Заняття диференціація ж ш. Конспект логопедичного заняття з диференціації звуків

конспект логопедичного заняття в 1 класі VII виду.

Тема. «Диференціація звуків [ш] - [ж]».

мета:розвиток рухової, пізнавальної і мовної активності в ході навчальної діяльності у дітей молодшого шкільного віку.

завдання:

I. Освітні.

1. Диференціювання звуків [ш], [ж].

2. Закріплення навичок правильної вимови, Фонематичного аналізу, синтезу.

3. Уточнення і розширення словника учнів.

II. Корекційні.

1. Розвивати ВПФ.

2. Розвивати артикуляционную, загальну і дрібну моторику.

3. Розвивати комунікативні функції у дітей.

III. Виховні.

1. Формувати позитивний емоційний настрій на логопедичних заняттях на основі ігрового моменту.

2. Виховувати бажання вчитися і розвивати пізнавальний інтерес.

3. Виховувати культуру навчального процесу.

Форма проведення:подгрупповие заняття.

устаткування: Дзеркала, комп'ютер, навчальне - розвиваюча програма «Вчимося говорити правильно», предметні картинки, картки із завданнями, картинки з професіями.

план заняття

1. організаційний момент.

3. Оголошення теми заняття.

6. Розвиток фонематичного слуху. Диференціація звуків в словах. Звукослоговой і графічний аналіз слів.

7. Фіз.мінутка.

8. Лексико - граматичні вправи.
9. Підсумок заняття.

Хід заняття.

1. Орг. момент

Діти проходять в кабінет, сідають за парти. Вітаються з логопедом і гостями.

Логопед: - Здрастуйте хлопці, сьогодні до нас на заняття прийшли гості. Давайте привітаємося.

Діти і гості вітаються один з одним.

2. Артикуляційна гімнастика.

Логопед: - Для того, щоб наша мова була чіткою і зрозумілою,

Треба зробити язичку зарядку!

«Казка про Веселому язичком ».

Жив-був Веселий Язичок в своєму будиночку. Що це за будиночок?

У будиночку цьому

Червоні двері,

Поруч з дверима

Білі звірі.

люблять тваринки

Цукерки та плюшки.

Здогадалися? Цей будиночок - рот.

(При виконанні артикуляційної гімнастики, Кожну вправу повторюється

5 - 7 разів).

Двері в будиночку то відкриваються, то закриваються. Ось так (Рот закритий, відкритий).Непосидючий Язичок не сидить на місці. Він часто вибігає з будиночка (Висунути язик).Але не можна далеко тікати з дому, давайте покараємо неслухняний мову (Відкрити рот, покласти мову на верхню губу і, пошлёпивая губами, вимовляє звуки пя- пя- пя).Ось він вийшов погрітися на сонечку, відпочити на ганку (Мова «лопаткою» на нижній губі).Подуллегкій вітерець, Язичок зіщулився (Мова «стрілочкою»),сховався в будиночок і закрив за собою двері (Язичок прибрати, рот закрити),А на дворі сонце сховалося за хмаринки і затарабанив по даху дощ (Мовою стукаємо в зуби, вимовляємо «д-д-д-д»).Язичок не нудьгував будинку, напоїв кошеня молоком. Він хлебтав молочко (Водимо мовою по верхній губі зверху вниз, рот відкритий),потім кошеня облизався (Облизати верхню і нижню губи справа наліво, зліва направо)і солодко позіхнув (Рот широко відкритий).Язичок подивився на годинник, вони тикали: «тік-так» (Рот відкритий, губи в усмішці, кінчиком язика доторкається до куточків рота).Кошеня згорнувся клубочком. «Пора і мені спати», - подумав Язичок.

3. Оголошення теми заняття.

Логопед:Сьогодні ми з вами будемо продовжувати розрізняти у вимові і написанні звуки Ж - Ш.

4. Закріплення навчальних висловлювань за влучним висловом звуку.

Голосні або приголосні звуки Ж - Ш? (Відповіді дітей)

Тверді або м'які ці приголосні?

Який з цих приголосних звуків дзвінкий, а який глухий? (Відповіді дітей).

5. Проказування ізольованих звуків.

Проізнесём все разом Ш ш- Ш .

Проізнесём все разом Ж Ж Ж (Під час вимовляння звуку нагадується правильна артикуляція, Кінчик язика піднімається за верхні зуби, зуби майже стиснуті, між ними тільки вузенька щілинки нагадуючи правильну) .

6. Розвиток фонематичного слуху. Диференціація звуків в словах.

Звукослоговой і графічний аналіз слів.

Логопед: - Що б дізнаватися наскільки добре ви навчилися розрізняти звук Ш - Ж, я приготувала для вас різні завдання.

Робота з комп'ютером

Включаться навчальне - розвиваюча програма «Вчимося говорити правильно», розділ « мовні звуки», Тема:« Звуки - двійнята, гра: «Поклади в ящик звуки« Ж »,« Ш ».

Фіз.мінутка для очей.

Логопед: -Із завданням на комп'ютері ви успішно впоралися, ви правильно розрізняли звуки. Наступне завдання буде складніше.

Послухай слова: ЖАР, ШАР.

Покажи картинку, яка підходить до слова ЖАР,... ШАР.

- Повтори, що намальовано на кожній картинці. Розкажи, що таке ЖАРі що таке ШАР.

У якому слові - ЖАРабо ШАР- є звук [ж]? На початку, в кінці або в середині слова цей звук;

Який перший звук в слові ШАР?

Назви всі звуки по порядку в слові ЖАР,... ШАР.

Які букви потрібно написати в порожніх клітинках?

Прочитай слова між картинками. Знайди у себе на столі картку зі словом ШАР,... ЖАР.

Які букви однакові в цих словах? А які букви в цих словах різні?

Напиши слово ШАР.Напиши слово ЖАР.

Придумай пропозицію з будь-яким з цих слів .

жар куля

Аналогічно виконати завдання зі словами ЖУК- ШУМ, Лужок - ПУШОК.

.

у пані у-ши

лу-жок Пу-шок

7. Фіз.мінутка.

Ведмежата в частіше жили ».

Ведмежата в частіше жили, головою своєї крутили:

Ось так і ось так, ще десь, ще так,

Ведмежата мед шукали, дружно дерево качали:

Ось так і ось так, дружно дерево качали.

Перевалюючись ходили і з річки воду пили:

Ось так і ось так, вони з річки воду пили,

А потім вони танцювали дружно лапи піднімали

Ось так і ось так, дружно лапи піднімали.

Діти імітують гри ведмежат.

8. Лексико -грамматіческіе вправи.

«Гра з м'ячем».

Логопед: Показується картинка з професією (Швець, швачка, пожежний, шахтар, шофер, художник). Впадає м'яч і задається питання: - Яка професія зображена. Учень кидає м'яч і називає професію.

Також задаються питання: - Що робить на роботі швець? Швачка ... і т. Д.

Який звук зустрічається «Ж» або «Ш» в слові швець? Швачка ... і т. Д.

9. Підсумок заняття.

Які звуки розрізняли сьогодні на занятті? - Чим відрізняються звуки у вимові? (Ж - дзвінкий, ш - глухий).

10. Оцінка роботи дітей на занятті.

Дякую дітей за гарну роботу на занятті (поіменно). Прощаємося з гостями і діти виходять з кабінету.

Тема:

Диференціація звуків Ш-Ж в складах, в словах і пропозиціях.

мета:

Навчити дитину розрізняти звуки Ж і Ш. Виділяти їх в словах і пропозиціях.

завдання:

Формувати артикуляционную, загальну і дрібну моторику.

формувати фонематичні сприйняття на основі чіткого відмінності звуків за ознаками: глухі - дзвінкі.

Розвивати почуття ритму, слухове сприйняття, фонематичний слух, Увагу, пам'ять.

Вміти диференціювати звуки в словах.

Розвивати зв'язне мовлення.

устаткування

М'яч, іграшки: жук, змія; схематичні малюнки, комп'ютерна гра «Розклади картинки»,

Оргмомент

Сьогодні ми вирушимо в ліс, щоб познайомитися зі казковими героями. Дивіться, хто до нас летить! Жук! Уважно послухай, що тобі скаже жук. Логопед бере іграшку жука і вимовляє: «Здрастуйте, я ШУК, я так поспішав на зустріч з вами, що втратив свою ЖАПКУ!»

Логопед звертається до дитини: «Хто це? Що втратив? Які звуки переплутав жук? Який звук чується в слові жук? Який звук чується в слові шапка? Будемо вчити жука не плутати звуки Ш-Ж.

Основна частина

Підійди до дзеркала і покажи жука вправи, які необхідно виконувати, щоб правильно вимовляти звуки.

1. Артикуляційні вправи

1. - «Забір» - «Вікно» - «Міст» - «Лопата» - «Лопата копає» - «Смачне варення» - «Фокус» - «Теплий вітер» - змія сичить - Ш-Ш-Ш.

2. - «Забір» - «Вікно» - «Міст» - «Лопата» - «Лопата копає» - «Смачне варення» - «Фокус» - «Теплий вітер» - жук дзижчить - Ж-Ж-Ж.

2. Мовна дихальна гімнастика.

Проспівування складів на одному видиху. Розвиток фонационного «мовного» дихання.

жа жо жу жи

жа жо жу жи ж

ша шо шу ши

ша шо шу ши ше

3. Диференціація звуків в складах.

Підготувати до звукового аналізу. Продовжувати роботу над формуванням складової структури. Розвивати дрібну моторику.

Логопед пропонує дитині відгадати за описом, хто ховається в лісі за ялинкою. За описом дитина дізнається змію. З'являється Змія.

Який звук вимовляє змія, коли сичить Ш або Ж?

Гра «Жук -рогач». Логоритмічних вправу. Розвивати слухове сприйняття, дрібну моторику, пам'ять, голос, інтонаційну виразність. Закріпити вміння виконувати рухи відповідно до музики і пісенним текстом.

Дитина по мелодії відгадує пісню. Співає її, виконуючи відповідні тексту руху:

Ось летить жук-рогач -

Найперший силач,

Руки розташовані на рівні грудей. Пальці стиснуті в кулачки. Викидання рук вперед, одночасно розтискаючи пальці рук.

У нього, у жука

На голівоньці - роги.

Руки розташовані на рівні грудей. Дитина ворушить «рогами», піднявши вгору другий і третій пальці рук. На слово роги, змінює положення пальців, виставляючи другий і четвертий пальці.

Гра «Ляскни - тупни» На склад ЖА - грюкнути в долоні, на склад ША - тупнути ногою. Проголошення складів по черзі, потім ускладнюється кількістю і зміною складів, дотримуючись ритмічний малюнок. (Наприклад: ЖА-ЖА, 2 рази хлопнути, ША-ША-ША, 3 рази тупнути, потім навпаки). Дана вправа розвиває почуття ритму, слухове сприйняття, фонематичний слух, увагу.

4. Виділення звуків Ж -Ш з слів.

Вчити диференціювати звуки в словах.

Логопед просить дитину навчити жука правильно вимовляти звуки Ш - Ж в словах. Комп'ютерна гра «Розклади картинки». Картинки со звуком Ш треба перемістити в один кошик, а зі звуком Ж - в іншу.

5. Розучування і промовляння чистоговорок.

Жили-були на сосні

Дві великі шишки.

Жили-були під сосною

Дві смішні мишки.

І шипіли мишки:

Гей, ви там на вишці,

Вниз спускайтеся, шишки!

Здивувалися шишки:

Зачекайте, мишки!

Вас на вишку позовом

І, як в казці, заживемо.

6. Зміна слів. Гра з м'ячем. Логопед кидає м'яч об підлогу, називаючи, при цьому слово зі звуком Ш, дитина ловить і кидає м'яч назад, називає теж слово, замінивши звук Ш на Ж:

Шити - жити Житье - шиття

Шаль - шкода Жито - шито

Пустувати - жалити Лежачи - Льоша

Жарт - моторошно Мажуть - махають

Вуха - вужі Наживка - нашивка

7. Физкультминутка. «Вітер»

Вітер дме нам в обличчя!

(Подули і помахали руками перед собою)

захиталося деревце

(Підняли руки над головою і похитав)

Деревце все вище, вище.

(Потяглися руками вгору, піднімаючи, навшпиньки.)

Вітерець все тихше, тихше.

(Повільно опустити руки і присісти)

8 Скласти пропозиції про їжака, жука, мишку і вимовити їх з різною інтонацією.

9. Розповіді ланцюгової структури.

Розвивати зв'язне мовлення. Логопед читає розповідь, дитина переказує його за допомогою схематичних картинок.

1) Близько лісу розкинулася галявина.

На галявині гуляв Женя.

Женя побачив жука.

Жук сидів на ожині.

Ожину Женя поклав в жбан.

У жбан у Жені жалібно гудів жук.

Жука пошкодував Женя.

Женя посадив жука на ожину.

2) Шура пішов в цирк Шапіто.

У Шапіто жартував і смішив людей блазень.

Шут розповідав смішні жарти.

Жарти блазня розсмішили Шуру.

10. Підведення підсумків заняття.

прислала

Ващенко Натлья
учитель-логопед

Тема: «Диференціація звуків [Ж] - [[Ш] в словах, пропозиціях».

мета: вчити розрізняти звуки [Ж] - [Ш] в словах, пропозиціях.

завдання:

Корекційно-навчальні:

1. Вчити диференціювати звуки [ж] і [ш] у словах і пропозиціях.

2. Розвивати уміння виділяти слова зі звуками [ж] і [ш].

3. Закріпити правило написання жи - ши.

4. Вчити зіставляти слова-пароніми за змістом і звучанню, написання.

5. Вчити працювати над деформованими пропозиціями.

6. Вчити складати пропозиції за схемами.

Корекційно-розвиваючі:

1. розвивати, збагачувати і уточнювати словник.

2. Розвивати і активізувати моторику артикуляційного апарату.

3. Розвивати дрібну моторику рук.

4. Розвивати зорове сприйняття, Пам'ять, увага, мислення.

виховні:

1. Виробляти вміння обмірковувати свої дії, здійснювати

рішення відповідно до заданих правил.

2. Виховувати самоконтроль.

3. Формувати емоційну спрямованість на отримання в ході гри спільного позитивного результату.

4. Формувати мотивацію до навчальної діяльності.

Устаткування: дзеркала, ялинки, новорічні іграшки, комп'ютер.

Хід заняття.

    Організаційний момент.

Логопед: Ось знову дзвенить дзвінок.

Починається урок.

Встали рівно, підтягнулися ...

І один одному посміхнулися.

II. Введення в тему заняття.

Логопед: А зараз сяде той, хто назве слова зі звуками [Ж] і [Ш].

(Відповіді дітей)

Логопед: Сіли рівно, поклали руки на парту, ноги повинні стосуватися підлоги.

Артикуляційна гімнастика.

Логопед: Зараз візьміть дзеркала, будемо виконувати вправи артикуляцій.

(Діти виконують упр. «Парканчик», «Сопілка»)

Пальчикова гімнастика.

Логопед: Тепер виконаємо вправи «Шарик», «Прапорець».

(Діти слідом за логопедом виконують вправи).

Робота над віршами.

Логопед: А тепер давайте прочитаємо вірш. Який звук частіше за інших зустрічається у вірші?

Жаба жабі запропонувала

Ожинний смачний джем.

Ожинний? - та запитала -

Ну, тоді, мабуть, з'їм!

діти: Звук [Ж].

Логопед: Зверніть увагу, які розділові знаки тут зустрічаються?

діти: Знак питання, знак оклику, крапка, тире.

Логопед: Прочитайте вірш, не забудьте про знаки.

(Діти читають)

Логопед: А тепер давайте прочитаємо інший вірш. Який звук частіше за інших зустрічається у вірші?

Троє маленьких мишенят

У тиші нічній шарудять,

Якщо кішку раптом почують,

Те шарудять вони тихіше.

діти: Звук [Ш].

(Діти читають)

Логопед: Хлопці, хто з Вас здогадався, надкакімізвукамі ми сьогодні будемо працювати?

діти: Ми будемо працювати над звуками [Ж] і [Ш].

    Робота над темою заняття.

Логопед: Ми сьогодні будемо працювати над звуками [Ж] - [Ш]. Тема сьогоднішнього заняття: «Диференціація звуків [Ж] - [Ш]».

Логопед: Відкрийте зошити, візьміть ручки, запишіть число і тему заняття.

(Діти записують у зошит число і тему.)

Логопед:До нас в гості прийшли наші давні знайомі. Це гномики ЖВК і ШИК. Вони принесли нам багато різних завдань. Ми обов'язково з ними впораємося.

А тепер скажіть, який перший звук в імені ЖВК?

діти:Звук [Ж].

Логопед:А тепер скажіть, який перший звук в імені ШИК?

діти:Звук [Ш].

Логопед:Давайте дамо характеристику звуку [Ж].

діти:Звук [Ж] - приголосний твердий дзвінкий.

Логопед: Давайте дамо характеристику звуку [Ш].

діти:Звук [Ш] - приголосний твердий глухий.

Логопед:Що спільного у звуків [Ж-Ш]?

діти:Ці звуки приголосні і завжди тверді.

Логопед:У чому полягає різниця звуки [Ж-Ш]?

діти:Звук [Ж] - дзвінкий, а звук [Ш] - глухий.

Логопед:Який буквою на письмі позначається звук [Ж]?

діти:Звук [Ж] позначається на письмі літерою «ШЕ».

Логопед:Який буквою на письмі позначається звук [Ш]?

діти:Звук [Ш] позначається на письмі літерою «ША».

Логопед:Наші Гномики хочуть пограти з нами в гру «Дзвінкий-глухий».Я буду називати Вам слова, а ви, якщо чуєте [Ж] - ляскаєте в долоні, а якщо чуєте звук [Ш] - закриваєте вуха. Приготувалися, почали ...

Логопед: Зцим завданням Ви впоралися добре, а тепер інше випробування. Хто скаже, який скоро свято?

діти: Новий рік!

Логопед: Правильно! На Новий рік прийнято наряджати ялинку. Давайте допоможемо Жіку і Шику нарядити ялинки. На ялинку Жика повісимо іграшки зі звуком [Ж], а на ялинку Шика зі звуком [Ш].

Гра «Прикрась ялинку».

(Діти дістають з мішка іграшки і розвішують їх по ялинка.)

Логопед:МОЛОДЦІ!

А ось ще одне завдання «Звуки, букви називай - слово збирай ».

Ви повинні назвати перші звуки (на екрані з'являться літери), скласти слово. Зі словом скласти пропозицію.

діти:Шапка - [Ш], буква «Ша»

Ананас - [А], буква «А»

Жираф - [Ж], буква «Ре»

Оси - [О], буква «О»

Кран - [К], буква «Ка»

крок

Малишсделал перший крок.

Робота над Пароніми.

Логопед:Хлопці, уважно послухайте пропозиції і знайдіть слова, які відрізняються тільки одним звуком.

У Саші червоний ШАР.

У Миши сильний ЖАР.

діти:ШАР-ЖАР

Логопед:

діти:

За звучанням. У слові ШАР - [Ш], а в слові ЖАР - [Ж].

За написання. У слові ШАР-буква «ША», а в слові ЖАР-буква «ШЕ».

За значенням. Куля це ... Жар - це ...

Логопед:

У зайця довгі ВУХА.

У траві живуть вужі.

діти:ВУХА-вужі

Логопед:МОЛОДЦІ! Правильно! Скажіть, чим відрізняються слова один від одного?

діти:

За звучанням. У слові ВУХА - [Ш], а в слові вужі - [Ж]

За написання. У слові ВУХА-буква «ША», в слові вужі-буква «ШЕ».

За значенням. ВУХА-це ... вужі - це ...

Логопед:Правильно, хлопці!

Слова, подібні за звучанням, але різняться за змістом називаються паронімів. Повторіть.

діти:Пароніми.

Логопед:А теперьзапішем в зошит ці слова.

(Звернути увагу на посадку, положення зошита ...)

Слова запишемо, а букви «ша» і «Ре» підкреслимо. Скажіть, який олівець нам знадобиться?

діти:Синій олівець, тому що ці звуки завжди тверді.

Физминутку.

Логопед:А тепер пограємо в гру « Один - багато ». Я буду називати предмети в однині, а Ви у множині.

(Діти називають слова у множині)

Логопед:Хто здогадався, чому деякі склади виділені червоним кольором? Скажіть, з якою орфограммой Ви тут зустрілися?

діти:Червоний колір небезпечний. Можна зробити помилку.

Жи-ШИ пиши з буквою І.

Логопед:Хлопці, давайте, з Вами виконаємо завдання на картках. Кожен вибере собі завдання (одне з 3-х) і спробує його виконати.

Працюємо з Жи і ШІ.

1 рівень:

Е .. до, .. р, ..шка, кув..н, пі .., ..ть

2 рівень:

У Ната .. ..вут чи .. і стри ...

3 рівень:

У маши і Міши в комірчині жилі миши.

зарядка для очей

Логопед:Молодці! Подивіться, гномики приготували нам загадки. Але загадки ці непрості, гномики зашифрували в них цілі речення. Давайте подивимося на схеми і складемо по ним пропозиції (На першій схемі: Маша, кран, груша. На другий схемою: бабуся, клубки, шкарпетки).

діти: Маша миє грушу.

Бабуся в'яже шкарпетки.

Бабуся в'яже шкарпетки з різнобарвною пряжі.

Логопед:Запишемо в зошит ці пропозиції. А до дошки піде ...

(Робота на дошці і в зошитах).

Підкреслимо букви синім олівцем.

Молодці! Хлопці, ЖВК і ШИК виконували домашнє завдання, Становили пропозиції. Подивіться, чи все правильно у них вийшло?

Шарф поклав Женю в вовняний шафа.

Давайте виправимо помилки.

діти: Женя поклав вовняний шарф в шафу.

Логопед:У шкіряного саквояжа в руках був пасажир.

діти: У пасажира в руках був шкіряний саквояж.

Логопед:Молодці хлопці, Ви впоралися із завданням.

Але знову нове випробування. Треба скласти пропозиції, використовуючи слова і картинки. Хто спробує це зробити? (Дані слова: Шура, збирала, і. Картинки: ожина, агрус.

діти:Шура збирала ожину і агрус.

Логопед:

діти:Шура - [Ш], ожина - [Ж], агрус - [Ж].

Логопед:Давайте складемо наступну пропозицію (Дани слова: спритний, біжить, за. Картинки: лоша, кінь).

діти:Спритний лоша біжить за конем.

Логопед:Назвіть слова зі звуками [Ж] і [Ш].

діти:Спритний - [Ш], лоша - [Ж], біжить - [Ж], за конем - [Ш].

    Підсумок заняття.

Хлопці, ми сьогодні виконали дуже багато завдань. Гномики задоволені Вашою роботою.

Скажіть, а Вам сподобалося заняття?

Що сподобалося найбільше?

Які завдання викликали труднощі?

З яким настроєм Ви йдете з заняття?

Тема: Диференціація «Ж» - «Ш» в словах

теми:

  1. Корекційна - «Диференціація« Ж »-« Ш »в словах»
  2. Граматична - «Згодні звуки« Ж »-« Ш », правило написання Жи, ШИ
  3. Лексична - «Одяг»

цілі:

  1. Розвивати уміння диференціювати звуки «Ж» - «Ш» в словах
  2. Розвивати навик фонематичного аналізу і синтезу на матеріалі слів різної звукової структури
  3. Активізувати предметний словник по темі «Одяг»
  4. Розвивати просторове орієнтування
  5. Розвивати дрібну моторику

Обладнання: предметні картинки, «пірамідки» для характеристики звуку, звукові лінійки, предмети посуду, літери, зошити, ручки.

план заняття

I. Організаційний момент

II. Основна частина

1. Вправи на розвиток просторового орієнтування
2. Вправи на виділення загального приголосного звуку в словах
3. Повідомлення теми і мети заняття
4. Повторення характеристик звуків
5. Вправа на визначення наявності звуків «Ж», «Ш» в словах
6. Вправа на визначення місця звуків «Ж», «Ш» в словах
7. Розвиток порядкового звукового аналізу
8. Комбіноване вправу на розвиток дрібної моторики і кількісного звукового аналізу
9. Викладання схеми слова «одяг»
10. Уточнення значення слів «справа», «зліва», «між»
11. Физминутку з елементами психогимнастики
12. Гра «Знайди букви»
13. Читання складів з одночасним розвитком просторового орієнтування
14. Гра «Не помилися»
15. Списування слів в зошит

III. підсумок заняття

хід заняття

Примітки

Привіт, хлопці. Я дуже рада бачити вас на занятті. Сьогодні на занятті ми будемо

Основна частина
Розвиток просторового орієнтування
Гра «Клоун»
- Підніміть вгору праву руку
- А тепер ліву.
- Поплескайте правою рукою по лівому плечу.
- А тепер лівою рукою торкніться кінчика носа. Молодці!
- Розгляньте предмети, зображені на слайді. Назвіть предмет в правому верхньому кутку; в лівому нижньому кутку; в правому нижньому куті; в лівому верхньому куті.

Учням пред'являється слайд з картинками, розташованими в кутах
Картинки: жираф, миші, кішка, їжаки

Вправа на виділення загального приголосного звуку в словах
- Назвіть загальний приголосний звук в словах «лижі» «жаба» «гурток»
- Назвіть загальний приголосний звук в словах «вуха» «курінь» «каша»

звук « Ж»

звук « Ш»

Повідомлення теми і мети заняття
- Хлопці, спробуйте здогадатися, які звуки ми будемо розрізняти сьогодні на занятті.

Правильно. Тема нашого заняття «Звуки« Ж »-« Ш ». Ми будемо вчитися розрізняти ці звуки в словах

Звуки «_ Ж_» - «_ Ш

Повторення характеристик звуків
Ж - приголосний, дзвінкий, завжди твердий

Ш - згоден, глухий, завжди твердий

У кожного учня по три пірамідки, з чотирма гранями. На гранях пірамідок зображено:

  1. пірамідка - червоний і синій кола
  2. пірамідка - дзвіночок, закреслений дзвіночок
  3. пірамідка - камінь і травичка

Учні повертають пірамідки потрібної гранню. Таким чином дають характеристику звуків «_ Ж_» - «_ Ш

Читання складів з одночасним підніманням рук.
Під кожним стилем прописані літери:
В - підняти вгору обидві руки,
П - праву руку вгору,
Л - ліву руку вгору

ЖА ШУ ШИ ЖА ШО Жи ЖУ
О Л О П Л П В

Слайд зі складами



Вправа на визначення наявності звуків «_ Ж__» - «_ Ш__ »в словах: ложка, груша, конвалії, журнал, школа, калюжа, куля, чашка, Женя, Даша

Учні, почувши в слові звук «_ Ш__ »складають руки у вигляді кульки (з'єднують кінчики пальців). При наявності в слові звуку « Ж » зображують жука: стискають пальчики в кулачок, вказівний і мізинець розводять в сторони

Вправа на визначення місця звуків в назвах картинок: машина, ніж, жук,

Розвиток порядкового звукового аналізу
- Який за рахунком звук « Ж»В словах: ножі, кружка,
вужі
- Який за рахунком звук «_ Ш_ »В словах: жаба, мішок, шум

Учні показують відповідь з допомогу звукових лінійок

Вправа на розвиток дрібної моторики рук

кулінари
- Ми тісто місили, ми тісто місили: нас ретельно все промесіть попросили, але скільки НЕ месім і скільки НЕ мнем, грудочки знову і знову дістаємо.

Визначте кількість звуків в словах
- Покладіть на ліву долоню стільки горошин, скільки звуків в словах: куля, спека, горошина,

Покладіть на праву долоню стільки горошин скільки звуків в словах:

Учні опускають руки в ємності з горохом, роблять руху імітують роботу рук при замішуванні тіста і промовляють текст.

Відгадування загадки. Викладання схеми слова
Змія на дерево вповзла,
Собою дерево врятувала:
Коли вітри налетіли,
Вона дерево зігріла.
(Шарф)

Учні, використовуючи знаки звуків, викладають схему слова

Физминутку
Ніжки, ніжки (Показують по черзі ноги)

Де ви були?
За дровами в ліс ходили! (Притопити вправо і вліво)
Ручки, ручки, де ви були? (Повертають і показують руки)
Ми в лісі дрова рубали. (Рухи руками - «Дровокол»)
Ух, ух, ух, ух!

Гра «Вгадай, де літери?»
На слайді є зображення однієї літери «І», інших літери закриті предметами. Дітям дається завдання за допомогою підказки відгадати, де знаходяться задані літери.
- Літера "_ Ж_ »Знаходиться вище і правіше літери« І ». Знайдіть букву Ж
- Літера "__ Ш__ »знаходиться нижче і лівіше букви« І ». Скажіть за яким предметом сховалася буква «Ш»

Прочитайте отримані склади. Закріплення правила написання Жи, ШИ

Учні називають предмет, за яким, на їхню думку, сховалася задана буква.

Гра «Не помилися»
На слайді записані слова, в яких пропущені букви. Учням пропонується назвати пропущену літеру. Назвати одним словом.

слова:
... Ілеть, ... УБА, варі ... ки, ... орт, пі ... ама, руба ... ка

Списування слів в зошит

Підведення підсумків заняття
Чого вчилися на занятті?
Яке завдання вам сподобалося найбільше?

Коу ГО «Петропавлівська спеціальна (корекційна) загальноосвітня школа - інтернат VIII виду »

Конспект фронтального логопедичного заняття

по темі " Диференціація звуків [Ж] - [Ш] в складах, словах, пропозиціях »

Укладач: вчитель - логопед

Кухмістрова Галина Михайлівна

Тема: Диференціація звуків [Ж] - [Ш] в складах, словах, пропозиціях.

мета: Формувати вміння диференціювати приголосні по артикуляційних ознаками.

завдання:

Закріпити знання про приголосні звуки [Ж] - [Ш], вчити виділяти звуки [Ж] - [Ш] в складах, словах, пропозиціях, закріплювати знання норм орфографії;

Розвивати фонематичний слух, навички звуко-літерного аналізу і синтезу на рівні складів і слів, розвивати зорове і слухове сприйняття, увагу і пам'ять;

Виховувати позитивну мотивацію до навчання, працьовитість і цілеспрямованість в роботі.

Обладнання: картки із завданнями, картинки предметів, прямокутники з картону білого кольору, Квадрати зеленого, синього, червоного кольорів.

хід заняття

1.Організаціонний момент.

2.Актуалізація знань. Привіт, хлопці! Проговоримо правило красивої мови:

Говоримо завжди красиво

Чітко і неквапливо,

Звуки вимовляємо виразно

Щоб було всім зрозуміло!

3. Зараз ми з вами повинні вгадати тему нашого заняття. Послухайте вірш, і скажіть, який звук зустрічається найчастіше?

Очеретах шурхотіла миша:
Вітер вам порушив тишу!
Шепочуть тихо очерети:
Тихо, мишка, чи не шаруди!

Дощик, дощик, чи не дощі!

Дощик, дощик, почекай!

Я на гілці сиджу

І дзижчить, дзижчить, дзижчить! »

Дідусеві сивого.

4. Цільова установка.

Ми будемо сьогодні працювати? (Зі звуками [Ж] і [Ш], з буквами Ж (ж) і Ш (ша))

II. Основна частина.

1.Псіхогімнастіка.

Подивіться на ці обличчя, які різні.

Що вони зображають? (Страх, горе, здивування, інтерес, вина)

Зобразіть злий Бабу - Ягу, доброго чарівника, сумну Оленки, засмученого Івана - царевича.

2. Артикуляційна гімнастика.

Ми з вами виконаємо артикуляційні вправи

парканчик

млинці

Парашютик

годинки

чашечка

смачне варення

Грибок.

2.Сейчас ми з вами повинні вгадати тему нашого заняття. Послухайте вірш, і скажіть, який звук зустрічається найчастіше?

Очеретах шурхотіла миша:
Вітер вам порушив тишу!
Шепочуть тихо очерети:
Тихо, мишка, чи не шаруди!

Який же звук ми чуємо найчастіше? ([Ш])

Дощик, дощик, чи не дощі!

Дощик, дощик, почекай!

Я на гілці сиджу

І дзижчить, дзижчить, дзижчить! »

Дідусеві сивого.

Який же звук ми чуємо найчастіше? (Ж])

3. Цільова установка.

Ми будемо сьогодні працювати? (Зі звуками [Ж] і [Ш], з буквами Ж (ж) і Ш (ша)).

4. Прослухайте ряди слів і повторіть їх в тій же послідовності, швидко і чітко:

жа - ша - жа

жа - ша - жа - ша

ша - жа - ша

ша - жа - ша - жа

жу - шу - жу

ши - жи - жи - ши

шу - жу - шу

жи - ши - ши - жи

А тепер подивіться уважно на дошку, прочитайте слова:

жив - шив

вуха - вужі

куля - жар

3.Скажіте, чим різняться ці пари слів? (Буквами Ж і Ш). Давайте разом дамо характеристику звуків, що позначає букви Ж і Ш:

[Ж] - приголосний, дзвінкий, твердий;

[Ш] - приголосний, глухий, твердий.

Чим вони схожі? Чим відрізняються?

4. Розповісти артикуляцію цих звуковс по мнемотабліце.

5. Тепер ви повинні самостійно виконати завдання на картках: від даного слова необхідно утворити нове слово, замінивши букву Ш на Ж.

картка №1

шила - ...

шість - …

витівка - ...

широкий - ...

гасити - ...

трощити - ...

махає - ...

Саша - ...

(Після виконання завдання виконується перевірка, звертається ще раз увагу на те, за допомогою чого були утворені нові слова).

6. Прочитайте уважно слова записані на дошці, з зазначенням пропущеної літери:

ж ... л

ш ... ло

ш ... піт

ж ... вёт

Яку букву ми вставили в усі слова? (І) А чому саме і? Пригадайте правило про написання слів з поєднанням жи-ши?

(Діти називають правило про правопис жи-ши).

7. Пальчикова гімнастика.

Пісня веселих ладушек.

Дві долоньки у мене. (По черзі показують долоньки).

Ми з долоньками рідня. (Хлопки)

Будемо з ними ми грати (Стискаємо і разжимаем кулачки).

Раз, два, три, чотири, п'ять (По черзі загинаємо пальці).

Разом весело грати. (Хлопки)

8. На дошці ви бачите картинки, уважно розгляньте їх. Визначте наявність і місце звуків [ж] і [ш] в назвах картинок

(Жолудь - [ж] перший звук, шапка - [ш] перший звук, жаба - [ш] п'ятий звук, жаба - [ж] перший звук, тістечко - [ж] п'ятий звук. Груша - [ш] четвертий звук, жук - [ж] перший звук, баклажан - [ж] шостий звук, машина - [ш] третій звук, шина - [ш] перший звук).

9. Физминутку.

10. "Знайди зайвий предмет". Не забувайте, що гру пропонують вам звуки. На екрані картинки:

Шуба, сорочка, шорти, жилет. (Який предмет зайвий? Чому? Де в слові жилет коштує звук [Ж]?

Ножиці, щипці, шпатель, ножівка.

Їжачок, кішка, жираф, лоша.

Ложка, чашка, ножик, глечик.

11.А тепер, хлопці, вам належить виконати колективну роботу. Подивіться уважно, на парті лежать прямокутники, найдовший - позначає пропозицію, яке я вам назву, ті, які по коротше - це слова в цьому реченні. Ще коротше - це склади в даних словах, а квадрати (синього, зеленого і червоного кольорів) - це звуки з яких складаються дані склади в словах. Тепер я назву вам пропозицію, а вам потрібно скласти правильну його схему:

Бабуся Женя спекла ватрушки

(Виконується перевірка)

Скажіть скільки звуків? [Ж] і [Ш] зустрілося в цьому реченні? (Два звуку [Ш], один звук [Ж]).

12. Гра "Докажи слівце", я буду вам зачитувати початок слова, а ви повинні за змістом додати склад ЖОК або ШОК:

Ме ....., пу ....., плиг ....., лу ....., піро ....., утю ....., творити ....., лапу ....., сапо ....., сні ....., ПЕТу ....., корі ....., сти ....., кру ....., прапорець. .....

Останнє завдання, я буду називати вам слова, а ви повинні прочитати їх назад:

Вужі (Бачу), куля (раш), миша (шим), ножі (іжон), лижі (іжіл), калюжі (іжул).

Підсумки заняття.

1.Чем вчилися на занятті?

2. З якими звуками ми сьогодні працювали? З якими буквами?

3. Яке правило ми повторили?

4. Давайте ще раз характеристику звуків [Ж] і [Ш]?

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...