Що таке блакить сліпить очі. Конспект ОД в старшій групі дитячого садка

конспект освітньої діяльності в старшій групі Тема: «Читання віршів про весну»

мета:
Залучати дітей до поезії,
розуміти і відтворювати образність мови вірші.
Завдання виховання:
Виховувати інтерес до російської поезії, показати співучість мови вірші ..
Виховувати любов до художнього слова.
Завдання розвитку:
Розвивати слухове увагу при сприйнятті вірша.
Сприяти розвитку творчої уяви, почала логічне мислення.
Збагачувати і активізувати словниковий запас за рахунок слів: небосхил, блакить, сліпить очі, хребет, древа оголені, ветхий, незримий, заздоровний; помічати виразні засоби.
Завдання навчання:
Продовжувати знайомити дітей з творами про весну;
Формувати мотиваційно - комунікативні навички, вміння правильно формулювати і доводити (при необхідності) правильність своїх переконань.
Формувати елементарні вміння аналізувати твір (його зміст).
Сприяти розвитку вміння висловлювати в мові свої почуття, що виникають при прослуховуванні віршів про весну.

Конспект освітньої діяльності

Хлопці, послухайте, що це за звуки? (Звуки співу птахів, шуму дощу, дзюрчання струмка).
-К якого часу року можна віднести ці звуки? (Весни)
-Чому ти Надя (Ліза, Максим і т.д.) так думаєш?
-Тому, що крапель буває навесні.
-Хлопці, Віра загадала, мені загадку допоможіть, будь ласка, її відгадати.
-Я розкриваю нирки, в зелені листочки.
Дерева одягаю, посіви поливаю,
Рухи сповнена, звуть мене ... (весна)
-по якими ознаками ви здогадалися, що це весна?
-Спасибі за підказку, я з вами згодна!
- Як ви думаєте про що ми з вами сьогодні поговоримо?
- Хлопці, давайте згадаємо, які зміни відбуваються в природі навесні?
Сонечко піднімається все вище. Біжать струмки. Сніг тане. Набухають бруньки. Птахи повертаються з теплих країн. Після зимової сплячки прокидається ведмідь.
-Давайте подумаємо, з якими предметами і явищами можна порівняти весну?
Відповіді дітей. (З крапельками з бурульок, з яскравими сонячними променями, з квітучими пролісками, з дзюрчанням потічків, з прильотом птахів)
-Які ви молодці.
Весна-це пора року, що подобається всім. Люди творчі намагаються відбити свої почуття і емоції у творах.
Що роблять композитори?
Складають музику.
-А художники?
Пишуть картини.
-А поети?
Складають вірші.
-Яким іншим словом можна назвати вірші?
Поезія.
-Я недавно прочитала одна чудова сіхотвореніе про весну, хочете щоб я вам його прочитала?
«...» Євген Баратинський
Весна, весна! як повітря чисте!
Як ясний небосхил!
Своєю Лазур живий

Сліпить мені очі він.
Весна, весна! як високо
На крилах вітерця,
Пестячи до сонячних променів,
Літають хмари!
Шумлять струмки! блищать струмки!
Взревев, річка несе
На тріумфуючий хребті
Піднятий нею лід!
Ще древа оголені,
Але в гаю ветхий лист,
Як колись, під моєю ногою
І гучний і запашний.
Під сонце саме замайорів
І в яскравій височині
Незримий жавронок співає
Заздоровний гімн весни.
(Пауза)
- А тепер, скажіть мені, будь ласка, який настрій було у вас?
Веселе, радісне, щасливе.
Яке це вірш? Веселий, сумний, сумний або урочисте?
Веселе, радісне.
Скажіть хлопці, якими словами автор описує весняне небо?
Відповіді дітей.
Підтверджую висловлювання дітей рядками з вірша: (презентація Е. Баратинський)
Весна, весна! як повітря чисте!
Як ясний небосхил!
-Як ви розумієте такий вислів автора:
Своєю Лазур живий
Сліпить мені очі він.
Яскраве світло або блиск від снігу світить в очі так, що боляче дивитися. Очам боляче.
Скажіть, хлопці, як ви думаєте, з чим порівнює автор весняний вітер?
З птахом, как-будто він має крила.
Весна, весна! як високо
На крилах вітерця,
-Як словами автор описує хмари?
Вони пливуть, пестять, тягнуться до сонечка.
Пестячи до сонячних променів,
Літають хмари!
-Що йдеться про весняні струмочках?
Струмочки шумлять, блищать. біжать, дзюрчать.
Шумлять струмки! блищать струмки!
-А про річку?
Річка заревіла, затріщала, как-будто перемогла, лід на ній тріснув і вона його понесла.
Взревев, річка несе
На тріумфуючий хребті
Піднятий нею лід!
-А якими словами поет описує природу в своєму вірші?
Що дерева ще не одягнені, листя старі під ногами шумлять.
Ще древа оголені,
Але в гаю ветхий лист,
Як колись, під моєю ногою
І гучний і запашний.
-О який птаху йдеться у вірші?
Про жайворонка.
-Що поет пише про нього, якими словами описує його і його дії?
Злітає високо так, що його не видно.
-Що ще робить жайворонок?
Пісню співає.
-Як ви думаєте про що він співає?
Про весну.
Під сонце саме замайорів
І в яскравій височині
Незримий жавронок співає
Заздоровний гімн весни.
-А як би ви сказали про те, що відбувається навесні. Давайте підберемо слова: (робота на інтерактивній дошці, розвиток зв'язного мовлення: «Дидактична гра»)
Физкультминутка
"Весна прийшла"

Сонце, сонце високо
(На навшпиньки руки тягнемо вгору)
Нам від сонечка тепло
(Легкі погладжування руками по обличчю).
Тане сніг від променів, (Присідання)
Дзвінко побіг струмок,
(Біг по колу).
Ви за струмочком біжіть,
Калюжі все переступіть,
(Ходьба по колу).
Важко або легко писати вірші, бути поетом.
-А хочете ви стати поетами, давайте спробуємо підібрати рими для слів: Тане сніг ....? Дзвенить крапель ....
-Молодци! Як здорово у вас виходить!
А як ви думаєте, що можна робити з віршами?
Читати, співати, розповідати.
- А ще поезію можна декламувати під музику.
А зараз послухайте два музичних твори (слухають по черзі твори) Скажіть, яке твір, на вашу думку, більше підходить нашому вірша?
(Відповіді дітей)
- Молодці хлопці, і кожен прав по своєму. Тому що кожна людина прослухавши твір бачить або чує його по своєму. У кожного своя думка.
Повторне читання вірша Е. Баратинського «Весна, весна! як повітря чисте! ... »
- Про що ми сьогодні говорили?
-Що вам найбільше сьогодні запам'яталося?
- Молодці!

Знайдіть метафори, епітети, оліцітворенія у вірші:

Є в осені первісної
Коротка але чудова пора -
Весь день коштує як би кришталевий,
І променисті вечора ...

Де бадьорий серп гуляв і падав колос,
Тепер вже порожньо все - простір скрізь, -
Лише павутини тонкий волосся
Блищить на дозвільної борозні.

Порожніє воздёх, птахів не чутно боле,
Але далеко ще до перших зимових бур -
І ллється чиста і тепла лазур
На відпочиваючі поле ...

Весна, весна! як повітря чисте!

Як ясний небосхил!
Своєю Лазур живий
Сліпить мені очі він.

Весна, весна! як високо
На крилах вітерця,
Пестячи до сонячних променів,
Літають хмари!

Шумлять струмки! блищать струмки!
Взревев, річка несе
На тріумфуючий хребті
Піднятий нею лід!

Ще древа оголені,
Але в гаю ветхий лист,
Як колись, під моєю ногою
І гучний і запашний.

Під сонце саме замайорів
І в яскравій височині
Незримий жавронок співає
Заздоровний гімн весни.

Що з нею, що з моєю душею?
З струмком вона струмок
І з пташкою пташка! з ним дзюрчить,
Літає в небі з нею!

Навіщо так радує її
І сонце, і весна!
Відповіді на питання:
Які почуття переповнюють поета? Чому?
Як ти прочитаєш вірш? Поясни.

* * *

Весна, весна! Як повітря чисте!
Як ясний небосхил!
Своєю Лазур живий
Сліпить мені очі він.
Весна, весна! як високо
На крилах вітерця,
Пестячи до сонячних променів,
Літають хмари!
Шумлять струмки! Блищать струмки!
Взревев, річка несе
На тріумфуючий хребті
Піднятий нею лід! ...
Під сонце саме замайорів
І в яскравій височині
Незримий жавронок співає
Заздоровний гімн весни ...

1. Які слова поет знаходить для зображення весни?
2. Як ви розумієте поетичне вираження: "Своєю Лазур живий сліпить мені очі він"?
3. "На тріумфуючий хребті піднятий нею лід!" Як ви думаєте, чому поет так написав про річку, що звільняється від льоду?
4. Який настрій створює цей вірш? З яким почуттям воно написано? Прочитайте останні рядки вірша.

Тема: "Твір по картині« Лютнева блакить »"

Мета уроку:

2. Розвиток просторового мислення, збагачення словникового запасу учнів, розвиток уявлення про холодних і теплих тонах картини.

3. Сприяння розвитку творчої уяви і літературної мови учнів.

устаткування:мультимедійний проектор, слайди із зображенням художника, картини «Неприбраний стіл», «Березневий сніг», «Вересневий сніг», «Іній. Схід сонця »,« Лютнева блакить », музика« Пори року »(« Февраль »).

Хід уроку

1. Організаційний момент

Сьогодні вам належить написати твір по картині Ігоря Еммануїлович Грабаря. (Тема уроку. 1 слайд).

Хто з вас чув про таке художника?

2. Підготовча бесіда

(Портрет художника . 2 слайд).

Ігор Еммануїлович захоплювався малюванням з раннього дитинства. Після закінчення ліцею він вступив на навчання до Петербурзького університету на юридичний факультет. Пізніше він закінчив Петербурзьку академію мистецтв. Він був архітектором, чудовим реставратором.

На початку ХХ століття він був директором Третьяковської галереї в Москві, а потім в Російському музеї міста Санкт - Петербурга.

Найбільш відомі його роботи «Неприбраний стіл», «Березневий сніг», «Вересневий сніг», «Іній. Схід сонця »,« Лютнева блакить ». (3 - 8 слайд).

Він був видатним портретистом і пейзажистом.

Що означає слово «портретист»? (9 слайд.)

звернемося до тлумачним словником C. І. Ожегова

портретиста - художник, який створює портрети; майстер по портретам.

Що означає слово пейзаж?

Звернемося до енциклопедії ( пейзаж - малюнок, картина, на якій зображена природа. пейзажист- художник, фахівець з пейзажам).

завжди щиро і правдиво зображував російську природу.

3. Знайомство з картиною

Відгадайте загадку.

Гілки білою фарбою розмалюю
Кину срібло на дах вашу.
Теплі навесні прийдуть вітру
І мене проженуть з двору.

Яке цю пору року? (Зима).

Що дуже часто відбувається в зимовий час? Це пов'язано з явищем природи і складається з двох коренів . (Снігопад).

А який місяць зими нас цікавить, ви дізнаєтеся, отгадав ще одну загадку.

Сніг мішками валить з неба,
З будинок стоять кучугури снігу.
Те бурани й заметілі
На село налетіли
Ночами мороз сильний,
Вдень хуртовини чути дзвін.
День додався помітно.
Ну, так що за місяць це ?
(Лютий).

За старих часів лютого називали лютий, Вьюговой і Снежень через часті хуртовин та морозів. Іноді називали його Бокогреем. За те, що він начебто межі між зимою і весною, називали його межень. Вдень в лютому часто буває яскраво, сонячно, але холодно, тому що сонце світить, але не гріє.

Саме лютневі фарби природи стали для хвилюючими і привабливими.

4. Физминутку для очей

Дуже довго ми працювали,

Очки наші втомилися.

Проведемо друзі зараз

Вправи для очей.

Вправо-вліво подивилися,

Очки всі повеселішали.

Знизу вгору, зверху вниз,

Ти, кришталик, не сердься!

Подивися на стелю,

Пошукай там куточок.

Щоб м'язи міцніше стали

Подивися по діагоналі.

За вікно ти подивися,

Що ти бачиш там далеко?

Плавно очками моргаємо,

А потім їх закриваємо.

1, 2, 3, 4, 5 - можна оченята відкривати.

5. Історія створення картини

Діти розглядають картину під музику «Времена года» ( «Февраль»). (10 слайд).

Автор писав: « Коли я одного разу глянув на верхівку берези знизу, з поверхні снігу, я обімлів від відкрився переді мною видовища фантастичної краси: якісь передзвони і перегуки всіх кольорів веселки, об'єднаних блакитною емаллю неба ». І це бачення зобразив художник на картині «Лютнева блакить».

6. Бесіда за змістом картини.

Поясніть значення слова блакить . (Це світло-синій колір, блакитна або світло-зелена фарба з сіреневатим відтінком).

Майстерність художника полягає в тому, що він зумів у звичайному російській пейзажі побачити саме чудове, красиве.

Подивіться уважно на небо на картині Грабаря.

Коли таке небо буває в природі? (У лютому або березні в ясний, морозний, сонячний день).

Що допомагає нам зрозуміти, що день зображений сонячний? (Сверкают стовбури беріз. На них видно відблиски сонця).

Які рядки з вірша А. Пушкіна вам пригадуються?

Під блакитними небесами
Чудовими килимами,
Виблискуючи на сонці сніг лежить.

Розгляньте берези, як вони розташовані? (На передньому плані стара береза, далеко розташовані її подружки, молоді берізки).

Який день зобразив художник - теплий чи холодний? (Теплий, вже пригріває сонечко).

Якими б тонами зобразив художник холоднечу? (Білими, сірими, синіми тонами. Такі тони називають холодними. А на картині переважають теплі тони - сонячні).

І. Грабарь ось такими словами описував своє улюблена пора року ( на дошці): « Настали чудові сонячні лютневі дні. У природі творилося щось незвичайне. Здавалося, що вона святкувала якийсь небувалий свято лазоревого неба, перлинних беріз, коралових гілок і сапфірових тіней на бузковому снігу ».

Які слова допомагають побачити лютневий день?

Зображено чи все це на картині?

А як виглядає береза \u200b\u200bна передньому плані? (Вона вже стара, тому що викривлена, величезна, у неї товстий стовбур, багато гілок).

А на задньому плані, які берези? (Там одна стара береза \u200b\u200bі багато молодих).

Що вам нагадують сплетені гілки молодих і старої беріз, посипаних снігом? (Гарний, морозний узор на вікні, мереживо).

А чому саме березу вибрав художник? (Символ російської зими).

Читання вірша С. Єсеніна « Біла береза під моїм вікном ... » (Читає учень)

С. Єсенін побачене описав словами, а І. Грабарь - фарбами.

7. Фізкульмінутка.

Зараз ви повинні повторювати ті рухи, про які я буду вам говорити.

Ну-ка, дружно встали разом,

Повернулися - ка на місці,

Голосно грюкнули три рази,

Підморгнули правим оком,

Лівою тупнули ногою!

А потім ще інший!

Закричали всі «Ура!»

А тепер і сісти пора.

8. Словникова робота. Підбір опорних слів для написання твору. Орфографічна робота. (11 слайд).

- Давайте ще раз повторимо ті епітети, якими ви будете користуватися при написанні твору.

день- морозний, сонячний, ясний.

небо
повітря -
сніг
береза

9. Складання плану. (12 слайд).

1. - співак російської природи.
2. Опис картини

10. Приклад твору учениці 2-го класу. (13 слайд).

- співак російської природи, пейзажист. З раннього дитинства художник любив малювати.

Переді мною картина під назвою «Лютнева блакить». День - морозний, ясний, сонячний. На небі жодної хмаринки. Небо - блакитне, блакитне, чисте, високе. Повітря - свіжий, прозорий. А сніг такий білий, пухнастий, що очі засліплює.

Ось береза. Вона така струнка, кучерява, белоствольная, красива і прекрасна! Вона стоїть, як фонтан, і його бризки застигли в повітрі. А ось її подружки: молоденькі берізки. Всі ці берізки посміхаються сонечку.

Коли дивлюся я на цю картину, то у мене співає душа!

11. Написання твору (під музику). Редагування. Аналіз творів.

12. Підсумок уроку. Рефлексія.

Сьогодні ви писали твір по картині «Лютнева блакить». З цією картиною ви зустрінетеся і в старших класах.

13. Домашнє завдання: (14 слайд)

Творчо оформити твір (з малюнками беріз, в комп'ютерному варіанті).

Додаток 1

план:

1. - співак російської природи.

2. Опис картини.

3. Враження, вироблене картиною.

Опорні слова для написання твору

Слова передають кольору і лінії:

день- морозний, сонячний, ясний.

небо - блакитне, бірюзове, блакитне, чисте, високе, прозоре, безхмарне.
повітря - чистий, морозний, прозорий, що бадьорить, колеться.
сніг - білий, пухнастий, чистий, блищить, сяє, переливається вогнями.
береза - велика, красива, ошатна, величезна, могутня, горда.

Лексичні і текстові синоніми:

· Художник, живописець, пейзажист, співак російської природи;

· Зобразив, написав, створив картину;

· Картина, твір живопису, пейзаж, полотно, репродукція;

· Берези, російські красуні, символ російських лісів.

· Коралові, сріблястий іній, рожеві відблиски сонця, могутня, горда, бузкові тіні на снігу.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...