Вправи спрямовані на розвиток особистості. Заняття з особистісного розвитку "виховай себе"

За пізнавальному розвитку

Конспект заняття з соціально-особистісного розвитку для дітей 5-6 років «Я особливий»

Надіслала: Наталія Попова

Мета заняття: розвиток самосвідомості дітей.

Завдання заняття:

  • вчити дітей розуміти себе, свої позитивні якості;
  • розвивати вербальне і невербальне спілкування;
  • формувати відносини довіри, вміння співпрацювати;
  • зняти емоційну напругу.

устаткування: іграшка Сонечко, музичний супровід (спокійна музика), Заготівля чарівне дерево (Намальоване на ватмані або вирізане з ДВП), Кольорові олівці, листочки з клейкою стрічкою на зворотному боці, Чарівний пеньок - стілець, іграшки для хлопчиків і дівчаток.

хід заняття

1. Привітання.

психолог: Привіт хлопці! Давайте привітаємо один одного: привітаємося і побажаємо щось добре, світле, цікаве, іскристе. Наприклад, здрастуй, Віка, я бажаю тобі сьогодні гарного настрою і цікавого заняття або давайте привітаємося.

2. Запрошення в подорож.

психолог: Хлопці, сьогодні ми з вами вирушимо в подорож в чарівний ліс.

Здрастуй, ліс, прекрасний ліс,

(Широко розвести руки в сторони)

Повний казок і чудес!

(Повороти вправо-вліво з витягнутими руками)

Ти про що шумиш листям

Вночі темної, грозовою?

(Руки підняті вгору; виконувати похитування вправо-вліво)

Хто в глушині твоєї таїться?

Що за звір?

Яка птах?

(Діти вдивляються у далечінь, тримаючи округленої долоню над бровами, погойдуючись при цьому вправо і вліво)

Тільки в ліс ми вошлі-

(Марширувати)

З'явилися комарі.

(Імітувати укуси комарів, легко поплескувати по різних дільницях тіла)

(Марширувати)

І ведмедя ми зустрічаємо.

(Розгойдування тулуба з боку в бік)

Знову по лісі йдемо -

(Марширувати)

Перед нами водойму!

(руки в сторони)

Стрибати ми вже вміємо,

(Руки на поясі; полуприседания з поворотом вправо-вліво)

Стрибати будемо ми сміливіше.

(Стрибки)

Раз-два, раз-два -

(Марширувати)

Позаду тепер вода!

(Стрибки)

Раз-два, раз-два -

(Марширувати)

Позаду тепер вода!

Руки вище піднімаємо,

Дихаємо рівно глибоко.

Вітер дме нам в обличчя -

(Руками махати собі в обличчя)

Захиталося деревце.

(Руки підняти вгору, захитався вправо-вліво)

Вітер тихіше, тихіше, тихіше -

(Присідання, руки вперед)

Деревце все вище, вище.

(Плавно піднімаючись, підняти руки вгору, встати на носки)

Але закінчилася гра,

Озирнутися нам пора!

(Озирнутися на всі боки)

психолог: Ось, ми і в лісі хлопці. Подивіться, на нас хтось дивиться і хоче познайомитися з нами. Так, це ж, Божа корівка і я знаю, що її звуть Мила.

Божа корівка: Хто це ходить на нашу чарівному лісі? Здається люди. Діти. Дайте-но, я на вас краще подивлюся. У вас всіх очі є, по два очка у всіх? У всіх ротик, зубки, по дві ручки, ні у кого немає трьох? А-а-а, хлопці, так ви все однакові.

діти: Ні, ми різні.

психолог: Так де ж ви різні? Ось ноги, руки. Що ж різний? (Відповіді дітей.) Ну, що ж, давайте дізнаємося, в чому ще різниця між нами, і переконаємо Сонечко Мілу, в тому, що ви дійсно відрізняєтеся один від одного, маєте свої особливості. Давайте пограємо в чарівному лісі.

3. Завдання «Ехо».

Як ви любите, щоб вас називали? Ви по черзі називаєте своє ім'я, а всі інші, як відлуння в лісі, його разом повторюють. (Діти виконують.)

Чого навчила нас ця гра: чим ми відрізняємося один від одного? (Відповіді дітей: іменами, хоча іноді нас звуть однаково.)

4. Гра «Хто покликав?»

У лісі дуже легко загубитися і заблукати, тоді люди кричать один одному «АУ!». Зараз ми з вами буде «гуляти» по лісі (Ходити тримаючись за руки по колу), Потім зупинимося, закриємо очі. Той, до кого я докоснусь, каже: «АУ!» Решта дітей відкривають очі і повинні здогадатися, хто їх покликав.

Діти грають. Промовляючи чотиривірш, ходять по колу:

Ми трохи Повеселившись,

По місцях все розмістилися.

Ви, хлопці, не ловіть гав:

Хто покликав - скоріше дізнайтеся!

Який висновок ми можемо зробити з цієї гри? ( «Ми відрізняємося голосами».)

5. Завдання «Іграшки»

психолог: Ось ми лісом погуляли сядемо на галявинці. Хлопці, подивіться, під листочком щось лежить. Це діти забули свої іграшки. Як ви думаєте, на які дві групи можна розділити їх? (Відповіді дітей: «Іграшки для дівчаток та хлопчиків».) Правильно, адже всіх дітей можна віднести або до дівчаток, або до хлопчиків. І цим вони також відрізняються один від одного.

6. Гра «Чарівний пеньок»

На нашій галявині є чарівний пеньок: кожен, хто на нього сідає, говорить про свої достоїнства - відмінностях, Може бути в зовнішності (У мене красиві очі, волосся і т. Д.), А можна розповісти про позитивні якості свого характеру.

Висновок з цієї гри: у кожного з нас відрізняється від інших зовнішністю і рисами характеру.

Божа корівка: Так, хлопці, я зрозуміла, ви дійсно все різні, зі своїми особливостями. Як квіти в моєму лісі.

7. Вправа «Квітка»

психолог: Хлопці, давайте уявимо собі, що ми лісові квіти. Днем, коли жарко і сонячно квіти розкривають свої пелюстки, повертають свої голівки то вправо, то вліво, дивляться вгору.

Вітерець колиша квіти з боку в бік. Вночі все відпочиває. Квіточки опускають головки, закриваються в бутони.

Повторити 2 - 3 рази: в останній раз додати: «І бачать прекрасні сни про чарівному дереві, на якому кожна квітка особливий».

8. Малюнок квітки

Хлопці, давайте швидко намалюємо квіти для чарівного дерева і прикрасимо ними його. Це буде наш подарунок Мілі на пам'ять про нашу сьогоднішню зустріч. (Діти малюють під музичний супровід, прикріплюють квіти до дерева.)

9. Рефлексія.

Хлопці різні або однакові у нас вийшли квіти? Чому, як ви думаєте? ("Ми різні"). А чим же ми відрізняємося, у чому наші особливості? (Імена, голосу, гідності, хлопці чи дівчата).

10. Прощання.

Пора прощатися, в групу повертатися. Зробимо з рук «сонечко» (Діти простягають руки в центр і зчіплюють їх). До побачення! (Руки одночасно вгору).

Дана програма корисна, на мій погляд, як для психологів, які працюють з дітьми, так і педагогів учбових закладів. Її можна включити у позаурочні заняття за програмою ФГОС на розвиток особистісних і регулятивних універсальних навчальних дій.

Гра-привітання «Покажи свій гарний настрій»

мета: заохотити пошуки шляхів до співпраці.

Ведучий. Привіт, хлопці! Сядьте, будь ласка, всі в коло. По-моєму сигналу потрібно встати і показати рухом своє гарний настрій. Сподобалася вам гра? Що ви зараз відчуваєте?

Вправа «Знаки поведінки»

мета: формування у дітей знань про соціально схвалюваних і несхвалюваних формах поведінки в групі; розвиток як вербальних, так і невербальних навичок спілкування.

Інвентар: чистий аркуш формату А4, кольорові олівці і гумку.

Інструкція. Розрахуйтеся на 1-2, візьміть аркуші паперу і кольорові олівці і сядьте за стіл парами. Я покажу вам дорожній знак, Який регулює правила поведінки на дорозі (цей знак можна зробити самостійно або принести готовий). Подумайте, для чого необхідний цей знак? Які правила поведінки на дорозі він регулює? Правильно, правила безпеки на дорозі. Для чого нам потрібно дотримуватися певних правил поведінки в суспільстві людей? (Відповіді дітей.) А тепер ваша задача: в парах протягом 5 хвилин придумати по одному правилу дозволеного і забороненого характеру. Наприклад: потрібно уважно слухати один одного, не можна перебивати того, хто говорить (Обговорення правил поведінки).

Тепер кожна пара буде називати свої правила, і якщо інших учасників ці правила влаштовують, вони піднімають руку. ( Важливий момент цього завдання - так учасники вчаться приймати рішення самостійно.) Відібрані правила я записую на дошці. А для того щоб нам легше було їх дотримуватися на наших заняттях, пропоную вам намалювати їх - зробити «Знаки поведінки» на зразок дорожніх знаків.

Інформація для ведучого. Після того як правила поведінки вироблені, потрібно створити умови, щоб учасники стали дотримуватися їх в процесі занять.

Ключ до придбання цієї навички - надавати підтримку тим дітям, які дотримуються правил.

наприклад: «Спасибі, ти уважно слухав, чи не перебивав говорить».

аналіз вправи
- Яке правило сподобалося найбільше?
- Чи є такі правила, які важливі для кожного в групі?
- В яких життєвих ситуаціях необхідно використовувати наші правила поведінки?
- Чи можуть правила бути нашими помічниками?
- Чого ви навчилися?
- Які правила будете використовувати?

Вправа «Я радий з тобою спілкуватися»

мета: розвиток навичок співпраці

Інструкція. Вам потрібно протягнути руку стоїть поряд з вами учаснику зі словами: «Я радий з тобою спілкуватися. А той у свою чергу простягає руку наступному учаснику з цими ж словами. Так, по ланцюжку, все беруться за руки і утворюють коло.

аналіз вправи
- Чи допомагає це вправа бути дружніше?

Вправа «Настрій групи»

мета: спостереження за емоційним станом учнів.

Інвентар: великий паперове коло, однотонні кольорові стікери різного кольору, По 2 на кожного учасника.

Інструкція. Подумайте, на який колір зараз схоже ваш настрій. Візьміть стікер відповідного кольору і наклейте його в коло.

Вправа «Моє якість»

мета: розвиток навичок співпраці, навчання вмінню висловлювати свої думки.

Інвентар: м'яка іграшка.

Інструкція. Сядьте, будь ласка, всі в коло. Нам потрібно буде по колу передавати м'яч тому, хто сидить праворуч, при цьому називаючи своє ім'я і якість характеру. Наприклад: Люся - весела. Наступний учасник повторює те, що сказав йому передає м'яч, і називає своє ім'я і якість, і так по колу. Всім зрозуміло? Починаємо гру.

аналіз вправи
- Як ви думаєте, що дає цю вправу?
- Чи можна сказати, що цю вправу розкриває риси характеру?
- Що нового ви дізналися про себе?
- Що нового ви дізналися про інших?

Вправа «Портрет»

(Модифікація гри В. Родіонова, М. Ступницький)

мета: розширення знань про особистісних якостях; формування особистісної та комунікативної рефлексії, спрямованої на усвідомлення дітьми своїх якостей.

Інвентар: текст з незакінченими пропозиціями, стікери.

Інформація для ведучого. На початку цього блоку з учасниками проводиться бесіда для уточнення наявних у них уявлень про особисті якості: ініціативності, самостійності, відповідальності. Бесіда сприяє узагальненню знань і понять, формує нові знання.

Інструкція. Сядьте, будь ласка, за парти. Сьогодні ми поговоримо про особистісні якості людини: ініціативності, самостійності, відповідальності. Як ви думаєте, що означають ці якості? Навіщо вони потрібні людині? В яких діях можуть проявитися? Що можна зробити, щоб стати самостійним, відповідальним? (Діти відповідають.) Добре. Тепер на листочках, які ви отримали, вам треба сформулювати свої уявлення про ці якості. На виконання роботи дається 5-8 хвилин.

ініціативність - це ...

відповідальність - це ...

самостійність - це ...

наприклад:

Ініціативність - це коли людина зможе щось зробити сам, без допомоги інших: допомогти по дому, в класі.

Відповідальність - це коли ти сам, без сторонньої допомоги, виконуєш свої завдання.

Самостійність - це вміння зробити щось своїми силами, самому.

Коли діти виконають це завдання, їм дається така інструкція: - Уважно подивіться на ваші листочки, на них наклеєні стікери. Вам потрібно об'єднатися в команди за подібністю стікерів. Потім кожна команда повинна скласти і намалювати своєрідний «Портрет» людини, який самостійно приймає важливі для нього рішення. При малюванні потрібно дотримуватися наступних правил:

  • на портреті повинні бути зображені риси зовнішності всіх учасників групи;
  • при написанні характеристики потрібно використовувати якості характеру всіх учасників команди (наприклад, у Ані запозичити терпіння).

Після того як команди намалюють портрет, кожна по черзі його представляє і закріплює на дошці. Ведучий пропонує учасникам перерахувати якості, притаманні самостійного учневі і записати їх на дошці.

Питання для обговорення

  • Як ви відбирали якості?
  • Чи легко було домовитися один з одним?
  • Чи дізналися ви в собі нові якості?
  • А яке з перерахованих якостей ви б хотіли мати?

Інформація для ведучого. У даній програмі малювання розглядається нами не як спосіб розвитку художніх здібностей, а як засіб для вираження емоційного стану дитини, як джерело отримання інформації про його досягнення і приховані проблеми. Як правило, коментарі дитини в процесі малювання допомагають дорослому краще зрозуміти дитину і допомогти йому.

Малювання «Я самостійна людина»

мета: розширення уявлень про особистісні якості.

Інвентар: альбомні листи, кольорові олівці.

Інструкція. Візьміть аркуші паперу, кольорові олівці і зробіть малюнок під назвою «Я - самостійна людина». Під малюнком напишіть, в яких життєвих ситуаціях проявляється ваша самостійність.

аналіз вправи
- Чи важко було малювати свою самостійність?
- Розкажіть, в яких ситуаціях ви проявляєте самостійність?

Інформація для ведучого. Даний етап необхідний, щоб діти розуміли, якого саме поведінки очікують від них дорослі. Наприклад, в чому конкретно може проявитися самостійність і що сам дитина може зробити для того, щоб стати самостійним. Крім того, з'ясувавши критерії самостійної поведінки, діти вчаться оцінювати не особистість товариша, а прояви даної якості в повсякденному спілкуванні.

Вправа «Мої успіхи»

мета: створення доброзичливого ставлення один до одного, розширення знань про учасників гри, підвищення самооцінки.

Інструкція. В середині кола у нас стоїть стілець. Вам потрібно по черзі встати на стілець і розповісти про свої успіхи. Група в цей час аплодує учаснику, який знаходиться на стільці.

аналіз вправи
- Що ви відчували, коли були в центрі кола?
- Чи важко було розповідати про свої успіхи?

Вправа «З чого ж зроблений я»

(Модифікація вправи М. Кіпніса)

мета: освоїти навички самопрезентації за допомогою асоціативного мислення.

Інвентар: пластилін, клубки ниток, вата, фольга, кольоровий папір, олівці, дрібні морські камінці, шматок прозорого поліетилену, дріт.

Ведучий пропонує дітям послухати вірш «З чого ж зроблений Я?»

Інструкція. З чого ж зроблені наші дівчатка і хлопчики? Зараз ми з вами дізнаємося, з чого зроблені ми. Подивіться на розкладені на столі матеріали. Скажіть, як використовують ці предмети? Для чого? А з якими якостями характеру можна їх порівняти? Наприклад, якщо людина добра, на який з цих предметів схожа його доброта? Подумайте, якими позитивними якостями ви володієте, і виберіть для себе 2-3 предмета, які можуть розповісти про вас. Потім розкажіть про це нам.

аналіз вправи
- Чи важко було вибирати предмети?

Вправа «Різні способи запам'ятовування інформації»

мета:

Інвентар: магнітофон, запис з дитячими казками або розповідями (бажано невеликого обсягу); кольорові картки з питаннями і відповідями (наприклад: загадки, знайомі дітям вірші, таблиця множення і т.д.).

Інструкція. Сядьте за парти і послухайте текст (4-5 хвилин).

А тепер дайте відповідь на питання:
- Хто добре запам'ятав текст і може його переказати?
- Хто відчуває труднощі у відтворенні матеріалу?

Хлопці, хто запам'ятав текст і зміг його переказати, легко запам'ятовує інформацію на слух. Це ваш індивідуальний стиль запам'ятовування інформації.

Вправа «Уяви слово»

мета: допомогти дітям у визначенні індивідуального стилю запам'ятовування.

Інструкція. Зараз ми будемо записувати слова незвичайним способом: Водячи пальцем в повітрі і промовляючи кожну букву, яку пишемо. Приготувалися, записуємо слово «сир». Тепер прочитаємо слово вголос, уявляючи собі його написаним в повітрі. А зараз ми запишемо слово «сир» на листку, промовляючи кожну написану букву. Закрийте очі і спробуйте «побачити» або намалювати в розумі правильне написання слова.

Інформація для ведучого. Запропонувати учасникам для запам'ятовування не менше 10 слів. Після виконання завдання звернути увагу тих, хто запам'ятав найбільшу кількість слів, на їх індивідуальний стиль запам'ятовування інформації.

аналіз вправи
- Хто запам'ятав найбільшу кількість слів?
- Ті, хто запам'ятав багато слів, може легко запам'ятовувати інформацію, коли її записує. Це ваш індивідуальний стиль запам'ятовування інформації.

Вправа «Знайди відмінності»

(Модифікація вправи Ч. Фуллер)

мета: розвиток навичок запам'ятовування інформації в кінестетіческой модальності.

Інвентар: різноманітні предмети (кілька повітряних куль і один пластиліновий куля, кілька кольорових олівців і одна ручка і ін.).

Інструкція.

  • Я зараз покладу кілька предметів на стіл. Ваше завдання - сказати, який з цих предметів відрізняється від інших.
  • Тепер я наповнюю три склянки водою (в кожній склянці - різну кількість рідини), ваше завдання - сказати, в якому склянці води більше.
  • Перед вами в коробці лежать предмети. Вам потрібно з закритими очима доторкнутися предмети, що лежать в коробці, і сказати, чим ці предмети схожі, чим відрізняються. Який предмет з них найбільший.

аналіз вправи
- Чи легко було виконувати завдання?
- Кому вдалося помітити велика кількість відмінностей?

Вправа «Поінформовані картки»

(Модифікація вправи Ч.Фуллер)

мета: розвиток навичок запам'ятовування інформації в зоровій модальності.

Інвентар: географічна карта для кожного учасника, картки розміром 7х7 см.

Інформація для ведучого. Можна проводити таку гру з будь-якого предмету: питання на одній стороні, відповідь на інший.

Інструкція. Візьміть географічні карти, картки, кольорові олівці. Ваше завдання: на одному боці картки написати назву держави, а на іншій стороні - столицю цієї держави. Потім я перемішати картки і накрию аркушем паперу. Ви по черзі будете діставати картки і, читаючи назву держави, згадувати його столицю. Виграє той, хто назвав більше правильних відповідей. Хлопці, цей метод ви можете використовувати для безлічі цілей: записати щось в класі, виділити основні моменти при підготовці до контрольної роботи. Картки зручні, їх можна покласти в кишеню.

аналіз вправи
- Чи цікаво було виконувати завдання?
- Чи сподобалася ця гра?
- Що нового ви для себе дізналися?
- Що будете використовувати?

Вправа «Вчимося планувати свій тиждень»

мета:

Інвентар: листи А4 з підготовленою хронокарта, годинник.

Інструкція. Діти сидять за столами, у кожного на столі лежать годинник. Ведучий пропонує придумати асоціації до слова час і на дошці фіксує пропозиції дітей. Діти з провідним узагальнюють сказане: в добі 24 години і все треба встигнути. Ведучий пропонує учасникам заповнити хронокарту, щоб навчитися управляти своїм часом. Для цього слід провести «ревізію» своїх тимчасових витрат, зрозуміти, на що йде час, оцінити раціональність своїх тимчасових витрат. У цьому може допомога хронокарта, яка фіксує час, що витрачається на кожен вид діяльності.
Згадайте, як ви проводите свій час, і заповніть хронокарту за вчорашній день.

Питання для обговорення
- На що пішло найбільше часу?
- На що часу не вистачило?
- Чи є це заняття (то, на яке пішло найбільше часу, і то, на яке часу не вистачило) важливим для вас?
- Чи вважаєте ви за необхідне перерозподілити час так, щоб його було достатньо на виконання важливої \u200b\u200bсправи?
Учасникам пропонується скласти хронокарту на наступний день і керуватися складеним планом.

Вправа «Вчимося планувати свій тиждень» - 2

мета: формувати вміння планувати свій тиждень.

Питання для обговорення
- Чи вдалося виконати намічений напередодні план?

Якщо так, то:
- Оцінюєте цей день як більш успішний?
- Чи можете ви назвати переваги, які дало вам зміна витрати часу?
- Чи будете ви використовувати саме такий спосіб планування часу?

Якщо ні, то:
- Що завадило вам організувати свій день згідно з новим планом?
- Чи залежить це від вас?
- Що слід змінити в своїй поведінці, щоб план став реальністю?

Вправа «Впевнена поведінка»

мета:розвиток сприятливого психоемоційного фону, розширення особистого досвіду.

Інструкція. Сядьте, будь ласка, в коло. Скажіть, що таке впевненість, як ви розумієте значення цього слова? Кого ви можете назвати впевненим людиною? А кого невпевненим?
Тепер розділіться на пари. Завдання для кожної пари: придумайте сценку, де потрібно показати ходу людини з упевненим і невпевненим поведінкою.
Після того як кожна пара виконає завдання, проводиться обговорення, що означає впевнене і невпевнену поведінку.

Питання для обговорення
- Як ви здогадалися, що це хода впевненого або невпевненого людини?
- Що ви відчували, коли були впевненим людиною?
- Що ви відчували, коли були невпевненим людиною?
- Як виглядає впевнена людина?
- Що сподобалося більше: зображати впевненого або невпевненого людини? Чому?

Вправа «Візитна картка»

мета: розвиток навичок самопрезентації, розвиток творчого мислення.

Інвентар: візитні картки героїв Е. Успенського та І. Агрон, папір, кольорові олівці.

Інструкція. Діти сидять у колі. Дорослий знайомить дітей з візитними картками героїв.
- Скажіть, будь ласка, яку інформацію несе такий текст?
- Чим відрізняється текст візитної картки від інших?

Завдання 1 Складіть свою візитну картку.
схема:
1. Прізвище, ім'я, по батькові.
2. Хто ви за професією, заняттям.
3. Адреса.
4. Телефон.

завдання 2
1. Уявіть себе ... ким хочете.
2. Складіть усно жартівливу візитну картку: придумайте прізвище, ім'я, чим займаєтеся і т.д.

Питання для обговорення
- Чи сподобалася гра?
- Чи легко було вигадувати візитну картку?
- Чи подобається тобі твоя візитна картка?

Вправа «Карнавал»

мета: розвиток фантазії, вміння спілкуватися, розвиток оптимістичного ставлення до життя.

Інвентар: картон, кольоровий папір, ножиці, кольорові олівці, рулон паперу.

Інструкція. Уявіть собі, що ви жителі казкового міста. І в цьому казковому місті проходить карнавал. Потрібно придумати і зробити маску або костюм для карнавалу.
Коли для карнавалу все буде готово, з рулону паперу (шпалер) робиться довга доріжка і діти представляють свої карнавальні костюми і маски.

Вправа «Розкажи, що сподобалося»

мета: вербалізація отриманих дітьми навичок, розповідь групі про те, чому навчилися на заняттях.

Інструкція. Розкажіть, що вам сподобалося найбільше на заняттях? Де і коли ви можете застосувати отримані знання та вміння? Де можна використовувати нові моделі поведінки. Для чого ми займалися всі разом? Чи знадобиться вам в майбутньому то, що ви дізналися на минулих зустрічах?

Інформація для ведучого. Дуже важливо проговорити з дітьми ті конкретні ситуації, де можна використовувати нові моделі поведінки. Дитина далеко не завжди може сам перенести нову навичку в свою діяльність.

Вправа «Мої компліменти всім»

мета: розвиток навичок співпраці.

Інвентар: гуртки діаметром 3 см кожному учаснику.

Інструкція. Зараз, в кінці наших занять, у вас є прекрасна можливість подарувати одному компліменти. На гуртках напишіть, будь ласка, комплімент кожному. Зараз я буду називати кожного учасника на ім'я, і \u200b\u200bми всі разом подаруємо йому свої компліменти і подякуємо за допомогу і співпрацю.

профілактика девіантної поведінки. Тренінг особистісного зростання.
Вступ
Спілкування в підлітковому віці стає одним з провідних видів діяльності. У дітей і підлітків часто спостерігається зростання емоційно-психічної напруги, яке проявляється в відгородженості, закритості, агресивності, підвищеної конфліктності, невмотивованої тривоги, відхід у віртуальний світ. Наслідком цього є розвиток невпевненості в собі, комплексу неповноцінності, агресивності, депресії, соціальної апатії. Відсутня культура спілкування: підлітки не вміють спілкуватися і дружити, «слухати і чути» іншого; не вміють аналізувати свої переживання і говорити про них, боятися бути осміяними і незрозумілими.
У зв'язку з цим сучасні підлітки поводяться або демонстративно, зухвало, зарозуміло або, навпаки, намагаються бути непомітними, відчуваючи почуття сорому, замкнутості.
Всі перераховані особливості поведінки потребують корекції, т. К. Страждають самі підлітки і їхнє оточення. Таким чином, гостро постає проблема спілкування підлітків як один з одним, так і з дорослими.
Мета: Корекція установок кожного члена групи, більш повне і точне уявлення про себе як індивідуальності; розуміння і прийняття себе і іншу людину.
завдання:



Робота в групі дозволяє розглядати багато проблем з більшою ефективністю, ніж при індивідуальному консультуванні і терапії. Ігрова форма занять дозволяє подолати психологічні бар'єри в спілкуванні, зняти пелену комплексів: невпевненості, роздратування, усунути негативний бар'єр захисту, що виникає при спробах впливу на дитину за допомогою переконання або моралі з боку дорослого.
Заняття будуються таким чином, щоб кожен учасник зміг проявити себе, не боячись глузування над своїми слабкостями і помилками. Тут кожного приймають таким, яким він є, позитивно оцінюючи кожен крок учасника, завдяки чому він відчуває себе захищеним. Безумовною вимогою є повна впевненість в конфіденційності інформації.
Важливо пам'ятати, що групова робота не вимагає повного контролю з боку ведучого, значне місце повинно відводитися ініціативи самих учасників групи.
Мета роботи психолога - організація співпраці з дитиною, активізація його самопізнання, пошук шляхів самоврядування внутрішнім світом і системою відносин. Програючи певні ситуації, людина «пробує» себе в них, у нього складається досвід різних стилів спілкування, особисте ставлення до подій.
Конспект тренінгу «Особистісний розвиток підлітків»
Цілі заняття:
Корекція установок кожного члена групи,
Отримати більш повне і точне уявлення про себе як індивідуальності;
Зрозуміти і прийняти себе і іншу людину.
завдання:
1. Розвиток навичок взаємодії з іншими людьми на основі самоприйняття, саморозкриття і прийняття інших.
2. Розвиток почуття власної гідності і впевненості в своїх можливостях.
3. Розвиток соціальної адаптивності, вміння долати життєві труднощі.
ВСТУПНА ЧАСТИНА
«Здрастуйте, я дуже рада бачити вас тут. У кожного з нас є багато проблем: в школі, в сім'ї. Кожен має свій характер, свої звички в спілкуванні з людьми. Дуже важливо зрозуміти ці проблеми, прийняти (усвідомити), і зрозуміти, що треба змінити. Кожен може змінити ставлення до своєї проблеми, і тоді вона перестане нею бути. Цим ми і займемося. Ми будемо вчитися спілкуватися і довіряти собі і один одному, розкриваючи свої здібності і таланти. Будь ласка, ставитеся до всього, що буде відбуватися серйозно, але не забувайте про гумор. Якщо будуть виникати питання - задавайте їх. Дурних питань не буває. Наша мета - допомогти собі і один одному бути щасливим в цьому світі. Ви бачите, що ми сидимо в колі. Як ви думаєте чому? (Кожного видно, всі рівні і т. Д. Дається історична довідка) ».
бавовни
Зараз я буду вас питати, а ви відповідайте за допомогою ударів, якщо згодні з твердженням. Кожен сам за себе.
на вулиці гарна погода,
я радий, що нарешті-то настануть канікули,
я прийшов сюди, тому що мені це подобається,
я люблю спілкуватися з друзями,
у мене гарний настрій,
я готовий до роботи в нашій групі.
ПРАВИЛА ГРУПИ
Зараз ми згадаємо правила, за якими будемо далі разом працювати і взаємодіяти. Адже саме тоді ми група, коли у нас є свої правила, за якими ми живемо і працюємо.
Психологічний коментар:
Ведучий пояснює необхідність правил в групі: «Саме тоді ми група, коли у нас є свої« правила », за якими ми живемо і працюємо». Після кожного правила ведеться його обговорення в групі.
1. Активна робота на занятті кожного учасника.
2. Каже хтось один.
3. Уважно слухати, коли хтось говорить, не переривати мова
4. Не виносити обговорення за межі заняття.
5. Право кожного на свою думку.
ОСНОВНА ЧАСТИНА
«КИМ БИ Я БУВ?»
Мета: усвідомлення своїх якостей, звільнення від шаблонних суджень про себе.
Учасникам дається час на те, щоб подумати і записати, ким би вони були, якби не були людьми. Тобто потрібно знайти таке явище або предмет, який в найбільшій мірі відображає якості самої людини.
БЕЗ МАСКИ
Мета - саморозкриття кожного учасника групи.
Всі сідають у велике коло.
Ведучий: «Ми вже переконалися, що в даному колективі можна бути відвертим. Давайте ще раз спробуємо розповісти один одному щось про себе без будь-якої попередньої підготовки. Перед вами стопка карток. Ви будете по черзі брати по одній картці і відразу продовжувати фразу, початок якої написано в ній. Ваше висловлювання повинно бути гранично щирим і відвертим! Присутні уважно слухати вас, і, якщо вони відчують фальш у ваших словах, доведеться взяти іншу картку з новим текстом і спробувати ще раз відповісти. Хто готовий? Починайте! »
Психологічний коментар:
Необхідно заздалегідь підготувати картки з текстом. Їх має бути більше, ніж учасників, на випадок, якщо хтось не зможе з першого разу виконати завдання.
Приблизний зміст карток:
Особливо мене дратує, що я ...
Щоранку я ...
Особливо мені подобається, коли люди, що оточують мене ...
Мені дуже важко забути, але я ...
Чого мені іноді по-справжньому хочеться, так це ...
Мені буває соромно, коли я ...
Знаю, що це дуже важко, але я ...
Іноді люди не розуміють мене, тому що я ...
Вірю, що я ще ...
Думаю, що найважливіше для мене ...
Коли я був маленьким, я часто ...
Мої батьки...
Мої друзі рідко ...
Коли на мене кричать ...
Текст, написаний на картках, повинен допомогти учасникам розкрити себе.
долоньку
Всі сидять в колі. Кожному дається аркуш паперу і олівець, або фломастер. На аркуші паперу кожен обводить свою долоню. У центрі пишеться своє ім'я, яке використовується в групі. У кожному з намальованих пальців записується хороше, улюблене в собі якість. На цьому аркуші кожен член групи може написати побажання його власнику, або те, що йому подобається в цій людині. Листи передаються одночасно по колу.
Психологічний коментар: Бажано звуки спокійної музики. Коли «долоньки» пройдуть коло і повернуться до своїх власників, їх можна прочитати і залишити собі на пам'ять.
жонглери
Мета - розвиток вміння адекватно реагувати на швидко мінливу ситуацію, швидкості реакції, спритності. Фізична розминка, активізація учасників.
Учасники стоять у колі, їм дається одночасно 3-5 м'ячиків (можна скористатися і грудками з зім'ятих паперових аркушів). Завдання - одночасно перекидати всі ці м'ячики таким чином, щоб жоден з них не впав на підлогу. Фіксується час, яке вдасться протриматися таким чином. Цікаво організувати змагання між кількома командами, яка з них протримається довше.
Обговорення: Якими якостями, крім спритності, з точки зору учасників визначався успіх в цій грі? Чи потрібно координувати спільні дії з іншими учасниками або кожен «сам за себе»?
"ЗАТЕ ..."
Мета: зниження рівня фрустрації або стресу. Пошук можливих шляхів її вирішення.
Тренер пропонує кожному учаснику гри коротко описати на листку паперу якесь нездійснене бажання, будь-яку актуальну стресову або конфліктну ситуацію, Недозволену на даний момент або запам'яталася як трудноразрешимая (допускається анонімність авторства).
Потім все листки тренер збирає, перемішує і пропонує учасникам наступну процедуру обговорення:
кожна написана ситуація зачитується на групі і учасники повинні привести якомога більше доказів до того, що дана ситуація зовсім не трудноразрешимая, а проста, смішна або навіть вигідна за допомогою зв'язок типу: «зате ...», «могло б бути і гірше!», «не дуже-то і хотілося, тому що ...» або «здорово, адже тепер ... »;
після того, як зачитані всі ситуації і висловлені всі можливі варіанти ставлення до них, тренер пропонує обговорити результати гри і ту реальну допомогу, яку отримав для себе кожен учасник.
Встаньте З МІСЦЬ
Мета - розвиток впевненості в собі. Тренування рішучості, вміння інтуїтивно розуміти наміри інших людей і координувати з ними свої дії, розвиток гнучкої реакції на мінливі обставини, а також уважності.
Учасники сидять у колі. Ведучий «викидає» на руках якесь кількість пальців. Повинні одночасно піднятися стільки учасників, скільки пальців продемонстровано. Заздалегідь домовлятися про способи виконання вправи не можна.
Обговорення. Хто чим керувався, приймаючи рішення, в який момент йому встати, а в який залишитися на місці? Хто виявляв ініціативу, а хто боявся (можливо, так жодного разу і не піднявшись)?
СПОГАД
Мета - сприяє розвитку концентрації, заспокоєння.
Ведучий: «Сядьте зручно. Закрийте очі. Згадайте ситуацію, коли вам було добре і радісно на душі. Згадайте свої думки, почуття, відчуття. Побудьте в цій ситуації, відчуйте її ще раз. Відкрийте очі. Закрийте очі знову і згадайте ситуацію, коли вам було сумно, неприємно, недобре. Відкрийте очі. Знову закрийте очі і поверніться в той стан, в якому б ви хотіли бути зараз ».
Психологічний коментар: При бажанні і готовності групи можна обговорити стану учасників в тій і іншій ситуації.
ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА:
«Оплески по колу»
Інструкція: Ми добре попрацювали сьогодні, і мені хочеться запропонувати вам гру, в ході якої оплески спочатку звучать тихенько, а потім стають все сильніше і сильніше. Ведучий починає тихенько плескати в долоні, дивлячись і поступово підходячи до одного з учасників. Потім цей учасник вибирає з групи наступного, кому вони аплодують удвох. Третій вибирає четвертого і т.д. останньому учаснику аплодує вже вся група.
КАРУСЕЛЬ. (СПІЛКУВАННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ РУК).
Група розбивається на два кола - зовнішній і внутрішній - один навпроти одного. Ведучий дає завдання: зараз ви будете спілкуватися один з одним тільки за допомогою рук. Отже, привітайтеся руками. Після цього внутрішнє коло залишається на місці, а зовнішній пересувається вправо - до іншого партнера.
Наступні завдання:
- поборотися руками,
- помиритися руками,
- пошкодувати руками,
- попрощатися руками.
ЗВОРОТНІЙ ЗВ'ЯЗОК
Останньою процедурою кожного заняття є зворотний зв'язок від кожного учасника групи ведучому. Хлопцям пропонується показати своє ставлення до минулого заняття за допомогою жестів:
кулак з піднятим великим пальцем вгору - сподобалося, добре;
кулак з великим пальцем вниз - не сподобалося, погано;
горизонтальна долоню - середньо, так собі.
Спочатку ми згадуємо ці жести, потім кожен закриває очі, і по команді ведучого всі з закритими очима витягають руку і показують свій жест.
ЗАКЛЮЧНЕ СЛОВО
Заняття закінчилося. Ви відверто висловили свою думку про нього, але, якщо щось залишилося в душі, особливо неприємне або тривожне, висловіться вголос прямо зараз. Чи не забирайте додому камінь за пазухою. Не завжди легко сказати комусь, що він образив вас, але ще важче переживати почуття образи, так і не сказавши про це кривдникові. А раптом ви не так зрозуміли його, і зовсім інший сенс він вкладав у слова, які вас образили. Отже, хто хоче взяти слово? Потім обмовляється час наступного заняття. Ведучий дякує всім і прощається з групою.

Таймирського Муніципальне Бюджетне Дошкільна Освітній заклад Дудинський дитячий сад комбінованого виду "Горобинка"

конспект заняття

з розвитку особистості дошкільника

"Боремося зі зловтішно"

Розробила і провела: вихователь 1 категорії -

Сєрова Тетяна Олександрівна

м Діденка

"Боремося зі Злорандой"

мета: Розвивати особистість дошкільника.

завдання:

Розвивати доброзичливе ставлення один до одного, комунікативні якості, взаємовиручку. Формувати почуття зближення один з одним, почуття самоцінності і цінності інших. Сприяти розвитку згуртованості групи.

Тренувати у визначенні настрою по виразу обличчя.

Продовжувати знайомити дітей з моральними нормами і розкриття їх внутрішнього змісту.Подолання сором'язливості, підвищення самооцінки, придбання почуття впевненості.

устаткування: зал стилістично оформлений під острів (озеро, дерева, каміння), хмари, ширма, корзинка «Добрих справ», замок, картинки з мімікою, насіння, мертва вода у відрі, конверт з планом.

Музичний супровід: грім, дощ, «Космічна музика», музика острова.

хід заняття

Діти входять в зал.

Як ви вважаєте для чого нам потрібно гарний настрій?

В: А яким повинен бути людина, щоб з ним було приємно спілкуватися?

Д: Людина повинна бути добрим, ввічливим, ласкавим, уважним, веселим, доброзичливим ...

В: Давайте згадаємо, якими ми буваємо, коли у нас поганий настрій?

Д: Сумними, злими, замкнутими, похмурими, нудними, сердитими ...

В: А чи потрібно боротися з поганим настроєм?

Д: Потрібно!

В: А що і як треба робити?

Д: Всім разом посміхнутися, надати допомогу, тому, що разом легше і веселіше, а одному важко.

В: А як нам можна об'єднатися?

Д: Взятися за руки, стати поруч ...

В: Я хочу запропонувати вам щось інше. У мене є чарівний клубочок. Він допоможе нам об'єднатися. Давайте передаючи клубочок, будемо робити компліменти один одному.

Вправа «Клубочек»

Мета: зняти емоційну напругу, формувати почуття зближення один з одним, почуття самоцінності і цінності інших, сприяти прийняттю дітьми один одного, налаштувати на активну роботу і контакт один з одним. Вправа допомагає подолати сором'язливість, усвідомити свої позитивні якості, підвищує самооцінку.

В: Ця нитка зв'язала нас в єдине ціле. Кожен з нас значущий і потрібен в цьому цілому.

Незважаючи на те, що ми намагалися говорити один одному добрі компліменти, але є в нашому світі царство «злості», яким керує чаклунка Злоранда, саме вона і її помічниці намагаються зробити наше серце кам'яним, посилаючи нам страх, образу, втома, поганий настрій ...

Хлопці, а ви знаєте, як виглядає злість? Давайте спробуємо її зобразити.

Психологічні етюди на зняття негативних емоцій.

В: У нашому світі завжди є люди, здатні перемогти Злоранду, зруйнувати її царство злості. Сьогодні це можемо зробити тільки ми і ніхто інший. Дорога до цього царства непроста. Нам належить витримати чимало випробувань, але ми будемо один одному допомагати. Ви хочете перемогти чаклунку «Злоранду»?

Отже, закривайте очі(Звучить аудіозапис Чари). Діти відкривають очі. Ведучий звертає увагу на острів.(Звучить музика острова)

Хлопці ми з вами потрапили в царство Злоранди і нам треба дістатися до її замку. Але перш ніж продовжити шлях потрібно озирнутися, перевірити, чи не приготувала чи чаклунка якісь неприємні сюрпризи для нас і замаскуватися, щоб чаклунка нас не помітила. Як ви думаєте, в кого нам треба перетворитися, щоб нас не було видно?

Д: У дерево, квітку, тварин ...

Вправа «Перетворення»

Мета: розвиток вміння перевтілюватися.

Діти маскуються, а ведучий відгадує.

Провідна бачить, лежить конверт, а в ньому карта (план) як дістатися до замку Злоранди. Діти і ведуча вивчають карту.

Хлопці, а ви зможете всі перешкоди пройти? Тоді пішли.

Раптом гримить грім.

В: Над нами зібралися хмари, напевно це Злоранда їх послала. Вони не прості, а клейові. Який з них піде дощ?

Д: З них поллється клей.

В: Пішов клейовий дощ, і ми все склеїлися (діти тримають один одного за плечі).

Але у нас немає часу чекати. Нам треба поспішати. Що ж нам робити?

Д: Доведеться рухатися всім разом.(Звучить музика проходження перешкод)

Вправа «Клеевой дощ»

Мета: Вправа вчить дітей працювати в групі, бачити наслідки своїх дій і відповідати за них, бути відповідальним за дії групи, розвиває координацію рухів.

Діти долають перешкоди, не відпускаючи рук: огинають озеро, йдуть по купинах на болоті, переступають через камені перешкоди.

В: Ну ось, нарешті, клей висох і ми відклеїлися один від одного. Молодці впоралися з труднощами.

Але що, ж це таке?

Хлопці! Так це нова пастка. Дивляться карту схему. Ми зможемо пройти далі, якщо виконаємо всі умови, які вказала Злоранда. (Треба взяти по картинки і визначити хороші і погані вчинки, діти розповідають по ним, що таке добре і що таке погано)

Вправа «Сюжетні картинки»

Мета: Продовжувати знайомити дітей з моральними нормами і розкриття їх внутрішнього змісту.(Дитина повинна дати моральну оцінку зображеним на картинці вчинків, що дозволить виявити ставлення дітей до моральних норм.)

Після виконання вправи ми лопає кульку і дістаємо ключ.

В: Ключ у нас тепер є.

Але до замку ще далеко, а злоранда на нашому шляху розсіяла насіння злості. Що з них виросте, якщо ми їх не зберемо?

Д: Чи зростуть дерева заздрості, образи, злості, ненависті.

В: Так, і ці дерева перетворяться на непрохідні джунглі і назавжди залишаться в нашому світі. Збирати ці насіння можна тільки парами, тримаючись за руки.

Вправа «Збери насіння»

Мета: розвиток уміння діяти спільно.

В: Діти, стисніть це насіння міцно-міцно в кулачку, щоб їх не розсипати. Хотіла Злоранда виростити ліс зла, але у неї нічого не вийшло. А що ми будемо робити з насінням? (Покласти насіння в мертву воду)

А ось і ворота, давайте відкриємо їх ключем (відкриває двері-ширму, за якою стоїть дерево).

Вправа «Чудо - дерево»

Мета: Уміння розуміти емоції і настрій оточуючих, а також визначати взаємозв'язок настрою з вчинками.

Я прагнула в ігровій формі донести до дитини розуміння того, що у навколишніх буває різний настрій і він за допомогою добрих вчинків може вплинути на нього. Діти прикрашали дерево листочками з добрих вчинків, проектуючи тим самим моральну поведінку на реальне життя.

Хлопці, придумайте, чим ви можете порадувати один одного або можна назвати добрі справи. На кожне речення можете взяти по одному зеленому листочку з кошика Добрих справ. Ці листочки будуть символізувати ваші добрі справи. Прикріпимо їх до нашого «Чудо-дереву»!

- Подивіться, як зазеленіло наше дерево!(Звук лопнув кулі)

В: Діти, подивіться, Злоранда зникла. Ми її перемогли. (Музика на кінець заняття)

В: Нам пора повертатися, але для цього треба перелетіти через простір. Закрийте очі, візьміться за руки.

(Звучить космічна музика 1-2 хвилини). Музика вимикається з поступовим зменшенням звуку. Вихователь проводить дітей в початок залу, де починалося заняття.

Один, два, три, відкрили очі. Озирнулися навколо. Ось ми і знову в дитячому садку. Хлопці! А де ви були? Які перешкоди проходили? А що допомогло перемогти вам «Злоранду»?


Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...