priemyselný“ vzhľad.

    Batéria je súčasťou balenia, je neodnímateľná a telefón váži 185 ga má hrúbku 5 mm. Dotykový displej je optimalizovaný na použitie vo vlhkých podmienkach a funguje veľmi dobre aj po vybratí telefónu z vody. Okrem toho môže mať dobrý výkon aj pri použití v rukaviciach, samozrejme nie veľmi hrubých. Mnoho popredných smartfónov má problémy, pokiaľ ide o použitie v takomto prostredí.

    3. dieťa. tretí obrázok zobrazuje úľ, prvý zvuk„U“

    4. dieťa. štvrtý obrázok zobrazuje hroznýš, prvý zvuk„U“

    Logopéd. Výborne. Vy ste sa s touto úlohou vyrovnali. Co si myslis zvuk ideme dnes študovať?

    Logopéd. Poďme odpovedať všetci spoločne.

    Deti. Dnes budeme študovať zvuk„U“

    Prvý dojem je na obrazovke - dokonca aj vtedy, keď telefón „zapnete“. Sme prekvapení, aký jasný je tento displej. Je to spôsobené výhodami, ako je predĺžená výdrž batérie z dôvodu nižšej spotreby displeja a rýchlejšej rýchlosti zobrazenia a spracovania na obrazovke.

    Dotyková odozva je presná a prst nekĺže tak ľahko po obrazovke ako po mnohých iných dotykových obrazovkách, čo je výhodou a poskytuje bezpečný pocit z používania. Toto príslušenstvo sa nezdá veľmi vhodné, ale pre „odolný“ telefón je v jeho najlepšej podobe. Ak sú však stabilné, hodnoty sú veľmi dobré, ako je zrejmé z grafu.

    Logopéd. Zvuk„U“ ktorý?

    Deti. Samohláska, pretože nevytvára prekážku.

    Logopéd. Vynikajúci

    2. Cvičenie „Písanie list„U“».

    Logopéd rozdáva všetkým listy s úlohami, pri prvej úlohe, ktorú musíte napísať list„U“ veľké a malé písmená.

    Deti. Do konca riadku?

    Logopéd. Áno, do konca riadku.

    3. Cvičenie „Nájdite list„U“»

    Ako zabudované snímače máme k dispozícii akcelerometer, blízkosť, svetelný senzor a kompas. Bonus: v balení na kontrolu sa objavil multifunkčný nástroj, ktorý majstri ocenia za rôzne situácie a čo je rovnako dôležité, súčasť odporu byť hrdí na novú akvizíciu.

    Jedná sa o klávesnicu, ktorá funguje tak, že píše predvídané slová. To, čo ju odlišuje a odlišuje od ostatných existujúcich klávesníc, je schopnosť porozumieť nielen modelu slova, ktoré chceme napísať, ale aj predikcii ďalšieho slova. Myšlienka aplikácie stojí presne takto: „Klávesnica, ktorá sa učí od vás.“

    Logopéd rozdá všetkým deťom herný štít.

    Logopéd. Teraz deti, budeme hľadať list„U“, môže sa skryť kdekoľvek. Kto ho nájde, zakrúžkuje ho. A potom spočítame, koľko ste ich našli písmená„U“

    Deti. Našli sme všetko písmená... Celkom 4 písmená„U“

    Logopéd. Chlapci, všetci našli 4 písmená?

    4. Cvičenie „Určite miesto zvuk jedným slovom»

    Baterku je možné naprogramovať tak, aby sa spustila aj pomocou žltého bočného tlačidla. Zistili sme však, že je pomerne dobre prezentovaný a je ho možné v súčasnosti úspešne používať vo väčšine multimediálnych funkcií. Vo fotoaparáte je veľa možností prispôsobenia, čo je pre amatérskeho fotografa veľkým prekvapením. Z nastavení aplikácie môžete zmeniť režim blesku, umiestnenie úložiska, veľkosť fotografie a kvalitu kompresie. Efekt je vidieť na obrázkoch, aj keď niekedy vidíme, že svetlé časti trpia farebným podaním a detailmi.

    Všeobecne je kvalita fotografií uspokojivá, najmä počas dňa. A v makre sme dosiahli uspokojivé výsledky. Fotografia samozrejme nie je silný bod v prípade telefónu, ktorý odolá extrémnym podmienkam, existuje veľa ďalších inteligentných telefónov, ktoré snímajú lepšie fotografie, ale spôsob, akým telefón používate, sa oplatí.

    Logopéd. Pokračujeme v práci na kúskoch papiera v ľavom zadnom rohu pod list„U“ máš slová. Musíte si prečítať slová a určiť, kde list„U“, na začiatku, v strede alebo na konci.

    1. dieťa. Prvé slovo je kačica, zvuk„U“ je na začiatku slova.

    2. dieťa. Druhé slovo je priateľ, zvuk„U“ je v strede slova.

    Zvuk je zachytený veľmi dobre a detaily obrazu sú zreteľné, najmä počas dňa. Bez OIS však stále dochádza k otrasom fotoaparátu, preto sa odporúča použiť statív. Nahrávanie videa je možné pozastaviť a neskôr v ňom pokračovať, aby sa na konci zobrazil iba jeden súbor.

    Po zvukovej stránke máme 5mm jack, kde môžete počuť kvalitný zvuk pripojením dvojice slúchadiel s vyšším hodnotením. Zvuk je ostrý, dobre definovaný a s dostatočnou hlasitosťou. Musíme dávať pozor, aby sme pri počúvaní hudby nevystavovali telefón dažďu alebo tekutinám. Aby ste mohli slúchadlá používať, musíte odstrániť gumový chránič.

    3. dieťa. Tretie slovo je kakadu, zvuk„U“ je na konci slova.

    Logopéd. Šikovné dievčatá! A teraz nájdeme s vami list ktoré sa skrývali v kačkách.

    Logopéd. Čo list sa pred nami skrýval, kto vie?

    Deti. List„U“.

    Logopéd. Výborne! Dnes sa vám darí!

    5. Fyz. moment

    Chodili sme, chodili, chodili, pochodovali v kruhoch, držali sa za ruky

    Výkon tohto smartfónu nie je to, čo láka milovníkov hier alebo multimédií.

    Predný reproduktor je zreteľne počuť, ale môže byť o niečo pomalší a výkonnejší, najmä v priemyselných prostrediach, kde je externý šum veľmi vysoký. Môžeme povedať, že nie pre priemerného používateľa, ktorý chce maximálny výkon. Toto je pre ľudí oddaných svojej profesii, ale zároveň pre milovníkov technológií. Telefón, ktorý dokáže priniesť mier tým, ktorí sa obávajú prvého dažďa alebo prvého pádu, je inteligentnou investíciou.

    na páse.

    Našli sme veľa šafranových mliečnych uzáverov. Skláňajte sa, dotýkajte sa ich pravou rukou

    Prst na ľavej nohe, bez ohýbania kolien.

    Jeden, dva, tri, štyri, päť, Opäť pochodujú v kruhu.

    Ideme hľadať znova. Skláňajte sa, dotýkajte sa ich pravou rukou

    V. Volina usmievavý prst ľavej nohy, bez ohýbania kolien.

    6. Cvičenie „Pomenujte objekt podľa obrysového obrázka a určite, kde sa nachádza zvuk„U“»

    Logopéd. Aké je prvé slovo? Druhý? Tretie? Kde je zvuk„U“... Akú farbu to označujeme?

    1. dieťa. Prvé slovo je luk, zvuk„U“

    2. dieťa. Druhé slovo je kačica, zvuk„U“ je na začiatku slova, označíme ho červeným kruhom.

    3. dieťa. Tretie slovo je kohút, zvuk„U“

    4. dieťa. Štvrté slovo je ret, zvuk„U“ je v strede slova, označíme ho červeným kruhom.

    Logopéd. Výborne, čo ste doma nestihli dokončiť.

    III. Spodná čiara. [Hodnotenie práce detí. ] Logopéd vyzýva deti, aby si pamätali, čo robili, čo ich zaujímalo. Potom hodnotí prácu detí.

    Organizácia: MADOU č. 9

    Lokalita: Olenegorsk

    Zovšeobecnenie pokrytého materiálu o hláskach a písmenách samohlások a spoluhlások.

    Vzdelanie:

    1. Opraviť grafické, vizuálne obrazy samohlások a spoluhlások.

    2. Posilniť vedomosti detí o samohláskach a spoluhláskach.

    3. Pokračujte v upevňovaní schopnosti určovať počet slabík v slove.

    4. Cvičenie zvukovej analýzy slov.

    5.Ak chcete upevniť zručnosti pri zostavovaní jednoduchých, s pekné slová, s malým slovom viet.

    Rozvoj:

    1. Rozvíjať reč, pozornosť, myslenie.

    2. rozvíjať vizuálne vnímanie, fonemický sluch.

    Vzdelanie:

    1. Pestovať medzi sebou priateľské vzťahy, túžbu rozprávať krásne, správne.

    2. Formovať zručnosti spolupráce, samostatnosti, iniciatívy.

    Metodické techniky:

    1. Hudobný sprievod pre hru vonku „Pozor“

    2. Slovné (otázky, vysvetlenie).

    3. Vizuálne (obrázky predmetov, interaktívna tabuľka).

    4. Gaming (outdoorová hra)

    5. Praktické (cvičenia).

    Dohľad nad prácou detí, pomoc, poradenstvo.

    Vybavenie:

    Predvádzací materiál: predmetové obrázky, plagát „Rôzne písmená“

    Podklady: karty s kruhmi, obrázky predmetov, schémy na vytváranie viet, písmená.

    Integrácia s inými vzdelávacími oblasťami.

    1. Fyz. kultúra: hra vonku

    2. Zdravie: kontrola dodržiavania pravidiel sedenia pri stoloch.

    3. Socializácia: pestujte medzi sebou priateľské vzťahy, učte sa navzájom si pomáhať.

    4. Práca: pomoc pri distribúcii písomiek pre triedu, čistenie vášho miesta.

    5. Komunikácia: rozvíjajte reč, túžbu rozprávať krásne, správne,

    pozorne sa počúvajte a neprerušujte.

    I. Organizačný moment.

    (L): - Chlapci, dnes prišli do našej skupiny hostia. Pozdravme ich.

    (L): - Postavte sa do kruhu. Pozeraj sa na mňa a nerozptyľuj sa. Sme už veľkí a dnes ukážeme našim hosťom to, čo sme sa dozvedeli. A aby náš jazyk dobre fungoval, urobme si niekoľko cvikov na jazyk.

    Artikulačná gymnastika

    Prišli na návštevu tlsté vnúčatá (deti nafúkli líca)

    S nimi tenké - iba koža a kosti. (líca vtiahnuté)

    Starí rodičia sa na všetkých usmievali (široký úsmev)

    Všetci sa natiahli, aby sa pobozkali. (napodobenina bozku)

    Ráno sme sa zobudili - pery s úsmevom, (široký úsmev)

    Čistili sme si horné zuby. (jazyk sa pohybuje - medzi hornou perou a zubami)

    Vpravo a vľavo, zvnútra i zvonku,

    Sme tiež priatelia s dolnými zubami.

    II. Úvod do témy hodiny.

    (L): - Dnes musíte prejsť náročnými testami. A tieto viacfarebné šípky nám pomôžu prejsť z jedného testu na druhý.

    (L): - Prišiel som k Materská škola a uvidel tento obrázok. Čo je tu podľa vás vyobrazené? (Písmená)

    (L): - Vyberte iba tie písmená, ktoré poznáte.

    (L): - Viete, že list je grafický obrázok zvuk. Ako ste zistili, že ide o písmeno, nie zvuk? (Vidíme písmená, píšeme a počujeme a vyslovujeme zvuky)

    (L): - Aké zvuky existujú? (Samohlásky a spoluhlásky)

    (L): - Aký je rozdiel medzi zvukmi samohlások a spoluhláskami? (Samohlásky sa dajú spievať - ​​nie je tam žiadna prekážka a spoluhlásky sa nedajú spievať - ​​jazyk, zuby, pery prekážajú)

    (L): - Spoluhlásky, ktoré sú rozdelené (na jemné a tvrdé, hlasové a hluché)

    (L): Dobrá práca, povedali ste všetko dobre.

    1. Hra „Šípka naživo“ (pomenujte prvý, posledný zvuk slovom)

    (L): - Teraz skontrolujem, ako môžete identifikovať zvuky na začiatku a na konci slova a charakterizovať zvuk. Postavte sa do kruhu.

    (L): - „Šípka“ bude postupne každý z vás. Prvý z nich bude stáť v kruhu ... (Dieťa stojí v strede kruhu a zobrazuje „šípku.“ Dieťa sa krúti okolo seba a vyťahuje pravú ruku dopredu. Zvyšok detí, ktoré sa držia za ruky, ide v kruhu so slovami:

    Náš šíp ožil

    Rýchlo, rýchlo sa točí!

    Vezmite kruh a otočte sa

    Teraz prestaň!

    Dieťa sa zastaví a ukáže na jedno z detí. Na koho „šípka“ ukázala, vytiahne obrázok z vrecka „šípky“, identifikuje prvý a posledný zvuk v ňom a dá mu charakteristiku.

    (L): - Dobre, a vyrovnali ste sa s touto úlohou.

    (L): - Vstaň na voľnej nohe.

    2. Vonkajšia hra „Pozor“ (rozdeľte slová na slabiky)

    (L): - Keď počujete signál „Pozor“, pozrite sa na exponovaný obrázok a ak je v slove 1 slabika (zostavte jednu po druhej), ak 2 slabiky (vo dvojiciach po 2 ľuďoch), ak 3 slabiky (každá po 3 osobách), ak sú 4 slabiky (každá po štyroch osobách). Nezabudnite prehltnúť slovo.

    3. Hra na interaktívnom stole „Zvukové schémy“

    (L): - Poďte všetci k stolu. Pozorne sa pozrite a povedzte mi, čo je na ňom zobrazené? (Zvuková schéma) Premýšľajte a povedzte mi, ktorý obrázok zodpovedá tejto schéme? Prečo?

    4.Zvuková analýza slova (každé dieťa rôzne slová, v závislosti od možností)

    (L): Dobrá práca, teraz choďte k stolom a rozložte každú zo svojich zvukových schém podľa obrázka. Vyberte obrázky a do práce.

    (L): Žiadosti: Prečítajte si slovo posunutím prsta po každom zvuku. Koľko samohlások, spoluhlások? Kde stojí zvuk ...? Na treťom mieste, aký je zvuk? Koľko slabík je v jednom slove? Prečo?

    5. Podpora podľa schémy

    (L): - Teraz pomocou tohto obrázku prídeme s návrhom a rozložíme ho podľa schémy.

    (L): Pracuje s každým individuálne.

    (L): Otázky: Prečítajte si vetu posunutím prsta po každom slove. Koľko slov je vo vete? Kde to stojí krátke slovo….? Na treťom mieste, aké je slovo?

    6. Hádajte list

    (L): - Šikovné dievčatá, bolo to veľmi ťažké, ale dokázali ste to. Poď ku mne, otoč sa chrbtom hosťom.

    (L): - Na tvoj chrbát si nakreslím písmeno a ty sa ho snažíš uhádnuť a rozložiť ho z rôznych predmetov, ktoré sú na tvojich stoloch.

    III. Zhrnutie lekcie.

    (L): - Čo sme dnes robili?

    (L): - Aká bola ťažká úloha?

    (L): - Ktorá úloha sa ti páčila najviac? Prečo?


    Synopsa čelnej hodiny v prípravná skupina pre deti s OHP na tému „Zvuk a písmeno I“


    Popis: súhrn pre logopédov prípravnej logopedickej skupiny detí s OHP

    Téma: „Zvuk a písmeno„ I “

    Účel: aktualizácia myšlienok o zvuku a písmeno „I“.
    Úlohy:
    upevniť myšlienku artikulačného obrazu zvuku [I];
    zlepšiť schopnosť charakterizovať zvuk podľa schémy;
    naučiť sa vyberať zvuk [A] z množstva samohlások, slabík, slov;
    rozvíjať fonemické vnímanie;
    zdokonaliť sa v určovaní polohy zvuku [I] slovom;
    posilniť vnímanie vizuálny obraz písmená „I“;
    zlepšiť zručnosti zvukovej analýzy;
    rozvíjať pozornosť, pamäť, vizuálno-obrazné myslenie;
    rozvíjať jemnú motoriku.
    zdokonaliť zručnosť pri vytváraní množných mien.

    Vybavenie: mnemotechnická tabuľka hádanky „Osol“, obrázky predmetov (osol, vŕba, oranžová, morka, korčule, brána, sediaci muž), plátno, pôdorysný popis popisu samohlásky, mnemotechnická tabuľka „Zvuk a písmeno“, magnetická písmená, farebné magnetické kruhy, jednotlivé zrkadlá na stupienku, zvukové pravítka, písmená kasy, tlačiarenské platne, štipce na prádlo.

    Priebeh hodiny:

    I. Organizačný moment:
    Učiteľ-rečový terapeut: - Ten, kto si pamätá slová začínajúce zvukom [A] alebo [U], si sadne.

    II. Hlavná časť:
    Logopéd: - Chlapi, pozrite sa na mnemotechnickú tabuľku a hádajte hádanku:
    Pane, ale nie vlk,
    Ušatý, ale nie zajac,
    S kopytami, ale nie s koňom.
    (Somár)

    Logopéd: - Do našej triedy prišiel oslíček Ijáčik. Aký je prvý zvuk, ktorý počujete v jeho mene? Osol chce skontrolovať, čo viete o zvuku [AND].

    Zvuková artikulácia [I]:
    Logopéd: - Chlapci, osol Ijáčik vás pozýva vziať si zrkadlá a pozrieť sa na svoje artikulačné orgány, keď vydáte zvuk [A] (zrkadlá sú počuť). Navrhuje sa vysloviť zvuk [I] a zvážiť artikuláciu.
    Logopéd: - Pozerajte sa do zrkadla. Vyslovujte dlhé a-a-a. Cítiť, čo robia pery, zuby, jazyk, hlasové záhyby.

    Zvuková charakteristika [AND]
    Učiteľ logopéda: - Povedz somárovi o zvuku [I]:
    1. Zvuk [I] - samohláska, „žije“ v červenom dome.
    2. Vyslovuje sa za účasti hlasu (cítiť vibrácie hlasiviek).
    3. Zvuk [And] možno skandovať, ťahať.
    4. Označené červeným kruhom.
    5. Pysky sú napnuté v úsmeve.

    6. Z úst voľne prúdi vzduch - brána v plote je otvorená.

    Logopéd: - Dobrá práca. Jeden, dva, tri - odstráňte všetky zrkadlá.

    Chyťte zvukovú hru
    Logopéd: - Chlapci, Eeyore chce skontrolovať, ako ste pozorní. Osol vysloví sériu zvukov, slabík a slov. A tlieskate rukami, ak počujete zvuk [A]. Pripravené. Spustené:
    U, A, I, A, U, O, I, O, U, I.
    IR, OM, IM, AT, KI, IT.
    FIR, VÍNA, JABLKO, TURECKO, KOZAK, IHLKA, SLIVKA, Kaša, MYŠ, FILÍN.

    Hra „Jeden z mnohých“:
    Logopéd: - Oslík Ijáčik priniesol loptu. Pomenujem predmet a hodím loptu. Kto ho chytí, pomenuje predmety, keď ich je veľa:
    ponožka - ponožky, pančucha - pančuchy, zámky, pastelky - pastelky, piesok - piesok, hrudka - hrčky, okvetné lístok - plátky, golier - obojky.

    Logopéd: - Aký zvuk počujete na konci každého slova?

    Hra „Určiť miesto zvuku slovom“
    Logopéd: - Chlapci, Eeyore vám priniesol obrázky (pripraví obrázky predmetov). Pomenujte čo to je. Čo majú tieto slová spoločné? (Vo všetkých slovách je počuť zvuk [A]).
    Logopéd: - Chlapci, poďme si ukázať IA, ako môžete pracovať so zvukovými pravítkami. Definujme miesto zvuku [AND] v slove turecko / korčule / oranžová.

    Dynamická pauza:
    (Prstová gymnastika „Oranžová“ k piesni E. Zheleznovovej „Zdieľali sme oranžovú“).
    Logopéd: - Pomaranč je obľúbeným ovocím osla Eeyore. Zaspievajme somárovi pieseň o pomaranči a pomôžme si prstami:

    Zdieľali sme pomaranč; Za každé slovo stisnú prsty do päste.
    Je nás veľa, ale on ním je.
    Tento plátok je pre ježka, Ohýbanie prstov, počnúc veľkým.
    Tento plátok je rýchly,
    Tento plátok je určený pre káčatá
    Tento plátok je pre mačiatka,
    Tento plátok je pre bobra,
    A pre vlka - šupku. Hádzací pohyb pravou rukou.
    Hnevá sa na nás kvôli problémom !!! Zatne päste a pritlačí si ich k hrudi.
    Utekajte kto kde! Prstovanie na stole prstami.
    Zubkova L.

    Vizuálny obraz písmena „I“
    Logopéd: - Chlapci, budeme opakovať podľa schémy: „Hovoríme a počujeme zvuk, písmeno vidíme a napíšeme“.


    Logopéd: - Aké písmeno označuje zvuk [I]? (Písmeno „I“). Pozri - toto je písmeno „ja“. Ako to vyzerá? (Navrhuje sa zvážiť obrázky „Ako vyzerá písmeno“).



    Zopakujme si báseň o písmene „ja“:
    Pozri sa na bránu:
    Prečo to nie je písmeno I?
    Medzi dvoma rovnými doskami
    Jeden ležal šikmo.
    V. Stepanov

    Logopéd učiteľa:- Z koľkých prvkov sa skladá písmeno „I“? Pamätajte, že „A“ je „správne“ písmeno (navrhuje sa vziať do úvahy mnemotechnickú tabuľku „Ľavé a pravé písmeno“).
    Logopéd učiteľa:- Pri pokladni nájdite písmeno „I“.
    Logopéd učiteľa: - Nakreslite do vzduchu písmeno „I“ (sediace a po celej dĺžke).
    Logopéd učiteľa: - Vytvorme písmeno „I“ z prstov:
    Ukazováky,
    Akoby boli stĺpy zamrznuté.
    Stredná ľavá časť sa trochu sklonila,
    Siahol som po pravom prste.

    Logopéd: - Vytvorte písmeno „I“ zo štipcov na bielizeň.
    Logopéd: - Dobrá práca. Jeden, dva, tri - vezmite všetko do domov.

    Zvuková analýza a napísanie slova z písmen pokladnice:
    Logopéd: - Chlapci, somár pre vás pripravil hádanku:
    Kučery spustené do rieky
    A bol som z niečoho smutný,
    A čo je smutné
    Nikomu to nehovorí.
    (Willow)

    Logopéd: - Napíšte slovo „IVA“ z písmen pokladnice. Kto chce ísť k tabuli a urobiť zvukovú analýzu slova „IVA“? Zvyšok to robí nezávisle. Teraz kontrolujeme, či má každý to isté?

    III. Zhrnutie lekcie:
    Logopéd: - Dobrá práca, chlapci. Donkey Eeyore sa vašej návšteve naozaj páčila!
    Logopéd: - Chlapci, o akom zvuku sme dnes hovorili? Akým listom sa označuje? Ako vyzerá písmeno „I“?
    Logopéd: - Ijáčik sa pre vás pripravil domáca úloha na strane 6 v pracovný zošit„Píšeme a čítame“ (Konovalenko). Naučte sa tiež hádanku o somárovi pomocou mnemotechnickej tabuľky.

    Povzbudzovanie detí. Rozchod.

    Tatiana Masasina
    Súhrn čelnej lekcie „Zvuk [a]“

    Predmet: Zvuk [a].

    účel: praktická asimilácia jasnej výslovnosti zvuk [a] v reči; vylučovanie zvuk z ucha z mnohých zvukov, slabiky, slová.

    Priebeh hodiny:

    1. Org. Moment. Ten, kto pomenuje časti dňa v poriadku, si sadne (ročné obdobia, roky, dni v týždni) ….

    2. Obrázky objektov: melón, astra, oranžová, akvárium, antilopa.

    Pomenujte, čo sa zobrazuje na kartách. Čo je prvé zvuk, ktorý počuješ?

    3. Funkcia zvuk.

    Zvuk sa naťahuje, spievané, nazývané samohláska. Označíme to červeným štvorcom.

    4. Správna výslovnosť zvuk A

    Zborová výslovnosť.

    Individuálne.

    2 prúžky: dlhé a krátke. ALE___

    aaaaaaaaa aa ...

    5. „Úlovok zvuk» ... V prúde zvuky: a, o, y, s, o, a, y, a, a, o, ....

    V prúde slabík: am, os, ko, ud, av….

    V slovách: aster, polievka, kino, abeceda ...

    6. „Zapamätať si“... Pamätajte a hrajte sa.

    Žralok - lekáreň, abeceda - aster, vodný melón - lekáreň - autobus, dule - Anna - Afrika.

    7. Zrátané a podčiarknuté. Čo zvuk naučili sme sa hovoriť správne? Uveďte charakteristiku zvuk [a].

    Hodnotenie aktivít detí.

    Súvisiace publikácie:

    Synopsa lekcie frontálnej logopédie pre deti stredného predškolského veku na tému „Zvuk U (zoznámenie)“. Cieľ: Oboznámiť sa.

    Súhrn hodiny frontálnej logopedie v rámci prípravy na výučbu gramotnosti „Zvuk [A], písmeno„ A “ Synopsa lekcie frontálnej logopédie v príprave na výučbu gramotnosti na tému: „Zvuk [a], písmeno A“ Účel: oboznámenie sa so zvukom [a],.

    Synopsa lekcie frontálnej logopédie v prípravnej skupine pre deti s FFNR „Zvuk [S] a písmeno C“ Synopsa frontálnych logopedických kurzov v prípravnej skupine. Téma: „Zvuk a písmeno C“. Ciele a ciele: Nápravné vzdelávanie.

    Synopsa lekcie frontálnej logopédie v seniorskej skupine „Sound N“ Súhrn tried pre seniorov logopedická skupina: Zvuk „H“ Obsah programu: 1. Oboznámiť deti so zvukom „H“. 2. Naučiť charakterizovať.

    Syntéza čelnej hodiny formovania fonetickej stránky reči v skupine seniorov s THR „Zvuk [U]“Účel: rozvoj schopností elementárnej zvukovej analýzy; rozvoj fonemického sluchu. Ciele: 1. Objasniť pojem „zvuk“. 2. Predstavte sa.

Zdieľajte so svojimi priateľmi alebo ušetrite sami:

Načítava...