Самостійні і службові частини мови 5. Урок з російської мови на тему "Самостійні та службові частини мови" (5 клас)

клас: 5

1. Актуальність уявлення уроку даного типу (урок вивчення нового матеріалу) пояснюється тим, що саме на етапі первинного знайомства в учнів закладається уявлення про те, що буде вивчатися, формується початкове уявлення про предмет розмови, пробуджується інтерес до проблеми. А отже, саме етап першого знайомства є одним з найбільш (якщо не найбільш) важливих в системі уроків по тій чи іншій темі. Тому доцільно при первинному знайомстві сформувати у дітей інтерес, пробудити в них бажання дізнатися якомога краще все, що має відношення до теми.

2. Форма подання педагогічного досвіду - урок вивчення нового матеріалу в 5 класі: «Морфологія. Самостійні і службові частини мови ».

3. З точки зору отриманого результату даний педагогічний досвід можна вважати ефективним. Діти розширили наявні у них уявлення про частини мови, придбали нові знання. Крім того, у них сформувався інтерес до теми, так як вона передбачає подальше розширення їх уявлень про морфології.

4. Ресурсне забезпечення:

  • підручник,
  • проектор і екран,
  • зошити учнів.

Урок вивчення нового матеріалу: структура, проблеми організації діяльності учнів - 5 клас.

Тема: Морфологія. Самостійні і службові частини мови.

мета:познайомити учнів з розділом науки про мову, який називається морфологією; визначити місце морфології серед інших розділів лінгвістики.

завдання:

  • дати уявлення про самостійні і службових частин мови;
  • відпрацювати навички розподілу слів по різних групах;
  • згадати ознаки вже відомих учням частин мови.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Слово вчителя:Тема, яку ми будемо вивчати сьогодні, є дуже актуальною. Важливість її визначається тим, що в подальшому: в 5,6, 7-х класах ви будете більш детально і грунтовно вивчати те, про що ми сьогодні почнемо розмову. Тому від того, як ви зрозумієте сьогоднішню тему, багато в чому буде залежати, наскільки успішно буде проходити подальше ваше знайомство з мовою.

1. Вивчення нового матеріалу. Створення проблемної ситуації.

Слово вчителя: Ми з вами закінчили вивчення розділу науки про мову, який називається «Морфемика».

Питання вчителя: Що це за розділ?

Відповідь учня: Морфемика - розділ науки про мову, який вивчає частина слова - морфему.

Питання вчителя: Які ще розділи лінгвістики вам відомі?

Відповідь учня: Фонетика, лексика, синтаксис, пунктуація.

Питання вчителя: Що вивчає кожен з розділів?

Відповідь учня: Фонетика вивчає звук, як найменшу одиницю лексики, синтаксис знайомить нас зі словосполученням і пропозицією, пунктуація - з постановкою розділових знаків.

Слово вчителя: Слова об'єднуються не тільки в словосполучення і пропозиції. Коли у декількох слів загальні ознаки, Вони об'єднуються в групи.

Питання вчителя: Як називаються ці групи?

Відповідь учня: Частини мови.

Слова учителя: Вірно. Саме частини мови є предметом вивчення в морфології. Тепер ми можемо сформулювати тему нашого уроку і записати її в зошит. (До цього моменту теми на екрані не було.)

Саме про морфології і піде наша сьогоднішня розмова.

Запишіть визначення морфології. Воно на екрані.

Слайд 2.

Наука про частини мови існує давно. Прочитаємо про це у вправі 459.

(Текст читає вголос 1 учень.)

Питання вчителя: Назвіть тему тексту.

Відповідь учня: Частини мови.

Питання вчителя: Сформулюйте основну думку тексту.

Відповідь учня: Розмежування частин мови - процес давній і дуже складний.

Питання вчителя: Скільки абзаців в тексті? Визначте їх межі.

Відповідь учня: Три.

II. «Відкриття» дітьми нового знання.

(На екрані слова) Слайд 3.

Питання вчителя: Подивіться на екран. Як ви думаєте, чим відрізняються слова, записані в різних колонках?

Відповідь учня: Справа ми бачимо слова, які можуть вживатися без тих, що в лівому стовпчику: з них можна скласти словосполучення і пропозиції. У лівій колонці написані слова, які одні не можуть вживатися.

Вірно. Ті слова, які записані праворуч, називаються (Діти дивляться на тему уроку і вірно вибирають правильне слово)самостійними.

Питання вчителя: А ті, які зліва?

Відповідь учня:Службові.

Питання вчителя:Слова якої групи можна розділити на морфеми?

Відповідь учня: Самостійні.

Питання вчителя: Яка морфема може допомогти нам у визначенні лексичного значення слова?

Відповідь учня: Корінь.

Питання вчителя: Яке слово пишеться через дефіс?

Відповідь учня: Через.

Питання вчителя: До якої частини мови воно належить?

Відповідь учня: Привід.

Питання вчителя: Який ще привід пишеться так само?

Відповідь учня: З-під.

III. Етап осмислення.

Слово вчителя: Вчені до цих пір сперечаються про те, скільки частин мови існує в російській мові. Ви знайомі з деякими з них.

Питання вчителя: Які частини мови вам відомі? Вони є на екрані.

Відповідь учня: Іменники, прикметники, дієслова, сполучники, прийменники, частки.

Слово вчителя: Частин мови набагато більше. Зараз ви в цьому переконаєтеся, прочитавши матеріал підручника. Читаючи текст параграфа, зверніть увагу, як частини мови розподіляються за групами. Узагальнити свої спостереження в таблицю.

Слайд 4.

(На екрані таблиця, яку діти переносять в зошиті. Учні працюють самостійно. Потім на екрані з'являється повністю заповнена таблиця і учні порівнюють її з тим, що вийшло у них.)

Слово вчителя: У цій таблиці представлені не всі частини мови, а лише ті, вивченням яких ви будете займатися найближчим часом.

Питання вчителя: Наведіть приклади з таблиці

Відповідь учня:

Питання вчителя: Що означає кожна частина мови? Для чого вона служить?

Учні відповідають.

Питання вчителя: До якого стилю відноситься прочитаний текст? Назвіть його ознаки.

Відповідь учня: Науковий. Точність, лаконічність, відсутність засобів художньої виразності.

IV. Підведення попередніх підсумків.

Учні розповідають про те, що вони дізналися про предмет вивчення в морфології; про те, чим слова самостійних частин мови відрізняються від службових, роблять висновки, спираючись на матеріал підручника.

V. Первинне закріплення.

Слайд 5.

На екрані вірш. Учитель читає його вголос.

(Не) звикайте (к) ч ... десам -
Д ... вітесь, їм, д ... вітесь!
(Не) звикайте (к) н ... бісам,
Гл ... зами (к) ним т ... нітесь
Придивляйтеся (к) обла ... кам,
Пріслуш ... Вайт (к) птахам,
Прикладайте (к) джерелам -
Ніщо (не) повт ... ріт..ся.
(За) миттю мить, (за) щагом крок
Цілком зрозумілий ... дайте (в) подив.
Все буде так і все не так
Через одну мить.

(В. Шефнер)

Питання вчителя: До якого стилю відноситься цей текст?

Відповідь учня: До художнього.

Питання вчителя: У чому його відмінність від наукового?

Відповідь учня: Присутній опис природи, немає точних даних, тут почуття, емоції людини.

Троє учнів по четверостишиям розставляють пропущені букви, позначають орфограми і пояснюють їх. Над словами першого чотиривірші учні в зошитах пишуть назви частин мови. Йде перевірка.

Слово вчителя:Розподіліть слова за двома групами: самостійні і службові.

Є ще ознака, що дозволяє відрізнити слова самостійних частин мови від службових.

зробимо синтаксичний розбір пропозиції:

Слайд 6.

Чи не звикайте до чудес - дивуйтеся їм, дивуйтеся!

(Спонукальне, восклицательное, просте, поширене, ускладнене однорідними присудком)

(Учні розбирають на екрані)

Питання вчителя: Скільки частин мови в реченні?

Відповідь учня:5

Питання вчителя: А членів речення? Чому?

Відповідь учня: 3. Слова службових частин мови є тими ж членами речення, що й самостійні.

Слайд 7.

VI. Самостійна робота учнів.

Діти працюють з 2-м і 3-м чотиривіршами вірші, визначають слова, поділяють їх на самостійні і службові частини мови.

VII. Підведення підсумків.

Учні розповідають, що вивчили на уроці, що нового дізналися про частини мови, в якому розділі лінгвістики частини мови вивчаються.

VIII. Слайд 8.

Домашнє завдання: §88, упр. 463 (для всіх). Для бажаючих знайти текст, цікавий з точки зору представлених в ньому частин мови.

Тема уроку: Самостійні та службові частини мови.

Тип уроку: урок відкриття нового знання.

Технологія побудови уроку: урок-діалог.

Форми роботи: групова, робота в парах, індивідуальна, фронтальна.

Мета навчального заходу:

показати алгоритм формування ключових компетентностей через навчально-освітню компетентність, яка спирається на сформованість універсальних навчальних дій (Пізнавальних, регулятивних, комунікативних).

Мета уроку: формування предметної компетентності.

Завдання уроку: 1.совершенствовать вміння розпізнавати частини мови; знати, на які групи діляться, за якими ознаками розрізняються самостійні і службові частини мови.

2.Форміровать ключові компетентності:

Регулятивні (цілепокладання, планування, контроль, оцінка, вольова саморегуляція);

Пізнавальні (загальнонавчальних, логічні універсальні дії);

Комунікативні (комунікація як спілкування, як кооперація, як умова інтеріоризації).

Плановані результати: навчаються навчаться розпізнавати частини мови, відрізняти самостійні від службових, працювати в парі, групі, планувати роботу, оцінювати результат.

Мета уроку: розпізнання частин мови, відміну самостійні від службових. Знати, які частини мови відносяться до самостійних, а які до службових. Вміти визначати частини мови.

1. закріпити знання учнів про частини мови, дати загальне уявлення про те, на основі яких ознак слова об'єднуються в частині мови, формувати вміння усвідомлено розпізнавати слова, що відносяться до різних частин мови;


Відкриття нових знань

- Послухайте уважно казку

В одному чарівному королівстві жили-були незвичайні мешканці. Одні з них були дуже важливі. Це були Самостійні частини мови, які вважали себе найголовнішими, а інші жителі королівства несли службу, допомагали їм. Це були Службові частини мови. Жили Частини мови дуже дружно. Службові частини мови вірно служили Самостійним:

допомагали словами в реченні прийняти потрібну форму;

пов'язували слова в реченні і частини пропозиції;

вносили в пропозицію додатковий сенс.

А Самостійні частини мови були їм за це вдячні.

Одного разу в королівстві був парад, і частини мови мали вишикуватися в дві колони: самостійні і службові частини мови. Як вони хотіли пройти перед королем і показати йому, які вони красиві і потрібні! Але дуже боялися, чи правильно вони встали в колони?

Про що в ній йде мова?

Скажіть, на які 2 групи діляться частини мови?

Як ви назвете тему уроку - «Самостійні та службові частини мови». Запишіть тему в зошити. Спробуємо сформулювати мету нашого уроку (вміти визначати частини мови, навчитися відрізняти самостійні частини мови від службових).

Назвіть, які частини мови відносяться до самостійних?

Дайте визначення цієї частини мови.

Назвіть, які відносяться до службових?

А тепер, давайте подивимося на екран. Чи всі частини мови відображені на слайді?

Чому вигук потрапило на слайд? Що таке вигук?

Давайте, хлопці подивимося на таблицю; допоможемо частин мови правильно встати в колону. Чи працюєте в групах, заповнюєте таблицю. Додаток 1.

Людина, любити, ти, птиця, добрий, п'ять, я, гав-гав, сміливий, посміхатися, сім, дружно, три, його, бігти, весело, вони, думати, мяу-мяу, сьогодні, вчора, мені, від, до, до, а, але, та, чи, ні, ні, Ой! Ех! У!

Перевірте і порівняйте з еталоном. (Слайд № 5).


Оцінка роботи групи (дошка): Виставлення оцінок за роботу (на дошці критерії): немає помилок - «5», 1-2 помилки - «4», 3 -4 помилки - «3»

А зараз, хлопці, найважчий етап уроку. Ви повинні подумати і відповісти на питання: чим відрізняються самостійні частини мови від службових?

Давайте подивимося на таблицю і перевіримо, чи правильно ми відповіли на питання.

Робота з таблицею. (Слайд 6). (Таблиця на дошці).


Давайте виконаємо завдання і доведемо правильність нашого твердження.

Складіть і запишіть пропозиції з даних слів в зошиті. (Слайд 7).

Сонце сідало і косим промінням пронизувало верхівку високого дуба

Робота з текстом.

Прочитайте вийшов текст. З яких частин мови складаються дані пропозиції? Надпишіть назви частин мови над словами.

Спробуйте скласти пропозицію з даних слів:

в, від, про, з, до, по, за, з, про

але, а, коли, і

ні, хіба

Чи вдалося вам це? Чому? (Слайд 8)

Причини того: в, на, за, під, до, близько, перед, з - за, з - під і ін.

Причини того вживаються з іменниками і і пов'язують їх з іншими самостійними словами.

Союзи: і, а, але, що, коли, якщо, тому що і ін.

Союзи пов'язують члени речення і частини складного пропозиції.

Частинки: ні, б, ж, чи, хіба, невже і ін.

Частинки надають відтінки значення членам пропозиції і всього речення в цілому.

Висновок: з службових частин мови не можна скласти пропозицію. Вони вживаються тільки з самостійними частинами мови.

Физкультминутка. (Слайд 10)

Раз - піднятися, потягнутися,

Два - нагнутися, розігнутися,

Три - в долоні три бавовни,

Головою три кивка.

На чотири - руки ширше,

П'ять - руками помахати,

Шість - на місце тихо сісти.

Домашнє завдання

Написати міні-твір «Моя улюблена частина мови»

Упр. 145 (уч. Слова)

закріплення

Звертаємося до упр.143. стр. 53

Підведення підсумків

Можна поставити запитання до самостійних частин мови? А до службових?

Є членами пропозиції самостійні частини мови? А службові?

Можна визначити лексичне і граматичне значення у самостійних частин мови? А у службових?


Конспект уроку російської мови

5 клас (матеріал розрахований на 2 уроки).

Тема урока : Узагальнення вивченого в розділі «Вступний курс. Морфологія і орфографія. Частини мови. Самостійні і службові дріботячи мови » (Слайд).

Мета уроку :

освітня : Узагальнити і систематизувати знання і вміння учнів з розділу «Морфологія і орфографія. Частини мови. Самостійні і службові частини мови »;

Виховна : Сприяти формуванню екологічної культури учнів, вихованню любові до природи;

розвиваюча : Сприяти розвитку вмінь учнів узагальнювати отримані знання, аналізувати і мовний матеріал, проводити його синтез, і на цій основі робити відповідні висновки.

Тип уроку : Урок систематизації та узагальнення матеріалу.

устаткування :

Підручник: Російська мова. Практика. 5 клас: Учеб.для загаль. установ / А.Ю. Купалова, А.П. Єремєєва та ін .; під ред. А.Ю. Купалова. - 16-е изд., Стереотип. - М .: Дрофа, 2010. - 270 с.

Комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація до уроку, картки з кросвордом.

Хід уроку.

    Організаційний етап.

Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку. Організація уваги учнів.

Повідомлення теми і мети уроку. Оформлення записів в зошиті і на дошці (дата, вид роботи - класна робота).

    Етап підготовки учнів до активного і свідомого засвоєння матеріалу

    Повідомлення теми уроку. Формулювання мети заняття.

(Слайд)

Слово вчителя: Хлопці! За вікном осінь, негода, то світить сонце, його змінює дощ або сніг. Природа готується до зими. А адже ще недавно різнокольоровий наряд листи так радував око. Пропоную вам відправитися на прогулянку в осінній ліс, або парк, або в сад! Що ви собі представите, туди ми і вирушимо. Сьогодні у нас з вами урок, на якому ми будемо використовувати матеріал так чи інакше пов'язаний з осінню, явищами осінньої природи.

(Слайд)

На екрані вірш В. Степанова «Воробей». це невелике дитячий вірш. Прочитаємо його виразно.

ВОРОБЕЙ

Заглянула осінь в сад -

Птахи полетіли.

За вікном з ранку шарудять

Жовті хуртовини.

Під ногами перший лід

Кришиться, ламається.

Воробей в саду зітхне,

А заспівати -

Соромиться.

В. Степанов

Про що цей вірш?

Який настрій воно створює?

Назвіть прикмети осені, про яких згадується у вірші?

Сумно, чи не так? І погода за вікном співзвучна настрою, яке створюється за допомогою цього вірша.

Але як красиво сказав про осінь поет Олександр Сергійович Пушкін (вчитель читає вірш).

(Слайд)

Похмура час! Очей зачарування!

Приємна мені твоя прощальна краса -

Люблю я пишне в'янення,

У багрець і в золото одягнені лісу,

В їх сінях вітру шум і свіже дихання.

(Слайд)

Отже, вирушаємо на прогулянку в осінній ліс, але не просто так, а щоб повторити і узагальнити вивчене в розділі «Вступний курс. Морфологія і орфографія. Частини мови. Самостійні і службові дріботячи мови ».

    Етап роботи з основним матеріалом уроку.

Повторення вивченого.

Що вивчається в розділі «Морфологія»?

На які дві групи діляться всі частини мови?

(Слайд)

Перед вами вже знайоме вірш В. Степанова «Воробей». Назвіть слова самостійних частин мови і службових частин мови.

Скажіть, які частини мови відносяться до самостійних?

Заповнимо таблицю, вона перед вами на столах (самостійно). Слова записуйте в таблиці в стовпчик, ми ще повернемося до записів і продовжимо з ними роботу.

(Слайд)

Таблиця

Самостійні частини мови

Частина мови

На які питання відповідає

Що означає

приклад

Ім'я сущ.

Ім'я дод.

дієслово

Прислівник

Їхніх місцях.

Перевіримо таблицю. Прочитайте приклади іменників (прикметників, дієслів).

На які питання відповідають слова кожної частини мови, що вони означають?

(Слайд)

Перевірка:

Самостійні частини мови

Частина мови

На які питання відповідає

Що означає

приклад

Ім'я сущ.

Хто? Що?

предмет

Осінь, сад, птиці, вікном, ранку, хуртовини, ногами, лід, горобець

Ім'я дод.

Який? Яка? Які?

ознака предмета

жовті

дієслово

Що робити? Що зробити?

дія предмета

Заглянула, полетіли, шарудять, кришиться, ламається, зітхне, соромиться

Прислівник

Де? Куди? Коли?

ознака ознаки

Їхніх місцях.

Хто? Що? Який?

Особа, предмет

Слів яких частин мови немає в таблиці? Чому?

На які питання відповідає займенник і що означає? Наведіть приклади займенників.

На які питання відповідає прислівник і що означає?

Словниковий диктант - перевіряємо правопис прислівників - словникових слів (запис у відповідну колонку таблиці):

вправо, вліво, зрідка, насухо, нашвидку, удвох, повільно, втрьох.

(Слайд)

Самоперевірка написаного.

Завдання: складіть з одним з діалектів пропозицію і запишіть його. Перевірка записаного пропозиції.

В іменах іменників, занесених в таблицю, виділіть орфограми, підберіть, де це можливо, перевірочні слова (завдання виконується учнями на дошці і в зошити).

Як перевірити безударную голосну в корені слова?

До якого слова ви не змогли підібрати перевірочного, і яку саме букву перевірити не можна? (Горобець - горобчик, першу безударную голосну О). Отже, перед нами словникове слово (Вивчено в початковій школі, Але записуємо його в словничок).

Зробимо висновок: що вивчає морфологія як розділ науки про мову?

Користуючись даними таблиці «Самостійні частини мови», охарактеризуйте кожну частину мови і наведіть приклади. Використовуйте план, представлений на слайді (учні відповідають по черзі, характеризуючи одну з частин мови):

(Слайд)

    Частина мови.

    Відповідає на питання ...

    Позначає ...

    Наприклад, ...

А тепер відгадає кросворд.

Кросворди перед вами на столах.

По горизонталі:

1.Самостоятельная частина мови, яка відповідає на питання який? яка? Які саме? і позначає ознака предмета. 3. ... іменник, ... прілагательное.4. Етонеопределенная ... дієслова.

По вертикалі:

2.Проверочное слово до іменника «хуртовини». 5. Слова якої частини мови вживаються в значенні «замість імені». 6. Назвіть частина мови, до якої відносяться наведені дієслова: заглянула, полетіли, шарудять, кришиться, ламається, зітхне, соромиться. 7.Найдіте наріччя: Осінь настала, висохли квіти. І дивляться понуро голі кущі.

(Слайд)

відповіді

По горизонталі:

По вертикалі:

1. прикметник

3. ім'я

4. форма

2. крейда

5. займенник

6. дієслово

7. понуро

    Зупинимося детальніше на характеристиці і правописі самостійних частин мови.

Скажіть, про яку частину мови йдеться?

Все що існує, воно означає,

На питання ХТО? і що? вірно відповідає.

А щоб не ображався весь чесний народ,

Воно завжди має і число, і рід.

У нього до того ж три схилені є,

Відмінків різних відразу цілих шість.

(Іменник.)

(Слайд)

Отже, іменник.

Як змінюються іменники? (За відмінками і числами). Які постійні ознаки є у іменників? (Рід, відмінювання).

З вірша В. Степанова «Воробей» ви виписали іменники, визначте їх рід, відмінювання, відмінок і число, підписавши ці ознаки зверху, над словом. Перше слово виконати всім класом, далі самостійно (приклад оформлення: осінь - ж.р., 3 скл., Ім. П., Од. Ч.).

Зробіть висновок про постійні морфологічних ознаках іменників і їх зміні по числах і відмінках.

Відгадайте загадку:

Художницю нашу знає весь світ:

Розфарбує художниця всякий предмет.

Відповість завжди на питання такі:

ЯКИЙ? ЯКА? ЯКЕ? ЯКІ?

З татом Іменником

Живе на рідкість дружно:

Чи змінить закінчення,

Коли йому так потрібно.

Вона з ним не розлучиться

Ніколи вже:

Варто з ним в одному роді,

Числі і відмінку.

(Прикметник.)

(Слайд)

Звернемося до імен прикметником.

Що означає прикметник? На які питання відповідає? Наведіть приклади прикметників, зв'язавши їх спільною темою «Осінь в лісі», наприклад, осінній, дощовий і т.д.

Виконайте упр. 74 (п. 2) на стор. 28 (на дошці і в зошиті самостійно).

Перевірка виконання вправи. Зробіть висновок про правопис ненаголошених голосних в закінченнях прикметників.

Назвіть початкову форму виписаних з упр. 74 прикметників. Дайте відповідь на питання: як змінюються прикметники, від чого залежить їх форма? Визначити рід, число, відмінок виписаних прикметників.

(Слайд)

На слайді ви бачите слова. Вставте пропущені букви і поясніть правопис закінчень прикметників:

Про зелені ... м поле

У хвойн ... й тіні

В осінній ... м лісі

Зробіть висновок про те, що позначають імена прикметники і як вони змінюються.

А тепер, хлопці, наступна загадка:

Він предмети оживляє,

Всіх їх в справу залучає,

ЩО їм РОБИТИ каже,

Строго сам за тим стежить.

Він три часу має

І спрягаться він вміє.

Дітям будують багато шкіл,

Щоб всі знали про ...

(Дієслово.)

(Слайд)

Наступна самостійна частина мови, на характеристиці якої ми зупинимося - це дієслово.

Хлопці, що позначає дієслово, на які питання відповідає?

Як змінюються дієслова?

(Слайд)

З вірша В. Степанова «Воробей» виписати дієслова, розподіливши їх у таблицю в залежності від часу, в якому вони вжиті.

(Слайд)

невизначена форма

Минулий час

Теперішній час

Майбутній час

заспівати

заглянула

відлетіли

Шарудить, кришиться, ламається, соромиться

зітхне

Дайте відповідь на питання: Визначте число і рід виписаних дієслів в минулому часі?

Як змінюються дієслова в теперішньому і майбутньому часі? (По числам і особам). Визначте число і особа виписаних дієслів.

Хлопці, визначте відмінювання дієслів і поясніть правопис особистих закінчень дієслів в теперішньому і майбутньому часі.

В якій формі вжито дієслово «ламається»? Поставте це дієслово в форму 2 л. од. ч. (ламаєшся). Поясніть орфограмму «М'який знак в закінченні дієслова 2 л., Од. ч. ».

Завдання диференційовано:

    скласти словниковий диктант з 10 слів на орфограмму «М'який знак в закінченні дієслова 2 л., од. ч. » або 2) виконати упр. 94 на стор. 35. Виділіть орфограмму.

Ще одна важлива орфограмма, яку необхідно повторити на уроці - це «Безударна голосна в особистому закінчення дієслова».

Чому залежить вибір гласною в особистому закінчення дієслова? Як орфограмма позначається на листі (можна звернутися до позначення орфограми на стор. 37 підручника)?

(Слайд)

На слайді ви бачите словосполучення, запишіть їх у зошит, вставляючи правильно особисті закінчення дієслів і позначаючи орфограмму «Безударна голосна в особистому закінчення дієслова»:

(Гай) отряха ... т

(Дорога) промерз ... т

(Сусід) поспішив ... т

(Гавкіт) буд ... т.

Перевіримо правильність написаного по вірша А.С. Пушкіна:

(Слайд)

Жовтень вже настав - вже гай отряхает

Останні листи з голих своїх гілок;

Дихнув осінній хлад - дорога промерзає,

Дзюрчить ще біжить за млин струмок,

Але ставок вже застиг; сусід мій спішить

В від'їжджаючи поля з охотою своєї,

І страждут озимини від скаженої забави,

І будить гавкіт собак заснулі діброви.

Хлопці, зробіть висновок про правопис ненаголошених голосних в особистих закінченнях дієслів.

Ще одна орфограмма, на яку ми повинні звернути особливу увагу, кажучи про правопис дієслів, це «Орфограмма з тся, -ься». Від чого залежить написання дієслів - ться і - ться?

Хлопці, вам пропонується виконати завдання: з упр. 110 на стор. 39 виписати 5 дієслів на дану орфограмму, виділити орфограмму на листі.

Зробіть висновок про правопис дієслів.

На уроці ми повторили такі частини мови, як іменник, прикметник, дієслово і їх правопис. Як ви думаєте, чому розділ «Морфологія» так тісно пов'язаний з правописом? Як знання про частини мови допомагають правопису?

І знову загадка:

Ознаки дій воно означає,

Всім цікавим воно відповідає

ЯК? і коли? ЧОМУ? ВІД ЧОГО?

ДЕ? і КУДИ ж? НАВІЩО? ДЛЯ ЧОГО?

Дуже не любить воно змінюватися,

Рід не має, не хоче схилятися.

Ступінь порівняння може мати,

Як його ім'я, швидше за відповідай!

(Прислівник.)

(Слайд)

Ще одна самостійна частина мови - це наріччя

На які питання відповідають прислівники? Що вони означають?

(Слайд)

Осінь викликає у нас різні емоції і настрої. З настанням осені мені стає сумно, а вам, хлопці? Передайте свій настрій за допомогою прислівників. Запишіть прислівники в зошит. На які питання відповідають записані вами слова. Слова якої частини мови ви записали?

Знайдіть прислівники в невеликому уривку з вірша А. Плещеєва «Осіння пісенька».

(Слайд)

Минуло літо,

Осінь настала,

На полях і в гаях

Пусто і понуро.

Зробіть висновок про говіркою як частини мови - на які питання відповідає і що позначає прислівник.

Знову загадка:

Застосовуємо все ми це

Замість імені предмета,

Замість ознаки предмета

Застосовуємо теж це,

І кількість предметів

Замінює часто це.

Нам на все воно вкаже,

Але імен нічиїх не скаже.

Часто дуже застосовується,

Сильно дуже змінюється.

Без нього, як не крутись,

У промові нам не обійтися.

(Займенник.)

(Слайд)

Звернемося і до характеристики такої частини мови, як займенник.

На які питання відповідають займенники? Що означає займенник, наведіть приклади займенників.

Хлопці, знайдіть займенники у вірші С. Маршака «Кольорова осінь» і випишіть їх.

(Слайд)

кольорова осінь

С. Маршак

Кольорова осінь - вечір року -

Мені посміхається світло.

Але між мною і природою

Виникло тонке скло.

Весь цей світ - як на долоні,

Але мені назад не йти.

Ще я з вами, але в вагоні,

Ще я вдома, але в шляху.

Перевіримо написане, виправимо допущені помилки.

(Слайд)

Чи всі займенники ви виписали? Які займенники ви дописали?

Ми з вами говорили про самостійні частини мови. А в розділі «Морфологія» ми вивчаємо і службові частини мови.

(Слайд)

Що це за слова? Для чого вони служать?

Хлопці, знайдіть у вірші В. Степанова «Воробей» слова службових частин мови і випишіть їх в рядок, через кому.

Слова яких частин мови ви виписали (прийменники, сполучники)?

Про яку частини мови ця загадка:

НА дорозі пес сидить,

ЗА дорогою стовп стоїть.

ДО дороги добіжу,

ПІД дорогою пробігу.

Там підземний перехід.

ВІД дороги - кіт йде,

У дороги - поворот.

НАД дорогою - хмари.

Йшов До дорозі пішохід

Півгодини здалеку.

Їдемо З класом НА попутці,

Ми В дорозі будемо добу.

Нам З дорогою пощастило,

В дощ її НЕ розвезло.

Нам В оповіданні Про дорозі

Дуже допомогли ...

(Причини того.)

слів який службової мови бракує в списку виписані вами слів? (Частки: ні, ж).

Хлопці, зробіть висновок: що являють собою слова службових частин мови? Для чого вони служать?

(Слайд)

Для того щоб узагальнити матеріал сьогоднішнього уроку і привести його в систему, пропоную вам усно заповнити наступну таблицю.

Самостійні і службові частини мови

Самостійні частини мови

Службові частини мови

Що передають у мові?

основну інформацію

Служать для зв'язку слів

Чи відповідають на питання?

Відповідають, слова кожної частини мови відповідають на свої питання

Не відповідають

Що означають?

Предмети, ознаки, дії

Чи не позначають предметів, ознак, дій

Чи є членами пропозицій

є

Не являються

Хлопці, зробіть висновок, що вивчається в розділі науки про мову, який називається «Морфологія»? На які дві групи діляться всі частини мови? Які частини мови відносяться до самостійних? А до службових? У чому їхня відмінність?

    Етап перевірки засвоєння знань.

Для того щоб ви могли перевірити себе, наскільки добре ви засвоїли знання, отримані на уроці, проведемо тестування.

тест

Це частина мови, яка позначає предмет:

а) іменник, б) прикметник, в) прислівник.

2. Частина мови, яка вживається в значенні «замість імені»:

а) іменник, б) прикметник, в) займенник.

3. Слова цієї частини мови змінюються за відмінками і числами, мають рід і схиляння:

а) іменник, б) прикметник, в) дієслово.

4. Частина мови, яка позначає ознаку ознаки:

а) іменник, б) займенник, в) прислівник.

5. Холодно, похмуро, сумно - це

а) іменники, б) прикметники, в) прислівники.

6. Частини мови, які не мають значення і служать для зв'язку слів у реченні:

а) самостійні, б) службові, в) допоміжні.

7. Слова цієї частини мови змінюються по особах і числах, відносяться до одного з двох дієвідмін:

а) дієслово, б) займенник, в) прислівник.

8. Слова цієї частини мови не відповідають на питання:

а) привід, б) прикметник, в) прислівник.

9. Для того щоб визначити, яку голосну треба писати в особистому безударном закінчення дієслова, слід:

а) задати питання, б) визначити схилення, в) визначити відмінювання.

10. Дієслова в минулому часі змінюються:

а) за родами і числами, б) по особах і числах, в) тільки по числах.

11. Прислівник змінюється:

а) за відмінками, б) не змінюється, в) за числами.

(Слайд)

Відповіді на тест: 1а, 2в, 3а, 4в, 5в, 6б, 7а, 8а, 9в, 10а, 11б.

Хлопці, перевірте правильність виконання тесту. Закреслюйте неправильні відповіді і порахуйте, скільки правильних відповідей ви дали. Поставте собі оцінку, використовуючи ключ (слайд).

(Слайд)

10-11 - «5»

8-9 - «4»

7-6 - «3»

5 і менше - «2».

Підніміть руки, хто сьогодні заробив позначку «5», «4», «3». Хто не впорався з матеріалом уроку і отримав незадовільну оцінку?

    Підведення підсумків уроку.

Хлопці, яку мету ми сьогодні на уроці досягли?

Проведемо бліц-опитування, що визначити, які знання ви сьогодні з собою заберете з уроку:

Що вивчає морфологія?

На які групи діляться всі частини мови?

Що позначають самостійні частини мови?

Чому службові частини мови отримали таку назву?

Назвіть самостійні частини мови.

Перерахуйте службові частини мови.

Для чого необхідно вивчати морфологію?

Оцінювання роботи учнів на уроці: відмітка складається з відміток за письмові роботи, Виконані на уроці (словниковий диктант, кросворд, тест), які оцінювалися в результаті самоконтролю, а також за роботу на уроці.

    Домашнє завдання.

Домашнє завдання буде носити творчий характер: пропонується на вибір:

    Написати невелику казку про частини мови, морфології, їх пригоди або подорожах, а може бути про дружбу або допомоги один одному; головне - відобразити в цій казці відмінні ознаки самостійних і службових частин мови, їх значення, і зміст морфології як розділу науки про мову;

    Скласти тест по темі «Морфологія. Самостійні і службові частини мови »(не менше 10-12 питань з вибором 3 відповідей в кожному);

    Скласти кросворд на тему «Морфологія. Самостійні і службові частини мови »(не менше 10-12 питань по горизонталі і вертикалі);

    Скласти словниковий диктант по орфограммам, які вивчені в розділі «Морфологія. Самостійні і службові частини мови »(не менше 20 слів).

Всі завдання, крім словникового диктанту, виконати на окремому аркуші, якісно і акуратно, тому що матеріали будуть використані на наступному уроці пріпроверке домашнього завдання і контролі знань і умінь.








Виконуємо синтаксичний і пунктуаційний розбори пропозиції. Над космодромом пролунав гул і гігантська ракета затремтіла і повільно відірвалася від землі. (Знаки не розставлено) Перевірка синтаксичного розбору Перевірка пунктуаційних розбору 45


Виконуємо синтаксичний розбір пропозиції. Над космодромом пролунав гул, і гігантська ракета затремтіла і повільно відірвалася від землі. I.Повест., Невоскл., Складне, ССП, з 2-х частин: II.1) просте, двусост., Розпод., Що не ускладнене; 2) просте, двусост., Розпод., Ускладнене III. , І. 4 сущ.глаг.сущ прілсущглаг наречглагсущ 1) 2) і Повернення на попередній слайд




Розглядаємо, з якими частинами мови ми працювали, розбираючи пропозиції. Чи потрібно вміти визначати частини мови? Подивіться на приклади. Чи можна написати правильно ці орфограми, не визначивши частини мови? Чи не був, не захоплювався, дочко ь, товариш А як тут ми пояснимо знак тире? Цикорій - рослина, яке додають в каву. Жолудь - плід дуба. Звичайно, ні. Перш ніж з'ясуємо, разом чи окремо написати слово, ми повинні побачити, що це дієслово. І м'який знак теж не у всіх частинах мови потрібен. І знову згадати необхідно, що так тире тільки між підметом і присудком ставиться, коли вони іменниками в імен.падеже виражені


Згадаймо, які частини мови ми знаем.Чітаем текст § 88. Заповнюємо першу таблицю вправи 462 Частини мови Самостійні (відповідають на питання, є членами речення, мають лексичне значення) Службові (не мають питань, які не є членами речення, не мають лексичного значення) вигуки (не належать ні до самостійних, ні до службовим частинам мови) Іменник (хто? що?); позначають предмет ПредлогМеждометія - це слова, які виражають почуття, настрої, спонукання, але не називають їх. Прикметник (який? Чий?) Ознака предмета СоюзНапрімер: ну, ах! Ох,! Жах! та інші Числівник (скільки? який за рахунком?) частка Займенник (вказують на предмет, ознака тощо) Дієслово (що робити? зробити?) Прислівники (як? де? куди? коли?) ознака дії Завершуємо виконання вправи 462 . Заповніть другу і третю таблицю прикладами



Цікава граматика. Спробуй визначити, з яких частин мови складаються дані пропозиції Поляндние волдрякі учно нивкалісь по Лорна вому. Глока волдряка шибко будланула волдрёнка. Визначити частина мови можливо завдяки тому, що частини мови мають певні закінчення і змінюються за одними і тими ж граматичними законами. Питання в іншому: слова чи це?



Cлайд 1

Тема уроку: «Самостійні та службові частини мови» Виконала: Таскина Олена Володимирівна вчитель російської мови та літератури МБОУ ЗОШ № 183 імені Р. Алексєєва

Cлайд 2

Завдання 2: Подумайте, який союз можна вставити на місці пропуску. Відповідь виберіть зі списку. а Небо насупилося, але пішов дощ. і а Всі чекали дощу, але його все не було. і а Сонце освітило верхівки дерев, але ліс ще не прокинувся. і Правильна відповідь

Cлайд 3

Хлопці, давайте з вами згадаємо, які розділи науки про мову ви знаєте. Завдання 1: прочитайте і продовжите пропозиції. 1. Звуки мови вивчає ... 2. Слова, їх лексичне значення вивчає ... 3. граматичні значення слів (і багато інших питань) вивчає ... Правильна відповідь

Cлайд 4

Союз! Союз - частина мови, слова якої служать для з'єднання однорідних членів пропозиції і частин складного пропозиції: Весь день дощ і вітер. Ллє дощ, і дме вітер. Каті купили яблуко, а Наташі - грушу. Таблиця

Cлайд 5

Прикметник! Прикметник - частина мови, слова якої позначають ознака предмета і відповідають на питання: Який? (Гарний, сміливий, зелений); Чий? (Мамин, батьків, ведмежий, заячий). Таблиця

Cлайд 6

Числівник! Числівник - частина мови, слова якої позначають числа, кількість предметів (кількісні) або їх порядок при рахунку (порядкові) і відповідають на питання: Скільки? (Три, п'ять, дванадцять, сорок сім); Який? / Який (за рахунком)? (Перший, третій, четвертий, п'ятий, дванадцятий). Таблиця

Cлайд 7

Займенник! Займенник - частина мови, слова якої вказують на предмет, ознака, кількість, але не називають його: Он місяць. Вона величезна! Візьми цю ручку. У кімнаті кілька людей. Я піду до школи. Ми будемо грати. Таблиця

Cлайд 8

Привід! Привід - частина мови, слова якої служать для зв'язку слів у словосполученні: Прохолодно в лісі. За лісом село. Таблиця

Cлайд 9

Прислівник! Наріччя - це незмінна частина мови, слова якої позначають ознаку дії (біжить швидко) або ознака ознаки (дуже швидко) і відповідають на питання: Як? (Красиво, сумно, весело, добре); Коли? (Вчора, зараз, давно); Де ?, куди ?, звідки? (Зверху, поруч, попереду,); Чому? (Зопалу, мимоволі); Навіщо? (На зло). Таблиця

Cлайд 10

Дієслово! Дієслово - частина мови, слова якої позначають дію і відповідають на питання: Що робити? (Бігти, спати, думати, плисти, говорити); Що зробити? (Приготувати, написати, відкрити, подивитися, сказати). Таблиця

Cлайд 11

Причастя! Причастя - частина мови, слова якої відповідають на питання який? і позначають ознака предмета за дією: летить літак; забута книга. Таблиця

Cлайд 12

Частинка! Частка - частина мови, слова якої надають пропозицією або окремих слів різні смислові, емоційні відтінки: Це ж правда! Нізащо не віддам. Таблиця

Cлайд 13

Дієприслівник! Дієприслівник - незмінна частина мови, слова якої позначають ознаку дії і відповідають на питання: Як? (Йшов накульгуючи); Коли? (Йдучи, попрощався); Чому? (Впав, спіткнувшись); За якої умови? (Не посварилися, чи не помиришся); Незважаючи на що? (Зустрілися не домовляючись); Таблиця

Cлайд 14

Вигук! Вигук - слова окремої (не самостійною і не службової) частини мови, які виражають почуття, настрої, емоції мовця, не називаючи їх: Ах, як добре! Ой, боляче! Таблиця

Cлайд 15

Завдання 6: Спишіть пропозицію. Доведіть, що виділене слово - самостійна частина мови (вибравши зі списку необхідні затвердження). не відповідає на питання відповідає на питання є членом пропозиції не є членом пропозиції позначає предмет не означає предмет Джузеппе надів окуляри, обмотані мотузкою, - так як окуляри були теж старі, покрутив у руці поліно і почав його тесати. Правильну відповідь

Cлайд 16

Кричать зайці про вовка, а вовк - тут як тут. Ходив він, ходив в лісі за своїми вовчими справах, зголоднів і тільки подумав: «От би добре зайчиком закусити!» - як чує, що десь зовсім близько зайці кричать і його, сірого Вовка, Поминають. Зараз він зупинився, понюхав повітря і почав підкрадатися. Д.Н. Мамін-Сибіряк Завдання 7: визначте якою частиною мови є виділені слова Правильна відповідь

Cлайд 17

Cлайд 18

Іменник! Іменник - частина мови, слова якої позначають предмет і відповідають на питання: Хто? (Собака, хлопчик, дитина, турист); Що? (Книга, щастя, квітка, річка, місто). Таблиця

Cлайд 19

Лексичне значення слова - це значення слова, безпосередньо пов'язане з відображенням у свідомості людини предметів (стіл), явищ (гроза), відносин (кит більше слона), об'єктивної дійсності. Загальна лексичне значення притаманне не одному слову, а цілої низки слів, наприклад, все іменники позначають предмет, все прикметники - ознака, всі дієслова - дія. Назад Словник лінгвістичних термінів!

Cлайд 20

Питання про частини мови - один з найбільш древніх в мовознавстві. Частини мови були виділені в Індії в V ст. до н. е., в Греції в IV ст. до н. е. Частини мови російської мови вперше описані Михайлом Васильовичем Ломоносовим в «Російській граматиці», яку він опублікував у 1757 році. Незважаючи на це вчені до цих пір остаточно не вирішили, скільки частин мови в російській мові і на основі яких ознак їх слід виділяти. Назад Сторінка історії
Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...