Головні особливості природи землі. Конспекти уроків по розділу "головні особливості природи землі"

Головні особливості природи Землі

(Контрольна робота)

цілі:

    Повторити, закріпити, узагальнити і систематизувати отримані знання з розділу «Головні особливості природи Землі».

    Продовжити формувати вміння: застосовувати отримані знання на практиці; використовувати різні джерела географічних знань та інформації в процесі пошуку рішення; виявляти причинно-наслідкові зв'язки; висловлювати свої думки; відстоювати свою точку зору; слухати співрозмовника; аргументовано доводити і пояснювати свою позицію.

    Розвивати пам'ять, просторове мислення і логіку.

    Виховувати географічну культуру і культуру спілкування.

устаткування: карта «Фізична карта світу», атласи для 7 класу, дидактичні матеріали, Виготовлені вчителем.

Тип уроку: урок узагальнення і контролю учнів.

ХІД УРОКУ

1. Оргмомент

2. Узагальнення, систематизація, корекція і контроль знань

Завдання 1 Вам необхідно дати визначення таким термінам.

платформа;
- Клімат;
- Ізотерми;
- Водні маси;
- Природний комплекс;
широтна зональність;
- Етнос.

Завдання 2. «Знайди зайве слово»

    Мусони, бризи, пасати, цунамі, західні.

    Китайці, японці, монголи, граніти, туркмени.

    Річка, море, затоку, протоку, океан.

    Вашингтон, Москва, Сідней, Лондон, Париж.

    Кавказ, Алтай, Кордильєри, Гімалаї, Сахара, Анди.

Завдання 3 «Тест»

1. земна поверхняправильно зображена на:

а) глобусі; б) фізичній карті; в) політичній карті.

2. Пізніше всіх були відкриті материки:

а) Африка і Австралія; б) Австралія та Антарктида; в) Америка і Антарктида.

3. Від поясів високого тиску до екватора дмуть вітри:

а) мусони; б) пасати; в) бризи.

4. У підставі Східно-Європейської рівнини лежить:

а) платформа; б) складчасті пояса.

5. Прикордонні області між плитами літосфери називають:

а) платформами; б) сейсмічними поясами; в) плитами.

а) екваторіальних; б) арктичних; в) тропічних.

7. Найбільша кількістьопадів випадає:

а) на екваторі; б) на полюсах; в) тропіках.

8. При русі від полюсів до екватора температура поверхневих вод Світового океану: а) знижується; б) не змінюється; в) підвищується.

завдання 4 «Саме-Саме»

    Найбільший океан Землі?(Тихий)

    Найвищі гори світу?(Гімалаї)

    сама Найдовша річкасвіту?(Ніл)

    Найбільший півострів світу?(П-в Аравія)

    Найвищий водоспад Землі?(Анхель)

    саме глибоке озеросвіту?(Байкал)

    Саме солоне море світу?(Червоне)

    Найменший океан Землі?(Північний Льодовитий)

    Найбільший острів Землі?(Гренландія)

    Найбільший за площею материк?(Євразія)

Завдання 5. У становите відповідність приладів і елементів погоди.

А) Барометр 1. Температура.
Б) Опадомір 2. Швидкість вітру.
В) Термометр 3. Кількість опадів.
Г) Флюгер 4. Напрямок вітру.
Д) Гигрометр 5. Атмосферний тиск.
6. Вологість повітря.

Технологічна карта. 7 клас. Розділ I. Головні особливості природи Землі. Тема I. ЛІТОСФЕРА І РЕЛЬЄФ ЗЕМЛІ. Тема уроку Літосфера. Земна кора. Цілі і завдання уроку - розібрати з учнями нові терміни, поняття та визначення; - продовжити формування знань про будову літосфери; - познайомити учнів з особливостями формування, будови та розвитку земної кори; - дати уявлення про теорії походження Землі і розвитку земної кори / теорія дрейфу континентів і літосферних плит /; - продовжити формування вміння працювати з географічними картами Навчально наочний комплекс Фізична карта півкуль, карта будови земної кори, колекції гірських порід і мінералів, контури сучасних материків, що дозволяють моделювати їх рух; схеми, картини тощо. -проблемное виклад гіпотез походження Землі; -знайомство з новими термінами, поняттями і визначеннями; -беседа: формування знань про особливості будови різних ділянок земної кори, про стійкі платформах і рухливих / сейсмічних / ділянках земної кори; -оповідання вчителя про сутність гіпотези дрейфу материків і теорії літосферних плит; -практична робота з новими джерелами інформації - тектонічної картою і схемою для формування уявлення про сутність теорії літосферних плит. Форми проведення уроку. Терміни і поняття Рельєф Землі. - згадати вже відомі і розібрати нові терміни і поняття; - продовжити формування знань про літосфері і рельєфі Землі; - обґрунтувати причини різноманітності рельєфу Землі як результат взаємодії зовнішніх і внутрішніх сил; - розібрати особливості розміщення великих форм рельєфу по земній поверхні; - продовжити формування вміння працювати з географічними картами. Карти світу - фізична і тектонічна, картини, таблиці, довідково-інформаційний матеріал і ін. -Беседа: формування знань про зовнішні і внутрішні причини, що змінюють рельєф Землі; -самостійне робота учнів з текстом підручника і довідково-інформаційним матеріалом до уроку; -закріплення нових понять, термінів і їх визначень; -визначення особливостей розташування великих форм рельєфу на поверхні Землі; -практична робота з контурною картою і картами атласу "Виявлення залежності форм рельєфу Землі від її внутрішньої будови". Гіпотеза, земна кора / материкова і океанічна /, гіпотеза Рельєф, повільні вертикальні переміщення, дрейфу материків, теорія літосферних плит, плити літосфери, горизонтальні рухи, внутрішні і зовнішні серединно-океанічні хребти, глибоководні жолоби, процеси формування рельєфу. платформи, сейсмічні пояси, гідротерми. Географічні об'єкти Зниклі океани і моря: Тетіс, Пангея, Лавразия і Гондвана. Плити: Євразійська, Індо-Австралійська, Північно-Американська, Південно-Американська, Африканська, Тихоокеанська, Антарктична; Курильський жолоб, Японські острови, Анди, Гімалаї, Середземне море. Імена А.Вегенер, О.Ю.Шмидт Кордильєри, Бразильське плоскогір'я, Амазонська низовина, Східно-Африканське плоскогір'я, Східно-Європейська рівнина, Середньосибірське плоскогір'я, плоскогір'я Декан, Аппалачі, Уральські гори, Альпи, Кавказ. Довідково-інформаційний матеріал Основні геологічні теорії / сучасні та історичні /. Теорія нептунізму плутонізму Теорія контракції фіксизму Хто і коли запропонував А.Вернера, німецький геолог, 1870-і рр. Д.Геттон, шотландський геолог, 1795р. Ж. Елі де Бомон, Французький геолог 1852 р Мобілізм / дрейф материка / А.Вегенер, німецький геолог, 1912 р Теорія тектоніки літосферних плит Середина ХХ ст. Сутність теорії Значення теорії Всі гірські породи Землі відбулися з Розвиває історичний підхіддо вивчення Землі. вод первинного Світового океану. Провідну роль в геологічному минулому Являє Землю як систему, що знаходиться в Землі грали внутрішні сили. динамічному, рухливому рівновазі. Так як Земля остигає і зменшується в обсязі, земна кора мнеться в складки. Вирішальну роль у розвитку Землі мали вертикальні тектонічні рухи; горизонтальних майже не було Великі ділянки земної кори роблять горизонтальні переміщення Плити переміщаються по астеносфері в горизонтальному напрямку за рахунок надходження речовини мантії Пояснює процеси складкоутворення Обґрунтовує незмінність положення материків на поверхні Землі Пояснює динаміку розвитку земної кори і рельєфу Розвиває теорію дрейфу материків Довідково-інформаційний матеріал Внутрішні і зовнішні процеси, що формують земну кору. Вид процесу Прояв в рельєфі Сутність процесу I. Внутрішні / ендогенні / 1.Тектоніческіе руху Освіта гір, рівнин, жолобів серединних хребтів Поєднання вертикальних і горизонтальних рухів літосфери, поява складок і розломів 2.Землетрясенія Освіта тріщин, зрушень, зсувів Поштовхи і коливання поверхні, викликані розривами і зсувами в літосфері 3. Вулканизм II. Зовнішні / екзогенні / 1. Вивітрювання Освіта вулканів, лавових покривів Виливу магми на поверхню Землі Освіта осипів, "кам'яних річок" Руйнування гірських порід 2. Дія вітру Освіта піщаних гряд, брехунів, дюн Перенесення вітром пухких відкладень 3. Дія води Освіта ярів, балок , дельт річок, морен, зсувів Перенесення або розмив порід водою Питання для перевірки знань з теми "Літосфера і рельєф землі". 1. Визначте відповідність між тектонічної структурою і формою рельєфу. Позначте пару цифрою і буквою. 1 Східно-Евопейская рівнина 2 Среднесибирское плоскогір'я 3 Амазонська низовина 4 Великі рівнини 5 Анди 6 Гімалаї 7- Альпи 8- Курильський жолоб 9-Перуанський жолоб 10 Ефіопське нагір'я а- Тихоокеанський сейсмічний пояс б- Афрікано-Аравійська платформа в- Російська платформа г-Альпійсько-гімалайський сейсмічний пояс залізничний Сибірська платформа е-Північно-Американська платформа ж- Південно-Американська платформа 2. Визначте, які із зазначених об'єктів відносяться до гір, а які - до рівнин? 1 Альпи 6 Велика Китайська 2 Тибет 7- Гімалаї а - рівнини 3 Среднерусская 8- Скандинавські б - гори 4 Анди 9- Кавказькі 5 Аравійське 10 Среднесибирское 3. Вкажіть характеристику серединно-океанічних хребтів: а- потужні підняття на дні океанів; б-простягаються уздовж всіх океанів; в- з'єднуються один з одним; г-загальна протяжність 75 км; д є центральною частиною літосферних плит; е-супроводжуються глибокими розломами. 4. До чого призвело зближення Євразійської, Аравійської і Індостанської літосферних плит? а- виникло Вірменське нагір'я і Кавказ; б-знищений древній океанТетіс; в- виникло найвищу в світі нагір'я Тибет; г-виникли гірські пасма Гімалаїв, Паміру і Каракоруму. 5. Які з наступних літосферних плит входять до складу сучасного материка Євразії? а- Австралійська б-Антарктична в- Євроазіатський г-Аравійська залізничний Індостанська 6. Установіть відповідність між платформами і формами рельєфу. 1 Південно-Американська а- плоскогір'я Декан 2 Індійська б-Центральні рівнини 3 Китайсько-Корейська в- Російська рівнина 4 Східно-Європейська г-Амазонская нізм., Бразильське плоскогір'я 5 Сибірська залізничний Велика Китайська рівнина 6 Північно американська е- Среднесибирское плоскогір'я 7. Встановіть взаємозв'язок між віком і висотою гірських країн: 1 Анди від 30 млн. років до наст.времені 2 Аппалачі від 460 млн. років до 230 млн. років 3 Кордильєри від 160 млн. років до 70 млн. років а- 1000-3000 м б-більше 5000 м в- 500-1000 м Практична робота на контурній картіВиявлення залежності форм рельєфу від внутрішньої будови Землі. Мета роботи: - продовжити роботу з вивчення карти світу; - навчити порівнювати інформацію карт різного змісту; - виявити залежність рельєфу від внтреннем будови Землі. Хід роботи: 1. Підпишіть найбільші платформи / червоним кольором /, використовуючи карту в атласі "Будова земної кори". 2. Відповідно до "Фізичної карті світу", підпишіть рівнинні форми рельефа- низовини, рівнини, плоскогір'я / зеленим кольором /. 3. Зробіть висновок, чи залежать рівнинні форми рельєфу від внутрішньої будови земної кори і як? 4. Створіть самостійно умовні знаки і покажіть на карті залежність від будови Землі таких форм рельєфу як гори. Зробіть висновок.

7 КЛАС Контрольна робота З ТЕМИ: ГОЛОВНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ЗЕМЛІ

ВАРІАНТ 1

Частина 1

А1. Де земна кора має найбільшу товщину?

1) НаЗахідно-Сибірської рівнині 2)У Гімалаях 3) На дні океану 4) В Амазонської низовини

А2. Сейсмічні пояси Землі утворюються:

    На кордонах зіткнення літосферних плит;

    На кордонах зіткнень і розриву літосферних плит;

    В областях з найбільшою швидкістюпереміщення літосферних плит.

А3. Які дані містить кліматична карта?

    Дані про температуру повітря і опадах;

    Дані про атмосферний тиск і вітрах;

    Всі відповіді вірні.

А4. Як називається лінія, що з'єднує на карті точки з однаковими температурами?

    ізотерма;

    ізобара;

    ізохронними;

    Ізогіпс.

А5. Що перш за все впливає на утворення різних поясів атмосферного тиску біля поверхні землі?

    рельєф;

    Нерівномірне нагрівання океану і суші;

    Нерівномірний розподіл сонячного тепла в залежності від широти;

    Обертання Землі.

А6. Який з перерахованих нижче процесів не є проявом внутрішніх сил?

    Процес впровадження мантії в земну кору;

    Процес струсу земної кори.

А7. До активізованим ділянкам земної кори відносяться:
1 ) Платформи;

А8. Якщо рельєф території рівнинний, то в основі знаходиться:

Частина 2.

В 1. Визначте тип клімату за описом: Тут переважає знижений атмосферний тиск. Внаслідок високого становища Сонця над горизонтом тут весь рік високі температури повітря. У зв'язку з переважанням висхідних струмів в цьому кліматі випадає велика кількість опадів протягом всього року. На яких материках представлений цей тип клімату?

частина 3

З 1. Від чого залежить солоність океанічних вод? Вкажіть не менше двох причин.

7 КЛАС Контрольна робота З ТЕМИ: ГОЛОВНІ ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ЗЕМЛІ

ВАРІАНТ 2

Частина 1

А1. Де земна кора має найменшу товщину?

1) У Кордильєрах 2) У Гімалаях 3) На дні океану 4) В Амазонської низовини

А2. Поверхневі течії Світового океану залежать від:
1) Рельєфу дна океану;2) Постійних вітрів Землі;3) Припливів і відливів; 4) Рельєфу суші.

А3. На яких картах можна виявити залежність рельєфу від особливостей земної кори?

    Фізичній карті світу і карті «Будова земної кори»;

    Карті «Будові земної кори» та карті природних зон;

    Геологічній карті і карті природних зон.

1) Ізотерми;

    ізолінії;

    стрілки;

    Ізогіпс.

А5. Чому Африка - найжаркіший материк?

    Велика частина Африки розташована між тропіками;

    Тут розташовані найбільші пустелі світу;

    Африку омиває найтепліший океан Землі - Індійський.

А6. Який з перерахованих нижче процесів не є проявом зовнішніх сил?

    Процес поглинання сонячної енергії Землею;

    Процес руху літосферних плит;

    Вітрова ерозія;

    Процес утворення ярів.

А7. До стійким ділянкам земної кори відносяться:
1 ) Платформи;

2) Області нової складчастості (молоді гори);

3) Області древньої складчастості (старі гори).

А8. Якщо рельєф території гірський, то в основі знаходиться:

1) Складчаста область; 2) Платформа.

Частина 2.

В 1. Визначте тип клімату за описом: температура січня -10 0 …-15 0 С, температура липня +20 0 … +25 0 С. Опади випадають протягом усього року, але з річним максимумом. Річна сума опадів 250-300 мм. На яких материках представлений цей тип клімату?

частина 3

З 1. В межах Тихоокеанського вулканічного кільця знаходиться 80% всіх сучасних діючих вулканів. Чим це можна пояснити? Вкажіть не менше двох причин.

Джерела матеріалу:

    ДПА - 2010: Додати Іспит в новій формі: Географія: 9 клас: тренувальні варіантиекзаменаційних робіт для проведення державної підсумкової атестації у новій формі / авт-упоряд. Е.М. Амбарцумова, С.Є. Дюкова. - М .: АСТ: Астрель, 2010. - 89 с.

    ЄДІ 2010. Географія. Федеральний банк екзаменаційних матеріалів / Автори -сост. В.В. Барабанов, Е.М. Амбарцумова, С.Є. Дюкова. - М .: Ексмо, 2010. - 224 с.

    Нікітіна Н.А. Поурочні розробки з географії. 7 клас. - М .: «ВАКО», 2005. - 288 с.

    Найповніше видання реальних завдань ЄДІ: 2008: Додати Географія / авт.-упоряд. Ю.А. Словьyoва. - М .: АСТ: Астрель, 2008. - 254 с.

Розділ 1. Головні особливості природи Землі

Урок № 1 Склад і будова літосфери

Мета уроку:

Поглибити знання про будову літосфери;

Ознайомити учнів з гіпотезами походження материків і океанів,

основними положеннями теорії літосферних плит;

Навчити прийомам роботи з картою будови земної кори.

ХІД УРОКУ

Перевірка домашнього завдання.

Перевірка домашнього завдання проводиться в формі фронтального опитування учнів:

Які існують методи географічних досліджень?

Які з методів найбільш широко застосовуються в шкільній географії? Чому?

Наведіть приклади застосування методів географічних досліджень.

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

    Пояснення вчителем нового матеріалу проводиться з опорою на карту, малюнки

на дошці, ілюстрації підручника. Крім цього, проводиться евристична бесіда

на основі аналізу карт.

    До особливостей, які відрізняють Землю від інших планет Сонячної

системи, відноситься будова її літосфери.

    Питання до класу:

яке внутрішню будовуЗемлі?

Що називають літосферою? Які рухи в ній

відбуваються?

Аналіз рис. 8 на сторінці 22, відповіді на питання.

Схема будови літосфери землі

Земна КОРА Земна КОРА Земна КОРА

Континентального типу ОКЕАНІЧЕАКОГО ТИПУ континентального типу

Пояснення вчителем теорії літосферних плит проводиться у формі пояснювального розповіді.

Основні положення:

1. Літосфера складається з великих плит, межі яких приблизно збігаються з серединними океанічними хребтами. (Учитель показує кордону плит на стінний карті «Будова земної кори» і називає сім найбільших плит.)

2. Плити горизонтально переміщаються відносно один одного. (В ході розповіді вчитель приколює до стінний карті картонні стрілки, на яких позначена середня швидкість руху плит. Це дозволяє учням наочно побачити всю картину напрямків переміщення.) Найбільш суттєві процеси відбуваються уздовж кордонів плит:

а) в зонах серединно-океанічних хребтів відбувається розбіжність плит; там по розломах піднімається речовина мантії, застигає, і утворюється земна кора океанічного типу. (Використовуючи накладні стрілки, вчитель звертає увагу учнів на швидкість розтягування морського дна: в Атлантичному океані - 3,5 см / рік, в Червоному морі - 1,5 см / рік.

б) При зіткненні плит, наприклад, океанічної і континентальної, перша занурюється і йде в мантію, в результаті уздовж кордонів материків утворюються глибоководні жолоби (Алеут, Курило-Камчатський, Маріанський, Філіппінський). Паралельно їм простягаються вулканічні острівні дуги (Алеутські і Курильські острови) або вулканічні хребти материків

(Прибережні хребти Анд). При зіткненні континентальних плит утворюються планетарні пояса стиснення (гірські дуги Альп, Гімалаїв і ін.) (Учитель за допомогою накладних стрілок показує на карті приклади ділянок стиснення.)

в) Існують розломи, уздовж яких плити ковзають без істотних зсувів, наприклад розломи Східної Африки

Далі вчитель пропонує школярам, ​​використовуючи карту світу і карту «Будова земної кори», визначити, які процеси приурочені до бічних кордонів літосферних плит. Він повідомляє, що зони поширення вулканів і землетрусів називають сейсмічними поясами. Тут розташована більшість діючих вулканів і зон землетрусів.

Підводячи підсумки пояснювального розповіді, учитель підкреслює, що остаточне створення теорії літосферних плит ще належить вирішити ученим. знання про

будову та історії розвитку літосфери мають велике практичне значеннядля господарської діяльностілюдини.

Перевірка засвоєння нового матеріалу

- Чому розломів більше в океані? (В океані земна кора тонша і легко піддається розломів.)

Чому ми не спостерігаємо розломів? (Тому що лава застигає і заліковує «рани».)

Вчені США виявили, що в районі СОХ земна кора молодша. Поясніть цей факт. (Розходяться в зонах СОХ ділянки літосферних плит викликають розростання океанського дна і сприяє утворенню молодої кори.)

Наведіть приклади розбіжності літосферних плит суші і в океані. (В океані розходяться Африканська і Південно-Американська, Тихоокеанська і плита Наска; на суші зони розбіжності є на сході Африки.)

виконання практичної роботи № 3 Визначення за картами напрямків пересування літосферних плит і припущення розміщення материків і океанів через мільйони років.

Рішення географічних завдань

завдання 1

Користуючись фізичною картою світу і картою будови земної кори, наведіть приклади гірських країн, які знаходяться в області сучасних кордонів літосферних плит.

1. До якого типу гір по висоті вони відносяться?

2. Які природні явищабувають в цих горах?

завдання 2

Океанська плита занурюється під мантію. Як змінюється стан речовини гірських порід, з яких плита складається, і які процеси при цьому відбуваються?

Закріплення матеріалу.

    Порівняйте два типу земної кори і заповніть таблицю:

Тип земної кори

кількість шарів

Склад і порядок залягання (від низу до верху)

Домашнє завдання: стор.22 - 27. На контурній карті відзначити сейсмічні зони планети.

УРОК № 2. рельєф Землі

ЦІЛІ УРОКУ:

Сформувати уявлення про розміщення великих форм рельєфу на поверхні Землі;

Обгрунтувати причини різноманітності рельєфу як результат взаємодії внутрішніх і зовнішніх сил.

Удосконалювати вміння встановлювати зв'язки, порівнювати об'єкти і явища, працювати з картою.

ХІД УРОКУ:

Організація учнів на урок.

перевірка домашнього завдання:

Робота за картками.

Картка № 1

    Як утворилася земна кора?

    Назвіть шари, що складають земну кору.

Карточка№ 2

    Що таке літосфера?

    Поясніть, чому товщина літосфери в океанічній частини (не більше 50 км) значно поступається за потужністю літосфері в материковій частині (150 - 200 км).

картка №3

    У чому сутність гіпотези дрейфу материків?

    Яка назва двох материків, на яких спочатку розташовувалася Пангея?

картка№4

    Що таке плити літосфери? Де проходять межі плит, і які процеси характерні для даних територій?

    В межах якої плит літосфери знаходиться Росія?

усне опитування.

    Які відмінності в будові земної кори, що складають материки і западини океанів?

    Що являють собою плити літосфери, і які особливості їх кордонів?

    Поясніть розміщення на Землі сейсмічних поясів і вулканічних областей.

ВИВЧЕННЯнового матеріалу :

Пояснюючи тему уроку, вчитель спирається на карту; проводить бесіду
про різноманітність форм рельєфу на основі аналізу картин, зіставлення карт з метою виявлення закономірностей розміщення великих форм рельєфу.

Сукупність нерівностей земної поверхні, що розрізняються по
розмірами, походженням і віком, називаютьрельєфом.

На дошці вчитель вивішує схему з перевернутих карток з термінами. Учні заповнюють схему в зошиті. Потім учитель перевертає картки в схемі на дошці, проводиться перевірка.

рельєф

материки

западини океанів

материки


гори

рівнини

котловінииииии

СОХ

жолоби

острівні дуги

    Взаємодія внутрішніх і зовнішніх сил - основна причина різноманітності рельєфу.

    Внутрішні і зовнішні процеси діють одночасно. Зміна рельєфу відбувається безперервно і досить інтенсивно.

    Виступи материків відповідають материкової земній корі, а в областях поширення океанічної кори лежать западини, заповнені водою океанів. Великі рівнини відповідають древнім ділянках літосферних плит - платформам. Гірські складчасті області, глибоководні жолоби на дні океану розташовані на кордонах плит літосфери.

на заключному етапіуроку доцільно ще раз звернути увагу учнів на основні закономірності розміщення великих форм рельєфу (в цьому допоможе схема, яку доцільно замалювати в зошиті) і на положення про те, що сучасний рельєф є результатом взаємодії внутрішніх і зовнішніх сил Землі. Всі ці закономірності ще належить надалі закріпити і конкретизувати на численних прикладах при вивченні кожного з шести материків Землі.

закономірності розміщення

великих форм рельєфу Землі

форми рельєфу


платформи

складчасті

Види земної кори

Рельєф впливає на всі компоненти природи.

Життя людей теж пов'язана з рельєфом. Людина здавна селився на

рівнинах або в долинах гір. Людина впливає на земну кору,

змінює рельєф планети.

    Заповнити таблицю.

Взаємодія внутрішніх і зовнішніх процесів

Процеси, під впливом яких утворюються форми рельєфу

причини

виникнення

процесів

Прояв діяльності цих процесів

Результат дій процесів на форми рельєфу



ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: стр. 25 - 27, в контурних картах позначити великі форми рельєфу планети.

У СКАРБНИЧКИ допитливість.

© Найбільша середня висота материка над рівнем моря - в Антарктиді з шельфовими льодовиками - 2040 м.

® Середня висота суші над Світовим океаном - 875 м.

© Середня глибина Світового океану - 3800 м.

® Найбільша глибина Світового океану - Маріанський жолоб - 11022 м

® Найвища точка Землі - гора Джомолунгма - 8848 м.

® Найнижча точка - узбережжі Мертвого моря, яке лежало на 405 м нижче рівня моря.

УРОК № 3.кліматотвірних чинників

ЦІЛІ УРОКУ:

Сформувати уявлення про процеси, що відбуваються в атмосфері, про нерівномірний розподіл тепла і вологи на поверхні Землі;

Розкрити значення климатообразующих чинників і причини різноманітності клімату Землі;

Формувати вміння аналізувати кліматичну карту.

ХІД УРОКУ:

Організація учнів на урок.

перевірка домашнього завдання:

Тестова робота:

1.В зоні зіткнення літосферних плит формуються:

а) серединно-океанічні хребти;

б) глибоководні жолоби.

2.В зонах контакту літосферних плит спостерігаються:

а) тільки землетрусу;

б) землетрусу і вулканізм.

3. Якщо рельєф території гірський, то в її підставі знаходяться:

а) складчаста область;

б) платформа.

4. Якщо в підставі території знаходиться малорухлива структура, на поверхні якої гірські породи розташовуються горизонтально, то рельєф буде:

а) рівнинний;

б) гірський.

5. Встановіть правильну послідовність в часі освіти гір:

а) Гімалаї;

б) Урал; ,

в) Кордильєри.

вивчення нового матеріалу.

    На початку вивчення нової темипроводиться евристична бесіда і образну розповідь вчителя про роль атмосфери.

    Атмосфера - сама верхня і найбільш рухлива оболонка Землі.

Її роль в житті Землі величезна. Атмосфера має вибіркову властивість пропускати через себе сонячну радіацію. Вона затримує велику частину короткохвильового випромінювання, згубного для всього живого. Цю роль виконує озоновий шар. Кількість озону коливається в залежності від пори року: навесні збільшується, восени зменшується. Особливо великий вплив на скорочення озонового шару надає викид промисловістю шкідливих хімічних речовин. Так утворюються озонові діри.

найбільше значеннядля життя на Землі має тропосфера.

Тут утворюються хмари, дощ, сніг і т.п., тобто відбувається зміна погоди і клімату.

Учитель пропонує класу згадати такі важливі поняття, Як погода і її елементи, клімат, пояси освітленості, залежність температури повітря від географічної широти, утворення хмар, типи повітряних мас.



а саме - роль кожного з факторів, що формують клімат Землі.


Учитель просить заповнити схему або ж сам вивішує картки з термінами, а учні розставляють їх по порядку.

географічна широта


Кут падіння сонячних променів


Кількість сонячного тепла


Температура повітря


Потім учні працюють по рис.20 стор. 32 підручника «Середньорічні температури повітря на Землі».

Після того як учні усвідомили, що різні широти отримують різну кількість сонячного тепла, їм належить подумати над питанням залежності між температурою повітря, атмосферним тиском і кількістю опадів на різних широтах.

У поясненні вчителя елементи розповіді поєднуються з бесідою і одночасно на дошці і в зошитах створюється графічний конспект теми. У процесі пояснення важливо показати саме залежність між температурою повітря, атмосферним тиском і кількістю опадів і, нарешті, все три ланки в ланцюзі цих залежностей.

До кінця пояснення у учнів в зошитах повинна з'явитися схема, аналогічна рис. 21. на стор.33.

Далі вчитель переходить до вивчення наступного климатообразующего фактора - рух повітряних мас. Вивішує на дошці картку з терміном «повітряна маса» і пропонує учням сформулювати визначення. Види повітряних мас учні здатні визначити самі.

    Заповнення таблиці «Типи повітряних мас»

повітряна маса

температура

Вологість

Атмосферний тиск

    Освіта повітряних мас і постійних вітрів. Аналіз рис. 21, стр. 33 "Схема руху повітря" і рис. 22 на стор. 34 «Схема розподілу поясів атмосферного тиску, основних типів повітряних мас і утворення постійних вітрів»

    Роль підстильної поверхні у формуванні клімату

    Помічником у вивченні клімату Землі служать кліматичні карти.

    Аналіз кліматичної карти світу. Відповіді на питання в підручнику, стор. 35.

Закріплення.

Заповніть таблицю і доведіть, що ці фактори взаємодіють між собою.

кліматотвірних чинників

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: стр. 28 - 34

Влітку 1904 роки над Москвою пронісся сильний смерч. На своєму шляху він з корінням виривав багаторічні дерева, вивернув кам'яні брили, зірвав залізні дахи, зруйнував багато будівель і перетворив на щепу телеграфні стовпи. Проходячи над Москвою-рікою, він втягнув у себе стільки води, що під ним оголилося дно. Стовп смерчу став чорним від пилу і видали здавався димом від пожежі. Одна пожежна команда навіть примчала гасити «пожежу». Але коли пожежні наблизилися до смерчу, він підхопив і розкидав людей і коней, розмотав пожежні рукави, розбив на друзки бочки і вози.

УРОК № 4. кліматичні ПОЯСА

ЦІЛІ УРОКУ:

-розкрити закономірності у виділенні

кліматичних поясів планети;

Сформувати уявлення про розміщення поясів, про особливості кожного пояса.

ХІД УРОКУ:

Організація учнів на урок.

Вивчення нового матеріалу:

На початку уроку проводиться фронтальна бесіда, в ході якої виявляється роль кожного з факторів, що формують клімат основних і перехідних кліматичних поясів.

Нерівномірне нагрівання земної поверхні


Різниця кулеметів Землі


13 кліматичних поясів


Спробуйте сформулювати визначення термін «кліматичний пояс». Порівняйте визначення терміна за словником. (Широтні смуги земної поверхні, що відрізняються один від одного інтенсивністю нагрівання променями Сонця, особливостями циркуляції атмосфери, сезонною зміною повітряних мас.

    Роль повітряних мас у формуванні клімату.

Переміщення повітряних мас по сезонах освіту кліматичних поясів.

Аналіз рис. 23, стр. 36 «Схема переміщення повітряних мас по сезонах і освіту кліматичних поясів».

На земній поверхні виділяється 13 кліматичних поясів: 7 основних і 6 перехідних.

Основні кліматичні пояси: відповідають поширенню чотирьох типів ВМ;

назви кліматичних поясів відповідають їх географічному положенню;

екваторіальний пояс: переважання екваторіального повітря і зниженого атмосферного тиску, круглий рік високі температури повітря; велика кількість опадів в протягом року,

тропічний пояс: високий тиск і панування тропічного повітря; влітку висока температура повітря, взимку - прохолодна, дощі - рідкісне явище;

помірний пояс:переважання помірного повітря і західних вітрів; чітко виражені пори року: опадів багато, але розподілені нерівномірно;

арктичний і антарктичний пояси: переважання холодних повітряних мас, низькі температури повітря круглий рік, незначна кількість опадів.

    Перехідні кліматичні пояси:

в перехідних поясах ВМ змінюються по сезонах, влітку приходять ВМ основного пояса, лежачого під перехідним, а взимку - над перехідним поясом.

В ході бесіди учні заповнюють таблицю:

ОСНОВНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ОСНОВНИХ кліматичні пояси

зміна до


    кліматичний пояс

    тиск

    ВМ

    температура

    опади

    ес
  • Зміна клімату в часі:

    Природне і антропогенний зміна.

Перевірка розуміння вивченого:

- Які сили змушують переміщатися повітряні маси? (Різниця тиску.)

- Які повітряні маси панують в тропічному поясі? (Тропічні)

- Які повітряні маси переважають в субекваторіальному поясі? (Влітку - екваторіальні. Взимку - тропічні)

Закріплення.

- В якому кліматичному поясі ви живете?

- Які закономірності розподілу температур на Землі?

-Визначте тип клімату: температура січня -10-15, температура липня 20 ... 25 С. Опади випадають протягом усього року, але з річним максимумом. Річна сума опадів 250-300 мм. На яких материках представлений цей тип клімату?

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: стр. 35 - 38.

Складання характеристики кожного пояса на контурній карті.

ПО СТОРІНКАХ Цікава географія:

Тут не заходить сонце з дня осіннього до дня весняного до дії і півроку не сходить над горизонтом, але до середини травня і з початку серпня спостерігаються астрономічні сутінки, коли на небосхилі з'являється зоря. Де це буває? (На південному полюсіземлі)




УРОК № 5.Води Світового океану. Поверхневі течії.

ЦІЛІ УРОКУ:

Сформувати знання про світовому океані, його водах, їх походження, температурі, особливості його природи.

Дати уявлення про загальну схему поверхневих течій, їх ролі в перерозподілі тепла на планеті.

ХІД УРОКУ:

Організація учнів на урок.

Перевірка домашнього завдання:

Географічний диктант.

Вставити пропуски:

1. Атмосфера захищає Землю від згубного впливу ...; від падіння ...; вдень від ..., вночі від ...; вона необхідна всім живим організмам для ...; завдяки атмосфері відбувається .. в природі.

2. На висоті 20 - 30 км в атмосфері знаходиться шар газу, який захищає Землю від шкідливого для всього живого ультрафіолетового випромінювання. Цей шар складається з ....

З.Что може статися в результаті подальшого збільшення кількості водяної пари і вуглекислого газув атмосфері?

4.У цій частині атмосфери зосереджена основна маса повітря, тут утворюються хмари, опади різного виду, Температура з висотою знижується. Ця частина атмосфери називається

5.По кліматичної карті визначте, яка найвища температура була зареєстрована в районі м Тріполі ( Північна Африка).

6. По кліматичної карті визначте, яка найнижча температура була зареєстрована в районі м Тріполі (Північна Африка)

7.Географіческая широта місця є важливим климатообразующих фактором, тому що від широти залежить кількість ..., що надходить на поверхню Землі Воно зменшується від ... до ..., тому що Земля має форму кулі.

8.Образованіе постійних вітрів в загальній циркуляції атмосфери залежить в першу чергу від розподілу поясів низького і високого тиску на Землі, а вони утворюються в результаті ... розподілу кількості ... і під дією ... Землі.

9. У Сахарі випадає ... опадів, тому що вона знаходиться в поясі ... тиску, де переважають ... струми повітря, який при ... стискається і нагрівається, ... насичення.

10.Между помірним і арктичним кліматичними поясамирозташований ... кліматичний пояс.

вивчення нового матеріалу

    Роль океану в житті Землі: (в формі евристичної бесіди)

Вчені виділяють океанічні води в самостійну оболонку, звану океаносферой, де зосереджено 97% усієї води планети;

Океан підтримує сталість газового складу атмосфери; вплив океану на клімат, ґрунти, рослинність і тваринний світсуші;

роль океану в господарській діяльності людини; здатність океану до самоочищення.

    Вивчення та освоєння океану людиною:

пізнання океану в далекій давнині; сучасні дослідження

    Походження вод Світового океану.

    Властивість вод океану:

    1. солоність

В морській водірозчинено багато різноманітних газів, мінеральних і органічних речовин.

Через присутність солей океанічна водамає особливі властивості: велику теплоємність, зниженою температурою замерзання, підвищеною температурою кипіння.

Солоність вод залежить від співвідношення атмосферних опадів і випаровування.

    температура

Температура поверхневих вод неоднакова і залежить від широти.

Температура змінюється і з глибиною. Спочатку зниження її дуже значно, а потім воно сповільнюється. На глибині більше 3-4 тис. М температура зазвичай коливається від + 2 ° С до 0 ° С.

    Льоди в океані

Морська вода замерзає при температурі - 2 ° С

Льоди утворюються тільки в арктичних і субарктичних широтах (зима довга і дуже холодна), через перемішування вод в інших широтах планети, яке перешкоджають утворенню льоду.

Однорічні та багаторічні льоди.

Водні маси - великі обсяги води, які утворюються в певних частинах океану, які відрізняються один від одного температурою, солоністю, густиною, прозорістю, кількістю розчиненого у воді кисню, наявністю певного органічного світу.

Поверхневі водні маси (до глибини 200 м): екваторіальні, тропічні, помірні і полярні.

    Проміжні.

    Глибинні.

    Порівняння водних мас, заповнення таблиці

Типи водних мас

температура

солоність

прозорість

екваторіальні

висока

низька

висока

Тропічні

висока

висока

висока

помірні

Змінюється за порами року

низька

низька

арктичні

низька

Середня

Середня

    Взаємодія водних мас з атмосферою.

    Рух вод в океані:

    поверхневі руху;

    хвильові руху;

    вертикальні руху.

На наступному етапі уроку учні розглядають походження морських течій, загальну схемуїх розподілу на поверхні океану. Тут найбільш важливо розкрити учням систему причинно-наслідкових зв'язків, збудувавши на дошці схему:

Причинно-наслідкові зв'язки освіти

вітрових течій

нерівномірне нагрівання земної поверхні Сонцем


Таким чином, вчитель підводить хлопців до розуміння того, що один з основних видів руху поверхневих вод в океані - вітрові течії.

    Океанічні поверхневі течії - величезні маси води, постійно переміщаються на багато тисяч кілометрів.

    Історія відкриття поверхневих течій.

    Причини існування поверхневих течій:

а) рух ВМ атмосфери;

б) отклоняющаяся сила обертання Землі

навколо своєї осі;

в) постійні вітри;

г) рельєф океанічного дна,

д) обриси материків.

    Теплі і холодні течії. Учитель пропонує розглянути на карті область поширення найпотужнішого дрейфового течії - течії Західних вітрів і саме потужного теплої течіїГольфстрім, а також круговий рухповерхневих вод на прикладі північній частині Атлантичного океану.

    Аналіз карти океанів.

Закріплення. На контурній карті відзначити основні океанічні течії.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: стр. 38-44

ЗА СТОРІНКАМИ ПІДРУЧНИКА ГЕОГРАФИИ.

У всіх морях світу температура води знижується зі збільшенням глибини. Виняток становить Червоне море, де спостерігається зворотне явище. Американські океанографи знайшли в цьому морі на глибині 1880 м кілька «гарячих точок», де температура води досягає 60 ° С.

УРОК №6.Океан як середовище життя. Взаємодія океану з атмосферою і сушею.

ЦІЛІ УРОКУ:

Розкрити взаємодія океану з атмосферою і материками в результаті кругообігу води і руху повітря;

Поглибити знання про розподіл живих організмів в океані.

ХІД УРОКУ:

Організація учнів на урок.

вивчення нового матеріалу (у формі евристичної бесіди).

Вивчення нового матеріалу проводиться на основі аналізу зоогеографічної карти, систематизирующей таблиці про різноманітність морських організмів.

    Океан - колиска життя на Землі.

Різноманітність форм морських організмів.

а) донні організми - бентос;

б) нектон;

в) планктон;

    Розподіл життя в океані залежить від:

солоності;

світла;

Кількості розчиненого кисню;

Температури води;

Наявності поживних елементів.

    Життя в океані зосереджена в основному на материковій мілині - шельфі.

    Біологічні багатства океану.

Океан є годувальником людини. Дари моря - важливе джерело білкової їжі.

90% з усіх біологічних багатств океану - риба, інша частина - морські звірі, ракоподібні, молюски, водорості;

морські організми - сировина для хімічної промисловості та фармакології.

    Роль ВМ у взаємодії океану з атмосферою і материками:

1.Большая запас тепла у водах океану істотно впливає на властивості ВМ, що формуються над територією океану

2.Отлічіе морських ВМ від континентальних ВМ:

а) вологість;

б) температура.

3. Вплив МВМ на формування морського клімату на узбережжі океанів.

    значення океанічних течійу взаємодії океану з атмосферою і сушею.

    Роль кругообігу води у взаємодії океану і суші.

    Закріплення

Навчальні заповнюють таблицю.

різноманітність морських організмів

Форми морських організмів за способом життя

Середовище проживання

Представники тваринного і рослинного світу

Використання людиною і значення в природі



ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: стр. 44 - 49 ЗА СТОРІНКАМИ ПІДРУЧНИКА ГЕОГРАФИИ.

Найбільша споруда, створена на Землі живими істотами, - Великий Бар'єрний риф в Австралії. Його архітектори і будівельники - коралові поліпи- звели на дні океану цей гігантський вал довжиною 2000 км, а шириною до 150 км. Висота Великого Бар'єрного рифа досягає 2 км За підрахунками німецького дослідника-підводника Г. Хасса, розміри рифа в 2000 разів більше обсягу, займаного таким величезним містом, як Нью-Йорк.

УРОК №7.Географічна оболонка планети

ЦІЛІ УРОКУ:

Ввести поняття географічна оболонка, розкрити її основні властивості;

Показати взаємозв'язок і взаємодія всіх компонентів природи на прикладі географічної оболонки.

ХІД УРОКУ:

Організація учнів на урок.

перевірка домашнього завдання.

Робота за варіантами на 10 - 15 хвилин

i варіант

1. Що називається Світовим океаном?

2.Ізменяется чи середньорічна температура поверхні вод Світового океану в міру віддалення від екватора? Якщо змінюється, то чому?

II варіант

1.В якій зоні океану розташовані найтепліші води? Назвіть причину цього явища.

2. Як змінюється температура води з глибиною? До якої глибини зберігається вплив сезонних змінтемператури води?

III варіант "

1Какова середня солоність вод Світового океану? Що називається солоністю води?

2.Об'ясніте причину того, що солоність води в екваторіальній зоні (34% о) нижче среднеокеанічеськой, в тропічній зоні (36% о), навпаки, вище.

вивчення нового матеріалу:

Учитель створює у хлопців уявлення про різноманітність природи материків і океанів за допомогою словесних описів з використанням засобів наочності.

    Роль біосфери в перетворенні оболонок Землі

В шарі самого тісного контакту зовнішніх оболонок Землі виникла комплексна єдина географічна оболонка.

    Будова географічної оболонки.

Оболонка Землі, в межах якої взаємно проникають один в одного і взаємодіють нижні шари атмосфери, верхні частини літосфери, вся гідросфера і біосфера, називається географічною оболонкою. Межі географічної оболонки. Її потужність 55 км.

    Властивості географічної оболонки:

утворення органічних речовин з неорганічних живими організмами і рослинами;

речовини, що знаходяться у всіх 3-х агрегатних станах: Рідкому, твердому, газоподібному;

всі процеси в ній відбуваються під дією сонячної енергії.

    Загроза для географічної оболонки - великі комети

    Кругообіг речовин і енергії.

Всі компоненти географічної оболонки пов'язані в єдине ціле за допомогою кругообігу речовин і енергії. Наприклад, круговорот води, кругообіг повітря, біологічний і ін.

Провідна роль належить круговороту повітря в тропосфері, який втягує в глобальний кругообіг і гідросферу, утворюючи світовий кругообіг води. біологічний круговорот

    Взаємозв'язок круговоротов і освіту загального глобального кругообігу речовин і енергії, який формує географічну оболонку, забезпечуючи її існування і розвиток.

    Етапи розвитку географічної оболонки:

Перший етап - добіогенний (3 млрд, років), в атмосфері мало кисню і багато вуглекислого газу;

Другий етап - близько 570 млн. Років, провідна роль живих організмів, поява людини.

Третій етап - сучасний (почався близько 40 тис. Років тому), велике антропогенного впливу на всі земні оболонки, Їх зміна.

Закріплення

Складання прогнозів розвитку ГО під впливом природних і антропогенних факторів.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: стор 50 - 54

У СКАРБНИЧКИ допитливість.

Крапельки, з яких складається туман, в мільйон разів менше дощових крапель. Іншими словами, для того щоб наповнити водою столову ложку, потрібно зібрати в ній 7 мільярдів крапельок туману; ... одного відра води досить, щоб 270 км 2 покрити шаром туману товщиною 15 метрів.

УРОК № 8.природні комплекси - складові частини географічної оболонки.

ЦІЛІ УРОКУ:

Показати роль клімату у формуванні ПК;

Сформувати поняття: «Природний комплекс», «природна зона», «широтная зональність і висотна поясність».

ХІД УРОКУ:

Організація учнів на урок.

перевірка домашнього завдання.

Усне опитування:

    Назвіть межі поширення живої речовини, джерел енергії, які є рушійною силоюпроцесів, що протікають на поверхні Землі; властивості ГО.

    Використовуючи схеми, опишіть один з кругообігів, властивих ГО.

    Поясніть походження різних ритмів в ГО.

    Складіть приблизний прогноз зміни ГО під впливом природних факторів і господарської діяльності людини.

вивчення нового матеріалу.

Вивчення нового матеріалу проводиться у формі евристичної бесіди з опорою на особливості ПК своєї місцевості, з використанням матеріалів екскурсій.

Будова природного комплексу:

Аналіз рис. 34 (стор. 55);

Завдяки великим формам рельєфу і нерівномірного надходження сонячного тепла на земну поверхню географічна оболонка не однорідна;

з

- формування ПК - тривалий процес.

ПК океану:

Складається з води з розчиненими в ній газами, рослин і тварин, гірських порід і рельєфу дна. Розміри ПК океану:

а) великі - океани;

б) менші - моря, затоки, протоки та ін.

ПК суші:

ПК відрізняються розмірами і освітою.

Залежно від географічної широти ПК суші ділять:

а) екваторіальні ліси;

б) мусонні лісу;

в) савани і рідколісся;

г) пустелі і напівпустелі;

д) лісостепу і степу;

е) ліси помірного поясу;

ж) тундра і лісотундра;

з) арктичні пустелі

Місце ПК суші: яр, озеро, річкова долина, ліс і ін.

    Природна зональність:

    природна зона- це великий ПК, що володіє спільністю температурних умов і зволоження, грунтів, рослинності і тваринного світу;

    Головна причинарізноманітності природних зон на Землі - різноманітність клімату.

Закономірності розміщення природних зон - географічна зональність:

    аналіз карти природних зон планети;

    широтная зональність - зміна природних зон від екватора до полюсів у міру зменшення тепла і вологи;

    широтная зональність - основний закон географії.

    Ті, що навчаються заповнюють таблицю.

ПРИРОДНІ ЗОНИ СВІТУ

природна зона

Географічне положення

кліматичні особливості

Типові представники рослин і тварин

    Висотна поясність - зміна природних зон в горах, від підніжжя до вершин:

Зміна кліматичних умов з висотою - головна причина існування висотної поясності.

Змінюються природні зони на різних висотах називають висотними поясами.

Нижній висотний пояс гір завжди відповідає природній зоні, В якій знаходиться гора.

Закон географічної зональності проявляється в горах.

Закріплення.

На контурній карті позначити межі природних зон.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: стр. 54 - 60.

ЗА СТОРІНКАМИ ПІДРУЧНИКА ГЕОГРАФИИ.

Земля, повітря і вода - це те, що ми з народження бачимо навколо себе і вважаємо символом сталості, про що ми говоримо: «Змінюються царства і покоління, а воно залишається, - все це лише ланка в довгому ланцюгу корінних перетворень».

Літосфера, гідросфера і атмосфера розвиваються і змінюються не в меншій мірі, ніж живі істоти, що населяють Землю

Територія Москви і Московської області не завжди була такою, якою ми її бачимо тепер. Цю площу тричі заливали моря, на ній росли тропічні ліси, її покривали товщі льоду. І ось протягом десятків тисяч років ця територія з помірно континентальним кліматом, змішаним лісом, в якому водяться зайці, лисиці, лосі. Чи завжди вона, ця територія, буде такою, якою ми бачимо її зараз? Зрозуміло, немає, ми ще раз змушені повторити: «Все тече, все змінюється».

Всі природні елементи Москви і Московської області, так само, як і будь-якого району земної кулі, Взаємопов'язані і утворюють єдиний організм, єдиний природний комплекс, зміна одного компонента природи, який потягне за собою незмінно зміни всього ПК.

УРОК 9.Освоєння Землі людиною. Країни світу

ЦІЛІ УРОКУ:

Дати знання про розселення людини по материках; про основні види господарської діяльності населення;

Ознайомити з положенням країн на політичній карті світу.

ХІД УРОКУ:

Організація учнів на урок.

перевірка домашнього завдання.

Географічний диктант.

1.В складу географічної оболонки повністю входить ...

2.В географічній оболонці речовини знаходяться в трьох станах ...

3. Більшість процесів, що відбуваються в географічній оболонці, відбувається за рахунок енергії ....

4.Пріродние зони на Землі виділяються на основі кліматичних умов, ..., грунтів, ....

5.Основние причиною зміни природних зон на рівнинах є зміна ....

6.Однім із проявів широтноїзональності на Землі є зміна ....

7.Пріродние зони в горах змінюються з висотою, так як з висотою змінюється ....

8.Самим нижнім висотним поясом в гірській системі, Розташованої в природній зоні мішаних лісів, є ...

вивчення нового матеріалу.

Урок проводиться у формі уявного подорожі по карті.

    земля - унікальна планета. Завдяки особливим умовам географічної оболонки виникла і розвивалася життя, з'явилася людина.

    Людство налічує близько 6 млрд.

    Розселення людини по материках.

Стародавня батьківщина людини - Африка і Південно-Західна Євразія.

Шляхи розселення людини. Аналіз рис. 38, стр. 62.

Головні області розселення.

а) Південна Азія:

б) Східна Азія.

в) Західна Європа.

г) Східна частинаПівнічної Америки.

Раси.

Основні види господарської діяльності людей.

При нестачі навчального часу ліву графу таблиці вчитель дає в готовому вигляді, а вплив господарської діяльності на ПК встановлюють учні в міру аналізу тексту підручника.

    п / п

    Види господарської діяльності

    Особливості впливу на ПК

    1

    землеробство:

    а) зрошуване;

    б) незрошуване.

    2

    пасовищне скотарство

    3

    Лісовий промисел (розробка лісу)

    4

    Видобуток корисних копалин

    5

    міське будівництво

    6

    Використання ПК для організації відпочинку населення.

    7

    Видобуток морських тварин, морський транспорт.

    Аналіз комплексної карти.
  • Країни світу:

1.Етнос - люди, які живуть на одній території, що говорять на одній мові і мають загальну культуру.

2.В даний час на політичній карті світу існує понад 200 країн.

3.Классификация країн:

а) за розміром території;

б) за чисельністю населення;

в) за географічним положенням;

г) за рівнем розвитку економіки.

Закріплення

На контурній карті відзначити:

а) розселення людини по території материків;

б) великі країни світу і їх столиці.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: стр. 61 - 65, повідомлення про мандрівників, відкривач Африки.

Подумай і відповідай!

Назвіть найбільше за площею государствоісамое маленьке. На якому материку в яких частинах світу вони розташовані.

(Росія, Ватикан)

Які держави розташовані в різних частинах світу?

Росія, Туреччина - Азія і Європа;

Єгипет - Азія і Африка;

Данія - Європа і Америка

Географія 7 клас

Тема уроку: Головні особливості природи Землі

Дата проведення…………….

цілі:

Повторити, закріпити, узагальнити і систематизувати отримані знання з розділу «Головні особливості природи Землі».

Продовжити формувати вміння: застосовувати отримані знання на практиці; використовувати різні джерела географічних знань та інформації в процесі пошуку рішення; виявляти причинно-наслідкові зв'язки; висловлювати свої думки; відстоювати свою точку зору; слухати співрозмовника; аргументовано доводити і пояснювати свою позицію.

Розвивати пам'ять, просторове мислення і логіку.

Виховувати географічну культуру і культуру спілкування.

устаткування:карта «Фізична карта світу», атласи для 7 класу

Форма уроку:урок-подорож.

Тип уроку:урок узагальнення і контролю учнів.

Хід уроку

1. Оргмомент

учитель:Хлопці, багато хто з вас люблять подорожувати. Тому після вивчення головних особливостей природи Землі, давайте ми з вами зробимо невелику подорож. А ваші знання, отримані при вивченні розділу «головні особливості природи Землі» допоможуть нам подолати всі перешкоди на нашому шляху. Капітаном корабля буду - я, а ви - юнгами. Отже, в путь! Але хочу вас попередити, що юнга, найбільш успішно виконав завдання буде нагороджуватися медаллю моряка. Який заробив найбільшу кількість медалей, отримає орден.Ітак, хто ж буде кращим моряком на нашому кораблі «Природа Землі».

2. Узагальнення, систематизація, корекція і контроль знань

Завдання 1. «Аукціон термінів»

учитель:Щоб вийти з нашої гавані, і плисти далі, необхідно виконати перше завдання. Вам необхідно дати визначення таким термінам. Вартість одного терміна - 1медаль.

платформа;
клімат;
ізотерми;
Водні маси;
Природний комплекс;
Широтна зональність;
Етнос.

Завдання 2. «Об'яснялкі»

учитель:Погода сприяє тому, щоб нам трохи по міркувати для того, щоб пройти всі випробування і плисти далі. Отже «Об'яснялкі». Правильна відповідь - 1 медаль.

1. Чому рельєф Землі дуже різноманітний?

2. Чому атмосферні опади на Землі розподіляються нерівномірно?

3. Як ви розумієте твердження: «Сонце - ось що рухає води океану»?

4. Що називається географічною оболонкою? Чому називається літо-, атмо-, гідро-, біо-?

5. Чому Землю називають унікальною планетою?

Завдання 3. «Знайди зайве слово»

учитель:Хлопці, пам'ятайте, посередині Атлантичного океану простягнувся гігантський хребет. Наш корабель наскочив на мілину. Для нашого спасіння доведеться потрудитися, треба впоратися ще з одним завданням. У кожному рядку є зайве слово, необхідно його знайти і пояснити, чому воно є зайвим.

1. Мусони, бризи, пасати, цунамі, західні.

2. Китайці, японці, монголи, граніти, туркмени.

3. Річка, море, затоку, протоку, океан.

4. Вашингтон, Москва, Сідней, Лондон, Париж.

5. Кавказ, Алтай, Кордильєри, Гімалаї, Сахара, Анди.

Завдання 4. «умовивід». «Тест»

учитель:Для того, щоб правильно зманеврувати, я повинна бути впевнена в ваших знаннях і уміннях. Пропоную вам наступне завдання. Мені необхідно 4 найсміливіших юнгі.Подумайте над цими записами і зробіть своє умовивід. Час на виконання - 6 мін.Остальним необхідно пройти кваліфікаційний тест юного моряка. Час - 6 хв., Роздатковий матеріал на партах уч-ся. ( додаток)

Кваліфікаційний тест юного моряка 7 класу.

Прізвище ім'я______________________________

З нижчеперелічених варіантів відповідей вибери правильні і обведи їх гуртком.

1. Земна поверхня правильно зображена на:

а) глобусі; б) фізичній карті; в) політичній карті.

2. Пізніше всіх були відкриті материки:

а) Африка і Австралія; б) Австралія та Антарктида; в) Америка і Антарктида.

3. Від поясів високого тиску до екватора дмуть вітри:

а) мусони; б) пасати; в) бризи.

4. У підставі Східно-Європейської рівнини лежить:

а) платформа; б) складчасті пояса.

5. Прикордонні області між плитами літосфери називають:

а) платформами; б) сейсмічними поясами; в) плитами.

а) екваторіальних; б) арктичних; в) тропічних.

7. Найбільша кількість опадів випадає:

а) на екваторі; б) на полюсах; в) тропіках.

8. При русі від полюсів до екватора температура поверхневих вод Світового океану:

а) знижується; б) не змінюється; в) підвищується.

Учитель вивішує таблицю з правильними відповідями, учні виконують самоперевірку.

учитель:Підніміть руки, ті, у кого немає помилок.

Завдання 5. «Саме-саме»

учитель:Подорожуючи, ми побували в різних куточках нашої планети . А тепер давайте подивимося, що ж «най-най» зустрілося нам на шляху? Необхідно не тільки назвати, але і показати на мапі.

1. Найбільший океан Землі? (Тихий)

2. Найвищі гори світу? (Гімалаї)

4. Найбільший півострів світу? (П-в Аравія)

5. Найвищий водоспад Землі? (Анхель)

6. Найглибше озеро світу? (Байкал)

7. Саме солоне море світу? (Червоне)

8. Найменший океан Землі? (Північний Льодовитий)

9. Найбільший острів Землі? (Гренландія)

10. Найбільший за площею материк? (Євразія)

Завдання 6. «Прилад»

учитель:Під час подорожі по Тихому океану нас застиг в шляху шторм, з полиць попадали і переплуталися прилади. Допоможіть все привести у відповідність, встановіть відповідність приладів і елементів погоди. Хто найсміливіший, допоможіть мені скоріше.

Запис на дошці:

А) Барометр 1. Температура.
Б) Осадкомер2. Швидкість вітру.
В) Термометр 3. Кількість опадів.
Г) Флюгер 4. Напрямок вітру.
Д) Гигрометр 5. Атмосферний тиск.
6. Вологість повітря.

Час на виконання - 3 хв.

3. Підбиття підсумків

учитель:Отже, наш корабель «Природа Землі» підійшов до кінцевої точки нашого путі.Подведём підсумки нашого плавання. Підніміть руки ті, у кого найбільше медалей? Хто ж отримує почесний орден моряка?

література:

1. Коринський В.А. і ін. Географія материків і океанів: Підручник для VII класу загальноосвітніх установ. - М .: «Дрофа». 2002.

2. Пятунін В.Б. «Контрольні та перевірочні роботиз географії ». М .: «Дрофа», 2000..

3. Пятунін В.Б. «Перевірка і оцінка результатів навчання географії: Метод. Посібник. - М .: ТОВ «Видавництво АСТ», 2003.

4. Я йду на урок географії: фізична географія материків і океанів. (Під ред. К.С. Лазаревича. - М .: Видавництво «перше вересня», 2000. - 272 с.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...