Конспект заняття з навчання грамоти у старшій. Знайомство зі словом та пропозицією

Ольга Полуектова
Конспект заняття з навчання грамоті старшій групі«Слово на долоні»

МЕТА: Закріплення пройденого.

ЗАВДАННЯ:

1. Освітні.

Закріпити вміння називати слова на задану тему;

Закріпити вміння використовувати в мові прийменники і вигадувати з ними слова;

Збагачувати словник дітей;

Закріпити вміння проводити звуковий аналіз слова;

Продовжувати вчити дітей вичленювати словесний наголос, визначати його місце в слові;

Закріплювати знання про склад, як частини слова;

Продовжувати вчити працювати у зошитах у вузьку лінійку.

2. Розвиваючі.

Розвивати мислення, мовлення, увага;

Розвивати пам'ять;

Розвивати дрібну моторикурук.

3. Виховні.

Виховувати любов до рідної мови;

Виховувати культуру спілкування, акуратність.

МЕТОДИЧНІ ПРИЙОМИ:

Гра « Слово на долоні» ;

Гра «Розбери слово» ;

Пальчикова гімнастика

Гра «Дорисуй»

МАТЕРІАЛ:

Повітряна куля;

Картинка – гуси;

Будиночки- слова, круги-звуки, смужки-наголос;

Зошити, олівці.

СЛОВНИК: повітряний, невагомий, пустотливий, звуки, голосні, тверді приголосні, м'які приголосні, наголос, ударний звук, ненаголошений звук, склади, широкий рядок, вузький рядок.

ІНТЕГРАЦІЯ:

1. Освітня область «Здоров'я»- правильна посадка за столом; одяг.

2. Освітня область « Фізична культура» - фізкультхвилинка та пальчикова гімнастика.

3. Освітня область «Соціалізація»- Виконують дії в колективі, вміють радитися один з одним, прислухатися до думки іншого.

4. Освітня область «Праця»- виконують різні дії щодо догляду за своїм робочим місцем.

5. Освітня область «Безпека»

6. Освітня область «Комунікація»- Участь у розмові, оцінка відповідей однолітків.

7. Освітня область «Художня творчість»- Малювання в зошитах.

ХІД ЗАНЯТТЯ.

I. Організаційний момент.

Гра « Слово на долоні» .

Вихователь: Хлопці, ви вже знаєте, що всі предмети, які нас оточують, ми називаємо … (словами) .

Я знайду слова скрізь

І на небі, і у воді,

На підлозі, на стелі,

На носі та на руці.

Ви не чули такого?

Не біда! Граємо в слово!

Давайте пошукаємо словау лісі і складемо їх у кошик.

(Вихованець пропонує кошик дітям, вони «складають»- називають слова, які зустрічаються у лісі.)

ІІ. Основна частина.

1. Словесніігри на розвиток мови

Вихователь: Словаі справді можна знайти скрізь. Недарма у народі народилася така загадка: «Не лід, а до всього човгає». Що це? (слово) . Як ви думаєте, у нашій групіможна знайти такий предмет, який не називається?

Усьому назва дана:

І звірові, і предмету.

Речів навколо повним-повно,

А безіменних нема.

Допоможіть мені назвати різні слова. (Діти по черзі читають рядки з вірша «Які бувають слова» ).

Є солодке слово – цукерка,

Є швидке слово – ракета,

Є кисле слово – лимон,

Є слово з віконцем – вагон,

Є слово колюче - їжачок,

Є слово промокло - дощ,

Є слово вперте - мета,

Є слово колюче - ялина,

Є книжкове слово – сторінка,

Є слово лісове – синиця,

Є слово пухнасте – сніг,

Є слово веселе – сміх.

Вихователь: А зараз, закрийте очі, і перед вами з'явиться предмет, якого в нашій групі немає(дістає повітряна куля) . Він який? (Повітряний, блакитний, легкий, невагомий, великий, прозорий).

Які слова можуть летіти, як ця кулька, стрибати, світити?

Дитина бере кульку:

Куля повітряна, пустотлива,

Неслухняний і непокірливий

Разом із вітром втік,

А куди – нам не сказав.

Вихователь вказує, що треба зробити, дитина виконує дії: куля опустилася на стіл, на стілець, під стіл, під шафу. Вішає кулю на гвоздику.

Вихователь: Куди опускалася куля? Назвіть свої слова з маленькими словами на та під.

2. Звуковий аналіз слова, постановка наголосу.

(Діти сідають за столи.)

Вихователь: ми називали багато слів, але в нас у гостях лише одне. Вгадайте, яке:

Перед ними синій ставок.

Добре їм буде тут.

Прямо з ходу лізуть у воду,

Лізуть у воду – і пливуть. (гуси)

Правильно, ми розбиратимемо слово«гуси». Із чого воно складається? (Зі звуків). Згадаймо, які бувають звуки (голосні та приголосні, приголосні тверді та м'які, яким кольором вони позначаються? (голосні – червоним, тверді приголосні – синім, м'які приголосні – зеленим.) Скільки звуків живуть у цьому будиночку- слові? (чотири звуки)

Біля дошки 4-ро дітей проводять звуковий аналіз. слова:

1-а дитина: Перший звук у цьому слові«г». він твердий приголосний. Закриваємо віконце синьою шторкою.

Друга дитина: Другий звук у цьому слові –«у». він голосний. Закриваю друге вікно червоною шторкою.

третя дитина: Третій звук у цьому слові -«сь». Він м'який приголосний. Закриваю третє вікно зеленою шторкою.

4-а дитина: Четвертий звук у цьому слові –«і». Він голосний. Закриваю останнє віконце червоною шторкою.

Вихователь: Назвіть голосні звуки в слові«гуси». Скільки складів у цьому слові? Які? Знайдіть ударний склад, скажіть слово з наголосом. Назвіть ударний голосний звук. Як назвемо інший голосний звук? (ненаголошений)

(Читання слова з наголосом, перестановка наголосу. Вибір правильної вимови).

3. Фізкультхвилинка.

Веселий каблучок.

Ми взялися за ручки,

Навколо весело пройшлися.

Веселий каблучок

Вибиває: чок та чок. (Повторювати після кожного куплету).

Ех, у присядку веселіше

Ми потанцюємо все дружніше.

Ай та пальчики у нас

Також усі пустилися в танець.

Ось біжить, біжить уперед

Наш веселий хоровод.

Ох, втомилися ми танцювати,

Краще сядемо відпочивати.

Каблучок мій, каблучок,

Не стукай ти чок та чок!

Діти поділяються на дві команди. Перед кожною командою виставляють у лінійку кубики, по 8 кубиків, від кубика до кубика – крок дитини.

Вихователь: У цій грі вам потрібні будуть довгі-довгі слова – у кого слово виявиться довшим, Той швидше дійде до кінця доріжки, той і переміг.

(Діти по черзі називають слова з 2, 3 і більше складів і крокують від кубика до кубика. Після гри вони сідають за столи.

5. Пальчикова гімнастика.

Мізинчик.

Наш мізинчик вранці встав,

Безіменного підняв.

Середній пальчик потягнувся,

Вказівний прокинувся.

Повинен і великий вставати

Братів у садок проводжати.

Щітки руки стиснути в кулачок. По черзі розгинати пальці, починаючи з мізинця. З останньою фразою великим пальцем і мізинцем торкатися один одного.

6. Робота у зошити у вузьку лінійку.

Обвести по контуру і продовжити малювати повітряні кульки – овал у широкому рядку та похила паличка у вузькому рядку – мотузочка.

ІІІ. Підсумок заняття.

Чи сподобалося вам грати зі мною сьогодні?

Що найбільше сподобалося?

Яке завдання було найскладнішим (легким)?

Хто, на вашу думку, сьогодні відповідав найкраще?

А як ти оцінюєш свої відповіді?

муніципальне автономне дошкільне освітня установа «Яйський дитячий садок«Кораблик»

РФ, 652100, Кемеровська областьЯйський район, с.м.т. Яя, вул. Ленінградська,4

Контрольно-перевірочна НОД із навчання грамоті у старшій групі «Райдуга»

Підготувала: Табунова О.В.

Т.г.т. Яя

2015-2016рр.

«Завдання від гнома Грамотея»

Ціль: Закріпити вміння дітей називати слова із заданим звуком, ділити на склади двоскладові та трискладові слова, інтонаційно виділяти звук у слові, складати речення з двох слів, називати перше та друге слово у реченні, проводити звуковий аналіз слів, розрізняти голосні, тверді та м'які, дзвінкі і глухі приголосні звуки.

Хід заняття:

Організаційний момент:Стоячи в колі, назвати сусіда ласкаво, простягнути руки вперед і, як «сонячні промінчики» з'єднати їх у центрі кола. Тихо так постояти, намагаючись відчути себе сонячним промінцем.

Вихователь: Хлопці! Скажіть, будь ласка, що ми зараз чуємо? (Шум за вікном, цокання годинника і т.п.). А як це все можна назвати одним словом? (Звуки). Правильно – звуки.

(лунає гуркіт грому).

Вихователь: Ой, діти, а що це за звуки такі? (Діти припускають, що це може бути).

Вихователь звертає увагу дітей на гостя – гнома Грамотея і чарівну скриньку.

Гном: «Дорогі діти старшої групи!

Я – гном Грамотей із країни АБВГДейки! До мене дійшли відомості, що ви дуже цікаві хлопці і любите займатися. Я прийшов до вас у гості з чарівною скринькою, в якій лежить для вас подарунок. Але скринька чарівна, з сімома замками. До кожного замку є власний ключ. Знайти ключі нескладно, треба лише вгадати, де вони лежать. Мої помічники сховали ключі у вас у групі. Відгадайте мої загадки та дізнаєтесь, де шукати ключі. Прикладіть ключі до замків і скриньку відкриється! Щоправда, є ще один секрет! Але про це ви дізнаєтесь пізніше. Бажаю успіху!

Вихователь: Ось це так! Ну, що, цікаво дізнатися, що знаходиться в скриньці? Шукатимемо ключі?

(Відповіді дітей)

Вихователь: Але перш ніж почати виконувати завдання гнома Грамотея, давайте розімнемо язичок, щоб говорити чітко, правильно і красиво.

  1. Артикуляційна гімнастика.

«У дудку дуємо ду-ду-ду,

Язичок зігнемо в дугу,

Язичок заліз за щічки

І повернувся до колишньої точки.

Покусаємо язичок,

Тут же зробимо клацання.

Наш веселий язичок

Зробив усі рухи

І тепер ми готові

Рушити в бій».

А ось і загадки, які приготував нам гном Грамотів. Шукаємо перший ключ. Він знаходиться там, про що йдеться у загадці:

Пише він, коли диктують,

Він і креслить, і малює,

А сьогодні ввечері

Він розфарбує наш альбом.

Діти: Це олівець! Потрібно шукати ключ там, де у нас лежать олівці!

Вихователь: Правильно! І наступне завдання вам треба виконати з олівцем та зошитом.

Вихователь: А ключ-то непростий! На ньому завдання. Ось про який секрет говорив гном Грамотів! Впораємося з цим завданням – один замок відкриємо!

Завдання №1.

Вихователь: Помічники гнома Грамотея принесли вам загадку

«Крокує красуня,

Легко землі стосується,

Йде на поле. На річку

І за сніжком, і за квіткою».

Діти: Весна

Після того, як діти відгадали загадку, вихователь виставляє перед ними демонстраційну картину «Весна». Перш ніж розпочати виконання завдання, давайте згадаємо з чого складаються пропозиції? (Відповіді дітей). Правильно, речення складаються зі слів. А з чого складаються слова? (Відповіді дітей). Правильно, слова складаються із звуків. А які звуки ми знаємо? (Голосні та приголосні). А на які дві групи діляться приголосні звуки? (На тверді та м'які). Яким кольором ми позначаємо тверді та м'які звуки? (синім та зеленим). Молодці хлопці, тепер можна приступати до виконання завдання.

Яка пора року зображена на картині?

Складіть по картині короткі речення

(На прикладі однієї з пропозицій порахувати, скільки слів у реченні та записати схему на дошці). А навесні люди отримують сік із беріз – березовий.

Розібрати за складом слово сік.

Вихователь: Молодці впоралися із завданням. Ось вам перший ключ!

(Вихованець «вставляє» ключ у перший замок)

Вихователь: Ось ще одна загадка від гнома Грамотея:

Подивіться, будинок стоїть,

До країв налити водою,

Без віконець, але не похмурий,

З чотирьох боків прозорий.

У цьому будиночку мешканці –

Усі вмілі плавці.

(Акваріум)

(Діти дістають ключ, він знаходиться біля акваріума)

Завдання №2.

Вихователь: Ось і друге завдання з ключем: «Качка з куркою прийшли для того, щоб ми вирішили їхню суперечку – чия назва довша. Діти. Як визначити, яке слово довше: качка чи курка? (Порахувати склади).

Діти складами вимовляють слова: «ут-ка», «ку-ри-ца», вважають склади, порівнюють і роблять висновок.

Вихователь: Молодці впоралися з третім завданням. Ось, тримайте ключик! У нас вже три замки відчинені! Важко? Втомилися? Ви дуже старалися! Давайте тепер відпочинемо. Вгадайте, а хто і в якій казці теж шукав ключик, тільки не простий, а золотий?

Діти: Буратіно! У казці "Золотий ключик".

Фізхвилинка:

Буратіно потягнувся, Руки убік розвів,

Раз – нахилився, Ключик так і не знайшов.

Два – нахилився, Щоб ключик нам дістати,

Три – нахилився. Треба на шкарпетки встати.

(Діти декламують вірш. Виконують рухи)

Вихователь: Слухайте наступну підказку, де шукати ключ:

Не кущ, а з листочками,

Не людина, а розмовляє,

Не сорочка, а пошита.

Діти: Книжка! Ключ шукатимемо там, де у нас у групі книги!

(Знаходять другий ключ, виконують друге завдання./

Завдання №3.

Вихователь: А завдання таке: треба знайти місце, де є звук. А де може бути звук у слові?

Діти: (На початку, середині та наприкінці слова)

Вихователь показує малюнки, а діти на місцях визначають позицію звуку у слові.

(По закінченні виконання завдання діти «вставляють» у скриньку другий ключ)

Вихователь : Ну, а щоб нам знайти четвертий ключик, відгадаємо ще одну загадку:

Завдання №4.

Є в кімнаті портрет,

У всьому на вас схожий.

Засмійтеся - і у відповідь

Він засміється теж.

Діти: Це дзеркало! Потрібно шукати там, де дзеркало!

(Вихованець виймає ключ із дзеркала)

Потрібно закінчити пропозицію словом, що починається на звук «з».

1. У зоопарку пофарбували (огорожу).

2. По полю бігав боягузливий (заєць).

3. На ворота повісили (замок).

4. У Зіни білі (зуби).

5. Зоя розкрила гарний (парасолька).

6. Мама повісила на вікна нові (фіранки).

(Діти справляються із завданням, «відкривають» ключем четвертий замок).

Вихователь: А п'ятий ключ шукатимемо ось де:

Що за диво – цегла

Я у подарунок отримав.

Що складу з них – зламаю,

Все спочатку починаю.

(Діти відгадують: Будівельна цегла. Знаходять ключ.)

Завдання №5.

Вихователь: Ось він, ключик, а на ньому наступне завдання – гра!

Дидактична гра «Скажи з числами 1,2,5» (використовуються картки із зображенням предметів).

Наприклад: одна ворона, дві ворони, п'ять ворон.

(Діти виконують завдання, отримують ключ, відкривають п'ятий замок).

Вихователь: Ось і шостий ключ нам треба знайти. Ну, а де його шукати, постарайтеся вгадати:

Б'ють його, а він не плаче,

Тільки вище, вище скаче!

Діти: Це м'яч! А м'ячі у нас у спортивному куточку.(Знаходять ключ)

Завдання №6.

Вихователь: Слухайте, шосте завдання!

До нас у групу прилетіли птахи, а які відгадайте:

Маленький співак лісовий, найкраще співає навесні (соловей)

Цей птах ніколи для пташенят не в'є гнізда (зозуля)

Ми в шпаківні живемо, пісні дзвінкі співаємо (шпаки)

Під дахом я ліплю гніздо з грудок глини. Для пташенят потолок на дно пухову перину (ластівка)

Хто стежками йде швидкими кроками, довгим хвостиком трясе, здогадайтеся самі (трясогузка)

Чорний, моторний, кричить: «Крак!» Черв'якам-ворог! (грак)

У солов'я дзвінкий голос - він дзвінкоголосий, у грака чорні крила - він чорнокрилий, у ластівки біла грудка - вона білогруда, у трясогузки тонкий хвіст - вона тонкохвоста, у шпаку жовтий дзьоб - він жовтоклювий, у зозулі голосний голос.

Після виконання завдання діти одержують шостий ключ, «вставляють» у замок.

Вихователь: Діти, а сьомий ключ знаходиться ось де.

Там творимо ми і малюємо,

Ліпимо клеїмо і малюємо!

Діти: Це ізостудія!

Вихователь: Правильно дітки!

Давайте пройдемо в студію і дізнаємося наступне завдання.

(Діти з вихователем проходять в студію і виконують завдання).

Хлопці, скажіть, вам сподобалося виконувати завдання гнома Грамотея? Що найбільше сподобалося? З виконанням якого завдання у вас виникли проблеми?

Ви всі молодці! З вашою допомогою можна відкривати будь-які замки! І, як кажуть у народі: «Сова – розумна голова». Ось таких сов гном Грамотей хоче подарувати вам на згадку, тому що ви дійсно гідні такої нагороди! (Діти нагороджуються шапочками магістрів).


Тема: Голосний звук «У». Літера У.

Цілі: сприяти розвитку звуко- буквеного аналізу, фонематичного слуху;

познайомити дітей із голосним звуком «У»та його умовним позначенням – квадрат червоного кольору;

розвивати логічне мислення;

познайомити з буквою У як письмовим позначенням звуку «У»,

виховувати інтерес до звукової сторони мови.

Устаткування: предметні картинки (кавун, автобус, лелека, хмара, оси, ослик, червоні квадратики, картка з буквою У, рахункові палички, коробка, іграшки. (качка, вудка, равлик, праска).

Хід заняття.

  1. Організаційний момент.

Перед початком заняття кладу на стільці предметні картинки.

Діти, розгляньте картинки. Спочатку сядуть ті діти, у яких назви картинок починаються зі звуку "А", потім - ті, у кого назви починаються зі звуку "Про" і т.д.

(Діти називають картинки - літери та сідають).

  1. Актуалізація знань.

Як називаються звуки, які можна заспівати, прокричати? (голосні звуки).

Голосні звуки вміють

Гучно кричати і стогнати,

Співати, завивати і жартувати,

Але не шипіти і дзюрчати.

Яким кольором позначаються голосні звуки на схемі? (червоним).

Гра "Назви слово". У довкіллі діти знаходять предмети, в назвах яких звучить У. (Наприклад: стілець, Лялька і т. д)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Діти, сьогодні вранці я сходила на пошту і отримала посилку для вас (Показую коробку). Щоб дізнатися, що у ній, відгадайте загадки.

По полотняній країні,

По річці Простині,

Пливе пароплав,

То назад, то вперед,

А за ним така гладь -

Ні зморшки не видно.

Праска

Дві антени на маківці

А сама сидить у хатинці,

На собі її щастить,

Дуже повільно повзе.

Равлик.

Весь день на воді

А водою не насититься.

Качка.

Кафтан на мені зелений,

А серце, як кумач;

На смак, як цукор, солодкий,

А сам схожий на м'яч.

Кавун.

Коли всі предмети вийняті з коробки, я говорю дітям:

У - у - праска, у - у - равлик, у - у - качка, у - у - вудка - назвіть перший звук у цих словах (звук «У»).

Давайте разом скажемо цей звук. Як ви вважаєте, який він – голосний чи приголосний? Чому ви так думаєте? (звук «У»голосний, він вимовляється плавно, протяжно. Повітря, що виходить із рота, не зустрічає перешкод).

Яким кольором ми позначатимемо звук «У»на схемі? (червоним)

Згадаймо, звуки ми що робимо? (Чуємо і вимовляємо)

Кожен звук має свій письмовий знак- літера. Літеру ми що робимо? (бачимо і пишемо).

Звук «У»позначається буквою У (Показую).

Подивіться на букву У. З кількох паличок вона складається? (з двох).

Зверніть увагу, що одна паличка – довга, а інша – коротка.

З якого боку прикріплена маленька паличка до великої (з лівого боку).

Давайте пропишемо букву У в «повітря».

А тепер дістаньте з контейнера по дві палички і складіть букву У себе на столі (Діти виконують завдання).

Проведіть вказівним пальчиком по цій літері.

Яку букву ви склали?

А зараз трохи відпочинемо.

  1. Фізкультхвилинка: "Ми мисливці". проводить Гліб
  1. Закріплення матеріалу.

Читання складів А-У; У-А по розрізній абетці великого формату, індивідуальним розрізним абеткам. Упорядкування схем слів Ар-буз.

Методика складання слова Ау.

Діти, давайте пограємось. Уявіть собі, що ми увійшли до лісу. Одні діти зайшли за дерева та не бачать, де інші. Це будуть дівчатка. Ось вони порадилися між собою та вирішили покликати хлопчиків. Крикнемо хором: АУ. Ще раз! Молодці! Хлопчики почули дівчаток та відповідають їм: Аууу

Слово ау дуже коротке, але дуже потрібне: багатьох людей з біди врятувало

Вихователь вимовляє слово, інтонаційно підкреслюючи кожен звук, виставляючи літери на полотно абетки.

Проведемо звуковий аналіз слова: "Труба"

Який перший звук? Гліб напиши цей звук у перший будиночок-клітинку.

Потім вихователь вимовляє слово з інтонаційним виділенням другого звуку. Діти повторюють.

Лера напиши поряд із першим звуком у другому квадратику другий звук "Р".

Який звук живе у першій клітині? У другий? Наступний звук...

Якщо я промовлю звуки один за одним, плавно, то прочитаю слово.

Дидактична гра "Телеграф". Вихователь вимовляє одно-, двоскладові слова, наприклад: будинок, сад, лід, мама, рама, і т.д., а викликана дитина плескає в долоні кількість складів у слові-передає далі слово по телеграфу ". (по ланцюжку).

Послухайте та назвіть перший звук у словах:

Вуха, равлик, праска, качка, вулиця.

Який звук ви чуєте на початку кожного слова?

Правильно, чується звук «У». Це звук голосний, він співається і ми, коли його вимовляємо, не відчуваємо перешкоди. Подивіться на картинку: їде поїзд і дає гудок. УУУУ».

  1. Артикулація звуку.

Давайте разом скажемо звук «У»потрібно губи витягнути трубочкою.

Губи трубочкою потягнемо

І анітрохи не втомимося. (Вимовляють індивідуально і хором, з різною силою голосу - тихіше, голосніше.)

- Повторіть за мною вірш:

Качки плавають у ставку,

Шукають там собі їжу.

Який звук чуєте у вірш найчастіше?

Подивіться на картинки уважно та назвіть їх.

Обведіть у гурток картинки, назви яких починаються зі звуку «У».

Молодці назви цих картинок починаються на звук «У».

  1. – Завдання виконали. Згадайте, яким кольором позначаємо голосні звуки та літери. Тепер подивіться, у мене в руках червоний гурток – це символ звуку «У».
  2. Гра «Левни в долоні, якщо почуєш звук «У»:

а, у, о, а, у, і, а,у, у, а.

  1. Гра «Один-багато».

Я називатиму предмет, а ви багато. (Наприклад: стіл-столи).

Равлик, праска, вухо, вуж, вус, вулиця, посмішка.

  1. Знайомство з літерою «У».

Послухайте вірш:

"У" - сучок.

У будь-якому лісі

Ти побачиш літеру "У".

Подивіться, ось літера "У". (Виставляється картка із зображенням літери «У»).

Чому ми позначаємо її червоним, хто мені скаже?

Тому що звук «У» голосний, і ми позначаємо його червоним кольором.

Викладання літери «У» з паличок.

Скільки вам знадобилося паличок?

Підсумок заняття, оцінка дітей.

Діти, згадайте з яким звуком ми сьогодні познайомилися на занятті?

З якою літерою?

Яким кольором позначаємо?

Що найбільше сподобалося?

Молодці, які добре займалися, слухали уважно, відповідали на запитання.

Заняття підготувала та провела педагог Пензіна А.Г.

Програмні задачі.

1. Продовжувати вчити дітей розрізняти голосні, тверді та м'які приголосні звуки, якісно їх характеризувати.

2. Продовжувати вчити дітей проводити звуковий аналіз слова, узагальнювати знання про звуковому складіслова.

3. Закріплювати вміння дітей називати слова із заданим звуком, інтонаційно його виділяти.

4. Розвивати слухову увагу.

5. Виховувати шанобливе ставлення до відповідей товаришів.

Матеріал.

Картки для визначення звуку за артикуляцією, ілюстрації для звукового аналізу слів, фішки червоного та синього кольору.

Хід заняття

1. Вступна частина.

Вихователь:Здрастуйте, хлопці! Сьогодні до нас прийшли гості. Покажемо їм, що ми вміємо і чого навчилися. А насамперед згадаємо правило, яке допомагає нам гарно говорити.

Говоримо завжди красиво, чітко та неквапливо

Плавно, голосно говоримо і, звичайно, не поспішаємо.

Вихователь: Діти, присядемо на свої місця

2. Основна частина

Вихователь:Чим відрізняються букви від звуків?

Відповідь: Звуки ми чуємо та вимовляємо, а літери ми бачимо, пишемо та читаємо.

Вихователь:Допоможемо нашим язичкам правильно вимовляти звуки. Розімнемо його.

Вгадайте, який звук показує дівчинка на зображенні.

(Діти вгадують звук по артикуляції: А, О, У, І, І, Е.)

Вихователь:Діти, давайте покажемо, як ми вміємо виділяти звуки зі слів і давати їм характеристику. Для цього кожен із вас зараз назве своє ім'я, скаже, який перший звук і візьме букву потрібного кольору.

Мене звуть Инна. У моєму імені перший звук [І]. Він голосний, тому я візьму букву червоного кольору.

Вихователь:Молодці, все впоралися.

Вихователь:Діти, подивіться, яка гарна гірлянда на нашій дошці.

Це гірлянда не проста

Вона, хлопці, складова.

Склади можуть

На слова перетворюватися,

Якщо з ними

Вміти звертатися.

Пропущу я тих уперед

Одна дитина виконує на дошці, інші самостійно на своїх місцях до складу, який надрукований на складовій гірлянді, знаходить свою пару, щоб вийшло слово (зима, сані, хуртовина, мороз).

Вихователь:А тепер трохи відпочинемо. Виходимо на килимок.

Знов у нас фізкультхвилинка,

Нахилилися, ну-но, ну-но!

Розпрямилися, потягнулися,

А тепер назад прогнулись.

(Нахили вперед і назад.)

Розминаємо руки, плечі,

Щоб сидіти нам було легше,

І зовсім не втомлюватись.

(Ривки руками перед грудьми.)

Голова втомилася також.

Тож давайте їй допоможемо!

Вправо-вліво, раз і два.

Думай, думай, голова.

(Обертання головою.)

Хоч зарядка коротка,

Відпочили ми трохи.

(Діти сідають за парти.)

Вихователь:Хлопці! Мені потрібна допомога. Переплуталися слова.

Невідомо, що трапилося, тільки літера - пустунка,

Заскочила в чийсь будинок і господарює в ньому.

І ось що з цього вийшло. А ви подумайте, чи правильно все.

1) На прогулянку ми піти хотіли

Тапочки на голови одягли. (Шапочки.)

2) Десять довгих днів поспіль

Айболіт ліпив мул хлопців. (Лічив.)

3) Тачки по небу пливуть,

Люди парасольки беруть. (Хмари.)

4) Щоб добігти до саду,

Надуть чобітки треба. (Вдягти.)

5) Тихо сутінки лягали

До ошки в повітрі кружляли... (Мошки.)

Ось бачите, що виходить, якщо у слові переплутати літери.

Вихователь:Діти, послухайте уважно:

Ось скільки на К я зумію назвати:

Каструля, кавник, коробка, ліжко,

Корова, квартира, картина, килим,

Кладовка, хвіртка, комод, коридор...

Ой, годі! І буква може втомитися!

Вихователь: Назвіть слова зі звуком К (К'), які запам'ятали. Давайте разом повторимо цей вірш (повторення 2-3 разу, з метою заучування).

Вихователь: Хлопці, подивіться, які у мене є картинки (куля, слон, книга). Скільки слів у слові куля? Яка перша літера? Гласна, згодна, Тверда, м'яка? Розставляються фішки різного кольору, що відповідають звукам.

Проводиться складовий та звуковий аналіз усіх слів.

3. Рефлексія

Вихователь:Діти, ви всі молодці, впоралися з усіма будинками. На подяку, літери нам дарують чудову книгу, яку ми з вами пізніше прочитаємо.

Які завдання вам найбільше сподобалися?

Які вам видалися важкими?

Програмні завдання:закріпити уявлення дітей про деякі голосні та приголосні літери; ; сприяти освоєнню правильної пози для письма; розвивати вміння диференціювати на слух і у вимові близькі в акустичному та артикуляційному відношенні приголосні звуки, розуміти відносини між словами (антонімія), інтерес до слова, що звучить, мислення, мова, дрібну моторику рук; виховувати інтерес до мови та мови як явищ дійсності, моральні якості(Наполегливість у досягненні мети, емпатію).

Матеріал та обладнання:картки із зображеннями: труби, відра, ключів, рогів, півня, шафи, сови, бабки, снігурів, олівця, йоржів, шпаків, літер (Ф, Т, О, Г, С, Ж); картки, з одного боку яких зображення літери, а з іншого боку - цифри, 2 листи, повітряна куля, 4 конверти, іграшковий ведмідь, мольберт, заводний поїзд, книга, зображення Попелюшки з 4-х частин, муляж дерева, іграшкова пташка, «чарівна » паличка, посібник «Мій настрій», костюм Попелюшки для дорослого, аудіозапис таємничої музики, за кількістю дітей: 2 картки (із зображенням радісної та сумної особи), аркуші паперу з візерунками з крапок, ручки.

Хід заняття

Вихователь(В.).Хлопці, нам надійшов лист (показує). Давайте дізнаємося, від кого воно (відкриває листа та читає).

«Здрастуйте, хлопці! За кілька днів у палаці відбудеться бал. Ніколи мені не доводилося бувати на балу, але я дуже мрію туди потрапити. Я багато разів уявляла, як танцюватиму в гарній сукні з принцом… Допоможіть мені, будь ласка!»

Хлопці, ми ж ніколи нікого не лишали в біді. Допоможемо? (Так.) Тільки хто ж написав цей лист, кому потрібна наша допомога? Щоб дізнатися про це, необхідно виконати завдання. Почнемо!

Завдання «Чистомовки»

На столі лежать картки із зображеннями: труби, відра, ключів, рогів, півня, шафи, сови, бабки, снігурів, олівця, йоржів, шпаків. Вихователь вимовляє початок чистомовки, а діти, дивлячись на картки, вибирають потрібну, називають її, а потім промовляють чистомовку повністю.

Па-ба-ба – у Петі є… (труба).

Ро-ро-ро – на підлозі… (відро).

Чи-чі-чі - дзвенять мої… (ключи).

Ка-га-га – у кози… (роги).

Ха-ха-ха - не впіймати нам... (півня).

Аф-аф-аф – ми поставимо в кут… (шафа).

Фу-ву-ву – у лісі бачили… (сову).

Су-зу-зу - ми зловили... (бабку).

Рі-рі-рі - на гілках ... (Снігур).

Аш-аш-аш – у Сашка… (олівець).

Жи-ши-ши – у річці живуть… (йоржи).

Ци-ци-ци – летять на південь… (шпаки).

Потім вихователь звертає увагу на повітряну кулю, що з'явилася біля дверей, до нитки якої прив'язаний конверт. У ньому – частина зображення.

Ст.Ну, а тепер прийшла черга

Зіграти у гру, де все навпаки.

Гра «Скажи навпаки»

Вихователь називає слово та просить дітей підібрати до нього слово протилежного значення.

Чорний білий.

Високо – низько.

Опускати – піднімати.

Гарний – поганий.

Плакати – сміятися.

Лівий правий.

Відкривати – закривати.

Втратити – знайти.

Початок кінець.

Ст.З цим завданням ви теж впоралися, молодці! (Звертає увагу на конверт у лапах іграшкового ведмедя.) Ось ще один конверт.

Гра «Дізнайся та покажи»

Вихователь загадує букву:

— Яка буква стоїть узявшись у боки? (Літера Ф.)

— Яка буква пугалом на городі стирчить? (Літера Т.)

— Яка літера схожа на бублик? (Літера О.)

- Яка буква підйомним краном "працює"? (Літера Г.)

— Яка літера вміє свистіти? (Літера С.)

— Яка буква дзижчить? (Буква ж.)

Після відгадування літери демонструє картку із зображенням. Діти показують її по одному та в парах.

Ст.Ви впоралися із непростим завданням. (В'їжджає заводний поїзд, у вагончику якого конверт.) Ось ще конверт. Розгадка близька, залишилося зовсім небагато.

Завдання «Літери, по місцях

Вихователь роздає кожній дитині картки, з одного боку яких зображення літер, з другого - цифр. Потрібно розмістити літери по порядку, що підкажуть цифри на зворотній сторонікартки і прочитати слово.

3 1 2
До Л У
ЦИБУЛЯ
2 3 1
Про З Н
НОС

Ст.Ще одне завдання позаду. Молодці! А ось і конверт (дістає його з книги).

Фізкультхвилинка

Ст.Тепер у нас усі частини зображення, зберемо їх і дізнаємось, хто надіслав нам листа. (Діти складають зображення Попелюшки.)

Входить Попелюшка.

Попелюшка.Дорогі хлопці! Ви здогадалися, хто я? (Попелюшка.) Правильно. Мачуха із сестрами поїхали на бал. Ах, як мені хочеться хоч одним оком подивитися на палац і принца… Ви допоможете мені потрапити на бал?

Ст.Хлопці, ви хочете, щоб мрія Попелюшки збулася? (Так.) Тоді виконаємо останнє завдання. Але спершу зробимо розминку.

Пальчикова гімнастика "Слова"

Раз і два, раз і два! -

Складемо ми з букв слова.

(Згинати та розгинати пальці обох рук.)

«Сонце» - слово променисте,

(Розсунути пальці рук убік.)

«Лев» – слово пухнасте.

(З'єднати великий, середній та безіменний пальці, злегка підняти зігнуті вказівний палець та мізинець.)

«Носоріг» - слово рогате,

(Випрямити вказівний палець, решту пальців зігнути.)

А "зебра" - слово смугасте.

(З'єднати подушечки пальців, округливши склепіння кисті.)

Вправа «Обведи»

Вихователь стежить за якістю виконання завдання: вмінням правильно тримати ручку, контролювати силу тиску під час листа, не перевертати лист під час роботи, і нагадує, щоб діти стежили за поставою.

Після виконання завдання звучить таємнича музика, вихователь змахує «чарівною» паличкою, промовляючи слова:

Бі-бі-ді, бо-бі-ді-бам -

Поспішай, Попелюшку, на бал!

Попелюшка йде, а педагог звертає увагу на муляж дерева, на якому сидить іграшкова пташка з листом. Педагог відкриває конверт та читає: «Нарешті, збулася моя мрія – я на балу! Велике вам спасибі, друзі! Попелюшка».

Ст.Хлопці, ви сьогодні попрацювали на славу! Я пишаюсь вами! Тепер візьміть картку, яка відповідає вашому настрою в даний момент, і покладіть її в потрібну кишеньку.

Вихователь передає кожній дитині по 2 картки (із зображенням радісної та сумної особи). Якщо дитині заняття сподобалося і настрій у нього хороший, то він кладе відповідну картку в кишеньку із зображенням веселого чоловічка, а якщо не сподобався і настрій поганий, то картку з сумним обличчям у кишеньку з сумним чоловічком.

Конспект заняття з навчання грамоті для дітей 6-7 років підготувала Є. Томашева

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...