Десяткові дроби на координатному промені. Тема: Зображення звичайних дробів і мішаних чисел на координатному промені

Найменування установи ДУ «Середня загальноосвітня школа-

гімназія№9 »

Посада вчитель математики

Стаж роботи 8 років

предмет математика

Тема Зображення звичайних дробів і змішаних чисел

на координатному промені.

Тема: Зображення звичайних дробів і мішаних чисел на координатному промені.

мета:

1. навчальна: узагальнити, систематизувати знання та вміння учнів з даної теми; формувати предметну і математичну функціональну грамотність;

2. розвиваюча: розвивати пам'ять, логічне мислення, Увагу і математичну мова;

3. воспітатльная: розвивати навички спільної діяльності, почуття колективізму, вміння слухати товаришів, працювати в групі.

Тип уроку: закріплення вивчених знань.

обладнання уроку: 16 ноутбуків, інтерактивна дошка.

Нам дробу всякі потрібні,

Нам дроби різні важливі.

Усередині вивчайте їх,

І до вас прийде удача.

Коль дробу будите ви знати

І точний сенс їх розуміти,

Те стане легкою

Навіть важке завдання.

Хід уроку

I.Організаційний момент. Психологічний настрій класу. (1 хв.)

Хлопці, я посміхаюся вам, ви посміхніться мені. Кажуть, що посмішка і гарний настрій завжди допомагає впоратися з будь-яким завданням і домогтися гарних результатів.

Постараємося перевірити це чудове правило на сьогоднішньому уроці.

II.Закріплення нової теми(Перевірка теорії, вивченої на попередньому уроці):

1) Усне опитування. (7 хв.)

1. Що називають координатним променем?

(Луч з заданим одиничним відрізком називається координатним променем.)

2. Що таке одиничний інтервал?

(Відрізок, довжина якого прийнята за одиницю, називається одиничним відрізком.)

3. Що називають координатою точки?

(Число, яке точці координатного променя, називається координатою цієї точки.)

4. Які числа можна зображати на координатному промені?

(На координатному промені можна зображувати точками натуральні числа, Число о, звичайні дроби і змішані числа.)

5. Як зобразити правильну звичайну дріб на координатному промені?

A.Розділити одиничний інтервал на рівну кількість частин, відповідних числу, що стоїть в знаменнику дробу.

B.Від початку відліку відкласти кількість рівних частинВідповідно до кількості, що стоїть в чисельнику дробу.

6. На яких проміжках знаходяться правильні і неправильні дроби?(Правильні дроби зображають точками на проміжку від 0 до 1, а неправильні дроби правіше 1 або збігаються з нею.)

2) Виконання завдань. (5 хв.)

1. Діти з кожної групи зафарбовують кількість квадратів,

відповідних кожного дробу на інтерактивній дошці.

Визначають найбільшу і найменшу дробу ..

2. (Креслення завдання виконано на дошці. Пояснити чому? (5 хв.) (НОК).

3.Інтерактівний тренажер (10 хвилин.)

А тепер пройдіть і сядьте за ноутбуки. Відкрийте інтерактивний тренажер.

https://pandia.ru/text/80/343/images/image004_29.jpg "align \u003d" left "width \u003d" 225 "height \u003d" 67 src \u003d "\u003e На координатному промені штрихуванням виділено ділянку. Дізнайтеся, які з чисел , записаних в таблиці, будуть зображуватися точками на цій ділянці. Зафарбуйте клітку в нижньому рядку таблиці, якщо число потрапить на виділену ділянку променя.

6. Завдання виконують діти на інтерактивній дошці (додаткове).

(5 хв.)

7. Домашнє завдання (Діти отримують на картках - індивідуально)

7. Підбиття підсумку уроку. Виставляння оцінок. (2 хв.)

Діти за кожну правильну відповідь отримують смайли і прикріплюють на лист досягнень. Потім їх прикріплюють на магнітну дошку, де і видно результат роботи кожен групи. Учитель виставляє оцінки.

8. Рефлексія (2 хв.)

Що вам більше сподобалося на уроці?

Які труднощі у вас виникли?

Як ви їх подолали?

З яким настроєм ми закінчуємо урок?

Прошу вас за допомогою різних стікерів оцінити:

засвоїв - стікер зеленого кольору,

потрібна допомога - стікер блакитного кольору,

засвоїв - стікер рожевого кольору.

план уроку

звичайні дроби

Дата

Капезова А.А

Клас: 5

Брали участь: всі

Не брали участі: 0

Тема урока:

Зображення звичайних дробів і мішаних чисел на координатному промені

Мета навчання, що досягаються на цьому уроці (посилання на навчальний план)

5.5. 2 .3

зображати на координатному променізвичайніе дробу, змішані числа;

Мета уроку:

Будувати координатний промінь і вибирати оптимальний одиничний інтервал;

Зображати звичайні дроби на координатному промені.

критерії оцінювання

Зображує звичайні дроби на координатному промені.

Будує координатний промінь і вибирає одиничний інтервал;

мовні завдання

частина, промінь, одиничний інтервал, правильна дріб, неправильна дріб

виховання цінностей

М әнгілік їв: Суспільство Загального Праці.

міжпредметних зв'язків

Художня праця. економіка

попередні знання

Знають поняття променя;

Можуть будувати координатний промінь, вибирати одиничний інтервал;

Можуть на координатному промені відзначати натуральні числа;

Хід уроку:

початок уроку

Організаційний момент.

Для створення психологічної атмосфери проводить гру «Мені в тобі подобається»

Діти беруть один одного за руки і посміхаються, називають хороші якості своїх однокласників.

Об'єднання в групи

«Чарівний мішечок»

Учні з мішечка дістають цукерки і сідають в групи за кольором цукерок.

Актуалізація знань.

Завдання 1.

Усна робота.

Робота в парах.

    Як називаються елементи дробу стоїть над рисою, під рискою?

    Яким дією можна замінити дробову риску?

    Яка частина фігури розмальований?

    Визначте, яка частина фігури зафарбована сірим кольором. Дайте кілька варіантів відповіді.

Учні працюють в парі потім обговорюють в групі звіряються з учителем.

Дескриптори:

Називає елементи дробу

Розуміє, що показує знаменник і чисельник дробу;

Знає основну властивість дробу

Зворотній зв'язок: учень - учень, учень - учитель.

цукерки

Роздатковий матеріал

картки

Відповіді показані вчителем (інтерактивна дошка)

Інтерактивна дошка

середина уроку

Вихід на тему:

Хлопці вам вже відомо, як зображуються натуральні числа на координатної прямої.

А чи можна звичайні дроби зобразити на координатній прямій? (Відповідь учнів)

Учитель озвучує тему уроку «Зображення звичайних дробів на координатному промені ».

Роздає готовий матеріал, де учні в групі його вивчають.

Визначення. Число, відповідне точці координатного променя, називають координатою цієї точки.

Щоб зобразити правильний дріб на координатному промені треба:

    Розділити одиночний відрізок на рівну кількість частин, відповідних числу, що стоїть в знаменнику.

    Від початку відліку відкласти кількість рівних частин, відповідних числу, що стоїть в чисельнику дробу.

Зразок: Щоб зобразити на координатному промені дріб, потрібно розділити одиночний відрізок на 9 рівних частин і відрахувати 5 таких частин.

Про А

0 1 х

завдання 2 . "Перевір себе"

Відзначте на координатному промені миготливу точку.

- Знайдіть координати точок

Дескриптори:

Розуміє, що означать знаменник дробу;

Розуміє, що означає чисельник дробу;

Зазначає на координатної прямий відповідну точку;

Записує її координату.

Зворотній зв'язок: «Світлофор»

Учні показують картки в залежності від правильності відповіді:

Зелений колір згодні, правильно;

Жовтий колір сумніваюся, є питання;

Червоний колір не згодні, неправильно

Физминутку:

Раз - зігнутися, розігнутися

Два - нагнутися, повернутися

Три в лодоші три бавовни

Головою три кивка

На чотири руки ширше

П'ять, шість - тихо сісти

Сім вісім лінь відкинемо.

завдання 3

Метод «Джіксо».

    Зобразіть на координатному промені точки А (); В (); З ().

    Накресліть координатний промінь, за одиничний інтервал прийміть відрізок довжиною 1 см. відзначте на ньому:

Точку А (6). Відкладіть справа і зліва від неї відрізки, рівні 2 одиничним відрізкам. Запишіть координати отриманих точок.

    Накресліть координатний промінь, за одиничний інтервал прийміть 20 клітин зошити. Відзначте на ньому точки з координатами:;. Які числа зображуються однією і тією ж точкою.

Дескриптори:

Вміє будувати координатний промінь

Вміє вибирати одиничний інтервал;

Вміє записувати координати отриманих точок

Виконує скорочення дробів

Знаходить рівні дроби.

Учні оцінюють рішення за допомогою аркуша відповідей

Зворотній зв'язок:

Зелене-вірно

Жовтий - треба доопрацювати (є помилки)

Червоний - не вірно

Інтеравтівная дошка.

Aktivstudio

лист відповідей

Стікери (зелений, жовтий, червоний)

Кінець уроку

Рефлексія діяльності на уроці

    На уроці я працював активно / пасивно

    Своєю роботою я задоволений / незадоволений

    Урок для мене видався коротким / довгим

    За урок я не втомився / втомився

    Мій настрій стало краще / стало гірше

    Матеріал уроку мені був зрозумілий / незрозумілий

Корисний / даремний

Цікавий / нецікавий

Я знаю …….

Я вмію…….

Мені необхідно навчитися ....

Домашня робота.

диференційованими завданнями (учні самі вибирають завдання від рівня складності).

картки

З диференціювання

рова завданнями

Диференціація - яким способом ви хочете більше надавати підтримку? Які завдання ви даєте учням більш здатним в порівнянні з іншими?

Картки з діффенцірованнимі завданнями

Оцінювання - як Ви плануєте перевіряти рівень засвоєння матеріалу учнями?

Ф.О. Взаимооценка, сомооценіаніе

« великий палець вгору або вниз », Физминутку, Світлофор,

Охорона здоров'я та дотримання техніки

безпеки

Физминутку, правила ТБ при роботі з інтерактивною дошкою

Число, що складається з цілої частини і дробової частини, називається змішаним числом.
Щоб неправильну дріб представити у вигляді змішаного числа, треба розділити чисельник дробу на знаменник, тоді неповну частку буде цілою частиною змішаного числа, залишок - чисельником дробової частини, а знаменник залишиться той самий.
Щоб уявити змішане число у вигляді неправильного дробу, потрібно помножити цілу частину змішаного числа на знаменник, до отриманого результату додати чисельник дробової частини і записати в чисельнику неправильного дробу, а знаменник залишити той самий.

Дрібна частина означає знак ділення. У стовпчик розділимо чіслітель13 на знаменник 3. Приватне 4 буде цілою частиною змішаного числа, залишок 1 стане числителем дробової частини, а знаменник 3 залишиться той самий.
Записати змішане число у вигляді неправильного дробу:

Число 3 - цілу частину змішаного числа множать на знаменник 7 дробової частини, до отриманого добутку додають число 2 чисельник дробової частини змішаного числа; результат 23 стане числителем неправильного дробу, а знаменник 7 залишиться той самий.

Зображення звичайних дробів на координатному промені
Для зручного зображення дробу на координатному промені важливо правильно вибрати довжину одиничного відрізка.
Найзручніший варіант відзначити на координатному промені дроби - взяти одиничний інтервал з стількох клітинок, який знаменник дробів. Наприклад, якщо потрібно зобразити на координатному промені дроби зі знаменником 5, одиничний інтервал краще взяти довжиною в 5 клітинок:

У цьому випадку зображення дробів на координатному промені не викличе труднощів: 1/5 - одна клітинка, 2/5 - дві, 3/5 - три, 4/5 - чотири.
Якщо потрібно зазначити на координатному промені дроби з різними знаменниками, бажано, щоб число клітинок в одиничному відрізку поділялося на все знаменники. Наприклад, для зображення на координатному промені дробів зі знаменниками 8, 4 і 2 зручно взяти одиничний відрізок довжиною в вісім клітинок. Щоб відзначити на координатному промені потрібну дріб, одиничний інтервал розбиваємо на стільки частин, який знаменник, і беремо таких частин стільки, який чисельник. Щоб зобразити дріб 1/8, одиничний інтервал розбиваємо на 8 частин і беремо 7 з них. Щоб зобразити змішане число 2 3/4, відраховуємо від початку відліку два цілих поодиноких відрізка, а третій розбиваємо на 4 частини і беремо три з них:

Ще один приклад: координатний промінь з дробом, знаменники яких дорівнюють 6, 2 і 3. У цьому випадку в якості одиничного зручно взяти відрізок довжиною шість клітинок:

Питання до конспектів

Дано точки і. Знайдіть довжину відрізка АВ.

розділи: Математика, Конкурс «Презентація до уроку»

клас: 5

Презентація до уроку



























Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно в ознайомлювальних цілях і може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, Будь ласка, завантажте повну версію.

мета: Сформувати вміння записувати і читати дроби, зображати їх точками на координатній прямій.

Тип уроку: урок ознайомлення з новим матеріалом.

Обладнання: комп'ютер, проектор.

Дидактичне забезпечення уроку: презентація Power Point, робочі зошити з друкованою основою (РТ).

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Повідомлення теми і постановка цілей уроку. (Слайд 2)

Учитель повідомляє також, що допомагати на уроці буде "Розумна сова".

II. Усна робота. (Слайди 3-6)

1. Запишіть, яку частину всіх фігур складають: а) одна будь-яка фігура, б) кола, в) квадрати, г) трикутники?

2. Яка частина фігури розмальований?

3. Визначте, яка частина фігури зафарбована сірим кольором. Постарайтеся дати кілька варіантів відповіді.

4. Прочитайте дробу.

III. Математичний диктант. (Слайди 7-9)

Учитель промовляє всі завдання, потім учні обмінюються зошитами і виконують перевірку, використовуючи слайди 8-9. (Критерії оцінювання: 6 завдань - "5", 5 завдань - "4", 4-3 завдання - "3".)

(Завдання 1, 5, 6 - загальні, завдання 2-4 - за варіантами).

  1. Запишіть дроби: дві третини, одинадцять дванадцятьох, сім п'яте, одна сота, п'ятнадцять шосте, вісім сьоме, двадцять три соті, дев'ять дев'ятих.
  2. Які з цих дробів є правильними (неправильними)?
  3. Запишіть три правильні (неправильні) дроби зі знаменником 7.
  4. Запишіть три неправильні (правильні) дроби з чисельником 5.
  5. Запишіть дріб, чисельник якого на 5 одиниць менше знаменника.
  6. Запишіть дріб, знаменник якого в 3 рази більше чисельника.

IV. Формування умінь і навичок.

1. Підготовчий етап до формування нового вміння. (Слайди 10-12)

Какотпіліть частини від колоди?

РТ частина 1, № 85. Запишіть за допомогою дробу, яка частина відрізка виділена синім кольором.

Виконуючи дане завдання, учні спираються на зміст дробу: знаменник показує, на скільки рівних частин розділили відрізок, а чисельник показує, скільки таких частин взяли.

У. № 747 (виконується учнями на дошці).

У. 748 (виконують самостійно з подальшою перевіркою). (Слайд 12)

2. Зображення дробів точками на координатній прямій. (Слайди 13-17)

Відзначте на координатному промені миготливу точку.

Знайдіть координати точок.

РТ частина 1, № 94, 95, 98. (Слайд 18)

№ 94. надпишіть над кожною зазначеної точкою відповідну дріб.

№ 95. Відзначте на координатній прямій точки, що відповідають зазначеним дробям.

№ 98. Відзначте на координатній прямій число 1.

Физкультминутка. (Слайди 19-22)

У. № 749 (усно), 750. (Слайд 23)

Самостійна робота. (Слайд 24)

Дано точки ... Які з них розташовані правіше (лівіше) 1?

V. Підсумок уроку.

Узагальнюється спосіб побудови точки з даної координатою і ще раз обговорюється питання про вибір одиничного відрізка, зручного для побудови зазначених дробів.

VI. Домашнє завдання. (Слайд 25)

П. 8.2. № 751, 752, 761, 765.

Для зручного зображення дробу на координатному промені важливо правильно вибрати довжину одиничного відрізка.

Найзручніший варіант відзначити на координатному промені дроби - взяти одиничний інтервал з стількох клітинок, який знаменник дробів. Наприклад, якщо потрібно зобразити на координатному промені дроби зі знаменником 5, одиничний інтервал краще взяти довжиною в 5 клітинок:

У цьому випадку зображення дробів на координатному промені не викличе труднощів: 1/5 - одна клітинка, 2/5 - дві, 3/5 - три, 4/5 - чотири.

Якщо потрібно зазначити на координатному промені дроби з різними знаменниками, бажано, щоб число клітинок в одиничному відрізку поділялося на все знаменники. Наприклад, для зображення на координатному промені дробів зі знаменниками 8, 4 і 2 зручно взяти одиничний відрізок довжиною в вісім клітинок. Щоб відзначити на координатному промені потрібну дріб, одиничний інтервал розбиваємо на стільки частин, який знаменник, і беремо таких частин стільки, який чисельник. Щоб зобразити дріб 1/8, одиничний інтервал розбиваємо на 8 частин і беремо 7 з них. Щоб зобразити змішане число 2 3/4, відраховуємо від початку відліку два цілих поодиноких відрізка, а третій розбиваємо на 4 частини і беремо три з них:

Ще один приклад: координатний промінь з дробом, знаменники яких дорівнюють 6, 2 і 3. У цьому випадку в якості одиничного зручно взяти відрізок довжиною шість клітинок:

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...