Малюнки показують форми земної поверхні забайкальського краю. Конспект по навколишнього світу на тему космос


Навколишній світ.
Тема: Всесвіт, або космос.
цілі:
дати початкове уявлення про Всесвіт, космос, значенні Сонця для життя на Землі.
Равіван мовлення учнів;
виховувати дбайливе ставлення до природи за допомогою розвитку емоційно-чуттєвого ставлення до навколишнього світу.
Формування УУД:
особистісні: позитивне ставлення до школи і навчальної діяльності; усвідомлення відповідальності людини за загальне благополуччя життя на планеті.

пізнавальні: створення алгоритмів діяльності при вирішенні проблем творчого і пошукового характеру;

Хід уроку
Етап уроку Зміст навчального матеріалу Діяльність учителя Діяльність учнів ФУУД
I. організаційний момент. Гра «Як живеш?»
- Як живеш? (ось так)
- А йдеш?
- А біжиш?
- Ну а спиш?
- А за партою в школі сидиш?
- Який урок нам сьогодні належить прожити? Я впевнена, що всі ви будете працювати уважно, а думати самостійно. Настрій на роботу. Настрій на роботу. особистісні: позитивне ставлення до школи і навчальної діяльності.
II. Визначення теми і мети уроку. актуалізація опорних знань. ( «Знаю».)
- Послухайте уривки віршів. Хто в них головний герой?
Добре, що знову літо,
Знову сонце високо,
Що вода в ставку нагріта,
Як парне молоко.
Літо сонечком вкотився,
Засяяло, засвітилося
Літо!
В фарби яскраві одягнено,
Жарким сонечком зігріте.
- Яке значення має Сонце для життя на Землі?
Постановка мети.
- Подивіться на с. 8-9 в підручнику і скажіть, що ми хочемо сьогодні дізнатися на уроці?
- Так, ми сьогодні з вами поговоримо про Сонце, дізнаємося щось цікаве про Сонячну систему, Всесвіту і космосі. Запрошення до роздумів.
Визначення та обґрунтування теми уроку пізнавальні: аналізувати об'єкти з виділенням істотних ознак і робити узагальнення, формулювати найпростіші висновки;
комунікативні: формулювати власну думку і позицію у висловлюваннях, будувати зрозумілі для партнера висловлювання;
III.Работа над темою уроку.
1. Постановка проблеми.
Всесвіт - село, вселяти (російське значення).
Які зміни відбудуться на Землі, якщо не буде Сонця? Чому?
- Згадайте, як перелякалися звірі в казці К. І. Чуковського, коли «крокодил сонце в небі проковтнув».
- Чому перелякалися?
- А чи знаєте ви, що сонце - це зірка?
- Сонце - величезний розпечений куля, що світиться тіло - зірка. Цю зірку видно днем. Промені Сонця несуть на Землю світло і тепло. Все живе тягнеться до Сонця. Коли ми це можемо спостерігати?
- Хлопці, якщо Сонце - величезна куля, то чому ми його бачимо не дуже великим?
Робота з джерелами.
2. Робота за підручником (с. 8-9).
а) Які малюнки доводять, що Сонце - розпечений куля?
- Який малюнок пояснює, чому ми Сонце бачимо невеликим?
- Що можна сказати про величину літака, птиці, літаючих високо в небі?
Виберіть правильну відповідь:
Сонце - це ... 1. Зірка.
2. Планета.
3. Супутник.
- Чому ті зірки, які ми бачимо вночі, нам здаються зовсім маленькими?
- Яких квітів зірки ви бачили? (Жовтий, червоний, блакитний колір.)
- Ми бачимо з вами неозброєним оком, тобто без телескопа, 3000 зірок в нашому Північній півкулі.
б) сонячна система. Використання ІКТ.
- Наша Земля - \u200b\u200bзірка? (Ні, планета.)
- А Місяць, що це таке? (Супутник.) Запрошення до роздумів.
Висування гіпотез, робота з підручником - рішення проблемних ситуацій. пізнавальні: аналізувати об'єкти з виділенням істотних ознак і робити узагальнення, формулювати найпростіші висновки;
комунікативні: формулювати власну думку і позицію у висловлюваннях, будувати зрозумілі для партнера висловлювання; регулятивні: формувати і розвивати вміння розуміти виділені вчителем орієнтири дії в навчальному матеріалі;
V. динамічна пауза. У небі плаває місяць. (Похитування вліво і вправо.)
У хмари зайшла вона.
Один, два, три, чотири, п'ять - (Удари в долоні.)
Чи можемо ми місяць дістати. (Руки вгору.)
Шість, сім, вісім, дев'ять, десять - Удари над головою.) І нижче переважити. (Руки вниз.)
Десять, дев'ять, вісім, сім - (Ходьба на місці.)
Щоб місяць світив всім. (Тихо сіли.) Показ рухів Виконання рухів
VI Робота над темою уроку. (Продовження)
Визначте зайвий об'єкт (с. 9).
Марс, Сонце, Земля.
Місяць, Марс, Земля.
- Доведіть.
- Які планети отримують від Сонця більше тепла? Чому?
- Які ще є космічні тіла?
3. Робота по зошити (с. 10, завдання 8, 9).
Учні самостійно виконують завдання, а вчитель перевіряє і просить учнів, які вірно виконали завдання, пояснити тим, хто не впорався. Робота з підручником.
регулятивні: формувати і розвивати вміння розуміти виділені вчителем орієнтири дії в навчальному матеріалі;
VII.Рефлексіі.
Підсумок уроку. Самооцінка і оцінка діяльності Оцініть себе на драбині успіху, в тижневику. модерація
Самооцінка і корекція.
комунікативні: формулювати власну думку і позицію у висловлюваннях
особистісні: позитивне ставлення до школи і навчальної діяльності;

Тема: форми земної поверхні.

мета:

  • дати початкове уявлення про рельєф Землі, знати форми поверхні рідного краю;
  • визначати різні форми поверхні по карті;
  • розвивати інтерес до навколишнього світу;
  • виховання дбайливого ставлення до природи.

Тип уроку: комбінований.

Науково-методичний зміст уроку: Основні форми рельєфу Землі: гори, рівнини, яри, пагорби. Відмінності гір і рівнин за висотою.

Провідні поняття: гори, рівнини, яри, пагорби.

устаткування: презентація на тему уроку, макети гір і гірських систем, карта Краснодарського краю, глобус.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Повідомлення теми уроку

Сьогодні на уроці ми будемо говорити про форми поверхні нашої країни, навчимося знаходити і розрізняти їх на карті.
(1 слайд)

  1. Повторення пройденого матеріалу

На долоню він ляже весь.
Не годинник, а стрілка є.
Він в дорозі в нагоді -
З ним ніде не заблукати.

  • - Про що ця загадка?
  • - Що таке компас? (2 слайд)
  • - Хто їм користується на роботі? (Моряки, льотчики, мандрівники, геологи, туристи)
  • - Для чого люди користуються цим приладом?
  • - Як влаштований компас? Магнітна стрілка, корпус, запобіжник.
  • - За якими ознаками можна орієнтуватися в природі? (3 слайд)

- по весняному танення снігу на схилах ярів;
- по таненню снігу на дахах будинків;
- мохів та лишайників більше на північній стороні;
- у окремо стоячих дерев гілки з південного боку довше і гущі.

4. Робота по темі уроку.

Кому з вас доводилось довго підніматися пішки на височину?
- Як ви себе почували?

Ймовірно, ви думали що немає нічого кращого рівній поверхні землі, по якій дуже зручно йти.
Але в такому випадку ми б не змогли б жити на такій рівній планеті, тому що все води розтеклися б по поверхні грунту і ми з вами опинилися б на дні океану глибиною понад два кілометри.
Тому краще залишити її такою, яка вона є: з горами і рівнинами, пагорбами і ярами.

Розгляньте зображення суші на глобусі.

Чому вона рясніє різним кольором? ( Суша на карті позначається відтінками зеленого і коричневого кольору.
- Подумайте, що позначають ці кольори.
- Порівняйте зображення (4 слайд)
- Які форми поверхні ви бачите?
- Спробуйте пояснити, що це таке. - Як ви вважаєте, чому рівнину назвали рівнина?
- Прочитаємо про них в підручнику на стор. 76 (5 слайд відео про освіту гір, западин, рівнин)
- Що таке рівнина? (6 слайд)
- Що можна зустріти на рівнинах? (Пагорби і яри) (7 слайд)

розрізняють плоскі і горбистірівнини. На карті вони позначені зеленим кольором і з вкрапленням світло-коричневого кольору.

Відкрийте карту Росії в підручнику на стор. 90
- Знайдіть на карті рівнини. Назвіть їх.

Рівнини здаються плоскими тільки на перший погляд (8 - 14 слайд) - перегляд слайдів рівнини.

Розгляньте на карті територію нашого краю (Індивідуальні карти) + (15 слайд)
- Чи є на території нашого краю рівнини? (Азово - Кубанська рівнина.)
Велику частину території краю, розташовану на північ від річки Кубані, займає Азово - Кубанська рівнина. (16 слайд)
- Яким ви уявляєте собі пагорб? (17 слайд)
Холм - це невелика височина, що має округлу вершину і пологі або круті схили, що не перевищує 200 метрів над навколишньою місцевістю.

На малюнку показаний вид місцевості: річка, міст через неї, пагорб. На пагорбі росте дуб. (18 слайд) - горбиста місцевість.

Як ви думаєте, що таке яр? На рівнинах зустрічаються не тільки піднесення, а й зниження. Такими зниженнями є яри. (19 слайд)
- Як вони утворюються?

Освіта яру починається з маленької вибоїни. Талі і дощові води розмивають її, і яр поступово збільшується. Яри \u200b\u200bможуть бути дрібними, а можуть бути глибокими. По дну яру часто тече річка або струмок. Якщо по краях яру багато трав і чагарників то він перетворюється в болото.
Яр - глибока витягнута вимоїна з крутими схилами, розмита дощовими і сніговими водами.
Яри \u200b\u200bприносять людині шкоду, тому що руйнують верхній родючий шар грунту, від ярів страждають дороги, міста.

Знайдіть на карті Росії місця з яскраво вираженим коричневим кольором.
- Що вони означають?
- Що таке гори?
(20 слайд)

Гори - це ділянки земної поверхні, сильно піднімаються над навколишньою місцевістю. (21, 22, 23 слайди) Гори бувають високі, середньовисокі, низькі.
(24 слайд)
Холм і гора підносяться над навколишньою місцевістю. Вони мають однакові частини: підніжжя, схил, вершину.

У чому відмінність пагорбів і гір? (В висоті)
- Прочитайте текст на стор. 77. (під картинкою)
- Що таке підошва? (Прочитайте)
- Що таке вершина? (Прочитайте)
- Відкрийте карту Росії в підручнику на стор. 90
- Чи є гори на території Росії? Назвіть. (Уральські гори)
(25, 26, 27 слайд)
- Розгляньте на карті територію нашого краю
(Індивідуальні карти) + (28 слайд)
- Чи є гори? (Кавказькі гори) (29, 30, 31, 32 слайд)

Основна гірська область Кавказу - Великий Кавказ (33 слайд) Uграндіозное гірське підняття, що складається з численних хребтів. Наближаючись до Кавказького хребта ще за 200 км бачиш обриси Ельбрусу, (34, 35, 36 слайд)

Висота Ельбрусу 5642 метри. Це найвища гора в Європі.
На північних і південних схилах Головного Кавказького хребта розташований Кавказький державний заповідник. (37 - 45 слайд)

Його основні цілі - охорона природи, відновлення чисельності цінних видів звірів і птахів.

У домашньому завданні ви будете малювати гори нашого краю, хто запам'ятав - підпише їх назва.

5. Практична робота

Відкрийте робочі зошити на сторінці 32 завдання №2 - підписати частині пагорба. Стор. 33. № 3 Намалювати гору і пописати її частини.

Перевірка:(46 слайд)

Покажіть їх на макеті (макет гори).

6. Домашнє завдання : в друкованої зошити завдання №1, №4 стор.33, підручник стр.76-79 (пояснити)

7. Підсумок (47 слайд)

По горизонталі:

2. Велике простір рівній поверхні. (Рівнина)
4. Найнижча частина пагорба. (Підошва)

По вертикалі:

1. Піднесення, висотою понад 200 метрів над навколишньою місцевістю. (Гора)
3. Найвище місце пагорба (Вершина)
5. Звивисте різке зниження місцевості (Яр)

- Чи знає хто - небудь як називається найвища гора в світі?

Хлопці, ми піднімемося на найвищу земну вершину - прекрасну і неприступну гору Еверест і отримаємо можливість поглянути на нашу землю з «даху світу»! (Відеофрагмент)

література:

На уроці використані:
фрагмент відеокасети « Національні парки світу »Рідерз дайджест; картинки, фотографії з бібліотеки електронного наочного приладдя «Географія 6-10».

Підпиши на схемі пагорб і гору. Закінчи складання схеми: вкажи стрілками частині пагорба і гори.

За допомогою карти підручника "Навколишній світ 4 клас" заповни таблицю.

Висота гір Росії

Перерахуйте гори в порядку збільшення їх висоти; в порядку зменшення висоти. Попроси сусіда по парті перевірити тебе.

Виконай малюнки, що показують форми земної поверхні твого краю, або помісти фотографію.


За допомогою додаткової літератури, Інтернету підготуй повідомлення про будь-які рівнинах або горах Росії, твого краю (за вибором). Запиши основні відомості для свого повідомлення. Вкажи джерело інформації.


Західно-Сибірська рівнина - третя за величиною після Російської рівнини світу. Її площа близько 2,6 млн. Км2. Від суворого узбережжя Карського моря вона простяглася до підніжжя гір Південного Сибіру і напівпустель Казахстану на 2500 км, а від Уралу до Єнісею - на 1900 км.
Ніде в світі не знайти такого величезного простору з настільки плоским рельєфом, як би знижується до його центру. Перетинаючи рівнину в поїзді з Тюмені до Новосибірська, бачиш неозорі площині - ні горбка, ні Увалу. Такий рельєф утворили пухкі відкладення річок і древнеледниковиє наноси.
Коли льодовик відступив, північ рівнини був завойований тундрою і тайгою, хоча раніше там були широколисті ліси, в яких мешкали мамонти, шерстисті носороги, гігантські олені.
Корисні копалини дуже різноманітні. Запаси нафти і газу, таких родовищ, як Уренгой, Ямбург, Ведмеже, Сургут, Нижньовартовськ, виводять Західний Сибір в число світових лідерів. На її території також зосереджено 60% загальних запасів торфу Росії. На півдні рівнини розташовані багатющі родовища солей. З древніми осадовими породами тріасового і юрського віку пов'язані поклади бурого вугілля.
Однак основне багатство Західного Сибіру - це нафтові і газові поклади. Встановлено, що рівнина ця представляє собою унікальне багату нафтогазоносну провінцію Землі.
Велике багатство Західного Сибіру - її водні ресурси. Крім поверхневих вод - річок і озер, - знайдені величезні резервуари підземних вод.
Велико господарське значення біологічних ресурсів тундри і лісотундри - цієї, здавалося б, небагатій життям зони. У ній видобувається значна кількість хутра і дичини, в її річках і озерах багато риби. Крім того, тундра - основний район розведення північного оленя. Тайга Західного Сибіру здавна славилася видобутком хутра та деревини.

Джерело інформації: В.П. Максаковский, І.І. Барна, В.П.Дронов, В.Я. Ром, М.М. Петрова "Географія".

    Але в такому випадку ми не змогли б жити на рівній пла-неті, так як всі води розтеклися б по поверхні грунту і ми з вами опинилися б на дні океану глибиною понад два кілометри.

    Рівнина - це рівну ділянку земної поверхні, займаю-щий велику площу і має невеликі відмінності по висоті. Розрізняють плоскі рівнини і горбисті рівнини. На карті вони позначені зеленим кольором (Західно-Сибірська рівнина) і з вкрапленням світло-коричневого кольору (Східно-Європейська рівнина). Знайдіть їх на своїй карті.

    Колись в доісторичні часи на місці рівнини могли підніматися гори. Потім за довгі мільйони років гори були раз-рушени під дією землетрусів, вітру, води, залишилися толь-ко невеликі піднесення.

    Не можна не згадати і епоху великого заледеніння. У минулому наша країна до Південного Уралу була покрита льодом. Потім льодовики розтанули. Сповзання величезних багатокілометрових крижаних брил тягло за собою зміну поверхні землі. Саме таким об-разом виникла Валдайская височина.

    Розгляньте карту нашої області.

    Тепер ви знаєте позначення рівнин і височин.

    Визначте форму поверхні нашої області.

    Що таке яр?

    Яр - глибока витягнута вимоїна з крутими схилами, розмита дощовими і сніговими водами. У лісостепових і степ-них областях випадає дуже мало опадів, випадають вони дуже нерівномірно. Там, де уздовж річок природна трав'яниста рости-ність знищена під час рідкісних, але сильних злив або при весняному бурхливому таненні снігів, струмені води, які збираються на схилах, розрізають їх і утворюють глибокі швидкозростаючі ОВРА-ги. Яри \u200b\u200bвиводять з ладу великі ділянки полів, пасовищних угідь. Від ярів також страждають дороги, міста, розташовані за високими річкових берегах.

    Зі стародавніх книг відомо, що в місті Торжку на початку 14 століття яр, який утворився за одну годину в результаті сильніше-шего зливи, зніс з лиця землі кілька будівель.

    Знайдіть на карті Росії місця з яскраво вираженим коричне-вим кольором.

    Що позначають таким кольором?

    Що таке гори?

    Гори - це ділянки земної поверхні, сильно піднімаю-щіеся над навколишньою місцевістю.

    У чому відмінність пагорбів і гір? Ж

    Розгляньте територію нашої області.

    Чи є гори?

    Про які з них ви чули, може бути, побували там, рас-скажіть.

    Покриті чи снігом вершини гір? Чому?

    Які гори зі сніговими вершинами можете назвати?

    Знайдіть їх на карті Росії.

    Прочитайте текст (с. 78-79).

    Допоможіть Сергію розібратися, під якими номерами зображені дружини яр, пагорб, гора.

    III. Підсумок уроку.

Перегляд вмісту документа
«Форми земної поверхні»

ФОРМИ земної поверхні

знати:вивчити форми поверхні Землі і рідного краю; вчити визначати різні форми поверхні по карті.

устаткування:фізична карта Росії і своєї області, атласи, картини гір, пагорбів, рівнин, ярів.

хідуроку

I. Форми поверхні Землі.

Бесіда.

Кому з вас доводилось довго підніматися пішки по дорозі на височину?

    Як ви себе почували?

    Чого вам хотілося найбільше?

    Ймовірно, ви думали про те, що немає нічого кращого рівній поверхні Землі, по якій дуже зручно йти.

Але в такому випадку ми не змогли б жити на рівній планеті, так як всі води розтеклися б по поверхні грунту і ми з вами опинилися б на дні океану глибиною понад два кілометри.

Тому краще залишити її такою, яка вона є, з горами і рівнинами, пагорбами і ярами.

Розгляньте зображення суші на карті півкуль.

Чому вона рясніє різними кольорами?

Суша на карті позначається відтінками зеленого і коричневого кольору.

Подумайте, що позначають ці кольори.

Земна поверхня буває рівнинній і гористій.

Розповідь вчителя з елементами бесіди.

Рівнина - це рівну ділянку земної поверхні, що займає велику площу і має невеликі відмінності по висоті. Розрізняють плоскі рівнини і горбисті рівнини. На карті вони позначені зеленим кольором (Західно-Сибірська рівнина) і з вкрапленням світло-коричневого кольору (Східно-Європейська рівнина). Знайдіть їх на своїй карті.

Рівнини здаються плоскими тільки на перший погляд.

Наприклад, на Валдайській височині є пагорби, гряди. Як же вийшли ці нерівності рівнин?

Колись в доісторичні часи на місці рівнини могли підніматися гори. Потім за довгі мільйони років гори були зруйновані під дією землетрусів, вітру, води, залишилися тільки невеликі піднесення.

Не можна не згадати і епоху великого заледеніння. У минулому наша країна до Південного Уралу була покрита льодом. Потім льодовики розтанули. Сповзання величезних багатокілометрових крижаних брил тягло за собою зміну поверхні землі. Саме таким чином виникла Валдайская височина.

Яким ви уявляєте пагорб?

Холм - це невелика височина, що має округлу вершину і пологі або круті схили.

    Розгляньте карту нашої області.

    Тепер ви знаєте позначення рівнин і височин.

    Визначте форму поверхні нашої області.

Ви звернули увагу на те, що на території області є яри?

Що таке яр?

Яр - глибока витягнута вимоїна з крутими схилами, розмита дощовими і сніговими водами. У лісостепових і степових областях випадає дуже мало опадів, випадають вони дуже нерівномірно. Там, де уздовж річок природна трав'яниста рослинність знищена під час рідкісних, але сильних злив або при весняному бурхливому таненні снігів, струмені води, які збираються на схилах, розрізають їх і утворюють глибокі швидкозростаючі яри. Яри \u200b\u200bвиводять з ладу великі ділянки полів, пасовищних угідь. Від ярів також страждають дороги, міста, розташовані за високими річкових берегах.

Зі стародавніх книг відомо, що в місті Торжку на початку 14 століття яр, який утворився за одну годину в результаті сильної зливи, зніс з лиця землі кілька будівель.

Знайдіть на карті Росії місця з яскраво вираженим коричневим кольором.

    Що позначають таким кольором?

    Що таке гори?

Гори - це ділянки земної поверхні, сильно піднімаються над навколишньою місцевістю.

    У чому відмінність пагорбів і гір? Ж

    Розгляньте територію нашої області.

    Чи є гори?

Про які з них ви чули, може бути, побували там, розкажіть.

    Покриті чи снігом вершини гір? Чому?

    Які гори зі сніговими вершинами можете назвати?

    Знайдіть їх на карті Росії.

П. Робота за підручником, с. 78-в1.

    Прочитайте текст (с. 78-79).

У чому подібність і в чому відмінність пагорба і гори?

Допоможіть Сергію розібратися, під якими номерами зображені яр, пагорб, гора.

III. Підсумок уроку.

Які форми поверхні Землі ви дізналися?

Домашнє завдання: підручник с. 78-81; робочий зошит

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...