Як жити в світі людей робочий зошит. Урок навколишнього світу на тему "як жити в світі людей"

ЯК ЖИТИ В СВІТІ ЛЮДЕЙ?
Цілі: довести до свідомості учнів думку про те, що людям необхідні
різні особисті і громадські способи регуляції людської поведінки;
створити первинні уявлення про поняття «совість», «мораль», «право».
Вимоги до знань, умінь, навичок учнів.
Учні усвідомлюють, що людям необхідні різні особисті і громадські
способи регулювання людського поведінки; мають первинні уявлення про
поняттях «совість», «мораль», «право», можуть пояснити, в чому полягає
«Золоте правило моральності» (вміння учнів користуватися новими
знаннями можна перевірити за допомогою питань після тексту параграфа і
творчих завдань).
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання.
Учні згадують основні поняття попереднього уроку: «конфлікт»,
«Компроміс», «співпраця» - і демонструють результати групового
домашньої роботи, плакати з правилами виходу з конфлікту або правилами,
які допоможуть уникнути конфлікту.
II. актуалізація опорних знаньі постановка проблеми.
У ч і т е л ь. Тема нашого уроку: «Як жити в світі людей?» Спираючись на
знання, отримані на попередніх уроках історії, як би ви відповіли на цей
питання?
У ч е н і к и ( можливий варіантвідповіді збирається з різних
відповідей учнів). На попередньому уроці історії ми прийшли до висновку, що
жити треба не тільки для себе, але і низкою з іншими, для інших. Всі люди,
живуть на нашій планеті, складають одне суспільство - людство. від
кожного з нас, від наших вчинків залежить майбутнє людства.
У ч і т е л ь. Поряд з хорошими справамилюдина робить і погані
вчинки. Чи можете ви відрізнити хороший вчинок від поганого?
Учні пропонують різноманітні відповіді. Учитель спрямовує відповіді, і
учні приходять до висновку, що дорослі (батьки і вчителі) пояснюють
нам, що можна робити, а що не можна і чому.

У год тощо е л ь. Але вчителі та батьки не можуть знаходитися поряд кожну
хвилину. Як людині розібратися у вчинках, коли ніхто його не
контролює?
У ч і т е л ь (за допомогою учнів формулює проблему). Як людина
може зрозуміти, що зробив поганий вчинок, якщо йому ніхто не підказує?
За допомогою чого людина дізнається, що добре, а що погано?
III. Відкриття нового знання.
У ч і т е л ь. Прочитаємо діалог Анюти і тата, він допоможе нам дозволити
поставлену проблему.
Учні читають текст на с. 32 до слів «... совість загризе».
У ч і т е л ь. Яке нове поняття зустрілося в репліці тата? чи чули
ви слово «совість» від дорослих? За яких обставин? Що, На вашу думку,
воно означає?
Учні роблять припущення і перевіряють їх, читаючи діалог героїв до
слів «... сумлінна людина так не надходить».
У ч і т е л ь. Що допомогло татові розібратися, що не ходити на роботу без
причини - це погано?
У ч е н і к и. Папі допомогла совість.
У ч і т е л ь. Як тато пояснив Анюте, що таке совість?
В ч е н і к и. Папа сказав, якщо він зробить поганої учинок, то це
буде не за совістю: «Мене потім совість загризе». Папа стане переживати,
місця собі не зможе знайти, бо знає, що погано вчинив, изза нього
можуть постраждати інтереси інших людей, суспільства. Навколишні будуть думати,
що він ненадійний, нечесний, безсовісний. А папа не хоче, щоб про нього
думали погано, це його засмучує.
У ч і т е л ь. Чи збігаються татові роздуми про слові «совість» з вашими
припущеннями? Прочитаємо, яке визначення нового поняття пропонує
тлумачний словник в кінці підручника на с. 123.
Учні працюють зі словником відшукують нове слово і читають
визначення поняття.
Учитель пропонує доповнити нові знання, прочитавши текст підручника.
Учні читають останній абзац на с. 32 і продовжують читати на с. 33 до слів
"Про таку людину говорять, що він безсовісний».
У ч і т е л ь. Як ви думаєте, цією здатністю відчувати, що добре, а
що погано, людина наділена від народження, це вроджений ознака?

У ч е н і к и. Ми знаємо, що людина стає особистістю тільки в суспільстві.
Завдяки виховання і навчання він набуває ті особистісні якості,
які виділяють його зі світу тварин і роблять людиною. Значить, і цю
здатність він набуває в ході навчання і виховання.
У ч і т е л ь. Повернімося до проблеми, яку ми поставили на початку уроку і
спробуємо вирішити її, спираючись на нові знання.
В ч е н і до і (варіант вирішення проблеми). Під час виховання і навчання
осіб набуває здатності відчувати, де добро, а де зло. ця
здатність називається совістю. Завдяки совісті про кожного зі своїх
вчинків людина може сказати самому собі, хороший він чи поганий. совість
вимагає бути чесним тоді, коли ніхто не може проконтролювати вчинки
людини, коли про можливе його обмані не впізнає ніхто. Якщо людина не
замислюється про свої вчинки, про те, псує він життя іншим людям чи ні,
то кажуть, що його совість «мовчить». А самої людини називають нечесним
або безсовісним.
IV. Гра «Роботи».
Учитель пропонує учням встати з місць і на кілька хвилин
перетворитися в металевих роботів.
В ч і т е л ь. Роботи можуть виконувати дії лише по команді і
підкоряються тільки голосовим наказам.
Учитель «комп'ютерним голосом» починає давати команди: «Зробіть три
кроку вперед »,« Не розмахуйте руками »,« Поверніться направо і підстрибніть
два рази »і т. д. Необхідно дати учням достатньо часу побути
роботами, для цього буде потрібно не менше 6-8 різних команд. команди
повинні бути здійсненними. Через деякий час дайте какуюнибудь
нездійсненне команду, наприклад «Злетіти». Коли дія на цьому
розладнається, скомандуйте: «А тепер ви знову - люди. дійте
самостійно! Можете робити будь-які рухи, які захочете ».
Після того як учні просувалися самостійно, учитель просить їх
повернутися до уроку, сісти за парту і обговорити свої враження від розминки.
У ч і т е л ь. Чи сподобалося вам бути роботами? Чим, на вашу думку,
роботи відрізняються від людей?

Ймовірно, учні дадуть відповідь, що роботи тільки підкоряються командам, а
люди самі вирішують, що їм робити.
У ч і т е л ь. Хто відповідає за те, що роботи не можуть виконати яку-небудь
команду? А хто несе відповідальність за вчинки людини? Навіщо людині
потрібна відповідальність? Як ви думаєте, чи має відношення ця риса
характеру людини до нашого уроку? Відповідь поясніть.
V. Розширення нового знання.
Робота в підручнику.
Учитель пропонує закріпити отримані знання, розглянувши малюнок в
підручнику на с. 33 і виконавши завдання до нього.
Робота в групах.
Для цього учні сідають в групи по 4-6 чоловік. У кожній групі
вибирається капітан команди, який керує обговоренням версій.
(Правила спільної роботисм. в Додатку до уроку «Подивися в своє
"Дзеркало"".)
З а д а н і я д л я г р у п п:
1. Розгляньте малюнки в підручнику на с. 33 і виконаєте завдання до них.
2. Напишіть на аркуші 10 найважливіших, на ваш погляд, правил поведінки,
які необхідно дотримуватися кожній людині в суспільстві.
Учні діляться результатами групової роботи. Вислухавши кожну групу,
учитель пропонує зрівняти запропоновані правила поведінки і відзначити
збіги. Учні відзначають, що більшість названих правил у різних
груп збігаються.
У ч і т е л ь. Про що нам це говорить? Правильно, що є загальні правила
поведінки, які прийняті всім суспільством. Їх повинен знати і дотримуватися
кожна людина. Як ви думаєте, коли і як ці правила виникли в суспільстві?
В ході обговорення учні приходять до висновку, що такі правила люди
придумали не відразу, вони складалися поступово. В якості підтвердження
висловлених припущень вчитель пропонує прочитати в підручнику на с. 34
останній абзац.
У ч і т е л ь. Як складалися відносини між людьми у первісному
суспільстві? Чи існували на цій першій сходинці розвитку людини
правила поведінки?
У ч е н і к и. Ні, виживали тільки найсильніші.

У ч і т е л ь. Змінювалося чи щось в суспільстві з розвитком людини?
У ч е н і к и. Так, «чим розумніше ставала людина, тим добріше і
справедливіше ставали відносини між людьми »(зачитують з підручника).
У ч і т е л ь (зачитує з підручника): «Так люди поступово і створили
правила, які дозволяли будь-кому, навіть самому слабкому, члену суспільства
жити спокійно і не боятись бути скривдженим ». Ці загальноприйняті і схвалені
більшістю людей правила називаються мораллю. Самостійно знайдіть і
прочитайте визначення цього нового поняття в словнику на с. 120.
У ч і т е л ь. Подивіться ще раз на ті правила, які ви написали на
листах. Подумайте, можна їх об'єднати одним правилом, яке охопило
б все, що ви перерахували?
Учні дають різні відповіді. Якщо правило сформульовано
повністю, вчитель пропонує учням ситуації, в яких «їх правило»
дотримується, але вчинок виявляється поганим. Наприклад, учні пропонують
таке правило: «Ніколи не битися». Учитель пропонує ситуацію: хлопчаки
сміються над однокласницею, ображають її, чекають після школи, відбирають
речі. Дівчинка не може себе захистити. Можливо, доведеться вступити в бійку, а
ви відвернулися і пройшли мимо. Що підказує вам совість? І т.д.
В ході обговорення різних варіантівголовного правила учні приходять до
висновку, що треба ставитися до інших так, як ти хочеш, щоб
ставилися до тебе. Учитель пропонує прочитати формулювання цього загального
правила в кінці параграфа на с. 35.
У ч і т е л ь. Це правило ще називають
«Золотим правилом
моральності ». Як ви думаєте, чому?
У ч і т е л ь. Подумайте, яке покарання чекає того, хто порушить
вимоги моралі? Правильно, порушника можуть насварити, присоромити, його
перестають поважати, вважає непорядним людиною.
Іноді таке суспільний осуд людина переживає важче, ніж
покарання. А за порушення яких правил людини можуть віддати під суд і
посадити у в'язницю?
Учні наводять приклади таких правил: чи не присвоювати чужого майна,
не завдавати шкоду життю і здоров'ю людини і т. д.
У ч і т е л ь. Ці правила теж частина загальнолюдської моралі, але вони
захищені силою закону.
Ця частина правил поведінки називається правом.

Сценки (творче домашнє завдання).
Учні розігрують сценки - уривки з дитячих казок, мультфільмів, в
яких герої роблять «погані» вчинки і таким чином порушують правила
моралі. Після перегляду сценок учні називають, які правила порушили
герої і яке покарання може чекати їх за кожен з цих проступків.
VI. Самостійне застосування і використання отриманих знань.
Учитель пропонує учням відповісти на запитання, що с. 35 (за вибором, ті
які допоможуть закріпити знання, отримані на уроці).
Учні відповідають на питання, роблять висновки. Учитель може вибірково
оцінити відповіді учнів й виставити позначки.
VII. Підсумок уроку.
У ч і т е л ь. Які нові знання ви отримали на уроці? З якими новими
поняттями познайомилися? Чи була ці знання розв'язати проблему: «Як
людина може зрозуміти, що зробив поганий вчинок, якщо йому ніхто не
підказує? За допомогою чого людина дізнається, що добре, а що погано? » До
якого рішення ми прийшли? Яке «золоте правило моральності» нам
вдалося вивести?
Учні відповідають на запитання вчителя, тим самим ще раз закріплюють
отримані знання і тренуються у використанні нових понять.
У ч і т е л ь. В кінці уроку пропоную повернутися до того, з чого ми розпочали
наше заняття, до теми «Як жити в світі людей?». Згадайте, як ви відповіли на
це питання на початку уроку. Що б ви зараз додали до своєї відповіді?
Домашнє завдання: прочитати текст підручника на с. 32-35, перевірити свої
знання, відповівши на питання після тексту. Знайти нові поняття в словнику, вміти
дати їм визначення.

Перевірочна роботапо навколишнього світу "Як жили люди в старовину" (3 клас, навчально-методичний комплект " початкова школадвадцять першого століття ". Перевірочна робота включає в себе завдання, пов'язані із застарілими словами.

Перегляд вмісту документа
«Перевірочна робота з навколишнього світу" Як жили люди в старовину "»

Перевірочна робота по темі «Як люди жили в старовину»

    Приведи приклади застарілих імен. (3)

____________________________________________________________________________________

    Подумай, як з'явилися ці імена. Запиши свій відповідь.

Орун _____________________________________________________________________

Четвертак _________________________________________________________________

Мілаліка _________________________________________________________________

    Допиши прізвиська князів і пануючи.

Ярослав _______________, Володимир _______________________, Іван __________________

    Приведи приклади прізвищ, які сталися після:

а) від по батькові ____________________ б) від назви тварини, птиці __________________

в) від назви професії ____________________ г) від риси характеру __________________

    Подумай і запиши, як виникли ці прізвища:

пічників ______________________________________________________________________

Сергєєв ________________________________________________________________________

Веселов _______________________________________________________________________

    Опиши зовнішність чоловіка-слов'янина.

___________________________________________________________________________________

    Запиши основних риси характеру слов'ян.

Слов'яни були _______________________________________________________________________

    Закінчи пропозиції.

Слово «прізвище» з латинської мовиперекладається як ___________________________________

На півночі Росії селянські житла будували з _______________, а на півдні Росії __________________________________________________________. Кам'яні будівлі на Русі з'явилися в _____________________________.

    Розподіливши слова на 2 групи. Дай назву кожної групи.

Мундир, валянки, кросівки, сарафан, кожух, футболка, шорти, кокошник, шинель, дублянка, папаха, краватка, сандалі

10. Трапеза - це _______________________________________________________.

Приведи приклади страв, які могли входити в меню слов'ян. (5)

_________________________________________________________________________________________

11. Язичники - це ________________________________________________________________________

    Приведи приклади богів слов'ян.

__________________________________________________________________________________

    Приведи приклади духів, в яких вірили слов'яни.

    Допиши пропозиції.

Початком хрещення Русі вважають ______________________. Це сталося за князя __________________________________________________. Християнські свята _________________________________________.

    Виправ помилки.

Стародавні слов'яни славилися своєю скупістю .____________________________________________

В військових боях вони проявляли боягузтво .________________________________________

Від інших народів слов'ян відрізняли фізична слабкість і нетерплячість ._______________________________________________

Але більше всього слов'яни любили рабство. __________________________________________

1. Покажи стрілочками, які визначення відповідають словам в рамках.

Порушення правил моралі підкресли зеленим олівцем, а порушення законів - червоним.

2. Допоможи дітям розібратися і зрозуміти, які вчинки хороші, а які - погані (постав знак «+» або «-» під малюнками).

Що допомагає нам дізнатися, хороший той чи інший вчинок чи поганий?

Хороші вчинки радують і мене, і оточуючих мене людей, а після скоєння поганих вчинків мене мучить совість і засуджують інші люди.

3. Ти часто чуєш від дорослих слово «не можна», коли спілкуєшся з іншими дітьми, дорослими. Поясни, чому тобі не дозволяють це робити.

Продовж на вільних графах таблиці список того, що тобі не дозволяють. Поясни чому.

4. Розглянь малюнок. Яке правило забув сусід?

Він забув, що вночі не можна шуміти, щоб не заважати сусідам відпочивати.

Як повинен поступити порушник спокою? Напиши свою відповідь.

Позиція (думка): Я вважаю, що порушник зобов'язаний негайно припинити шуміти.
Аргумент (и):тому що через його дій ніхто в усьому будинку не може спокійно спати.

Склади пам'ятку "Золоті правила, які допоможуть в житті».

1 Слухай батьків і вчителів.
2 Роби так, як хочеш щоб ставилися до тебе.
3 Не роби вчинків, за які тебе мучить совість.
4 Дотримуйся закони своєї країни.
5 Намагайся уникати конфліктних ситуацій.
6 Не лінуйся вчитися і дізнаватися щось нове.
7 Не бійся визнавати свої помилки і виправляти їх.

5. Виріши кросворд «Людина і світ людей». В будь-яке підходяще місцев кросворді впиши слово «мораль» і дай йому визначення.

По горизонталі:
4. Зіткнення інтересів, через які виникає суперечка (Конфлікт).
5. Група людей зі спільними інтересами (Суспільство).

По вертикалі:
1. Обов'язкові для всіх правила поведінки (Законів) .
2. Частина правил поведінки, яку держава записало в законах і захистило своєю силою (Право) .
3. Здатність людини вирішувати, що добре, а що погано (Совість) .

мораль - прийняті в суспільстві правила поведінки, що не записані в офіційних закони, що але всіма дотримуються.

Тема урока: Як жити в світі людей?

Мета уроку:

Ознайомити учнів з первинними уявленнями про такі поняття, як «совість», «мораль», «право», « Золоте правиломоральності ».

Формувати вміння помічати і пояснювати, які вчинки людей суперечать людської совісті, правилам поведінки (моралі і праву).

Виховувати почуття відповідальності за свої вчинки перед оточуючими нас людьми.

устаткування:Картки для роботи в групах, ТСО: Комп'ютер, проектор, інтерактивна дошка.

План уроку.

    Орг. момент. Емоційний настрій.

    Повторення пройденого матеріалу.

    Актуалізація знань. Постановка проблеми: що допомагає людині оцінювати, які вчинки хороші, а які - погані?

    Версії дітей.

    Пошук рішення проблеми (відкриття нового знання).

    Совість, мораль.

    Вираз вирішення проблеми.

    Застосування нового знання.

    Підсумок уроку.

    Домашнє завдання.

Хід уроку.

    Орг. момент. Емоційний настрій.

учитель:

Доброго ранку, звірам і птахам!

Доброго ранку, усміхненим особам!

Доброго ранку, учням 4 Г класу! Я бажаю вам успішного дня та гарного настрою.

    Повторення пройденого матеріалу.

фронтальна робота

учитель:Ми з вами продовжуємо вивчати предмет суспільствознавство. І на минулому уроці ми з вами розбиралися з поняттям «суспільство». Так що ж таке - суспільство?

учні:Суспільство - це група людей, у яких є спільні інтереси.

учитель:Вірно, це група людей, яких об'єднують спільні інтереси. А що відбувається, коли інтереси людей не збігаються?

учні:Конфлікт.

учитель:На що повинні піти люди, щоб запобігти конфлікту?

учніНа компроміс.

учитель:А, що таке компроміс?

учні:Це вміння піти на поступки, щоб домовитися.

учитель:Молодці, хлопці, ви добре засвоїли минулий урок.

А сьогодні нам належить розібратися , Як же нам - людям жити в суспільстві. Слайд 1. Давайте сформулюємо проблемне питання уроку.

    Актуалізація знань. Постановка проблеми.

фронтальна робота

учитель:Уявіть, що ви прийшли на концерт. слайд 2

(Звучить красива мелодія.)

учитель:Які емоції ви зараз відчуваєте?

учні:Позитивні: радість, задоволення, захоплення і т.д.

(Запис на дошці: Музика викликає позитивні емоції. Музиканти надходять добре.) слайд 3

учитель:А тепер уявіть собі, що вже пізній вечір, ви втомилися і готуєтеся до сну. Раптом ваш сусід-музикант починає голосно грати ту ж музику.

Які емоції ви будете відчувати в цій ситуації?

учні:Негативні: подразнення, засмучення, злість і т.д.

(Запис на дошці:Музика викликає негативні емоції. Музикант надходить погано.) слайд 3

учитель:Подивіться на дошку. Яке ви помітили протиріччя?

учні:Музика одна й та сама, але вчинок музикантів ми розцінюємо те як хороший, то як поганий.

учитель:Який виникає питання?

(Учні з допомогою вчителя формулюють основне питання (проблему) уроку.)

(Запис на дошці: Що допомагає людині оцінювати, які вчинки хороші, а які - погані?) слайд 4

(Діти переконуються, що питання збігаються.)

учитель: З цим питанням ми маємо розібратися сьогодні на уроці і в кінці уроку ви повинні дати на нього відповідь.

    Версії дітей.

фронтальна робота

учитель:Опишіть, яка ситуація зображена на малюнку? слайд 5

учні:Хлопчики розбили скло футбольним м'ячем.

учитель:Який вони зробили вчинок?

учні: Плохой.

учитель:А самі хлопці розуміє, який вони скоїли вчинок?

учні:Так, вони обережно зазирають в кімнату. За висловом їх осіб видно, що їм соромно.

учитель:Хлопцям хтось сказав, що вони зробили поганий вчинок?

учні:Ні, судячи з малюнка, м'яч влетів в кімнату секунду назад.

учитель:А як хлопці зрозуміли, що зробили поганий вчинок - адже їм ніхто не підказував. Чи можна сказати, що їх щось «гризе» зсередини?

(На дошці провести стрілки від проблеми уроку і записати ключові слова:внутрішній голос - совість ). Слайд 6.

учні:Інші люди.

(На дошці провести ще стрілку від проблеми уроку і записати ключове слово:інші люди). Слайд 6.

    Пошук рішення проблеми (відкриття нового знання).

Фронтальна робота, робота з підручником

      Совість, мораль.

учитель:Що таке «совість»?

Прочитайте текст на сторінці 33 підручника(1 абзац). Підкресліть слова, що допоможуть вам відповісти на це питання.

учні:Совість - це здатність людини вирішувати, що добре, а що погано, відокремлювати добро від зла.

учитель:Яку людину називають «безсовісний»?

учні:Який робить погані вчинки і навіть не замислюється про це, не відчуває докорів сумління.

учитель:Повернемося до питання нашого уроку. Значить, внутрішній голос - совість допомагає нам відрізнити хороший вчинок від поганого?

учні:Так.

Робота в групах

(Кожна група повинна записати по 5 важливих правилповедінки, яких слід дотримуватися кожному мешканцю в суспільстві. Потім представники кожної групи виходять до дошки і зачитують свої правила.)

учитель: Розділіться на групи по рядах (1 ряд - 1 група, 2 ряд - 2 група, 3 ряд - 3 група). Чи не забувайте про правила роботи в групах! слад 7

(Учні діляться результатами групової роботи. Вислухавши кожну групу, вчитель пропонує порівняти запропоновані правила поведінки.

Учні відзначають, що деякі з названих правил у різних груп збігаються.)

учитель. Виявляється, є загальні правила поведінки, які прийняті всією громадою. Їх повинна знати і дотримуватися кожна людина

учитель: Знайдіть на сторінці 33-34 в підручнику, Як називаються загальні, прийняті всім суспільством правила поведінки (орієнтуючись на виділені слова.)

учні:Мораль.

учитель:Так що ж таке «мораль»?

учні: Так називають усні правила поведінки, прийнятих у суспільстві і схвалені більшістю людей.

учитель:Тобто, якщо совість людини «спить», хто нагадає йому, що він робить поганий вчинок?

учні: Інші люди.

учитель:Повернемося до головного питання уроку. Що, крім совісті допомагає нам відрізнити поганий вчинок від хорошого?

учні:Мораль.

(Дописати на дошці навпроти слів інші люди слово -мораль і поставити «+».) слайд 6

Учитель. Подивіться ще раз на ті правила, які ви написали на аркушах. Подумайте, можна їх об'єднати одним правилом, яка охопила б усі, що ви перерахували?

(Учні дають різні відповіді. Якщо правило сформульовано в повному обсязі, вчитель пропонує учням ситуації, в яких «їх правило» дотримується, але вчинок виявляється поганим. Наприклад, учні пропонують таке правило: «Ніколи не битися». Учитель пропонує ситуацію: хлопчаки сміються над однокласницею, ображають її, чекають після школи, відбирають речі. Дівчинка не може себе захистити. Можливо, доведеться вступити в бійку, а ви відвернулися і пройшли мимо. Що підказує вам совість? і т. д.

В ході обговорення різних варіантів головного правила, учні приходять до висновку, що треба ставитися до інших так, як ти хочеш, щоби ставилися до тебе. Учитель пропонує прочитати формулювання цього загального правиланас.34 підручника)

Учитель. Це правило ще називають « золотим правилом моральності ».

      Право.

фронтальна робота

учитель:Зараз я буду описувати ситуації, а ви скажете, що допомагає людей оцінити свій вчинок.

    Перед мамою стоїть дочка і каже: «Мамо, прости, що я тебе вчора обдурила ...»

учитель:Дівчинка вчинила хороший вчинок коли обдурила маму?

учні:(Ні.)

учитель:І ось вона довго думала і попросила вибачення. Що допомогло їй зрозуміти, що вона була не права?

учні:(Совість.)

    Вулицею йде людина на милицях. Хлопчик дражнить його - показує язика, стрибає на одній нозі. Старенькі, які сидять на лавці, сказали: «Як не соромно! Хіба можна дражнити каліку! »

учитель:Хлопчик робить хороший вчинок?

учні:Ні.

учитель:Хто нагадав йому прийняті в суспільстві правила поведінки?

учні:Інші люди.

учитель:Як називаються ці правила?

учні:Мораль.

    Машина їде на червоне світло, поліцейський жезлом показує, що необхідно зупинитися, і каже: «Ви порушили правила!»

учитель:Водій здійснює хороший вчинок?

учні:Ні.

учитель:Його совість каже йому, що так робити не можна?

учні:Ні.

учитель:Хто нагадав йому, що він порушив правила?

учні:Поліцейський.

учитель:Як такі правила називаються?

учні:Мораль.

учитель: Прочитайте ще раз в підручнику, що таке мораль?

мораль - усні правила поведінки, де вони записані в державних документах.

Правила дорожнього руху- це усні правила?

учні:Ні, це державний документ.

учитель:Як називаються правила поведінки людей, записані в державних документах?

(Учні можуть припустити, що це закони.)

учитель: Знайдіть в підручнику на сторінці 35,як називаються правила поведінки, які держава записало в законах і захистило своєю силою.

учні:Право.

учитель:Прочитайте і скажіть ще раз, що таке «право»?

учні:Право - це частина правил поведінки, які держава записало в законах і захистило своєю силою.

учитель: Значить, якщо людина не слухає голосу совісті і не підкоряється вимогам моралі, то що допоможе людині оцінити вчинок?

учні:Право.

учитель:Повернемося до основного питання уроку. Яке слово треба дописати?

учні:Право.

(На дошці підписати слово«Право» і «+».) слайд 6

    Вираз вирішення проблеми.

фронтальна робота

учитель:Як же ми відповімо на проблемне питання уроку: "Що допомагає людині оцінювати які вчинки хороші, а які - погані?» слайд 6

учні: Щоб оцінити свої вчинки у людини є совість, а суспільство створює свої правила поведінки - мораль і право.

    Застосування нового знання.

Самостійна робота

(Робота в робочому зошиті. Сторінка 18, завдання 2.)

учитель: Самостійно прочитайте завдання.

Розповідайте, що вам потрібно зробити?

учні:Нам потрібно поставити «» під малюнками, на яких зображені хороші вчинки і поставити «-» під малюнками з поганими вчинками.

учитель: Виконайте завдання.

(Перевірка фронтальна: Учні розповідають, що зображено на картинці, кажуть, який знак вони поставили і обгрунтовують свій вибір.)

оцінювання

учитель:Якщо ви правильно виконали все завдання - поставте собі + зеленим олівцем на полях, якщо ви допустили хоча б одну помилку - нічого собі не ставте.

учитель:Підніміть руки ті хто впорався із завданням повністю ?

учитель:У кого виникли труднощі і під час завдання? Подумайте чому? Намітьте для себе проблему, над якою вам потрібно попрацювати.

учитель:Прочитайте питання під картинками.

Як ви на нього відповісте?

учні:Совість, мораль, право.

    Підсумок уроку.

учитель:З якими новими поняттями познайомилися на уроці?

За допомогою чого людина дізнається, що добре, а що погано?

У чому полягає «Золоте правило моральності»?

Стануть в нагоді вам в житті знання, отримані на уроці? Як потрібно жити? (Дотримуючись голосу совісті.)

(Якщо будуть виявлені діти, у яких виникли труднощі, з'ясувати, що викликало труднощі і намітити необхідність подальшої роботи.)

    Домашнє завдання.слайд 8

Групове творче завдання:

Придумайте і розіграйте сценку, в якій ви повинні показати порушення правил поведінки людини в суспільстві. А решта хлопців - глядачі повинні будуть подумати і сказати, що допомогло порушнику оцінити свій вчинок: совість, мораль або право.

учитель:Хлопці, ви сьогодні добре попрацювали, молодці! Дякую вам за увагу! слайд 9

додаток

записати 5 важливих правил поведінки

записати 5 важливих правил поведінки, Які потрібно дотримуватися кожній людині.

записати 5 важливих правил поведінки, Які потрібно дотримуватися кожній людині.

Учитель. Чому одні людей живуть між людьми легко і рівно, не напружуючи інших і не смикаючи себе, а інші страждають, мучаться і, що сумніше, влаштовують те ж саме оточуючим.

1 учень. На якість життя впливають, перш за все, погляди на взаємини між людьми, які беруться за основу.

2 учень. Виробивши правильне уявлення про життя, ми уникнемо багатьох проблем, конфліктів і не будемо створювати проблем і конфлікти для оточуючих.

1 учень. Кожна людина вільна.

2 учень. Ніхто не є власністю кого б то не було: ні батьків, ні близьких, ні коханих.

1 учень. Ми прийшли в цей світ зовсім не для того, щоби відповідати чиїмось очікуванням.

2 учень. Втім, і інші живуть у світі зовсім не для того щоб відповідати нашим очікуванням.

1 учень. Ніхто не може бути і не повинен ставати моєю власністю - ні батьки, ні близькі, ні кохані.

3 учень. Хто кому що винен.

4 учень. Ви знайомі з людьми, які були б зобов'язані піклуватися про ваших інтересах?

3 учень. Навіть батьки піклуються про нас, тому що кохають.

4 учень. Мені ніхто нічого не винен. Тому, якщо хтось мені щось зробив чи сказав гарне (хоча б спробував це зробити), я йому вдячний. Не зробив - я не буду на нього в образі.

3 учень. Не люблю засмучувати людей, мне нравится допомагати їм. Мені приємна подяку, але я ніколи на неї не розраховую і тим більше її не жадаю.

Учитель. Як тільки ви зробите це своїми принципами, вам і з вами стане жити набагато приємніше і легше. Ображатися буде не на кого, а й підводити вас стануть менше.

4 учень. Мені ніхто нічого не винен - ​​я нікому нічого не винен - ​​я вільна людина. Але я психічно здорова людина, Тому мені приємно робити добрі справи, і я намагаюся їх робити. А якщо я щось комусь не зміг або не захотів зробити, я не буду звинувачувати себе.

3 учень. Звинувачувати і мучити себе так само негуманно, як мучити і звинувачувати інших.

4 учень ( читає на плакаті). «Як інші прийшли в цей світ зовсім не для того, щоб відповідати моїм очікуванням, так і я прийшов сюди зовсім не для того, щоб відповідати очікуванням їх» (Фредерік Перлз).

5 учень. Великі проблеми, як у взаєминах, так і взагалі в житті створює відчуття провини.

6 учень. Переживання провини і докори сумління, як правило, вважаються невід'ємними якостями морально зрілої людини.

5 учень. При цьому вони терзають души порядних людей, відзначаючи ударом кожне зниження і кожен дрібний промах.

6 учень. Причому чим людина порядочнее, тим болючіше "гризете" його совість і терзає вина.

Учитель. Якщо я не винен - ​​то хто? Роздуми про винних.

Якщо ви твердо вирішили стати цивілізованою людиною і вже навчилися утримуватися від лайки, з'ясовуєте стосунки не за допомогою кулаків, а нормальним розмовою, наступним важким кроком до оволодіння моральністю (до формування цілісної особистості) буде вміння просити прощення і прощати.

5 учень. Прощати нелегко. Прощати по-справжньому, не на словах.

6 учень. Прощення - це звільнення своєї душі від образ, зла і ненависті до іншого. Але ...

5 учень. Перш ніж когось простити, треба спочатку звинуватити.

6 учень. Звинувачення - це образа, зло та ненависть. Чи варто ними забруднювати душу?

5 учень. Якщо ми нікого не будемо звинувачувати, то в нашому житті не буде винних, і нам не буде кого прощати.

6 учень. Природно, образи іноді можуть з'явитися. Але чи варто їх пускати в глибину душі? А на поверхні вони довше декількох хвилин не проживуть.

5 учень. Люди, що оточують нас, часто бувають егоїстичні, агресивні, дурні, невиховані, нечесні і невдячні.

6 учень. Нехай вас це не дивує, які не обурює і не засмучує. Приймайте це як реальність нашого недосконалого світу.

5 учень. Тим більше кожен з нас є частинкою цього світу. І кожен з нас так само часом можемо бути егоїстичним, агресивним, дурним, невихованим, нечесним і невдячною.

6 учень. Обурюючись і намагаючись виправити один одного ми все одно нічого не доб'ємося, крім як більшої напруги та відчуження. Є тільки один шлях - виправляти себе і терпимо ставитися до інших.

1 учень. Нехай поганих людей для нас не буде.

2 учень. поганих людейні так само, як і немає погану погоду. Хоча не всяка погода нас влаштовує для якихось конкретних справ.

1 учень. У холодний день дурна людина буде звинувачувати і лаяти погоду, а розумна людинаодягнеться тепліше, або поскаржиться, що ні сам завбачливі.

2 учень. Будемо любити цей світ таким, яким він є. Давайте навчимось жити в таких обставинах, які складаються, серед таких людей, які оточують.

1 учень. Але якщо є можливість опинитися подалі від людини, який приносить більше неприємностей і шкоди, ніж радості і користі, використайте цю можливість.

2 учень. Якщо є вибір, завжди краще вибирати більш комфортне середовище, Зокрема і людську.

1 учень. Якщо є ймовірність, що машина обіллє вас брудом, розумніше буде перейти на інший бік вулиці, ніж потім махати їй услід кулаками і сипати лайками.

2 учень. Що б ми не робили, добра в світі повинно ставати більше.

1 учень. Краще не відповісти нічим, ніж відповісти грубістю.

2 учень. Можна активно і жорстко захищати себе, як і будь-якого іншого людини, але при цьому ні в якому разі не принижуйтеся до помсти.

1 учень. А якщо ваш особистий ворог робить добру справу - допоможіть їй.

2 учень. Пам'ятайте: що би ми не робили, добра в світі повинно ставати більше.

Учитель. Ставлення до себе, до людей, до світу - дуже складні питання. Сьогодні ви познайомилися з одне точкою зору на деякі проблеми житія, яка видається цілком розумною і логічною.

Принципи життя, які виберете ви, в чому буде визначати якість вашого існування.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...