9 maja - Dzień Zwycięstwa. Podsumowanie lekcji dla dzieci z grupy seniorów przedszkola

Scenariusz święta poświęconego 69. ROCZNICY Wielkiego Zwycięstwa.

Popowa Anna Siergiejewna,

dyrektor muzyczny

MADOU „Przedszkole nr 88”, Tiumeń

Cel: formowanie starszych dzieci wiek przedszkolny uczucia patriotyczne, szacunek dla obrońców Ojczyzny na podstawie konkretnych fakt historyczny; żywe wrażenia., wywołujące emocjonalne przeżycia, poprzez muzyczne i literackie dziedzictwo czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Edukacyjny:

Kontynuuj zapoznawanie dzieci z pojęciami: „Świetnie Wojna Ojczyźniana, „Weteran wojny”, „Uczestnik wojny”, Bohater Wielkiej Wojny Ojczyźnianej „Pogłębić dzieci wiedzą o historii ich ojczyzny.

Rozwijanie:

Rozwijaj zdolności intelektualne dziecka, uwagę, ciekawość.

Rozwijaj komunikatywną funkcję mowy.

Pogłębić wiedzę starszych dzieci w wieku przedszkolnym o wojsku, symbolach, stopnie wojskowe, nagrody wojskowe.

Edukacyjny:

Wychowywać dzieci, by były dumne ze swojego kraju, uczcić pamięć żołnierzy, którzy zginęli za wolność Ojczyzny.

Aby wzmocnić u dzieci chęć otrzymywania żywych wrażeń z dzieł dziedzictwa literackiego i muzycznego czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Materiał muzyczny:

Piosenka: „Dzień Zwycięstwa”, muzyka. D. Tuchmanow, słowa V. W. Charitonow.

Marzec: „Pożegnanie ze słoweńskimi” muzami. V. Agapkin.

Utwór muzyczny: " Wieczny płomień»Muzy. A. Filipenko, teksty A. Swierdłow.

Muzy „Pieśń Świata”. A. Filipenko, teksty T. Wołgina.

Piosenka „Żurawie” muzy. J. Frenkel, teksty R. Gazmatowej.

„Metronom” – minuta ciszy

Piosenka: „Nie zapomnij wspaniałe lata»Muzy. A Pakhmutova, słowa M. Lwów.

Muzy „Spadkobierców Zwycięstwa”.

Przebieg wakacji.

Prezenter: Drogie dzieci, drodzy goście! Gratulacje

Wielka Wojna Ojczyźniana. Droga do zwycięstwa była trudna i heroiczna.

Prezenter: Dzisiaj jest Dzień Zwycięstwa,

Szczęśliwy, jasny dzień wiosny.

Wszystkie ulice są ubrane w kwiaty,

I słychać dźwięczne piosenki.

Dziecko: To był Dzień Wielkiego Zwycięstwa

Wiele lat temu.

Dziadkowie pamiętają Dzień Zwycięstwa,

Każdy z chłopaków wie.

Dziecko: Mówimy o pierwszym dniu zwycięstwa

Uwielbiamy słuchać naszej historii,

Jak walczyli nasi dziadkowie

Dla całego świata i dla nas wszystkich.

Prezenter: Świętujemy Dzień Zwycięstwa! Świętujemy wyzwolenie

Nasza ojczyzna od faszystowskich najeźdźców. Ale to zwycięstwo nie było łatwe. Wielu nie wróciło do domu, bo zginęło bohatersko walcząc o ojczyznę. Żyją w naszych sercach.

Na ich pamiątkę zapala się „Wieczny Płomień” i zawsze będzie się palił

Dziecko: Wstawaj wcześnie rano

Wyjdź do miasta, spójrz.

Jak chodzą weterani

Z rozkazami na piersi.

Dziecko: Dla rdzennych mieszkańców kraju

Oddał moje życie.

Nigdy nie zapomnimy

Polegli w dzielnej bitwie.

Dziecko: Przy obelisku płonie ogień,

Brzozy stoją w ciszy.

I zgięliśmy się nisko, nisko

Tutaj śpi nieznany żołnierz. (Pieśń „Eternal Flame”)

Prezenter: Z bólem w sercu opłakujemy tych, którzy nie wrócili z pola bitwy.

Uczcimy ich pamięć minutą ciszy, a wszyscy w ich sercach podziękują im za szczęśliwy świat, w którym żyjemy.

Stańmy i pochylmy głowę przed ich pamięcią.

(MINUTA CISZY.) Siadają na krzesłach.

Prezenter: Ludzie nigdy nie zapomną tego dnia. za to kim jesteśmy teraz

razem radujemy się, radujemy się, śmiejemy się, tańczymy, jesteśmy zobowiązani

nasi dziadkowie, którzy bronili świata w zaciętych bitwach. Dlatego z wdzięcznością zaopiekujmy się tym światem, w którym

żyjemy.

Dziecko: Dziękuję żołnierzom

Na całe życie, dzieciństwo i wiosnę.

O ciszę, o spokojny dom

Za świat, w którym żyjemy.

Dziecko: Potrzebujemy kolorowego świata

I wszyscy będziemy szczęśliwi.

Kiedy znikną na ziemi

Wszystkie kule i pociski.

Dziecko: Marynarze, strzelcy,

Straż graniczna, sygnalizatorzy,

Do wszystkich, którzy chronią nasz świat

I strzeże granic

Za wielkie czyny

CHWAŁA! CHWAŁA! I POCHWAŁA!

(piosenka o pokoju.)

Veda: Nasi żołnierze wyróżniali się nie tylko bohaterstwem, pomysłowością, ale także odwagą i wesołym charakterem. A jak dorastały ich prawnuki? Zobaczymy teraz.

Odbywają się gry-atrakcje.

Naprzód do flagi: Dwie drużyny: Cel: biegać między kręglami, grać piłką, podawać piłkę do następnej, ostatniej

podnosi pole wyboru. (Pierwszy zespół, który podniesie flagę, wygrywa.)

A jakie były nieustraszone pielęgniarki, przenosiły rannych prosto z pola bitwy, gdy nad ich głowami świszczały kule.

a teraz dziewczyny pokażą umiejętność pokonywania trudności.

- Zadanie „Pomoc rannym”: zabandażować rannego i przenieść się z punktu „A” do punktu „B”

Atrakcja dla uwagi: Trzy flagi: 1- zielona, ​​marszowa.

2- niebieski, stój spokojnie. 3- czerwony, krzycząc Hurra!

Dziecko: Wojna zakończyła się zwycięstwem, te lata minęły.

Płoną medale, na wielu z nich na skrzyniach widnieją rozkazy.

Dziecko: Powyżej wzlatują gołębie, w majowy poranek o świcie.

Lecą na niebiesko, życzą wszystkim szczęścia, pokoju na ziemi.

Dziecko: Chwała! Chwała weteranom, chwała armii drogiej.

Wywieś trzycyfrową flagę nad Ojczyzną.

Dziecko: Niech Zwycięstwo pozdrowi grzmot! Świat zostanie ogrzany tym światłem.

Gratulacje dla naszych dziadków, wielkie pozdrowienia dla nich!

Prezenter: Chwała Dniu Zwycięstwa! Chwała! Chwała!

Wszyscy: Chwała!

Prezenter: Chwała weteranom! Chwała! Chwała!

Wszyscy: Chwała!

Prezenter: Szczęście, pokój na ziemi,

Wszyscy: Chwała! Chwała! Chwała!

Piosenka „Spadkobiercy zwycięstwa”

Zapraszamy nauczycieli Edukacja przedszkolna Region Tiumeń, Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny i Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny-Jugra publikują swoje materiał metodologiczny:
- Doświadczenie pedagogiczne programy autorskie, pomoc naukowa, prezentacje na zajęcia, gry elektroniczne;
- Osobiście opracowane notatki i skrypty Działania edukacyjne, projekty, mistrzowskie - zajęcia (w tym wideo), formy pracy z rodziną i nauczycielami.

Dlaczego opłaca się publikować u nas?

„Te dni nie ustaną w chwale”

Cel: Aby przekazać dzieciom znaczenie Zwycięstwa naród radziecki w II wojnie światowej.

Zadania:

1. Ukształtować obywatelstwo, poczucie miłości i dumy dla Ojczyzny;

2. Wychowywać moralne i patriotyczne cechy dzieci poprzez edukację muzyczną i estetyczną.

Prace wstępne:

    nauka piosenek, tańców, wierszy z dziećmi;

    nauka piosenki z wychowawcami;

    indywidualna praca z prezenterem;

    indywidualna praca z dziećmi;

    dekoracja sali muzycznej;

    prowadzenie zajęć z wychowania patriotycznego;

Jeździec techniczny : fortepian, centrum muzyczne, płyty CD, projektor, ekran, laptop.

Atrybuty:

    sztuczne kwiaty i sułtanki - 2 szt. każde dziecko;

    białe peleryny do tańca „Żurawie” (w zależności od liczby dziewcząt);

    plakat ze zdjęciami i tekstem „Bohaterowie wojny”;

    wizerunek Zakonu „Zwycięstwo”;

    model obelisku „Wieczny Płomień”;

    świecznik ze świecą, zapałki;

    kostiumy do inscenizacji.

Przebieg wakacji.

Do świątecznej piosenki „Victory Day” (słowa i muzyka L. Melnikova) dzieci z kwiatami w rękach wchodzą do sali, dokonują reorganizacji, a następnie stoją rozrzucone po sali.

Prowadzący: Drodzy Chłopaki! Drodzy Goście! Zebraliśmy się dzisiaj w tej sali, aby uczcić największe święto naszego ludu - Dzień Zwycięstwa!

1 dziecko: Dzisiaj jest święto - Dzień Zwycięstwa!

Szczęśliwy jasny wiosenny dzień.

Wszystkie ulice są ubrane w kwiaty

I słychać dźwięczne piosenki.

2 dziecko: Dzień Zwycięstwa, Dzień Zwycięstwa!
Słońce świeci na mnie jaśniej
Ponieważ nasi dziadkowie

Wygraliśmy wojnę!

Dzieci występują piosenka „9 maja” ( muzyka i teksty Z. Root). Pod koniec piosenki dzieci składają kwiaty przy modelu obelisku, po czym siadają

Prowadzący: Rozpoczęła się Wielka Wojna Ojczyźniana22 Czerwiec 1941. Wróg zaatakował spokojny kraj nagle, bez wypowiadania wojny. Faszyści chcieli zagarnąć bogate ziemie naszego kraju, a spokojnych i pracowitych mieszkańców uczynić niewolnikami. Ale przeliczyli się. Wszyscy ludzie, młodzi i starzy, stanęli w obronie swojej wolnej, ukochanej Ojczyzny. W tamtych czasach był taki apel do piosenki „Wstawaj, kraj jest ogromny”.

Oglądanie filmu „Początek wojny”

Wojna trwała cztery długie lata. Nasza waleczna armia nie tylko wypędziła faszystów z naszej ziemi, ale także wyzwoliła narody innych krajów zajętych przez hitlerowskie Niemcy. Nasi żołnierze dotarli do Berlina, stolicy Niemiec. I tam, na najważniejszym budynku, który nazywał się Reichstag, wywieszono naszą czerwoną flagę Zwycięstwa. 9 maja 1945 roku wojna się skończyła, a ten dzień stał się najjaśniejszym i najbardziej ukochanym świętem - Dniem Zwycięstwa!

Skąd ludzie czerpali siłę, by oprzeć się potędze armii hitlerowskiej? To wszystko ohart Rosjanin. Bohaterowie dokonali wielu wyczynów, a Ojczyzna przyznała im medale i ordery.

Spójrz, tutaj mamy Order Zwycięstwa.(Wskazuje na środkową ścianę.) W tym czasie nasz kraj nazywał się „ związek Radziecki”. Żołnierze Armii Czerwonej mieli na czapkach czerwoną gwiazdę. Na iglicach moskiewskiego Kremla świeciły czerwone rubinowe gwiazdy. A Zakon „Zwycięstwo” został również wykonany w kształcie gwiazdy. Chłopaki, ile promieni ma gwiazda?

Dzieci: Pięć.

Prowadzący: Zgadza się, pięć. Można powiedzieć, że pięć sił, pięciu bohaterów zablokowało drogę armii faszystowskiej. Kim są ci bohaterowie? Są to: żołnierz, marynarz, pilot, partyzant i pracownik domowy. Każdy z tych bohaterów został wezwany przez Ojczyznę w trudnej godzinie.

Dzieci w garniturach wychodzą na środek korytarza.

Żołnierz: Przywieźli żołnierza z długiego marszu

Święty sztandar, gorący jak krew.

Wszedł pod nią w cztery lata

Wszystkie sto krain, sto rzek i sto lasów.

Marynarz (patrzy przez lornetkę): Na horyzoncie jest samolot.

Na kursie – pełna prędkość, naprzód!

Przygotuj się do bitwy, załodze...

Odłóż na bok - nasz wojownik!

Pilot (z mapą): Piechota jest tutaj, a czołgi są tutaj.

Zostało siedem minut lotu.

Kolejność bitwy jest jasna.

Wróg nas nie opuści!

Partyzant: Ilu z tych bohaterów było

Czyje nazwiska są nieznane.

Zabrałem je ze sobą na zawsze

Do nieznanej krainy wojny.

Walczyli bezinteresownie

Zaopiekowali się ostatnim patronem,

Ich imiona wieją wiatr,

Smutny wiatr tej wojny.

Pracownik frontowy: Pracownicy frontowi, nie walczyliście,

Ale do kropli siły oddali front.

Nie opuściłeś fabryki przez wiele dni,

Byłeś bastionem frontu i ludu.

Po ukończeniu wersetów dzieci siadają na krzesłach.

Prezenter zwraca uwagę dzieci na:plakat ze zdjęciami "Bohaterowie wojny".

Prowadzący: Chłopaki, spójrzcie na te twarze, młode i piękne. Wszyscy wierzyli, że pokonają wroga i wrócą do domu, ale nie wszyscy byli skazani na powrót. Ale pamięć o nich jest żywa! Wydaje się, że są niewidzialnie obecni obok nas, patrząc na nas.

Dziewczyny występująkompozycja taneczna do piosenki „Żurawie” (muzyka Y. Frenkel, słowa R. Gamzatov).

Prezenter pokazuje dzieciom trójkątną literę.

Prowadzący: Zobaczcie, chłopaki, jakie listy dostały matki od synów w czasie wojny. Posłuchajmy, o czym pisali w takich listach.

3 dziecko: Moja droga rodzina!

Noc. Światło świecy drży.

To nie pierwszy raz, kiedy pamiętam

Jak śpisz na ciepłym piecu

W naszej małej starej chatce

Zagubiony w głuchych lasach.

Pamiętam pole, strumyk,

Ciągle cię pamiętam.

Moi bracia i siostry są krewnymi,

Jutro znów będę walczyć

Za moją Ojczyznę, za Rosję,

Że była w poważnych tarapatach.

Zgromadzę odwagę, siłę,

Zacznę miażdżyć naszych wrogów.

Aby nic ci nie zagrażało,

Abyś mógł się uczyć i żyć.

Dzieci słuchają piosenka „Był list” (muzyka V. Shainsky'ego, teksty) S. Ostrowoj) .

Prezenter zapala świecę.

Prowadzący: Spójrzcie, dzieci, na płonącą świecę. Jak wygląda płomień?

Dzieci : To jest wieczny płomień.

Prowadzący : Tak, istnieje ogień, który wywołuje w ludziach szczególne uczucia i szczególne wspomnienia, to jest ogień przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Dlaczego grób tak się nazywa?

Dzieci : Tam pochowani są żołnierze, których nazwiska nie są znane.

Prowadzący: Na naszej ziemi jest wiele takich grobów. Groby te zawierają szczątki żołnierzy poległych na polu bitwy podczas wojny.

Oglądanie filmu wideo „Wieczna pamięć”.

wiodący ( czyta na tle wideo):

Ludzie przychodzą do Wiecznego Płomienia.

Chodź nisko się pokłonić

Do tych, którzy zginęli w okrutnej wojnie,

Ojczyzna jest dumna ze swoich wyczynów.

Ogień płonie deszczem, śniegiem i gradem.

Zamieć i wiatr tego nie zauważą.

Wyczyn dzielnych żołnierzy jest nieśmiertelny.

Kwiaty noszą zarówno dorośli, jak i dzieci

Tym, którzy stali za ojczyzną,

Żeby wojna się nie powtórzyła.

Ludzie przychodzą do Wiecznego Płomienia,

Przychodzą nisko się pokłonić.(M. Sidorowa)

Odtwarzany jest fragment piosenki „W ziemiance” (muzyka K. Listow).

Prowadzący: Pieśni z lat wojny... Dzielili z żołnierzami smutki i radości.Po bitwie nastąpiła chwilowa cisza, kiedy można było odpocząć, przypomnieć sobie o domu, napisać list do bliskich. Żołnierze siedzieli przy ognisku, patrzyli na ogień.

Gałęzie trzaskały w ogniu.

W dzbanku paliła się mocna herbata.

Przyszedłeś zmęczony inteligencją.

Dużo pił i tak samo milczał.

Z silnymi drżącymi rękami

Wytarłem drżącą maszynę

I od czasu do czasu o czymś myślałem,

Głowa odchylona do tyłu.

Przy ognisku żołnierze czytali listy z domu, nabierali sił przed nową bitwą, śpiewali pieśni.Piosenka pomogła znieść głód i zimno w imię Zwycięstwa. Pomogła ludziom przetrwać i wygrać. I to pomogło!

Nauczyciele wykonująpiosenka „Katiusza” (muzyka M. Blanter, słowa M. Isakovsky).

Prowadzący: Ile czynów zostało dokonanych w tamtych czasach? Nie wiemy. Nie było nikogo, kto mógłby policzyć wyczyny, ponieważkażdy podczas walki jakbohater . Całość ludzie powstali, by walczyć z wrogiem. A dzięki jego sile, spójności, heroizmowi została zdobyta Wielkie zwycięstwo... Co roku 9 maja cały nasz kraj obchodzi Dzień Zwycięstwa iz wdzięcznością wspomina swoich bohaterów.

Dzieci wstają rozrzucone po sali i występująpiosenka "Weterani nadchodzą" ( muzyka i teksty Z. Root). Po odśpiewaniu piosenki dzieci siadają.

4 dziecko : Nic dziwnego, że dzisiaj rozbrzmiewają fajerwerki

Na cześć naszej Ojczyzny,

Na cześć naszych żołnierzy.

5 dzieci: Mają jasne refleksy wiecznych ogni,

Zawierają spokój i wspaniałość jutra.

6 dziecko: Gratulacje dla naszych dziadków,

Gratulujemy wszystkim duszom!

Niech zwycięstwo pozdrawia grzmot!

W tym dniu na terenie całego kraju!

Ćwicz z sułtanami „Salute” do piosenki „Dzisiaj fajerwerki” (muzyka M. Protasowa, słowa V. Stiepanowa). Po wykonaniu tańca dzieci stoją rozrzucone po całej sali.

Prowadzący: Wieje wiosenna bryza

Lipy stają się delikatnie zielone.

Dzieci (w refrenie): To Dzień Zwycięstwa!

Prowadzący: A chłopaki niosą kwiaty nieznanemu żołnierzowi.

Dzieci (w refrenie): To Dzień Zwycięstwa!

Dzieci (w refrenie): To Dzień Zwycięstwa!

7 dziecko: Za wszystko, co mamy teraz,

Za każdą szczęśliwą godzinę, którą mamy

Za to, że świeci na nas słońce, -

Dzięki dzielnym żołnierzom

Do naszych dziadków i ojców.

8 dzieci : Z naszą dziecinną ręką

Zamkniemy drogę do wojny

Dzieci (w refrenie): Jesteśmy za pokojem na świecie!

Dzieci występują piosenka "Niech zawsze będzie słońce" . Pod koniec piosenki dzieci podnoszą ręce z sułtanami do góry, machają nimi i mówią: „Hurra! Hurra! Hurra!”. Następnie dzieci podchodzą do krzeseł i stają obok nich.

Prowadzący: Wesołych świąt, drogie dzieci i goście! Z Szczęśliwego Dnia Zwycięstwa!

Przy dźwiękach piosenki „Victory Day” (muzyka D. Tuchmanowa) dzieci opuszczają salę.

Wakacje się skończyły.

Tatiana Zwiegincewa
9 maja - Dzień Zwycięstwa. Podsumowanie lekcji dla starszych dzieci przedszkole

Cele: zapoznanie dzieci z historią święta, historią Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, pielęgnowanie poczucia patriotyzmu.

Metody i techniki: rozmowa, słowo artystyczne, wyjaśnienie, pokazanie ilustracji.

Materiały i wyposażenie: fotografie z lat wojny, frontowe pocztówki, fotografie zabytków rodzinnego miasta, nagrania audio piosenek „Gdzie zaczyna się ojczyzna”, „Dzień zwycięstwa”, „Święta wojna”.

Przebieg lekcji:

Wychowawca: Chłopaki, dzisiaj porozmawiamy o święcie poświęconym Dniu Wielkiego Zwycięstwa, dniu, w którym nasz kraj wiele lat temu pokonał wojska faszystowskie. Zacznij od wysłuchania następującego wiersza:

Majowe święto -

Dzień Zwycięstwa

Celebrowany przez cały kraj.

Nasi dziadkowie noszą

Rozkazy bojowe.

Droga wzywa ich rano

Na uroczystą paradę.

I w zamyśleniu od progu

Opiekują się nimi babcie.

(T. Biełozerow)

Pedagog: Teraz, chłopaki, rozwiążmy kilka zagadek:

Walczył na froncie.

I już dawno stał się siwy.

Ubrany jak wojskowy

Weteran wojenny to mój (dziadek).

I czapka marynarska

Nie ma daszka.

Czapka nazywa się

(bez czepka) marynarz.

Wychowawca: Dobra robota, zgadłeś poprawnie. A teraz, chłopaki, posłuchamy piosenki „Where the Motherland Begins” (słowa M. Matusowskiego, muzyka V. Basner).

Rozmowa o historii święta, o wojnie.

Wielka Wojna Ojczyźniana dotarła do naszego kraju w niedzielę rano 22 czerwca 1941 r. W tym dniu nic nie zapowiadało kłopotów. Ludzie w tym dniu, jak zawsze, odpoczywali, radowali się upalnym latem. Nagle wiadomość uderzyła jak grzmot: „Wojna się rozpoczęła! faszystowskie Niemcy bez wypowiedzenia wojny rozpoczęła się ofensywa ”. Wszyscy dorośli mężczyźni zakładają Mundur wojskowy i poszedł na front. Ci, którzy pozostali, dołączyli do partyzantów, by walczyć z wrogiem na tyłach. We wsiach i miasteczkach pozostały tylko kobiety, dzieci i starcy. Pracowali w fabrykach, kopali okopy, budowali budowle obronne, gasili bomby zapalające na dachach. A także - wychowywali dzieci, ratowali przyszłość kraju. Głównym mottem wszystkich ludzi było: „Wszystko dla frontu, wszystko dla zwycięstwa!”

Była wojna ...

Była wojna.

I ludzie zginęli.

A żołnierz poszedł do Ojczyzny.

On walczył.

I był odważny.

I pokonaj wszystkich faszystów z rzędu.

I tak dotarł do Berlina.

Walczył przez cztery lata.

Żebym mówiła o tacie babci

Wszyscy w Dniu Zwycięstwa

Powiedziałem mu.

(Tatiana Szapiro)

Ale mimo heroicznego oporu wróg zbliżał się do Moskwy w niekontrolowany sposób. Oszukać niemieckich pilotów, którzy zbombardowali Moskwę przez: Mur Kremla pomalowano domy i drzewa. Nasze myśliwce blokowały również drogę wrogim samolotom. Na obrzeżach Moskwy walczyła dywizja pod dowództwem generała Panfiłowa.

Posłuchaj piosenki „The Holy War” (teksty V. Lebedev-Kumach, muzyka A. Alexandrov).

W miarę przesuwania się wojsk hitlerowskich na wschód zaczęły pojawiać się tereny zajęte przez Niemców oddziały partyzanckie... Partyzanci wysadzali faszystowskie pociągi, organizowali zasadzki i nagłe wypady.

Berlin upadł. Wojna narodów sowieckich i innych przeciwko faszyzmowi niemieckiemu zakończyła się całkowitym zwycięstwem. Ale cena tego zwycięstwa była wielka i gorzka. Nasz kraj stracił w tej strasznej wojnie około 27 milionów ludzi.

9 maja 1945 r. Moskwa została rozświetlona fajerwerkami na długo oczekiwane zwycięstwo. Cały nasz kraj z radością obchodził pierwszy dzień pokoju. Moskale, opuszczając swoje domy, pospieszyli na Plac Czerwony. Na ulicach wojsko było ściskane, całowane, chwytane w naręcze i kołysane, przerzucając wzburzone ludzkie morze nad głowami. O północy wybuchł bezprecedensowy salut. Wystrzelono trzydzieści salw z tysiąca dział.

Święto 9 maja stało się święte dla każdego z nas. Wszyscy powinniśmy pamiętać o przeszłości i podziękować starszemu pokoleniu za Wielkie Zwycięstwo.

Dzięki Bohaterom Zwycięstwa!

Dzięki bohaterom

Dzięki żołnierzom

Co świat otrzymał

Potem - w czterdziestym piątym!

Twoja krew i pot

Mamy Zwycięstwo.

Byłeś młody

Teraz są dziadkami.

My to zwycięstwo -

Nie zapomnimy na zawsze!

Niech spokojne słońce

Świeci dla wszystkich!

Niech szczęście i radość

Żyj na planecie!

W końcu świat jest bardzo potrzebny -

Zarówno dorośli, jak i dzieci!

(Olga Masłowa)

A teraz posłuchajmy piosenki „Victory Day” (teksty V. Kharitonova, muzyka D. Tukhmanov).

Pedagog:

Chłopaki, nie możemy zapomnieć o tej strasznej lekcji historii. Zwycięstwo nie było łatwe dla naszych dziadków i babć. Wiele osób zginęło. Chłopaki, prawdopodobnie wasi dziadkowie i pradziadkowie również brali udział w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Powiedz nam, co ci powiedzieli o tym strasznym czasie dla wszystkich ludzi.

Teraz spójrzmy wszyscy razem na zdjęcia z lat wojny.

A w każdym mieście znajdują się pomniki bohaterów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Ojczyzna pamięta swoich bohaterów. I ty i ja też musimy o nich pamiętać. Bo gdyby nie oni i nie ich bohaterskie czyny, to w naszym kraju nie byłoby pokoju.

(dla uczniów z głębokim upośledzeniem umysłowym i złożonymi niepełnosprawnościami)

Opracował: Primochenko Elena Borisovna

Cel: zwrócenie uwagi uczniów na święto - Dzień Zwycięstwa.

Zadania:

1. Wzbogacić wiedzę uczniów o wielkim i jasnym święcie - Dniu Zwycięstwa.

2. Aby rozwinąć uwagę, pamięć.

3. Kultywować miłość do Ojczyzny, zainteresowanie jej wojownikami-obrońcami.

Wyposażenie: prezentacja, flagi, koperty z zagadkami, kartka świąteczna, serwetki, klej, zszywacz, akompaniament muzyczny.

Postęp

Dzieci wchodzą do sali do piosenki „Dzień zwycięstwa” Tuchmanowa.

1. wiodący: Chłopaki, 9 maja wszyscy nasi ludzie świętują świetne wakacje- Dzień Zwycięstwa. Minęło wiele lat, odkąd wojska niemieckie zaatakowały rosyjską ziemię. Nasz lud, młodzi i starzy, mężczyźni i kobiety, a nawet dzieci, zaczęli bronić naszej Ojczyzny przed wrogiem. Pociski pękały z rykiem, strzelano z karabinów maszynowych, czołgi pędziły do ​​bitwy, miażdżąc wszystko dookoła. Ziemia płonęła.

Dla rdzennych mieszkańców kraju

Oddali swoje życie

Nigdy nie zapomnimy

Polegli w dzielnej bitwie.

Drugi wiodący: Wielka Wojna Ojczyźniana trwała cztery i pół roku. Nasi żołnierze dzielnie walczyli w bitwach. Ci, którzy zostali na tyłach, kobiety i dzieci, pracowali w fabrykach, fabrykach, robili broń, czołgi, szyli ubrania, leczyli rannych. Zacięte bitwy toczyły się na morzach, rzekach, na lądzie i na niebie, w lasach i na bagnach.. W końcu wróg został złamany! Wojownicy wyzwolili nie tylko naszą Ojczyznę od faszystowskich najeźdźców, ale także wiele krajów europejskich. Dotarli do Berlina i postawili czerwoną flagę na Reichstagu. Wielu nie wróciło z wojny, ale pamięć o nich wiecznie żyje w naszych sercach. Zawsze o nich pamiętamy.

W Dzień Zwycięstwa, wcześnie rano

Wyjdź do miasta, spójrz:

Weterani idą ulicą

Z rozkazami na piersi.

Zarówno czołgiści, jak i strzelcy,

A ludzie rakiety

Zarówno marines, jak i marynarze.

1. wiodący: To była ciężka i krwawa wojna. Ale bojownicy nie oszczędzili się, broniąc swojej ojczyzny. A żeby zostać żołnierzem, musisz dużo się nauczyć. Bądź zwinny i zręczny, bardzo zręczny, bardzo odważny.

Słońce świeci jasno

Świeci dla nas wszystkich powyżej.

Dzięki rosyjskiemu żołnierzowi!

Niech dzieci żyją dobrze!

A nasze dzieci dorastają

I graj w fajne gry!

Gry odbywają się:

1. "Bądź ostrożny".

Prezenter pokazuje dzieciom trzy flagi: niebieską, zieloną, czerwoną. - Chłopaki, bądźcie ostrożni. Jeśli podniosę niebieską flagę, popłyniesz, jeśli zielona - tupnij, jeśli czerwona - krzyknij "Hurra!"

Prezenter chowa się za plecami i szybko podnosi flagi. Dzieci naśladują ruchy marynarzy, pilotów, kawalerzystów, krzyczą „Hurra!” Flagi są podnoszone w innej kolejności.

2. „Przekaż raport”.

Prezenter pokazuje dwie koperty-raporty, które należy dostarczyć do centrali (do prezentera). Chłopaki siedzą w półokręgu i od środka do krawędzi przekazują z ręki do ręki 2 koperty.

3. „Zgadnij zagadki”.

Chłopaki, czy chcecie wiedzieć, co jest w tych kopertach? (otwiera koperty) Oto zagadki (gospodarz czyta zagadki).

Żółw czołga się, stalowa koszula,

Wróg jest w wąwozie, a ona jest tam, gdzie jest wróg.

Nie zna ani żalu, ani strachu.

Co to za żółw?

(Zbiornik.)

Jak bezprecedensowe cudowne kwiaty

Parasole przyleciały z niebiańskich wyżyn.

(Spadochroniarze.)

Żelazna ryba pływa pod wodą

Wrogowi grozi ogień i katastrofa.

Żelazna ryba nurkuje na dno.

Ona strzeże rodzimych mórz.

(Łódź podwodna.)

nie mam oczu

I pomaga zobaczyć wroga.

(Lornetka)

Drugi wiodący : Przez cztery długie lata, 1418 dni i nocy, na naszej ziemi toczyła się najstraszniejsza krwawa wojna. Nasz naród pokonał faszyzm i uratował przed nim narody całego świata. Zwycięstwo przyszło wiosną 9 maja 1945 r. Pierwsza Parada Zwycięstwa odbyła się w Moskwie na Placu Czerwonym. I od tego dnia co roku 9 maja nasi ludzie świętują Dzień Zwycięstwa.

1. wiodący : A teraz zobaczmy epizody o tym, jak zaczęła się wojna i jak w naszych czasach czczona jest pamięć obrońców naszego kraju (zobacz prezentację).

Teraz zrobimy wielką kartkę z życzeniami dla naszych weteranów. (Zrobienie pocztówki).

Drugi wiodący: Drodzy Chłopaki! Żyjemy dalej duża planeta- Na ziemi jest miejsce dla wszystkich: dla ludzi i zwierząt, wody, ryb, lasów i pól. Aby nigdy nie mieć wojny, musimy chronić tę kruchą planetę, to nasz dom. A do tego wszyscy ludzie na ziemi muszą żyć w pokoju.

Potrzebujemy pokoju do budowania miast

Sadź drzewa i pracuj w polu

Potrzebujemy pokoju na zawsze, na zawsze!

Jesteśmy za pokojem na świecie.

Powiedzmy razem: „Nie ma wojny!”

Niech dzieci śpiewają o szczęściu

W naszym słonecznym kraju!

Dziękuję za uwagę.

Tekst do slajdów prezentacji

    Wojna zaczęła się nagle

2.3. Wszyscy mężczyźni poszli bronić naszej ojczyzny

4,5,6. Nasza ojczyzna była broniona przed lądem, powietrzem i wodą

7. Wojna trwała kilka dni

8,9,10. Obecnie w każdym mieście naszego kraju znajdują się pomniki naszych obrońców

12-15 A w naszym mieście znajduje się pomnik nieznanego żołnierza, który znajduje się w naszej dzielnicy Novoilinsky. Na Placu Zwycięstwa stoi czołg – pomnik upamiętniający wyczyn pracowników KMK podczas II wojny światowej. Również w naszym mieście znajduje się Bulwar Bohaterów, w którym płonie wieczny płomień.

16-20. W każdym mieście płonie wieczny płomień ku pamięci naszych obrońców

21-22. W którym uczczona jest minuta ciszy ku pamięci poległych w wojnie

23-26. Co roku 9 maja we wszystkich miastach odbywają się uroczyste imprezy i parady z udziałem weteranów, młodych żołnierzy-obrońców i wyposażenie wojskowe

27-29. Parada kończy się uroczystym fajerwerkiem

Udostępnij znajomym lub zachowaj dla siebie:

Ładowanie...