Частина і ціле завдання для дошкільнят. Конспект заняття з математики

Конспект ООД по ФЕМП на тему «Частина і ціле »для дітей старшої групи.

освітня область: "Пізнання".

мета:Формування понять частини і цілого.

Освітні завдання:

1. Закріпити навички прямого і зворотного рахунку в межах 10.

2. Закріпити вміння складати ціле з частин.

3. Продовжувати формувати уявлення про те, що предмет можна розділити на дві рівні частини, вчити називати частини і порівнювати ціле і частина.

4. Продовжувати знайомити з розподілом кола на 4 рівні частини, вчити називати частини і порівнювати ціле і частина.

Завантажити:


Попередній перегляд:

конспект організованої освітньої діяльностіна тему «Частина і ціле» для дітей старшої групи.

освітня область: "Пізнання" ФЕМП.

Тема: «Частина і ціле».

Завдання освітніх областей:

1. ОСВІТНІ ЗАВДАННЯ:

  • Закріпити у дітей знання геометричних фігур.
  • Закріпити навички прямого і зворотного рахунку в межах 10.
  • Закріпити вміння складати ціле з частин.
  • Продовжувати формувати уявлення про те, що предмет можна розділити на дві рівні частини, вчити називати частини і порівнювати ціле і частина.
  • Продовжувати знайомити з розподілом кола на 4 рівні частини, вчити називати частини і порівнювати ціле і частина.

2. корекційні завдання:

  • розвиток психічних процесів(Концентрація і переключення уваги, збільшення обсягу уваги, формування розумових операцій- аналіз, синтез, узагальнення).
  • Домагатися активності всіх функцій очі під час заняття.
  • Розвивати окорухових функції.
  • Сприяти відновленню кровообігу в області м'язів очі.
  • Розвивати слухове і зорову увагу, Пам'ять, логічне мислення.

3. ВИХОВНІ ЗАВДАННЯ:

  • формувати мотивацію навчальної діяльності, Орієнтованої на задоволення пізнавальних інтересів і радість творчості.
  • Виховувати вміння слухати і чути завдання з першого разу.
  • Підтримувати інтерес, увагу і гарний настрій.
  • Виховувати інтерес до занять по формуванню елементарних математичних уявлень.

ДЕМОНСТРАЦІЙНИЙ МАТЕРІАЛ:

фланелеграф;

картинки із зображенням Маші і її друзів, торта, тарілки, сосиски;

уривки з мультфільму «Маша і ведмідь» - «Раз на рік» (44-а серія);

пісня « днем народження і я, і я, і я, і я вітаю тебе »(Барбарікі);

пісня «З Днем народження мене» ( «Маша і ведмідь»);

солодке частування для дітей.

РОЗДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ:

«Тарілка» (коло з паперу), розрізана на частини;

«Сосиска» (смужка з паперу);

«Торт» (коло з паперу); ножиці.

ХІД ООД:

1.Маша просить дітей допомогти підготуватися до Дня народження

Уривок мультфільму «Маша і ведмідь» (01: 36-02: 22), де ведмідь пригощає своїх гостей тортом.

Чому ми повинні навчити Машу? (Ділити торт порівну на всіх гостей) Допоможемо Маші підготуватися до Дня народження? (Та)

2.Зрітельная гімнастика «Порахуй гостей»

Прямий і зворотний рахунок в межах 10.

3. «Збери тарілку»

Хлопці, Маша так поспішала, що розбила всі тарілки. Давайте допоможемо їй і зберемо їх. Перед кожним частини кола. З частин скласти цілі кола. (На столах у дітей кола, розділені на 3 частини)

4. «Розділи сосиску навпіл»

Хлопці, Маша зварила сосиски, але вони вийшли дуже великі.

Давайте їй допоможемо поділити кожну сосиску навпіл, щоб вони вмістилися на наших тарілках.

Перед кожним смужки (сосиски).

Як поділити смужку на дві рівні частини?

У мене паперова смужка, я складу її навпіл, точно підрівняти кінці, випрасувати лінію згину і розріжу по лінії згину.

На скільки частин я розділила смужку? (на дві частини)

Кожна з частин називається однієї другої або половиною, тому що розділили на дві рівні частини.

Скільки всього таких частин в цілій смужці? (Дві)

Як ми отримала 2 рівні частини?

Що більше: ціла смужка або одна з 2 її рівних частин?

Що менше: ціла смужка або одна з її половин?

5.Фізкультмінутка «З Днем народження»

Танець під пісню «днем народження і я, і я, і я, і я вітаю тебе »Барбарікі

6. «Розділи торт на частини»

Маша запросила на День народження ведмедя і двох вовків.

Допоможемо Маші поділити торт між друзями і навчимося ділити коло на чотири рівні частини.

На скільки гостей потрібно поділити торт? (на 4).

Якими повинні бути частини? (рівними, однаковими).

На скільки частин ми вже вміємо ділити коло? (на 2)

Скільки частин вийшло? (2)

Як називається кожна частина? (Половина або одна друга)

Що більше: ціле коло або його частину? (Ціле коло)

Що менше: частина кола або ціле коло? (Частина кола)

Як отримати чотири рівні частини? Правильно, треба кожну половину розрізати ще раз навпіл.

Скільки частин вийшло? (4)

Як можна назвати кожну частину? (одна четверта.)

Що більше: ціле коло або одна четверта частина? (Ціле коло)

Що менше: одна четверта кола або одна друга кола?

Що більше: одна друга кола або одна четверта?

Візьміть на столах кола. Подумайте і спробуйте розділити коло на чотири рівні частини? (спочатку на дві частини, потім ще раз на дві).

Скільки вийшло частин?

Як називається ось ця частина? (половина).

Що більше (менше) цілий торт або половина?

Яка це частина? (четверта).

Що менше (більше) четверта частина або цілий торт?

Які вийшли частини?

А тепер, розкажи, що тобі здається важливо в цій роботі (рівно з'єднати боку). Чому це важливо?

7. День народження Маші

Уривок мультфільму «Маша і ведмідь» (05: 52-06: 37), де Маша пригощає гостей тортом.

Змогла Маша порівну поділити торт між гостями? (Та)

8. Підсумок

Марійка: Молодці хлопці, ваші знання, вміння допомогли мені підготуватися до Дня народження.

Що ви на занятті робили?

Яке завдання вам сподобалося?

Велике вам спасибі! Я приготувала сюрприз не тільки для своїх гостей, а й для Вас!

Роздає частування (звучить пісня «З днем ​​народження мене» з мультфільму «Маша і ведмідь»).


АНЖЕЛА Батирова
«Частина і ціле». Конспект заняття з математики для підготовчої групи

конспект

Заняття з математики. підготовча група.

вихователь: Батирова А. В. МКДОУ № 22

Програмне зміст.

1. Освоєння дітьми дій заміщення « частини» і « цілого» за допомогою смужок різної величини.

2. Розвиток у дітей уявлень про стверджувальних реченнях.

3. Розвиток у дітей уявлень про дні тижня.

матеріал: Матрьошка, яблуко, ніж

роздатковий матеріал: Картки з написаними на них днями тижнями, смужки, цифрові віяла.

Хід заняття:

перша частина

вихователь: Хлопці, мені сьогодні вранці листоноша вручив лист. Давайте подивимося, звідки цей лист. Нам прислали лист з міста Цифрограда. А коли нам відправили лист 1 лютого. А яке сьогодні число?

вихователь: Скільки днів йшло до нас лист, давайте порахуємо.

діти: 5 днів.

вихователь: А який сьогодні день тижня?

діти: Середа.

друга частина

гра «Назви день тижня»

вихователь: А тепер давайте хлопці пограємо в гру.

Дітям роздають картки з назвами днів тижня. Вихователь просить вийти до дошки «Перший день тижня», Понеділок, потім наступний "день тижня"запитавши, як він називається, потім знову наступний і т. д. Коли всі "дні тижня"збудовані, вихователь просить підняти свою назву (Пострибати, присісти, встати навшпиньки) "день тижня", Який йде після якогось або до якогось. Потім пропонуємо всім дітям розійтися і по сигналу встати знову один за одним, почавши ряд, наприклад, з вівторка (Середи, п'ятниці).

вихователь: Молодці хлопці, проходите на свої місця. Хлопці давайте подивимося, що ж в конверті і хто нам написав лист.

читаю лист: Доброго дня хлопці, група № 9. Пише вам Знайка з міста Цифрограда. У нашому місті дізналися, що ви дуже розумні хлопці, добре вважаєте. А спробуйте-но вирішити мої завдання. З повагою, Знайка.

третя частина

Завдання № 1. Два числа - 1 і 3, швидко їх складіть і відповідь скажіть (4)

Завдання № 2. На дереві сидять 4 птиці: 2 горобця, інші ворони. скільки ворон (2)

Завдання № 3. На столі лежало 4 яблука. Одне з них розрізали навпіл і поклали на стіл. Скільки яблук на столі? (4)

Физминутку.

четверта частина

Нова тема

вихователь: Хлопці, ось перед нами яблуко - воно ціле, А зараз я розріжу його і отримаю 2 нерівних шматочка - це частини. Значить поєднуючи 2 частини яблука виходить ціле, А коли роз'єдную виходить 2 частини яблука. Перед вами 2 смужки, одна смужка довга - це ціле, А 2 поменше це частини. Скажіть, яблуко вона яка?

діти: ціле.

вихователь: Покажіть який смужкою позначаємо.

діти: Однією.

вихователь: Хлопці, а коли я роз'єдную яблуко. Що у нас виходить?

діти: 2 частини.

вихователь: Покажіть, який смужкою позначаємо?

діти: Двома.

вихователь: Хлопці, подивіться що це?

діти: Матрьошка.

вихователь: А матрьошка яка?

діти: Ціла.

вихователь: А якщо я її поділю, що у нас вийде?

діти: 2 частини.

вихователь: Ці частиниякий смужкою ми позначаємо?

діти: Двома смужками.

вихователь: А коли воно ціле?

діти: Однією.

вихователь: Молодці!

п'ята частина

Вихователь вимовляє кілька пропозицій. Каже, що є такі пропозиції, коли щось запитують, задають питання, наприклад: "Тобі скільки років? Тобі 5 років? »Це питальні речення. А є такі пропозиції, коли просто щось кажуть: «Тобі 6 років. Тебе звуть Оля. »Вихователь каже, що він буде називати різні пропозиції. Коли пропозиція буде питальне, діти будуть піднімати ось такий знак (показує знак питання, він називається "знак запитання", Коли невопросительном (Інші види пропозицій не називаються)- не піднімати нічого. Щоразу після виконання завдання, дітям пропонується пояснити чому пропозиції питальне або невопросительном. «У запитальному в чомусь, питається, в інтонації голосу можна почути запитання, щось хочуть дізнатися, спитати.

Завдання № 4. Горіло 7 свічок. 2 свічки погасили. Скільки свічок залишилося?

аналіз: Що ви сьогодні дізналися на занятті? Чого навчилися?

Заохочення. Хлопці, давайте зробимо коло. У нас в середині лютого відзначається свято день любові, давайте ми зараз візьмемося за руки і подаруємо тепло і любов один до одного. А тепер нашим гостям і я вам хлопці подарую вам своє тепло і любов, (Звучить музика, роздаю валентинки).

Розподіл цілого на частини є важливим напрямком в підготовці дошкільнят до обчислювальної діяльності, вмінню розуміти сенс завдань і в їх вирішенні. З необхідністю поділу діти дошкільного вікустикаються дуже рано - в повсякденному житті, Грі. Наприклад, хто з нас не ділив апельсин, мандарин, яблуко та інше.

Або, все діти знають, що у них є різні іграшки, вони беруть необхідну іграшку і діють з нею. У теорії це означає, що вони виділили певну частину іграшок. Але це зовсім не означає, що вони вміють і можуть розділити ціле на частини.

Розподіл цілого на частини завдання

Педагогічний досвід підказує, що без цілеспрямованого навчання поділу цілого на частини, у дошкільнят не сформується понять «цілого» і «частини». Якщо глибше зацікавитися цією темою, то стане зрозумілим, що процес ознайомлення дітей з розподілом цілого на частини в ДОУ складається з трьох основних завдань:

  1. Розподіл безлічі на підмножини;
  2. Практичне розподіл предметів на частини шляхом складання, розрізання, на основі вимірювання і т.п.
  3. Отримання цілого з частин, тобто встановлення співвідношень між частиною і цілим.

Вирішуючи перше завдання - розподіл безлічі на подмножества- дорослі просто узагальнюють практичні навички дітей, допомагаючи їм практично об'єднати безліч предметів в одне ціле і показуючи, як можна це зробити. Наприклад, зібрати іграшки в кількості 8 штук: 4 пірамідки, 4 машинки покласти їх в одну коробку і зробити узагальнення - «іграшки, всього 8 штук, візьми пірамідки», потім запитаєте: «чого більше: пірамідок і машинок разом узятих або тільки пірамідок? » В даному випадку частинами будуть 4 пірамідки і 4 машинки. Кожна частина менше цілого, так як в коробці лежало 8 іграшок, а залишилося 4 машинки. Практично всі діти вміють це робити, а словесному висновку, висновку їх необхідно навчити, закріплювати на практиці в повсякденному житті, грі, у трудовій діяльності.

Навчання дітей поділу на частини

Навчання дошкільнят поділу цілого на частини, практично, завжди проходить непомітно, але вони розуміють, що від них вимагається робити і засвоюють цю вимогу.

Приклад, в повсякденному житті - у вас є набір овочів для салату (безліч), попросіть свого малюка розкласти овочі по групах (підмножини): огірки, помідори, листя салату і т.п. Попросіть дитину виділити з даної множини, припустимо, помідори, які складають одну частину салату. Запитайте: «чого більше помідор або інших частин для салату разом узятих?» Далі проговорите висновок - овочі для салату - це одне ціле, а помідори - частина, яку слід покласти в салат з іншими овочами. Точно таким способом можна навчити виділяти деяку посуд із загального її кількості, предмети меблів, робочого інвентарю та інше.

Розподіл цілого на частини гра типу «збери букет для мами (бабусі, сестри)».

Безліч квітів - одне ціле (букет), нехай ваш син або дочка виділять з даної множини, припустимо, айстри. Висновок: букет - це «ціле», айстри - «частина». Якщо букет складається з одного виду квітів, тоді квіти виділяються по колірною ознакою. Наприклад, з букета гладіолусів виділити червоні.

Букет - «ціле», червоні квіти - «частина». Дидактична гра з ляльками допоможе вирішити всі завдання по. Наприклад, до ляльки Каті прийшла в гості лялька Наташа, а у Каті тільки один шматочок торта (одне яблуко, груша, блін та інше). Що потрібно зробити, щоб пригостити Наташу? Відповідь очевидна, а висновок підкаже дорослий. Досвід роботи підказує, що ляльки необхідно підбирати однакової привабливості. У практиці роботи дитячих садків були такі випадки, коли діти ділили шматочки різні за величиною і більшу частину частування віддавали ляльці більш привабливою за зовнішнім виглядом.

Послідовність розподілу цілого на частини

Практичне послідовне розподіл цілого на дві частини відбувається спочатку, як правило, на прикладі з геометричними плоскими фігурами шляхом складання їх навпіл (2 рівні частини), далі половинки ділять навпіл і т.д.

В даному випадку необхідно строго стежити, щоб діти правильно згинали форму, накладаючи одну половинку на іншу. Сам процес ділення відбувається шляхом розривання цілого або розрізання канцелярським ножем або ножицями. Дорослій в даному випадку необхідно стежити, щоб форма, дана дитині, була розділена порівну. Є ще один момент, на який слід звернути особливу увагу, діти зазвичай говорять не «навпіл», а «на навпіл», і частини у них часто виходять нерівні, а рівні, так як вони прагнуть зробити роботу акуратно і часто підрізають нерівності. Тому слід звертати увагу на мову дитини і правильне вживання математичних термінів. Точна наукавимагає точного позначення результатів дії. За таким же принципом діляться різні смужки, стрічки і т.п.

Далі йде навчання складання з частин цілого і робиться наголос на поняття «ціле» і «частина». На даному етапі важливо показати дітям, як частина відноситься до цілого: частина менше цілого, а ціле більше частини. Найкраще це пізнається на практиці: дітям дається, припустимо, 2 кола - один ділиться на частини, а інший залишається цілим. Шляхом прикладання частини кола до цілого з'ясовуємо, що частина менше цілого і навпаки. Коли діти зрозуміли співвідношення цілого і частини, їм пропонується складати з частин ціле предмет коло (квадрат, прямокутник), вважаючи його частини. Разом з дорослими пізнають і уточнюють, що кількість частин буває різний, чим більше частин, тим самі частини менше за розміром. Пізніше пропонуйте малюкам геометричну мозаїку, якої, до речі, діти люблять грати. Слід звернути увагу на те, що плоскі предмети, які не можна зігнути. Як умовної мірки може служити шматочок стрічки, смужка паперу, необхідної довжини та інше. У разі, якщо ви розділили предмет не на рівні частини, тоді прийомом накладення частин один до одного уточніть - яка частина більше, а яка менше і складіть ці частини так, щоб отримати цілий предмет. Висновок напрошується сам собою - предмет можна розділити і на нерівні частини, але тоді не можна сказати, що він розділений порівну. Просто говоримо: «Розділили коло на 2 (4,8) частин».

Питання: Що дають ці знання дітям дошкільного віку? Чи необхідно давати поняття цілого і частини? Так, необхідно. Навчання дітей поділу цілого на частини дозволяє їм побачити співвідношення цілого і частини і засвоїти закономірність в речах і явищах, прихованих для безпосереднього сприйняття предметів (дивлячись на квадрат, ми ж не думаємо, що його можна розділити, а розділивши квадрат, ми його сприймаємо вже по -іншому). Крім того, знання співвідношень цілого і частини сприяють формуванню логічного мислення, Вміння знаходити причинні зв'язку, Судити за підсумком про вихідні дані. Одним словом дасть широкий загальнорозвиваючих ефект.

Дидактичні ігри поділу цілого на частини

Розподіл цілого на частини в дитячому садкузакріплюється за допомогою дидактичних ігор. Ці ж гри добре використовувати в домашніх умовах.

  • Склади картинку з частин - можна грати з геометричними фігурами, Можна збирати розрізні картинки, сюжети і т.п .;
  • Збери фігуру - фігури різні за формою, кольором або забарвлення;
  • Розстав посуд по місцях »- використовувати краще при сервіруванні столу, іграх з лялькою;
  • Знайди зайвого - наприклад, ділимо коло, а є ще частина трикутника або іншої фігури;
  • Всім порівну - поділ яблук, торта, млинця і т.п .;
  • З'єднай частини - отримаєш ціле;
  • Чия мордочка? - складання розрізних картинок;
  • Ліплення тварин - ліпимо з частин тварина;
  • «Склади дощечки», «В яку коробочку?», «Хто перший?», «Розстав по порядку» та ін.
Повна енциклопедія сучасних розвиваючих ігор для дітей. Від народження до 12 років Вознюк Наталія Григорівна

«Частина - ціле»

«Частина - ціле»

Запропонуйте дитині вгадати, частина якого предмета або істоти ви називаєте:

гвинт - вертоліт, літак;

колесо - автомобіль;

кермо - велосипед;

парус - човен;

вагон - поїзд;

дах - будинок;

стрілка - годинник;

кнопка - дзвінок;

сторінка - книга;

підвіконня - вікно;

каблук - черевик;

козирок - кашкет;

клавіатура - комп'ютер;

двері - кімната;

стрижень - ручка;

гілка - дерево;

пелюстка - квітка;

шишка - ялинка;

насіння - рослини;

хвіст - звір;

луска - риба;

крила - птах;

панцир - черепаха;

грива - лев.

А можна і навпаки. Ви називаєте предмет, а дитина називаєте одну або кілька його частин:

будинок - дах, двері;

корабель - штурвал, якір;

велосипед - педалі, колесо;

журнал - сторінки, букви;

комп'ютер - мишка, клавіатура;

пальто - комір, рукава, гудзики;

холодильник - лід, продукти;

чайник - кришка, носик;

вудка - поплавок, гачок;

квітка - пелюстки, тичинки, пилок;

дерево - гілки, кора, листя;

гриб - капелюшок, ніжка;

жук - лапки, вусики, крила;

метелик - крила, хоботок;

лисиця - хвіст, лапи;

яблуко - шкірка, насіння;

качан капусти - листя, качан.

Якщо дитина не може дати відповідь, допоможіть йому, приведіть свій приклад або задайте пряме запитання.

З книги Велика Радянська Енциклопедія(ЦЕ) автора Вікіпедія

З книги з Зайсана через Хамі у Тибет і на верхів'я Жовтої ріки. Третя подорож в Центральній Азії 1879-1880 автора Пржевальський Микола Михайлович

частина 2 Відкриттям мною в кінці 1876 року величезного хребта Алтин-тега поблизу Лоб-нора визначилася невідома доти зв'язок між Куень-Лунем і Нань-Шанем і з'ясувалося, принаймні в загальних рисах, положення північній огорожі всього Тибетського нагір'я. Ця остання на

З книги Все обо всем. Том 2 автора Лікум Аркадій

частина 3 Надзвичайно нудними здалися нам, особливо перші, дні нашого зворотного руху в Юдейська. Крім недосягнення Лхаси як головною причиною, Що викликала загальне зневіру, невесело було подумати і про майбутнє. Тут перед нами знову лежали багато сотень верст важкого

З книги Сучасна російська мова. практичний посібник автора Гусєва Тамара Іванівна

Чи складали колись континенти одне ціле? Подивіться на карту світу. А тепер погляньте на Південну Америку та Африку. Ви бачите виступ в обрисах Південної Америкиправоруч, де знаходиться Бразилія, і западину в контурі Африки зліва? Вам не здається, що їх можна скласти

З книги Довідник з правопису, вимови, літературного редагування автора Розенталь Дітмар Ельяшевіч

7.42. Складне синтаксичне ціле як структурно-смислову єдність Незважаючи на різноманіття микротем, при побудові складних синтаксичних цілих спостерігається тенденція до дотримання єдності їх композиційно-смислової структури. Остання в ідеальних випадках має

З книги Основи безпеки дорожнього руху автора Коноплянко Володимир

7.43. Складне синтаксичне ціле однорідного і неоднорідного складу Як засіб зв'язку складних синтаксичних цілих використовуються зазвичай моделі складносурядних і безсполучникових складних речень(В моделях складнопідрядних речень зв'язку, як правило,

З книги Повна енциклопедія сучасних розвиваючих ігор для дітей. Від народження до 12 років автора Вознюк Наталія Григорівна

§ 182. Порядок слів і складне синтаксичне ціле Порядок слів у реченні залежить не тільки від граматичних зв'язків слів і сенсу всього пропозиції, але і від складного синтаксичного цілого (див. Гл. XLIX), до складу якого входить пропозицію. Пор .: Несподівано хтось в білому

З книги Linux і UNIX: програмування в shell. Керівництво розробника. автора Тейнслі Девід

XLIX. Складних синтаксичних ЦІЛЕ (Прозаїчна строфа) При редагуванні тексту, поряд з окремими пропозиціями і словосполученнями, особливе значення мають групи тісно пов'язаних між собою самостійних пропозицій. Така якісно нова одиниця - поєднання

З книги Атлас: анатомія і фізіологія людини. Повний практичний посібник автора Зігалова Олена Юріївна

Організм як ціле організм - це будь-яка жива матерія, Що володіє сукупністю основних життєвих властивостей: клітинної організацією, Обміном речовин, рухом, подразливістю, ростом і розвитком, розмноженням, мінливістю і спадковістю, пристосовуваністю до

З книги Як стати письменником ... в наш час автора Нікітін Юрій

«Частина - ціле» Запропонуйте дитині вгадати, частина якого предмета або істоти ви називаєте: гвинт - вертоліт, літак; колесо - автомобіль; кермо - велосипед; парус - човен; вагон - поїзд; дах - будинок; стрілка - годинник; кнопка - дзвінок ; сторінка - книга; підвіконня - вікно; каблук

Частина 5 Що особисто прибираю в романах я. По крайней мере, намагаюся! Нові можливості комп'ютера дозволяють вводити в «Пошук» слово і, клацаючи по клавіші, переходити по всьому тексту від одного до іншого, не переглядаючи все-все, як доводилося Толстому, Буніну, Чехову, Булгакову,

Рада № 134 Досить часто можна побачити на дорозі групу велосипедистів - як мінімум два, максимум кілька десятків. Сприймайте всіх велосипедистів як єдине ціле, не потрібно машиною розривати

Дуже часто у молодших школярів виникають труднощі при решенііаріфметіческіх завдань. Для того щоб зрозуміти причини цих труднощів давайте спочатку розберемося, які існують види завдань. Для початку можна виділити дві великі групи завдань в залежності від способу їх вирішення. Це завдання, які вирішуються за допомогою додавання або віднімання, і завдання, які будемо вирішувати за допомогою множення або ділення. З завданнями останнього виду діти починають знайомитися в 3 класі, тоді, коли вивчають таблицю множення. В окремий вид можна виділити завдання на порівняння кількості предметів. У таких завданнях обов'язково є слова НА (?) МЕНШЕ або БІЛЬШЕ і питання ВО (?) РАЗІВ БІЛЬШЕ або МЕНШЕ. Про те, як вирішувати такі завдання буде розказано в окремій статті.

Ще можна розділити завдання на прості і складові в залежності від наявності проміжних питань і, відповідно від кількості дій в рішенні. Прості завдання вирішують однією дією, а для того, щоб вирішити складену задачу потрібно послідовно виконати кілька дій. Перш ніж більш детально зупинятися на вирішенні завдань певного виду, слід згадати про те, що будь-яке завдання має умова і питання. Після того як дитина прочитав завдання, обов'язково запропонуйте йому ще раз перечитати питання, і повторити його своїми словами. Таким чином, ви відразу ж переконаєтеся, чи розуміє дитина що саме треба знайти в задачі. Потім обговоріть з дитиною, що необхідно знати для того, щоб можна було відповісти на питання завдання. Ще раз перечитайте умова і з'ясуйте, що відомо абсолютно точно, а що ще потрібно дізнатися. Цей крок особливо важливий при вирішенні складових завдань.

Для того щоб коротко і наочно зафіксувати всі дані з умови задачі і її питання слід зробити коротку запис або креслення завдання. Діти часто не хочуть цього робити, так як потрібен додатковий час і зусилля. Коли дитина вже добре вміє вирішувати певний вид задач, то коротку запис можна і не робити, достатньо написати пояснення в кожній дії. Але якщо дитина тільки знайомиться з новим видом задач або вирішує подібні завдання неправильно, то короткий запис просто необхідна.

Більш того, в тих випадках, коли дитина не розуміє хід рішення задачі треба використовувати не тільки коротку запис і креслення, а й спробувати обіграти умову задачі так, щоб дитина була в цьому завданні головним героєм. Часто діти краще розуміють рішення задачі, діючи з предметами, тому можете дати рахункові палички, сірники, зубочистки тощо, нехай розкладає в купки, з'єднує їх, прибирає або додає предмети в залежності від умови задачі. Але не слід занадто часто застосовувати подібні способи вирішення. Набагато важливіше пояснити загальний принцип вирішення завдань. А для цього дитина повинна дуже чітко розуміти, що таке частина і ціле. До речі ці поняття допоможуть у вирішенні не тільки завдань, а й рівнянь.

Давайте більш детально зупинимося на тому, як же пояснити дитині, що таке частина і ціле. Нам важливо щоб дитина розуміла частина не тільки як окремий шматок чогось цілого, а й в значенні множини і підмножини. Самі ці терміни будуть використовуватися тільки в 4-5 класі, але усвідомити суть цих понять цілком здатний і першокласник, якщо пояснювати на конкретних, доступних прикладах, використовуючи дії з предметами.

Зробити це дуже просто.

Наприклад: покладіть перед дитиною 4 гуртка червоного кольору і 3 гуртка синього кольору. Гуртки повинні бути однакового розміру і відрізнятися тільки кольором. Це обов'язкова умова. Предмети повинні відрізнятися тільки однією ознакою .. Все це гуртки. Чим вони відрізняються? Розклади гуртки на групи. Які групи у тебе вийшли?

Всі гуртки - це ціле. Ціле можна розділити на частини. На які частини ти розділив всі гуртки? (На червоні кружки і сині кружки). Назви що тут ціле, а що частина-це головне питання вправи.

Візьміть однакові за розміром гуртки 3-х кольорів і повторіть вправу. Потім візьміть гуртки одного кольору двох або трьох розмірів і повторіть завдання. Пам'ятайте, що основна мета подібних вправ - чітке розуміння дитиною таких понять як ціле і частини. Предмети для виконання таких завдань повинні бути найрізноманітніші: гудзики однакового розміру, але різні за кольором або за формою, причому, обов'язково повинні бути групи повністю однакових гудзиків. Чайні, десертні і столові ложки, блюдця, тарілки і чашки - посуд і так далі. Попутно при виконанні цих вправ закріпіть класифікацію предметів і повторіть слова-узагальнення і диференціацію предметів (одяг і взуття, меблі та побутові прилади, пасажирський і вантажний транспорт, овочі, фрукти і ягоди і т.д.).

Потрібно буде навчити дитину відповідати на питання:

Як, одним словом можна всі ці предмети правильно назвати?

На які частини можна розділити ці предмети?

Як назвемо ціле? Як назвемо частину? Або що тут ціле, а що частина?

Як тільки ви помітите, що дитина вільно розрізняє і називає ціле і частини, починайте за допомогою тих же предметів складати частини і віднімати частину з цілого. Тепер основною метою навчання є розуміння, і запам'ятовування двох основних правил, на основі яких можна вирішувати будь-які завдання і рівняння на додавання і віднімання.

Слід пояснити і вивчити формулу цих правил:

1) Щоб знайти ціле необхідно всі ці частини скласти: Ц = Ч + Ч

2) Щоб знайти частину, треба з цілого відняти іншу (відому) частину Ч = Ц - Ч

Трохи докладніше про те, як це зробити, поясню на прикладі з кружками червоного і синього кольору. Назви що тут ціле, а що частина? Що потрібно зробити, щоб на столі залишилися тільки червоні кружки? (Прибрати сині кружки).

Запам'ятай правило: Щоб знайти одну частину, потрібно з цілого відняти іншу (відому) частину. Що потрібно зробити, щоб на столі були всі гуртки? (Скласти разом червоні і сині кружки).

Запам'ятай правило: Щоб знайти ціле число, необхідно всі частини скласти.


Кожен раз, виконуючи вправу з різними предметами, обов'язково повторюйте ці правила.

А тепер, давайте подивимося, як застосовувати ці правила при вирішенні простих завдань.

На гілочці сиділи 3 горобця і 4 синички. Скільки пташок сиділо на гілці?
На столі стояло 2 чашки і стільки ж блюдець. Скільки посуду на столі?
Настя засушила 3 ​​кленових, 4 дубових і 2 березових аркуша. Скільки всього листя засушила Настя?
На дереві сиділи 7 птахів, 3 полетіли. Скільки залишилось?

Прочитай ще раз питання. Що треба дізнатися частина або ціле?

Повтори правило. Які частини нам відомі і що нам про них відомо? (Якщо треба знайти ціле).
Або запропонуйте назвати відому частинуі ціле, якщо треба знайти частину.

Як вирішити задачу?

Такі, як правило, утруднень не викликають. А ось наведені нижче завдання вирішити виявляється важче, через те, що важче уявити умови задачі у вигляді картинки або фільму:

В Іри було 9-ть нових зошитів. Коли вона списала кілька таких зошитів, то чистих зошитів у неї залишилося всього 6-ть штук. Питання, скільки зошитів дівчинка Іра списала?
Коли Вітя розфарбував в книжці 5 картинок, їх залишилося 3. Скільки в книжці картинок?

Розбирати завдання, починаємо з питання. Якщо дитина не зовсім зрозумів питання, уточніть його запитавши: «Іра списала все зошити або тільки частину?» або «У задачі питається про всі картинках в книзі або тільки про частину картинок?» Потім дійте по наведеним вище алгоритмом.

_______________?______________
/ _____ горобці _____ | ____ синичок ___ \
3 4

9 тетр .____________________
/ ___ списала ______ | _______ залишилося _____ \
? 6

В такому кресленні зверху підписується ціле, а знизу частини. Креслення дозволяє наочно уявити умову задачі, і їм слід починати користуватися вже при вирішенні простих завдань. У першому класі, поки діти вважають в межах 10 можливо відкладати стільки клітинок, скільки предметів зазначено в завданні (Наприклад, 4 горобця і пряму лінію прокреслити в 4-ри клітини). Але довго на цьому зупинятися не варто так як коли числа будуть більше 20 відкласти таку ж кількість клітин буде неможливо. Особливо необхідний буде креслення при вирішенні складових завдань. Але це вже тема іншої статті.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...