Що вивчає історія джерела знань про минуле. Історія

Конспект уроку з історії.
Клас: 5
Тема уроку: Джерела знань про минуле.
Тип уроку: комбінований.
Мета уроку: сформувати уявлення про порядок в історичній науціна прикладі поділу історичних джерел на групи.
Завдання уроку:
- на основі роботи з підручником, ілюстративного ряду вміти класифікувати інформацію, давати опис історичних джерел;
- на основі аналізу отриманої з різних джерел інформації навчитися формулювати і вирішувати пізнавальні завдання;
- розвивати комунікативні здібності при роботі в групах, формувати навички оцінювання власної діяльності і діяльності колективу.
Обладнання: - підручник: А.Н.Майков. Історія. Введення в історію. 5 клас. М. «Вентана-Граф» 2010 року;
- картки (Додаток 1).
Хід уроку:
Етапи уроку Діяльність вчителя Активізація пізнавальної діяльностіучнів
організаційний момент
Перевіряє, наскільки комфортно почувають себе учні, готовність робочого місця, створює ситуацію успіху. Перевіряє присутніх. Готують робоче місце.
Опитування домашнього завдання
Усний з місця (за бажанням) Передбачувані відповіді:
Історія-наука про минуле.
Археологія, хронологія, етнографія, нумізматика, геральдика, генеалогія і т.д. питання:
Що таке історія?
Які науки - помічниці історії ви знаєте?
Перехід до вивчення нового матеріалу
Бесіда Організовує бесіду з учнями:
Вступна промова.
Будь-яка людина хоча б раз у житті був в музеї, а ви там були? Що ви бачили? А кА ви вважаєте чи можуть експонати дізнатися про минулі події?
Повідомляє тему уроку: Ви вже зрозуміли, що тема уроку «Джерела знань про минуле».
Прочитайте тему уроку і спробуйте сформулювати свої завдання на урок.
Значущі завдання уроку для кожного по темі:
Вивчити поняття: історичне джерело, пам'ятник, архів музей, бібліотека, документ.
Вміти класифікувати джерела.
Визначати призначення музеїв, архівів, бібліотек. Відповідають на питання, записують тему уроку в зошит, формулюють завдання, записують завдання в зошит.
Вивчення нового матеріалу
бесіда
Розповідь - вступ
Робота з картками Здавна люди ретельно зберігали відомості про минуле: передавали з покоління в покоління оповіді про героїв, записували інформацію про війнах і лихах, встановлювали пам'ятники, фотографували своїх близьких, знімали на кіноплівку.
Передбачувані відповіді:
Фотографії, листи, речі, особливо ті, які належали старшим поколінням.
Передбачуваний відповідь:
Скоріш за все ні. Речі можуть зіпсуватися, їх можна знищити з необережності.
Подивіться картинки і визначте причини загибелі предметів (Додаток №1).
Як бачите, сил, які здатні знищити минуле, багато! Ми повинні дбайливо зберегти свідчення минулого. Все, що коли - то було створено людьми, називають історичними джерелами. Вони дозволяють вченим вивчати історію людства.
У будь-якій науці вчені прагнуть привести в порядок отримані відомості. Історична наука не виняток. Розгляньте зображення на с.11 і визначте групи джерел (письмові, речові).
питання:
А як у ваших родинах зберігають історію?
Чи можна зберегти всі предмети про минуле?
Визначають і називають предмети, що розповідають про історію сім'ї.
питання:
А як ви думаєте чи є що - небудь що може знищити їх?
називають природні явища, Які можуть стати причинами загибелі історичних свідчень.
питання:
А чи може сама людина стати причиною знищення свідоцтв минулих років? Як це відбувається? (Додаток №1).
Вказують на руйнують результати діяльності людини.
Записують визначення в зошити:
Історичний джерело-це весь комплекс документів і предметів культури, що відбили історичний процес, На підставі яких відтворюється уявлення про ту чи іншу історичну епоху, висуваються гіпотези про причини або наслідки, які спричинили за собою ті чи інші історичні події.
Працюють з ілюстраціями на с. 11., роблять висновки, запис в зошит.
Можна розділити всі предмети на дві групи: письмові, речові.
А як ви думаєте до якої групи відносяться такі джерела, як оповіді, прислів'я, пісні, оповіді? (Усні, тобто джерела, які можна зберегти в усній формі, передаючи їх від старших поколінь молодшим.)
Физкультминутка Включає музичний супровід Виконують вправи, які показує вчитель.
Вивчення нового матеріалу
бесіда
Робота з підручником Історичні джерела також називають пам'ятниками.
Передбачувані відповіді:
Церкви, Ермітаж, Петергоф, Петропавлівська фортеця і т.д.
Записують визначення терміна в зошит:
Пам'ятник - це нагадування про минуле, його частка.
питання:
Наведіть приклади історичних пам'яток на території нашого міста?
Висловлюють свої припущення. Називають пам'ятники.
питання:
А чи замислювалися ви коли-небудь, де зберігаються і виставляються для загального огляду предмети мистецтва, пам'ятники історії?
Висловлюють свої припущення: музеї, бібліотеки, музей.
Працюють з підручником с.16-18.
Записують визначення термінів у зошит.
підсумкове закріплення
фронтальне опитування
«Конкурс знавців» Організовує діяльність по застосуванню нових знань: «Конкурс знавців». (Додаток №2) Виконують роботу.
Домашнє завданняЗавдання на вибір:
- скласти кросворд з пройденої теми;
- скласти тест з пройденої теми (не більше 10). Записують завдання в щоденник.
рефлексія
«Картки» Пропонує провести рефлексію Зелена - урок дуже сподобався.
Червона - не сподобався.
Додаток 2
Як природні явища або діяльність людей призводять до загибелі пам'яток історії? Чи відомі вам випадки руйнування пам'ятників старовини в нашому краї? (Загибель пам'ятників в результаті землетрусів, зсувів, ураганів, повеней. Діяльність людей завдає шкоди пам'яткам історії: створення водосховищ, будівництво підземних комунікацій, відмова від проведення реставраційних робіт, недбалість. У нашому селищі остаточно було зруйновано будівлю школи, побудоване після війни, під час проведення ремонтних робіт фасадів старих житлових будівель використовуються сучасні матеріали при цьому втрачається неповторна архітектура післявоєнного часу).
Як люди зберігають відомості про минуле? (Люди створюють пам'ятники, які увічнюють історичні події, героїв).
Назвіть групи історичних джерел. (Письмові, речові, усні).
З якою метою створюються архіви, музеї, бібліотеки? (Вони створюються для зберігання, вивчення і використання історичних джерел).
Які музеї, розташовані в Г. Волгограді, ти знаєш? (Музей оборони Царицина, Музей-панорама Сталінградська битва, краєзнавчий музей).

Розробка заняття №5.2

ПІБ викладача:Ігнатенко Катерина Миколаївна.

предмет:історія.

клас: 5.

Тип заняття:вивчення нового матеріалу.

Тема заняття:Джерела знань про минуле. (1 година).

Мета заняття:сформувати уявлення про порядок в історичній науці на прикладі поділу історичних джерел на групи.

Завдання заняття:

освітні:розкрити для учнів нові для них поняття, такі як історичне джерело, речові, усні, письмові історичні джерела, пам'ятник, документ.

розвиваючі:розвинути вміння класифікувати інформацію, давати опис історичних джерел.

виховні:виховувати повагу до традицій народу.

Структура заняття:

етапи заняття

Основні інформаційні одиниці

діяльність учителя

діяльність учнів

організаційний

1. Створення робочої атмосфери.

2. Перевірка відвідуваності.

Перевірка д \ з

Точкові питання:

1. Що вивчає історія?

2. На які питання відповідає історія?

3. Наведіть приклад історичного факту?

4. Хто такий Геродот?

Учні відповідають на питання.

Мотивація, актуалізація знань

історична пам'ять

1 слайд

Звернення до цитати Дмитра Сергійовича Лихачова, робота з нею:

2. Чому охорона пам'яті - це наш з вами моральний борг?

3. Де може зберігатися пам'ять?

Учні відповідають на питання:

1. пам'ять- це дух минулого, укладений в предметах і явищах.

2. Історична пам'ять допомагає людині усвідомити своє «я» в історії свого народу і людства в цілому.

3. У текстах, предметах, переказах.

цілепокладання

Як ви думаєте, про що ми сьогодні з вами будемо говорити?

2 слайд

Про предметах і явищах, що містять в собі історичну пам'ять.

Запис в зошит теми заняття:

Джерела знань про минуле.

Вивчення нового матеріалу

Історичний джерело,

Усні, письмові та речові історичні джерела, Пам'ятник, Документ

1. Як гинуть пам'ятки старовини.

3 слайд

Десятинна церква- приклад руйнування історичних джерел через людської діяльності.

4 слайд

Фаросский маяк- приклад руйнування історичних джерел через природних катаклізмів.

Наведіть приклади руйнування історичних джерел?

2. Історичні джерела.

Що таке джерело?

Які значення цього слова ви знаєте?

Що ми можемо назвати історичним джерелом?

5 слайд

3. Групи джерел.

6 слайд

Порожня таблиця.

7 слайд

Таблиця із заповненими колонками для перевірки роботи учнів.

8 слайд

Залишилося розібрати ще два поняття:

Пам'ятник і документ.

9 слайд (з прикладами)

Що з зображеного на слайді є пам'ятником, а що документом?

Яке ще значення має слово документ?

Які документи у вас є?

наслідки Великої вітчизняної війни, Виверження вулкана Везувій.

джерело- місце, де щось з'являється, починає своє поширення.

Джерело води, джерело інформації.

історичний джерело- все, що колись було створено людьми; завдяки історичним джерелам ми можемо вивчати минуле людського суспільства.

Учні переписують в зошит визначення поняття.

Парна робота.Учні працюють в парах: розподіляють історичні джерела по колонках таблиці. Після цього три людини з різних пар представляє свою колонку і пояснюють, чому характеризуються джерела даної групи.

Правильна таблиця повинна бути у кожного в зошиті.

Учні переписують в зошит визначення.

Пам'ятник архітектури: Собор Олександра Невського

документ: Стара фотографія міста.

документ- свідоцтво, яке вказує на будь-якої факт.

Довідка зі школи, яка свідчить, що ви тут вчитеся.

закріплення

Точкові питання:

1. Що таке історичне джерело?

2. Наведіть приклади усних, письмових і речових історичних джерел.

3. Назвіть пам'ятник літератури.

4. До якої групи історичних джерел відноситься документальний фільм?

Учні відповідають на питання.

Підсумки заняття, рефлексія

Підсумки заняття необхідно підвести, повернувшись до мети заняття:

1. Навіщо потрібні історичні джерела?

2. Навіщо історичні джерела ділити на групи?

10 слайд

Рефлексивний екран.

Опитати точково тих, хто на уроці ні разу не проявив себе.

Учні відповідають на питання, тим самим підводячи підсумок заняття.

Учні записують в зошит:

Плюс: що на занятті сподобалось,

Мінус: що на занятті не сподобалося,

Цікавий факт: То, що вперше дізнався.

Домашнє завдання

Музей, Бібліотека

11 слайд

Домашнє завдання:

необхідно самостійно заповнити таблицю «Архіви, музеї, бібліотеки».

Учні записують домашнє завдання.

Схема зошити:

Джерела знань про минуле

історичний джерело-предмет, створений людьми і несе в собі відомості про минуле людського суспільства.

історичні джерела

речові

письмові

приказки

прислів'я

прикраси

Літописи

Щоденники

Записи на папірусі

Записи, видовбані на камені

документ-Історичний джерело, що містить текст, зображення або звук.

пам'ятник- історичне джерело, що дійшов до наших днів.

клас: 5

предмет:Історія стародавнього світу

учитель: Історії та суспільствознавства

Сергєєва Саргилана Олексіївна

Тема уроку: «Що вивчає історія»

Мета уроку:

    Предметна- навчаються зможуть дати визначення історії, як науки, зможуть перерахувати історичні джерела, зможуть дати характеристику допоміжних історичних дисциплін;

    Пізнавальна- навчаються зможуть порівнювати види джерел, і назвати відмінні особливостікожного;

    регулятивна- навчаються зможуть приймати рішення в проблемній ситуації, оцінювати свою діяльність на уроці

    комунікативна- навчаються зможуть викладати свою думку, вчитися домовлятися і приходити до спільного рішенняу спільній діяльності, працюючи в парах.

    особистісні- обучающіесясмогут висловити свою думку про роль історії в житті людей, про роль наук-помічниць.

Тип уроку:урок засвоєння нових знань.

цілі:

діяльнісна:

    Формування в учнів здібностей до рефлексії корекційно-контрольного типу і реалізації корекційної форми (фіксування власних труднощів в діяльності, виявлення їх причин, побудова і реалізація проекту виходу зі скрути).

    Закріплення і при необхідності корекція вивчених способів дій - понять, алгоритмів.

освітня:

    Визначити значення історичного минулого для сучасності;

    використовуючи знання учнів підвести їх до відповіді на проблемне питання, яке виражений в темі уроку.

розвиваюча:

    продовжувати розвиток мови через відповіді на питання;

    продовжувати розвиток текстових умінь і навичок

    здійснювати індивідуальний і диференційований підхід (творчі завдання);

    розвивати мислення: вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки; розвивати картографічні вміння та навички.

Виховна:

    виховувати любов до Батьківщини;

    почуття гордості за її минуле, сьогодення і майбутнє

    розвиток пізнавального інтересу до предмета;

    з метою естетичного розвитку виховати в учнів почуття прекрасного.

Завдання: в результаті вивчення теми учні повинні вміти:

    давати визначення поняттям історія, геральдика, історичні джерела, країна, гімн, прапор;

    наводити приклади речових, письмових та усних джерел;

    вміти співвідносити дату і вік;

    знати і називати допоміжні історичні дисципліни;

    сформувати вміння заповнювати таблицю;

    визначати і пояснювати своє ставлення до подій, що вивчається періоду;

    вирішувати навчально-життєві завдання з позиції людини XXIв.

Форми роботи учнів: групові, індивідуальні, письмові, усні, парні.

Необхідне технічне обладнання: комп'ютер, проектор, презентація.

План уроку:

I. Організаційний момент.

II. Вивчення нового матеріалу:

1. Що таке історія.

2. Історичні джерела.

3. Помічниці історії.

4. Хронологія

5. Про що розповість історична карта.

6. Закріплення.

7. Домашнє завдання

Хід уроку:

1. Створення проблемною ситуацією

Хід уроку:

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація знань.

1. Що ви бачите на слайдах? Назвіть ті, які вам відомі.

Легендарний співак Баян, що розповідає про давно минулі часи, наші предки слов'яни, що зустрічають заморських купців. На полотні ВасіліяІвановіча Сурикова відображений російський полководець Суворов, який здійснює зі своїми солдатами героїчний перехід через високі гори Альпи, це картина Олександра Павловича Бубнова «Ранок на Куликовому полі». У центрі розташована фотографія ракети, що символізує освоєння нашою країною космічного простору.

2. Поясніть, що об'єднує картини (картини минулого нашої Батьківщини)

3. Як ви думаєте, про що ми з вами сьогодні будемо говорити на уроці? Про науку історії

4. Що нам допоможе в роботі? Підручник,

2. Формування проблеми. (Записується на дошці)

Сьогодні ми з вами поговоримо про історію. Це дуже цікавий, захоплюючий предмет. Ми будемо подорожувати в часі. Сьогодні ми будемо істориками.

Що ж таке історія? Навіщо потрібна історія?

Слово «історія» має багато значень. Ми часто говоримо: «Я розповім Вам цікаву історію ...» або «Зі мною трапилася цікава історія ...»

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Що таке історія.

- Навіщо потрібна історія?

- Які у вас є припущення, версії вирішення проблеми?

під навчальної проблемоюзаписує ключові слова, виділені самими авторами версій:

1) дізнатися про минуле;

2) зрозуміти, чому це відбувалося саме так;

- За допомогою словника поясніть, що означає слово «історія».

1) Робота зі словником.

Поняття «історія» має кілька тлумачень - подія; розповідь про те, що сталося (оповідання); наука.

Ось як визначає історію енциклопедичний словникІСТОРІЯ(Від грец. Historia - розповідь про минуле, про дізнався),

1) процес розвитку природи і суспільства.

2) комплекс суспільних наук(Історична наука), що вивчають минуле людства у всій його конкретності і різноманітті. Досліджуються факти, події і процеси на базі історичних джерел, якими займаються джерелознавство та ряд допоміжних історичних дисциплін.

З'ясовують два значення слова:

1) історія - процес розвиткулюдського суспільства;

2) історія - наука,яка допомагає відновити минуле людства;

Отже, історія - це наука, яка вивчає минуле людей. Вчорашній день - це вже ІСТОРІЯ.

2) Робота з історичним джерелом.

Прочитайте текст. Дайте відповідь на питання і перекажіть його.

ІСТОРІЯ ЯК НАУКА

Історія - це наука про появу і розвиток людського суспільства! Людина існує на Землі близько двох мільйонів років. Людське суспільство розвивається і змінюється. Процес розвитку людського суспільства має свої закони, а історія вивчає і пояснює ці закони. Історія розповідає нам, як жили люди багато тисяч років тому. Ця наука відіграє велику роль у вивченні життя суспільства і культури народу.

Дайте відповідь на питання.

1. Що таке історія як наука? Історія - це наука про появу і розвиток людського суспільства!

2. Що вивчає історія? Історія розповідає нам, як жили люди багато тисяч років тому.

3. Чому ця наука відіграє важливу роль в житті суспільства? Процес розвитку людського суспільства має свої закони, а історія вивчає і пояснює ці закони.

Хлопці, основні знання з історії ви отримуєте з шкільного підручника.

А де ще можна дізнатися про минуле?

Я вам допоможу, подивіться таблицю і прочитайте, де ви ще зможете отримати знання з історії. - Але є проблема, все визначення термінів перемішалися.

Хлопці, спробуйте співвіднести правильно визначення кожного терміна.

гіпотези:

1. Архів

2. Бібліотека

3. Музей

1. Архів

Б. Місце, зберігання справжніх писемних пам'яток минулого

2. Бібліотека

В. Місце, де зібрані і зберігаються книги для того, щоб їх читали

3. Музей

А. Місце, де зберігаються, вивчаються, демонструються відвідувачам пам'ятники минулого (одяг, озброєння, картини)

2. Історичні джерела

Звідки історики дізнаються про минуле? Адже його немає, воно пройшло, зникло! Зникло, але не безслідно, а залишивши СЛІДИ.

Слідами ми звикли називати відбитки ніг або лап. Історики ж називають слідами все, що залишилося від минулого, що може нам розповісти про минуле.

- проаналізуйте текст «Історичні джерела», використовуючи такі значки.

Те, що я знав

Не зрозуміло, викликає сумнів

Хочу знати

«Історичні джерела»

Історія - це серйозна, комплексна наука, яка вивчає минуле різних країні міст, життя великих людей різних віків. Щоб відрізняти легенди від реальних історичних фактів, історики використовують спеціальні джерела. Що таке історичне джерело, знають всі школярі, які вчать історію. Це - одне з головних понять в науці, адже саме з вивчення історичних джерел починається дослідження того чи іншого історичного факту. Історичний джерело - це предмет або документ, який відноситься до певної епохи. Цей предмет є своєрідною свідком якоїсь події. Саме з цих показань починається аналіз того чи іншої історичної події, складаються уявлення про причини дій того чи іншого історичного діяча.

Історичні джерела - будь-які сліди людської діяльності, випадково або свідомо залишені на землі. Це весь комплекс документів і предметів матеріальної культури, безпосередньо відбили історичний процес і окремі факти і події, на підставі яких відтворюється уявлення про ту чи іншу історичну епоху, висуваються гіпотези про причини або наслідки тих чи інших історичних подій. Історичні джерела вельми різноманітні. Всю сукупність історичних джерел в сучасній історичній науці прийнято ділити на наступні групи:

1. Письмові джерела - це всілякі твори, в тому числі літературні творидосліджуваної епохи, що дійшли до нас написи самого різного змісту;

2. усні;

3. Речові джерела - це різні пам'ятники матеріальної культури (залишки будівель, знаряддя праці та зброя, предмети побуту, монети і т. П.);

4. Етнографічні джерела - це звичаї, обряди, вірування і т.д.,

5. лінгвістичні джерела- це дані мови (лексика, граматичний лад і т. Д.);

6. Фольклорні джерела - це пам'ятки усної народної творчості(Оповіді, пісні, байки, прислів'я і т. Д.), Які дійшли до нас завдяки тому, що згодом були записані;

7. кіно - фотодокументи;

8. фонодокументи - звукові записи.

Наприклад, в печері, яка була притулком стародавніх людей, були виявлені наскальні малюнки. Печерні люди зобразили на стіні сцену полювання, де кілька чоловіків намагаються застрелити з лука бика, а решта жителів кидають в тварини списи. Такий малюнок відразу дає історикам кілька реалістичних висновків. По-перше, вже в ті роки жителі печери полювали, по-друге, їх цікавила саме велика здобич, а раз тварина вони вбивали разом, значить їх розумовий розвитоквже тоді було на високому рівні. Крім того, вони вже вміли робити примітивну зброю.

історичні джерела - це все те, що може розповісти нам про минуле людей.

Навіть дитячі лічилки і приказки можуть бути слідами минулого. «Дощик, дощик пущі, дам тобі я гущі»! - кричать діти під час дощу і навіть не підозрюють, що це древнє обіцянку подарунка богу дощу. Воно залишилося від тих часів, коли наші предки вірили в таких богів.

2) Робота з історичним джерелом за варіантами.

1 варіант.Істочнік № 1.

«У смітнику стародавнього селища археологи знайшли багато кісток. Велика частина належала диким звірам і птахам, набагато менше було кісток домашніх тварин: собак, свиней, кіз; коров'ячих кісток - жодної. Мозкові кістки, в тому числі і собачі, роздроблені гострим камінням. Серед сміття знайдено багато черепків глиняного посуду ».

Зробіть висновки з цих знахідок:

1. Які заняття були знайомі жителям селища?

2. Що було розвинене більше - скотарство або полювання?

3. Які тварини були вже приручені

2 варіант.Істочнік №2.

Уявіть собі, що в горах ви бачите висічену на скелі напис:

«Я, цар великий, цар могутній, цар царів, відправився походом в сусідню країну. Вороже військо я розгромив, шість тисяч воїнів вбив, двадцять міст спалив, сто тисяч чоловіків і жінок взяв в полон, коней, верблюдів, овець без ліку викрав. Хто цей напис знищить, нехай покарають того грізні боги ».

Про що розповість вченим цей письмовий джерело?

3) Практична работа.Фізмінутка.

Розподіліть джерела на речові і письмові.

Якщо називається джерело письмовий встає перший варіант.

Якщо називається джерело речовинний встає другий варіант.

1. грамоти 2. зброю 3. монети 4. одяг. 5. взуття 6. документи 7. знаряддя праці 8. домашнє начиння 9. щоденники 10. билини 11. медалі 12. спогади.

Письмові: 1,6,9,10,12.

1. грамоти

6. документи

9. щоденники

10. билини

12. спогади

Речові: 2,3,4,5,7,8,11.

4. одяг.

7. знаряддя праці

8. домашнє начиння

11. медалі

5) Творче завдання:

яку історичну інформаціюможна почерпнути з російських казок?

Труднощі «прочитання» джерел: знайти, зрозуміти, зберегти.

3. Помічниці історії.

Вивчаючи джерела, вчені по крупицях відновлюють минуле. Часом ця робота схожа на головоломку, невідомі букви, мова, матеріал, а вченим необхідно зібрати воєдино всю інформацію.

Хлопці, подивіться на екран, що ви бачите ??? (Стіл)

Давайте уявимо, що кришка у столу це історія, а ніжки - це її помічники. А давайте приберемо біля столу ніжки, він буде столом?

Значить і історія, не існуватиме як наука, якщо у неї не буде помічників. А допомога історії надають, такі науки.

1) Робота зі словником. Ознайомтеся з допоміжними історичними дисциплінами.

- які з них вам відомі?

Перерахуйте науки - помічниці історії

1. –археологія 2. –палеографія 3. –ономастика 4. –геральдика 5. –сфрагістика 6. –нумізматика 7. –генеалогія 8. –метрологія

1. –археологія - історична дисципліна, що вивчає за речовими джерелами історичне минуле людства

2. –палеографія - допоміжна історична дисципліна (спеціальна історико - філологічна дисципліна), що вивчає історію письма, закономірності розвитку його графічних форм, а також пам'ятники стародавньої писемності в цілях їх прочитання, визначення автора, часу і місця створення.

3. – ономастика - наука, що вивчає власні імена всіх типів і їх проісхожденіе.4. -5. -

4. – геральдика - спеціальна історична дисципліна, що займається вивченням гербів, а також традиція і практика їх використання.

5. – сфрагістика - допоміжна історична дисципліна, що вивчає друку (матриці) і їх відбитки на різних матеріалах.

6. – нумізматика - допоміжна історична дисципліна, що вивчає історію монетної чеканки і грошового обігу.

7. – генеалогія - допоміжна історична дисципліна, займається вивченням споріднених взаімосвязейлюдей, історією пологів, походженням окремих осіб, встановленням родинних зв'язків, складанням покоління розписів і генеалогічних древ.

8. – метрологія - наука про вимірювання, методи і засоби забезпечення їх єдності та способи досягнення необхідної точності.

2) Бліц - турнір

Я пропоную вам Бліц - турнір, визначити, яка наука вивчає предмети, які я вам буду показувати.

    Лист старовинної книги - палеографія.

    Медаль - фалеристика.

    Герб - геральдика.

    Монета - нумізматика.

    Друк - сфрагістика

    Родовідне древо - генеалогія.

    Прапор - флаговеденіе

Вексилологія - історична дисципліна, що займається вивченням прапорів і прапорів. Вона споріднена геральдиці. Дійсно багато рис об'єднують прапори з гербами, дуже часто прапори були лише одним із способів передачі гербового зображення. Але все ж не слід ототожнювати герби і прапори. Вони, хоча і «ягоди одного поля», але відмінностей в їх історії предостатньо.

    Совок - археологія

    Гиря - метрологія

4. Хронологія - наукао часу.

Люди в усі часи цінували час, вчилися правильно його вважати, берегти. Для історії це особливо важливо. Без знання дат не може бути знання історії. Я належить виконати про завдання на знання хронології. Згадаймо державні свята РФ.

1. Робота в парах, взаимопроверка.

Державні свята Росії. Співвіднести свята і їх дати.

    Новий рік;

    Свято весни і праці;

    День захисника Вітчизни;

    Різдво Христове;

    День Перемоги;

    День народної єдності;

    День Незалежності Росії;

    Міжнародний жіночий день.

2. Самостійна роботав зошитах, у дошки.

Напиши століття римськими цифрами.

5. Про що розповість історична карта

«Моря є - плавати не можна,

Дороги є - їхати не можна,

Земля є - орати нельзя.Что це? »

Правильно - це історична карта.

Добре знати історію, зримо представляти події нам і допомагає історична карта.

- які держави Стародавнього світу ви вивчали?

- я пропоную порівняти римське держава в різні періоди його існування.

Римська республіка в 4 - 3 ст. до н.е.


Яку відповідь на основне питання уроку ми можемо дати? Чиї версії підтвердилися?

IVЗакріплення.

«Історія - це минуле людства і наука про минуле людства»

Передбачуваний висновок з проблеми:

Історія потрібна для того, щоб зрозуміти минуле і розібратися в цьому, і в цьому нам допомагають історичні знання.

ЗАСТОСОВУЄМО НОВІ зананія

1) робота в групах

Як ти думаєш, ми, люди XXI століття, повинні пам'ятати про те, що було в минулому? Сформулюй свою позицію і аргументуй (поясни) її. Свою відповідь запиши.

Я вважаю що _____________

_________________________

Аргумент (и)

Тому що _______________

_________________________

_________________________

_________________________

Ігровий прийом:

Учні по черзі (або за бажанням) повинні висловити свою думку про історію, почавши його зі слів «Світ історії - це ...». Виграє той, чиє судження сподобається більшій кількості однокласників.

V. Урок хочеться закінчити словами давньоримського оратора Цицерона: «Не знати історії - значить завжди бути дитиною».

Давайте вивчати історію, щоб стати дорослими! ВПЕРЕД! В СВІТ ІСТОРІЇ!

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...