Логопедичні вправи на л. Причини відсутності правильного звуку у дитини

Тема: «Постановка звука [л]».

мета:

Продовжувати вчити правильно виконувати гімнастику артикуляції;

Закріпити знання про механізм утворення звуку [л];

Показати і пояснити артикуляцію звука [л];

Вчити співвідносити звук з буквою;

розвивати фонематичні сприйняття, Пам'ять;

Виховувати прагнення удосконалювати свою промову.

устаткування:

Матеріал для створення артикуляторной готовності до викликанню звуку [л]; автор - Т.А. Ткаченко;

дидактичний матеріал по постановці звуку [л] автори - В.В.Коноваленко, С.В.Коноваленко;

Предметні картинки з «Логопедичного лото» автор - А.С.Галанов;

Картинки з посібника Л.Н.Зуевой «Цікаві вправи з розвитку мовлення»;

Бинт, напальчники, спирт, ватяні кульки.

Хід заняття:

I . артикуляційна гімнастика

1. Статична вправа «віконечко».

мета : Навчити утримувати рот широко відкритим; активізувати круговий м'яз рота і рухливість верхньої губи; навчити опускати корінь язика і просувати мову впритул до зубів.

Хід виконання вправи : Посміхнутися, широко відкрити рот; розслаблений мову присунути впритул до зубів, утримувати позиції на рахунок до 5.

2. Статична вправа «парканчик».

мета : Виробляти вміння утримувати губи в усмішці, оголюючи нижні і верхні зуби.

Хід виконання вправи: верхні і нижні зуби зімкнуті губи в усмішці, утримувати губи в такому положенні під рахунок до 5.

3. Статична вправа «голочка».

мета : Виробляти вміння утримувати мову вузьким.

Хід виконання вправи: посміхнутися, відкрити рот, оголити різці, вузький, прямий мову просунути між зубами, утримувати на рахунок до 5.

4. Статична вправа «парус».

мета : Вчити утримувати кінчик язика за верхніми зубами,

Хід виконання вправи: посміхнутися, відкрити рот; кінчиком язика з силою впертися в верхні зуби, утримувати в заданому положенні на рахунок до 5.

5. Динамічне вправу«Маятник».

мета: розвивати рухливість мови.

Хід виконання вправи: посміхнутися, відкрити рот, оголивши зуби; вузький мову просунути між різцями; повертати мову вправо і вліво до куточків губ.

6. Динамічне вправу«Гойдалки».

мета: виробляти вміння піднімати мову вгору; розвивати точність і активність кінчика язика, вміння швидко міняти положення мови.

Хід виконання вправи: посміхнутися, показати зуби, відкрити рот, широкий язик загнути на нижню губу (потягнутися до підборіддя) на рахунок «раз», на рахунок «два» загнути мову на верхню губу (потягнутися до носа).

7. Динамічне вправу«Маленькі гойдалки».

мета: збільшити рухливість, розвивати точність і активність кінчика язика.

Хід виконання вправи: посміхнутися, злегка відкрити рот, широкий передній край мови покласти на нижню губу; виконувати дрібні рухи переднім краєм мови вгору-вниз.

8. Динамічне вправу«Смачне варення».

мета: виробляти рух передньої частини мови вгору.

Хід виконання вправи: злегка відкрити рот, і широким переднім краєм мови облизати верхню губу, роблячи рух мовою зверху вниз (не з боку в бік).

9. Динамічний вправа«Почистимо зуби».

мета: виробити вміння утримувати кінчик язика за нижніми зубами, активізувати кінчик язика.

Хід виконання вправи: посміхнутися, показатизуби, відкрити рот і кінчиком язика "почистити"нижні зуби, роблячи спочатку руху мовою з сторони в сторону, потім знизу вгору.

II . Бесіда про спосіб звуку [л]; становище органів артикуляції;

При вимові звуку [Л]. Широко відкритий рот. Зроби мову вузьким, напруженим. Кінчик мови підняти до альвеол (за верхні різці). Чітко, довгостроково вимовити звук [л ] . Наблизити долоню до рота, відчути рух повітря.

Характеристика даного звуку.Згоден, дзвінкий, твердий

1. Повтори за мною такі звуки.

Вимова звуків мови, близьких за звучанням і артикуляції звуку [Л]

Н, И, У, ВЬ, Г, гь, Ж, У, А, Е, Й

2. Підніми сигнальну картку якщо почуєш звук [л].

Вправа для виділення на слух викликаємого звуку [Л] в потоці інших звуків.

Приблизний звуковий ряд: М-Н-Л --А-У-О-Л-В-3-ль- В-МЬ-Л-X-Н М Н-Л-А-У-О-Л-В -3-ль- В -М-Л -X -НЬ-Б-З

3. Картинка із зображенням Л ожкі і Л ампи . Якщо картинка буде названа вірно, лясни в долоні, невірно - немає.

ложка

ряд вимовлених слів: ожка, вожка, ложка, дожка, сожка, ложка, божка, ложка, кожка, можка, гожка, ложка, ложка, ложка

лампа

ряд вимовлених слів: вампа, АМПА, лампа, кампа, Сампа, бампа, лампа, Тампа, лампа, Дампа, шампан, лампа, бампа, рампа, Чампі, Нампа

4 . Перед тобою шість карток, вибери картинки в назві яких є звук [л].

Використовуючи цифровий ряд, визначити місце звука [л] в слові. Поставити питання до слів предметів і визначити (живі і неживі).

III . Домашнє завдання:

Щодня виконувати перед дзеркалом гімнастику артикуляції.

Вправи «віконечко», «парканчик» .Удержівать позиції на рахунок до 5.Чередовать ці два

вправи.

«Голочка». Утримувати позиції на рахунок до 5 .

«Смачне варення». Виконувати за годинниковою стрілкою 10 разів, проти годинникової 10 разів.

«Парус». Утримувати позиції на рахунок до 5.

«Змійка» Виконується 10 разів.

Дидактичний матеріал до уроку

1

2

3

4

5

6

Часто в наші дні можна почути порушене вимова звуку Л. Це порушення називають лабмдацізмом. Так, замість слова «лопата», кажуть, наприклад, «увапата», «ропата» і так далі. Якщо так розмовляє малюк, якому три роки, то це може навіть іноді тішити. Однак якщо так розмовляє доросла людина, це, радше, викликає глузування. Щоб такого не допустити, необхідно своєчасно проконсультуватися з логопедом. І це необхідно зробити якомога раніше.

Логопеди іноді вважають, що виправити неправильну вимову звуку Л можна в молодшому шкільному або старшому дошкільному віці. Повірте, такі фахівці не праві. Адже наскільки правильно каже дитина, залежить його оволодіння читанням, листом і звукобуквенним аналізом слів. Та й взагалі становлення дитини, як успішної людини. А якщо ця проблема все ще не вилікувана у дорослих людей, тоді вам варто почати діяти, а початок можна покласти за допомогою наших порад і рекомендацій.

Яким має бути положення органів артикуляції для правильної вимови звуку Л?

  • Голосові зв'язки вібрують.
  • М'яке небо повинно знаходитися так, щоб воно закривало прохід в порожнину носа.
  • Корінь мови піднято.
  • Бічні краї мови не повинні примикати до верхніх корінних зубів для того, щоб залишилися проходи для повітря, який ви видихаєте.
  • Напружений кінчик язика повинен упиратися в ясна або в верхні зуби.
  • Нижні і верхні зуби повинні бути на не дуже великій відстані один від одного.
  • Положення губ має змінюватися і залежати від голосних звуків, які йдуть після звуку Л.

Найбільш поширені помилки при вимові звуку Л

  • Форсований видих, в результаті чого можна почути звук, який нагадує звук Н (повітря йде через ніс) або звук Ф (за участю щік).
  • Заміна Л на Р, наприклад, «руді», а не «лижі».
  • Неправильна позиція губ, чується звукосполучення «ува», наприклад, «пашува», а не «пішла».
  • Мова знаходиться в глибині рота, чується звук И, наприклад, «иожка», а не «ложка».

Готуємо мовний апарат до вимови звуку Л

  1. 1. Щоб виконати вправу під назвою "Посмішка" необхідно зробити такі дії: посміхнутися, щоб губи розтягнулися, а потім повернутися в початковий стан.
  2. 2. "Трубочка" можна зробити двома методами. Перший - зімкніть зуби, губи витягніть вперед і перетворіть їх в квадрат. Другий - зімітуйте вимови звуку У (тільки без голосу).
  3. 3. "Голочка": Посміхніться і висуньте з рота гострий язик.
  4. 4. "Покараємо неслухняний язичок": На нижній губі розташуйте широкий мову. Можете зробити маленьку улоговинку. Важливо, щоб мова була не надто напружений.
  5. 5. "Індик": Відкрийте рот, язик розташуйте на верхній губі, а потім зробіть їм погладжують руху зверху вниз. Можете додати звукосполучення «бл-бл-бл».
  6. 6. «Скачемо на конячці»: Посміхніться, язик підніміть вгору до альвеол і "Присос". Потім пощолкайте їм, імітуючи «цокання копит».
  7. 7. «Покатаемся на гойдалках»: Посміхніться. Спочатку за нижні зуби опустіть гострий кінчик язика, а потім підніміть за верхні.

Кілька способів постановки звуку Л

Перший спосіб. Широко відкрийте рот. Зробіть так, щоб було видно верхні і нижні зуби. Потім між зубами висуньте широкий мову, скажіть звук А і відразу притисніть його зубами. В результаті у вас вийде поєднання звуків А і Л. Як тільки у вас в такому положенні вийти вимовляти звук Л, перемістіть мову в правильне положення - він повинен бути піднятий вгору і упиратися в ясна або зуби.

Зазвичай цей звук «Л» ставиться легко і швидко, але за умови дуже точного і правильного виконання вправ наприклад за нашою методикою. Всі вправи виконуються перед дзеркалом, для того, щоб можна було проконтролювати положення губ і язика дитини.

Отже, про все по порядку. Для того щоб правильно вимовити звук «Л» губи повинні бути в усмішці, зуби не зімкнуті, відстань між нижніми і верхніми зубами близько 1 сантиметра. Кінчик мови впирається у верхні зубки. Діти зазвичай або пропускають цей звук, або замінюють його звуками - И, Й, Ль, або В. Якщо спинка мови піднята, а кінчик язика опущений і відсунутий від зубів, то звук «Л» замінюється звуками «И» або «Ї». Якщо кінчик язика вгорі, але відсунутий від зубів, то виходить звук «Ль». Якщо дитина піднімає нижню губу до верхніх зубів, то замість звуку «Л» чути звук «У».

А тепер приступимо до виконання артикуляційних вправ мови, щоб виправити м'який звук «Л» на твердий.

Вправи для губ:

Парканчик - Зуби зімкнуті, губи в широкій посмішці. Верхні і нижні зубки добре видно. Тримати нерухомо близько 5-6 секунд.

Телевізор - Зуби зімкнуті і видно, верхня і нижня губи підведені, куточки губ зрушені до центру. Губи утворюють широкий квадрат, як при звуці «Ш». Добре видно два верхніх і 4 нижніх зуба. Тримати нерухомо близько 5-6 секунд.

Посмішка - Губи зімкнуті і розтягнуті в широкій посмішці. Тримати нерухомо близько 5-6 секунд.

Хоботок - Губи зімкнуті, куточки губ зрушені до центру. Тримати нерухомо близько 5-6 секунд.

Кролик - Губи зімкнуті і розтягнуті в широкій посмішці. Опустити нижню губу так, щоб було видно тільки нижні зубки, а верхні були закриті верхньою губою. Тримати нерухомо близько 5-6 секунд.

Кожну вправу необхідно повторити 4-5 разів.


Потім необхідно чергувати вправи парами:

Парканчик - Телевізор, Посмішка - Хоботок, Посмішка - Кролик. Спочатку чергувати в повільному темпі, повторити все 5-6 разів, кожне положенні губ утримувати нерухомо 2-3 секунди. Потім чергувати в швидкому темпі 5-6 разів.

Постановка звуку «Л»

Пісенька ослика - Рот злегка відкритий, губи в широкій посмішці, верхні і нижні зубки добре видно. Тягнути звук «И- И- И». (Можливі помилки - звук «И- И» вимовляється «в ніс». Для перевірки правильного звучання прикладіть тильну сторону кисті руки до шийки дитини і відчуйте легку вібрацію). Потім широко відкрийте рот і додайте звук «А-А-А». Разом вимовляєте склад -ИА-, обидва звуку тягнути. (Можливі помилки - заміна звуку а- на звук -я-).

Повторіть склад «иа» кілька разів і переконайтеся в тому, що обидва звуку вимовляються правильно. Потім затисніть кінчик язика зубками (положення губ не міняти) і вимовляєте склад -ИА-, обидва звуку тягнути, при звуці а- рот широко відкрити. Якщо обидва звуку вимовляються правильно, то буде чути склад «ЛА». Зверніть особливу увагу на те, щоб нижня губа не піднімалася, інакше замість «ЛА» вийде склад «ВА». Якщо замість «ЛА» чути склад «ЛЯ», то слід кілька разів повторити склад «иа, що не затискаючи кінчик язика зубами переконається в тому, що звук« А "не замінюється на звук« Я ».

Дуже часто дитина, почувши вийшов склад «ЛА», мимоволі намагається сказати склад «ЛА» замість «иа» і у нього виходить, звично спотворений звук «Л». Тому перший час, виконуючи вправу, бажано щоб Ви пропонували дитині сказати «иа», а не «ЛА».

Одержаний склад «ЛА» потрібно повторювати багато раз, для закріплення правильної вимови. Щоб повторювати було цікаво, пограйте в гру «Тир». Гра «Тир» - на листку паперу намалюйте 10 гуртків-мішеней. Повторюйте склад «Ла». Якщо склад сказано правильно, то в мішень потрапили - закресліть 1 гурток, якщо склад «ЛА» виголошено неправильно, то поставте крапку поруч з кружком- мішенню, для позначення промаху. Заздалегідь домовтеся з дитиною про те, що після скількох «промахів» ви переходите до наступної мішені. Закінчивши, порахуйте кількість уражених мішеней і промахів. Повторіть гру 3-5 разів і порівняйте результати. Спочатку повторюйте склад «ЛА» по \u200b\u200bодному, а потім групами по 2-3 складу. Можна малювати мішені з 2-3 гуртків.

Домігшись абсолютно правильної вимови складу «ЛА», переходьте до відпрацювання правильної вимови складів «ЛО, ЛУ, ЛЕ, ЛИ». Слідкуйте за тим, щоб кінчик язика був затиснутий зубами. Найчастіше викликає утруднення правильну вимову складу «ЛУ», так як необхідно змінити положення губ.


Коли дитина навчиться вимовляти всі ці склади, можна переходити до вимови слів зі звуком «Л». Спочатку слід повторювати слова починаються зі звуку «Л». У цих словах легше правильно вимовити правильно звук «Л», так як дитина затискає зубами кінчик язика, вимовляє цей звук і тільки потім все слово. Складніше вимовити слово після прийменника, адже в цьому випадку необхідно, щоб відразу ж після проголошення попереднього звуку губи і язик швидко зайняли правильне положення для звуку Л ». Тому краще спочатку повторювати окремі слова зі звуком «Л». Виберіть 10-15 слів які починаються зі складу «ЛА» і повторюйте їх так (звук «Л» тягнути, домагатися чіткого твердого «Л»):

- 1-й раз - звук - склад - слово (ЛЛ - лла - ЛЛАк, ЛЛ - лла - ЛЛАпа, ЛЛ - лла - ЛЛАмпа і так далі);

- 2-й раз - склад-слово (лла - ЛЛАк, лла - ЛЛАпа, лла - ЛЛАмпа і так далі.);

- 3-й раз - по одному слову, звук «Л» тягнути;

- 4-й раз - гра «виправ дорослого» - Ви повторюєте слова, чергуючи, правильне і спотворене «Л». Дитина повинна визначити, чи правильно сказано слово і, повторити його правильно;

- 5-й раз - групами по 3 слова (1-е, 2-е, 3-е слово, 2-е, 3-е, 4-е слово, 3-е, 4-е, 5-е слово і т.д.). Це завдання найскладніше, так як дитина стара

Якщо дитині легко дається правильну вимову звуку «Л», то можна почати з другого завдання (склад - слово).

Ось приблизний набір слів для відпрацювання звуку «Л»

На першому етапі, повторюючи склади і слова, затискає кінчик язика при звуці «Л». Але це положення язичка є підготовчим. При правильному положенні кінчик язика знаходиться за зубами і впирається у верхні передні зуби. Тому поступово пробуйте переводити мову за зубки і намагайтеся домогтися чіткого твердого звуку «Л» при правильному положенні мови.

Дуже хороший, послідовно підібраний і різноманітний мовний матеріал можна знайти в книзі Ю.Б. Норкин « Домашня зошит для логопедичних занять з дітьми »випуск 1, звук« Л ». Крім слів, пропозицій, віршів і оповідань у книзі багато вправ для формування правильного граматичного ладу мови, а також завдання для розвитку зв'язного мовлення дитини.

Одним з найбільш пізніх звуків, які починає вимовляти дитина, є «Л». Іноді поставити його вимова виходить тільки до 6 років. Існує ряд вправ, які можуть в цьому допомогти. Важливо знати правильну методику їх виконання, щоб не погіршити ситуацію з артикуляцією. Постановка звуку «Л» може зайняти багато часу, тому важливо не поспішати і послідовно виконувати тренування.

Неправильна вимова «Л» і «Ль» має власну назву - ламбдацизм. Цей термін описує не тільки неправильне відтворення звуку, але і повний його пропуск. Ламбдацизм буває декількох типів:

  • двугубний: замість правильного звуку чується «у» ( «уапата» замість «лопата»);
  • носової (на м'яке піднебіння потрапляє коренева частина мови, через що потік повітря спрямовується в ніс, звук «л» змінюється на «нг» - замість слова місяць може чутися «нгуні»).
  • міжзубний (в процесі мовлення кінчик язика поміщається в міжзубний простір);
  • Іноді звук не проговорюється взагалі (замість слова цибулю дитина говорить «ук»).

Інший логопедичний термін описує стан, коли дитина замінює правильний звук «л» на інші - параламбдацізм. Найчастіше на практиці відбуваються такі заміни «л»:

  • на Г - «стіг» замість «стіл», замість «підлоги» «поги»;
  • на В - замість «лижі» «вижити»;
  • на Е - замість слова «ложка» проговорюється «Йожка»:
  • на Д - слово «кінь» вимовляється як «дошадь»;
  • на м'який звук Л - «ділячи замість« справи ».

При правильному виконанні необхідних вправ це можна виправити.

У чому причини неправильного вимови «Л»

Існує всього 3 причини, за якими дитина може не навчитися відразу правильно вимовляти «Л». Серед них:

  1. в процесі розмови «Л» не сприймається дитиною фонематичний;
  2. анатомічно коротка під'язикова зв'язка;
  3. слабкість м'язових тканин мови.

Іноді також до причин відносять вік малюка - якщо дитина дуже маленький (2-3 роки), його помилки у вимові «Л» можна вважати нормою, так як звук формується пізніше - до 4-6 років.

Як потрібно розташувати мову і губи, щоб правильно вимовити «Л»

Вимова «Л», особливо якщо звук ще не виходить, вимагає правильного розташування органів артикуляції. Потрібно звернути увагу на наступні правила:

  • зуби з верхніх і нижніх рядів не повинні замикатися - краще, якщо вони будуть знаходитися на невеликій відстані один від одного;
  • щоб не порушити дихання, важливо стежити за бічними частинами мови - вони не повинні примикати до далеких зубах верхнього ряду;
  • кінчик язика слід напружити, він повинен упиратися в верхні зуби або в ясна над ними;
  • кореневу частину мови важливо підняти;
  • щоб в носову порожнину прохід був закритий, потрібно підняти верхнє небо;
  • в області голосових зв'язок потрібно створити вібрацію.

Положення губ може бути різним при вимові «Л» - все залежить від букв, які слідують в слові після.

Які можуть бути помилки при спробі вимовити «Л»

Існує кілька поширених помилок, які виникають при спробі вимовити «Л». При цьому всі способи постановки звуку стають неефективними. Багато з помилок викликані неправильним розташуванням губ і язика, а тому їх просто вирішити.

Звук «Л» може не виходити з-за того, що:

  • мова відтягується у внутрішню частину рота, через що виходить вимовляти «И» (замість слова «лом» виходить «иом»);
  • губи розташовуються неправильно, через що чуються не ті звуки - наприклад, поєднання «ува» (замість «лопата» «увапата»);
  • виробляється різкий вдих в момент вимови - Л змінюється на Ф, якщо беруть участь щоки, і на Н, якщо потік повітря проходить через ніс.

Іноді діти замінюють звук «Л» на «Р» - особливо часто це відбувається, якщо останній звук вже відпрацьований, а перший - ні. Тоді дитина може вимовляти «рук» замість «лук».

Неправильна постановка губ

Якщо присутній двугубний ламбдацизм, помилки можуть бути пов'язані з неправильною постановкою губ при вимові - наприклад, якщо малюк їх сильно витягує, замість потрібного звуку виходить «у» або «в».

Особливо тут корисна вправа «Посмішка»: зуби потрібно стиснути, а губи - сильно розвести в усмішці. Такий стан слід зберігати, як можна довше, а виконувати рух краще під рахунок. Іноді дорослим навіть доводиться утримувати губи в такій посмішці вручну, щоб уникнути їх витягування.

Щоб малюк не напружував губи при виконанні вправ на «Л», можна зробити такі завдання:

  • «Рибка»: розслабити губи, а потім поплескати ними одна об одну, подібно акваріумних рибок.
  • «Втома»: зробити глибокий вдих через ніс, а видих - через рот: губи при цьому повинні бути відкриті і розслаблені.
  • «Конячка»: потрібно зробити вдих через ніс, а видих через рот. Губи повинні при цьому бути розслаблені так, щоб від потоку повітря почалася їх вібрація «ПРР».

Підготовка до вправ на постановку «Л»

Існує артикуляційна гімнастика, яка допомагає поставити «Л» і полегшує процес постановки звуку згодом. В цілому вправи допомагають підвищити рухливість губ і мови:

  • «Гамак» - в передні різці верхнього ряду впирається кінчик язика. Він повинен бути прогнути вниз так, щоб за формою нагадувати провислий вниз гамак. Будь-яких рухів тут виконувати не потрібно - досить просто утримувати мову в такому положенні деякий час. Краще робити вправу на рахунок.
  • «Смачно» - мову треба зробити широким, після чого облизувати їм верхню губу зверху вниз. Важливо, щоб мова працював самостійно - нижня губа не повинна рухатися вгору, переміщуючи таким чином і мова. Так робити вправу легше, але це неправильно.
  • «Індик» - становище мови, як і виконувані рух, збігаються з вправою «Смачно». При цьому потрібно значно прискорити темп рухів і додати до цього вимова звуку «бл-бл-бл» або схожих.
  • «Конячка» (допомагає, якщо складно утримувати мову у висячому положенні, впершись його в передні зуби): мову треба зробити широким, а потім поклацати їм по небу поблизу верхніх передніх зубів. Нижня щелепа при цьому ніяк не повинна рухатися, а рот слід трохи відхилити.
  • «Гойдалки» - в широкій посмішці потрібно відкрити рот. Вправа виконується за рахунком - на «раз» потрібно уперти кінчик язика в верхні зуби з внутрішньої сторони, на «два» - в нижні. Вправа виконується по черзі.
  • «Грибок» (допомагає зафіксувати мову на небі, тобто в положенні зверху): поверхню язика зверху потрібно уперти в небо так, щоб відчувалося натяг мовної вуздечки. Рухи виконувати не потрібно.

Ефективні такі вправи при будь-яких типах ламбдацизм. До початку тренування безпосередньо «Л», ці вправи потрібно виконувати не менше 14 днів (іноді подібну тренування продовжують і протягом цілого місяця). Після цього можна почати робити логопедичні вправи на звук, який необхідний.

На нашому сайті ви можете ознайомитися з більш докладно.

Тренування звуку «Л» по наслідуванню

Якщо дитина ніяк не промовляє звук, поставити його буде простіше, тому що при заміні правильного звуку неправильним формується звичка, а її виправити може бути набагато складніше.

Навчити говорити твердий і м'який «Л» можна за допомогою наслідування правильному звуку. При цьому потрібно показати дитині, як правильно розташовувати артикуляційні органи, щоб вийшло вимовити «Л». Роблять це перед дзеркалом - логопед або батько сідає до нього з дитиною і на своєму прикладі показує правильне розташування губ і язика при вимові «Л».

На словах пояснити це можна так: мова потрібно максимально розширити, і кінчик притиснути до основи верхніх передніх зубів. Середню частину мови потрібно прогнути вниз, подібно гамака, а корінь, навпаки, підняти. Бічні частини мови важливо не піднімати вгору, так як інакше потік повітря не кинеться в потрібний напрямок - до щік (вони вібрують, якщо під час промовляння звуку до них доторкнутися).

Така постановка звуку «Л» від демонстрації свого прикладу ефективна, але діти, зважаючи на свій юний вік, не завжди можуть його зрозуміти і повторити. Тоді можна підібрати більш прості завдання - наприклад, розповідати дитині казки, що тренують необхідні звуки (в них зазвичай потрібно протягувати ці звуки, наприклад, якщо казка про пароплави, можна імітувати видавані ними звуки «ЛЛЛ»).

Дитина може не відразу навчитися правильно вимовляти «Л», але після декількох тренувань потрібний звук має вийти. Для звуку «Л» артикуляційна гімнастика проводиться як за допомогою вправ для мови, так і за допомогою вимови складів і слів.

Коли вдасться натренувати «Л», можна спробувати поєднувати його з голосними і проговорювати вже склади - Ло, Ла, Ле та інші. Якщо з такими поєднаннями у малюка виникли труднощі, можна почати з зворотних - Ол, Ал, Ул.

Як зробити правильну вимову автоматичним

Постановка і в домашніх умовах може бути дуже складною. Це тривалий процес, тому дитину краще не перевантажувати - досить займатися по кілька хвилин 2 рази на добу (не довше півгодини). краще тренування проводити в ігровій формі.

М'який «Л»

Навіть якщо дитина навчилася говорити сам звук «Л», а також склади з його участю, в словах він як і раніше може його упускати. Тоді краще почати з тренування м'якого звуку «Ль». Тут теж тренуватися слід почати зі складів - Ля, Лю, Лі і інших аналогічних. Коли склади почнуть виходити, можна спробувати перейти і до словами:

  • Ле: легкий;
  • Ля: поля;
  • Ле: лінь;
  • Лю: жовтець;
  • Чи: лисиця.

Постановка звуку «Ль» в окремих словах можна закріплювати чистоговорками:

  1. Ля-ля-ля - холодна земля.
  2. Лю-лю-лю - грубку затоплю.
  3. Лі-лі-лі - ми гриби знайшли.

Скоромовки у пригоді стануть. Наприклад, для постановки звуку «Л» можна використовувати такі:

  • Лала їла халву під покривалом.
  • У теплій плити Толя плете постоли.
  • Люба любить жовтець, а Поля - мультики.
  • Ледве-ледве Лена їла, є з ліні не хотіла.
  • Велетню малі Валі валянки.

Якщо в складах прямого типу артикуляція звуку "л" м'якого початку виходити, можна перейти до зворотних. Склади вимовляються такі: Аль, Ялина, Оль, яль, Уль і ін. Після їх постановки можна перейти і на відповідні слова - наприклад, тюль, тополя, моль, тюльпан, стільчик.

Звукосполучення можна ускладнити, додавши додаткові приголосні - К, П, Ф, Г, С (Слю, сля, Сли і ін.). Слова для постановки таких звуків підібрати нескладно - слива, журавлина, сльота, глюкоза, флюс, слюда, плюс і інші).

Закріпити навичку допоможуть наступні вправи для постановки Л:

  • ЕЛЬ-ЕЛЬ-ЕЛЬ: на дворі крапель.
  • ОЛЬ-ОЛЬ-ОЛЬ: полетіла моль.
  • Иль-иль-иль: долоню скоріше намиль.
  • Уль-уль-уль: ми повісимо тюль.

Можна пограти в таку гру. З'єднайте предмети з квадратами в залежності де зустрічається буква «л» (на початку, в кінці або в середині). Кілька разів промовляти кожен предмет.

На цьому етапі все ще потрібно контролювати правильність розташування мови в роті.

Твердий «Л»

Складніше навчитися промовляти «Л» твердий. Методика тут аналогічна тій, яка використовується, коли ставиться артикуляція звуку «Ль», але повторень може знадобитися набагато більше.

Почати краще з твердих складів - Ла, Ло, Лу, Ли, Ле. Коли вдасться поставити їх, можна перейти до словами:

  • Ло: човен, лікоть, лоб;
  • Ла: лампа, лавка, лак;
  • Ли: лижі, підлоги, столи;
  • Лу: місяць, луг, цибулю.

Для закріплення результату підійдуть такі чистоговорки і скоромовки:

  • Ла-ла-ла - сміття прибрала,
  • Лу-лу-лу - підмету золу,
  • Ло-ло-ло - лопнуло скло.
  1. У човні Володька.
  2. Клади в кут вугілля.
  3. Близько Лондона - лігво чаклуна.

При постановці «Л» твердого та м'якого краще уникати слів або складів з «Р». Звуки «Л» і «Р» є особливо важкими для дитини, тому їх краще не плутати між собою. потрібно пізніше, ніж «Л».

Звук «Л» - один з найскладніших звуків, який може сформуватися в деяких випадках тільки до 6 років. Щоб поставити його максимально швидко і ефективно, краще проконсультуватися з логопедом. Можна спробувати впоратися і в домашніх умовах за допомогою вправ.

Дошкільний вік - це період найбільш активного розвитку дитини. В його організмі відбуваються суттєві фізіологічні зміни, йде розвиток розумових процесів, психіки, емоційно-вольової сфери та особистості в цілому.

Дослідження показали, що всі психічні процеси у дитини розвиваються з прямою участю мови. І, очевидно, що порушення цієї людської функції веде до труднощів в гармонійному розвитку малюка. Щоб своєчасно допомогти дитині оволодіти мовою, батьки повинні знати закономірності мовного розвитку дитини дошкільного віку.

Вікові відхилення мовного розвитку

У нормі до трьох років малюк повинен володіти багатьма звуками мови, за винятком шиплячих (Ш, Щ, Ч, Ж) та звуку Р, Рь. Цей вік характеризується підвищенням мовної активності, Діти починають користуватися промовою, для того щоб дізнатися нові для себе факти. По-іншому, це вік «чомучок».

Ось найпоширеніші помилки, які роблять діти на даному етапі мовного розвитку:

  • заміна звуку Р на Л, Ль (рука - люка),
  • заміна шиплячих Ш, Щ, Ч, Ж м'якими Сь, Зь (шарф - сярф),
  • заміна Л звуками Ль, Й (цибуля - люк, лампа - Ямпа).

П'ятирічний малюк вже повинен правильно вимовляти всі звуки мови і використовувати для вираження своїх думок не тільки прості, але і складні пропозиції.

Якщо дитина довгий час неправильно вимовляє звуки, то рухові артикуляційні навички у нього закріплюються, а сприйняття звуків мови спотворюється. Малюк невірно вимовляє звук, але сам цього не розуміє. Якщо вчасно не допомогти дитині, то у нього з'явиться стійкий дефект мови, який подолати буде набагато складніше.

Формування правильної вимови звуків у дитини

Найчастіше, якщо у дитини немає хронічних захворювань, патологій розвитку органів мовного апарату (Мови, м'якого і твердого неба, губ), порушень в роботі нервової системи, Дорослі в домашніх умовах можуть допомогти малюкові опанувати тим чи іншим звуком. В цьому випадку потрібно лише знати порядок дій, необхідних для постановки відсутнього або спотвореного звуку.

  • По-перше, головне, з чого варто почати батькам - зміцнення артикуляційної моторики. Це досягається за допомогою різних вправ, яких література надає безліч.
  • По-друге, це сама постановка або уточнення звуку. Для кожного звуку при цьому є своя методика.
  • Наступним етапом буде закріплення звуку спочатку в складах, потім в словах.
  • Після того як дитина успішно вимовляє звук в словах, йому пропонуються завдання на диференціацію (розрізнення) опозиційних звуків (Ж-Ш, Ч-Щ, З-С, Т-Д і т.д.).
  • Далі йде етап заучування потешек,скоромовок, загадок, віршів з поставленим звуком.
  • І, нарешті, ми закріплюємо звук у мові:розповідання казок, складання оповідань.

Як навчити дитину вимовляти твердий звук «Л» в домашніх умовах

У цій статті хочемо зупинитися докладніше на постановці твердого звуку «Л».

Найчастіше при вимові звуку «Л» зустрічаються такі недоліки: звук відсутній зовсім, замінюється іншими - Ль, В, У, І. (лавка - «лявка», «уявка»). У зв'язку з тим, що проголошення даного звуку вимагає верхній позиції мови, потрібно дізнатися, чи може дитина підняти його вгору.

Для того, щоб мова чітко тримав потрібну позицію, пропонуємо наступні вправи, призначені на зміцнення м'язів мови:

  1. «Жало» - показати вузький мову
  2. «Жало» - «Лопатка» - показати то вузький, то широкий мову.
  3. «Гойдалки» - мова стосується поперемінно то нижній, то верхньої губи.
  4. «Маятник» - кінець мови повертається в кути губ.
  5. «Покараю неслухняний язичок» - висунути язик, поплескати по ньому губами (пя-пя-пя), щоб він став широким.
  6. «Мова спить» - злегка прикушувати кінець висунутого язика, відкриваючи й закриваючи рот, губи і язик розслаблені і без листя.

Після того як ви помітите, що дитина без зусиль справляється із запропонованими вправами, можна приступати безпосередньо до постановки звуку «Л».

Перший спосіб викликання Л: розпластаний мову лежить нерухомо між зубами ( «Язичок спить»), мама пропонує заспівати ААА і, не перериваючись, прикусити кінчик язика, продовжуючи співати той же звук, - вийшло АЛЛЛ. Хочеться попередити, що не треба на даному етапі питати у дитини, який звук у нього вийшов. Це можна зробити тільки після багаторазового повторення вправи, коли у нього все виходить.

Другий спосіб постановки: співати Иииии, при цьому прикусити широкий мову. Дитині показується дану вправу мовчки, щоб звук Л був не чуємо, інакше він виголосить його зі звичним спотворенням.

Звук, отриманий при даних прийомах, закріплюється спочатку в закритих складах (АЛ, ІЛ, ОЛ, ВУЛ); далі - між голосними звуками (АЛК, ИЛА, УЛО ...), потім в відкритих складах (ЛА-ЛА, ЛО-ЛО, ЛУ-ЛУ, ЛА-ЛУ, ЛО-ЛУ і т.д).

  • де звук Л варто в кінці слова: тил, осел, стілець, калач, келих і т.д.
  • де звук Л стоїть на початку слова: лижі, лико, човен, калюжа, кінь і т.д.
  • де звук Л варто в середині слова: ікло, клас, слава, очі, блоха і т.д.

Слідом ви починаєте заучувати з дитиною нескладні вірші, потішки, загадки, в яких часто зустрічається звук Л. Це дозволить автоматизувати отриманий звук і ввести його в мова.

приклади:

За гладі віконної скла

важка крапля скла.

Крапля впала на синій квітка

і відкрила один пелюстка.

Втекло, втекло,

втекло молоко.

я насилу його зловила,

Бути господинею нелегко!

Все біло, біло, біло.

Багато снігу намело.

Ось веселі деньки!

Всі на лижі і ковзани!

Якщо ви не впевнені в своїх здібностях або боїтеся якимось чином зашкодити малюкові, то завжди є вихід звернутися в спеціалізовані центри, яких зараз безліч. Відвідавши кілька логопедичних занять і оволодівши навиком вимови «важкого» звуку, ваше чадо цілком зможе продовжити роботу з розвитку мовлення зі своїми батьками.

Пропонуємо з дитиною зробити вправи, показані в наступному відео логопеда Наталії Горіної.

Як попередити вади мовлення

Батьки повинні пам'ятати, що їх поведінка теж може позначитися на розвитку мови маляти. Як же повинні поводитися батьки, якщо хочуть, щоб мова їхньої дитини формувалася без зайвих складнощів?

  • В першу чергу, з малюком необхідно розмовляти повільно, спокійно. Це пов'язано з тим, що внаслідок недостатньо розвиненого слухового сприйняття, дитина не встигне почути і розпізнати мову дорослого.
  • Необхідно підказувати дитині як правильно вимовити слово, яке він не може сказати. Зазвичай малюки із задоволенням повторюють за дорослими. Тільки не треба забувати, що зайва вимогливість може образити дитину, і він може зовсім замкнутися.
  • Не бажано перевантажувати дитину рано вивченням букв і читання, особливо якщо це робиться без його бажання, так як очікуваний результат може бути зворотним.
  • Помилково примушувати дитину раннього віку до розповідання віршів перед гостями. Це великий стрес для малюка, у якого мова ще не до кінця сформувалася. Згодом такі помилки дорослих можуть привести до заїкання.
  • При пізньому розвитку мови не слід панікувати, необхідно просто більше приділяти уваги мовним іграм з дитиною для того, щоб поповнювати його пасивний словниковий запас.
  • Крім того, попередження недоліків мовного розвитку сприяє нормальне функціонування інших мовних органів (слухового, голосового, дихального апарату, зору, нюху, дотику), злагоджена робота яких сприяє формуванню правильної мови.

Не забудьте, робота з розвитку мовлення не закінчується швидко. Це тривалий процес. Необхідно постійно розширювати словниковий запас малюка, читати йому книги, складати розповіді за картинами, за враженнями, які у нього виникли. Всіляко спонукати дитину до спілкування, м'яко і ненав'язливо виправляти його помилки, даючи йому при цьому зразок правильного мовлення.

Вашій увазі пропонуємо наступне відео, в якому можна детально розглянути постановку звуку "Л" в домашніх умовах.

Постановка м'якого звуку "Ль" розглянута в наступному відео.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...