Конспект на урока на психолог в старша група "Нашите емоции". Урок по психология Тема: „Пътуване до страната на емоциите и настроенията Урок на психолог в старша група нашите емоции

Урок с психолог в старша група:

"Нашите емоции"

Цели: затвърждават придобитите знания за основните емоции; развивайте способността да разбирате своите чувства и чувствата на другите; продължете да развивате емпатия, въображение, развивайте изразителност на речта, развитието на израженията на лицето и движенията.

задачи:

Укрепване на способността за разпознаване, показване на емоции, устно обозначаване и адекватно реагиране на тях.

Подобряване на комуникационните умения на децата.

Насърчавайте добра воля, съчувствие.

Предварителна работа:

запознаване с основните емоции (радост, тъга, отвращение, страх, гняв, негодувание).

извършване на упражнения, които насърчават осъзнаването на собственото ви тяло, облекчават мускулното напрежение.

Ход на урока

Психолог:

Здравейте деца! Радвам се да те видя!

Ритуал за добре дошли.

Упражнение "Приятел на приятел"

Психолог: Всяка комуникация, всеки контакт започва с поздрав.

Днес ще се поздравим по двойки. Изберете половинката си с един поглед, отидете и се ръкувайте с партньора си. Можете да се поздравите по двойки от най-много в различни частитяло: длани - вътрешна и задна страна, лакти, рамене, гръб, ханш, колене, пръсти на краката, пети, уши, носове, тила и др.

Психологът насърчава творчеството на децата да измислят необичайни поздрави.

Упражнение "Разходка в гората".

Психологът кани децата на разходка във въображаема гора.Всички деца се подреждат в тила и ходят в стаята като змия по въображаема пътека. По команда на възрастен те пресичат въображаеми препятствия.

Децата повтарят движенията на психолога: ходят тихо, на пръсти, за да не събудят мечката, прекрачват мъртва дървесина, буца, движат се по тясна пътека, около която расте коприва, внимателно стъпват по разклатен мост, хвърлен над поток, скачат над удари в блато, наведе се над събиране на гъби и цветя, посягане на ядки и др.

Отговорите на децата.

Слушайте: нещо се пука; паяжината лети, паяци изпълзяват; поляната плаче, не иска да е тъмна и мрачна. Не сме ли уплашени? Добре, нека се опитаме да освободим горската поляна от страхове.

Мимична гимнастика "Победи страха си":

1. Страховете ни плашат,

Правете зли физиономии

Нека стоим за секунда

Ние сме като тях.Гняв

2. Покажи ми всичко

Как може да се страхуваш?Уплаха

3. „Като че ли“ ще плачем,

И ние ще се обидим.Недоволство

4. Сега нека се хванем за ръце,

Нека се усмихнем на страховете ви!Радост

Пляскайте три пъти

Тропаме три пъти

Вдигаме ръцете си нагоре

Нека да извикаме на цялата гора:

— Не се страхувам!

Още веднъж: "Не ме е страх!"

Да се ​​усмихнем отново

Да се ​​смеем на глас!

Тъмна гора се раздели, страховете се превърнаха в слънчеви лъчи. Скачат право в ръцете - топли, мили, привързани!

Игра "Азбука на настроението".

Зверовете имат чувства

В риби, птици и хора.

Влияе, без съмнение,

Настроението зависи от всички нас.

Кой се забавлява?

Кой е тъжен?

Кой се уплаши?

Кой е ядосан?

Разсейте всички съмнения

Азбуката на настроението.

(Децата, седнали на масата, получават плик с набор от шест карти, всяка от които изобразява герой с различен емоционално състояние

Психолог: Погледнете внимателно картите си... Сега, по мой сигнал, вдигнете картата, на която вашият герой е изненадан, щастлив... и т.н.

(В играта можете да използвате пиктограми - намеци с изображения на основни емоции. Задачата на децата: в техния комплект да намерят герой със същата емоция.)

Психолог: Сега слушайте внимателно стихотворението и се опитайте да откриете неточности.

Вярно ли е или не?

Топла пролет сега

Тук гроздето е узряло.

Рогат кон на поляната

През лятото скача в снега.

Късна есенна мечка

Обича да седи в реката.

И през зимата сред клоните

„Ха-ха-ха“-пееше славеят.

Дайте ми отговор бързо

- Вярно ли е или не?

Емоция „Изненада“

Да играем на играта „Завърши изречението“.

Началото на тези изречения ще бъде така:

радостта е...

Изненадата е ...

Страхът е...

Гневът е...

тъгата е...

Аз съм весел, весел,

тропам с крака

Танцувам, пея

И пляскам с ръце. (И. Лопухина)

Емоция "радост"

Упражнение "Слънчево зайче".

възпитател. Сега да си затворим очите. Нека всеки си представи, че слънчев лъч го погледна в очите. Покрийте ги с длани. Зайчето тичаше по-нататък по лицето, нежно го гали с длани: по челото, носа, устата, бузите, брадичката. Поглаждайте внимателно, за да не се изплашите. Погалете главата, шията, ръцете, краката ... Той се качи на корема си, погали го там. Слънчевото зайче те обича, а ти го галиш и се сприятеляваш с него. От общуването със слънчевото зайче се почувствахте спокойни, за да може всеки да се вслуша внимателно, да усети настроението си, желанията си. Вече можете да отворите очите си.

Тихо всичко. Всяко листо замръзна на клона.

От храстите долита славейна свирка.

Небето потъмня там, в далечината на гората.

Слънцето залезе и настана мир.

Емоция "Спокойно"

Игра "Какво може да те развесели". Кажете ми какво може да ви вдигне настроението? Може би забавна шега, добро телевизионно шоу, цветя, цирк, книга, рисунка, балонили ... може би хапчета, инжекции?

Психолог: Момчета, добре вълшебна горано е време да се върнем.

Отражение.

Игра "Ние също"

Психологът говори за добро настроение, радост, усмивки, паузи между изказванията. След всяко твърдение децата казват една и съща фраза: „Ние също!“.

Психолог: „Споделям с вас моето добро настроение!

деца:"Ние също!"

Психолог:"Давам ти усмивка"

деца:"Ние също"

Психолог: "радвам се"

деца: "Ние също!"

Психолог:"Скачам от щастие!"

деца:"Ние също!"

Психолог: "Обичам те!"

деца:"Ние също!"

Психолог: "Прегръщам те!"

Деца: "Ние също"

Всички се прегръщат в един кръг.

Настроението ви добро ли е? (ДА !!!)

Нашата среща приключи.

Насладете се на емоциите си!

Довиждане!

Обратна връзка:

Психолог: Деца, какво ви хареса най -много в час днес?

(отговори на децата)

Прощален ритуал

Резюме на урока за формирането на емоционалната сфера на по-възрастните деца в предучилищна възраст "Ние сме приятелски настроени момчета"

Дурнева Марина Алексеевна, логопед, MBDOU детска градина No 17, Каменск-Шахтински.

Описание:Този урок се проведе в подготвителна логопедична група и е един от цял ​​цикъл уроци за формирането на емоционалната сфера на детето. Този цикъл от занятия е насочен към развиване на устойчиво положително отношение на децата към себе си и техните връстници. Този конспект ще бъде полезен за логопеди, дефектолози, психолози, предучилищни възпитатели.

Цел:развитие на емоционалната и волевата сфера на по-големите деца предучилищна възрастчрез игрални средства.

задачи:
развиват способността да разбират, осъзнават, изразяват своите чувства, емоционално състояние, преживявания на друг човек на символично и словесно ниво;
регулирайте психоемоционално състояние;
насърчават развитието на положителни форми на поведение, отношение към себе си и другите;
да формират позицията на партньорски отношения на децата помежду си чрез игрови дейности;
развиват творческо въображение, фантазия.

Ход на урока

1. Поздрави.
Добро утро и усмивка на всички
Поклонете се на приятелите си отдясно и отляво.
Нека бъдем приятели, винаги помагайте на всички -
Съгласен ли си? Отговори ми: "Да!"

2. Игра "Ехо".
Момчета, този, който седи вдясно от мен, извиква името му и го плеска в ръцете по срички, а ние заедно, като ехо, повтаряме след него. След това вашият съсед отдясно потупва името му и ние го повтаряме отново. Така всеки ще се редува да казва и потупва името си.

3. Упражнение „Познай емоцията на приятел“.
На масата има карти. Всеки на свой ред ще вземе една карта, без да я показва на останалите, внимателно ще разгледа, разпознае емоцията, настроението и ще я изобрази с помощта на изражение на лицето, пантомима, гласови интонации. Останалите деца трябва да познаят каква емоция изобразява вашият приятел.

4. Разиграване на ситуации.
Пускайте сцени от живота:
- обидихте приятеля си, опитайте се да се помирите с него;
- няколко деца играят строителна игра, присъединете се към тях;
- донесъл си портокал в детската градина, а твоят приятел няма нищо вкусно.

След това се извършва обсъждане и анализ на всяка ситуация.

5. Упражнения
- "Подарете цвете"
Вземете едно цвете от ваза и го подарете на когото пожелаете, но винаги с думите: "Давам ти ... защото ти си (най-) ...."
За тези деца, които не са получили нищо, възрастен дава цветя, като винаги отбелязва най-добрите качества на всеки, на когото подарява.

- "Мост на приятелството"
Разделете се по двойки, измислете и покажете "моста на приятелството" с помощта на ръцете си. В края на упражнението всички се хващат за ръце, правят кръг и вдигат ръце нагоре, изобразявайки „мост на приятелството“.

- "топка"
Маша ще действа като "намотка", а всички останали ще се хванат за ръце. Този, който стои до Маша, нека му подаде ръка. Сега имаме конец, прикрепен към макара. Ще взема последния от вас за ръка и ще водя всички в кръг, докато цялата нишка не бъде "навита" на макара ...
Сега почувствайте каква силна, приятелска плетеница имаме. Нека останем в него за малко, дишаме заедно. И сега не пускаме ръцете си, аз отново хващам последното дете за ръка и започваме да се отпускаме.

6. Резюме. Раздяла.
- Хареса ли ви урокът?
- Коя игра запомни и хареса най-много?
- Как се чувстваш след час?

Цел:да допринесе за формирането на приятелски отношения в групата, да събере детския екип.

задачи:

1. Разширете и обобщете знанията на децата за понятията „приятел”, „приятелство”.

2. Да запознае децата с правилата на приятелството.

3. Да допринесе за развитието на способността за разбиране на емоционалното състояние на друг човек и адекватно изразяване на своето.

4. Насърчавайте самочувствието и способността да действате заедно

5. Изградете умения за приятелски отношения

6. Насърчаване на развитието на комуникационни умения и способности.

7. Допринесете за освобождаването на емоционалния стрес.

I. Организационен момент.

Психолог: Здравейте момчета!

деца: Здравейте.

Психолог:Момчета, как се поздравявате, когато идвате сутрин на детска градина?

деца: Кажете "Здравей", "Добро утро", "Здравей!"

Психолог: Бих искал да ви поканя да поздравите сега по необичаен начин.

Нека кажем здравей играта.

Предназначение: създаване на положителна емоционална атмосфера, облекчаване на емоционалното и мускулно напрежение.

По сигнал на психолог децата започват да се движат произволно из стаята и поздравяват всеки, който срещне по пътя си, но това трябва да се направи по определен начин:
1 пляскане - ръкуване;
2 пляскания - кажи здравей с рамене;
3 пляскания - поздравете гърбовете.

Играта се играе

II. Подготвителна част

Психолог:Бих искал да започна нашия урок с определяне на настроението ни.

(Децата избират намордник (емоция), прикрепят го към екрана за настроение, сядат)

III. Главна част

Психолог:Днес бих искал да ви кажа един интересна история, което ми се случи наскоро.

Седя в офиса си. Изведнъж чувам някакъв странен звук: фир-фир-фир, фир-фир-фир. Чувствах се малко уплашена. Огледах се - нямаше никой. Изведнъж чувам отново: phyr-phyr, phyr-phyr. Погледнах под масата, а там (за да покажа на децата играчката на таралежа) кой е. Кой е това?

деца:(таралеж).

Психолог: момчета, мислите ли, че е истински?

деца:(не, играчка)

Психолог:Знам една приказка за този таралеж. Сега ще ви разкажа за това.

Текстът на приказката „Лабиринт на душата: терапевтични приказки“. Изд. Хухлаева О. В., Хухлаева О. Е.

Разговор за приказка:

Психолог: - Момчета, хареса ли ви таралежът Виктор?

- Как живееше в гората? (лошо).

- Защо имаше лош живот? (защото никой не искаше да бъде приятел с него).

Таралежът Витя дълго време не можеше да намери приятели. Не можеше да пее красиво, бягаше бързо и беше покрит с тръни. Как би могъл да намери приятел в края на историята?

Отговори на децата

Психолог:Точно така! Той направи добро дело, добро дело.

И за да си спомним още веднъж правилата на приятелството с вас, ви предлагам да играете на игра и да се опитате да различите добрите дела на приятелите си от лошите.

Добра - лоша игра.

Цел: да се подобри способността за участие в съвместна игра, да се развие вниманието, способността да се оценяват чувствата и действията на хората наоколо.

Психолог:За да научим таралежа да бъде приятел, ще играем с вас играта "Добре - лошо". Слушаме правилата на играта. Ще говоря за действията на хората. Ако постъпката е добра, пляскайте с ръце; ако е лоша, тупнете с крака. Ти си готов? Тогава нека започваме!

(Психологът нарича действия: „кавгайте се, помагайте на другите, бийте се, отнемайте играчки, сключвайте мир, поздравявайте се, хвалете се, молете за прошка, бъдете алчни, споделяйте, наричайте имена, казвайте комплименти, бъдете учтиви, бъдете груби, поддавайте се ”).

Игра "Приятели на феята"

Цел: развиване на комуникативни умения и способности на децата, способността да оценяват чувствата и действията на хората около тях.

Психолог:Момчета, сега ви предлагам още една интересна игра. Ще поканя всеки от вас да избере една карта, на която са изобразени герои от различни приказки и анимационни филми. Всички те имат различни характери и са правили различни неща. И задачата ще бъде следната: покажете картата си и отговорете защо не / не бихте искали да бъдете приятели с това приказен геройче имате.

Психологът раздава по една снимка на децата. Чрез веригата децата представят своята карта на останалите и отговарят на въпроса, обяснявайки избора си.

Психолог:Разбира се, никой не искаше да бъде приятел със зли, вредни, алчни герои от приказките. В крайна сметка, за да искате да бъдете приятели с нас, трябва да имате добри черти на характера. Какви момчета? (отговори на децата)

Психолог:Точно така! Бъдете добри, весели, честни, готови да помогнете. Ти и аз сме различни, донякъде си приличаме, но донякъде различни. Нека поиграем на игра и да научим малко повече един за друг.

Игра "Промяна"

Цел: актуализиране и представяне от всяко дете на собствените му интереси, приоритети, привързаности; безусловно приемане на приликите и различията на връстниците; създаване на положителна емоционална атмосфера.

Играчите сядат на столове в кръг, шофьорът стои в центъра и казва: „Онези, които обичат (например мармалад) сменят местата си“.

Любителите на мармалада, включително шофьорът, сменят местата (тичат до безплатни столове). Шофьорът става този, който няма достатъчно място. Освен това всички останали шофьори повтарят ключовата фраза, като променят последната дума, в зависимост от техните привързаности и вкусове.

Последният шофьор е възрастен, който казва: „Онези, които обичат приказките, сменят местата си“.

Психолог:Всички сменихте местата, това означава ли, че всички обичате приказките? Чудесен! Това означава, че таралежът Витя не е дошъл при вас случайно.

Всички сме различни, обичаме много различни неща. Много обичам семейството си, животните и нашата детска градина.

Упражнение "Пирамида на любовта"

Цел: да възпитава уважително, грижовно отношение към света и хората; развиват комуникативни умения.

Психолог: Нека сега да изградим "пирамида на любовта" от нашите ръце. Ще назова нещо любимо и ще сложа ръката си, след което всеки от вас ще назове любимото си и ще сложи ръката си. (Децата изграждат пирамида).

Психолог: Момчета, усетихте ли колко топли станаха ръцете ни? Приятно ли ви е това състояние? Вижте колко висока е нашата пирамида!

Психолог: И в края на нашия урок бих искал да знам какво е настроението ви сега?

(Децата избират емоционално лице, прикачват го към екрана за настроение)

Психолог: Това завършва нашия урок. До следващия път, момчета!

Синопсис на анотация психологическа професияв старша група от поредицата "В света на емоциите" на тема: "В зоопарка"

Програмни задачи:
Консолидиране на знанията за емоциите: „радост”, „тъга”, „гнев”, „страх”;
Укрепване на способността за разбиране на емоционалните състояния на другите хора, способността за адекватно изразяване на емоционалните им състояния;
Развитие на емпатия, произвол, въображение.

Материали и оборудване:Писмо с пиктограми, комплект за играта "Animal Zoo", музикални фрагменти за психогимнастика

Методически техники: разговор, разказване на истории, психогимнастика, релаксация, дидактическа игра, възпроизвеждане (изображение) на емоционални състояния, ритуали от началото и края на урока.

Ход на урока

Момчетата дойдоха в нашия клас днес, те, като вас, искат да научат повече за страната на емоциите, в която всички живеем. Нека започнем с нашия ритуал за добре дошли.

1. Ритуалът "приятелството започва с усмивка"
Децата, седнали в кръг, се хващат за ръце, гледат съседите си в очите и мълчаливо се усмихват един на друг.

2. Изненадващ момент- получаване на писмо
Тази сутрин намерих интересно писмо на масата в моя кабинет (изважда плик с писмо - 2 пиктограми, нарисувани на един лист: тъга, радост). Признахте ли тези емоции? И по какви признаци познахте, че са те? (Предполага се, че децата обясняват признаците на изразяване на радост и тъга)
Кой иска да измисли малка приказка (бебешка приказка), в която тези емоционални състояния да присъстват в този ред? (Варианти на детски приказки. Ако децата се затрудняват или се смущават от гостите, психологът сам започва приказката, включва децата в нейното създаване чрез навеждащи въпроси и недовършени изречения. На този етап от урока е важно е да слушате всички версии на приказките.)


3. Тогава психологът предлага своя собствена версия:
„Беше почивен ден. Митя си беше у дома. Той нарисува картина за мама, направи кола от конструктор за татко, но те бяха заети и дори не погледнаха подаръците на Митя. Митя стана тъжен. След малко родителите свършиха работата си, разгледаха подаръците на Митя и бяха много щастливи. Изведнъж майка ми казва: „Не трябва ли днес да отидем в зоологическата градина“. Митя беше много щастлив”.

И в зоологическата градина има много различни животни, но не всички от тях днес се събудиха весели и енергични, сега ще разберем какво настроение имат нашите животни.

4. Игра "Зоопарк на настроенията"
Цел: консолидиране на вече проучените емоционални прояви (радост, тъга, гняв, гняв) чрез съотнасяне с различни емоционални прояви на животни в картите с картини.
Водещият показва на децата карта с емоционално състояние и ги моли да намерят животно със същото емоционално състояние на неговата карта и да го нарекат (весело тигърче, ядосан хипопотам и др.).










5. Психогимнастика "Зоопарк"
Едно, две, обърнете се и се превърнете в лъв!
Едно, две, обърни се и се превърни в катерица!
Едно, две, обърни се, превърни се в слон!
Едно, две, обърни се, превърна се в славей!

6. Играта "Такива различни животни"
Децата стоят в кръг и изобразяват животни в състоянието, което казва водещият:
- страхливо зайче
- ядосана мечка
- тъжен слон
- смешни маймуни
- Лош вълк
- спокойна сова

7. Мини релакс "Слънчево зайче"
Представете си, че слънчев лъч ни погледна в очите. Затворете ги. Зайчето хукна по-нататък по лицето, нежно го погалете с длани: по челото... по носа... по устата... по бузите... по брадичката... гладете го нежно, така че да не го изплаши. Глава ... корем ... ръце ... крака. Той се качи в яката - погали го и там. Слънчевото зайче не е палав човек - той те обича и гали, а ти го галиш и се сприятеляваш с него. Слънчевото зайче се сприятели с всички животни. Настроението им стана равно, доброжелателно. Ще запомним това настроение и ще отидем в групата с него.

8. Ритуал на края на урока "Възел на приятелството"
Децата поставят дланите си в кръг, така че да получат силно ръкостискане, което никой да не може да отпусне.

Обобщение на урока в старша група "Светът на емоциите" Цел: Формиране на представите на децата за емоциите чрез игрово взаимодействие. Задачи: Образователни:  Да се ​​обобщят знанията, придобити при изучаването на тази тема, въз основа на предварително проучения материал;  Разширете представите на децата за основните емоции, научете ги да различават емоциите по схематични изображения;  Разширяване на речника. Развиващи:  Да развиват способността на децата да разбират своите чувства и чувствата на другите;  Развийте вниманието, логично мисленеи способността за предаване на емоции художествени средства ;  Премахване на мускулното напрежение. Образователни:  Да се ​​възпитава култура на речта;  Да култивират умението да се чуват;  Насърчаване на положително отношение. емоционална I. Уводна част. 1. Организационен момент. Педагог-психолог: Момчета, здравейте, днес имаме необичаен урок с вас. Нека си кажем здравей с играта Hello Friend! Разделете се на двойки. Ритуал за добре дошли. Поздрав: "Здравей приятел!" Здравей, приятелю! (здрависвам се). Как си? (потупват се по рамото). Къде беше? (показват въпросителен жест с ръка). Пропуснах! (сгъват ръцете си над гърдите в областта на сърцето). Ти дойде! (разперват ръце встрани). ДОБРЕ! (прегръдка). Да седнем (на пода има подложки според броя на децата). 2. Въведение. Педагог-психолог: Всеки знае без съмнение какво е настроение. Понякога се забавляваме, понякога пропускаме, често искаме да се развеселим, но понякога сме тъжни. Много странен феномен - Смяна на настроението. Важно е всички момчета да знаят, че не трябва да се обезкуражават. Момчета, днес ще посетим вълшебния свят на емоциите. И тъй като светът е вълшебен, тогава ти и аз се превръщаме в магьосници. Ще дам на всеки от вас вълшебен комплект. Това е прозрачно стъкло и сламка. II. Главна част. 3. Експеримент за промяна на настроението. Педагог-психолог: Когато сме спокойни, чувстваме се добре, доволни сме от всичко и нищо не ни притеснява твърде много, в този момент настроението ни е като чиста вода. Погледнете тази прозрачна вода, това са същите спокойни и чисти наши мисли. Но се случва, момчета, някой или нещо да развали настроението ни и тогава мислите ни са неприятни, тъжни, чувстваме се зле, тогава мислите ни са като тъмна, кална вода (спуска четка с черна боя в чашата ви). Това означава, че настроението е станало тъжно. И също така се случва: някой псува, кара се и стиска юмруци. Какво изпитва човекът в този момент? (изживяване на гняв, гняв). Точно така! (поставя четка с червена боя в чаша с чиста вода). Какъв цвят е станала водата? (Червен). Именно този цвят става лицето на зъл човек. Вътре в човек гневът кипи, кипи (психологът показва как се прави водовъртеж: пречи на тръба или издухвайте въздух във водата, образувайки мехурчета). Педагог-психолог: Спомнете си, когато бяхте ядосани, какво се случи? (Децата говорят). Какво можете да направите, за да преодолеете тези неприятни чувства? Нека се опитаме да променим цвета на това настроение. Когато предлагат своя начин, децата могат да потопят четка с жълта боя в стъклото, символизираща приятни емоции. След това наблюдават и изказват как се е променил цветът на гнева в чашата. Ето какво весело оранжево настроение получихме. Момчета, когато се забавляваме, усмихваме се, тогава настроението е прекрасно, радостно, ентусиазирано, ликуващо и мислите са като фойерверки: те блестят и блестят като вода в тази чаша. (Хвърля искрите в чаша и ги разбърква със сламка). Вижте каква красота! Нека също се опитаме да заклинаме. Тук на подноса е нашата обща голяма радост, вземете звездички и ги хвърлете в чаша. И за да блестят искри, вземете магическа пръчка и подредете фойерверки. (Децата изпълняват задачата). Вижте колко весело блестят звездите! Мирис, може би водата мирише на радост? Имате страхотни забавни фойерверки! Момчета, подобри ли се настроението ви? Стана ли радостно? И ние отиваме по -далеч с вас. Да седнем на столовете. 4. Работа с презентацията. Психологът показва на децата презентация на тема: „Аз и моите емоции“. На масата пред децата има пиктограми с различни емоционални състояния (радост, тъга, гняв, страх, изненада, спокойствие). Педагог-психолог: Хората имат различни настроения, от които зависи изражението на лицето (мимиките). Гледайки израженията на лицето, може да се каже какво чувства човек, какво е настроението му. Сега слушайте внимателно гатанките. След като ги решите, покажете пиктограмата, изобразяваща съответната емоция. 1. Весел съм, весел, тропам с крака. Танцувам и пея и пляскам с ръце. И. Лопухина. - Как се чувства момичето? (радост). Покажете радост на лицето си. 2. Домакинята хвърли зайчето - Зайчето остана под дъжда. А. Барто. - Как се чувства героят? (тъга). Покажете тъга. 3. На пътя гъските щипаха Люся, И кракът я болеше дълго време. - Ще ти кажа, ядосани гъски! - закани се Люси. И те й отговориха: „Ха-ха-ха“! Л. Успенская. - Какви гъски? (Ядосан). Преструвайте се на ядосан. 4. В края на гората две стари жени взеха млечни гъби и вълни. Бухал: "О-о-о!", Бухал: "О-о-о!" Духът на старите жени замръзна: "Страшно!" Е. Благинина. - Какво чувство изпитват старите дами? (Страх). Покажете страх. 5. Извайва момиче от глина Уши, лапи, дълга опашка. Брат е изненадан: излезе сива мишка. Мариджан. - Как се чувства брат ти? (Удивление). Да се ​​преструваме на изненада. 6. Всичко е тихо. Всяко листо замръзна на клона. От храстите долита славейна свирка. Небето потъмня там, в далечината на гората. Слънцето залезе и настана мир. И. Лопухина. Педагог-психолог: Момчета, свършихте чудесна работа с тази задача! Станахме спокойни с вас, а някои станаха радостни. Нека го покажем сега. 5. Физическо възпитание „Усмивка“. Първо ще пляскаме, а след това ще тъпчем, а след това ще се обърнем и ще се усмихнем един на друг. Починахме си малко. 6. Сглобете картината. Педагог-психолог: Имам нова задача за вас. Ела на масата. Всеки от вас има плик пред себе си. Отвори го. Съдържа карта, нарязана на няколко части. Настроението се крие в тази снимка. Сгънете картинката и определете настроението (децата изпълняват задачата). Педагог-психолог: Какво е настроението ви на снимките? (отговори на децата). Много добре! 7. Слушане на музика. Педагог-психолог: Сега седнете на килима, предлагам ви да слушате музика. Опитайте се да усетите настроението на музиката (децата слушат класическия Ocean of Senses). Педагог-психолог: Какво почувствахте, след като слушахте тази творба? (отговори на децата). Педагог-психолог: Това музикално произведение отразява различни емоции. Вие бяхте прави. Тук има радост, безпокойство и тъга. Заглавието на това произведение е "Океан от чувства". 8. "Психогимнастика" Трениране на емоции. Педагог-психолог: Момчета, можете да покажете настроението си не само с помощта на изражения на лицето, т.е. лицето ни, но и с помощта на движенията на тялото ни, жестовете. Предлагам ви да проверите това. Трябва да покажете определено настроение с изражения на лицето и жестове. Подготвени. Покажете мишка, която се страхува от котка; Покажете хитрата лисица, която иска да влезе в кокошарника; Покажете куче, чийто крак боли; Покажете на човека, който е ядосан; Покажете мравка, която дърпа голяма пръчка и му е много трудно; Усмихвайте се като котка, припичаща се на слънце. Много добре! Свършихте много добра работа. II. Заключителна част. 9. Релаксация. Педагог-психолог: Справихме се добре с вас, справихме се с всички задачи и ви предлагам да си починете малко. Легнете на килима с протегнати ръце по тялото. Упражнение: „Вълшебна мечта“ Децата лежат на пода, на килима. Ръцете са леко свити в лактите, лежат по тялото, дланите надолу, краката са леко раздалечени. Педагог-психолог: Сега, когато започна да чета поезия, ще свири тиха спокойна музика, затваряте очи и ще започне играта „Вълшебна мечта“. Наистина няма да заспите и ще чуете всичко. Почивайте си тихо със затворени очи. Ресничките се спускат, очите се затварят. Спокойно си почиваме, заспиваме магически. Диша лесно, равномерно, дълбоко. Напрежението отлетя и цялото тяло се отпусна. Сякаш лежим на тревата... На зелената мека трева... Слънцето грее сега, ръцете ни са топли. Слънцето вече е по -горещо, краката ни са топли. Диша лесно, свободно, дълбоко. Устните са топли и отпуснати, но не и уморени. Устните са леко разтворени и приятно отпуснати. И послушният ни език е свикнал да бъде отпуснат. (Хубавата музика звучи по-силно, по-бързо, по-енергично). Беше приятно да си почина, но сега е моментът да ставам. Разтегнете се, усмихнете се, поемете дълбоко дъх, събудете се! 10. Рефлексия. Педагог-психолог: Момчета, нашето пътуване из страната на емоциите е към своя край. Нека си спомним за какви емоции говорихме днес? (Децата се обаждат). Педагог-психолог: Мисля, че сте в добро настроение и предлагам да изберете емотикон със същото настроение, което изпитвате сега и да го прикрепите към дъската (децата прикачват емотикони). Сега покажете настроението си с жестове и изражения на лицето. Педагог-психолог: Много ми харесаха вашите усмивки. Пожелавам ти винаги да бъдеш весел и радостен. 11. Ритуал на сбогуване. Радвах се да се запознаем. И сега се сбогувам с теб!

Споделете с приятелите си или запазете за себе си:

Зареждане...