Хто головні герої байки в яких рядках. Мета: розвивати навички виразного читання байки, вміння знаходити мораль в байці, робити висновки для себе, спостерігаючи за вчинками інших

1.Кто головні герої байки? У яких рядках укладена мораль байки? У чому сенс моралі?

Головні герої байки - Ворона і Лисиця.

Мораль байки укладена в перших 3-х рядках:

Вже скільки разів твердили світу,
Що лестощі мерзенно, шкідлива; але тільки все не про запас,
І в серці підлесник завжди знайде куточок.

Сенс моралі в тому, щоб дати урок моральності: лестити погано, шкідливо, але люди люблять лестощі. Але лестощі ніколи не вживають люди з чистим серцем.

2.Яка ситуація підтверджує цю мораль? Як ставиться автор до Вороні і Лисиці? Як він називає Лисицю? Які хитрощі пускає в хід Лисиця, щоб відібрати у Ворони сир? Як передає байкар стан Ворони, яка почула слова лестощів? Кого засуджує Крилов? Кого висміює? Чи могло щось подібне статися з людьми? Чи були у вас схожі ситуації?

Ситуація, коли Лисиця обманює Ворону, підтверджує цю мораль. Творець відноситься до Вороні з глузуванням і легким співчуттям, а до Лисиці із засудженням.

Крилов називає Лисицю «шахрайки». Щоб відібрати у Ворони сир, Лисиця пускається на хитрощі: вона лестить Вороні, хвалить її надуману красу, глас і провокує її на те, щоб вона зріла.

У Ворони, яка почула похвали Лисиці, паморочиться голова від щастя, «Від радості в зобу дихання сперло», іншими словами Ворона надулася від значущості.

Крилов засуджує Лисицю і висміює дурнувату Ворону. подібні ситуації нерідко відбуваються з людьми.

3.Прочитайте самостійно байки «Квартет», «Лебідь, Щука і Рак», «Дві бочки». Підготуйте аналіз однієї з них, визначте мораль, алегоричний сенс байок, підготуйте питання для вікторини, наприклад:
а) З якої байки взяті слова?
А скринька просто відкривався ...
б) З яких байок витягнута мораль?
-Невежі судять точно так:
У чому толку не зрозуміють, то все у них дрібниця.
-Коли в товаришах згоди немає,
На лад їх справа не піде ...

«Квартет».
Мораль (виражена в словах Солов'я):
«... А ви, друзі, як не сідайте,
Все в музиканти не годитесь ».
Алегоричний сенс цієї байки в тому, що ніякі зовн-ня зміни не допоможуть людині, якщо у нього немає здатне-стей, таланту та вміння.
«Лебідь, Щука і Рак».
мораль:
Коли в товаришах згоди немає,
На лад їх справа не піде,
І вийде з нього не справа, тільки борошно.
Алегоричний сенс: спільна справа можна зробити, тільки об'єднавши спільні зусилля.
«Дві бочки».
мораль:
Хто про свої справи кричить всім без угаву,
У тому, вірно, мало толку;
Хто дёлов істинно, - тихий часто на словах.
Велика людина лише гучний на справах,
І думає свою він міцно думу Без шуму.

Алегоричний сенс байки в тому, щоб показати відмінність між працьовитою людиною, який мовчки робить свою справу, і порожнім, марним людиною, який голосно шумить о. своїх нібито справах.

Питання для вікторини.

1) З яких байок слова?

а) «... Так піди ж, потанцюємо!»

б) Боже борони і нас від таких арбітрів.

в) «... Слона-то я й не помітив».

г) «... Сильніше кішки звіра немає!»

2) З яких байок мораль?

а) Трапляється часто нам

І праця і мудрість бачити там,

Де варто тільки додуматися,

За справу просто взятися.

б) промовив до мови тут годиться,

Але нічиєї не чіпаючи особи,

Що справою, не звівши кінця,

Не потрібно хвалитися.

в) Світло сповнений дружбою такою.

Про сьогоднішніх друзів мож мовити, чи не грішачи,

Що в дружбі вони все трохи ль не самотні:

Слухати - здається, одна у їх душа, -

А тільки кинь їм кістку, так що твої собаки!

г) невіглас судять точно так:

У чому толку не зрозуміють, то все у них дрібниця.

3) З яких байок ці герої?

а) Слон, вівці, вовки.

б) Селянин, Дерево, Змія.

в) Чоловік, гуси, перехожий.

г) Собака, Лев, Вовк, Лисиця.

Мораль (в байці)

Термінологічний словник-тезаурус з літературознавства. Від алегорії до ямба. - М .: Флінта, Наука. Н.Ю. Русова. 2004.

Дивитися що таке "мораль (в байці)" в інших словниках:

    мораль - етичний зміст твору, його висновок, підсумок, що містить рада читачеві надходити тим чи іншим чином або афористичний судження. У більшості творів читачеві пропонується самому зробити цей висновок. У байках і притчах мораль прямо ... ... літературна енциклопедія

    байка - Байка віршоване або прозове літературний твір повчального, сатиричного характеру. В кінці байки міститься короткий повчальне висновок так звана мораль. Дійовими особами зазвичай виступають тварини ... Вікіпедія

    кінцівка - і; мн. рід. вок, дат. вкам; ж. 1. Графічне прикраса в кінці книги, глави. 2. Заключна частина якого л. твори, твори. К. роману, п'єси, вірші. Традиційна к. Билини. * * * Кінцівка 1) заключний компонент ... ... енциклопедичний словник

    завершальна частина художнього твору, Наступна за розв'язкою. Рубрика: композиція і сюжет Ціле: композиція Вид: апофеоз (в сценічному творі), мораль (в байці), повчання (в байці) ... Термінологічний словник-тезаурус з літературознавства

    кінцівка - 1) заключний компонент літературного твору або будь-якої його частини. Типи кінцівок численні: епілог, мораль (в байці), клаузула (у вірші), коду (у віршованих творах) .2) Образотворча або орнаментальна графічна ... ... Великий Енциклопедичний словник

    кінцівка - КОНЦО'ВКА заключна частина літературного твору або певного відрізка його глави, строфи, рядки. У сучасній російській поетиці цей термін застосовується для позначення різнотипних К .: епілог, розв'язка, мораль (в байці), пуанти, ... ... поетичний словник

    1) зачеплення - вживання засобів, які відсилають до іншого субтексту; 2) повтор - використання для межфразовой зв'язку тотожних або схожих елементів; 3) проходження - зв'язок, заснована на виведенні одного субтекста з іншого (напр., Мораль в ... ... словник лінгвістичних термінів Т.В. Жеребило

    кошти межфразовой зв'язку в складному синтаксичному цілому - 1) зачеплення - вживання засобів, які відсилають до іншого субтексту; 2) повтор - використання для межфразовой зв'язку тотожних або схожих елементів; 3) проходження - зв'язок, заснована на виведенні одного субтекста з іншого (напр., ... ... Синтаксис: Словник-довідник

    байка - жанр дидактичної поезії (див.), Коротка оповідальної форми, сюжетно закінчена і підлягає алегоричному тлумачення як ілюстрація до відомого житейському або моральному правилу. Від притчі або Апологія Б. відрізняється закінченістю ... літературна енциклопедія

    байка - БАСНЯ невелика казочка повчального характеру, в якій дійові особи частіше тварини, а також неживі предмети, але нерідко і люди. У байці відрізняють оповідання та виведення з нього, т. Е. Певне положення (правило, рада, ... ... Словник літературних термінів

книги

  • Сучасні байки від Віктора. У байці є своя мораль, Віктор свербіння. Мораль і сенс, іносказання - ось що відрізняє байку від звичайного вірші. У байці є відображенням того, що проявляється людиною в повсякденному ...

Відповіді до шкільних підручників

До стор. 67

1.Кто головні герої байки? У яких рядках укладена мораль байки? У чому сенс моралі?

Головні герої байки - Ворона і Лисиця.

Мораль байки укладена в перших 3-х рядках:

Вже скільки разів твердили світу,
Що лестощі мерзенно, шкідлива; але тільки все не про запас,
І в серці підлесник завжди знайде куточок.

Сенс моралі в тому, щоб дати урок моральності: лестити погано, шкідливо, але люди люблять лестощі. Але лестощі ніколи не вживають люди з чистим серцем.

2.Яка ситуація підтверджує цю мораль? Як ставиться автор до Вороні і Лисиці? Як він називає Лисицю? Які хитрощі пускає в хід Лисиця, щоб відібрати у Ворони сир? Як передає байкар стан Ворони, яка почула слова лестощів? Кого засуджує Крилов? Кого висміює? Чи могло щось подібне статися з людьми? Чи були у вас схожі ситуації?

Ситуація, коли Лисиця обманює Ворону, підтверджує цю мораль. Творець відноситься до Вороні з глузуванням і легким співчуттям, а до Лисиці із засудженням.

Крилов називає Лисицю «шахрайки». Щоб відібрати у Ворони сир, Лисиця пускається на хитрощі: вона лестить Вороні, хвалить її надуману красу, глас і провокує її на те, щоб вона зріла.

У Ворони, яка почула похвали Лисиці, паморочиться голова від щастя, «Від радості в зобу дихання сперло», іншими словами Ворона надулася від значущості.

Крилов засуджує Лисицю і висміює дурнувату Ворону. Подібні ситуації часто відбуваються з людьми.

3.Прочитайте самостійно байки «Квартет», «Лебідь, Щука і Рак», «Дві бочки». Підготуйте аналіз однієї з них, визначте мораль, алегоричний сенс байок, підготуйте питання для вікторини, наприклад:
а) З якої байки взяті слова?
А скринька просто відкривався ...
б) З яких байок витягнута мораль?
-Невежі судять точно так:
У чому толку не зрозуміють, то все у них дрібниця.
-Коли в товаришах згоди немає,
На лад їх справа не піде ...

«Квартет».
Мораль (виражена в словах Солов'я):
«... А ви, друзі, як не сідайте,
Все в музиканти не годитесь ».
Алегоричний сенс цієї байки в тому, що ніякі зовн-ня зміни не допоможуть людині, якщо у нього немає здатне-стей, таланту та вміння.
«Лебідь, Щука і Рак».
мораль:
Коли в товаришах згоди немає,
На лад їх справа не піде,
І вийде з нього не справа, тільки борошно.
Алегоричний сенс: спільна справа можна зробити, тільки об'єднавши спільні зусилля.
«Дві бочки».
мораль:
Хто про свої справи кричить всім без угаву,
У тому, вірно, мало толку;
Хто дёлов істинно, - тихий часто на словах.
Велика людина лише гучний на справах,
І думає свою він міцно думу Без шуму.

Алегоричний сенс байки в тому, щоб показати відмінність між працьовитою людиною, який мовчки робить свою справу, і порожнім, марним людиною, який голосно шумить о. своїх нібито справах.

Питання для вікторини.

1) З яких байок слова?

а) «... Так піди ж, потанцюємо!»

б) Боже борони і нас від таких арбітрів.

в) «... Слона-то я й не помітив».

г) «... Сильніше кішки звіра немає!»

2) З яких байок мораль?

а) Трапляється часто нам

І праця і мудрість бачити там,

Де варто тільки додуматися,

За справу просто взятися.

б) промовив до мови тут годиться,

Але нічиєї не чіпаючи особи,

Що справою, не звівши кінця,

Не потрібно хвалитися.

в) Світло сповнений дружбою такою.

Про сьогоднішніх друзів мож мовити, чи не грішачи,

Що в дружбі вони все трохи ль не самотні:

Слухати - здається, одна у їх душа, -

А тільки кинь їм кістку, так що твої собаки!

г) невіглас судять точно так:

У чому толку не зрозуміють, то все у них дрібниця.

3) З яких байок ці герої?

а) Слон, вівці, вовки.

б) Селянин, Дерево, Змія.

в) Чоловік, гуси, перехожий.

г) Собака, Лев, Вовк, Лисиця.

  1. Які людські пороки і недоліки висміює в своїх байках І. А. Крилов?
  2. Кожна байка Крилова - це «скринька з секретом». У ній міститься і мудру пораду, і застереження, і прохання. Почути голос автора дано не всім. Ті, хто хоче позбутися від вад і недоліків, почує і зробить висновок. Зарозумілий, самозакоханий, нечесний не знайде в байці нічого корисного для себе. Під масками Медведя, Лисиці, Вовка та інших тварин і птахів ховаються люди. Байкар помічає і висміює всі негативні якості людини: лестощі, боягузтво, нечесність, корисливість, брехня, заздрість, хитрість.

  3. Чим відрізняється байка від казки?
  4. Який історичний сенс байки І. А. Крилова «Вовк на псарні»?
  5. У 1812 році почалася Вітчизняна війна, В якій зійшлися дві сили, дві армії: французька на чолі з Наполеоном і російська на чолі з Кутузовим. Москва була приречена. Якби Кутузов вирішив обороняти місто, то російська армія зазнала б великих втрат. Кутузов залишив Москву. Наполеон, увійшовши в місто, підпалив його. Але незабаром він зрозумів тактику російського полководця і послав Кутузову пропозицію про світ, але той не побажав вести з ворогом ніяких переговорів. Наполеону довелося залишити Москву. Кутузов зробив так, що Наполеон змушений був йти до Можайська і відступати по старій Смоленській дорозі. Ця дорога була згубна для французів: на ній стояли спалені міста і розорені села. У ці дні вийшла байка Крилова «Вовк на псарні». В сірого вовка кожен міг дізнатися Наполеона в його сірому похідному сюртуку, а в переговорах Вовка з ловчими - спроби Наполеона домовитися з Кутузовим.

    Після битви під Червоним Кутузов об'їжджав війська, вітаючи їх з перемогою, а потім, посміхаючись, витягнув з кишені складену вчетверо папір. «Ось послухайте, яку мені прислав побрехеньки наш балакун Крилов ...» Кутузов став читати. Дійшовши до вірша «Ти сер, а я, приятель, сивий», генерал зняв свого кашкета, і все, побачивши його сріблясті сивини, не могли втриматися від захоплених вигуків. Коли ж він прочитав заключні слова байки, то по війську прокотилося гучне «ура».

  6. Чому Ягня (з байки «Вовк і Ягня») ніколи б не зміг виправдатися перед Вовком?
  7. У яких рядках укладена мораль цієї байки?
  8. У байці «Квартет» Соловей судить музикантів; в байці «Осел і Соловей» в ролі судді солов'їної співу виступає Осел. У чому різниця межу цими двома суддями?
  9. Соловей сам майстер співу, тому він має право сказати: «... в музиканти не годитесь!» Йому не потрібно навіть слухати гру цих музикантів - досить поглянути на тих, хто складає квартет. Осел же - уособлення бездарності, безсоромною і нахабною дурниці. Він радить, вважаючи, що розбирається в мистецтві краще Солов'я, в той час як нічого в ньому не розуміє.

  10. Яка мораль байки «Осел і Соловей»?
  11. У чому мудрість байок І. А. Крилова?
  12. Байки І. А. Крилова, написані близько двохсот років тому, говорять про те, що завжди хвилювало і хвилюватиме людей. Про добро і зло, про малодушність і підступність, про розум, талант і дурості. В крилатих виразах криловських байок - вся мудрість великого байкаря: «скупий втрачає все, бажаючи все дістати»; «Послужливий дурень небезпечніше ворога»; «Сила без розуму - скарб погане»; «А злодієві дай хоч мільйон - він красти не перестане»; «Майже у всіх у всьому один розрахунок: кого хто краще проведе, і хто хитрий кого обдурить»; «Ти сер, а я, приятель, сивий» і ін.

  13. Чому байки І. А. Крилова легко ілюструвати художникам? Матеріал з сайту
  14. З якою метою байкар використовує алегорію?
  15. Що спільного в відношенні автора до своїх юних героїв в байках «Два хлопчика», «вороненя», «Хлопчик і Змія»?
  16. Байки І. А. Крилова «Два хлопчика», «вороненя», «Хлопчик і Змія» говорять про юних героїв і звернені до них же. При всій відмінності сюжетів і героїв вони вчать увазі юних читачів до тих, з ким доводиться спілкуватися. Брак досвіду і вміння оцінити обстановку заважає героям в самих різних обстоятельст-вах. Сені - у відносинах з жвавим прия-телем, Вороненко - під час його «мис-ти», безтурботному Хлопчику - при випадок-ної зустрічі зі змією.

Хід уроку

I.Перевірка домашнього завдання
Після артикуляційної розминки слухаємо читання напам'ять байки «Вовк на псарні».

II. «Свиня під Дубом». Осміяння невігластва і невдячності
Учитель читає байку «Свиня під Дубом». Можливо, вона вже знайома учням. Тоді важливо зробити так, щоб діти побачили в тексті те, чого вони не розуміли раніше.
- Який описує Крилов Свиню?
Крилов описує Свиню без симпатії. Свиня дурна, неосвічена, недалека, лінива, егоїстична. Вона думає тільки про власне задоволення.
- Опишіть, як ви уявляєте собі інших персонажів байки.
- У яких рядках укладена мораль байки? У яких життєвих випадках можна використовувати ці рядки?
Мораль цієї байки можна використовувати, коли недбайливий учень не хоче вчитися, лає школу і навчання, але не розуміє, що він користується тим, що зроблено за допомогою науки.
У цій байці справжнє просвітництво протиставляється неуцтву. Про невігластві говорить позиція Свині, яка не бажає зрозуміти, звідки беруться жолуді:

Про справжній освіті говорять турботливі слова Ворона:

Згадайте, що таке алегорія.
- Яке явище життя алегорично описує байка?
Байка «Свиня під Дубом» алегорично описує ситуацію, в якій головне дійова особа не розуміє, де причина, а де наслідок. Свиня не розуміє, що жолуді, які вона їсть, ростуть на Дубі. Через свого невігластва вона починає підривати коріння дуба, т. Е. Руйнувати те, що дає їй їжу. Такі ситуації в житті можуть відбуватися дуже часто. Про них говорить приказка: «Рубати сук, на якому сидиш».
Розглянемо і обговоримо з учнями ілюстрацію до байки Г. Купріянова (С. 62 підручника), Запитаємо:
- Що б ви зобразили, якби самі малювали ілюстрацію до цієї байці?
Відповідь на це питання дуже важливе: він допомагає зробити «розкадрування» байки, чітко усвідомити, хто з персонажів виступає на сцену в тій чи іншій ситуації. Ця робота підготує виразне читання за ролями.
Отже, до цієї байці можна було б намалювати кілька ілюстрацій.
перша:Свиня під Дубом їсть жолуді.
друга:Свиня під Дубом спить.
третя:Свиня бездумно підриває коріння Дуба.
четверта:Ворон докірливо звертається до Свині з гілки Дуба.
п'ята:Свиня самовдоволено відповідає Ворону.
шоста:Сам Дуб обурено звертається до Свині.
.
Виразне читання і читання за ролями байки «Свиня під Дубом»
Перш читання за ролями прочитаємо байку виразно кілька разів, відпрацьовуючи інтонації різних реплік. Герої байки вимовляють короткі репліки, але дітям треба пояснити, що навіть в одній репліці можна показати характер героя, якщо знайти точну інтонацію. після підготовчої роботи попросимо трьох учнів прочитати байку за ролями. Загострити увагу на колективному взаємодії: голоси повинні бути приблизно однаковими по гучності, кожен учасник читання повинен вступати своєчасно, не раніше, але і не пізніше, ніж треба. По можливості постараємося домогтися гармонійного звучання всіх трьох читців.



III. «Ворона і Лисиця». Осміяння пороків: жадібності, хитрощі, дурості
Перший раз байку читає учитель.
Ця байка не потребує докладних коментарях: діти розуміють її і з задоволенням інсценують. Тому поставимо тільки кілька питань:
- Хто головні герої байки?
- У яких рядках полягає мораль байки?
- Як ви розумієте слово лестощі? У чому полягає лестощі Лисиці?
- Якими словами автор описує стан Ворони, яка чує улесливі слова?
- Як ставиться автор до Вороні і Лисиці? Як він передає це?
- Які якості засуджує і висміює автор?
- Згадайте байку Езопа «Ворон і лисиця». (Учитель може прочитати її знову.) У чому відмінність байки Езопа і байки Крилова? Яка з байок здається вам більш виразною?
- Як зображені персонажі байки на ілюстрації Є. Рачева? Який натяк містить таке зображення?

Виразне читання байки «Ворона і Лисиця». інсценування байки
Решту часу уроку присвятимо виразного читання байки: правильному інтонуванню, логічним наголосом, паузам, темпу мови. Потім продумаємо рухи, які робить Лисиця і Ворона. Робота з пошуку інтонацій і рухів може бути навіть азартної, різні учні можуть пропонувати різні інтерпретації реплік. На роль Лисиці не обов'язково запрошувати дівчаток - часом з нею прекрасно справляються і хлопчики. Перетворення класу в творчу майстерню - гідна мета цього уроку.



Домашнє завдання
Підготувати виразне читання напам'ять (інсценування, читання за ролями) однієї з байок: «Свиня під Дубом» або «Ворона і Лисиця».
Індивідуальне завдання
Намалювати ілюстрацію до однієї з прочитаних байок.

Вн. Чт Жанр байки. Оповідання і мораль в байці.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...