Складна назва пропозиції приклади. Урок російської мови "називні пропозиції"

Клас: 8

Презентація до уроку
















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Урок з навчального посібника «Російська мова: підручник для 8 класу загальноосвітніх установ» С.Г. Бархударов, С.Є Крючков, Л.Ю. Максимов та ін.

Місце заняття у навчальному процесі:Тема «Проста пропозиція. Односкладові пропозиції».

Форма заняття:урок вивчення нового матеріалу із застосуванням ІКТ.

Обладнання:інтерактивна дошка, презентація для уроку.

Цей урок одна із уроків, присвячених вивченню теми «Односоставные предложения». На наступних заняттях передбачається контроль знань учнів з цієї теми. Використовується диференціація під час проведення закріплення матеріалу.

Цілі уроку:познайомити учнів із називними пропозиціями; показати відмінність називних речень від інших односкладових речень; виховувати в учнів інтерес до творчості російських поетів, любов до російської; формування умінь використовувати називні пропозиції у мові; визначати роль називних речень у художній літературі.

Хід уроку

I. Перевірка домашнього завдання

ІІ. Перевірка знань, умінь, навичок учнів

1. Зробіть розбір за членами пропозиції(2 слайд)

Добре пахне сіно.
Добре пахне сіном.

2. Визначте тип односкладової речення(3 слайд)

  1. Люблю зимовий ліс.
  2. Мене морозить.
  3. Мені холодно.
  4. У селищі будують нову школу.
  5. Сльозами горю не допоможеш.
  6. Курчат по осені рахують.

3. Розмова(4 слайд)

– Що спільного між цими пропозиціями?

– Назвіть риси кожного типу пропозицій.

ІІІ. Новий матеріал

1. Слово вчителя:

– Ми продовжуємо роботу з вивчення односкладових пропозицій. І сьогодні познайомимося з цікавими односкладовими пропозиціями – називними. Вивчаючи односкладові пропозиції сьогодні, поспостерігаємо над називними пропозиціями, відповімо питанням: «Яку роль грають односкладові називні пропозиції у прозових текстах, а й у поезії?».

2. Виразне читання вірша А. Фета"Шепіт, боязке дихання ..." (5 слайд)

Шепіт, несміливе дихання,
Трелі солов'я,
Срібло та коливання
Сонного струмка,

Світло нічне, нічні тіні,
Тіні без кінця,
Ряд чарівних змін
Милі особи,

У димних хмарах пурпур троянди,
Відблиск бурштину,
І лобзання, і сльози,
І зоря, зоря!..

- Це незвично. Поява цього вірша викликала неоднозначну реакцію читачів. Одні захоплювалися, дивувалися з того, що можна без дієслів так зобразити красу світу. Л. Н. Толстой захоплено зазначав: «У ньому немає жодного дієслова. Кожен вираз - картина.». Інші вбачали у цій безмовності посягання на закони поетики. А. Фет часто використовує цей прийом у своїх творах.

– Назвіть граматичні основи речень. Якою частиною промови виражений головний член у цих реченнях?

– Такі односкладові речення, у яких головний член виражений таким, що підлягає, називаються називними. Називні пропозиції позначають існування предмета чи явища у час. (6 слайд)

3. Виступ називної пропозиції(заздалегідь підготовлений учень)

- Давайте послухаємо, що нам розповість про себе звавою пропозицією.

Дозвольте назвати себе: Називна пропозиція! Ви, звісно, ​​здогадалися, чим я займаюся? Так Так! Мені подобається називати, тобто повідомляти про існування чогось: предметів, подій, явищ... Я навколо вас, я на кожному кроці, але ви мене не помічаєте. Ви приїхали, зійшли з поїзда та побачили: «Н. Новгород», «Вокзал», «Вихід у місто», «Каси», «Буфет», «Зупинка тролейбуса» тощо – це все я, Називна пропозиція. Ви їдете до міста, кондуктор оголошує зупинки: «Парк культури та відпочинку», «Металуртичний завод», «Порт» – це Називні пропозиції. А дитина дивиться у вікно і кричить: «Геть море!» - І це знову я, Називна пропозиція. Як шкода, що ніхто не спитає, що це за пропозиції, які так часто трапляються? Якою пропозицією назвали магазини "Хліб", "Взуття", "Книги"? А це все я, Називна пропозиція. Мені достатньо одного слова, щоб потішити людей. Почувши мене в поїзді, в трамваї вони радісно кажуть: «Ось моє місто. Ось моя зупинка, а он мій дім! А Вт мій синочку!» У мене один головний член пропозиції – підлягає, але так багато говорить людям. Підлягає може мати різні визначення, а іноді я маю частинки – осьі он. Часом я повідомляю і про страшні події: «Пожежа!», «Землетрус!», «Аварія!» або віддаю накази: "Вогонь!", "Старт!", "Стоп!" Але головне моє завдання – називати те, що потрібно людям, що їх тішить та допомагає жити. Мене використовують і в поезії, і у прозі. Є навіть цілі вірші, які написані лише Називними реченнями. З одним із них ви вже познайомилися. Послухайте ще одне, О. Кольцова:

Закоптілі намети,
Чорний хліб, вода,
Кашель пряхи, плач дитини.
О бідність! Потреба!

Щоправда, трохи прикро, що хлопці мене рідко запрошують у свої твори.

– Що ж нам повідомило про своє значення та будову Називну пропозицію? (Значення: повідомляє про те, що якесь явище або предмет існує в теперішньому. Будова: один головний член – підлягає; може мати при собі вказівні частинки осьі он; може бути поширеним і нерозповсюдженим.) (7 слайд)

Називні пропозиції використовуються при записі в щоденниках, листах,тобто. у таких жанрах, що відрізняються швидкістю фіксації основних, головних деталей, або використовуються на початку опису (8 слайд)

- Звіримо свої спостереження з теорією підручника.

4. Знайомство з теорією підручника(Стор. 106-107)

5. Вправа 241(усно)

6. Заповнення таблиці «Односкладові речення»

IV. Відмінність називних речень від неповних

– Називні пропозиції можуть бути поширеними та нерозповсюдженими (9 слайд). Порівняйте: Вечір. – Тихий вечір. Шепіт. - Несміливе дихання. Другі пропозиції поширені узгодженими ухвалами. Поширити звичні пропозиції можуть лише другорядні члени, які стосуються групи підлягає, т. е. всі види визначень (узгоджені і неузгоджені).

Якщо в реченні є обставина або доповнення, то така пропозиція більшістю вчених вважається двоскладовим неповним з опущеним присудком, а обставина нагадує про його існування (10 слайд).

Тиша в засніженому лісі. У димних хмаринках пурпур троянди.

Про це ми поговоримо докладніше на наступних уроках.

V. Закріплення матеріалу

1. Записати під диктування, знайти називні пропозиції.

  1. Бабине літо. Час обмолоту. Немов запрошуючи в дорогу когось, журавлі летять. (В. Боков.)
  2. Запах троянди та жасмину. Тремтіння листя. Блиск місяця… З відкритих вікон ллється пісня південної сторони. (А. Плещеєв.)
  3. Тиша. Зозуля. Трави. Я один у лісі глухий.

2. Робота з репродукцієюІ.І. Левітана «Березень» (11 слайд) (слабким учням – індивідуальні картки)

– Виразна ємність називних речень робить їх незамінним засобом, коли треба лаконічно, небагатослівно описати картину, створити враження стрімкої дії.

Розгляньте репродукцію картини І. Левітана «Березень». Спробуйте за допомогою нерозповсюджених називних речень описати цю картину. (Пропозиції виводяться на слайд.)

День. Сніг. Деревця. Небо. Кінь. Будинок. Стежка. Настрій.

– Поширіть ці називні пропозиції за допомогою узгоджених та неузгоджених ухвал. Запишіть текст, що вийшов, у зошиті.

Ясний березневий день. Сніг, що втратив свою зимову пишність. Пробуджуються від сну деревця. Небо без хмар. Запряжений кінь. Двоповерховий будинок. Брудна стежка. Весняний, сонячний, радісний настрій.

Картка № 1

1) Яскраві блакитні дні. Синє море. Вечір був тихий, легкий. 2) Маленький струмок. Вода трохи коричнювата. Вона не тече, а сочиться з мохів, від підніжжя невисоких берізок, верб, вільхи та болотної трави... 3) Ніч. Поскрипує і поскрипує става. 4) Міцно морозить. 5) Мороз. Хрумтить під валянками сніг.

Картка № 2

Спишіть, позначаючи граматичну основу кожної пропозиції та визначаючи її тип.

1) Чисті стіни, оббиті лісом. Запах води та смоли. 2) Третя година дня. Хмарно. 3) Он веселка. Весело жити! 4) Безвітря, і все небо залито фарбою. 5) Ось сірий старий будинок. Тепер він порожній і глухий.

Картка № 3

Спишіть, позначаючи граматичну основу кожної пропозиції та визначаючи її тип.

1) Душна ніч. Буде гроза... Он і блиснуло блідо й тривожно. 2) Ніч тиха, тиха. Сніг рихл. Десь далеко у небі тягне навесні. 3) Заморозки. Підсохло. Я вийшов до річки. 4) У всьому мені хочеться дійти до самої суті: у роботі, у пошуках шляху, у серцевій смуті. 5) Зима підходить до середини, дороги мокнуть, з дахів тече, і сонце гріється на крижині.

VI.Аналіз текстів

Аналіз текстів з погляду участі у них називних речень. Другий та шостий тексти записати в зошит.

Завдання до текстів:

  1. Уважно прочитайте вірші, визначте ідейний задум та позицію автора.
  2. Знайдіть односкладові речення. Визначте їхню роль у поетичному тексті.
  3. Чим односкладові пропозиції допомагають у виявленні авторського задуму та розумінні ідейного сенсу вірша?

1) Вечір. Змор'я. Зітхання вітру.
Великий вигук хвиль.
Близько буря. У берег б'ється
Чужий чарам чорний човен.
(К. Бальмонт.)

(Чари – чари, чаклунство.)

2) Глуш і палиця, корчі та пеньки.
Старий березовий гай,
Рідкісний ліс на березі річки.
(Д. Кедрін.)

3) Осінь. Казковий палац,
Весь відкритий для огляду.
Просіки лісових доріг,
Тих, хто задивився в озера.
Як на виставці картин:
Зали, зали, зали, зали
В'язів, ясенів, осик
У позолоті небувалою.
(Б. Пастернак.)

(Чортог – палац.)

4) Маленьке містечко.
Північне містечко.
Вицвілий місяць.
Північна Двіна.
Горобина темно-синіх вод.
Музика. Теплохід.
Дівчина на пагорбі.
Хлопець на кормі.
(К. Ваншенкін)

5) Останній день липня місяця. Навколо – Росія – рідний край. Рівною синьовою залито все небо. Лише одна хмарка на ньому чи то пливе, чи то тане. Безвітря, теплиня. Повітря – парне молоко.
Глибокий, але пологий яр... По яру біжить струмок; на дні його дрібні камінці немов тремтять крізь світлу брижі. Вдалині – краї землі та неба. Синя риса великої річки...
(За І. Тургенєвим)

– Використання називних речень у тексті допомагає автору барвисто, лаконічно, небагатослівно намалювати картину рідного краю.

6) Так (н.. .)спішно йде життя. Дні, вечори, ночі, праз.. .ніки, будні.
Ярм...рка. Крищенський мороз. У шубах дерева. На ш...стах полощ...т...ся прапори. І зима, зима. Від снігу все мене... дещо.
(За Є. Замятін)

– Використання називних речень у тексті допомагає автору лаконічно та точно малювати картину російської зими, хрещенських морозів.

VII. Літературне завдання

- Згадайте героїв комедії Н. В. Гоголя «Ревізор» і за запропонованою характеристикою вгадайте, визначте, про кого йдеться (12-13 слайди)

  1. ..., вже постаріла на службі і дуже недурна по-своєму людина.
  2. …, провінційна кокетка, ще не зовсім похилого віку, вихована наполовину на романах і альбомах, наполовину на клопотах у своїй коморі та дівочій.
  3. …, юнак років двадцяти трьох, тоненький, худенький; трохи придуркуватий і, як то кажуть, без царя в голові, – один із тих людей, яких у канцеляріях називають пустими.
  4. …, слуга, такий, як зазвичай бувають слуги кілька літніх років.
  5. …, суддя, людина, яка прочитала п'ять чи шість книг, і тому кілька вільнодуменів.
  6. …, піклувальник богоугодних закладів, дуже товста, неповоротка і незграбна людина, але при всьому тому пронира і шахрай.
  7. …, простодушна до наївності людина.

(ВІДПОВІДЬ: 1) Городничий; 2) Ганна Андріївна; 3) Хлестаков; 4) Осип; 5) Ляпкін-Тяпкін; 6) Суниця; 7) Поштмейстер).

VIII. Підбиття підсумків уроку

1. Бліц-опитування

– Називні – односкладові речення? (Так).

– Називні – двоскладові речення? (Ні).

– Чи згодні ви, що називні речення мають лише один головний член речення, який за формою нагадує належне? (Так).

– Чи може названа пропозиція бути нерозповсюдженою? (Так).

– Чи може названа пропозиція бути поширеною? (Так).

- Чи може головний член пропозиції в називному реченні бути поєднанням числівника з іменником? (Так).

2. Вирішення проблемного питання

– Сьогодні на уроці ми говорили про звичні пропозиції. Ви помітили, що таких пропозицій багато у віршах. Невипадково Н.В.Гоголь сказав: «Джерело поезії є краса». Спостерігаючи над називними реченнями, ви можете відповісти на запитання: «Яку роль відіграють односкладові називні речення не тільки в прозових текстах, а й у поезії?» (Називні пропозиції роблять вірші мелодійними, безпосередньо вказуючи на предмети, явища, що хвилюють поета).

– Мені сьогодні дуже приємно було працювати з вами на уроці. Я побачила розумних зацікавлених дітей. А якщо в кого щось не вийшло - не біда. Ви все одно дізналися щось нове, отже, стали розумнішими.

Нехай кожен із вас скаже собі: «Я – молодець! Я думав. Я старався. Я робив відкриття». (Слайд 14)

Домашнє завдання:§24, вправи 243 (письмово), 248 (усно); підготуватися до контрольного диктанта (15 слайдів).

- Дякую за співробітництво. (Слайд 16)

Односкладові пропозиції - це пропозиції, граматична основа яких складається з одного головного члена, причому цього одного головного члена достатньо повного словесного висловлювання думки. Таким чином, "відносоставний" не означає "неповний".

Головний член односкладової пропозиції- особливе синтаксичне явище: він один становить граматичну основу речення. Однак за своїм значенням та способами вираження головний член більшості односкладових пропозицій(крім називних) зближується з присудком, а головний член називних речень - з підлягає. Тому у шкільній граматиці прийнято ділити односкладові пропозиціїна дві групи: 1) з одним головним членом - присудком і 2) з одним головним членом - таким, що підлягає. До першої групи належать певно-особисті, невизначено-особисті, узагальнено-особисті та безособові пропозиції, а до другої - називні.

За кожним типом односкладових пропозицій(крім узагальнено-особистих) закріплені свої методи висловлювання головного члена.

Виразно-особисті пропозиції

Виразно-особисті пропозиції - це пропозиції, що позначають дії чи стани безпосередніх учасників мови - розмовляючого чи співрозмовника. Тому присудок (головний член) у них виражається формою 1-ї чи 2-ї особидієслів однини чи множини.

Категорія особи є в теперішньому і майбутньому дійсного способу і в наказовому способі. Відповідно присудок в певно-особистих пропозиціяхможе бути виражено такими формами: розкажу, розкажеш, розкажемо, розкажете, розкажи, розкажіть, давай(ті) розкажемо; іду, йдеш, йдемо, йдете, йтиму, йтимеш, йтимемо, йтимемо, йтимете, йди, йдіть, давай(ті) йти.

Наприклад: Ні почестей, ні багатства для далеких доріг не прошу , але маленький дворик арбатський із собою виношу, виношу(Б. Окуджава); Знаю, вийдеш надвечір за кільце доріг, сядемо в копиці свіжі під сусідній стог (С. Єсенін); Чому смієтесь? Над собою смієтесь (Н. Гоголь); Не передчувай щасливих днів, піднесених небесами (Б. Окуджава); У глибині сибірських руд зберігайте горде терпіння (А. Пушкін).

Ці пропозиції за своїм значенням дуже близькі до двоскладових речень. Майже завжди відповідну інформацію можна передати двоскладовою пропозицією, включивши в пропозицію належне я, ти, миабо ви.

Достатність одного головного члена обумовлена ​​тут морфологічними властивостями присудка: дієслівні форми 1-ї та 2-ї особи своїми закінченнями однозначно вказують на цілком певну особу. Що підлягають я, ти, ми, вивиявляються за них інформативно надлишковими.

Односоставные пропозиції ми вживаємо частіше у разі, коли треба звернути увагу до дію, а чи не на обличчя, яке це дію вчиняє.

Невизначено-особисті пропозиції

- це односкладові пропозиції, що позначають дію чи стан невизначеної особи; діяч у граматичній основі не названий, хоч і мислиться особисто, але акцент зроблено на дії.

У ролі головного члена таких пропозицій виступає форма 3-ї особи множини (теперішнього і майбутнього часу дійсного способу і наказового способу) або форми множини(дієслів минулого часу та умовного способу або прикметників): кажуть, говоритимуть, говорили, нехай кажуть, говорили б; (Їм) задоволені; (Йому) раді.

Наприклад: На селі подейкують, що вона зовсім йому не родичка... (Н. Гоголь); По вулицях слона водили... (І. Крилов); І нехай кажуть, та хай кажуть, але- ні, ніхто не гине даремно... (В. Висоцький); Це нічого, що ми поети, аби читали нас і співали (Л. Ошанін).

Специфіка значення діяча в невизначено-особистих пропозиціяху тому, що насправді вона існує, але в граматичній основі не називається.

Форма 3-ї особи множини дієслова-присудка не містить інформації ні про кількість діячів, ні про ступінь їх популярності. Тому ця форма може виражати: 1) групу осіб: У школі активно вирішують проблему успішності; 2) одна особа: Мені принесли цю книгу; 3) і одну особу, і групу осіб: Мене чекають; 4) особа відома та невідома: Десь далеко кричать; На іспиті мені поставили п'ять.

Невизначено-особисті пропозиціїнайчастіше мають у складі другорядні члени, тобто. невизначено особисті пропозиції, Як правило, поширені.

В складі невизначено-особистих пропозиційВикористовуються дві групи другорядних членів: 1) Обставини місця та часу, які зазвичай побічно характеризують діяча: залі співали. У сусідньому класі галасують. В юності часто прагнутькомусь наслідувати(А. Фадєєв);Ці розповсюджувачі зазвичай побічно характеризують діяча, позначаючи місце та час, пов'язані з діяльністю людини. 2) Прямі та непрямі доповнення, винесені на початок пропозиції: Нас запросилив кімнату; Йому тут раді; Зараз йогоприведутьсюди (М. Горький).

При виключенні зі складу пропозиції цих другорядних членів пропозиції є неповними двоскладовими з пропущеним підлягаючим: Зранку поїхали до лісу. У лісі пробули до пізнього вечора.

Узагальнено-особисті пропозиції

Узагальнено-особисті пропозиції займають особливе місце серед односкладових речень. Це пояснюється тим, що узагальнено-особисті пропозиціїне мають власних форм, і, таким чином, основним критерієм їх виділення є смислова ознака.

Значення узагальненості може бути властиво пропозиціям різної структури: І який же русський не любитьшвидкої їзди (Н. Гоголь)(двоскладова пропозиція); У пошуках слів не можна, нехтуватинічим (К. Паустовський)(безособова пропозиція); Серцю не накажеш (прислів'я)(Певно-особисте за формою пропозицію).

Узагальнено-особистими вважаються ті пропозиції, які формою є определенно-личными чи неопределенно-личными, але позначають дії чи стану узагальнено мислимого особи. Це пропозиції, у яких формулюються спостереження, пов'язані з узагальнюючою характеристикою певних предметів, життєвих явищ та ситуацій: Бережи честь змолоду (прислів'я); Що маємо- не зберігаємо, втративши- плачемо (прислів'я); Курчат восени вважають - (прислів'я); Знявши голову по волоссю не плачуть (прислів'я).

Найбільш типовою формою є форма 2-ї особи однини теперішнього або майбутнього простого дійсного способу: Віддаєшся мимоволі до влади навколишньої бадьорої природи (Н. Некрасов); ...У рідкісній дівчині зустрінеш таку простоту та природну свободу погляду, слова, вчинку (І. Гончаров); На чужий роток не накинеш хустку (прислів'я).

На відміну від зовні схожих з ними певно-особистих речень з дієсловами у формі 2-ї особи, пропозиціях узагальнено-особистихніколи не йдеться про конкретні дії співрозмовника, суб'єкт дії мислиться в таких реченнях узагальнено, як будь-яка особа.

Безособові пропозиції

Безособові пропозиції - це односкладові пропозиції, в яких йдеться про дію або стан, що виникає та існує незалежно від виробника дії або носія стану. Особливістю граматичного значення безособових пропозиційє значення стихійності, мимовільності дії, що виражається, або стану. Воно проявляється у різних випадках, коли виражається: дія (човна зносить до берега);стан людини чи тварини (Мені не спалося; Йому холодно);стан навколишнього середовища (Темніє; Тягне свіжістю);"стан справ" (Погано з кадрами; Не можна відкладати експерименти)і т.д.

Головний член може бути виражений:

1) формою 3-ї особи однинибезособового чи особистого дієслова: Світає!.. Ах, коли минула ніч/ (А. Грибоєдов); Пахне весною крізь шибки (Л. Мей);

2) формою середнього роду: Замело тебе, щастя, снігами, віднесло на століття тому, затоптало тебе чоботами солдатів, що відступають у вічність (Г. Іванов); Забракло хліба навіть до святок (А. Чехов);

3) словом ні(у минулому часі йому відповідає форма середнього роду було,а в майбутньому - форма 3-ї особи однини - буде): І раптом свідомість кине мені у відповідь, що вас, покірної, не було і немає (Н. Гумільов); Сильніше за кішку звіра немає (І. Крилов);

5) поєднання слова категорії стану(З модальним значенням) з інфінітивом(складове дієслівне присудок): Коли знаєш, що не можна сміятися, тоді,- тоді саме й опановує тобою цей струсаючий, болісний сміх (А. Купрін); Пора вставати: сьома година (А. Пушкін);

6) коротким пасивним дієприкметником середнього роду(Складове іменне присудок): Чудово влаштовано на нашому світі! (Н. Гоголь);У мене не прибрано!.. (А. Чехов);

7) інфінітивом: Вам не бачити таких битв (М. Лермонтов); Ну як не порадувати рідному чоловічку? (А. Грибоєдов); Довго співати та дзвеніти пурге (С. Єсенін)

Називні пропозиції

Називні (номінативні) пропозиції - це односкладові пропозиції, у яких утверджується існування, буття предметів чи явищ. Граматична основа називних пропозиційскладається лише з одного головного члена, за формою подібного до підлягає: головний член називних пропозиційвиражається називним відмінком іменника(одиночним або із залежними словами), наприклад: Шум, регіт, біганина, поклони, галоп, мазурка, вальс... (А. Пушкін).

Сенс називних пропозиційполягає у утвердженні буття, існування явища у часі. Тому називні пропозиціїне можуть бути використані ні в минулому, ні в майбутньому часі, ні в умовному, ні в наказовому способі. У цих часах та способах їм відповідають двоскладові пропозиції з присудком булоабо буде: Осінь(Називна пропозиція). Була осінь; Буде осінь(Двоскладові пропозиції).

Виділяються три основні різновиди називних пропозицій.

1.Бутійні: Двадцять перше. Ніч. Понеділок. Обриси столиці в імлі (А. Ахматова).

2. Вказівні; вони включають вказівні частки ось, ось і, он, он і: Ось місце, де їхній дім стоїть; Ось верба (А. Пушкін); Ось і місток/(Н. Гоголь).

3. Оціночно-биття;вони вимовляються з оклику інтонацією і часто включають в себе оклику частинки який, що за, та й: Облога! напад! Злі хвилі, як злодії лізуть у вікна (А. Пушкін); Яка ніч! Мороз тріскучий... (А. Пушкін).

Особливістю називних пропозиційє те, що їм властива фрагментарність і одночасно велика ємність змісту, що виражається. Вони називаються лише окремі деталі ситуації, але деталі важливі, виразні, розраховані на уяву слухача чи читача - такі, якими може уявити загальну картину описуваної обстановки чи подій.

Найчастіше називні пропозиціївикористовуються в описових контекстах поетичної та прозової мови, а також у ремарках драматичних творів: Скелі, почорнілі від засмаги... Розпечений пісок, що палить крізь підошви (Н. Солодке); Вечір. Змор'я. Зітхання вітру. Великий вигук хвиль (К. Бальмонт); Вітальня у будинку Серебрякова. Три двері: праворуч, ліворуч та посередині.- День (О. Чехов).

У російській мові крім двоскладових речень, що характеризуються наявністю двох головних членів, що підлягає і присудка, є ще й односкладові, тобто такі, в яких лише один головний член. І ось називні пропозиції - це такі, в яких даний головний член виражений іменником. Тема, що вивчається в 8 класі, дуже важлива, оскільки вона є основою для розуміння базових принципів синтаксису і формування навичок складання складного тексту.

Особливості та приклади називних пропозицій

Називні пропозиції (вони ж номінативні) можуть складатися тільки з того, що підлягає, але це не обов'язково, воно також може мати залежні слова. Підлягає такій синтаксичній конструкції завжди буде іменник, що стоїть у формі називного відмінка. Крім того, до складу цієї пропозиції можуть включатися вигуки і частинки (вказівні або оклику).

Як правило, як розповсюджуючий член пропозиції виступають визначення - узгоджені або неузгоджені.

У називному реченні може бути одне підлягає або кілька однорідних: Шум і гам навколо.

Ось приклади називних речень.

Безсоння.– пропозиція складається лише з того, що підлягає. Силует людини в тумані.– у цьому реченні підлягає залежні слова. Ось той дощ!– у цьому номінативному реченні використані займенник та вказівна частка.

Називна пропозиція завжди повідомляє про існування предмета чи явища у часі.

У випадках, коли номінативна пропозиція розповсюджується за допомогою обставин (зазвичай зі значенням часу або місця), деякі дослідники відносять їх до іншої категорії – двоскладових неповних речень. Наприклад: Скоро весна (тобто незабаром настане весна) – цю пропозицію можна розглядати як таку, де пропущено присудок.

Види називних пропозицій

Їхня класифікація заснована на смисловому навантаженні. Отже, номінативні пропозиції поділяються на.

предикативний ознака виражають факт існування, наявності в об'єктивній дійсності.

У називних пропозиціях головний член оформлений як підлягає і позначає предмет, характерний для ситуації, що передається.

Основна форма головного члена та мінімальний склад речення – називний відмінок іменника, рідше займенника чи числівника.

І семантичні, і граматичні особливості називних речень характеризуються різким своєрідністю порівняно не тільки з двоскладовими, але і з односкладовими різних типів. Основна ознака називних пропозицій - фрагментарність і одночасно велика ємність змісту, що виражається. Вони називаються окремі деталі ситуації, але деталі важливі, розраховані досвід і уяву слухача чи читача, такі, якими легко уявити загальну картину описуваної обстановки чи події, наприклад: Ніч. Вулиця. Ліхтар. Аптека.

Головний член односоставного речення має форму, що збігається з підлягає, але позначає не носія ознаки, як у двоскладових реченнях, а особливого роду ознака. У той самий час, зазначає Н.С.Валгина, головний член називних пропозицій немає ознаками присудка: він здатний вживатися зі зв'язкою і бути виразником модально-часових значень; ставлення званого ним предмета чи явища до дійсності говорить передає лише з допомогою констатуючої інтонації. При цьому наголошується, що називні пропозиції завжди припускають реальну модальність і одне зі значень теперішнього часу, не допускають парадигматичних змін за способами і часом, бувають лише ствердними, наприклад: Зашуміли верхівки лип. Світло. Удар блискавки.

Таким чином, Н.С.Валгіна та низка інших авторів, у тому числі й автори шкільних підручників, дотримуються традиційних поглядів та пропозиції типу «Була ніч» відносять до двосостпавних речень. Однак у Грамматиках –70 і 80, соціальній та тричастном підручнику В.В.Бабайцевой, Л.Ю.Максимова відкидається двоскладовість цих пропозицій, і дієслово бути характеризується як службовий синтаксичний формант – показник тимчасової віднесеності.

Не має однозначного рішення і питання про склад та межі односкладових пропозицій, а саме вказівні пропозиції, заголовки та назви, називні теми, форми вітання та подяки, номінативи оцінного характеру, іменні пропозиції з детермінантами набувають різного трактування. Одні автори, зокрема В.В.Бабайцева, включає ці конструкції до складу номінативних пропозицій, інші, наприклад, Н.С.Валгіна, відносить їх до особливих конструкцій. Розглянемо останню думку докладніше.

Розмежування номінативних речень і подібних формою конструкцій представляється можливим при обліку такої якості пропозиції, як самостійність функціонування. Такий підхід дає можливість виділити як номінативні пропозиції тільки ті конструкції, які здатні самостійно функціонувати без контексту. І тут коло номінативних пропозицій стає досить певним і порівняно вузьким. До їхнього складу, без сумніву, включаються: Зима. Ось і струмок. Та й погода. Чотири години і т.д.

Перерахуємо конструкції, які формою збігаються з номінативними пропозиціями:

1)Називний відмінок у ролі простого найменування - назви, написи на вивісках.

Ці конструкції немає значення буття: Уиверсам. "Євгеній Онєгін".

2)Називний відмінок у функції присудка двоскладового речення може використовуватися в неповних реченнях: Чичиков ще раз глянув на нього скоса, коли переходили в їдальню: Ведмідь! Досконалий ведмідь! Гість простяг руку: - Іванов. (Значення ім.п. - ознака).

3) Ізольоване вживання називного відмінка, номінатив. Розрізняються препозитивні та постпозитивні номінативи.

Препозитивний номінатив – називний уявлення, чи теми, що називає предмет промови (думки) у тому, щоб викликати про нього уявлення у свідомості співрозмовника, читача: Неповноліття…Вік, який потребує особливої ​​пильної уваги.

Постпозитивний номінатив розташовується після повідомлення, служить мети розкриття змісту підлягає підданого, даного в загальній, неконкретній формі: Яка це величезна і складна дистанція - 12 місяців.

Таким чином, номінативні пропозиції – односкладові пропозиції субстантивного типу, головний член якого має форму називного відмінка та поєднує в собі функції найменування предмета та ідею його існування, буття. Значення буттєвості є домінуючим, причому це статичне буття предмета на відміну динамічного, де підкреслюється процес виникнення предмета чи явища, порівняйте: За поворотом магазин; Знову негоду. Такі конструкції Н.С.Валгіна відносить до еліптичних двоскладових речень з обставинними словами, а В.В.Бабайцева – до перехідного типу між односкладовими та двоскладовими пропозиціями.

У лінгвістичній літературі є дві класифікації номінативних пропозицій: 1) семантична, 2) структурна. p align="justify"> Кожна класифікація має ряд варіантів, які отримали відображення і в навчальній літературі.

Семантична класифікація.

1) Варіант 1, представлений у тричастковому підручнику В.В.Бабайцева, Л.Ю.Максимова, 1987, с.105-107:

· буттєві (І квіти, і джмелі, і трава, і колосся; І блакит, і полуденний спека);

· Вказівні (Ось млин. Ось і вечір життя);

· спонукальні: а) спонукательно-бажані (Увага! Доброго дня! Привіт!); б) спонукательно-наказові (ситуативні) (Вогонь! (ситуація – бій). Шприц! Зонд! (ситуація – хірургічна операція);

· Оціночно-биття (Який мороз! Ну і мороз! Квітів-то! Ну і квітів!);

· Власне-називні («Перші радості», «Незвичайне літо» (книги); «Тегеран-43», «Російське поле» (кінофільми));

· «Називний уявлення» (специфічний різновид) (Москва! Як багато в цьому звуці для серця російського злилося!).

2) Варіант 2, представлений в Сучасній російській мові під ред.Е.М.

· природні явища (Пекучий полудень);

· Середовище та обстановка, вказівка ​​на предмет (Двоповерховий будинок. Веранда. Клумби. Кілька лавок та шезлонги.);

· Зовнішній вигляд живих істот (Правильний, ніжно окреслений овал обличчя, досить правильні риси, густе, прекрасне волосся, звичайна домашня зачіска, тихий пильний погляд); психологічний стан людини, емоції (Збентеження, непритомність, поспішність, гнів, переляк); емоційна оцінка у формі вигуку (Які пристрасті! Що за чудова ніч, що за тіні та блиск);

· Підсумок, узагальнення, висновок, причина (-Що робити, що робити! - Зітхнув голова, відкидаючись на спинку стільця. - Руїна ... пісочний годинник);

· модальні значення: сумнів, недовіра, твердження, повідомлення-подання (Як вас звати? – Наталя. Наталя Чистякова);

· Привітання, побажання, заклики (Привіт! Доброго дня! Щасливий шлях!); спонукальні.

3) Варіант 3, представлений у Синтаксисі сучасної російської Н.С.Валгиной. М., 1978, с.186-188. У цьому варіанті враховано самостійне функціонування номінативної пропозиції поза контекстом:

· Власне-биття (Ізморось. Сутінки. Дорога);

· предметно-биття (чагарник. мох. присадкуватий ялини);

· Вказівні (Ось верба. Ось воно, безглузде щастя з білими вікнами в сад);

· Оціночно-биття (з емоційно-експресивними частинками) (Ну вже нічка! Страх. І нудьга ж, брате ти мій. А вже характер!);

· бажано-буттєві (Тільки б здоров'я! Аби не смерть! Якби щастя!).

У варіанті, поданому в підручнику Д.Е.Розенталя представлені два семантичні різновиди: буттєві та вказівні.

У Граматиці-80 семантичні різновиди поділяються на дві групи: не особисто-суб'єктні та особисто-суб'єктні пропозиції. Загальне значення 1-ї групи – вся ситуація «предмет – його існування, наявність» позначена як така, яка або не має свого носія чи виробника, або представлена ​​у відволіканні від нього, семантичні різновиди - стан природи, навколишнього середовища; події, ситуації, предмети – особи або особи, наприклад: Зима. Дощ. Перемога. Шум. Вулиця. Випадкові перехожі.

Загальне значення пропозицій 2-ї групи – вся ситуація «предметно представлена ​​дія, стан – його існування» має свого носія, який з високим ступенем регулярності позначається словоформою, що поширює, з суб'єктним або суб'єкно-визначальним значенням, наприклад: Шепіт. Маячня. Сором і ганьба! У дитини грип. Серед присутніх – розмови. Має досвід.

Структурна класифікація передбачає розподіл номінативних речень за ознакою поширеності та за способом вираження головного члена.

Так, у Граматиці-60 виділяються нерозповсюджені та поширені номінативні пропозиції. У нерозповсюджених реченнях головний член може бути виражений іменником, особистим займенником або чисельним, кількісно-іменним словосполученням. Поширена пропозиція може включати узгоджене та неузгоджене визначення.

У підручнику П.А. Леканта «Синтаксис простої пропозиції в сучасній російській мові», М., 1974, с.43-53 структурні типи номінативних речень виділяються на підставі ознаки розчленованості-нерозчленованості.

Нерозчленовані, нерозповсюджені, синтаксично нерозкладні з прислівними розповсюджувачами, наприклад: Стіл. Чотири стільці. Ясний опівдні. Ось будинок. Ось і сонце. Яка тиша!

Розчленовані, поширені детермінантами, наприклад: Навколо тайга. А за півроку – нове диво. У тебе істерика, Васю.

Н.С.Валгіна виділяє особливу групу номінативних пропозицій в російській мові, що мають як головний член незалежний родовий відмінок імені, який не тільки передає значення наявності, буття предмета, а й характеризує його з кількісної сторони – стверджується наявність множини чогось. Цей тип речень називається генітивним. Приклади: Народу! Сміху! Квітів! Їди-то, їди!

Серед структурних типів простої пропозиції виділяються вокативні пропозиції (ВП). ВП - це звернення, ускладнені виразом нерозчленованої думки, почуття, волевиявлення (В.В.Бабайцева, Л.Ю.Максимов, указ.підручник, ч.3., с.113).

Місце ВП у класифікаційних схемах структурних типів простої пропозиції визначається по-різному: особливий тип односкладових речень, різновид нечленних речень, різновид номінативних речень, тип, що стоїть на межі односкладових і нечленних речень. Ознакою, що відрізняє їхню відмінність від односкладових пропозицій, є неможливість виділення у яких членів пропозиції. Ознакою, що відрізняє їхню відмінність від нечленимых пропозицій, є наявність у яких номинативно-зовательной функції слів, що утворюють їх конструктивну основу.

ВП мають два семантичні різновиди з погляду реакції говорить: 1) спонукальні і 2) емоційні. спонукальні ВП висловлюють заклик, вимога, заборона, застереження, прохання, протест тощо, наприклад: -годинний, - суворо окрикнув Новіков (Бондарєв); - Товаришу полковнику! - Запротестував, підбігаючи, пілот (Симонов).

Мета уроку : вивчення нового матеріалу
1) повторення відомостей про односкладові пропозиції;
2) знайомство з називними пропозиціями;
3) вивчення практичної спрямованості отриманих знань.

Методи та прийоми:
1) методи словесної передачі інформації та слухового сприйняття інформації (прийоми:бесіда, розповідь, дискусія );
2) методи наочної передачі інформації та зорового сприйняття інформації (прийоми
: спостереження, робота по картині );
3) методи передачі інформації за допомогою практичної діяльності (
експериментальна робота у групах, робота з книгою, творча робота );
4) методи стимулювання та мотивації учнів (прийоми:
частково-пошукова діяльність, групова дослідницька діяльність, створення ситуації успіху, створення ситуації взаємодопомоги)
5) методи контролю (прийоми:фронтальне опитування, самооцінка)


Форма організації роботи на занятті: фронтальна, групова, індивідуальна.
Засоби навчання:
Матеріально-технічні: проектор, репродукція картини.
Дидактичні: підручники з російської мови, зошити, картки із завданнями.
Хронометраж уроку:
1) Організаційний момент -2 хв.;
2) Повторення пройденого матеріалу -8 хв.;
3) Пояснення нового матеріалу –10 хв.;
4) Закріплення знань -20 хв.;
5) Підбиття підсумків - 2 хв.;
6) Пред'явлення та обговорення домашнього завдання -3 хв.

Хід уроку:

    Організаційний етап
    Взаємне вітання учнів та вчителя; фіксація відсутніх; перевірка готовності учнів до уроку; перевірка наявності щоденників, зошитів, підручників; організація уваги.


2) Бліц - опитування :

1) Чим відрізняються односкладові речення від двоскладових?

(У двоскладових реченнях граматична основа складається з двох головних членів - підлягає і присудка, причому обидва ці члени необхідні для розуміння сенсу речення. У односкладових реченнях граматична основа складається з одного головного члена (підлягає або присудка), причому другий головний член не потрібен для розуміння сенсу пропозиції.)

2) Які групи діляться односоставные пропозиції формою головного члена?

(За формою головного члена односкладові пропозиції поділяються на дві групи: з

головним членом - присудком і головним членом - підлягає.)

3) Назвіть основні групи односкладових речень з головним членом

присудком.

(Виразно – особисті, невизначено – особисті, безособові.)
4) Які пропозиції називаються конкретно-особистими?

(Виразно – особисті пропозиції – це односкладові пропозиції з

присудком – дієсловом у формі 1-ї або 2-ї особи.

5) Які пропозиції називаються невизначено особистими?

(Невизначено – особисті пропозиції – це односкладові пропозиції

з присудком-дієсловом у формі 3-ї особи множини в теперішньому

і майбутньому часу та формі множини минулого часу.)
6) Які пропозиції називаються безособовими?

(Безособливі пропозиції – це односкладові пропозиції з присудком,

при якому немає і не може бути того, що підлягає.)


3) На дошку проектується текст:

Надворі прохолодно. А діти чекають на морози. Потім кататимуться на лижах і ковзанах. Любіть зиму!

-Чи можна назвати сукупність цих речень текстом?
-Озаголовте його («В очікуванні зими»)
-Назвіть граматичні основи даних пропозицій та визначте вид пропозицій (
прохолодно- безособове; діти чекають – двоскладовий;кататимуться - Невизначено-особисте;любите - безперечно-особисте)

4) Перехід до нової теми уроку
Вчитель читає вірш А.А. Фета «Шепіт, несміливе дихання».див. Додаток1)
- Чи сподобався вам цей вірш?
-Ось як відгукнувся про нього Л.Н.Толстой: «У ньому немає жодного дієслова, кожен вираз – картина».
Вчитель: у цьому вірші немає дії, але дуже образно з допомогою іменників малюється картина ночі. Автор використовує лише іменники, які називають предмети. А.Фет використовує звичні пропозиції (або номінативні).
Записується тема уроку: «Називні речення».
Вчитель: Називні пропозиції становлять специфічну групу серед односкладових. У науковій граматиці вони трактуються по-різному, а фактично представляють досить строкату групу, у якій ролі головного члена виступають предметні і ознакові іменники.Кімната. Стіл. Диван. Ніч. Прохолода. Тиша. Називні пропозиції, як і безособові, є експозиційними. Переважно використовуються вони у художній літературі (поезії, прозі), у газетних та журнальних нарисах та статтях. Називні пропозиції дуже короткі, але виразні. З їх допомогою письменник тонко і лаконічно малює місце, час дії, пейзаж, обстановку. Вони сприяють стрімкому розвитку сюжету. Називні пропозиції часто використовував у своїх оповіданнях А.П.Чехов.
Земська лікарня. Ранок . (Оповідання «Хірургія»)
Вечірні сутінки. Невеликий мокрий сніг . (Оповідання «Туга»)
А.А.Ахматова у своїх віршах часто використовувала називні пропозиції:
Двадцять перше. Ніч. Понеділок. Обриси столиці у темряві. (Примітка: усі пропозиції виведені на доку за допомогою проектора)
Звертаємо увагу на читання називних речень. Вони читаються із тривалою паузою.
Щоб відмежувати називні пропозиції від двоскладових неповних, потрібно знати граматичні ознаки називних речень:
а) Називні пропозиції мають один головний член - підмет, яке може бути виражене іменником в називному відмінку (
Ліс. Просіка ), кількісно-іменним словосполученням (Двадцять хвилин одинадцятої. ), особистим займенником (Ось вона.) та числівником( Двадцять три! – продовжує Гриша). До схеми зазначених називних пропозицій входять також частинкиосьі он і, тоді такі пропозиції набувають вказівного значення.

б)Називні пропозиції можуть бути поширеними та нерозповсюдженими. Специфіка називних пропозицій у цьому плані у тому, що їх член може поширюватися лише визначеннями, узгодженими і неузгодженими.
- Які визначення називають узгодженими? (визначення, пов'язані з обумовленим іменником за способом узгодження, тобто в відмінку, числі. роді. Зоряна ніч.)
- Які визначення називаються неузгодженими? (визначення, пов'язані з словом, що пояснюється, за способом управління або примикання . Ланцюг вовчих ям з дубовою щетиною.)

5) Записується під диктовку речення:
Мороз та сонце; день чудовий!
- Звідки цей рядок, хто автор? («Зимовий ранок» А.С.Пушкін)
- Зробити синтаксичний розбір (пропозиція оповідальна, окликова, складна, безсоюзна; 1-а пропозиція односкладова, називна, нерозповсюджена, 2-а пропозиція двоскладова, нерозповсюджена)
Висновок: звичні пропозиції також можуть входити до складу складної пропозиції.
Диференційоване завдання:
1-я група (сильні учні): написати твір-мініатюру за картиною В.Д.Поленова «Зарослий ставок», використовуючи односкладові речення;
2-я група (середньоуспішна): завдання по картках; (
див. Додаток2, картка №1)
3-я група (слабоуспішні): вправа 213, виписати звичні пропозиції.
Завдання перевіряються по одному від кожної групи.
Самостійна робота
Клас виконує вправу 216 за завданням.
=У дошки по картці працює учень (завдання можна дати або сильному учневі, або слабкому
, див. Додаток2 , картка №2 або картка №3)

6) Підбиття підсумків
1) Вчитель аналізує діяльність учнів під час уроку.
2) Спільна оцінка діяльності вчителя та учнів на уроці.

7) Пред'явлення та обговорення домашнього завдання
Параграф 24, диференційоване завдання, кожна група отримує картки із завданням. (див. Додаток3)

Додаток 1

Вірш А.А.Фета «Шепіт, несміливе дихання»

Шепіт, несміливе дихання,

Трелі солов'я,

Срібло та коливання

Сонного струмка,

Світло нічне, нічні тіні,

Тіні без кінця,

Ряд чарівних змін

Милі особи,

У димних хмарах пурпур троянди,

Відблиск бурштину,

І лобзання, і сльози,

І зоря, зоря!..
(1850 рік)

Додаток 2

Диференційоване завдання щодо карток.

Картка №1
За допомогою узгоджених та неузгоджених визначень поширити називні пропозиції.

Ранок. Річка. Острів. Кущі. У їхній густій ​​тіні сидить рибалка.

Картка № 2
(Примітка: завдання для сильного учня)

Розставити розділові знаки, зробити синтаксичний аналіз пропозиції.

Тиша і лише чайки рибалки порушують нічний спокій.

Картка №3
(Примітка: завдання для учня, що слабо встигає)

Знайти звичні пропозиції та підкреслити в них граматичні основи, дати характеристику пропозицій.

Осінь. Чащі лісу.
Мох сухих боліт.
Озеро білі.
Блідий небосхил.
І. Бунін

Додаток 3

Диференційоване домашнє завдання на тему « Називні пропозиції»

Завдання 1-й групі:

Зробіть короткі словесні замальовки: 1) опишіть обстановку у своїй квартирі у різний час доби – рано-вранці, вдень, пізно ввечері; 2) опишіть ситуацію в школі на великій зміні. Які називні пропозиції допоможуть вам виразно та яскраво передати картинки домашнього та шкільного побуту?

Завдання 2-й групі:

Згадайте, які картини природи запам'яталися вам (у поході, подорожі, під час поїздки за місто, під час канікул тощо). Опишіть їх. Які види односкладових пропозицій можна використовувати?

Завдання 3-й групі:

Випишіть із драматичного твору дві – три ремарки з називними пропозиціями. Визначте, що автор висловлює за допомогою таких пропозицій.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...