Конспект позакласного заняття ФГОС. Конспект позаурочного заняття в початковій школі

Позаурочний заняття з етикету для молодших школярів

Конспект склав вихователь 5 групи (11-14 років) Болдирєва Л.А. -воспітатель I категорії.
Тема: Правила поведінки в громадських місцях. «Театр вже повний ...» (роль глядача)
мета: виховувати норми поведінки в громадських місцях.
завдання:
- формування навичок і звичок поведінки вихованців в громадських мес¬тах;
- виховання основ культурної поведінки;
- соціалізація вихованців до життя в суспільстві.
Обладнання: картинки із зображенням знаменитих театрів, саморобний дитячий журнал мод, презентація «Театр вже повний ...», піктограми.

хід заняття

I. організаційний момент «Добрий день», - тобі сказали,
«Добрий день», - відповів ти.
Як дві ниточки зв'язали
Теплоти і доброти.
II. Основна частина
1. Інсценування залу для глядачів театру. (Стільці розставлені як ряди в залі для глядачів. Діти стоять біля входу).
Вихователь. Хлопці, сьогодні ми пограємо в театр. Але ми не будемо виступати на сцені, а будемо вчитися бути глядачами. Так Так! Вчитися! Бути глядачами це не так просто, тому що треба знати правила поведінки в театрі, на концерті або в кінотеатрі. Наш клас ми перетворили в зал для глядачів. Зараз пройдіть на свої місця. (Діти сідають, а вихователь спостерігає за ними).
2. Розгляд картинок
вихователь. Хлопці, подивіться на картинки, які тут висять. Це знамениті театри світу і просто театри. Які вони?

Діти: (відповіді дітей)
Вихователь. Правильно і знамениті театри і маловідомі театри дуже красиві. Театр - це храм мистецтва. Тому поводитися в театрі треба гідно, культурно, ввічливо.
3. Знайомство з основними театральними термінами
Вихователь. Хлопці, спочатку ми познайомимося з основними театральними термінами (демонстрація слайдів презентації).
Основні терміни: театр, артист, глядач, сцена, зал для глядачів, фойє, антракт, програмка (після перегляду промовляємо).
4. Правила поведінки в театрі
Правило перше: одяг повинен бути ошатною (слайд).
У театр не приходять в джинсах і кросівках, а вже тим більше в спортивному костюмі. Чоловіки, як правило, надягають темний костюм, світлу сорочку і краватку. Жінки ж, як прийнято, приходять у вечірніх сукнях (слайд).
Правило друге: здати в гардероб верхній одяг (слайд).
Щоб здати верхній одяг у гардероб, в театр треба проходити раніше. Ще треба привести себе в порядок, а в решту часу можна прогулятися в фойє, звернути увагу на плани виходу і дізнатися, де знаходиться буфет. Це вам стане в нагоді.
Правило третє: вимкнути всі гаджети до початку вистави (слайд).
Мобільні телефони, планшети заважають не тільки артистам під час представлення, але і вам заважають зосередитися і сприймати чарівну дію, яким ви прийшли насолодитися.
Правило четверте: проходити до місця особою до сидячих (слайд).
Хлопці, коли ви сідали на свої місця, я спостерігала за вами. Давайте ще раз пройдемо на свої місця. Тепер всі сидять, а Максим проходить на своє місце, яке в кінці ряду. Яку помилку допустив Максим? Подивіться на слайд (діти дивляться і розбирають ситуацію з Максимом).
Правило п'яте: під час вистави не можна розмовляти, їсти, пити (слайд).
У театр приходять подивитися спектакль, насолодитися гарною музикою, грою артистів, а розмови відволікають і артистів і глядачів. А їсти і пити ми будемо під час антракту.
Правило шосте: в буфет під час антракту не треба бігти (слайд).
Навіть якщо ви не поспішаючи підете в буфет, у вас ще залишиться час для прогулянки по фойє театру, де висять красиві картини, фотографії артистів, сцен з вистав.
Правило сьоме: залишати зал для глядачів треба після того, як опустять завісу (слайд).
Артисти постаралися і показали вам гарне видовище. Вставати і бігти завчасно - це неповага і невихованість. Оплески - це нагорода і подяку артистам за прекрасний вечір.
III. закріплення1. Гра «Правила поведінки в театрі» (інсценізація правил 3, 4, 7)
2. Творча робота «Театр моїми очима» (намалювати найбільш сподобалися моменти заняття).
3. Робота з піктограмами.

IV. Заключна частина
рефлексія
- Про що ми сьогодні говорили?
- Чого ми навчилися?
- Що намалювали? Чому?
Список використаної літератури
1. Вікова та педагогічна психологія. // М.В. Матюхіна, Т. С. Михальчук, Прокіна Н.Ф. та ін.; Під. ред. Гамезо М.В. і ін. М .: Ділова книга, 1984. - 243 с.
2. Аляб'єва Е.А. Морально-етичні бесіди та гри з дошкільниками. М .: Просвещение, 2003. - 202 с.
3. Богданова О.С., Калініна О.Д. Зміст і методика етичних бесід. М .: Просвещение, 1985. 275 с.

муніципальне бюджетне загальноосвітній заклад

середня загальноосвітня школа №5 імені А.А.Котова

станиці Шкуринської

конспект відкритого заняття

«Ігри зі словами»

(факультатив позаурочної діяльності по загальноінтелектуального напрямку

«Інтелектуальні ігри для розвитку творчого мислення молодших школярів»)

учитель початкових класів

Єрешко Світлана В'ячеславівна

Клас: 2

Тема: Ігри зі словами.

мета заняття:

    розвиток творчого мислення молодших школярів

    формування у кожної дитини умінь і потреби самостійно поповнювати свої знання, вміння, навички

    Розвиток психологічних механізмів (уваги, пам'яті, уяви, спостережливості);

    Розвиток наочно-образного мислення;

    Розвиток словесно-логічного мислення;

форма заняття: інтелектуальна гра

1. Організаційний момент.

Емоційна зарядка.

2. Ігри зі словами

1. Таємнича буква.

_ АША

Назвіть жіночі та чоловічі імена за цією моделлю.

(Дитина може міркувати так:

Тут пропущена одна буква, але вона не може бути гласною, так як попереду вже стоїть голосна, значить, пропущена згодна буква.

Визначити можна, послідовно перебираючи все приголосні букви алфавіту. Алфавіт бажано мати при собі або яскравий на стіні.)

_АЙКА

Підставте будь-яку відповідну букву, щоб вийшли слова.

(МАЙКА, ЗАЙКА, ГАЙКА.)

2. Заміни букву

КРАПКА

Вимови перший звук.

Заміни його звуками Д, П, Б, М, К.

Що вийшло?

(ДОЧКА, ПОЧКА, БОЧКА, мочки, купини)

Пояснити значення кожного отриманого слова.

3. Вивіски полетіли .

Одного разу на місто налетів ураган. Він зірвав з деяких магазинів вивіски, а з деяких тільки окремі літери. Спробуйте визначити, як називаються магазини, спираючись на що залишилися літери на вивісках.

Д_ТСКА_ О_УВЬ

4. Прочитай записку

П'ятачок потрапив в біду. Його будинок затопила вода, він вирішив вибратися з будинку, але не зміг. Тоді він написав записку, поклав в пляшку і заткнув пробкою, але в пляшку все ж просочилася вода і залила частину букв. Спробуйте прочитати записку.

Сп-с-т-, п-м-г-т-!

М-й д-м з-т-п-л-в-д

5. Прибери букву .

Потрібно прибрати одну букву на початку, середині і в кінці слова, щоб вийшло нове слово.

ІСКРА-ІКРА

СХИЛ-СЛОН

ЕКРАН-КРАН

СПРУТ-ПРУТ

ТЕПЛО-ТІЛО

ФАРБА-КАСКА

УКСУС-УКУС

ЛАМПА-Лапа

ПІДРУЧНИК-УЧЕНЬ

6. приставів букву

На початку слова або в кінці слова призначте одну букву, щоб вийшло нове слово.

СТІЛ-СТОВП

ЛІНЬ-олень

РОЗА-ГРОЗА

ОЧКИ-ТОЧКИ

КАЧКА-ШУТКА

7. Заміни букву .

У запропонованих словах заміни підкреслену згідну інший буквою, щоб вийшло нове слово.

ДЕ Двушка

МА ЛІНА

ПАЛКА

Доскал

БЛін

кри ША

РАКІ

МАйка

Утворені слова: ДІВЧИНА, МАШИНА, ГАЛКА, ТОСКА, КЛИН, ПАЦЮК, МАКИ, ЛАЙКА, БУДИНОК)

8. Заміни голосну .

П'ЯТЬ-ШЛЯХ

9. Анаграми .

Поміняйте розташування букв, щоб вийшли нові слова.

ЛІТО-ТІЛО

КАРП-ПАРК

ЛИПА-ПИЛА

МАЯК- ямка

Можна під буквами поставити цифри, якщо дитина не може.

10. Слова зачаїлися

У нашій мові є слова, схожі на матрьошку. Прочитаєш їх, здається, що перед тобою одне слово, а придивишся уважніше, то побачиш, що всередині сховалися інші слова. Знайдіть їх.

ПЕРЕМОГА-БІДА, ЇЖА, ТАК, ОБІД

Тапочки-ПОЧКИ

Вудка-ДОЧКА

РИБАК-БАК

РЕЗИНА-ЗІНА

Черемхи-МУХА

11. Читаємо навпаки

Олесю ВЕСЕЛО

А БУДУ Я У ДУБА

ИДИ ШУКАТИ ТАКСІ, ИДИ

УЖ Я ВІНИКИ НЕ в'яжу

КОТУ тягнуть УТОК

Я НЕ СТАР БРАТ, СЕНЯ

12. Збери слова з складів

Дано склади.

Збери з складів слова.

МО, БАН, РЕ, ША, КА, тер

(МОРЕ, КАБАН, РІКА, намет, каша, БАНКУ терка)

13. Фокус .

Поміняйте склади місцями і у вас вийдуть нові слова.

КАБАН-БАНКУ

РАНО -НОРА

ДІРА-РАДИ

ЛИЖІ-ЖИЛИ

КИРА-РАКИ

СОСНА-НАСОС

КУБА-БАКУ

14. Знайди гномам імена.

У гномів переплуталися черевички. З'єднай їх парами і визнач імена гномів.

Імена розділені на склади, на одному черевичку перший склад, а на іншому-другий.

(Черевички вирізані з кольорового паперу одного кольору)

У кожній родині можна придумати багато інших відповідних ігор і сюжетів до них. Важливо тільки дотримуватися таких правил. Гра повинна зацікавити дитину, бути для нього настільки привабливою, щоб він прагнув ще і ще в неї грати. Інакше це буде не гра, а все той же нецікаве заняття.

План - конспект позаурочного заняття по ФГОС

Заняття «Розмова з незнайомцем»

Тема:«Розмова з незнайомцем»

Напрямок позаурочної діяльності: проблемно-ціннісне спілкування.

мета:. формування в учнів свідомого і відповідального ставлення до питань особистої безпеки на прикладі правил спілкування з незнайомими людьми.

завдання:

Ознайомлення учнів з основними правилами поведінки з незнайомими людьми.

Розвиток поведінкових дій при спілкуваннями з незнайомими людьми.

Формування уявлень про можливі дії видів поведінки.

Плановані результати:

1 рівень: Оволодіння нормами мовного етикету і культури поведінки з незнайомими людьми.

2 рівень: Збагачення особистого досвіду спілкування дітей

Форми організації позаурочного заняття: Діалог, рольові ігри, інсценовані, практичні заняття, Конкурси.

методи:словесний (бесіда, розповідь, пояснення); практичний; наочний.

Основні поняття: незнайома людина.
устаткування: телевізор, презентація, комп'ютер, колонки, роздатковий матеріал для закріплення, роздатковий матеріал для рефлексії

Структура заняття (в залежності від виду і форми заняття)

Хід позаурочний заняття

діяльність учителя

діяльність учнів

організаційний момент

Час: 2-3 хвилини

Учитель вітає уч-ся: «Здрастуйте, хлопці. Нас кличуть Валентина Олександрівна та Тетяна Михайлівни. »

Ті, що навчаються Вітають.

регулятивні : Самостійно організувати своє робоче місце, визначити мету навчальної діяльності.

Пізнавальні : Уміння визначити свій кругозір.

Підготовка до основного етапу заняття

Час: 3 5 хвилин

Учитель читає цитату з казки «Вовк і семеро козенят»: «Козлятушки, детятушкі!

Відчини, відчинив,

Ваша мати прийшла, молочка принесла! ... »
-Хлопці, як ви думаєте з якої це казки?

А Як ви думаєте, про що ця казка?

Ну, що, хлопці, як ви думаєте який ми темі вас привели?

Ті, що навчаються слухають, потім пропонують свої

- «Вовк і семеро козенят» - Про те, що не можна пускати незнайомих людей в будинок.
- Розмова з незнайомими людьми.

Комунікативні: Брати участь в діалозі, висловлювати свою точку зору.

основний етап

Час: 20-25мінут

Учитель розповідає і показує презентацію
1 слайд: стрибає анімація

Учитель задає питання

Як ви думаєте хто такий незнайомець?

Молодці, ви всі були праві!

2 слайд: «Незнайомець - це будь-яка людина, яка приходить під час відсутності батьків, бабусь, дідусів і намагається з вами заговорити (іноді називає вас по імені)»

Хлопці, які правила поведінки з незнайомими людьми ви знаєте?

Давайте прочитаємо правила поведінки з незнайомими людьми, раптом, деякі з цих правил ви не знаєте.

3-5 слайд:Правила поведінки з незнайомою людиною.

Нікуди не ходи з незнайомими людьми.

Не сідай в чужу машину.

З настанням темряви йди додому.

Чи не міняй маршрут повернення зі школи додому.

Завжди сообщай батькам про свої плани на день.

Маленькі діти повинні знати правила безпечної поведінки і не ходити по місту без дорослих

Ніколи не вір незнайомцю, якщо він обіцяє щось купити або подарувати тобі. Відповідай що тобі нічого не потрібно.

Якщо незнайома людина наполегливий, взяв тебе за руку або намагається відвести, виривають і тікай, голосно кричи, клич на допомогу, брикайся, дряпають, кусайся.

Ті, що навчаються слухають і ведуть розмову з учителем.

Це незнайома людина, людина, яку ми не знаємо.

Ті, що навчаються слухають визначення.

Проходити повз, не впускати додому, не вступати в розмову

Діти читають текст, на слайді

Особистісні: Діти вчаться цінувати і приймати базові цінності таких якостей як доброта, милосердя, повага до старшого покоління.

Комунікативні: Брати участь в діалозі. Висловлювати свою точку зору, оформляти свої думки в усного мовлення.

Пізнавальні: Пошук і виділення інформації, аналіз з метою виділення ознак.

Регулятивні: Планування своєї роботи. Контроль, корекція, оцінка своєї роботи.

Узагальнення і систематизація інформації

Час: 5 хвилин

Давайте закріпимо знання.

Ми роздамо вам ситуації, які ви повинні обіграти, а інші команди повинні будуть вгадати правило, яке потрібно дотримуватися в цій ситуації. На це ми даємо вам 5 хвилин.

Давайте почнемо!

Ті, що навчаються отримують роздатковий матеріал і готують виступ. (Розподіляють ролі)

Діти обіграють ситуації, вгадують і називають правила.

Комунікативні: Брати участь в діалозі, висловлювати свою точку зору.

рефлексія

Час: 2-3 хвилини

Давайте оцінимо наше сьогоднішнє заняття,

Хто все зрозумів, піднімає ручки

піднімають руку

Особистісні: Уміння мотивувати себе на отримання певних знань, оцінювання засвоєного матеріалу виходячи з особистісних цінностей, можливість забезпечити особистий моральний вибір.

Комунікативні: Брати участь в колективному обговоренні, здійснювати контроль.

Пізнавальні: Побудова логічного ланцюга міркування, вибір підстав і критеріїв для порівняння.

Курс: «Мовний етикет»

Тема позаурочний заняття: «Секрети спілкування»

Клас: 5-е

Тип заняття: Проблемно-ціннісне спілкування.
мета: створення умов для формування навичок ведення бесіди.
завдання:
формування здатності учнів до нового способу дії;
виявлення понять «бесіда», «спілкування», вміння пояснювати ці поняття;
розвиток навичок спілкування в різних ситуаціях;
формування вміння протистояти негативним впливам середовища;
розвиток творчих здібностей та уяви в процесі спілкування;
виховання культури розумової праці, формування комунікативних умінь.
методи:
1. Бесіди.
2. Відтворення і аналіз життєвих ситуацій.
3. Моделювання ситуацій.
4. Інсценування.
6. Метод проекту.
Формування УУД:
Особистісні УУД: вироблення в учнів позитивних рис характеру, що сприяють взаєморозумінню в комунікативної діяльності.
Регулятивні УУД: визначення мети навчальної діяльності, план виконання завдань, визначення правильності виконаного завдання на основі зразка, вчитися коригувати виконання завдання відповідно до плану, оцінка свого завдання, корекція.
Пізнавальні УУД: вміння отримувати інформацію, представлену у вигляді тексту, ілюстрації, вміти здобувати інформацію з додаткових джерел, ставити проблему і вирішувати її.
Комунікативні УУД: вміння працювати в групі, домовлятися один з одним, брати участь в діалозі, в колективному обговоренні, слухати і розуміти інших, аргументувати свою думку.
Основні поняття:«Бесіда», «спілкування»
устаткування:комп'ютер, інтерактивний комплекс, роздатковий матеріал, ватман, олівці, музика.

Епіграф до заняття

« Єдина відома мені розкіш -

це розкіш людського спілкування ».
Антуан де Сент-Екзюпері

хід заняття

    організаційний момент

Привіт шановні гості, колеги і хлопці.

Почнемо ми наше заняття з незвичайного вітання. Коли ми поспішаємо, поспішаємо, то часто вітаємося швидко і швидкоплинно.

Зараз ми привітаємо один одного нетрадиційно. Виберіть собі партнера, з яким вам хотілося б привітатися.

Гра-привітання

Варіанти привітань:

    Розкрити долоні на рівні грудей і торкнутися один одного;

    Привітати, торкнувшись правим плечем протилежного плеча одного;

    Привітання індусів: долоні з'єднані і вклоняємося один одному;

Які емоції ви відчували, коли вітали один одного таким незвичайним чином? Назвіть по 1-2 прикметників, які викликала у вас гра-вітання.

Ми підняли собі настрій і зарядилися веселою і позитивними емоціями.

Сідайте на свої місця.

2. Актуалізація знань і постановка проблеми.

Зверніть увагу на епіграф до нашого заняття. Відомий письменник, Антуан де Сент-Екзюпері сказав, що єдінственная відома мені розкіш - це розкіш людського спілкування ».

Про що будемо сьогодні говорити? Що нам потрібно зробити протягом заняття, щоб дізнатися секрети спілкування?

3. «Відкриття» дітьми нового.

Сьогодні ми відкриємо для себе секрети спілкуванні, які нам будуть допомагати, краще спілкуватися і розуміти один одного, а також бути в успішніше життя.

Практична лабораторія:

Зверніть свою увагу на дерево. Воно зараз сумне, бо його листя восени були втрачені. А наше завдання повернути йому листя. Тоді з теплих країн прилетять птахів і заспівають про прихід весни. У вас на столах лежать промені з секретами спілкування. Але вони перемішані з шкідливими порадами. Ваше завдання - знайти вірні секрети спілкування і прикріпити промені до сонця.

Ви впоралися з цим завданням швидко і правильно!

При виконанні цього завдання вам доводилося спілкуватися між собою. Як ви спілкувалися? За допомогою чого хлопці спілкувалися? (Слова, жести)

Правильно, діти, адже спілкування буває різних видів, І з ними нам сьогодні належить познайомитися.

Що таке секрет спілкування? Секрети спілкування - це ті способи, які допоможуть людям успішніше спілкуватися. Як ви знаєте, секрети бувають словесні і безсловесні.

Подивіться, яка величезна кількість секретів спілкування ми знайшли. Ви зі мною погодитеся, що нічого нового ми не винайшли і всі ці секрети ми знаємо. Все питання в тому, чи вміємо ми ними користуватися?

4. Физминутку.

«Мозгова гімнастика»:

Хитання головою: дихайте глибоко, розслабте плечі і опустіть голову вперед. Дозвольте голові повільно гойдатися з боку в бік. Підборіддя викреслює злегка вигнуту лінію на грудях (30 секунд);

"Ледачі вісімки": намалюйте в повітрі в горизонтальній площині "вісімки" за 3 рази кожною рукою, а потім обома руками;

"Шапка для роздумів": "надіньте шапку", тобто м'яко загорніть вуха від верхньої точки до мочки 3 рази;

"Зіркі очі": очима намалюйте 6 кіл за годинниковою стрілкою і 6 кіл проти годинникової стрілки;

"Стрілянина очима": рухайте очима вправо - вліво, вгору - вниз по 6 раз.

5. Закріплення.

Зараз спробуємо застосувати наші секрети на практиці. Хлопці діляться на 3-4 групи.

    Ситуація-проба «Дружня підтримка»

«Дружня підтримка»

Ваш друг має хороший музичний слух і займається в музичній школі грі на гітарі. Але справа рухається з працею. Він часто втрачає терпіння, лінується. Одного разу ви опиняєтеся поруч в хвилину розпачу. Його стан виражається словами: «Та ну цей інструмент, краще підемо на дискотеку, послухаю інших!»

Які можна використовувати секрети спілкування, щоб допомогти другу? Використовуйте секрети, вибрані вами на початку заняття. (Відбувається обігрування ситуації).

підказки:

    Співчуття, жест і міміка. «Я тебе прекрасно розумію, що ти відчуваєш».

    Уміння вислухати одного.

    Уміння зрозуміти і перейнятися в проблему одного.

    Уміння сказати хороше про свого друга (комплімент).

    Оптимістична віра в силу його здібностей - виступ на концерті.

    Ситуація-проба «Подарунок»

Вам необхідно купити подарунок викладачеві. Ви в розгубленості. І вирішили запитати поради у продавця. Але по виразу обличчя ви бачите, що продавець не в дуже хорошому і настрої. Ваші дії.

підказки:

    Ввічливість, посмішка, комплімент.

    Уміння увійти в становище іншої людини «Я розумію ....»

    Ситуація-проба «На Дні народження»

У день народження друзі прийшли привітати тебе. На столі - частування. Але раптом твій кращий друг ненароком розбив красиву чашку з сервізу. Всі засмутилися. Як ти вчиниш і що скажеш засмученому товаришеві.

підказки:

    Ввічливість, посмішка.

    Уміння увійти в становище іншої людини «Я розумію, що ти це зробив випадково ....»

    Уміння підбадьорити.

    Ситуація-проба «Неочікуваний гість»

«Неочікуваний гість»

У житті бувають ситуації, коли необхідно зайти в гості без запрошення. Ви зайшли до товариша за книгою і застали його сім'ю за столом, обідають. Складіть діалог, як повинні вести себе гість і господар в цій ситуації.

підказки:

    Ввічливість, посмішка, побажання приємного апетиту.

    Уміння увійти в становище іншої людини.

Подивіться, як ви вміло підібрали секрет і знайшли слова і жести, щоб вирішити ці проблеми.

6. Заключна частина (підбиття підсумків, рефлексія).

Зверніть ще раз увагу на обрані вами секрети спілкування, які я вивела на слайді. Від чого чи від кого залежить спілкування? (Відповіді дітей: успіх в спілкуванні залежить від нас самих і від секретів, які ми застосовуємо)

Я хочу, щоб вони також залишилися у вас. Зверніть увагу, то секрети спілкування надруковані на папері різних квітів. На блакитних листах пам'ятки значить то, то вам не все було зрозуміло протягом заняття; на жовтих - все було зрозуміло і цікаво. Виберіть собі секрети. Я сподіваюся, використовуючи наші правила спілкування, ви зможете правильно поводитися в різних ситуаціях, уникаючи конфліктів, а оточуючим людям завжди буде приємно і затишно перебувати поруч з вами. А закінчити я хочу наше заняття словами давньоримського вченого Клавдія: «Не говори завжди, що знаєш, але знай завжди, що говориш».Заняття закінчено, до побачення!

Я: Зараз ми вас познайомимо з вмістом заняття курсу позаурочної діяльності «Фінансова грамотність» для хлопців початкової школи.

ІВ: Тема заняття: Подорож за скарбом або Що таке гроші і звідки вони взялися?

ЕВ: Цілі (слайд 2)

ВН: Предметні результати представлені: Особистісними, метапредметний і предметними

    Формулювання теми і постановка мети

    розгадування кросворду

1.Работнік податкової служби.

2. Та сума, що заплатить покупець,

Та сума, що влаштує продавця;

Як міра для обміну всіх товарів,

На ринку називається ... (ціна)

3. Що збирали татаро-монголи? (Данина)

4. Спеціаліст, який нараховує зарплату? (Бухгалтер)

5. Людина, яка видає гроші? (Касир)

    Знаючи ключове слово, формулюємо тему. Складаємо план, що включає в себе питання, що цікавлять хлопців питання.

    Як з'явилися перші гроші?

    Які бувають гроші?

    Як з'явилися монети?

    гроші в Стародавній Русі

    Для чого вони потрібні?

Я: Як з'явилися перші гроші? Або Початок подорожі

Щоб знайти скарб, нам потрібна карта. Отримати її можна, пройшовши перше випробування

    Хлопці знайомляться з історією грошей

    Поняття «Товаро-гроші»

    Появи товарів, які ставали рівнозначними до всіх товарів

Так, наприклад, в древньої Монголії це був пресований чай, а на Каролінські островах це були величезні камені. Зрушити з місця таку «грошенят-камінь» могли тільки кілька людей, а це досить проблемно. Серед народів Африки, Азії і Океанії дуже довгий час грошима служили раковини. Раковини каурі з Мальдівських островів були першими світовими грошима. У Мексиці грошима були какао-боби; в Канаді, Алясці і Сибіру давні предки використовували в якості грошей шкурки цінних звірів; у деяких племен Південної Америки і на островах Океанії, грошима були перлини. Подекуди грошима служили зерно або сіль. До винаходу монет однією з найпоширеніших форм грошей в стародавні часи була худоба. Вівця, бик, корова - це ті гроші, які використовували багато древніх народів до того, як у них з'явилися справжні гроші.

ВН: Гра «Знайди і обміняй».

Лунає по одній картці, на якій на одній стороні намальована картинка-предмет, тобто той товар, який належить гравцю, а на іншій стороні написано слово-назва, яке необхідно отримати в обмін на цей товар, далі діти починають шукати у гравців товар, який їм потрібен.

ЕВ: Гроші в Стародавній Русі

А у нас, на Русі гроші мали свою історію. Вчені вивчали монети, і їм стало ясно, що на Русі гроші з'явилися з 9 століття і виникли самостійно. Вони прийшли не зі Сходу, і не з Заходу. На Русі існувала вагова одиниця-гривня, куна, різана і ногата. Згодом гривню стали називати грошовою одиницею. А ось походження слова «рубль» пов'язане зі словом «рубати». Справа в тому, що грошові злитки рубали на окремі шматочки. Вперше слово «рубель» зустрічається в берестяних грамотах 13 століття. У той час рублями називали новгородські гривни - срібні злитки вагою близько 200 грам. У 14 столітті рубль стає розрахунковою одиницею рівній 200 московських грошей або 100 копійкам, але як самостійна монета рубль вперше з'явився тільки в середині 17 століття. Але виготовлялася ця монета недовго, і лише на початку 18 століття цар Петро перший відновив карбування монет достоїнством в один рубль. І з тих пір рубль є грошовою одиницею нашої держави. Сьогоднішній рубль дорівнює 100 копійкам. А саме слово «копійка» походить від зображення вершника зі списом.

Ще на Русі була обмінна монета - срібна гривня-брусок. Якщо якийсь предмет коштував менше гривні, то від гривні відрубували шматок.

За царя Івана IV стали випускати гроші, на яких був зображений вершник зі списом в руках. Що ж з'явилося? (Відповіді дітей).

Згодом люди перейшли до карбування монет з дорогоцінних металів, далі придумали паперові гроші, які забезпечувалися дорогоцінними металами. Але у металевих грошей виявилися недоліки -вони важкі і займають чимало місця. Але люди придумали вихід - золото здавали в банк на зберігання, а натомість брали з собою в дорогу паперові розписки на це золото. Ось так вперше з'явилися на світло паперові гроші, на яких було написано якій кількості золота, що зберігається в банку, вони рівні. І лише при Катерині II з'явилися паперові гроші, їх ще називали «Катруся».

ВН: Гра «Збери прислів'я» (У дітей на столах конверти, в яких знаходяться листочки з прислів'ями. Листи розрізані на частини, дітям необхідно «зібрати» прислів'я)

Нелегко гроші нажити, а легко прожити.

Той без потреби живе, хто гроші береже.

Трудова грошик завжди міцна.

Угода дорожча за гроші.

Гроші рахунок люблять.

На гроші розуму не купиш.

Монета кишеню не тягне.

Здоров буду - і грошей добуду.

На гроші одного не купити.

Гулянку грошима, як бездонну діжку, що не наповниш.

Гроші зможуть багато, а правда - все.

У чужій кишені важко гроші перевіряти.

Вчасно копійка дорожче рубля.

Гроші не гриби - можна і взимку знайти.

Гроші - що галки, все в зграю збиваються.

Гроші - хороший слуга, але поганий господар.

З чужого гаманця легко платити.

Як гроші при стегні, так допоможуть при біді.

Коли гроші говорять, тоді правда мовчить.

Коли гаманець легкий - на душі важко.

ІВ: Практична робота. Рішення економічних задач

У кожного зразки грошей різного номіналу. Хлопці з допомогою них набирають різними способами задані суми грошей. Потрібно сказати, що такі завдання хлопці виконують і на уроках математики.

    У Марусі було 4 монети по 10 р., 4 монети по 5 р. і одна 50-рублева купюра. У кіоску продавалися шоколадки. Шоколадка «Оленка» коштувала 30 р., Шоколадка «Маринка» - 40 р. і шоколадка «Полінка» - 50 р. Які набори шоколадок могла купити Маруся без здачі?

Я: Відкриваємо «скарб» -сундук: а там павук

Тому що за допомогою методу «Павучок» (робота в командах- діти діляться на 2 команди) ми зараз побачимо, який скарб ми придбали

Заповнюючи схему хлопці систематизують отримані знання і вміння, пояснюють, сперечаються, доводять, роблять висновки

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...