Лекція на тему: «Складне речення. Основні види складних речень

№ ______ План заняття

Група ___ 1ПОВТ-214,1Д-214,1ППС-214,1ЕН-214___

Дата ________

дисципліна "Російська мова"

Тема заняття: « СКЛАДНА ПРОПОЗИЦІЯ. ПОНЯТТЯ ПРО СКЛАДНИЙ ПРОПОЗИЦІЇ. ОСНОВНІ ВИДИ СКЛАДНИХ ПРОПОЗИЦІЙ ».

цілі: навчити відрізняти просте речення від складної синтаксичної конструкції; поглибити поняття про складному реченні; удосконалювати вміння визначати способи та засоби зв'язку в складних реченнях.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Робота біля дошки.

Завдання. Записати пропозиції, визначити, яке з них просте, а яке складне, підкреслити граматичні основи.

привітно шепочуться сосни,

берези шумлять край дороги.

І ми на землі плодоносної

живемо без потреби і тривоги.

Я. Купала

III. Повідомлення теми уроку. Слово вчителя.

Складне речення - це така синтаксична конструкція, Яка має в своєму складі не менше двох граматичних основ (простих речень) і являє собою смислове і граматичне єдність, оформлене інтонаційно.

Прості пропозиції в складі складного можуть бути пов'язані з допомогою спілок (сурядних і підрядних), союзних слів (займенників і займенникових прислівників) або безсполучниковогоспособом, тобто тільки за допомогою інтонації. У зв'язку з цим складні речення поділяються на дві групи: союзні (складносурядні і складнопідрядні) і безсполучникові.

Складні пропозиції, як і всі пропозиції, служать для спілкування людей, висловлюють повідомлення, питання або спонукання до дії і мають обов'язковими ознаками пропозиції - наявністю граматичної основи і інтонації кінця. Це зближує складні речення з простими, наприклад:

1. небо знову все покрилося хмарами, посипався дощ.

(М. Горький.)

2. почервоніла горобина, посиніла вода. (С. Єсенін.)

3. Він [Пушкін] для російського мистецтва той же, що Ломоносов для російської освіти взагалі.

4. Сутінок став густішим, і зірки сяяли вище. (І. Бунін.)

5. Виїхали в ледь зазеленіла поля, над якими в сонячному світлі, Тремтячи крилами, жарко співав жайворонок. (А. Толстой.)

Завдання класу. Запишіть пропозиції і дайте відповідь усно на наступні питання:

- Які пропозиції називаються складними?

- На які групи діляться складні речення?

- На які групи діляться складні союзні пропозиції?

- Які засоби зв'язку характерні для різновидів складних речень?

- Який засіб зв'язку є загальним для всіх різновидів?

IV. Самостійна робота з навчальним посібником.

- Що в матеріалі параграфів було для вас абсолютно новим?

- Що здалося важким?

V. Підсумок уроку.

Домашнє завдання.§ 7-10, упр. 46, 47.

  1. щоб уявити Верину життя, / 1 він повинен був перенестися на чверть століття назад, в той час, / 2 коли він був студентом, худим, рухомим / 3. ( щоб - з 1 , [ сущ. + ук. сл.] 2 , (коли - с. сл.) 3 - СПП з паралельним підпорядкуванням.
  2. якщо він [Паустовський] напише, / 1 що від далекого льодовика смутно тягнуло фіалками, / 2 то це ще не означає, / 3 що запах фіалок дійсно було чути на відстані декількох кілометрів / 4. ( якщо - с. гл.) 1 , (що - с.) 2, [ то гл.] 3 , (що - с.) 4 - СПП з паралельним і послідовним підпорядкуванням.
  3. коли всі вийшли обідати / 1 і вона залишилася одна з Ульяшов, / 2 Женя пригадала, / 3 як розсміялися всі тоді на кухні її дурного питання / 4. Пропозиція СПП, складається з 4 простих речень; третє - головне, решта додаткові; підрядні пов'язані з головним однорідно і паралельно.
    I і II додаткові (пропозиції 1 і 2) - це додаткові часу; вони ставляться до всього головного пропозицією (пропозиція 3); засіб зв'язку - союз коли (У II підрядному союз опущений, але може бути відновлений); підрядні стоять перед головним пропозицією. Між собою додаткові часу пов'язані одиночним з'єднувальним союзом і, Тому кома між ними не ставиться.
    III підрядне (пропозиція 4) - це підрядне додаткове; воно відноситься до присудка в головному реченні згадала, Вираженого дієсловом; засіб зв'язку - союз як; підрядне стоїть після головного.
    (коли - з 1 і (-) 2 , [гл.] 3 , (як - с.) 4 - СПП з однорідним і паралельним підпорядкуванням.
  4. Вони сиділи у одного з вікон, / 1 які були так курні, манірних і величезні, / 2 що здавалися якимись установами з темно-зеленого скла, / 3 де не можна залишатися в шапці. [ сущ.] 1 , (які - с. сл. кр. дод. + ук. сл.) 2 , (що - с. сущ. + ук. сл.) 3 , (де
  5. А на ранок вона стала задавати питання про те, / 1 що таке Мотовіліха / 2 і що там робили вночі, / 3 і дізналася, / 1 що Мотовіліха - казенний завод / 4 і що роблять там чавун / 5. [ сущ. + ук. сл., 1 (що - с. сл.) 2 і (що - с. сл.) 3, гл.] 1 , (що - с.) 4 і (що - с.) 5 - СПП з паралельним і однорідним підпорядкуванням.
  6. Перш ніж розповідати про свою подорож в «край неляканих птахів», / 1 мені хочеться пояснити , / 2 чому мені заманулося з центру розумової життя нашої батьківщини відправитися в такі нетрі, / 3 де люди займаються полюванням, риболовлею, вірять в чаклунів - словом, живуть майже первісним життям / 4. ( перш ніж - з 1 , [ гл.] 2 , (чому - с. сл. сущ. + ук. сл.) 3 , (де
  7. коли згодом Женя пригадала той день на Осинський вулиці, / 1 де вони тоді жили, / 2 він представлявся їй завжди таким, / 3 яким вона його побачила в той другий довгий день, під кінець / 4. ( коли - с. сущ.) 1 , (де - с. сл.) 2, [ місць.-оповідь.] 3 , (яким - с. сл.) 4 - СПП з паралельним і послідовним підпорядкуванням.
  8. У корпусі говорили, / 1 що сам по собі генерал був би ще більш злий, / 2 що нездоланну його лютість приборкувала тиха, як ангел, генеральша, / 3 якої жоден з кадет не бачив, / 4 тому що вона була постійно хвора, / 5 але яку всі вважали добрим генієм, який охороняв кадетів від кінцевої лютості генерала / 6. [ гл.] 1 , (що - с.) 2, ( що - с. сущ.) 3 , (якої - с. сл.) 4, ( тому що - с.) 5, але (яку - с. сл.) 6 - СПП з послідовним і однорідним підпорядкуванням.
  9. П'єр, / 1 на якого дивилися поблажливо, / 2 коли він був незаконним сином, / 3 якого пестили і прославляли, / 4 коли він був кращим женихом Російської імперії, / 5 після свого одруження, / 1 коли нареченим і матерям нічого було очікувати від нього, / 6 сильно втратив на думці суспільства / 1. [ сущ. 1 , (на якого - с. сл.) 2, ( коли - с.) 3, ( якого - с. сл.) 4, ( коли - с.) 5, 1, ( коли - с.) 6,] 1 - СПП з однорідним, паралельним і послідовним підпорядкуванням.
  10. Кутузов наказав готуватися на новий бій, / 1 щоб добити ворога, / 2 не тому, / 1 щоб він хотів кого-небудь обманювати, / 3 але тому, / 1 що знав, / 4 що ворог переможений / 5. [, 1 ( щоб - с.), 2 ук. сл., 1 (щоб - с.), 3 ук. сл.] 1, (що - с. гл.) 4 , (що - с.) 5. - СПП з паралельним, однорідним і послідовним підпорядкуванням.
  11. В тихий серпневий полудень, / 1 коли все в природі сяяло і лисніло, / 2 але з якихось ще непомітним ознаками вже відчувалася в гарячому повітрі тихий сум в'янення, / 3 на березі крихітної річечку, звивається з м'яким дзюрчанням між кущами, на маленькому піщаному пляжі засмагати кілька льотчиків / 1 . [ , 1 (коли - с.) 2, але (-), 3] 1 - СПП з однорідним підпорядкуванням.
    1
    брешемо. ↓
    (коли - с.) 2, але (-) 3
  12. І тато прочитав замітку про те, / 1 що минулої ночі сейсмічна станція обсерваторії зазначила в нашому місті невеликі підземні поштовхи - наслідок віддаленого землетрусу, / 2 епіцентр якого розташований на малоазійському березі Чорного моря, в Турції, / 3 де зруйновано кілька селищ / 4 . [сущ. + ук. сл.] 1 , (що - с. сущ.) 2 , (якого - с. сл. сущ.) 3 , (де - с. сл.) 4 - СПП з послідовним підпорядкуванням.
  13. Зуеву сподобався Степан Буков почуттям внутрішньої гідності , / 1 яке притаманне людям, ніколи нічим не надходило заради того, / 2 щоб їм було легше, / 3 коли іншим важко / 4. [ сущ.] 1 , (яке - с. сл. ук. сл.) 2 , (щоб - с.) 3, ( коли
  14. але тому-то Литвинов такий спокійний і простий, тому-то так самовпевнено дивиться кругом, / 1 що життя його чітко, ясно лежить перед ним, / 2 що доля його визначилася / 3 і що він пишається цією долею і радіє їй / 4. [ кр. пр., гл. + ук. сл.] 1 , (що - с.) 2, ( що - с.) 3 і ( що - с.) 4 - СПП з однорідним підпорядкуванням.
  15. Мисливці неодноразово помічали, / 1 що / 2 як тільки на солонцях побувають ізюбри, / 3 то козули залишають їх на більш-менш тривалий час / 2.
    Пропозиція СПП, складається з 3 простих речень; перше - головне, решта додаткові; підрядні пов'язані з головним послідовно.
    I підрядне (пропозиція 2) - це підрядне додаткове; воно відноситься до присудка помічали, Вираженого дієсловом, в головному реченні; засіб зв'язку - союз що; підрядне стоїть після головного пропозиції.
    II підрядне (пропозиція 3) - це підрядне часу; воно відноситься до всього головного пропозицією (пропозиція 2); засіб зв'язку - подвійний союз як тільки ... то; підрядне в середині головного пропозиції. два союзу що, як тільки на стику різних придаткових коли розділяться коми, так як далі йде друга частина подвійного союзу - то.
  16. що б ні чекало попереду, / 1 яким б ні був завтрашній день, / 2 він радий, / 3 що повернувся / 4 і що цей день зустріне з товаришами / 5. ( що ні - с. сл.) 1, ( яким ні - с. сл.) 2, [ кр. дод.] 3 , (що - с.) 4 та ( що - с.) 5 - СПП з однорідним і паралельним підпорядкуванням.
  17. Супроводжувані телефоністом з котушкою кабелю і двома зв'язковими, вони виявилися на вершині, / 1 коли сонце підходило вже до горизонту / 2 і перші його промені намагалися пробити затягнуте хмарами і пеленою диму небо / 3. 1, ( коли - с.) 2 і (-) 3 - СПП з однорідним підпорядкуванням.
  18. Він [Звягінцев] болісно намагався згадати, / 1 як ж виглядали ці місця раніше, / 2 щоб зорієнтуватися і визначити, / 3 де розташований завод / 4. [ гл.] 1 , (як - с. сл.) 2, ( щоб - с. гл.) 3 , (де - с. сл.) 4 - СПП з однорідним підпорядкуванням.
  19. він був щасливий зустріти Івана Максимовича не тільки тому, / 1 що з часу боїв на Лузі не бачив Корольова і нічого не знав про його долю, / 2 а й тому, / 1 що з несподіваною появою Корольова у Звягінцева зникло, пройшло без сліду володіла їм почуття деякої відчуженості, невпевненості в тому, / 3 що він зуміє швидко знайти своє місце в цьому невійськової колективі / 4. [ ук. сл., 1 (що - с.) 2, ук. сл.] 1 , (що - с. сущ. + ук. сл.), 3 (що - с.) 4 - СПП з однорідним і послідовним підпорядкуванням.
  20. якщо спочатку він думав, / 1 що він втрачає дорогоцінний час, / 2 що йому належить чимось розпоряджатися, чимось командувати, / 3 то тепер він переконувався в тому, / 4 що протиповітряна оборона організована відмінно / 5 і йому дуже корисно детальніше ознайомитися з постановкою справи / 6. ( якщо - с. гл.) 1 , (що - с.) 2, ( що - с.) 3, [ то гл. + ук. сл.] 4 , (що - с.) 5 і (-) 6 - СПП з послідовним, паралельним і однорідним підпорядкуванням.
  21. Вони [старі] говорили, / 1 що, / 2 коли закінчать тунель, / 3 треба переносити кибитки до Бек-Ташу, / 2 тому що «Людина з дерев'яним Наргіле» (так називали вони Хоробрів, який не випускав з рота трубки) хоче будувати залізницю від північних промислів на Бек-Таш / 4. [ гл.] 1 , (що - с., 2 ( коли - с.), 3), 2 ( тому що - с.) 4 - СПП споследовательним і паралельним підпорядкуванням. Пропозиція ускладнене вставною конструкцією - пропозицією так називали вони Хоробрів, який не випускав з рота трубки, Яке виділяється дужками і не включається в загальну схему пропозиції.
  22. Я думаю, / 1 що / 2 якщо б я потрапив на Північний полюс або, скажімо, на полюс магнітний, / 3 то там обов'язково б сидів і шмигав носом хлопчисько з вудкою, чатував б у ополонці тріску, а на магнітному полюсі виколупував б із землі зламаним ножем шматочок магніту / 2. [ гл.] 1 , (що - с. 2 ( якщо
  23. Багато вже давно ледве волочили ноги, але йшли з останніх сил, знаючи, / 1 що / 2 якщо вони до вечора не вийдуть на шосе і вночі не перетнуть його, / 3 то всі їхні колишні зусилля безглузді / 2. [ деепр.] 1 , (що - с. 2 ( якщо - с.), 3 то) 2 - СПП з послідовним підпорядкуванням.
  24. Артем'єв підтвердив, / 1 що провідний хірург медсанбату все той ж, / 2 що був при Серпилін / 3. [ гл.] 1 , (що - с. місць.-оповідь.), 2 (що - с. сл.) 3 - СПП з послідовним підпорядкуванням.
  25. Синцов пояснив йому, / 1 що, / 2 перш ніж їхати в армію, / 3 хоче завтра удвох з кореспондентом побувати за Дніпром, в тому полку, / 2 де сьогодні підбили багато німецьких танків / 4. [ гл.] 1 , (що - с., 2 ( перш ніж - с.), 3 сущ. + ук. сл.), 2 (де - с. сл.) 4 - СПП з послідовним і паралельним підпорядкуванням.
  26. доповівши генералу усе , / 1 що потрібно було, / 2 він пройшов в свою кімнату, / 1 в якій, Вже давно повернувшись і чекаючи його, сидів князь Гальцин, читаючи роман , / 3 який знайшов на столі Калугіна / 4. [ деепр. + ук. сл., 1 (що - с. сл.), 2 сущ.] 1 , (в якій - с. сл. сущ.), 3 (котрий - с. сл.) 4 - СПП з паралельним і послідовним підпорядкуванням.
  27. ми розрахували, / 1 що / 2 якщо підемо по стежці, / 3 то вийдемо на річку Найн до корейцям, / 2 а /якщо підемо прямо, / 4 то прийдемо на берег моря / 5. [ гл.] 1 , (що - с. 2 ( якщо - с.), 3 то), 2 а (якщо - с.) 4, (- то) 5 - СПП з послідовним, однорідним і паралельним підпорядкуванням.
  28. він моментально розсудив, / 1 що, / 2 бувай його бачать тільки три німці, / 3 йому немає ніякого розрахунку першому лізти в бійку, / 2 а, досягнувши найближчій гаї , / 4 де німців, можливо, немає, / 5 він має шанс врятуватися навіть у тому випадку, / 4 якщо ці троє піднімуть запізнілу тривогу / 6. [ гл.] 1 , (що - с., 2 ( бувай - с.) 3,) 2, а (- сущ., 4 (де - с. сл.) 5, ук. сл.) 4 , (якщо - с.) 6 - СПП з паралельним, послідовним і однорідним підпорядкуванням.
  29. І, звичайно, вони не помітили, / 1 що на одній зі сторінок цієї газети надруковано то саме вірш, / 2 яке подумки декламував Байрон, / 3 коли в кареті, що відвозила його в Лондон, готувався до мови, на жаль, нічого не змінила / 4. [ гл.] 1 , (що - с. сущ. + ук. сл.) 2 , (яке - с. сл.) 3, ( коли - с.) 4 - СПП з послідовним підпорядкуванням.

Вправа 51

1. Від спеки розсохлий колесо розколюється раптом по саму маточину, спиці випирають пучком перекушеною кілочок, візок зі стуком падає набік, стоси газет вивалюються (СБП; відносини перерахування). 2. Чекаємо матрьошку година, друга - немає її (СБП; відносини протиставлення, між частинами можна вставити союз а). 3. Шмахін глянув на годинник: було тільки без десяти сім (СБП; додаткові відносини, між частинами можна вставити «і побачив, що"). 4. Не хочеш відповідати / 1 - я скажу / 2 (СБП; складається з двох частин; умовні відносини; перед першою частиною можна вставити союз якщо; тому ставиться тире). 5. Умом Россию не понять, аршином общим не виміряти / 1 : У ній особлива стать/ 2 - в Росію можна тільки вірити / 3 (СБП; складається з трьох частин. Між пропозиціями 1 і 2 - причинні відносини; між частинами можна вставити союз тому що; тому ставитися двокрапка. Між пропозиціями 2 і 3 - відносини слідства; між частинами можна вставити наріччя тому; тому ставиться тире). 6. Зріє жито - тобі заботушка: як би градом не побілася, без дощів в спеки не висохла, від дощів не поклав (СБС; 1 і 2 - відносини тимчасові, перед першою частиною можна вставити союз коли; 2 і 3 - відносини пояснення, перед третьою частиною можна вставити а саме). 7. Хотів я встати / 1 - переді мною все закрутилося з швидкістю / 2 ; хотів кричати / 3 - мова беззвучний і нерухомий став / 4 (СБП; складається з чотирьох частин. Між пропозиціями 1 і 2; 3 і 4 - відносини протівітельние; між частинами можна вставити союз але; тому ставиться тире. Між першою групою пропозицій (1 і 2) і другою групою пропозицій (3 і 4) - відносини перерахування; оскільки всередині кожної групи є інші знаки, на кордоні цих груп, між пропозиціями 2 і 3, ставиться крапка з комою). 8. Зробишся занадто розумним / 1 - мабуть, жити не захочеться / 2 ; станеш багатшим всіх людей / 3 - заздритимуть / 4: краще я зірву і з'їм третє (чарівне, зморщене яблуко) / 5 (СБП; 1 і 2, 3 і 4 - відносини умови; перед першою і третьою частинами можна вставити союз якщо; між групою 1 і 2 і групою 3 і 4 - відносини перерахування; пропозиція 5 містить висновок; можна вставити тому). 9. Він почервонів: йому було соромно вбити людини беззбройного (СБП; відносини причини, між частинами можна вставити союз тому що). 10. Поповз я по густій \u200b\u200bтраві уздовж по яру, дивлюся / 1: ліс скінчився / 2, кілька козаків виїжджають з нього на галявину / 3 (СБП; 1 і 2 - відносини додаткові, можна вставити «і бачу, що"; 2 і 3 - відносини перерахування). 11. Біле ковдру скинуто на підлогу, будинок порожній, Віра Нікандровна одна (СБП; відносини перерахування). 12. Смарагдові жабенята стрибають під ногами; між коренів, піднявши золоту головку, лежить вже й стереже їх (СПБ; відносини перерахування; оскільки пропозиції віддалені один від одного за змістом і друге речення поширене, має свої коми, то між частинами ставиться крапка з комою). 13. Якусь особливу ветхість помітив він на всіх сільських будівлях / 1: колода на хатах було темно і старо / 2; багато даху світило, як решето / 3; на інших залишався тільки коник вгорі та жердини по сторонам у вигляді ребер / 4 (СБП; 1 і 2 - відносини пояснення, між частинами можна вставити слова а саме; 2, 3 і 4 - відносини перерахування; оскільки пропозиції віддалені один від одного за змістом, а третє і четверте пропозиції поширені і мають свої коми, то між частинами ставиться крапка з комою). 14. Ось вам мої умови: ви нині ж публічно відмовитеся від наклепу і будете просити у мене вибачення (СБП; відносини пояснення, між частинами можна вставити слова а саме). 15. У будинку мало-помалу порушувалася тиша / 1: десь скрипнули двері / 2; почулися чиїсь кроки / 3; хтось чхнув на сіннику / 4 (СБП; 1 і 2 - відносини пояснення, між частинами можна вставити слова а саме; 2, 3 і 4 - відносини перерахування; оскільки пропозиції віддалені один від одного за змістом, то між частинами ставиться крапка з комою). 16. Поведінка Нагульнова все розцінювали по-різному / 1: одні схвалювали / 2, інші засуджували / 3, деякі стримано мовчали / 4 (СБП; 1 і 2 - відносини пояснення, можна вставити слова а саме; 2, 3 і 4 - відносини перерахування). 17. Через кілька миттєвостей піднімаюся і бачу: мій Карагез летить, розвіваючи гриву (СБП; відносини додаткові, між частинами можна вставити союз що). 18. Я кажу: не здамся (СБП; відносини додаткові, між частинами можна вставити союз що). 19. Пам'ятаю також: вона любила одягатися і бризкати духами (СБП; відносини додаткові, між частинами можна вставити союз що). 20. Я тобі виразно скажу: у тебе є талант (СБП; відносини додаткові, між частинами можна вставити союз що). 21. Федір зрозумів: мова йшла про зв'язок (СБП; відносини додаткові, між частинами можна вставити союз що). 22. Олексій вирішив: досить тягнути (СБП; відносини додаткові, між частинами можна вставити союз що). 23. Сорока підняв голову: вгорі крізь тонкий пар морозу блищала золота Ведмедиця (СБП; додаткові відносини, між частинами можна вставити слова «та побачив, що"). 24. Я підняв голову: перед вогнем, на перекинутої діжі, сиділа мірошничка і розмовляла з моїм мисливцем (СБП; додаткові відносини, між частинами можна вставити слова «та побачив, що"). 25. Я прокинувся: зоря вже займалася (СБП; додаткові відносини, між частинами можна вставити слова «та побачив, що"). 26. Місяця не було на небі: вона в ту пору пізно сходила (СБП; відносини причини, між частинами можна вставити союз тому що). 27. Він навіть злякався: так було темно, тісно і нечисто (СБП; відносини причини, між частинами можна вставити союз тому що). 28. Вікна в бараку то висвітлювалися, то гасли: хтось чиркав сірники (СБП; відносини причини, між частинами можна вставити союз тому що). 29. Минув тиждень, інша - раптом в'їжджає до мене у двір коляска (СБП; друге речення містить несподіване приєднання; між частинами можна вставити союз і; є слово раптом). 30. Дайте йому тільки ніж та пустіть на велику дорогу - заріже, за копійку заріже (СБП; друге речення містить несподіване приєднання, несподіваний результат; між частинами можна вставити слова «і тоді»). 31. Чи не встигло сонце пригріти - загуло все небо (СБП; друге речення містить вказівку на швидку зміну подій; між частинами можна вставити слова «та одразу»). 32. Я почав кликати господаря / 1 - мовчать / 2; стукаю / 3 - мовчать / 4 (СБП; 1 і 2, 3 і4 - відносини протівітельние, між частинами 1 і 2, 3 і 4 можна вставити союз а; між першою групою пропозицій (1 і 2) і другою групою пропозицій (3 і 4) - відносини перерахування; оскільки всередині кожної групи є інші знаки пунктуації, на кордоні цих груп, між пропозиціями 2 і 3, ставиться крапка з комою). 33. Сміливі перемагають - боягузливі гинуть (СБП; відносини протівітельние, між частинами можна вставити союз а). 34. Не було ніякої можливості піти непомітно / 1 - він вийшов відкрито 2, ніби йде у двір / 3, і шмигнув у город / 2 (1 і 2 - СБП; друге речення містить наслідок, результат, висновок; між частинами можна вставити наріччя тому. Всередині другого речення знаходиться підрядне з союзом ніби, Яке з двох сторін виділяється комами). 35. Переможемо - кам'яний будинок побудуєш (відносини умовні, перед першою пропозицією можна вставити союз якщо). 36. Пройде молодець / 1 - набрав поважного / 2, пройде дівчина / 3 - пригорюнится / 4, а пройдуть Гуслярі / 5 - заспівають пісеньку / 6 (1 і 2, 3 і 4, 5 і 6 - СБП, відносини умовні, перед частинами 1, 3, 5 можна вставити союз якщо; групи 1 і 2, 3 і 4 між собою пов'язані відносинами перерахування; група 5 і 6 пов'язані з групою 3 і 4 протівітельним союзом а - ССП). 37. Та хай ти зовсім - плакатиму за тобою ми не будемо (СБП, відносини умовні, перед першою пропозицією можна вставити союз якщо). 38. Подивиться - рублем подарує (СБП; відносини порівняльні, між частинами можна вставити союз немов). 39. Він завжди любив поговорити - це було мені добре відомо (СБП; друге речення має значення приєднання, містить займенник це). 40. Вони розлучаться / 1, вони вже розлучилися / 2 - ця думка приголомшила обох (СБП; 1 і 2 - відносини перерахування; пропозиція 3 має значення приєднання і містить займенник ця).


Лекція на тему: «Складне речення. Основні види складних речень. Союзні складні речення. Складносурядні пропозиції ».

(Слайд № 1)

Мета уроку:

(Слайд № 2)

Повторити і поглибити відомості про складні пропозиціях, відомих за курсом 5-8 класів.

Завдання уроку:

(Слайд № 3)

Відпрацювати вміння розрізняти прості речення з однорідними членами, з'єднаними з'єднувальним сурядним союзом «І» і складні речення, де частини з'єднані тим же союзом.

Визначати смислові відносини між частинами складних речень

Розставляти розділові знаки в Складносурядні пропозиції з різними спілками

Відрізняти ССП із загальним другорядним членом від пропозицій без нього і вміння вживати / не вживати кому в ССП (із загальним другорядним членом)

обладнання уроку: Зошит, дошка, слайди, підручник.

^ ХІД ЛЕКЦІЇ


  1. Вступне слово (активізація уваги учнів).
- Здрастуйте, хлопці. Сьогодні у нас урок-лекція на тему «Складні пропозиції». На ньому ми будемо згадувати все, що вже знаємо про ССП і поповнимо наші знання новими відомостями. (Повідомлення цілей і завдань уроку). Цей матеріал допоможе вам у підготовці до семінару за такою ж теми.

Сьогодні вам треба бути уважними, зібраними, ми будемо багато писати. Щоб вам було легше, ви можете використовувати скорочення під час запису лекції (СП, ПП, ССП і ін.), Записуйте тільки головне, пояснюючи прикладами відомості.

Відкрийте зошит, запишіть тему лекції і питання до майбутнього семінару з цієї ж теми.

^ Питання до семінару

(На слайді до уроку № 4)

1.В чому полягає різниця між простими і складними реченнями? Поясніть на прикладах.

2.Каково особливості простих речень, що входять до складу складних (з прикладами)?

3.Расскажіте про способи зв'язку простих речень у складі складних (з прикладами).

4.Какие види складних речень вам відомі. Що між ними спільного і в чому різниця?

5. Розкажіть про основні групи ССП по їх значенню (по спілкам).

6.Расскажіте про ССП з

а) сполучними сочінітельнимі спілками,

б) розділовими сочінітельнимі спілками,

в) протівітельнимі сочінітельнимі союзами.

6. Як відрізняти ССП з союзом «І» від ПП з однорідними членами, в яких вживається союз «І».

7. Які розділові знаки ставляться в ССП? Коли кома не ставиться? (Всі відповіді повинні супроводжуватися прикладами)


  1. ^ Основна частина.
- Отже, в нашій мові, крім ПП вживаються СП. З їх допомогою виражаються більш складні думки. СП більш інформативно, ніж ПП.

- Запишіть і порівняйте приклади пропозицій

(слайд № 5):

Було вже годин десять вечора, і над садом світив повний місяць.

Було вже годин десять вечора. Над садом світив повний місяць.

^ Завдання і питання:

Виділіть граматичні основи пропозицій і скажіть, в чому подібність і різниця цих пропозицій? Зверніть увагу на інтонацію в простих і складному реченні. Який знак ставиться в СП?

^ записуємо висновок :

(слайд № 6)

У першому (складному) пропозиції друга частина додає значення слідства до змісту першої. СП не є сумою двох простих речень, так як виникає додаткова інформація. Воно багатшими, різнобічний. Завдяки СП наша мова стає також багатшими.

^ Питання:

Що ж таке СП?

Запишіть:

(Слайд № 7)

СП - це речення, що складаються з двох або більше простих, пов'язаних між собою за змістом і граматично, об'єднаних інтонаційно. Пропозиція має інтонацію кінця.

^ Особливості простих речень, що входять до складу складного (слайд № 8):

- ПП в складі СП не мають інтонаційної завершеності

- об'єднані за змістом в єдине ціле

-об'едінени особливої \u200b\u200bінтонацією в єдине ціле

-Слова в реченні пов'язані граматично (а так само в поширеному реченні слова пов'язані між собою способом узгодження, управління і примикання, як і в словосполученнях)

-різноманітні за значенням і будовою

Запишіть:

(Слайд № 9)

Чуйне вухо вловило легкі кроки, і сон миттєво злетів.

завдання:

Прочитайте пропозицію. Об'єднані чи прості речення в ньому за змістом? Граматично? Чи є інтонація кінця між ними?

Знайдіть в реченні словосполучення, побудовані на основі зв'язку

узгодження (Чутливе вухо, легкі кроки),

управління (Вловило кроки),

примикання (Злетів миттєво)

питання:У чому виражається граматичне значення пропозиції? (В граматичної основі, в присудок: нахил, час)

^ Робота з підручником:

- Відкрийте підручник, давайте трошки відпочинемо від записів і усно ознайомимося з відомостями про те, як прості речення можуть бути пов'язані в складному. (Читаємо відомості по темі з параграфа підручника)

^ Питання: Якими ж способами можуть з'єднуватися прості речення в складному?

Складаємо схему (у зошиті)

(Слайд № 10)

2 способи зв'язку простих речень у СП

^ Робота з підручником:

Давайте розберемо кілька прикладів пропозицій з вправи підручника: читаємо пропозиції, виділяємо граматичні основи і визначаємо їх кількість; з'ясовуємо спосіб зв'язку простих речень у СП; складаємо схеми пропозицій.

Вправа 51

У будинку все вже лягли, але ніхто не спав. Літо видалося сіре і холодне, дерева були мокрі. Скляні двері на балкон була закрита, щоб з саду не несло жаром.

^ Продовжуємо лекцію (записуємо) :

Отже, в СП частини можуть з'єднуватися за допомогою союзів і без них. Ті пропозиції, в яких частини з'єднані без спілок, тільки за змістом і за допомогою інтонації, називаються безсполучникового складного речення (БСП). А ті, в яких використовуються для зв'язку частин в СП союзи і союзні слова, є союзними. Союзи, як вам уже відомо з курсу 5-7 класу, бувають сочінітельнимі і підрядними, тому в залежності від того, які союзи використовуються, виділяються складносурядні і складнопідрядні речення (ССП і СПП).

(Слайд № 11)

Основні види складних речень

Продовження лекції:

Сьогодні ми більший акцент зробимо на групі ССП.

За своїм значенням сурядні сполучники бувають з'єднувальні, розділові і протівітельние. Отже і ССП по вжитим в них спілкам і за значенням діляться на 3 групи

(Слайд № 12)

Основні групи ССП за значенням і спілкам.


ССП з сполучними спілками і, так (і), ні-ні, теж, також. У них перераховуються явища, що відбуваються одночасно або одне за одним.

^ Прозорий ліс один чорніє, і ялина крізь іній зеленіє, і річка під льодом блищить .

ССП з розділовими спілками або, иль, або, то-то, не те - не те, чи - чи то. У них вказується на чергування явищ, можливість одного явища з декількох.

^ Те світило сонце, то лив дощ .

ССП з протівітельнимі спілками а, але, та (але), проте, зате, же. У них одне явище протиставлено іншому.

^ Око чекає вогника, проте кожен поворот річки обманює наші надії.

Необхідно пам'ятати, що в СП між його частинами ставиться розділовий знак, найчастіше це кома.

(Слайд № 13)

Прості пропозиції в складі складносурядного відокремлюються один від одного комами.

^ У вікні посвітлішало, і виступили сопки. Або корабель пішов, або противник використовував підводний човен. Не видно далі двох кроків, зате чутно пирхання коня в тиші.

Однак сурядні сполучники вживаються і в простих пропозиціях для зв'язку однорідних членів речення. Щоб ПП не сплутати зі СП, необхідно враховувати кількість граматичних основ у реченні.

(Слайд 14)

Відрізняйте ССП від ПП з однорідними членами.

^ Море вічно і безугавно шумить і хлюпається. (Це просте речення, так як тут одна граматична основа. Коми ставити не будемо).

Море ніби шепоче щось, і цей шепіт заспокоює мене. (Це складне речення, так як дві граматичні основи, Поставимо кому).

питання:

Давайте згадаємо, в яких випадках ставиться кома в ПП при однорідних членах? (Усне обговорення: коми ставляться при розділових і сполучних союзах, якщо вони повторюються, а при протівітельних ставляться завжди).

Бувають випадки, коли в ССП кома теж не ставиться між його частинами. Це відбувається в разі, якщо в реченні є спільний другорядний член, в однаковій мірі відноситься до обох пропозицій.

(Слайд 15)

Пропозиції із загальним другорядним членом.

(Кома між частинами не ставиться)

після грому повітря стає чистішим і легше дихають люди. (Загальний другорядний член: після грому. кома не ставиться).

нарешті випав сніг і настала справжня зима. (Загальний другорядний член: нарешті. Кома не ставиться).

негайноза лікарнею місто кінчався і починалося поле.

(Загальний другорядний член: негайно. Кома не ставиться).

Між частинами ССП крім коми в деяких випадках ставиться тире. Це відбувається в тому випадку, якщо одна з частин ССП має значення результативності, швидкої зміни подій.

^ Наприклад (слайд 16)

Пропозиції, в яких йдеться про швидкій зміні подій

(Між частинами ставиться тире)

Пролунав дзвінок - і хлопці з шумом вибігли з класу.

^ Він знак подасть - і все регочуть.

Сир випав - з ним була шахрайка така.


  1. Підведення підсумків уроку
питання:

- Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

- Що таке СП?

- Як відрізнити його від ПП?

-О яких розділові знаки треба пам'ятати в ССП?


  1. Домашнє завдання
(Слайд 17)

Підготуйтеся до семінарського заняття по записаним на початку уроку питань.

Прочитайте матеріал 7 і 8 параграфів підручника і вивчіть правила.

Підберіть приклади пропозицій до кожного питання (до семінару).

Підготуйтеся до повідомлення на тему "Складне речення". Складіть заздалегідь план у формі питальних речень. До кожного пункту плану підберіть приклади.

відповіді:

(Відкрий теорію стор. 35) 1) Як називаються речення, що складаються з декількох пропозицій? 2) Як називаються пропозиції без спілок? 3) Які пропозиції називаються союзними? 4) Які основні є кошти для зв'язку простих речень? 5) Залежно чого складні речення поділяються на безсполучникові і союзні? 6) На що ще діляться союзні пропозиції? 7) Які пропозиції об'єднують в складні безсполучникові за допомогою інтонації? Приклади Я НЕ ЗНАЮ вибачте: - (((

Схожі питання

  • Які події є найбільш напруженими в романі «Дубровський»?
  • скласти речення зі словами лосі, годівниця, сіно
  • Визначте масу аміаку NH3, що знаходиться в балоні ємністю 25 л при температурі 340 К і тиску 2АТ.
  • периметр рівностороннього трикутника абс дорівнює 36см.найдіте довжину середньої лінії цього трикутника
  • (35 балів за кращий відповідь) What have the children already done and what haven "t they done yet? Look at the list of things they made some days ago. Приклад - 0) to clean the house (Alise and Ally) - Alise and Ally howe arleady cleaned the hause 1) to wash the dishes (Alice) - ......... 2) to water flowers (Ally) - ........ . 3) to buy cheese, chips.fruit, juice, lettuce (Ally) 4) to make sandwiches (the girls) 5) to make toast (the girls) 6) to bring cola (the mother) 7) to prepare games ( Alice) 8) to repair the DVD player (the father) 9) to sweep the paths in the garden (Alice)
Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...