Земля наш спільний будинок потрібні. Конспект безпосередньої освітньої діяльності щодо ознайомлення з навколишнім світом «Земля — наш спільний будинок»

Ніна Панаріна
Конспект заняття «Земля-наш спільний будинок»

Цілі: Показати Землю як загальнийбудинок для всіх людей і всіх тварин істот, що мешкають поряд із людиною; викликати у дітей прагнення берегти свій загальнийбудинок як умова збереження життя людства та всіх природних мешканців; сприяти осмисленню свого місця у системі всіх земних мешканців нашого спільного дому.

Завдання: формувати вміння вникати в сутність явищ, виявляти внутрішні взаємозв'язки, як би бачити те, що не зображено на картині, вчити робити самостійно висновки;

Методичні прийоми:

Поєднання різноманітних засобів - розгляд ілюстрацій і картин, слухання музики та подальша образотворча діяльність, елементи творчості;

Доброзичливий настрій;

Привчання до самостійного пошуку відповіді свої питання;

Стимуляція дитячої допитливості;

Попередня робота:

заняття за програмою –«Я і світ навколо мене»,

Дидактичні ігри «Виправ помилку»,

«Розселення тварин на Землі»

«Знайди помилку в оповіданні»

Екскурсія до зони відпочинку

Розмова про «Червоній книзі»

Бесіда- «що означає берегти Землюі чим можна допомогти їй»

Практична діяльність (досвід, з, ручна праця – колективна робота "З Днем народження Землі (Стор. з Рязанової Т. А.)

Складаємо казку - «Ведмідь у лісі»

Хід заняття:

Дітям пропонується розглядати виставку картин, ілюстрацій із зображенням пейзажів, квітів, звірів, людей.

Вихователь: Світ природи - це рослини, тварини, птахи, комахи, риб; він різноманітний та неповторний. Кожна людина має свій будинок. Кожна тварина має свій будинок. І комахи, квіти, дерева мають свій будинок.

на землізростає безліч різних растіній та проживають різні тварини. І, звичайно, по всій планеті живуть люди, люди різних рас. І дуже цікаво, що такі люди живуть на Землі.

А як можна назвати наш спільний будинок? (Земля) Подивіться, глобус, це макет нашої планети Земля. Глобус придумали та зробили люди. Дивлячись на глобус, ми можемо дуже багато дізнатися про нашу планету. Наприклад, якої форми Земля? Чи є на ній суходіл? Чи багато води на нашій планеті?

Ось ми з вами на лузі, Землясхожа на великий гарний килим. Серед трави чути стрекотіння комах, а над квітами пурхають метелики, дзижчать бджоли. А тепер пройдемося лісом (картина). Тут і сильний дуб і струнка ялина, і кучерява береза. У лісі чути голоси птахів (муз. супровід). Тут живуть сотні різних видів звірів. Тут свій великий лісовий світ!

А ось і річка (картина, муз. супровід). Вона плавно несе свої води. Як у ній приємно викупатися, половити рибку, покататися на човні! А скільки у ній різних рибок, жаб, водяних жуків!

У річці також своє життя, свій світ!

А як гарні гори, що йдуть своїми вершинами високо в хмари!

Багатий і різноманітний світ!

Наша планета Земля- Найкрасивіша з усіх планет. Тільки на землі є життя, різноманіття природи: небо, сонце, місяць, зірки, гори, річки, моря, дерева, риби і звичайно, ми з вами, тобто люди.

Є на світі величезний будинок

Під дахом блакитний,

Живуть у ньому сонце, дощ та грім,

Ліс та морський прибій.

Живуть у ньому птахи та квіти,

Веселий дзвін струмка.

Живеш у тому будинку ти

І всі твої друзі

Куди б дороги не вели

Завжди ти будеш у ньому,

Природою рідною землі

Зветься цей будинок.

(класична музика).

Хлопці, а зможе людина живе на Землі один? Без птахів, без тварин. Звичайно, ні! Хоча людина на Земліце найрозумніша істота. Він розумніший і сильніший за всіх, але в цьому і його біда. Через те, що людина сильніша, вона стала причиною загибелі природи: забруднені водоймища, закопчене повітря, загибель багатьох тварин, птахів. Якщо людина розумніша і сильніша за всіх, вона повинна всі свої знання та вміння спрямувати на охорону та захист природи на планеті Земля. Адже цей світ створено для кожного з нас. Тому, ми хлопці, маємо любити цей світ, любити нашу планету Земля.

Гра «Засіли планету».

На ватмані замальовка, що розрізає на пазли за кількістю дітей. Діти зафарбовують, з'єднують, потім «заселяють»за типом аплікації тварин та птахів, риб та людей. Розглядаємо, даємо назву. Встали навколо за руки (Наша планета кругла). Якщо посварилися (Приклад)порушилася частина планети.

Ми, хлопці, маємо любити цей світ, нашу планету Земля. А для цього ми маємо дружити, не сваритися.

Тривалість вечора- 45 хвилин.

Місце проведення:актовий зал.

Оформлення:на сцені та стінах зали розміщені стінгазети, плакати, афоризми, що закликають берегти природу; музика (на вибір організаторів вечора).

Обладнання:столи для членів журі та учасників конкурсів.

Привіт, друзі! Привіт, природо! Здрастуйте, поля, ліси, річки, озера! Здрастуйте, птахи!

Якби людина ось так віталася щодня не тільки з рідними та знайомими, але й з усіма живими істотами, що оточують її, можливо, досі на Землі жили б усі ті тварини та рослини, яких ми вже ніколи не побачимо, оскільки люди знищили їх.

Знищення природи продовжується і зараз. При цьому люди мають різні цілі: хтось хоче отримати більше грошей, продавши рідкісну тварину або її хутро; хтось полює на своє задоволення, а хтось, не думаючи, вириває з коренем квіти, вбиває ціпком жабу, кидає каменем у птицю, розважаючись таким чином. І коли чуєш: людина – цар природи, запитуєш: «А що вона є без природи – без повітря, води, співу птахів, аромату лук, шелесту листя – людина?».

Все це щедро дає людям природа і не просить замість жодної плати, тільки чекає від нас дбайливого, доброго ставлення до себе.

Якщо я зірву квітку,

Якщо ти зірвеш квітку,

Якщо все: і я, і ти,

Якщо ми зірвемо квіти,

Спустіють усі галявини,

І не буде краси.

Діти, наш сьогоднішній захід присвячений охороні природи. Все людство турбують дані вчених-дослідників про погіршення екологічної обстановкина земній кулі. Ми повинні навчитися берегти тварин, рослини, озера, річки та ліси – все, що оточує нас.

Ми повинні намагатися осягати таємниці природи. Давайте краще дізнаємося навколишній світ, А дізнавшись - по-справжньому полюбимо його, а полюбивши - будемо берегти.

Цій меті присвячено наш сьогоднішній екологічний вечір. У ньому беруть участь 3 команди по 5 учасників у кожній, а також глядачі-вболівальники. (Ведучий представляє команди, членів журі та учнів, які допомагають вести вечір, зачитує умови оцінки членами журі конкурсних завдань).

До уваги команд пропонується І конкурс – екологічний тест. Кожна команда має відповісти на запитання тесту протягом 10 хвилин та здати його до суддівської колегії. Поки учасники виконують завдання, проведемо гру із глядачами. Зароблені очки за правильні відповіді вболівальники зараховують до активу своєї команди.

Отже, гра "Поле чудес".

Завдання 1."Охорона навколишньої природи".

Назвіть слово з 8 букв, що відображає таке визначення: «Території, на яких охороняються окремі природні компоненти».

(Відповідь: заказник)

Завдання 2.

Кому належить таке висловлювання: «Рибі – вода, птиці – повітря, звіру – ліс, степ, гори, а людині потрібна Батьківщина. І охороняти природу – значить охороняти Батьківщину!» Назвіть прізвище чудового письменника, великого шанувальника природи, що складається з 7 літер.

(Відповідь: Пришвін)

Пам'ятайте, наша Батьківщина, її процвітання залежить від кожного з нас.

Перший учень:

Звідки починається Росія?

З Курил? Камчатки чи Командор?

Про що сумують очі її степові

Над очеретами всіх її озер?

Росія починається із пристрасті

До праці, до терпіння, доброти.

Ось у чому її зірка. Вона чудова!

Вона горить і світить у темряві.

Звідси всі справи її великі,

Її неповторна доля,

І якщо ти причетний до неї – Росія

Не з гір бере початок, а з тебе!

Другий учень:

Три скарби у природи є: вода, земля та повітря.

З усіх природних ресурсівНашої планети найбільше багатство – земля. Вона наша годувальниця. Ми повинні берегти землю, дбати про неї, множити її родючість. А земля сьогодні порізана, витоптана. У неї закопують відходи (промислові, радіаційні), скидають побутове сміття. Так, наприклад, лише за 90 років розкладається у землі консервна банка, за 2-10 років – папір, за 100 років – фільтр від цигарок, за 200 років – поліетиленовий пакет.

Третій учень:

«Вода! У тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе не опишеш, тобою насолоджуєшся, не розуміючи, що ти таке. Ти не просто потрібна для життя, ти і є життя!» Так говорив про воду відомий французький письменник, льотчик Антуан де Сент-Екзюпері. На жаль, стан води викликає велику тривогу не лише вчених, а й усіх людей нашої Землі.

Багато річок, струмків перетворилися на стічні канави, зникає риба, висихають або стають непридатними для пиття підземні джерела, тому що «передовий» метод видобутку нафти в Башкирії (закачування солоної води в нафтові пласти з метою підвищення нафтовіддачі) призвів до знищення багатьох чистих джерел. Забруднювачами води є і хімзаводи, і тваринницькі ферми, і несанкціоновані міські звалища, які з'являються у будь-якому місці, а також біля водойм.

Людина, споживаючи неочищену воду, наражає своє здоров'я на небезпеку: в даний час у наших водопроводах виділено понад 2100 різних видів забруднень (включаючи бактерії та віруси), що викликають серйозні хвороби.

Одне з геніальних російських прислів'їв говорить: «Не плюй у колодязь, знадобиться води напитися», якою росіяни прямували протягом багатьох століть, і яка, на превеликий жаль, нами геть забута і ігнорується.

Нехай на Землі не вмирають річки,

Нехай стороною обходить їхнє лихо.

І залишатиметься в них навіки

Чиста та смачна вода!

Перший учень:

Не може людина прожити без чистого повітря. В даний час він не відповідає нормі в 187 містах Росії, в яких проживає 65,4 мільйона осіб. В атмосфері присутній хімічний коктейль із завислих речовин: діоксиду азоту, бензопірену, формальдегіду, фенолу, фториду водню, етилбензолу та багатьох інших компонентів, викликають захворюваннядихальної та нервової систем, ослаблення пам'яті та онкологічні захворювання. Такою є невтішна картина на сьогоднішній день у 66 містах, де максимальні концентрації перевищують 10 ГДК.

Ведучий (звертається до команд):

Час, відведений на екологічний тест, закінчено, будь ласка, передайте відповіді у журі. Переходимо до II конкурсу "Що ми знаємо про охорону навколишнього середовища". (Командам лунають картки, у яких написані завдання).

Завдання 1. До визначення лівого стовпчика підберіть поняття з правого та напишіть відповіді парами цифр (наприклад, 1 – 1 тощо).

(Відповіді: 1 – 4, 2 – 3, 3 – 2, 4 – 1)

Завдання 2. Які закони прийнято у Росії, Башкортостані (чи своєму регіоні) про охорону навколишнього середовища?

Завдання 3. Назвати міжнародні екологічні дати, акції, які закликають людей до Землі звернути увагу на глобальні проблеми.

Відповіді: Акції:

Поки команди виконують ці завдання, знову грає з глядачами. (Помічники ведучого задають уболівальникам питання на теми: заповідники та пам'ятки природи, екологічні проблеми, що порушуються у народній творчості та інші).

Команди здали свої відповіді членам журі та готові брати участь у наступному конкурсі «Знавці усного народної творчості». Цей конкурс складається з 3-х завдань (командам лунають картки із завданнями):

1. Прочитавши перевертень, відгадайте прислів'я. Наприклад, перекрут: «Слон хвоста не затупить», відгадане прислів'я: «Комар носа не підточить».

2. Назвіть 3 прислів'я, приказки про природу.

3. Зобразіть пантомімою прислів'я так, щоб глядачі відгадали його. За вірно вгадане прислів'я команда отримує 3 бали.

Поки команди готуються, ми хочемо зробити повідомлення про те, що нещодавно було проведено міський конкурс творчих робітна тему «Екологія природи – екологія душі». Наші учні взяли участь у ньому. Ось що написала у своєму творі учениця 11 Б класу Романова Марина: «Вся природа: дерево у сквері, ромашкова галявина серед будинків нового мікрорайону – все це належить усім нам. Ми господарі лісів, річок, ставків – усієї живої, прекрасної прикраси землі. Але якщо ми господарі, то, звичайно ж, і захисники, тому що не можна не платити за добро добром у відповідь. Бездумно спиляна тополя, затоптаний сад, безрозмірний букет лісових квітів – все це удар по запасах природних багатств. Адже вони не безмежні.

Потрібно пам'ятати, що кожне дерево – це наше дихання, отже, здоров'я. Кожен повинен усвідомити просту істину: завдаючи шкоди навколишньому середовищу, ми тим самим шкодимо самим собі, робимо наше життя сірим і похмурим».

1-й учень:

Всі ми, що нині живуть, відповідальні за нашу природу перед нащадками. Однак, часом і дорослі, і діти безтурботно, марнотратно поводяться до неї. Бездумне, безгосподарне ставлення до природи дає великі біди: гинуть легкі планети – ліси. Щорічно у Росії згоряє від 1 до 7 мільйонів га лісів, 80 % лісових пожеж відбувається з вини людини. Гинуть звірі та птахи. Зникли з лиця Землі лісові слони, носороги, шаблезубий тигр, мамонт та інші. За даними Міжнародного Союзуохорони природи з 1600 року на Землі вимерло 94 види птахів та 63 види ссавців: птах моа (Нова Зеландія), дронт (о.Маврикій у Індійський океан), безкрила гагарка (Ісландія) та інші, тарпан (дикий кінь), зебра квагга, сумчастий вовк, морська корова Стеллера та багато інших.

Хлопці! Багато письменників та поети пишуть про природу. Вона вражає нас своїм багатством та пишнотою.

Унікальним є і наш башкирський край. Ми пишаємося давнім Уралом, його лісами, озерами, річками, водоспадами. Побачити цю красу ми можемо, зіткнувшись із природою. «Життя прекрасне тому, - як сказав Н.М.Пржевальський, - що можна подорожувати». Є всі можливості здійснювати захоплюючі походи своїм рідним краєм. Подорожуйте, дізнавайтеся про світ навколо вас, любіть і бережіть природу!

3-й учень:

Нам краще мокнути під дощем,

Чим у душній кімнаті нудитися.

Тож нехай вперед кличе нас грім

І нехай нам блискавка світиться.

Тепер слово учасникам ІІІ конкурсу. (Учасники вгадують прислів'я за запропонованими перевертнями, називають приказки про природу, зображують пантомімою прислів'я).

Закликом «Врятуємо нашу Землю» закінчується останній, IV конкурс команд, що змагаються. В якості домашнього завданнябуло запропоновано намалювати екологічний плакат, який учасники мають захистити перед глядачами та журі. Члени журі зважають на актуальність висунутої проблеми, змістовність, емоційність виступу. На захист плаката кожній команді дається 1 хвилина (один представник команди піднімається на сцену до свого плаката, який є оформленням сцени).

Хлопці! Сьогодні на екологічному вечорі ми дізналися, як важливо зберегти природу нашої Батьківщини для нас та наших нащадків. Ми маємо бути патріотами своєї Вітчизни. (Учні, які допомагають ведучому, закликають усіх учасників вечора берегти природу та пропонують висловити свої пропозиції щодо покращення довкілля свого міста).

Наприкінці заходу ведучий надає слово суддівській колегії. Журі підбиває підсумки всіх конкурсів, оголошується переможець, учасникам вручаються пам'ятні призи.

Вечір закінчується колективним виконанням пісні про природу, про башкирську красуню річку Білу у супроводі гітари (автор В.Мамаєв):

Від заходу сонця до сходу

В'ється дим від теплохода,

А річка буруном білим

І назва річки Біла.

З другом ми йдемо в походи,

У лоно, так би мовити, природи,

Але до цього немає справи

Біля річки з назвою Біла.

Біле гирло Білої річки,

Біла хмара, білі вірші,

Білі чайки білі та легкі –

Біла річка, Біла.

Білий ранок Білої річки,

Біла хустка смаглявої руки,

Білі хвилі, як острівці –

Біла річка, Біла.

З другом ми навіки волоцюги,

Городяни-доходяги,

Табір з ним вмілою рукою

Розіб'ємо біля річки Білої.

Від багаття так пахне влітку,

Гірким медом, солодким кольором,

Дим дівчиськом у сукні білій

Попливає над річкою Білою.

Вранці встанеш рано-рано

І до пояса по туману

Побіжиш, як пригорілий

Скупатися в річці Білій,

А річка як мати рідна,

Молоко парне зустрічаючи,

Обпалюючи, нас зігріє

І біліє, і біліє.

Лариса Опанасівна Жмуйдецька

Конспект інтегрованого заняття

« Земля - ​​наш спільний будинок» у підготовчій групі

Жмуйдецька Л. А. МДОБУ «Чорноріченський ДСКВ». Квітень2017р.

Ціль: формувати поняття про себе як про мешканця планета Землята розуміння необхідності охорони навколишнього середовища.

Завдання:

Навчальні: вчити усвідомлювати своєрідність і неповторність кожної живої істоти Землі; вчити дітей робити висновки, аналізувати,

вправляти у підборі прикметників до іменників, побудові поширених висловлювань на основі власних висновків

закріплювати правила поведінки людей у ​​природі; Активізувати мова: глобус, планета Земля, заповідник, суша, жива та нежива природа.

Розвиваючі: - розвивати в дітей віком пізнавальний інтерес до природи, закріпити поняття, що ми люди – є частиною природи, що для зростання та розвитку живих об'єктів необхідноОсі: вода, сонце, повітря. Розвивати уяву, образне мислення, увагу, зорово-моторну координацію. Розвивати естетичні почуття (кольори, композиції).

Виховні: Виховувати у дітей бажання охороняти природу рідного краю

Попередня робота

Розгляд презентації «Планета – Земля» ілюстрації з альбому про природу, дидактичні ігри, загадування загадок, заучування віршів, прислів'їв, читання художньої літературипро природу.

Матеріал:

Підбір ілюстрованого матеріалу до теми; тематична презентація PowerPoint; кольорові олівці, воскова крейда, фарби.

Вступна частина: - Відгадайте загадку: НЛО летить до сусіда

З сузір'я Андромеди, в ньому від нудьги вовком виє злий зелений / Гуманоїд /.

Педагог: Злий Гуманоїд, який мав поганий настрій зачарував своїх друзів і надіслав листа

«Здрастуйте, хлопці з планети Земляпише Вам житель далекої планети. На моїй планеті немає тварин, птахів, дерев, квітів і вся моя планета якась сіро-коричнева, але я все одно люблю свою планету. Я чув, що на вашій планеті є дерева, тварини, птахи і дуже гарні квіти та багато іншого. Розкажіть і намалюйте мені будь ласка картинки про те, що є на вашій планеті, тоді я розчарую своїх друзів. Чекатиму від Вас листа з малюнками».

Ну, що хлопці, як рятуватимемо жителів далекої планети від злого гуманоїда.

Основна частина:

Педагог: Хлопці, у кожної людини є свій дім І кожна тварина має свій будинок, і комах, квітів, дерев має свій будинок.

Хлопці, а як можна назвати наш спільний будинок? (Земля) .

Вихователь: У давнину наші предки. Землю матінкою, годувальницею називали і говорили: « Земля турботу любить. Нагодуй Землю-вона нагодує тебе. Без господаря Земля-кругла сирота

Чому так казали? /міркування дітей/

Що було б, якби на нашій Земліне стало дерев та квітів? (Загинули б тварини, людина.)

Землянаша багата і тваринним світом. Тваринний світдуже різноманітний.

Дидактична гра «Назви одним словом».

Жук, метелик, мураха, бабка. (Комахи.)

Карась, хек, окунь, тріска. (Риби.)

Голуб, сніговик, синиця, дятел. (Птахи.)

Вовк, слон, собака, лось. (Звірі.)

Де мешкають тварини? (На суші-в лісі, в полі, в горах, у пісках, в землі, у річці, на дні водойм, поруч із людиною.)

Так, хлопці та всі тварини корисні та потрібні на Землі.

Птахи знищують шкідників лісу, полів. Тварини годують нас.

Що правильніше – життя тварин на волі чи неволі?

Тварини повинні жити на волі, вони пристосовані до життя в умовах, де з'явилися на світ. Тримати в неволі тварин не можна, це рівносильно, що людину посадити у клітку. Домашні тварини пристосувалися до існування поряд із людиною.

Фізхвилинка: « Загальний будинок» вірш В. Орлової

Під одним блакитним спільним дахом ми живемо. / Діти встають у велике коло

Будинок під дахом блакитний /показують будиночок над головою/

І просторий, і великий / руки розводять убік /

Будинок крутиться біля Сонця.

Щоб було там тепло /підскоки на місці /

Щоб кожне вікно, висвітлити воно могло/ описують руками коло/

Щоб жили ми у світі, не лякаючись, не погрожуючи /закрити обличчя долоньками/

Як добрі сусіди чи добрі друзі/обійми/

Вихователь: Хлопці, подивіться на нашу планету - на наш спільний будинок, можна багато красивих слівпідібрати, описуючи нашу Землю. Давайте встанемо в коло і підберемо слова, яка наша Земля. / Передаючи м'яч діти називають прикметник - красива, зелена і т. д. /

Педагог: Наша планета дійсно дуже красива Навіть не хочеться думати, що ця краса може зникнути назавжди. Як ви вважаєте, чи можуть люди завдати шкоди нашій планеті? /відповіді дітей/.

Педагог: Хлопці, я впевнена, що ви не допустите цього і зараз і в майбутньому зробите все, щоб наша планета залишалася красивим і квітучим будинком

Хлопці, а як ми з вами можемо допомогти своїй планеті залишитися красивою та щедрою, як зберегти її життя? /відповіді дітей/

Вихователь: Добре, ви багато знаєте про те, хто живе і що росте на нашій Землі.

А зараз ми з вами підготуємо різні малюнки для Гуманоїда.

Творчі роботи дітей.

Заключна частина:

В кінці заняттяДіти розглядають свої роботи.

Педагог: Я думаю, Гуманоїду дуже сподобаються ваші малюнки Ви зобразили, красу Земліі він звільнить своїх друзів, а сам стане добрішим. Педагог дає оцінку роботи на заняття.

Діти, бережіть наш будинок Земля! Людина дуже залежить від природи, а тому її потрібно берегти!

Список літератури: Є. Л. Кощеєва, Л. А. Хамідулліна, В. В. Прохорова «Подорожі у світ природи», Москва, 2009.

Л. М. Потапова «Дітям про природу-екологія в іграх», Ярославль, 2000.

М. Х. Левітман «Екологія- предмет: цікаво чи ні?», Санкт-Петербург "Союз", 2001.

Т. А. Шоригіна «Зелені казки. Екологія для малюків», Москва, 2002.

Т. А. Шоригіна «Які місяці на рік?»Москва,2008.

Л. П. Молодова «Бесіди з дітьми про моральність та екологію», Мінськ, 2002.



Публікації на тему:

Конспект безпосередньої освітньої діяльності «Земля – наш спільний будинок». Підготовча групаОсвітня область: Пізнавальний розвиток. Програмний зміст: - Освітні: 1. Розширювати уявлення дітей про планету.

Конспект НОД для середньої групи «Земля – наш спільний будинок!»«Земля – наш спільний будинок» у ДНЗ Актуальність Планета Земля – наш спільний будинок, кожна людина, яка живе в ньому, має дбайливо і дбайливо ставитися.

Конспект ООД з пізнавально-мовленнєвого розвитку «Земля - ​​наш спільний будинок!»Ціль: Створити умови для формування уявлень дітей про планету Земля. Інтеграція освітніх областей: «Пізнавальний розвиток»,.

«Земля – наш спільний будинок». Конспект заняття у підготовчій до школи групі компенсуючої спрямованості«Земля – наш спільний будинок" Цілі заняття: Корекційно-освітні: 1. Уточнення та розширення уявлення дітей про те, що Земля – наш.

Я про свою веду про те, Що вся Земля – наш спільний будинок, Наш добрий будинок, просторий будинок, Ми всі з народження в ньому живемо. Ще про те веду я мова, Що ми маємо наш будинок берегти. Давай доведемо, що недаремно На нас сподівається Земля. Р. Різдвяний

Земля... Як багато це слово для кожного з нас. Земля – це і планета Сонячної системи, і місце, де ми живемо, це наша годувальниця та мати, яка нас одягає та взує, годує та напуває, це наш спільний будинок, у якому ми живемо. Людство давно освоїло Землю, повітряний та водний простір. У космос запускаються супутники, оснащені спеціальним обладнанням встановлення контакту з жителями інших цивілізацій. У Всесвіті безліч зірок, планет, галактик, і наша Сонячна система лише крапля в гігантському океані Світобудови.

Але фотографії, зроблені із супутників, показали, що на жодній планеті в нашій Сонячної системинемає умов життя. Земля – єдина та неповторна, дана нам згори. Споконвіку обороняли цю землю наші предки, берегли її як найцінніший скарб. Вона завжди була їх багатством, яким пишалися та захищали. А коли брали від природи її дари, люди розуміли, що цих щедрот буде значно більше, якщо вони берегтимуть природу. Нераціональне використання землі призводить до знищення флори і фауни. На Землі утворюються пустелі, заболочуються річки, зникають джерела та озера, страждають тварини та птахи. Чому це відбувається? Думаю, Головна причинау тому, що колись людина проголосила себе царем природи. Так, звичайно, люди стали сильнішими за природу: перед їхніми рушницями, бульдозерами та екскаваторами природа встояти не може.

Збудована Землі цивілізація, вступила у непереборне протиріччя з природою. Щорічно вирубуються величезні лісові масиви, забруднюються водоймища, знищуються рідкісні види тварин та рослин. Деколи складається враження, що люди ведуть тотальну війну з природою. Насправді це війна із самим собою. Захоплені задоволенням своїх потреб, ми починаємо забувати про те, що людина не цар природи, а складова її частина, що Земля – наш спільний дім, і про нього потрібно дбати, як про свою фортецю. Людина Землі – старший за розумом і за старшинству, йому відведена інша роль. Він має бути дбайливим господарем і пам'ятати про всіх, хто живемо у його величезному будинку – планеті на ім'я Земля. Але чи багато хто думає так? Більшість будинок обмежується межами своєї квартири, дачі. Мало хто з людей назвуть серед найважливіших життєвих цінностей чисте повітрята воду.

Більшість просто не думають про них, вважаючи чимось, безумовно, людині, яка вважається непорушною, незнищенною. А чи часто хтось із нас замислюється: чи надовго вистачить земних ресурсів при такому їхньому безладному та інтенсивному використанні? Кожен думає приблизно так: «На мій вік вистачить!» Тому від природи, як від слуги, вимагають абсолютного служіння та підпорядкування, не питаючи, чи згодна вона грати таку роль. Бережне ставлення має поширюватися і збереження ресурсів, і воду, і повітря. Настав час зупинитися, припинити самовинищення. Нам потрібно зрозуміти, що від кожної людини залежить доля нашого спільного будинку під назвою планета Земля.

Світлана Акчева
Конспект безпосередній освітньої діяльностіза ознайомленням з навколишнім світом «Земля - ​​наш спільний будинок».

Конспект безпосередньої освітньої діяльності з ознайомлення з навколишнім світому підготовчій групі.

« Земля – наш спільний будинок» .

Підготувала: вихователь

Акчева З. А.

місто Уфа

Цілі:

1. Поглибити уявлення у тому, що планета Земля – це величезна куля, більша частина якого вкрита водою. Крім води є материки – тверда земля – суша, де мешкають люди.

2. Ознайомитидітей із науковою версією освітиматериків на планеті Земля, з умовними позначеннями суші, води на картах та глобусах, з назвами та розташуванням материків на карті.

3. Підвести до розуміння унікальності нашої планети, оскільки тільки на Землі є життя.

4. Виховувати прагнення берегти нашу Землю.

5. Заохочувати дітей робити висновки на основі наявних відомостей.

6. Розвивати уява, асоціативне та творче мислення.

7. Удосконалювати діалогічну та монологічну форми мови.

Матеріали та обладнання:

Ноутбук, мультимедійне обладнання, презентація Power Point зі слайдами

Входять діти.

Звучить мелодія російської народної пісні "Батьківщина" («Бачу чудове привілля»).

Педагог. Хлопці, ми з вами живемо в країні, в якої напрочуд гарне ім'я – Росія. Велика наша Батьківщина! Привільно розкинулася вона від снігів і льодів Крайньої Півночі до південних морів, від Балтійського моря до Тихого океану. Це величезна держава! (Слайд № 2)

Діти. Є в Росії високі гори, повноводні річки, глибокі озера, густі ліси та безкраї степи (слайди №3-9)

Діти. Є маленькі річки, світлі березові гаї, сонячні галявини, яри, болота та поля.

Педагог. Ми пишаємось нашою великою Росією, її різноманітною природою, багатими надрами. Але на світі є й інші країни, де живуть такі ж люди, але говорять іншими мовами. І у всіх у нас є спільний будинок. Якщо ви відгадаєте загадку, то дізнаєтесь, як його назва:

Ні початку, ні кінця,

Ні потилиці, ні обличчя.

Знають усі, і молоді, і старі,

Що наш будинок – величезна куля.

Діти. Земля.

Діти. А в народі ще так кажуть: «Нікого не народила, а всі матінкою звуть».

Педагог. Що ви знаєте про нашу планету? Яка вона, Земля?

Діти. Наша планета - це величезна-величезний кулю. Такий великий, що потрібно багато днів, навіть місяців, щоб об'їхати його навколо(Слайд № 10)

Діти. Вона кругла, мов яблуко. Земля крутиться навколо Сонцяніби літачок навколо вежі. Та ще й сама обертається навколо своєї осі, крутиться, як дзига, тільки повільно (Слайд № 11)

А тепер давайте пограємось.

Гра називається "День ніч", правила гри ви знаєте.

(Діти стають у коло. Педагог обирає дитину – «сонце»

Інші діти зображують планету Земля.

Діти повертаються навколосебе та обертаються по колу.

За сигналом викладача діти зупиняються. Педагог запитує:

«У кого зараз день?», «У кого зараз ніч?».

Діти сідають на стільці.

Діти. Разом із нашою планетою навколоСонця кружляють ще вісім планет (Слайд № 12)

Педагог. А як ви дізналися, що це Земля?

Діти. Наша планета блакитного кольору (Слайд № 13).

Педагог. Чому вона блакитна?

Діти. на Землі багато води.

Діти. Коли космонавти дивляться з космосу на нашу планету, вона їм здається кулею прекрасного блакитного кольору.

Педагог. Молодці, хлопці! А як ви думаєте, чому на Землі є життя?

Діти. на Земліє вода для пиття та повітря для дихання.

Педагог. Правильно. Вода та повітря необхідні всім живим організмам.

Друзі мої! Але чи завжди люди мали ці знання? Виявляється, ні. А як вони собі малювали Землю, де жили? Дуже по-різному. Їхні уявлення здаються нам сьогодні фантастичними, казковими, неправдоподібними. Погляньмо, як вони малювали наш світ.

Демонстрація слайдів.

Педагог. У давнину люди думали, що Земля величезна та плоска, як млинець або як тарілка, і можна дістатися до краю Землі(Слайд № 14).

Одні казали, що її підтримують три величезні кити, які плавають в океані.

Інші доводили, що пласка Землятримається на трьох слонах, слони стоять на спині величезної черепахи, а черепаха плаває в океані. (Слайд № 15-16).

Навіть знаходилися сміливці, які мріяли дістатисядо цього краю і подивитись, а що там, на краю Землі, і чи можна з нього впасти.

Люди вирушали в дорогу пішки, чи верхи на конях, чи кораблі.

І добиралися вони до краю Землі? Як ви думаєте?

Діти. Ні. Як тільки вони добиралися до моря чи океану, то вважали, що їхня подорож закінчено: ось він край Землі. Далі вже нічого немає, крім води.

Педагог. Діти, але були й такі люди, які дійшовши до берега моря, пересідали на корабель і продовжували свою подорож. Ось ці мореплавці й переконалися, зрештою, що, вирушаючи з якогось місця і рухаючись завжди в одному напрямку, вони чомусь повертаються туди, звідки почали подорож. «Чому так відбувається?»- Задумалися люди. Так тому, раптом зрозумів хтось, що Земля не пласкаяк млинець. Ні, вона кругла, як куля.

Педагог. Велику роль у пізнаннінашого світу зіграв час великих морських плавань. Перше Навколосвітня подорожздійснив на п'яти кораблях моряк-мандрівник Магеллан (Слайд № 17).

Три роки пливли його кораблі все вперед і вперед, не змінюючи напряму і звіряючи свій шлях зірками. Чотири кораблі загинули у бурхливих водах океану. І лише один корабель під назвою «Вікторія»обігнув Землюі повернувся до порту з іншого, протилежного боку. Так люди зрозуміли, яка велика наша Земля, і довели, що Земля- Куля і її можна об'їхати навколо.

Показ ілюстрацій вітрильних кораблів (Слайд № 18).

Педагог. Чому люди в давнину мали неправильне уявлення про будову нашого світу?

Діти. У давнину люди не могли пересуватися по земліна великі відстані. Адже не було ні доріг, ні кораблів, ні поїздів, ні літаків. Тому дійти до «краю землі» Щоб перевірити розповіді про китів, слонів, черепаху, нікому не вдавалося.

Фізкультхвилинка.

Звучить «космічна»музика. (Слайд № 19).

Є одна планета - сад - руки вперед, долоні вгору

У цьому холодному космосі - руками показуємо велике коло.

Тільки тут ліси галасують – похитали руками.

Птахів скликаючи перелітних – махаємо руками.

Лише на ній одній цвітуть – показали руками донизу.

Конвалії в зеленій траві – присіли.

Бережи свою планету, - руками показуємо велике коло.

Адже іншої, схожої нема! - Руки вперед, долоні вгору.

Гра в колі з м'ячем.

Яка наша планета? (велика, кругла, величезна, блакитна, зелена, сонячна, світла, добра) - Яке повітря (чистий, свіжий)- Яке сонце (яскраве, тепле, лагідне)

Що потрібно робити, щоб наша планета залишалася такою ж красивою? (охороняти, берегти, захищати, не смітити, любити природу)

Діти сідають на стільці.

Педагог. Багато мільйонів років тому Землябула величезним материком (Слайд № 20). Внаслідок стихійних катаклізмів цей материк став руйнуватися, від нього стали відокремлюватися великі та малі шматки. (Слайд № 21). Які материки ви знаєте?

Діти. Африка, Америка, Австралія, Європа, Азія, Антарктида.

Майже на кожному континенті є багато країн. Немає їх тільки в Антарктиді – там вічний холод, сніги та криги.

Материки заселені тваринами, ними ростуть різні рослини, живуть різні народи.

Д/Гра "Чим схожі і чим відрізняються?"

На 5 материках мешкає багато людей. Вони і різні, і схожі одна на одну.

(Схожі - однакова будова тіла: є руки і ноги і т. д. Відрізняються - кольором шкіри, кольором волосся, розрізом очей) (Слайд № 22-27).

Д/Гра "Хто де живе"

Франція-… …--- японець

Англія-…. …-- китаєць

Америка-…. … -- росіянин

Кросворд. А тепер, хлопці, щоб закріпити всі знання, які ви здобули, ми з вами розгадаємо кросворд. Хто прочитає, яке у кросворді головне слово?

Земля – наш спільний будинок для всіххто на ній живе. Вона всім потрібна, і всі, хто на ній живе, також потрібні Землі. Чи зможе людина жити один на Землі? Без птахів, тварин, комах, риб, дерев, квітів, ягід, грибів тощо? Звичайно ж ні! (Слайд № 28-33).

Пропонує послухати вірш В. Орлова « Загальний будинок» .

Дитина слайд №34

Під одним голубом

Спільним дахом ми живемо.

Будинок під дахом блакитний

І просторий, і великий.

Будинок крутиться біля Сонця,

Щоб нам було тепло,

Щоб кожне вікно,

Висвітлити воно могло.

Щоб жили ми у світі,

Не лякаючись, не погрожуючи,

Як добрі сусіди

Або добрі друзі.

Хоча людина на Землі- це найрозумніша істота, він розумніший і сильніший за всіх, але в цьому і його біда. Людина літаком літає вище орла, екскаватором копає землю глибша за крот, поїздом їде швидше оленя, будинок будує з цегли міцніше бобра і т. д. Але через те, що людина сильніша, вона стала в деяких місцях причиною загибелі природи: забруднені водоймища, закопчене повітря, загибель багатьох тварин і птахів, рідкісних видів рослин і т. д. Давайте згадаємо правила поведінки в природі.

Картки з правилами поведінки у природі. - Потрібно назвати правило та пояснити, чому не можна так робити.

Якщо людина розумніша і сильніша за всіх, вона повинна всі свої знання та вміння спрямувати на охорону та захист природи на планеті Земля.

Дивлюся на глобус – куля земна,

І раптом зітхнув він, як живий;

І шепочуть мені материки:

«Ти бережи нас, береги!»

У тривозі гаю та ліси,

Роса на травах, як сльоза,

І тихо просять джерела:

«Ти бережи нас, береги!»

Сумує глибока річка,

«Ти бережи нас, береги!»

Зупинив олень свій біг

«Будь людиною, людина!

В тебе ми віримо – не збрехні.

Ти бережи нас, бережи!

Дивлюся на глобус – куля земна.

Такий прекрасний та рідний.

І шепочуть губи; «Збережу!

Я збережу вас, збережу!

(Є. Шкловський)

Перша дитина. (Слайд № 35-40).

Наша планета Землядуже щедра і багата:

Гори, ліси та поля – дім наш рідний, хлопці!

Друга дитина.

Давайте будемо берегти планету,

Інший такий у світі немає.

Розвіємо над нею і хмари, і дим,

Образу її нікому не дамо.

Третя дитина.

Бережемо птахів, комах, звірів.

Від цього станемо ми тільки добрішими.

Прикрасимо всю землю садами, квітами…

Всі діти.

Така планета потрібна нам із вами!

На цьому наша мандрівка нашою планетою закінчується. І я думаю, що ви не забудете те, про що ми з вами сьогодні говорили, і берегтимете птахів, комах, звірів. Від того, як ви будете поводитися, залежатиме майбутнє нашої планети

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...