Sesja zapobiegania nadużywaniu substancji odurzających „Twoje życie jest w Twoich rękach”. Lekcja prewencji kryminalnej „przestępczość i kara” Lekcja prewencji

Cele Lekcji: kształtowanie się odpowiedzialności za swoje życie, kształtowanie postaw antynarkotykowych, zmiana stosunku uczniów do substancji psychoaktywnych.

Zadania: podnoszenie świadomości na temat rodzajów presji grupowej, możliwych strategii zachowania.

Ekwipunek: slajdy z cyklu „Profilaktyka narkomanii młodzieży”, rzutnik do slajdów, sprzęt do oglądania filmu „Prawo do życia”, papierowe lalki, kartki, świeca, książeczki.

Ta lekcja przeznaczona jest dla uczniów klas 8-9.

Plan lekcji.

  1. Pozdrowienia.
  2. Powiedzmy cześć grze.
  3. Ćwiczenie „Plany na przyszłość”.
  4. Omówienie artykułu "Lek - łopata".
  5. Szybkie okrążenie „Co sprawia, że ​​faceci próbują narkotyków?”
  6. Gra „Zamień miejsca”.
  7. Praca z pojęciami „presji grupowej” i „zachowania pewne siebie”.
  8. Ćwiczenie „Prowokacja”.
  9. Obejrzyj fragment filmu „Prawo do życia”.
  10. Praca ze słowami-antonimami.
  11. Ostatni krąg.

Przebieg lekcji

Uczniowie siedzą w kręgu.

Prowadzący. Cześć chłopaki! Przyszedłem do Ciebie, aby porozmawiać z Tobą o rzeczach, które są dla Ciebie ważne. Ostatnio uzależnienie od narkotyków to prawdziwa plaga w wielu krajach świata. Według Światowej Organizacji Zdrowia narkotyki znalazły się na pierwszym miejscu wśród winowajców przedwczesnej śmierci ludzi. W Rosji skala i tempo wzrostu narkomanii są takie, że zagrażają przyszłości narodu”.

Slajd 1

Poproszę, żebyś wstał, złożył ręce. Jedna osoba nie radzi sobie z poważnymi problemami, ale razem jesteśmy siłą, razem pokonamy wszystko.

Teraz przywitajmy się w niecodzienny sposób.

Powiedzmy cześć grze.

Uczestników zaprasza się do utworzenia kręgu i podzielenia się na trzy równe części: „Europejczyków”, „Japończyków”, „Afrykanów”. Każdy z uczestników krąży w kręgu i wita się „na swój” sposób: „Europejczycy” podają sobie ręce, „Japończycy” kłaniają się, „Afrykanie” pocierają nosy.

Ćwiczenie jest zabawne i emocjonalne oraz dodaje energii grupie.

Wróćmy do tematu lekcji. Uczysz się w klasie 8 (9), kiedy wszystko jest jeszcze przed nami, kiedy powstają plany życiowe na przyszłość. Odpowiedz na pytanie: co chciałbyś mieć w wieku 30 lat? Proszę o zapisanie odpowiedzi na kartkach bez podpisywania ich (podane są 2 minuty). ( Liście są wręczane prezenterowi, który prosi o pozwolenie na późniejsze odczytanie niektórych z nich.)

Teraz przeczytam ci artykuł, a ty uważnie słuchasz.

„… A oto pigułka. Biała pigułka ze śmiesznym zdjęciem królika, dolara lub czegoś innego. Przed dyskoteką połkniesz go i zatańczysz jak młody Michael Jackson. Zabawny? Zdecydowanie. Fajny? Modny? Oczywiście! Powiedz mi, co się dzieje z twoim ciałem? Działa z 200% zwrotem. Ale narządy wewnętrzne są wymazane jak koła zębate w maszynie, która działa bez przerwy. Ale maszyna jest żelazna, można ją naprawić. A w wieku 30 lat twoje ciało będzie pamiętało, że brałeś cudowne pigułki.

Narkotyk to łopata. Tak, tak, nie zdziw się, przyjacielu. To bardzo dobra łopata.

Kiedy pierwszy raz używasz narkotyku, włączasz tę łopatę. Naciskasz guzik i ciężko pracujący robotnicy w ciemnych kapturach, naciągniętych na oczy, wyskakują z ciemności. To są grabarze.

Grabarze zapraszają - zapraszamy! Co? Nie chcesz? Mówisz, że jesteś jeszcze za wcześnie? Co, chcesz żyć więcej, założyć rodzinę, stać się sławnym, sławnym, odnoszącym sukcesy? Tak wszystko! Zapominać! Nikt nie zmuszał cię do podniesienia strzykawki. Niech te słowa wejdą do twojego mózgu życiodajnymi witaminami, antybiotykami, nie pozwól, aby jakakolwiek infekcja skróciła twoje życie. Życie, które dopiero się dla ciebie zaczyna i które jest piękne, jak cud.”

A teraz, za twoją zgodą, przeczytam niektóre odpowiedzi na zadane przeze mnie pytanie. Mam nadzieję, że potwierdzają to, o czym marzy większość Twoich rówieśników. Co chcesz? ( Odpowiedzi są odczytywane na kartkach papieru.)

Tak, to wszystko jest cudowne: miłość, dom, dzieci, kariera, bogactwo. W tym celu możesz żyć ... Ale nie będziesz miał nic z tego ... nie będziesz miał nic z tego, a ty sam nie będziesz,… Jeśli zaczniesz brać narkotyki. Ponieważ narkomani nie dożywają 30 lat.

Szybkie okrążenie „Co sprawia, że ​​faceci próbują narkotyków?Wszystkie odpowiedzi są zachęcane, ze szczególnym naciskiem na odpowiedzi, takie jak „odmowa w firmie jest niewygodna”, „znajomi próbują przekonać” i tak dalej.

Teraz zagrajmy w grę "Zamiana miejsc"... Zapraszam dwóch chętnych. Weź dwa krzesła, usiądź. Pierwszy uczestnik musi przekonać drugiego do zamiany miejsc. Czas jest ograniczony, masz 2 minuty. ( Następnie zadzwoń do innej pary, zadanie się nie zmieni).

Zagrał świetnie. Powiedzmy teraz w kółko, do jakich metod uciekali się ci, którzy próbowali wymusić lub nakłonić do zmiany miejsca ( odpowiedzi uczniów).

Takie próby zmuszenia innej osoby do zrobienia czegoś bez wyjaśnienia prawdziwych powodów, a jedynie poprzez oskarżenia, pochlebstwa, odniesienia do innych osób itp. zwany ciśnieniem.

Szczególnie trudno jest oprzeć się presji ze strony grupy ludzi, tj. nacisk grupowy. W końcu człowiek zwykle stara się być członkiem grupy i przestrzegać norm i wartości tej grupy.

Dyskusja.

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś podobnych stanów? Kiedy i od kogo czułeś presję? ( Odpowiedzi uczniów.)

Teraz pokażę slajdy, które pokazują najczęściej używane metody nacisku w grupie rówieśniczej. Przyjrzyjmy się im. Wyświetlane są slajdy pokazujące takie rodzaje nacisku jak: pochlebstwa, pochwały, perswazje, przekupstwo, oszustwo, groźby, zastraszanie, wyśmiewanie, wezwanie „rób to, co robimy”. Dyskusja na temat tego typu presji grupowej jest w toku.


Slajd 2


Slajd 3

Jak myślisz, jakie cechy charakteru pomogą ci oprzeć się presji grupy? (Prowadź do koncepcji „pewnego zachowania”).


Slajd 4

Czy można powiedzieć, że osoba niepewna siebie nie należy do siebie? (Odpowiedzi dzieci.)


Slajd 5

Taka osoba jest nieco podobna do lalki kukiełkowej. (Pokaz lalek.) Musisz się uwolnić, zerwać wątki. (Lalka spada.) Ale ta lalka stoi mocno (lalka na pręcie)... Co w niej jest? Ma rdzeń - to charakter, pewność siebie, wiedza. Chcę, żebyś był właśnie taki, silny, pewny siebie, zdolny do wyjścia z trudnej sytuacji.

Ćwiczenie „Prowokacja”.

Wyobraź sobie, że jesteś na dyskotece. Podchodzi do ciebie mężczyzna i proponuje pigułkę poprawiającą nastrój. Wiesz, że ta pigułka może być pierwszym krokiem w przepaść. I masz już gotowe zdanie oszczędzające. Jakie to mogą być wyrażenia?

Dziękuję, już tego nie potrzebuję.
Dzięki, nie potrzebuję tego.
Nie palę.
Nie, nie chcę kłopotów.
Boję się takich rzeczy.
To nie jest dla mnie.
Bez tego czuję się świetnie.
Nie, dziękuję, to zagraża życiu.
Nie chcę umrzeć młodo.
Dziękuję, zdrowie jest mi droższe!

Mam slajd, który zawiera listę innych technik, z których możesz skorzystać.


(slajd 6)

Ponadto możesz:

1.Wybierz sojusznika: szukanie w firmie kogoś, kto się z Tobą zgadza – pomaga to w uzyskaniu wsparcia i zmniejszeniu liczby zwolenników stosowania.

2. „Przetłumacz strzałki”: powiedz, że nie zmuszasz żadnego z nich do niczego, więc dlaczego są tak denerwujące?

3... Zmień temat: wymyśl coś innego; wymyślić coś, co też jest ciekawe i niezwiązane z braniem narkotyków (pójść na siłownię, do maszynowni, na tańce lub coś innego do wymyślenia).

4."Promować": powiedz, że innym razem...

5.„Zmiażdżyć intelektem”: jeśli przekonują, że jest nieszkodliwy, wskaż, gdzie kłamią lub po prostu nie znają konsekwencji (do tego trzeba wiedzieć, jak szkodliwy jest tytoń, alkohol, narkotyki).

6. Przestrasz ich: opisz wszelkie straszne konsekwencje, jeśli użyją (na przykład złapanie, delirium tremens, zapalenie wątroby itp.). Możesz nawet sam wymyślić „straszne konsekwencje” (na przykład „twoje zęby zmienią kolor na niebieski”, „głuche” itp.).

7. Objazd: jeśli istnieje podejrzenie, że w określonej firmie leki mogą być oferowane w określonym czasie, po prostu je omiń.

Najważniejsze jest, aby reagować szybko, zdecydowanie i głośno, aby pokazać, że jesteś osobą pewną siebie, która nie potrzebuje żadnych używek.

Mam nadzieję, że pomoże Ci to uchronić się przed tymi, którzy chcieliby, abyś był swoim stałym klientem, szybko i za wszelką cenę dużo dla Ciebie zarobił.

Teraz spójrzmy na materiał filmowy „Prawo do życia” pokazujący, jak dzieciom proponuje się próbowanie narkotyków.

Po obejrzeniu fragmentu - omówienie tego, co zobaczył, podając własne powody odmowy.

Teraz poproszę o napisanie kilku słów w kolumnach na swoich kartkach papieru. Dla każdego z tych słów wybierz słowa antonimiczne:

W narkomanii, jak w krzywym zwierciadle, wszystkie zjawiska nabierają przeciwnego znaczenia. Odwołaj się do słownika, który leży przed tobą. Jeśli powiedzą ci: „Chcesz doświadczyć niezrównanej przyjemności i cieszyć się wolnością?” Oferta złożona ci „z życzliwości twojej duszy” zamieni twoje życie w śmierć.

Prawda o narkotykach rozwiewa całą lepką mgłę kłamstw, która okrywa tę straszną broń. Nauczyłeś się dzisiaj tej prawdy. Jest jeszcze jedna broń przeciwko narkotykom - najbardziej wierna, niezawodna i potężna. Być może już odgadłeś najbezpieczniejszy sposób ochrony przed narkotykami? (Odpowiedzi dzieci.)

- Najpewniejszym sposobem na pozbycie się narkomanii jest ich nieużywanie... Życzę Ci wyboru tej metody.

Teraz zapraszam do stania w kręgu. Mam w rękach świecę. Pali się, pali się jasno, emanuje z niego ciepło i światło. Symbolizuje nasze życie. Co zrozumiałeś dzisiaj na zajęciach? (Każdy bierze do ręki świecę, wyraża swoją opinię.)

A teraz poproszę o powtórzenie za mną.

Pod żadnym pozorem, pod żadnym pretekstem, z ciekawości, z koleżeństwa, samotnie lub w grupie, nie będziemy brać, powąchać ani próbować narkotyków. Jesteśmy za zdrowym stylem życia!!!

Pod koniec lekcji dzieciom rozdawane są książeczki (Aneks 1) .

Wykorzystane źródła.

    Vaskova O.V., Machulskaya A.S., Machulskaya T.B., Sogoyan V.N. Jak żyć dzisiaj, żeby mieć szansę zobaczyć jutro.
  1. Martynenko L.P. w zbiorze „Prace profilaktyczne dotyczące narkomanii i nadużywania substancji w instytucje edukacyjne”/ Odp. wyd. V.F. Trescholin. - Woroneż, VOIPKRO, 2001.
  2. Zapobieganie narkomanii młodzieży. Umiejętności przeciwstawiania się i przeciwstawiania się rozprzestrzenianiu się narkomanii.: Pomoc wizualno-metodologiczna / S.B. Biełogurow, V.Yu. Klimowicz.- M.: Ośrodek "Planetarium", 2002.
  3. Falkovich T.A., Tolstoukhova N.S., Vysotskaya N.V. Nastolatki XXI wieku. Praca psychologiczno-pedagogiczna w sytuacjach kryzysowych: klasy 8-11. - M .: VAKO, 2006.
  4. Uzależnienie nastolatków. Album slajdów. Centrum „Planetarium”, Moskwa, 2002.
  5. Film wideo „Prawo do pomyłki”, studio wideo „KVART”, Moskwa

Instytucja państwowa „Centrum Bałaszowa” pomoc społeczna rodzina i dzieci „Rodzina”

Streszczenie lekcji na temat zapobiegania przestępczości dla nieletnich seniorów wiek szkolny

"Zbrodnia i kara"

Przygotowane przez:

nauczyciel społeczny

Golubnichenko Elena Nikołajewna

Bałaszów

2011 r.

Cel:

Uporządkowanie wiedzy dzieci na temat przestępstw, zapoznanie ich z rodzajami naruszeń i kar za nie;

Opracuj pomysły na temat konsekwencji czynów bezprawnych;

Wzmacniaj poczucie odpowiedzialności za swoje czyny.

PRAWA MUSZĄ MIEĆ DLA

WSZYSTKO TO SAMO ZNACZENIE

(C. Monteskiusz)

Tylko słabi popełniają przestępstwa:

silni i szczęśliwi ich nie potrzebują.

(Wolter)

Przebieg lekcji:

Do muzyki „Drogą Dobra” na zmianę wchodzi do sali zespół „Przedstawicieli Prawa” i ekipa „Przedstawicieli Porządku”.

Wstęp:

Nie wykluczaj się z więzienia i pieniędzy. To surowe ostrzeżenie pojawiło się w naszym codziennym życiu z przeszłości.Przypomina o najbardziej niesprzyjających zwojach losu.Najbardziej lekkomyślne czyny są charakterystyczne dla młodzieży: słabo się uczą, a potem rzucają szkołę;palić i pić; są niegrzeczni zarówno wobec rówieśników, jak i dorosłych; poniżaj małych i słabych; kłamać nawet bezpowoduje; staraj się załatwić sprawy tylko za pomocą siły; grać w karty; farbaściany; zepsuć mienie szkoły i wiele więcej. To właśnie w młodym wieku człowiek sam częstokroczy ścieżką do wysokiego ogrodzenia ozdobionego drutem kolczastym. A dzisiaj w klasie chcęostrzec przed niebezpieczeństwami gry z prawem.

Przestępczość rośnie, a społeczeństwo szuka sposobów na jej skuteczną walkę.

Dziś na lekcji, drodzy uczestnicy, musicie przejść przez etapy wykroczeń i dojść na sam szczyt, dowiedzieć się, czym jest wykroczenie i jaka może nastąpić kara.

Pokonujesz etapy w zespołach (przedstawiciele prawa i przedstawiciele porządku). o odpowiedzialności za ewentualne przestępstwa.

A zaczniemy od konferencji prasowej.

KONFERENCJA PRASOWA (prezentacja materiał teoretyczny zajęcia).

DZIENNIKARZ.

W kinie miejskim leciał kolejny film. Pół godziny po starcie na hali pojawiła się grupa16-17 letni chłopcy i dziewczęta. Film stał się niemożliwy: krzyki, komentarze, obscenicznewyrażenia. Potem okazało się, że w pierwszym rzędzie udało im się wypić butelkę wina. Ktoś zwidzowie wezwali policję. Strój przybył natychmiast.Zatrzymani szczerze nie rozumieli, dlaczego są przetrzymywani na dyżurze policji, z jakiego powoduporucznik sporządza protokół, dlaczego w rozmowie policjantów administracja WYKROCZENIE.

Towarzyszu Prokuratorze, proszę wyjaśnić, dlaczego niewinne figle stały się przestępstwem.

PROKURATOR.

PRZESTĘPSTWO to akt aspołeczny, który szkodzi społeczeństwu,zabronione przez prawo i pociągające za sobą karę.

PRAWO jest aktem normatywnym (dokumentem) przyjętym najwyższe ciało władza państwowa vtryb ustanowiony przez Konstytucję.A w artykule 158 Kodeksu Federacja Rosyjska o przestępstwach administracyjnychmówi: Drobny chuligaństwo, w języku obscenicznym jest język w miejscach publicznych, obraźliwenękanie obywateli i inne podobne działania naruszające porządek publiczny orazspokój obywateli - pociąga za sobą nałożenie grzywny lub pracy poprawczej albo aresztu do 15 dni.

JRNALIST.

A co o tym piszą poeci?

POETA.

Jeśli pokonasz niewinnych.

Niesłusznie obrażony, -

Kupiłeś sobie pogardę!

Kto tak się zachowuje wobec ludzi.

Głupcze, on jest klubem, zrozum:

Wszyscy będą się radować, kiedy

DOJDZIE DO NIEGO KŁOPOT. (Sebastion Brant)

A teraz proponuję wziąć udział w grze zespołowej, aby pokonać poziom przestępczości. (przy pozytywnej odpowiedzi zespół otrzymuje żeton odpowiadający kolorowi stopnia do pokonania i jest dołączony do tego stopnia, dla zespołu przedstawicieli prawa po prawej, dla przedstawicieli porządku po lewej).

Gra drużynowa

i scena - Trasa literacka . Musisz odgadnąć, do którego bohatera należą:

1. laska, fajka, skrzypce, lupa (Sherlock Holmes);

2. melonik, kamizelka, laska (Herkules Poirot);

3. Najbardziej aktywny i nieustraszony ze wszystkich agentów. Ma swój numer i każda przeszkoda to dla niego drobiazg (James Bond – Agent 007);

4. Jest prawie nieznany za granicą, ale był szefem wydziału zwalczania bandytów w moskiewskim wydziale kryminalnym. Ściganie czarnego kota. Uważał, że złodziej powinien być w więzieniu (Gleb Żegłow);

IIkrok - Jako żart o powadze:

1. Popularna plotka często oskarża tego ptaka o kradzież biżuterii (czterdzieści);

2. Pod koniec tego filmu jeden z bohaterów publicznie ogłosił „Niech żyje nasz dwór – najbardziej humanitarny dwór na świecie!” („Więzień Kaukazu”);

3. Jak pojawiło się wyrażenie „Na czole jest napisane”? (Wywodzi się ze zwyczaju nakładania piętna na czoło przestępcy);

4. „Boże chroń nas też przed tymi sędziami!” - wykrzyknął A. Kryłow. Kto był bohaterem bajki? (Osioł).

Kontynuacja konferencji prasowej.

Dziennikarz: W jakim wieku przychodzi odpowiedzialność?

Prokurator: Ważne jest, aby pamiętać, że nie oznacza to wcale, że do 16 roku życia nie zostaniesz dotknięty, wszystkie artykuły akceptują pewne zastrzeżenia, za niektóre wykroczenia pobierana jest grzywna, którą płacą twoi rodzice. Zdarzają się przestępstwa wymagające osiągnięcia tego wieku, zgodnie z tym istnieje specjalny ośrodek tymczasowego aresztowania nieletnich, w którym pracują z nimi specjaliści w celu kształtowania odpowiednich stanowisk i zapobiegania przestępstwom.

lll etap - Gra lotto „Zbierz kwiatek” ( Zbierz kwiat, przyklejając pożądane płatki.

1 drużyna przyczepia do tablicy kwiatek, odczytując rodzaje kar. Grupa 2 przekazuje pracę nauczycielowi).

Grupa 1 bada rodzaje kar

Grupa 2 bada czym jest odpowiedzialność

Słowa napisane na płatkach kwiatka 1 zespołu.

Rodzaje kar:

ostrzeżenie;

kara administracyjna;

aresztować

pozbawienie prawa do podejmowania określonych czynności;

praca obowiązkowa;

praca poprawcza;

kara pozbawienia wolności na czas określony.

Słowa napisane na płatkach kwiatków 2 zespoły.

Czym jest odpowiedzialność:

Wskaźnik sukcesu

Zrozumienie konsekwencji

Zdolność świadomości

Umiejętność podejmowania decyzji w trudne sytuacje

Wypełnij wszystkie swoje obowiązki Najlepszym sposobem

Dobra wiara

Kontroluj swoje działania

Umiejętność gry

IVpoziom - Formy kary przewidziane w Kodeksie karnym Federacji Rosyjskiej:(do muzyki )

(Dystrybuowane do każdego zespołu w celu określenia form kar przewidzianych w Federacji Rosyjskiej, te, które nie istnieją, są przekreślone.)

pozbawienie wolności

Vkrok - Okoliczności:

Wymieniając różne okoliczności przestępstwa, podnieś odpowiednie karty:

Okoliczności:

1. popełnienie przestępstwa w grupie;

2. spowiedź;

3. mniejszość sprawcy;

4. konieczna obrona;

5. popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości;

6. obecność choroby u oskarżonego.

Karty:

AGRESYWNY

ZMIĘKCZACZ

Zwolnione z odpowiedzialności

Nie brane pod uwagę w żaden sposób

VI scena - Sytuacje - Pravograd . (do muzyki)

Każda grupa otrzymuje kartkę z daną sytuacją, która rozgrywa się w formie scenki i jest wyjaśniona w zakresie odpowiedzialności administracyjnej lub prawnej:

1. Godzina 23:00, nastolatki są same na ulicy, bez rodziców.

(Rodzice muszą wypełniać odpowiedzialność za wychowywanie dzieci, ściśle kontrolować zachowanie nieletnich, w przeciwnym razie mogą zapłacić grzywnę).

Wszyscy wrócili do domu dawno temuA kto chce chodzić?Na ciemnych, pustych ulicach?Chociaż nie, w oddali widzęKtoś się tu przeprowadza.Cóż, zobaczmy kto toI gdzie iść.
1. m: Słuchaj, przyjacielu, długo chodzimyA na zewnątrz jest ciemnoTylko skąd możemy wiedziećIle czasu minęło?
Drugi mężczyzna: Ale jaka jest różnica!Jesteśmy dorosłymi facetamiJuż od dawna mamy piętnaście lat.Jeśli jesteś bardzo zainteresowany,Spójrz, tu jest zegar.I tylko 23, tym razem nie jest na cześć nas.
A: To było wieczorem,Nie było nic do zrobienia.Gdzie są rodzice chłopaków?Ach, wszyscy siedzą w domu!

2. Odtwórz fabułę z ostatnia scena bajki „Czerwony Kapturek”. Czy myśliwi mają rację, zabijając Wilka? Kto i jak powinien sądzić przestępcę?

(Wina jest ustalana tylko przez Sąd, myśliwi nie mają prawa sądzenia, Wilk musiał być operowany, myśliwi mogli skazać niewinnego na śmierć, Kara śmierci odwołaliśmy, Wilk musiał zostać uwięziony).

A: Nagle słyszę hałas i płacz W domu babci Dwóch myśliwych na oślepPędzili jak kule.
1. Łowca: O patrz, tak, to wilkSam osobiściePo prostu nie zrozumiemCzy jest w tym babcia?
Drugi łowca: Dokładnie tak! Daj mi brońZabiorę go na widok.
Wilk: Nie, nie przesadzaj ze mnąŚlepo napraw egzekucję.Jestem gotów zachować odpowiedź Przed prawem sędziów!
Drugi łowca: Och, wystarczy, piśmiennośćOdwołuj się do prawa ludu.Werdykt jest gotowy od dłuższego czasuNazywają go strzałem.

3. Maxim i Boris, za namową dorosłego Siergieja, wcześniej skazanego, weszli do kiosku i korzystając z nieobecności sprzedawcy ukradli towar z lady. Później przestraszyli się i przywieźli towar na policję. Co się z nimi stanie?

(Okoliczności łagodzące – nieletni popełnili przestępstwo po raz pierwszy, stawili się winnymi; okoliczność obciążająca – popełnienie przestępstwa przez grupę, udział nieletnich w przestępstwie przez osobę wcześniej skazaną).

Rozpoczęli poważny spór.Max mają autorytetW końcu był karany.
Max: Co, chłopcy, nie jesteście słabiCzy jest tam pragnienie, które można ugasić?Tylko nie dam ci pieniędzyWystarczy to odciągnąć.
Boris: Jesteśmy światowymi facetamiI w ogień i w wodę,Z łatwością wezmę to terazZa darmową colę.
Sergei: Coś, co czuję się nieswojo, Zostaliśmy złodziejami! Musimy iść do ministerstwaDopóki nas nie złapali.

4. Kilkoro uczniów wspięło się do garażu, ale w obawie przed tym, co zrobili, nic nie zabrali i wyszli. Ktoś ich zobaczył i powiedział o tym policji. Czy faceci zostaną ukarani?

Szliśmy wzdłuż masy garażyI nagle widzą: drzwi są otwarteI nie widać tam ludzi.
1st mal: Wejdź, mój przyjacielu, ValeraAby nas spojrzećGdyby tylko nikt nie widziałRuszajmy szybko i uciekajmy!
Drugi mal: jestem trochę nieśmiałyCóż, wszystkie te rzeczy.Lepiej już wyjdźmy.Nie ma dla nas innej drogi.
Ukryty z dala od garażu.Ale sąsiad chłopaków zauważyłI powoli narzeka:
Sąsiad: Och, co za chuligan!Wrócę teraz do domuI oczywiście na policjęZadzwonię w sprawie nalotu.

(Kara nie nastąpi: nastąpiło dobrowolne wyrzeczenie się przestępstwa – art. 31

Etap VII - Sytuacje prawnika.

Wyobraź sobie, że wszyscy jesteście prawnikami, czytam wam przykłady z życia i musicie ustalić, czy jest to wykroczenie administracyjne i jaka kara nastąpi.

Sytuacja 1.

Kola, 13-letni nastolatek, wykonał improwizowany ładunek wybuchowy, który postanowił przetestować, zapalił zapałkę, iskra spadła nie na knot, ale na materiał wybuchowy, w wyniku otwartego złamania ręki, liczne obrażenia ciała i oparzenia chemiczne oczu.

Czy to wykroczenie administracyjne?

(Wykonywanie improwizowanych urządzeń wybuchowych. Odpowiedzialność administracyjna spoczywa na rodzicach – grzywna (niewłaściwe wychowanie dziecka).

Sytuacja 2.

Grupa nastolatków po pikniku w lesie, pozostawiona Odpady z gospodarstw domowych... Jakie konsekwencje prawne ich czekają?

(Naruszenie wymogów przepisów sanitarnych w lasach, nałożenie kary administracyjnej)

Sytuacja 3.

Trzej uczniowie klasy 8 zebrali się na dyskotece w dzień wolny. Po drodze poszliśmy do sklepu i kupiliśmy butelkę piwa, w alejce naprzeciw szkoły pili ją.

Czy ich czyn można przypisać wykroczeniu administracyjnemu.

(Picie napojów alkoholowych przez nieletnich w miejscach publicznych, kara dla rodziców)

Sytuacja 4.

Nastolatek Iwan, 13 lat, siedział na ławce w parku i obrażał wszystkich przechodniów, używając wulgarnego języka. Podszedł do niego policjant i ostrzegł go, całkowicie to zignorował.

Jaką karę poniesie ten nastolatek?

(Drobne chuligaństwo - czyli przeklinanie w miejscach publicznych, nękanie obywateli, jest naruszeniem porządku publicznego i spokoju obywateli. Dobra, areszt na 15 dni.

W tym przypadku 15 dni, bo zignorował inspektora. tysiąc.)

Sytuacja 5.

Grupa 14-letnich nastolatków podpaliła przyciski windy na klatce schodowej, rozbiła żarówki, podpaliła skrzynki pocztowe.

Czy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności administracyjnej?

(Korupcja w budynki mieszkalne i pomieszczenia mieszkalne, dobrze)

Sytuacja 6.

Tolia, uczennica 7 klasy, była wielokrotnie ścigana za wykroczenia administracyjne, była zatrzymywana za drobne chuligaństwo, powodowanie szkód, tłuczenie szkła w sklepie, picie alkoholu w miejscach publicznych, zażywanie narkotyków, ale była dystrybutorem narkotyków i kradzież w sklepie.

Za te naruszenia nałożono również grzywny na rodziców, areszt na 15 dni, a ostatnio popełnił kolejny drobny chuligaństwo, jaką inną karę może ponieść.

(Ponieważ nie obowiązują go wszelkiego rodzaju kary zależne od jego wieku, w takich przypadkach istnieje Zakład Wychowawczy, w którym przebywają, aż do osiągnięcia wieku kary. W tym ośrodku wraz z nimi pracują specjaliści do pomocy idą na równą drogę i nie dopuszczają się takich czynów, głównie z wykorzystaniem metody terapii zajęciowej.

Wynik: wykroczenia administracyjne, drobna kara, ale zostaw pewien ślad na losie (rejestracja)).

VIII... Czym jest odpowiedzialność?

Co oznaczają te słowa: Kiedy człowiek zdaje sobie sprawę, że wszystko, co dzieje się w jego życiu, jego stany, jego emocje, wydarzenia w pracy i życiu osobistym ( Drużyna 2 mówi i przyczepia do tablicy kwiatek).

Drabina odpowiedzialności:

(Spójrz na drabinę odpowiedzialności. Na jakim szczeblu byś się postawił? Umieść figurkę ludzką na odpowiednim szczeblu.)

IX . Wykonanie piosenki „Drogą Dobra” przez dzieci. (Podczas egzekucji prokurator i dziennikarz podsumowują pokonanie kroków uczestników).

X. Wynik.

Teraz oddajemy głos niezależnym ekspertom reprezentowanym przez prokuratora i dziennikarza (zwycięski zespół jest określony).

A na koniec lekcji chciałbym opowiedzieć przypowieść, a ty ją analizujesz z punktu widzenia naszego tematu.

Pewien człowiek zakochał się w księżycu i za nim tęsknił. Aby być bliżej księżyca, zamieszkał na górze i co wieczór patrzył na nią, marząc o tym, że pewnego dnia zbliży się do obiektu swojej adoracji. Pewnej nocy, widząc, jak księżycowa ścieżka dotarła do jego mieszkania, mężczyzna zdecydował się na nią nadepnąć i udał się na księżyc.Przeszedł już pół drogi bez przeszkód, gdy zwątpił w swoją siłę, spojrzał przerażony w dół, zachwiał się i upadł.

Postawił sobie cel, a gdy zaczął iść ścieżką do jego osiągnięcia, nastąpiło wewnętrzne pęknięcie, wszystko się zawaliło, do czego dążył.

Już w środku adolescencja kształtujesz się jako osoba, która ma określone pozycje życiowe, wewnętrzną kartę, która prowadzi cię i towarzyszy ci w dorosłości. A jeśli masz gdzieś za rogiem, który daje ci sygnały, dlaczego nie, nie próbuj… Pomyśl o tym, że jesteś przyszłością kraju i nadzieją swoich matek, ojców, dziadków. Z drugiej strony jesteś odpowiedzialny za przyszłe pokolenie, które będzie żyło w tym społeczeństwie z normami, które tworzysz lub zachowujesz.

Bądź godnymi obywatelami swojego kraju, przestrzegaj prawa !!!

Zbrodnia - kara(elementy współzależne, dla każdego przestępstwa administracyjnego, moralnego, karnego, gospodarczego nastąpi nieuchronnie kara).

Lista wykorzystanej literatury:

1. Lunev A.E. Wykroczenia administracyjne -M: „Gosyurizda”. 1998.

3. Shishov OFM Zbrodnie i wykroczenia administracyjne.-M, 1987.

Wykorzystane zasoby internetowe:

Konsumpcja substancji psychoaktywnych to najpoważniejszy problem na świecie. Na przełomie tysiącleci rosyjskie społeczeństwo stanęło w obliczu nowej rzeczywistości, gdy niebezpieczne nałogi, dotykające przede wszystkim młodą ludność kraju, zaczęły gwałtownie się rozwijać.

Zapobieganie jest skutecznym sposobem walki z rozprzestrzenianiem się skażenia narkotykami.

Ustalono, że im wcześniej następuje uzależnienie od substancji psychoaktywnych, tym szybciej powstaje uzależnienie od narkotyków, tym cięższy przebieg narkomanii jako choroby.

Z tego powodu nowoczesne podejście do rozwiązania problemu uzależnień priorytetem jest praca profilaktyczna z dziećmi i młodzieżą.

Ta lekcja przeznaczona jest dla dzieci w wieku gimnazjalnym i starszym, ma na celu rozwijanie negatywnego nastawienia uczniów do używania narkotyków.

Wymóg organizacji lekcji.

Lekcja została pomyślnie zaimplementowana w strukturze zajęcia dodatkowe szkolna drużyna.

Aby przeprowadzić lekcję, używa się zwykłej klasy, stoły i biurka należy przenieść na ściany, zwalniając miejsce pośrodku, ponieważ podczas lekcji zapewnione jest umieszczenie w kole.

Cel: kształtowanie wartościowego stosunku uczniów do swojego zdrowia, stabilne odrzucanie substancji psychoaktywnych.

  • Stwórz w grupie sprzyjającą atmosferę psychologiczną;
  • Pomóż uczestnikom zrozumieć problemy związane z używaniem narkotyków;
  • Zmniejsz prawdopodobieństwo zaangażowania uczniów w eksperymentowanie z substancjami psychoaktywnymi.

Przebieg lekcji

Cześć! Czy wiesz, co oznacza „Cześć”? Oznacza to, że osoba, która Cię wita, życzy Ci zdrowia.

1. Pozdrowienia

- Przywitajmy się wszyscy razem?! (Na końcu każdej frazy mówisz „Cześć”)

Gdy spotykamy świt, mówimy do niego: „Cześć”
Słońce z uśmiechem daje nam światło, posyłając własne: „Cześć”
Kiedy spotkasz się wiele lat później, będziesz krzyczeć do znajomych: „Cześć”
I uśmiechną się do Ciebie w odpowiedzi na dobre słowo: „Cześć”
I zapamiętasz radę, daj wszystkim swoim znajomym: „Cześć”
Zbierzmy się wszyscy razem, w odpowiedzi na siebie mówimy: „Cześć”

- Więc przywitaliśmy się, a teraz poznajmy się. Nazywam się... A ty?
- Licząc 3-4, wypowiedzmy wszystkie nasze imiona. 3-4!
- Oh-oh-oh, świetnie, pamiętam was wszystkich

2. Gra „Znajomość”

Cóż, teraz poznajmy się! Wymienię cechę osobistą lub opiszę sytuację i wykonasz tę czynność, jeśli warunek dotyczy Ciebie. Więc:

- ten, który ma brata, klikaj palcami, tak ...
- który brązowe oczy, mrugnij trzy razy
- których wzrost przekracza 1 m 70 cm, niech krzyczą głośno „Jestem King Kongiem!”
- ten, który miał dziś dobre śniadanie, poklep się po brzuchu
- kto kocha psy powinien dwa razy tyaf-tyaf
- ten, kto ma ukochaną lub ukochaną, niech zwróci się do sąsiada po lewej stronie i powie, że to go nie dotyczy
- Ci, którzy mają niebieskie detale ubioru, powinni powiedzieć sąsiadowi po prawej, że nigdy nie zrobiliby sobie włosów jak jego
- kto ma kota w domu - miau
- kto kocha lody powinien zajrzeć pod swoje krzesło
- kto choć raz w życiu spróbował palić, powinien krzyczeć „To jest niebezpieczne!”
- ten, kto był dziś zmuszony wstać wcześnie, powinien tupać nogami o podłogę i krzyczeć: "Nie dam się zmuszać!"
- kto się cieszy, że tu dotarł, niech krzyczy „Tak!”
- kto myśli, że gra trwa długo, powinien skrzyżować ręce na piersi i głośno krzyczeć: „Dosyć!”

Chłopaki, nasze społeczeństwo boryka się dziś z wieloma problemami, które zagrażają naszemu zdrowiu - to jest zanieczyszczenie środowisko, żywność niskiej jakości, przestępczość, AIDS, nowotwory, narkomania, złe nawyki.

Wszyscy macie najwięcej cenne rzeczy na ziemi. Mamy: młodość, energię, zdrowie.

Tematem naszej lekcji jest „Chroń się”. A porozmawiamy o chorobie uzależnienia od narkotyków.

Uzależnienie od narkotyków to bolesne pragnienie lub uzależnienie od stosowanych narkotyków różne sposoby(połykanie, wdychanie, wstrzykiwanie wewnętrzne) w celu wywołania odurzenia lub złagodzenia bólu. Według wyników badania opinii publicznej narkomania jest drugim najważniejszym badaniem opinii publicznej, narkomania drugim najważniejszym problemem w Rosji (pierwszym oczywiście jest przestępczość). Rzeczywiście, liczba narkomanów w Rosji rośnie w katastrofalnym tempie. Liczba osób zażywających narkotyki przekracza 2 mln, a według niektórych szacunków sięga 3 mln. Liczba zarejestrowanych, oficjalnie zarejestrowanych narkomanów, według Ministerstwa Zdrowia Rosji, wzrosła 7,5-krotnie w ciągu ostatnich 10 lat i przekroczyła 200 tysięcy osób w 1999 roku. Według ekspertów ich liczba jest faktycznie 2-3 razy większa.

3. Ćwiczenie tematyczne „Lek: czy warto ufać?”

Materiał: kartki ze słowami (sumienie, ciekawość, miłość własna, opieka rodzicielska, odpowiedzialność, łatwowierność, bezpłatne wychowanie, szacunek dla bliskich, chęć wyróżnienia się, bierność, dezorganizacja, środowisko społeczne, środowisko interpersonalne).

Przeczytaj, co jest napisane na kartach i podziel je na dwie grupy w następujący sposób:

1. grupa - czynniki, które przyczyniają się do rozpowszechniania narkotyków wśród młodzieży;
Grupa 2 – czynniki zniechęcające młodzież do używania narkotyków.

Ułóż wszystkie karty na planszy w grupach.

Podczas rozdawania kart każdy czynnik jest omawiany i podejmowana jest ogólna decyzja, do której grupy go przypisać.

Po dyskusji facylitator zadaje następujące pytania:

1. Czy uważasz, że można umieścić czynnik z jednej grupy w innej?
2. Czy każda sytuacja ma inną? prawidłowe rozwiązanie? Czemu?
3. Czy ludzie zawsze robią to, czego chcą?

Następnie prezenter wyciąga wnioski ze wszystkiego, co powiedział.

4. Ćwiczenie „Życie z chorobą”

Materiały: małe kartki, długopisy dla każdego uczestnika.

Instrukcja. Moderator wręcza każdemu uczestnikowi 12 kartek (5 na 5 cm) i prosi o napisanie: na 4 kartkach – nazwy ulubionych potraw; 4 - nazwy ulubionych zajęć, hobby; 4 - imiona bliskich lub bliskich.

Gdy wszyscy uczestnicy są gotowi, moderator mówi:

„Postawmy się w sytuacji narkomana, aby lepiej zrozumieć, co może się wydarzyć w jego życiu. Tak więc osoba wybrała przyjemność, jaką czerpie z narkotyku. Za każdą przyjemność trzeba zapłacić… i to nie tylko pieniądze. Dlatego poproszę Cię o oddanie jednej kartki z Twoim ulubionym daniem, zajęciem, ukochaną osobą.” Ponadto uzależnienie wymaga kolejnych ofiar, a uczestnicy dają jeszcze 3 liście.

Następnie prezenter sam krąży w kółko i bierze, nie patrząc, 1 arkusz od każdego uczestnika, co symbolizuje, że użytkownik narkotyków nie może kontrolować sytuacji. Wszyscy uczestnicy, którzy pozostali, to możliwa wersja tego, co uzależnienie od narkotyków może zrobić z życiem danej osoby.

Dyskusja

Jak czuli się uczestnicy podczas gry?
Jak się teraz czują?
Z czym lub z kim trudniej było się rozstać?

Po grze koniecznie następuje rozładowanie emocjonalne w celu wyciągnięcia uczestników z gry sytuacja w grze... Jego tekst może brzmieć tak: „To, co się teraz wydarzyło, było tylko grą. Mam nadzieję, że to nigdy nie wpłynie na Ciebie i Twoich bliskich. Mam nadzieję, że nikt z Was nie spotka w swoim życiu takiej sytuacji. To była tylko gra. I skończyło się na grze… i tak dalej.” Następnie uczestnicy dzielą się swoimi uczuciami.

Rytuał derolowania (usuń odgrywane role z uczestników). Każda osoba strząsa rolę rękami, nazywając się po imieniu („Nie jestem już narkomanem, jestem Anya”, „Jestem Vasya”).

5. Legenda

„W jednej wsi mieszkały dwie mądrzy ludzie, jeden był życzliwy i sprawiedliwy, a on był szanowany, ludzie przychodzili do niego po porady i rozwiązywanie konfliktów, drugi był przebiegły, wściekły i wyrachowany, ludzie mimo jego inteligencji nie zwracali się do niego po pomoc. Zły starzec postanowił w ten sposób udowodnić wszystkim niedoskonałość dobrego mędrca: złapał motyla, zebrał mieszkańców, wezwał mędrca i zapytał, co sam trzyma w rękach. Dobry staruszek odpowiedział: - Motyl. Jest martwa czy żywa? Czy było następne pytanie? A starszy odpowiedział: „Teraz wszystko zależy tylko od ciebie: jeśli chcesz, otwórz dłonie, a ona odleci żywa, ale jeśli chcesz, ściśniesz, a ona umrze. Wszystko w twoich rękach! Morał jest taki: twoje życie i twoje zdrowie są w twoich rękach. Nauczyciele, lekarze, rodzice mogą wpływać, udzielać informacji, ale decyzja należy do Ciebie. I chciałbym mieć nadzieję, że będzie dobrze ”.

6. Ćwicz „Chroń się”

W tej chwili usiądź tak wygodnie, jak to możliwe.

Zamknij oczy. Wyobraź sobie siebie jako małe dziecko w wieku 4-5 lat. Być może masz zdjęcie z tego wieku, pamiętaj o tym.

Spójrz oczami tego dziecka.
Podejdź do niego.
Poklep go po głowie ... ..
Poczuj jego miękkie, delikatne włosy.
Usiądź na kolanach przed nim.
Przytul go, czekał na to bardzo długo.
Powiedz mu, że bardzo go kochasz.
Weź jego małe, ciepłe dłonie w dłonie.
Powiedz, że teraz zawsze będziecie razem.
Że będziesz go chronić, żeby tak się nie stało.
Zmniejsz obraz do wielkości ziarnka grochu.
Weź to do serca.
Poczuj, jak pomarańczowe ciepło rozchodzi się po całym ciele, płynnie przechodząc w ramiona i nogi.
Zapach dla Ciebie przyjemny zapach.
Być może będzie to zapach lasu, kwiatów.
To dziecko zawsze będzie z tobą.
Czuje się tam chroniony i ogrzeje cię swoim ciepłem.
Możesz otworzyć oczy.
Sherringa.

- udało ci się zobaczyć dziecko?
- co czułeś?

Nasze życie jest nieprzewidywalne i bardzo bym chciała, gdyby nagle pewnego dnia zaproponowano ci wypróbowanie leku, który zapamiętasz, oczy tego dziecka, któremu obiecałeś teraz, że nie będzie go chronić!

Wykorzystana literatura:

  1. Profilaktyka narkomanii wśród dzieci i młodzieży: Poradnik metodyczny. Autorzy / kompilatorzy: Vodovozov M.Yu. Gubina K.V., Prokopenko G.V. Oddział GUTO „Centrum rehabilitacji narkologicznej”, lata 2003-30.
  2. Wytyczne o organizacji pracy profilaktycznej z dziećmi i młodzieżą podczas letniej kampanii zdrowotnej w ramach projektu „Lato to czas znalezisk, a nie strat!” Autorzy dr Andreeva OS, profesor nadzwyczajny Tyum. GU. Startseva N.G., kandydatka ps., N., dyrektor GAU do „OTsPR”. Mariinskikh N.V., nauczyciel-psycholog najwyższej kategorii. GP Kardashova, kierownik. Oddział praca edukacyjna Tobolsk Komitet Edukacji, Tiumeń 2009, 93p.
Podziel się ze znajomymi lub zaoszczędź dla siebie:

Ładowanie...