Мораль байки "жаби, що просять царя". Переказ байки жаби просять царя

Байки І.А. Крилова - це особливий сатиричний жанр, успадкований з часів античності. В епоху класицизму байки ставилися до «низьких» жанрів, тому в них звучала проста розмовна мова. Героями байок могли бути або люди з народу, або тварини, що відображають певні риси характеру.

У байці «Жаби, що просять царя» героями стають Жаби, але це, звичайно, алегорія. Алегорія - іносказання - одна з характерних особливостей байки. Під Жабами маються на увазі люди, які просять богів дати їм государя. Зевес дав їм Царя, але це був осиковий пень, який ні на що не реагував. Відпочивши від страху, Жаби стали сміливі і зухвалі, а потім і зовсім ні в що не ставили нового владику. Попросивши Юпітера дати їм іншого Царя, «справді на славу», вони отримали собі на владу Журавля. Тепер на них чекала інша крайність: Журавель їв винуватих, «а на суді його немає правих нікого». Незабаром Жаби розкаялися у своєму бажанні і знову кликали Юпітеру, «що навіть їм не можна ... ні носа висунути, ні квакнути безпечно». Але тепер уже Юпітер не йде на поступки.

Заключні слова Юпітера - це мораль байки, коротке повчальне вислів, в якому полягає основний сенс байки:

«... Вам дано Цар? - так той був занадто тихий:

Ви збунтувалися у вашій калюжі,

Інший вам дано - так цей дуже лихий;

Живіть з ним, щоб не було вам гірше! »

Це урок людям: вони хочуть змінити своє життя через втручання ззовні, не враховуючи того, що суспільство повинно розвиватися поступово, історично. Дурні Жаби виходять тільки зі своїх уявлень про владу, але їх розуму не вистачає на те, щоб зрозуміти необхідність поступового розвитку суспільних відносин. За це їх і карає бог. У байці автором використовуються розмовні і просторічні висловлювання: «тріснув на царство», «з усіх Жаби ніг з переляку покидали», «ось ще дужче і квакання, і стогін», «ковтає їх, як мух». Багато слів і вирази застаріли ( «Пощо ж ви раніше жити щасливо не вміли?»). Але думка криловской байки не застаріла, вона як і раніше значна, викликає і смуток, і сміх в один і той же час.

Урок з літератури у 8 класі.

Тема урока:Життя і творчість І. А. Крилова.

Байка «Жаби, що просять Царя».

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

вид урокуКомбінований (бесіда, презентація)

Мета уроку - розвиток навичок самостійної роботи учнів і публічного виступу з повідомленням, набуття досвіду отримання інформації.

завдання:

Навчальні:

    Продовжити знайомство учнів з байками І. А. Крилова.

    Повторити і узагальнити знання про байки.

    Звернути увагу на мову, крилаті вирази, прислів'я і приказки.

виховують:

    Формувати емоційну культуру особистості і колективу.

    Працювати над вихованням почуття відповідальності за спільну справу.

    Формувати навички спілкування з однолітками.

Розвиваючі:

    Працювати над розвитком уяви та асоціативного мислення.

устаткування:

    Портрет І.А. Крилова;

    Фотографія пам'ятника І.А. Крилову в Літньому саду;

    Виставка книг І.А. Крилова і про І.А. Крилові;

Епіграф до уроку - слова М. Ісаковського:

Хто не чув його живого слова?

Хто в житті з ним не зустрівся своєї?
Безсмертні творіння Крилова
Ми з кожним роком любимо все сильніше.

ХІД УРОКУ.

1.Вступне слово вчителя.

До творчості І. А. Крилова, байкаря, поета і мудреця, освіченого людини своєї епохи, ми вже зверталися в 5 класі. Ми знайомилися з різними байками, термінами, що стосуються цього жанру. У 8 класі нам належить більш складна робота над байками.

2. Активізація розумової діяльності.

Складання кластера «БАСНЯ»

3. Актуалізація.

1. ВИКТОРИНА.

а) Де і коли народився І. А. Крилов?(В Москві 2 (13) лютого 1769 р.)

б) Як називалося перший літературний твір Крилова, написане в 15 років?(Комічна опера «Кофейница» 1784г.)

г) У якому році був надрукований 1-й збірник байкою Крилова?(1809г.)

д) Скільки всього збірок байок було написано Криловим?(9).

е) Як ім'я скульптора, автора пам'ятника Крилову, який знаходиться в Санкт-Петербурзі в Літньому саду?(Петро Карлович Клодт).

ж) З яких байок Крилова взяті ці вирази:

- «Він псування, він чума, він виразка тутешніх місць!»( «Кіт і кухар»).

- «Борони Боже і нас від отаких суддів».( «Осел і соловей»).

- «Все пройшло: із зимою холодної

Нужда, голод настає ».("Бабка та мураха").

- «Забудемо минуле, статуту загальний лад».( «Вовк на псарні»).

- «Як не корисна річ, ціни не знаючи їй

Невіглас про неї свій толк все до худу хилить ».( «Мавпа і окуляри»).

- «Що лестощі мерзенно, шкідлива; але тільки все не про запас ».( «Ворона і Лисиця»).

2. Робота з термінами

1. Що таке БАСНЯ?

Байка - це короткий алегоричний повчальний розповідь, частіше у віршах. У кожної байки є мораль - повчальний висновок.

2.МОРАЛЬ байки?

Байка починається або закінчується мораллю - висновком (повчанням), де пояснюється сенс байки.

3. Що таке іносказання?

Будь-байка - алегорія. Говориться про тварин, розумій: про людей.

4.Вспомніте, що таке АЛЕГОРІЯ?

АЛЕГОРІЯ (Грец. Allegorein - "говорити інакше") - іносказання, тлумачення закладеного в художньому творі прихованого, таємного сенсу.

4.Читання статті підручника.

В історії басенного творчості Крилова першим великим подією було надрукування перших байок в журналі, а слідом за тим і поява першої книги його байок в 1809г.

За змістом перша книга байок Крилова найцікавіша з усіх його байок збірок. Це пояснюється тим, що тут він цілеспрямовано проводить ті ж ідеї, ті ж погляди на життя, що і в 18 столітті. Тоді Крилов переконував читачів у тому, що для організації життя країни цар абсолютно не потрібен( «Пошта духів», «Каиб»). У такому ж освітленні виводиться цар в байках першої книги. Ось він в «Жабах, які просять Царя»:

Цар на диво був їм дано

Чи не метушливий, що не вертопрашен,

Степенен, мовчазний і важливий;

Дородство, зростанням велетень.

Ну, подивитися, так це чудо!

Одне в Царі лише було зле:

Цар цей був осиковий пень.

На зміну йому з'являється інший, цей:

Не любить балувати народу свого:

Він винних їсть, а на суді його

Ні правих нікого.

З ранку до вечора їх Цар по царству ходить

І всякого, кого ні зустріне він,

Негайно засудить і - проковтне.

Жаби просять нового царя, але отримують відповідь, що новий буде ще гірше: кращий цар - «порожнє місце», хороших царів «немає і бути не може».

Це найбільш різка і соціально гостра байка першої книги Крилова. У ці роки мрій монархії про конституцію, за часів Сперанського, Крилов дозволяє собі бути відвертіше у пресі, ніж коли б то не було в своєму житті.

Жабам стало не до вподоби

Правління народно,

І здалося їм зовсім не шляхетно

Без служби і на волі жити.

Щоб горю пособити,

Те стали у богів Царя вони просити.

Хоч слухати всякі нісенітниці богам б і не споріднене,

Цього одначе раз послухав їх Зевес:

Дав їм Царя ...

Тут, на початку байки «Жаби, що просять Царя», Крилов єдиний раз у своїй творчості використовував можливість-висловити свій ідеал державного правління, свою перевагу «народного правління» монархічного. Крилов говорить, що це дурниця: дурниця, безглуздість - проміняти вільне життя, народну свободу на життя під ярмом безмежно зростаючого гноблення. Богам, пише він, не варто було б і слухати такі дурниці. Але вони поспішили, з'явився цар ... і ось від одного царя до іншого життя все важче і важче. Мріяти про краще життя при якомусь кращому, «хорошому» царя - нелепо.Всякій новий цар буде тільки гірше і гірше. «Так у чому ж вихід?» - може запитати себе читач і згадати, прочитавши байку до кінця, про її початку, про вільне життя жаб при народному правлінні.

Що нового ви дізналися про погляди великого байкаря?

З чиїм ім'ям міцно пов'язувалося початок басенного творчості Крилова?

Про які нові байках ви дізналися?

5..Знайомство з байкою «Жаби, що просять царя» .Презентація.

- Виразне читання байки.

6. Бесіда

Про що ця байка?

(Крилов висловив свій єдиний раз свій ідеал державного правління, свою перевагу «народного правління» монархічного).

Що ж відбувається в байці?

Чому нам смішно і сумно водночас?

(Жаби просять собі царя: ... і ось від одного царя до іншого життя все важче і важче: «У Жабах кожен день великий недолік. З ранку до вечора їх Цар по царству ходить. І всякого, кого не зустріне він, Негайно засудить - і проковтне ». Значить, мріяти про краще життя при якомусь кращому, хорошому царе- безглуздо.)

У чому полягала управління Царів, які були послані до Жабам?

У яких рядках укладена мораль байки?

Хто її вимовляє?

7. Аналіз байки І.А. Крилова «Жаби, що просять царя».

Робота з класом з даного плану, запис конспекту в зошиті.

план:
1. Введення.
Байки - жанр, успадкований з часів античності.
2.Основні частина
Головна дійова особа байки - жаби:
а) використання алегорії;
б) хто мається на увазі під жабами?
3.Заключітельние слова Юпітера - мораль байки.
висновок

Байки І.А. Крилова - це особливий сатиричний жанр, успадкований з часів античності. В епоху класицизму байки ставилися до «низьких» жанрів, тому в них звучала проста розмовна мова. Героями байок могли бути або люди з народу, або тварини, що відображають певні риси характеру.
У байці «Жаби, що просять царя» героями стають Жаби, але це, звичайно, алегорія. Алегорія - іносказання - одна з характерних особливостей байки. Під Жабами маються на увазі люди, які просять богів дати їм государя. Зевес дав їм Царя, але це був осиковий пень, який ні на що не реагував. Відпочивши від страху, Жаби стали сміливі і зухвалі, а потім і зовсім ні в що не ставили нового владику. Попросивши Юпітера дати їм іншого Царя, «справді на славу», вони отримали собі на владу Журавля. Тепер на них чекала інша крайність: Журавель їв винуватих, «а на суді його немає правих нікого». Незабаром Жаби раская- лись в своєму бажанні і знову кликали Юпітеру, «що навіть їм не можна ... ні носа висунути, ні квакнути безпечно». Але тепер уже Юпітер не йде на поступки.
Заключні слова Юпітера- це мораль байки, коротке повчальне вислів, в якому полягає основний сенс байки:
«... Вам дано Цар? - так той був занадто тихий:
Ви збунтувалися у вашій калюжі,
Інший вам дано - так цей дуже лихий;
Живіть з ним, щоб не було вам гірше! »
Це урок людям: вони хочуть змінити своє життя через втручання ззовні, не враховуючи того, що суспільство повинно розвиватися поступово, історично. Дурні Жаби виходять тільки зі своїх уявлень про владу, але їх розуму не вистачає на те, щоб зрозуміти необхідність поступового розвитку суспільних відносин. За це їх і карає бог. У байці автором використовуються розмовні і просторічні висловлювання: «тріснув на царство», «з усіх Жаби ніг з переляку покидали», «ось ще дужче і квакання, і стогін», «ковтає їх, як мух». Багато слів і вирази застаріли ( «Пощо ж ви раніше жити щасливо не вміли?»). Але думка криловской байки не застаріла, вона як і раніше значна, викликає і смуток, і сміх в один і той же час.

7.Підсумок уроку.

Відзначимо що нового дізналися ми сьогодні? У чому полягала особливість роботи на уроці?

Давайте відзначимо, які з поставлених нами цілей ми не досягли? Про що забули? Які теоретичні відомості нам потрібно ще повторити? Над якими словами потрібно ще попрацювати?

8. Диференційоване домашнє завдання:

1) Відповідь на проблемне питання - Який висновок ми можемо зробити, прочитавши байку Крилова? Чому вона нас вчить?

2) Порівняльний аналіз байок Крилова і лаванди по темі уроку.

Випереджаюче завдання .:

Читання байки «Обоз», знайти історичну основу.

Аналіз байки «Жаби, що просять царя» дозволяє підкреслити негативне сприйняття правителів і керівників в суспільстві. Твір, написаний понад 200 років тому, в певних випадках може бути прикладом для деяких і сьогодні.

Від Езопа до Крилова

З часів античної літератури байка займала особливе місце. Їй вдавалося помітити такі риси людського характеру, які завжди вважалися хибними і викликали негативні почуття. Першим, хто заговорив про людські мінуси мовою байки, був наймудріший давньогрецький поет-філософ Езоп. Здатність не називати конкретну особу, вдаючись до алегорії, вказувала на недоліки, з якими необхідно боротися.

Його послідовником став Лафонтен. «Жаби, що просять царя» - байка, що належить його перу. Алегорія дозволяє авторам зробити головними героями представників тваринного світу. Щоб зрозуміти, як діє такий прийом, потрібно провести аналіз байки «Жаби, що просять царя».

Отже, про що ж цей твір? Давним-давно мешканкам боліт захотілося, щоб ними керував цар. Юпітер послухав їх прохання і відправив в їх царство величезного осикового колоди. Жаби боялися його, але потім, Розхоробрившись, стали бешкетувати, незважаючи на високий титул свого нового повелителя.

Колода нічому не перешкоджав, ні в чому не дорікав своїх підданих. Але так нічого і не зробив корисного для них. Це викликало невдоволення в усьому оточенні царя. Жабам захотілося государя розторопного, і вони знову звернулися з таким проханням до Юпітера.

Зійшла на трон змія. Моторна і красива, вона строго карала за непослух. Навіть ні в чому не винні жаби ставали її обідом. Що залишилися в живих поскаржилися небесному владиці. Юпітер здивувався, але відмовив в черговий прохання жаб, пообіцявши їм надіслати в якості царя правителя ще гірше колишніх.

застереження Зевса

Не тільки Лафонтен написав про невдоволення тими, хто стоїть при владі, до цієї теми звертається і Крилов, «Жаби, що просять царя» - байка, яка є і в його збірнику. Під жабами у маються на увазі люди. У Крилова як і раніше першим безсловесним правителем стає осиковий пень, якого змінив Журавель.

Для того щоб внести контрастність в процес правління і яскравіше змалювати становище жаб, автори байок вибирають в якості других царів змію і журавля, тому що обидва вони люблять поласувати жабами. Було дано тихий і спокійний цар, його недооцінили, тихого і спокійного життя не захотілося, занадто нудною і нецікавою здалася вона жабам. А інший щось ще гірше виявився. Недарма кажуть: «Від добра добра не шукають». «Живіть з ним, щоб не було вам гірше!» - застерігає жаб Зевс.

Проведённийаналіз байки «Жаби, що просять царя» допоможе визначити, в чому в цій байці мораль. А вона проста: не можна все змінити відразу. Необхідно враховувати, що в природі все має свій розвиток, але воно відбувається поступово. Якби жаби зазнали, вони пристосувалися до опецьку і навіть навчилися отримувати зі спілкування з ним величезну користь. Суть баєчної моралі не втратила своєї актуальності.

Про римі, характерах героїв

Байка, яку написав Іван Андрійович Крилов ( «Жаби, просящіецаря»), в віршах. У автора дуже чітка рима: бочком - ниць, поруч - задом, державу - славу.

Головний недолік, що панує в суспільстві і зазначений автором -хворобливі пристрасть до змін, небажання приймати існуючий стан таким, яке воно є, бажання поміняти свій попередній спосіб життя, не спираючись на минуле і на свій досвід. Жабам стало «зле в очах правління народно», «не сподобалося жити вільно і вільно».

Найбільш яскравими запам'ятовуються фразами у автора є: «тріснув на царство», «здалося зовсім неблагородно».

Головними героями байки є жаби, вони знаходяться в постійному контакті з Зевсом і мінливими царями. Через характерних рис характеру можна назвати їх:

  • боязкими;
  • підлесливими перед тими, хто набагато вище їх за статусом.

Але як тільки вони відчувають безкарність, вони тут же демонструють свою зневагу до царя, повернувшись до нього спиною. Зевс ж дуже уважно ставиться до всіх прохань, зверненим до нього.

  • Цар колода мірою важливо, мовчазний, величезного зросту.
  • Журавель іншого характеру, не любить нікого балувати і робити комусь поблажливості. Він має два образи. Це птах, що пожирає жаб. Грозний цар, який карає своїх підданих без розбору.

народність твори

У байці «Жаби, що просять царя» моральможно замінити на відомі прислів'я: «краще синиця в руках, ніж журавель у небі», «від корму коні не нишпорять», «від добра добра не шукають».

Крилов завжди любить показати через сміх і незлобно подшучивание, над якими моментами варто задуматися. А їх в байці безліч.

Як відомо, люди забирають з відомих творів яскраві вирази, які активно використовують у своїй повсякденній мові, тим самим роблячи ці вирази крилатими, афористичним. Ці фрази прикрашають лексику говорить. До того ж розмовна мова наближає твір до народу. Ось деякі приклади: «щоб горю пособити», «ковтає, як мух», «ні носа висунути», «пошто ж - чому».

Погляди Крилова і їх вираження в байках

У будь-якому випадку, фраза сказана Зевсом в самому кінці твору, справляє незабутнє враження. Звучить вона так: "Живіть з ним, щоб не було вам гірше!". Таким чином, аналіз байки "Жаби, що просять царя" дозволяє сказати, що це дуже різка і гостра тема, в якій автор постарався максимально виразити своє негативне ставлення до правлячої імператорської верхівці. Байкар вважав, що царів хороших не буває і кожен наступний правитель буде тільки гірше. За своє творче життя багато написав бісенят Іван Андрійович Крилов: "Жаба, яка просить царя", "Обоз" та інші, в яких він, не боячись покарання, сміливо показує своє ставлення до російських царів.

Таким чином мораль байки можна застосувати і в даний час. Як би не був хороший керівник, правитель - людина завжди висловлює своє невдоволення його роботою і хоче нового. А він може виявитися липовим колодою або журавлем.

Байки І. А. Крилова - це особливий сатиричний жанр, успадкований з часів античності. В епоху класицизму байки ставилися до "низьким" жанрами, тому в них звучала проста розмовна мова. Героями байок могли бути або люди з народу, або тварини, що відображають певні риси характеру.

У байці "Жаби, що просять царя" героями стають Жаби, але це, звичайно, алегорія. Алегорія - іносказання - одна з характерних особливостей байки. Під Жабами маються на увазі люди, які просять богів дати їм государя.

Зевес дав їм Царя, але це був осиковий пень, який ні на що не реагував.

Відпочивши від страху, Жаби стали сміливі і зухвалі, а потім і зовсім ні в що не ставили нового владику. Попросивши Юпітера дати їм іншого Царя, "справді на славу", вони отримали собі на владу Журавля. Тепер на них чекала інша крайність: Журавель їв винуватих, "а на суді його немає правих нікого". Незабаром Жаби розкаялися у своєму бажанні і знову кликали Юпітеру, "що навіть їм не можна ... ні носа висунути, ні квакнути безпечно".

Але тепер уже Юпітер не йде на поступки.

Заключні слова Юпітера - це мораль

Байки, короткий повчальне вислів, в якому полягає основний сенс байки:

"... Вам дано Цар? - так той був занадто тихий:

Ви збунтувалися у вашій калюжі,

Інший вам дано - так цей дуже лихий;

Живіть з ним, щоб не було вам гірше! "

Це урок людям: вони хочуть змінити своє життя через втручання ззовні, не враховуючи того, що суспільство повинно розвиватися поступово, історично. Дурні Жаби виходять тільки зі своїх уявлень про владу, але їх розуму не вистачає на те, щоб зрозуміти необхідність поступового розвитку суспільних відносин. За це їх і карає бог.

У байці автором використовуються розмовні і просторічні висловлювання: "тріснув на царство", "з усіх Жаби ніг з переляку покидали", "ось ще дужче і квакання, і стогін", "ковтає їх, як мух". Багато слів і вирази застаріли. Але думка криловской байки не застаріла, вона як і раніше значна, викликає і смуток, і сміх в один і той же час.


(No Ratings Yet)


Related posts:

  1. У байці розповідається, що Лев, чуючи скарги на багатіїв, на сильних світу цього і на суддів, відправився оглядати свої володіння. Незабаром він наткнувся на Мужика, жарівшего живцем на сковороді риб. Той, відповідаючи на питання Льва (царя), сказав, що він і народ (риби) зібралися його вітати, тому вони і махають головами і хвостами. Лев повірив, лизнув [...] ...
  2. Багато байки І. А. Крилова присвячені конкретним історичним ситуацій, зокрема війні 1812 року. Автор використовує характерний для байки прийом - алегорію, то треба інакше. Така байка "Обоз". З історії відомо, що полководець М. І. Кутузов піддавався постійним нападкам Олександра I за свою стратегію і тактику. Нетерплячий цар не міг зрозуміти ухилення Кутузова від рішучих [...] ...
  3. Байка Л. М. Толстого написана в прозовому стилі. Герої байки - Мурахи та Стрекоза. Автор представляє нам мурах як працьовитий народ, Стрекоза ж зображена ледаркою, яка любить тільки розваги і не думає про завтрашній день. За підсумками байки кожен герой отримує те, що він заробив. Байки І. Хемницера, І. Крилова і Л. Толстого схожі сюжетом [...] ...
  4. Байки І. А. Крилова - прекрасна школа спостережень життя, явищ, характерів. Байки зацікавлюють і динамічними сюжетами, і зображенням характерів дійових осіб, зокрема тварин, комах, птахів. Однак тварин, комахи і риби в байках, за влучним висловом І. Франка, "однією бровою підморгують на людей". Отже кожна прочитана байка викликає у людини роздуми. Читаючи байку "Дем'янова юшка", [...] ...
  5. При загальній оцінці байок Крилова треба сказати, що головні художні достоїнства їх полягають, по-перше, в мові і художності форми, а "по-друге, в вражаючою опуклості і реалізм. Крилов говорить чисто-російським, народною мовою; він вживає часто зменшувальні, - "куме", "светик", - або такі вирази і звороти мови, які властиві тільки простонародному, побутового мови: "наречена-дівчина Смишляєв нареченого", "відколи [...] ...
  6. Байки, Перша книга байок Крилова, що вийшла в 1809 р, мала приголомшливий успіх. У пору гострої боротьби між сентименталізмом, класицизмом і народжується романтизмом реалістичні байки Крилова здобули верх: вони були визнані всіма. Народний погляд на життя, мужицький дух визначили його басенное творчість. За три десятиліття Крилов написав 204 байки, що увійшли до золотого фонду російської літератури. Вони [...] ...
  7. З дитинства ми знаємо байки Крилова. Зрозумілі, легкі, мудрі вірші западають в душу. Мораль - а воно в байці присутній обов'язково - потроху засвоюється, і сила його впливу величезна. Байки вчать бути чесним, любити Батьківщину, працювати для блага людей, допомагати слабким, не брехати, не заздрити. Вони застерігають від поганих вчинків і підказують хороші. Байок звірі [...] ...
  8. 1. Майстерність байкаря Крилова. 2. Російська колорит байок. 3. Новаторство Крилова. 4. Алюзія в байці. Справа в тому, що в кращих байках Крилова немає ні ведмедів, ні лисиць, хоча ці тварини, здається, і діють в них, але є люди, і до того ж російські люди. В. Г. Бєлінський Перша книга байок І. А. Крилова з'явилася в 1809 [...] ...
  9. Які людські пороки і недоліки висміює в своїх байках І. А. Крилов? Кожна байка Крилова - це "скринька з секретом". У ній міститься і мудру пораду, і застереження, і прохання. Почути голос автора дано не всім. Ті, хто хоче позбутися від вад і недоліків, почує і зробить висновок. Зарозумілий, самозакоханий, нечесний не знайде в байці [...] ...
  10. Чому ж Крилов не виступив в жанрі байки в той час, коли вона була долею третьорядних літераторів, т. Е. Коли звернення до байки більше відповідало його літературному положенню? Тепер же, отримавши визнання в якості комедіографа, він назавжди залишає театр, роблячи вибір на користь іншого жанру. Весь шлях Крилова в літературі представляє рух до різних жанрів, які [...] ...
  11. Крилов в своїй байці розповідає нам про Мавпу, у якій погіршився зір. Вона вирішила допомогти собі і обзавестися окулярами, такими як у людей. Однак вона ніколи не носила окуляри, і користуватися ними вона теж не вміла. Коли Окуляри Потрапили до неї в руки то Мавпа початку прикладати їх до тімені, то вертіла їх, одягала на [...] ...
  12. Крилов Іван Андрійович - знаменитий, відомий на весь світ байкар. Кожне з його творів - це повчальний шедевр. З самого дитинства вчителі та батьки дають нам читати байки Крилова, щоб ми росли і виховувалися на правильних прикладах і мораль. Так, відомий твір Івана Андрійовича "Квартет" вчить нас бути більш самокритичними. Адже за сюжетом байки проблема [...] ...
  13. Художня майстерність Крилова в його байках воістину абсолютно. Але відточений вірш давався Крилову ціною великих складнощів. Ретельно обробляючи свої байки, Крилов багато рядки переписував по десять, двадцять разів, підбираючи єдині, незамінні вираження і слова для кожного рядка і фрази. Та й написавши байку, він продовжував удосконалювати її текст. "Я до тих пір читав мої нові [...] ...
  14. Байка - це коротка розповідь, в якому укладено алегоричний сенс. Іносказання, алегорія з'являються, коли абстрактну думку, поняття письменник замінює зображенням конкретного предмета, живої істоти або явища реального життя. Діють в байках зазвичай звірі, птахи, комахи, що мають людські риси в своїх діях і промовах. У Стародавній Греції байки відомі з V-VI століть н. е. Побутували байки [...] ...
  15. Іван Андрійович Крилов народився 2 лютого 1769 року в Москві і походив з "обер-офіцерських дітей", батьки яких ціною важкої польової служби домагалися іноді дворянського звання. Андрій Прохорович Крилов, бідний армійський офіцер, за зобов'язаннями служби часто міняв місце проживання. Коли народився майбутній байкар, батько жив в Москві, але незабаром, з початком бунту, його зі [...] ...
  16. У байках Крилова чітко проявився мужицький демократизм, симпатії автора до народу-трудівника. Поет виступає викривачем вад, сміливо бичує царів і їх прислужників, прорікає істину, не боячись кари. А. А. Бестужев, що вирізняв подвижництво письменників-сатириків, підкреслив народність і національну самобутність творчості Крилова: "... Самобутній, неповторний Крилов оновлював почасово і розум, і мова російська в усій їх народності. Тільки у [...] ...
  17. Твори чудового російського байкаря І. А. Крилова мають всесвітню популярність. Захоплення і широкий інтерес викликали байки в XIX столітті, не втрачають вони своєї актуальності і зараз. Що ж є причиною такої дивної живучості цих коротких віршованих історій? Гоголь не дарма називав байки Крилова "книгою мудрості самого народу", адже в них відбилися ті людські якості, які [...] ...
  18. Твір за творами Езопа та Івана Крилова. Основоположником байки вважають античного раба-художника Езопа. Дійсно, мудрість його байок настільки глибока і невичерпна, що протягом багатьох століть нею користуються байкарі. Вони створюють нову форму для байки, вдосконалюють її, але не вважають за потрібне змінювати її зміст, яке є завершеним, а тому вічним. Розглянемо три байки Езопа, [...] ...
  19. Твори великого російського байкаря Івана Андрійовича Крилова знайомі нам з самого дитинства. Він писав чудові короткі розповіді повчального характеру - байки, в яких засуджував і висміював людські недоліки. Дійовими особами в байках виступають тварини, предмети, в яких виявляються людські якості. Байки Крилова стали широко відомі ще за його життя, але до сих пір користуються великою [...] ...
  20. Однією з перших форм художнього мислення поряд з міфом була байка - коротка розповідь, найчастіше у віршованій формі, переважно сатиричного характеру. У чому ж секрет такого довголіття літературного жанру? Чому вчить нас байка? Найчастіше героями байки є звірі, рослини, неживі предмети, які дають можливість говорити про недоліки або недоліки людей. І читач, як [...] ...
  21. "Риб'ячі танці" - найвідоміша байка. Ця байка дійшла до нас у двох варіантах, так як перший її варіант не пропустила цензура. Хоча другий варіант більш оброблений, для нас більший інтерес представляє перший, "чорновий", бо він в дусі всієї творчості Крилова і, природно, "в дусі" прогресивної російської літератури. У першого, "чорнового", варіанти несприятлива для влади розв'язка. [...] ...
  22. Байка, як казка, порушує логічні відносини живого-неживого і широко користується уособленням. Ось чому в ній на рівних з людиною діють тварини і рослини, речі і явища природи, яким надаються форми людських відносин і побуту. Саме це визначає систему образів в байках Крилова. У них, поряд з людьми, частіше за все є представниками нижчих станів, діють тварини, [...] ...
  23. До 1811 року відноситься "вороненя" з "мораллю", яка стверджує якусь тривіальну істину: Що сходить з рук злодіям, за те злодюжок б'ють. Мабуть, картина загального, повального державного злодійства і народила цю байку. Звідси і йдуть уподібнення. Головний злодій - злодій на троні, Орел. Це він вихопив ягняти з стада, що і "взманіло" Вороненка, підбило його на подвиг. [...] ...
  24. "Бджола і Мухи" - байка 1817 року. До цього часу образ Бджоли у Крилова вже склався. До речі, в 1827 році він напише байку "Муха і Бджола", де характер "працьовитої" хвалько 1808 роки ( "Муха і дорожні") буде розкритий дещо в іншому ламанні, але, взагалі-то кажучи, в тій же якості. У байці "Бджола і Мухи" поет розглядає [...] ...
  25. Що називається байкою, і які її головні ознаки? Байка - це невелике, здебільшого віршований розповідь повчального характеру, героями якого виступають звірі, люди, рослини або предмети. Головна думка називається мораллю. Вона може знаходитися як на початку, так і в кінці байки. Обов'язковою для байки є використання алегорії, сатири, іронії. Алегорія (в перекладі з грецького означає [...] ...
  26. Рішення вправ. Сторінки 34-43: БАСНИ. РУССКИЕ байкаря БАСНИ. РУССКИЕ байкаря с. 34. Бабка і мураха (І. А. Крилов) І. А. Крилов зобразив Мурахи працьовитим і старанним. Вступ: "Стрибуха Стрекоза Лето красное проспівав; Озирнутися не встигла, Як зима котить в очі ". Мораль: "Ти все співала? Це справа: Так піди ж, потанцюємо! " І. А. Крилов говорить про [...] ...
  27. Як ви поясните, чому байка названа "вороненя", а не "Орел і вороненя"? Байка названа "вороненя" тому, що в ній саме вороненя отримує заслужений і суворий урок. Байка говорить про дурне наслідування, при якому герой прагне бути рівним тому, хто не дорівнює йому під силу. Чим можна пояснити невдачу Вороненка: невмінням розрахувати сили, жадібністю, зарозумілістю, просто [...] ...
  28. 1. Прочитайте всі байки про Вороні і Лисиці і порівняйте їх. Можна порівняти дві з них - ті, які вам більше сподобалися. Всі ці байки побудовані на одному сюжеті: улеслива Лисиця (Лис) хоче обманом добути те, чим володіє Ворон (Ворона), і їй це вдається. І те, що у Езопа і Лафонтена це Ворон, а у [...] ...
  29. Здавалося б, приємно знаходитися за столом, коли тебе від душі пригощає сусід. Тим більше, якщо, як він каже: "Ушиця, їй-же-їй, на славу зварена!" Однак з Фоки вже давно котився градом піт, а все тому, що перебування за столом для нього стало гірше тяжкої, виснажливої \u200b\u200bроботи. "Сусіде, я ситий по горло ..." - благає він. У байці [...] ...
  30. І Крилов тим великий і понині, що в своїх творах створив і розгорнув струнку філософію вільної праці, філософію творчості і творення, розкрив суспільне значення і характер праці, звівши цю тему в ранг національно-патріотичного гідності і показавши її всесвітньо-історичне значення. Його байка 1811 року "Листи і Коріння" знаходиться на стику двох планів теми. Вдало знайдена алегорія [...] ...
  31. Байка "Вовк і Ягня" відноситься до ранніх. Вона написана в 1808 році і увійшла в першу книгу, видану рік по тому - в 1809-м. На книгу відгукнувся не один літератор. У їх числі Жуковський. Але він не удостоїв розбору цього, одного з найдосконаліших (так полюбилися читачеві) творів байкаря. Байка починається з постулату, вираженого в гранично стислій, [...] ...
  32. "Рада Мишей" - байка про раду хвостатих, куди не слід допускати безхвостих. І нарешті в борошняному скрині відкритому засіданні ... Хвостатих. На якому проте виявилася безхвоста щур. Що і схвилювало молодого мишеняти. "Де ж подівся наш закон?" - питає він сиву Миша. На цей голос обурення молодого мишеняти пішов заспокійливий відповідь старої Миші: ... "Мовчи! [...] ...
  33. Байки Крилова - прекрасна школа спостережень життя, явищ, характерів. Байки зацікавлюють і динамічними сюжетами, і зображенням характерів дійових осіб, зокрема тварин, комах, птахів. Кожна прочитана байка викликає у людини роздуми. Читаючи байку "Дем'янова юшка", розумієш: історія, яку розповідає автор, зовсім не про конкретних Дем'яна та Фоку й не про вусі і надмірному гостинність. Дем'ян [...] ...
  34. Байка "Гуси" - одне з центральних творів усієї творчості великого байкаря. У ній його антикріпосницькі погляди знайшли своє граничне вираження. Це не осміяння хвастощів, що не сатира на людей, що хваляться заслугами предків (як схильні думати деякі вчені), - вона висловлює самі основи демократичної ідеології Крилова і б'є теж по самим основам ідеології кріпосників. Адже принцип "первородства", рід, [...] ...
  35. Звернемося до байки 1830 року. Її назва "Лев". Просто "Лев", без "і". Лев, так би мовити, в чистому вигляді. І байки істина дана теж у чистому вигляді: до розповіді немає пояснення, немає моралі. Одна лише картина, знята з дійсності. Картина, правда, алегорична, але тим вона правдивіше. Отже, коли Лев став старий і кволий, йому набридла жорстка [...] ...
  36. У байці "Чиж і Їжак" (1814) мова йде про поезію, її сутності, її правді, про оспівуванні героя, про справжню героїку і справжній героїзм, про великих світу цього, про обов'язки поета перед життям і перед правдою. Байка хитра. У ній Крилов відмовився співати Олександра Першого. Зробив він це тонко і хитромудро, але так, щоб кожен розумів, [...] ...
  37. Підготовка до ЄДІ: Твір Аналіз байок "Квартет" і "Лебідь, рак і щука" Байки Крилов І. А. Коли між товаришами немає згоди, на лад, як відомо, їх справа не піде ... Однак, "згода в товаришах" - це не єдина умова успішної діяльності. Кожен з учасників проекту повинен володіти необхідними здібностями, в іншому випадку, якщо сліпий веде сліпого [...] ...
  38. У байці "Строкаті вівці" Лев сам хотів ізнічтоженія овець, але тим не менше Крилов уважно стежить - а як працює система, тобто що вона собою являє. Байка починається так. Лев не злюбив строкатих овець і хотів було просто перевести їх, однак це було б несправедливо, адже, зауважує Іван Андрійович, Він не на те в лісах [...] ...
  39. Відомо, що сюжети багатьох байок виникли ще в давнину, але байкарі різних країн використовують їх для написання нових творів. Як виникає новий твір на основі відомого сюжету, спробуємо дослідити це на прикладі байок Езопа і Крилова. Езоп - легендарний поет, якого вважають засновником жанру байки. Байки Езопа прозові, розповідні, лаконічні. Головне увага приділяється сутичці між [...] ...
  40. Давньогрецький напівлегендарний байкар. Ім'я Езопа зустрічається в роботах історика Геродота (V ст. До н. Е.), Який повідомляє, що Езоп жив на острові Самос, був рабом з фізичними вадами, з часом став вільним, писав байки. Збірник Езопа містить 426 байок, написаних прозою. Твори його короткі, мораль досить пряма і лаконічна. Наприклад, мораль байки "Ворон і Лисиця" [...] ...

У байці «Жаби, що просять царя» відбуваються одночасно смішні й сумні речі. Жаби не зуміли жити при «правлінні народному», тобто без верховної влади. Вони стали просити у богів царя.

Двічі боги посилали їм правителя, обидва рази це мало сумні наслідки. У першому випадку «цар цей був осиковий пень», а в другому - Журавель.

Перший правитель не влаштував жаб своєю терпимістю, і вони стали вести себе так, як кому заманеться. Журавель же був крутий і швидкий на суд, «кого не зустріне він, негайно засудить і проковтне». Третю прохання (змінити цього правителя) боги не задовольнили.

Алегорія в байці прозора. Жаби - обивателі, що становлять більшу частину держави. Царі - через ці образи показані два типи управління державою.

У байці відображені такі думки байкаря:

Народ не може сам керувати своїм життям, готовий відмовитися від свободи невідомо в ім'я чого;

Якщо цар спокійний, народ починає зловживати службовим становищем, але це йому не подобається;

Правитель «іншого характеру» не влаштовує народ своєю жорстокістю;

- «глас з неба» (думка богів) оцінює поведінку жаб як безглуздя,

Варіанта «хорошого» царя боги не пропонують, тому що народ його не заслужив.

Нам дійсно смішно і сумно водночас. Забавно описано поведінку жаб-обивателів, смішно характеризується перший правитель. Сумно від того, що показано відсутність самосвідомості у народу, що правителі далеко не ідеальні, але кращих не буде.

Російська історія має багато подібних прикладів.

Байка починається іронічним і трохи сумним розповіддю про те, що жаб не влаштувала вільне життя, життя «без служби і на волі». Вони самі, добровільно, попросили у богів дати їм царя.

Управління першого царя полягала в тому, що він був пасивний, що призвело до деякого хаосу: жаби знахабніли, перестали його поважати і шанувати. Правління Журавля було прямо протилежним: покарання було основним його правилом, жаби злякалися, тому що всюди стали бачити небезпеку для життя.

Виходить, що справжнього державного правління Крилов не показав. Можливо, він вважав, що влада і народ завжди знаходяться в конфлікті. Ще можна припустити, що народ заслужив таких правителів, провинившись тим, що не зміг жити при «правлінні народному».

Підсобити - допомогти; осиковий колода - неотесаний, «важкий», дурний і грубий чоловік; в жабах кожен день великий недолік - кожен день карається (гине) велика кількість жаб; приходить чорний рік - час невдач, печалі.

Мораль байки міститься в заключних рядках. Слова ці ( «Пощо ж ви раніше жити щасливо не вміли?», «Живіть ж з ним, щоб не було вам гірше!») Вимовляється богами з небес.

У звичайному житті ці слова можна вимовити тоді, коли слід нагадати комусь чи самому собі про те, що ми завжди маємо можливості, які через недогляд не використовуємо, потім буває багато проблем, винні у виникненні яких ми самі.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...