Сесия за превенция на злоупотребата с вещества "животът ви е във вашите ръце". Урок по превенция на престъпността "Престъпление и наказание" Урок по превенция

Цели на урока:формиране на отговорност за живота им, формиране на антинаркотичните нагласи, промяна в отношението на учениците към психоактивните вещества.

задачи:повишаване на осведомеността за видовете групов натиск, за възможните стратегии на поведение.

Оборудване:слайдове от поредицата „Превенция на юношеската наркомания”, слайд проектор, оборудване за гледане на видео „Право на живот”, хартиени кукли, листове хартия, свещи, брошури.

Този урок е предназначен за ученици от 8-9 клас.

План на урока.

  1. Поздравления.
  2. Да кажем здравей играта.
  3. Упражнение „Планове за бъдещето“.
  4. Обсъждане на статията "Наркотици - лопата".
  5. Бърза обиколка "Какво кара момчетата да опитват наркотици?"
  6. Игра "Разменете местата".
  7. Работа с понятията "групов натиск" и "уверено поведение".
  8. Упражнение "Провокация".
  9. Вижте част от видеото „Право на живот“.
  10. Работа с думи-антоними.
  11. Последният кръг.

Ход на урока

Учениците сядат в кръг.

Водещи.Здравейте момчета! Дойдох при вас, за да говоря с вас за неща, които са важни за вас. Напоследък наркоманията е истински бич в много страни по света. Според Световната здравна организация лекарствата са на първо място сред виновниците за преждевременната смърт на хората. В Русия мащабът и темповете на растеж на наркоманиите са такива, че застрашават бъдещето на нацията

Слайд 1

Ще те помоля да се изправиш, да се хванеш за ръце. Един човек не може да се справи със сериозни проблеми, но заедно сме сила, заедно ще преодолеем всичко.

Сега нека се поздравим по необичаен начин.

Да кажем здравей играта.

Участниците са поканени да образуват кръг и да се разделят на три равни части: „европейци“, „японци“, „африканци“. Всеки от участниците се върти в кръг и поздравява всеки по свой „свой“ начин: „европейците“ се ръкуват, „японците“ се покланят, „африканците“ потриват носовете си.

Упражнението е забавно и емоционално и зарежда с енергия групата.

Да се ​​върнем към темата на урока. Учиш в 8 (9) клас, когато всичко тепърва предстои, когато се правят житейски планове за бъдещето. Отговорете на въпроса: какво бихте искали да имате до 30-годишна възраст? Моля ви да запишете отговорите на листчетата, без да ги подписвате (дават се 2 минути). ( Листата се предават на водещия, който иска разрешение да прочете някои от тях по-късно.)

Сега ще ви прочета една статия, а вие слушайте внимателно.

“… И ето хапчето. Бяло хапче със забавна снимка на зайче или долар, или нещо друго. Преди дискотеката ще го преглътнеш и ще танцуваш като млад Майкъл Джексън. Забавен? Определено. Готино? На мода? Разбира се! Кажи ми какво става с тялото ти? Работи с 200% възвръщаемост. Но вътрешните органи се изтриват като зъбни колела в машина, която работи без прекъсване. Но машината е направена от желязо, може да се ремонтира. И до 30-годишна възраст тялото ви ще си спомни, че сте приемали чудодейните хапчета.

Наркотикът е лопата. Да, да, не се учудвайте, приятелю. Това е много добра лопата.

Първият път, когато употребяваш наркотик, включваш тази лопата. Натискаш копче и от тъмнината изскачат трудолюбиви с тъмни качулки, нахлупени върху очите. Това са гробарите.

Канят ви гробарите - заповядайте! Какво? Не искате? Искаш да кажеш, че все още си рано? Какво, искаш ли да живееш повече, да създадеш семейство, да станеш известен, известен, успешен? Да всички! Забравете! Никой не те е карал да вземеш спринцовка. Нека тези думи влязат в мозъка ви с животворни витамини, антибиотични лекарства, не позволявайте на никаква инфекция да съкрати живота ви. Животът, който тепърва започва за теб и който е красив, като чудо."

А сега с ваше разрешение ще прочета някои от отговорите на въпроса, който ви предложих. Надявам се да потвърдят това, за което мечтаят повечето ви връстници. Какво искаш? ( Отговорите се четат на листове хартия.)

Да, всичко това е прекрасно: любов, дом, деца, кариера, богатство. За това можеш да живееш... Но вие няма да имате нищо от това ... няма да имате нищо от това и вие самият няма да бъдете,… Ако започнете да употребявате наркотици. Защото наркозависимите едва ли доживяват до 30 години.

Fast Loop „Какво кара момчетата да опитват наркотици?Всички отговори се насърчават, с особен акцент върху отговори като „неудобно е да се отказва в компанията“, „приятелите се опитват да убедят“ и т.н.

Сега нека играем една игра "разменете местата"... Каня двама желаещи. Вземете два стола, седнете. Първият участник трябва да убеди втория да смени местата. Времето е ограничено, дават ви се 2 минути. ( След това обадете се на друга двойка, задачата не се променя.)

Изигра страхотно. Нека сега кажем в кръг към какви методи прибягнаха онези, които се опитаха да принудят или убедят да сменят местата ( отговори на учениците).

Подобни опити да се принуди друг човек да направи нещо, без да се обясняват истинските причини, а само чрез обвинения, ласкателства, препратки към други хора и т.н. наречено налягане.

Особено трудно е да се устои на натиск от група хора, т.е. групов натиск. В крайна сметка човек обикновено се стреми да бъде член на група и да се съобразява с нормите и ценностите на тази група.

Дискусия.

Изпитвали ли сте някога подобни състояния? Кога и от кого се почувствахте притиснати? ( Отговорите на учениците.)

Сега ще ви покажа слайдове, които ви показват най-често използваните методи за натиск в група от връстници. Нека да ги разгледаме. Показани са слайдове, показващи такива видове натиск като: ласкателство, похвала, убеждаване, подкуп, измама, заплахи, сплашване, присмех, призив „правете както ние”. Обсъждането на тези видове групов натиск е в ход.


Слайд 2


Слайд 3

Какви черти на характера смятате, че ще ви помогнат да устоите на груповия натиск? (Довежда до концепцията за „уверено поведение.“)


Слайд 4

Може ли да се каже, че един несигурен човек не принадлежи на себе си? (Отговори на деца.)


Слайд 5

Такъв човек донякъде прилича на кукла. (Шоу за кукли.)Трябва да се освободите, да скъсате нишките. (Куклата пада.)Но тази кукла стои здраво (кукла на пръчката)... Какво има за нея? Тя има ядро ​​- това е характер, самочувствие, знания. Искам да бъдеш точно такъв, силен, уверен, способен да се измъкнеш от трудна ситуация.

Упражнение "Провокация".

Представете си, че сте на дискотека. Мъж идва при вас и предлага хапче за повишаване на настроението. Знаете, че това хапче може да бъде първата стъпка в бездната. И вече имате готова спасителна фраза. Какви фрази може да са?

Благодаря, това вече не ми трябва.
Благодаря, нямам нужда от това.
Аз не пуша.
Не, не искам неприятности.
Страх ме е от такива неща.
Тези неща не са за мен.
Чувствам се страхотно без него.
Не, благодаря, животозастрашаващо е.
Не искам да умра млад.
Благодаря, здравето ми е по-скъпо!

Имам и слайд, който изброява още няколко техники, които можете да използвате.


(Слайд 6)

Освен това можете:

1.Изберете съюзник:търсите някой в ​​компанията, който е съгласен с вас - това помага да получите подкрепа и да намалите броя на поддръжниците на използването.

2. "Превод на стрелките":кажете, че не принуждавате никой от тях да прави нищо, така че защо са толкова досадни?

3... Променете темата:измислете нещо друго; измислете нещо, което също е интересно и не е свързано с приема на наркотици (ходете на фитнес, в стаята на игралните машини; да танцувате или нещо друго да измислите).

4."Насърчаване":кажи го някой друг път...

5."Смачкайте с интелект":ако убедят, че е безвредно, посочете къде лъжат или просто не знаят последствията (за това трябва да знаете колко вредни са тютюнът, алкохолът, наркотиците).

6. Изплаши ги:опишете всички тежки последици, ако употребяват (например хващане, делириум тременс, хепатит и др.). Можете дори сами да измислите някои "ужасни последствия" (например "зъбите ви ще посинеят", "оглухете" и т.н.).

7. Околовръстен път:ако има подозрение, че в определена компания може да се предлагат лекарства в определено време, просто го заобиколете.

Основното нещо е да реагирате бързо, решително и високо, за да покажете, че сте уверен човек, който не се нуждае от никакви стимуланти.

Надявам се това да ви помогне да се спасите от тези, които биха искали да ви направят свой редовен клиент, да печелят много за вас, бързо и на всяка цена.

Сега нека разгледаме кадрите от видеото "Право на живот", показващи как на децата се предлага да опитат наркотици.

След гледане на откъса - обсъждане на видяното, извеждане на собствени причини за отказ.

Сега ще ви помоля да напишете няколко думи в колони на вашите листчета. За всяка от тези думи изберете антонимични думи:

При наркоманията, като в криво огледало, всички явления придобиват противоположно значение. Обърнете се към речника, който се намира пред вас. Ако ви кажат: "Искате ли да изпитате несравнимо удоволствие и да се насладите на свободата?" Предложение, което ви е направено „от добротата на вашата душа“, ще превърне живота ви в смърт.

Истината за наркотиците разсейва цялата лепкава мъгла от лъжи, които обгръщат това ужасно оръжие. Днес научихте тази истина. Има още едно оръжие срещу наркотиците - най-верното, надеждното и мощно. Може би вече сте се досетили кой е най-сигурният начин да се предпазите от наркотици? (Отговори на деца.)

- Най-сигурният начин да се отървете от наркоманиите е никога да не ги използвате... Пожелавам ви да изберете този метод.

Сега ви каня да застанете в кръг. Имам свещ в ръцете си. То гори, гори ярко, от него лъха топлина и светлина. Тя символизира живота ни. Какво разбрахте в клас днес? (Всеки взема свещ в ръцете си, изразява мнението си.)

А сега ще те помоля да повториш след мен.

Под никакво прикритие, без предлог, без любопитство, без другарство, сами или в група, ние няма да приемаме, подушваме или опитваме наркотици. Ние сме за здравословен начин на живот!!!

В края на урока на децата се раздават книжки (Приложение 1) .

Използвани източници.

    Васкова O.V., Machulskaya A.S., Machulskaya T.B., Sogoyan V.N. Как да живеем днес, за да имаме възможност да видим утре.
  1. Мартиненко Л.П.в сборника „Превантивна работа по наркоманиите и злоупотребата с вещества в образователни институции”/ Респ. изд. V.F. Трешалин. - Воронеж, VOIPKRO, 2001.
  2. Профилактика на наркоманията при подрастващите. Умения за противопоставяне и противопоставяне на разпространението на наркоманията.: Нагледно-методическо помагало / С. Б. Белогуров, В.Ю. Климович.- М.: Център "Планетариум", 2002 г.
  3. Фалкович Т.А., Толстоухова Н.С., Висоцкая Н.В.Тийнейджъри на XXI век. Психолого-педагогическа работа в кризисни ситуации: 8-11 клас. - М.: ВАКО, 2006.
  4. Тийнейджърска зависимост. Слайд албум. Център "Планетариум", Москва, 2002 г.
  5. Видео филм „Право на грешка“, видео студио „KVART“, Москва

Държавна институция „Балашов център социално подпомаганесемейство и деца "Семейство"

Конспект на урок по превенция на престъпността за непълнолетни възрастни училищна възраст

"Престъпление и наказание"

Подготвено от:

социален учител

Елена Николаевна Голубниченко

Балашов

2011 г.

Цел:

Да организира знанията на децата за нарушенията, да ги запознае с видовете нарушения и наказанията за тях;

Развийте идеи за последствията от незаконни действия;

Възпитавайте чувство за отговорност за действията си.

ЗАКОНИ ТРЯБВА ИМА ЗА

ВСИЧКИ СЪЩО ЗНАЧЕНИЕ

(К. Монтескьо)

Само слабите извършват престъпления:

силните и щастливите нямат нужда от тях.

(Волтер)

Ход на урока:

Под музика „По пътя на доброто“ в залата последователно влизат екип на „Представители на закона“ и екип на „Представители на реда“.

Въведение:

Не се изключвайте от затвора и парите. Това строго предупреждение дойде в ежедневието ни от миналото.Напомня за най-неблагоприятните обрати на съдбата.Най-безразсъдните действия са характерни за младежите: те учат лошо, а след това напускат училище;пушете и пиете; са груби както към връстниците, така и към възрастните; унижавайте малките и слабите; лъжа дори безпричини; опитайте се да подредите нещата само с помощта на сила; карти за игра; боястени; развалят училищно имущество и много други. Това е в ранна възраст, че самият човек честостъпва по пътека до висока ограда, украсена с бодлива тел. И днес в час искамви предупреждава за опасностите от игра със закона.

Престъпността се разраства и обществото търси начини за ефективна борба с нея.

Днес в урока, скъпи участници, трябва да преминете през етапите на провиненията и да стигнете до върха, да научите какво е нарушение и какво наказание може да последва.

Ще преодолявате стъпките в екипи (представители на закона и представители на реда). относно отговорността за евентуални нарушения.

И ще започнем с пресконференция.

ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ (презентация теоретичен материалкласове).

ЖУРНАЛИСТ.

В градското кино се разиграваше друг филм. Половин час след началото в залата се появи група16-17 годишни момчета и момичета. Гледането на филма стана невъзможно: викове, коментари, неприличниизрази. Тогава се оказа, че са успели да изпият бутилка вино точно на първия ред. Някой отзрителите се обадили в полицията. Облеклото пристигна моментално.Задържаните искрено не разбраха защо и по каква причина са държани в полицейското управлениелейтенантът съставя протокол защо в разговора на полицаите адмНАРУШЕНИЕ.

Другарю прокурор, моля, обяснете защо невинните лудории се превърнаха в престъпление.

ПРОКУРОР.

НАРУШЕНИЕТО е антисоциален акт, който вреди на обществото,забранени от закона и водят до наказание.

ЗАКОНЪТ е приет нормативен акт (документ). върховен орган държавна власт vпо реда, установен от Конституцията.И в член 158 от Кодекса Руска федерацияотносно административните нарушенияпише: Дребно хулиганство, има нецензурни думи на обществени места, обиднотормоз на граждани и други подобни действия, нарушаващи обществения ред испокойствие на гражданите - води до налагане на глоба или поправителен труд или арест до 15дни.

JRNALIST.

И какво пишат поетите за това?

ПОЕТ.

Ако биеш невинните.

Несправедно обиден, -

Купихте си презрение!

Който се държи така с хората.

Глупак, той е клуб, разберете:

Всеки ще се радва, когато

ИДВА И НЕГОВИЯ ПРОБЛЕМ. (Себастион Брант)

А сега ви предлагам да участвате в отборна игра за преодоляване на нивата на престъпност. (при положителен отговор екипът получава жетон, съответстващ на цвета на стъпката, която трябва да се преодолее и се прикрепя към тази стъпка, за екипа от представители на закона вдясно, за представители на реда отляво).

Отборна игра

аз сцена - Литературна обиколка . Трябва да познаете на кой герой принадлежат:

1.бастун, лула, цигулка, лупа (Шерлок Холмс);

2. шапка, жилетка, бастун (Еркюл Поаро);

3. Най-активният и безстрашен от всички агенти. Той има свой номер и всяка пречка за него е дреболия (Джеймс Бонд - агент 007);

4. Той е почти неизвестен в чужбина, но е бил началник на отдела за борба с бандитите в Московския отдел за криминално разследване. Преследване на черна котка. Той вярваше, че крадецът трябва да бъде в затвора (Глеб Жеглов);

IIстъпка - Като на шега за сериозни:

1. Популярната мълва често обвинява тази птица в кражба на бижута (четиридесет);

2. В края на този филм един от героите публично обяви "Да живее нашият съд - най-хуманният съд в света!" („Кавказки пленник“);

3. Как се появи изразът „На челото е написано“? (Произлиза от обичая да се слага клеймо на челото на престъпник);

4. "Бог да пази и нас от тези съдии!" - възкликна А. Крилов. Кой беше героят на баснята? (Магаре).

Продължение на пресконференцията.

Журналист: На каква възраст идва отговорността?

прокурор:Важно е да се отбележи, че това изобщо не означава, че до 16-годишна възраст няма да бъдете докосвани, всички статии приемат определени резерви, за някои нарушения се взима глоба, която родителите ви плащат. Има престъпления, които задължително изискват достигането на тази възраст, в съответствие с това има специален център за временно задържане на непълнолетни, където специалисти работят с тях за формиране на правилните позиции и предотвратяване на престъпления.

аз ще етап - Лото игра "Събери цветето" (Съберете цветето, като залепите желаните листенца.

1 отбор прикрепя цвете към дъската, четейки видовете наказания. Група 2 предава работата на учителя).

Група 1 изучава видовете наказания

Група 2 изучава какво е отговорност

Думи, написани върху венчелистчетата на цвете 1 отбор.

Видове наказания:

предупреждение;

административно наказание;

арест

лишаване от право да се занимават с определени дейности;

задължителна работа;

поправителен труд;

лишаване от свобода за определен срок.

Думи, написани върху венчелистчетата, за да цвете 2 отбора.

Какво е отговорност:

Процент на успех

Разбиране на последствията

Способността за осъзнаване

Способност за вземане на решения в трудни ситуации

Изпълнявайте всичките си отговорности по най-добрия начин

Добросъвестност

Контролирайте действията си

Възможност за игра

IVниво - Форми на наказание, предвидени от Наказателния кодекс на Руската федерация:(на музиката )

(Разпределени на всеки отбор, за да се определят формите на наказания, предвидени в Руската федерация, тези, които не съществуват, се зачертават.)

лишаване от свобода

Vстъпка - Обстоятелства:

Докато изброявате различните обстоятелства на престъплението, вдигнете съответните карти:

Обстоятелства:

1. извършване на престъпление в група;

2. признание;

3. малолетност на дееца;

4. необходима отбрана;

5. извършване на престъпление в нетрезво състояние;

6. наличие на заболяване у обвиняемия.

карти:

АГРЕСИВЕН

ОМЕКИТЕЛ

Освободен от отговорност

Не се взема предвид по никакъв начин

VI етап - Ситуации - Правоград . (на музиката)

Всяка група получава карта с дадена ситуация, която се разиграва под формата на сцена и е обяснена от гледна точка на административна или правна отговорност:

1. Часът е 23:00, тийнейджърите са сами на улицата, без придружител от родителите си.

(Родителите трябва да изпълняват отговорността за отглеждането на деца, стриктно да контролират поведението на непълнолетните, в противен случай те могат да платят глоба).

Всички се прибраха отдавнаКой иска да отиде на разходка?На тъмни празни улици?Въпреки че не, виждам в далечинатаНякой се мести тук.Е, нека видим кой еИ къде да отида.
1-ви м: Слушай, приятелю, ние ходим дълго времеА навън е тъмноСамо как да знаемКолко време е минало?
2-ри мъж: Но каква е разликата!Ние сме пораснали момчетаОтдавна сме на петнайсет.Ако се интересувате много,Вижте, тук има часовник.И само 23, този път не е в чест на нас.
О: Беше вечерта,Нямаше какво да се прави.Къде са родителите на момчетата?А, всички седят в къщи!

2. Пуснете сюжета от финална сценаприказки "Червената шапчица". Прави ли са ловците, когато убият Вълка? Кой и как трябва да съди престъпник?

(Вината се установява само от съда, ловците не са надарени с право да съдят, вълкът трябваше да бъде опериран, ловците можеха да осъдят невинен на смърт, смъртната присъдание отменихме, Вълкът трябваше да бъде затворен).

О: Внезапно чуване на шум и викВ къщата на баба Двама ловци стремглавоТе се втурнаха като куршуми.
1-ви ловец: О, вижте, да, това е вълкСамият той личнопросто няма да разбераБаба ли е или нещо подобно?
2-ри ловец: Точно така! Дай ми пистолетЩе го заведа на място.
Вълк: Не, не ме пренебрегвайДа поправя екзекуцията на сляпо.Готов съм да запазя отговора Пред закона на съдиите!
2-ри ловец: О, стига, грамотниПозовавайте се на закона на хората.Присъдата е готова дълго времеНаричат ​​го изстрел.

3. Максим и Борис, по настояване на възрастен Сергей, по-рано осъждан, влязоха в павилиона и, възползвайки се от отсъствието на продавача, откраднаха стоките от гишето. По-късно се уплашили и занесли стоката в полицията. Какво ще стане с тях?

(Смекчаващи отговорността обстоятелства - непълнолетни извършили престъпление за първи път, явили се с признание; отегчаващо вината обстоятелство - извършване на престъпление от група, участие на непълнолетни в престъпление от осъждано лице).

Започнаха сериозен спор.Макс, те имат властВ крайна сметка той имаше криминално досие.
Макс: Какво, момчета, не сте слабиИма ли жажда за утоляване там?Само пари няма да ти дамПросто трябва да го плъзнете.
Борис: Ние сме световни момчетаИ в огъня, и във водатаСега лесно ще го вземаЗа безплатна кола.
Сергей: Нещо, което ми е неспокойно,Превърнахме се в крадци! Трябва да отидем в министерствотоДокато не ни хванат.

4. Няколко ученици се качиха в гаража, но страхувайки се от това, което са направили, не взеха нищо и си тръгнаха. Някой ги видял и казал на полицията. Ще бъдат ли наказани момчетата?

Разходих се покрай масата от гаражиИ изведнъж виждат: вратата е отворенаИ не можете да видите хора там.
1-ви мал: Влезте, приятелю, ВалераЗа да ни разгледатСамо ако никой не виждашеДа тръгнем бързо и да бягаме!
2-ри мал: Някак съм плахАми те, всички тези неща.По-добре да тръгваме сега.Няма друг начин за нас.
Скрит далеч от гаража.Но съседът на момчетата забелязаИ мърмори след бавно:
Съсед: О, какъв хулиган!сега ще се прибераИ в полицията, разбира сеЩе ти се обадя за нападението.

(Няма да последва наказание: налице е доброволен отказ от престъплението - чл. 31

VII етап - Ситуации на адвокат.

Представете си, че всички сте юристи, чета ви примери от живота и трябва да определите дали това е административно нарушение и какво наказание ще последва.

Ситуация 1.

Коля, 13-годишен тийнейджър, направи самоделно взривно устройство, което реши да тества, запали кибрит, като искрата не уцели фитила, а експлозивът, в резултат на открито счупване на ръката, множествен наранявания на тялото, химически изгаряния на очите.

Това административно нарушение ли е?

(Изработване на самоделни взривни устройства. Налага се административна отговорност на родителите-глоба (неправилно отглеждане на детето).

Ситуация 2.

Група тийнейджъри след пикник в гората, изоставени битови отпадъци... Какви правни последици ги очакват?

(Нарушение на изискванията на санитарните правила в горите, налагане на административна глоба)

Ситуация 3.

Трима ученици от 8-ми клас се събраха в дискотека в почивен ден. По пътя отидохме до магазина и купихме бутилка бира, на алеята срещу училището я изпиха.

Може ли деянието им да бъде отнесено към административно нарушение.

(Пиене на алкохолни напитки от непълнолетни на обществени места, глоба за родителите)

Ситуация 4.

Тийнейджър Иван, на 13 години, седеше на пейка в парка и обиждаше всички минувачи, използвайки нецензурни думи. Полицай се приближи до него и го предупреди, той напълно игнорира.

Какво наказание ще понесе този тийнейджър?

(Дребно хулиганство – т. е. псувни на обществени места, тормоз на граждани, е нарушение на обществения ред и спокойствието на гражданите. Глоба, арест за 15 дни.

В случая 15 дни, т.к игнорира инспектора. мил.)

Ситуация 5.

Група 14-годишни тийнейджъри запалиха бутоните на асансьора в стълбището, разбиха електрически крушки, подпалиха пощенски кутии.

Могат ли да носят административна отговорност?

(Корупция в жилищни сгради, и жилищни помещения, добре)

Ситуация 6.

Толя, ученик от 7 клас, многократно е съден за административни нарушения, задържан е за дребно хулиганство – нанасяне на щети, чупене на стъкло в магазин, пиене на алкохол на обществени места, употребяване на наркотици, но е бил разпространител на наркотици и кражба в магазин.

За тези нарушения бяха наложени и глоби на родителите, арест за 15 дни, а наскоро той извърши поредното леко хулиганство, какво друго наказание може да получи.

(Тъй като за него не се прилагат всякакви наказания според възрастта му, в такива случаи има Център за задържане на непълнолетни, където се намират, докато навършат възрастта им за наказание. В този център при тях има специалисти, които им помагат да излизат на равен път и да не извършват подобни действия, основно по метода на трудотерапията.

Резултат: административни нарушения, леко наказание, но оставят определен отпечатък върху съдбата (регистрация)).

VIII... Какво е отговорност?

Какво означават думите: Когато човек осъзнае, че всичко, което се случва в живота му, неговите състояния, емоции, събития в работата и в личния му живот ( Екип 2 говори и прикрепя цвете към дъската).

Стълба на отговорността:

(Вижте стълбата на отговорността. На кое стъпало бихте се поставили? Поставете човешката фигурка на съответното стъпало.)

IX . Изпълнението на песента "По пътя на доброто" от деца. (По време на екзекуцията прокурорът и журналистът обобщават преминаването на стъпките на участниците).

X. Резултат.

Сега даваме думата на независими експерти, представлявани от прокурор и журналист (определя се печелившият отбор).

И в края на урока бих искал да ви разкажа една притча, а вие я анализирайте от гледна точка на нашата тема.

Един мъж се влюби в луната и копнее за нея. За да бъде по-близо до луната, той направи своето жилище в планината и всяка вечер я гледаше, мечтаейки някой ден да се приближи до обекта на своето обожание. Една нощ, като видял как лунната пътека стига до жилището му, човекът решил да я стъпи и тръгнал към луната.Той вече бил извървял безпрепятствено половината път, когато се усъмнил в силата си, погледнал уплашено надолу, олюлял се и паднал.

Той си постави цел и когато започна да се движи по пътя на постигането й, настъпи вътрешно счупване, всичко се срина, към което се стремеше.

Вече в юношеска възрастформирате себе си като човек, който има определени нагласи в живота, вътрешна харта, която ви води и придружава в зряла възраст. И ако имате някъде в ъгъла, който ви дава сигнали защо не, не се опитвайте... Помислете за това, че вие ​​сте бъдещето на страната и надеждата на вашите майки, бащи, дядовци. От друга страна, вие сте отговорни за бъдещото поколение, което ще живее в това общество с нормите, които създавате или съхранявате.

Бъдете достойни граждани на вашата страна, спазвайте законите !!!

Престъпление - наказание(взаимосвързани елементи, за всяко административно, морално, наказателно, икономическо престъпление задължително следва наказание).

Списък на използваната литература:

1. Лунев А.Е. Административни нарушения.-М: "Госюризда". 1998 г.

3. Шишов О.Ф. Престъпления и административни нарушения.-М, 1987г.

Използвани интернет ресурси:

Консумацията на психоактивни вещества е най-острият проблем в света. В началото на хилядолетието руското общество се изправи пред нова реалност, когато опасните зависимости, засягащи предимно младото население на страната, започнаха да се развиват бързо.

Превенцията е ефективно средство за борба с разпространението на заразяване с наркотици.

Установено е, че колкото по-рано настъпва пристрастяването към психоактивни вещества, толкова по-бързо се формира пристрастяването към наркотиците, толкова по-тежко протича пристрастяването към наркотиците като заболяване.

Поради това съвременен подходза решаване на проблема със злоупотребата с наркотични вещества, приоритетът на превантивната работа с деца и юноши.

Този урок е предназначен за деца от средна и старша училищна възраст, насочен към развиване на негативното отношение на учениците към употребата на наркотици.

Изискване за организация на урока.

Урокът е успешно реализиран в структурата извънкласни дейностиучилищен екип.

За урока се използва обикновена класна стая, масите и бюрата трябва да бъдат преместени към стените, освобождавайки място в центъра, тъй като по време на урока е предвидено поставяне в кръг.

Цел:формиране на ценностно отношение на учениците към тяхното здраве, стабилно отхвърляне на психоактивни вещества.

  • Създайте благоприятна психологическа атмосфера в групата;
  • Помогнете на участниците да разберат проблемите, свързани с употребата на наркотици;
  • Намалете вероятността учениците да участват в експерименти с психоактивни вещества.

Ход на урока

Здравейте! Знаете ли какво означава "Здравей"? Това означава, че човекът, който ви поздравява, ви желае здраве.

1. Поздрави

- Да поздравим всички заедно?! (В края на всяка фраза казвате „Здравей“)

Когато срещнем зората, ние му казваме: "Здравей"
С усмивка слънцето ни дава светлина, изпращайки своето: "Здравей"
Когато се срещнете много години по-късно, ще викнете на приятелите си: "Здравей"
И те ще ви се усмихнат в отговор на добрата дума: "Здравей"
И ще запомните съвета, дайте на всичките си приятели: "Здравей"
Нека всички заедно, в отговор един на друг, казваме: "Здравей"

- И така, поздравихме, а сега нека се опознаем. Казвам се... А ти?
- На броене 3-4 нека всички да си кажем имената. 3-4!
- О-о-о, страхотно, помня ви всички

2. Игра "Запознанство"

Е, сега нека се опознаем! Ще посоча лично качество или ще опиша ситуация и вие ще извършите това действие, ако условието се отнася за вас. Така:

- този, който има брат, щракни с пръсти, така ...
- Кой кафяви очи, намигни три пъти
- чиято височина надвишава 1 м 70 см, нека викат високо "Аз съм Кинг Конг!"
- този, който закуси добре днес, потупа се по корема
- който обича кучета трябва два пъти тяф-тяф
- този, който има любим или любим, нека се обърне към съседа отляво и да каже, че това не го засяга
- тези, които имат сини детайли на облеклото, трябва да кажат на съседа вдясно, че никога не биха направили косата си като неговата
- който има котка вкъщи - мяу
- който обича сладолед трябва да погледне под стола си
- който поне веднъж в живота си е пробвал да пуши, трябва да извика "Това е опасно!"
- този, който днес беше принуден да стане рано, трябва да тропа с крака на пода и да извика: "Няма да позволя да ме принуждават!"
- който се радва, че е стигнал до тук, да вика "Да!"
- който смята, че играта продължава дълго, трябва да скръсти ръце на гърдите си и да извика високо: „Стига!

Момчета, нашето общество днес се бори с много проблеми, които застрашават здравето ни - това е замърсяването заобикаляща среда, нискокачествена храна, престъпност, СПИН, рак, наркомания, лоши навици.

Всички имате най-много ценни нещаНа земята. Имаме: младост, енергия, здраве.

Темата на нашия урок е „Пази се“. И ще говорим за болестта на наркоманията.

Пристрастяването към наркотици е болезнено желание или пристрастяване към използвани наркотици различни начини(гълтане, вдишване, вътрешно инжектиране) за предизвикване на интоксикация или облекчаване на болката. Според резултатите от проучване на общественото мнение наркоманията е второто по значимост проучване на общественото мнение, наркоманията е вторият най-важен проблем в Русия (първият, разбира се, е престъпността). Действително, броят на наркозависимите в Русия расте с катастрофални темпове. Броят на употребяващите наркотици надхвърля 2 милиона, а според някои оценки достига 3 милиона. Броят на регистрираните, официално регистрирани наркозависими, според Министерството на здравеопазването на Русия, се е увеличил 7,5 пъти през последните 10 години и надхвърли 200 хиляди души през 1999 г. Според експерти броят им всъщност е 2-3 пъти по-голям.

3. Тематично упражнение "Наркотици: струва ли си да се доверяваме?"

Материал: карти с думи (съвест, любопитство, себелюбие, родителска грижа, отговорност, лековерност, свободно възпитание, уважение към близките, желание за открояване, пасивно поведение, дезорганизация, социална среда, междуличностна среда).

Прочетете какво пише на картите и ги разделете на две групи, както следва:

1-ва група - фактори, които допринасят за разпространението на наркотици сред подрастващите;
Група 2 - фактори, които възпират подрастващите да употребяват наркотици.

Фиксирайте всички карти на дъската в групи.

При раздаването на картите всеки фактор се обсъжда и се взема общо решение към коя група да се причисли.

След дискусията водещият задава следните въпроси:

1. Смятате ли, че е възможно да се постави фактор от една група в друга?
2. Всяка ситуация има ли уникална правилно решение? Защо?
3. Хората винаги ли правят това, което искат?

Тогава водещият прави извод от всичко казано.

4. Упражнение „Живот с болест”

Материали: малки листове хартия, химикалки за всеки участник.

Инструкция. Водещият дава на всеки участник 12 листа хартия (5 на 5 см) и моли да напише: на 4 листа хартия - имената на любимите си ястия; 4 - имена на любими занимания, хобита; 4 - имената на близки или любими хора.

Когато всички участници са готови, модераторът казва:

„Нека се поставим на мястото на наркоман, за да разберем по-добре какво може да се случи в живота му. И така, човекът е избрал удоволствието, което получава от наркотика. За всяко удоволствие трябва да плащате ... и не само пари. Затова ще ви помоля да подарите една картичка с любимото си ястие, професия, любим човек." Освен това пристрастяването изисква следните жертви и участниците дават още 3 листа.

След това самият водещ върви в кръг и взема, без да гледа, 1 лист хартия от всеки участник, това символизира, че употребяващият наркотици не може да контролира ситуацията. На участниците е останала само една възможна версия за това какво наркоманията може да причини на живота на човек.

Дискусия

Как се чувстваха участниците по време на играта?
Как се чувстват сега?
С какво или с кого беше по-трудно да се разделя?

След играта задължително се извършва емоционално разтоварване, за да се изведат участниците игрова ситуация... Текстът му може да бъде следния: „Това, което се случи сега, беше само игра. Надявам се това никога да не засегне вас и вашите близки. Надявам се, че никой от вас няма да се сблъска с подобна ситуация в живота си. Всичко беше просто игра. И завърши с играта... и така нататък." След това участниците споделят своите чувства.

Ритуал на обезверяване (премахване на играещите роли от участниците). Всеки човек сякаш се отърсва от ролята с ръце, наричайки се по име („Вече не съм наркоман, аз съм Аня“, „Аз съм Вася“).

5. Легенда

„В едно село живееха двама умни хора, единият беше мил и справедлив, и беше уважаван, хората идваха при него за съвет и разрешаване на конфликти, другият беше хитър, ядосан и пресметлив, хората, въпреки интелигентността му, не отиваха при него за помощ. Злият старец решил да докаже на всички несъвършенството на добрия мъдрец по този начин: той хванал пеперуда, събрал жителите, извикал мъдреца и попитал какво държи в ръцете си. Добрият старец отговорил: - пеперуда. Мъртва ли е или жива? Следващият въпрос ли беше? А старейшината отговори: „Сега всичко зависи само от теб: ако искаш, разтвори дланите си и тя ще отлети жива, но ако искаш, ще стиснеш и тя ще умре. Всичко във вашите ръце! Моралът е следният: вашият живот и вашето здраве са във ваши ръце. Учители, лекари, родители могат да повлияят, да помогнат с информация, но решението зависи от вас. И бих искал да се надявам, че ще бъде правилно”.

6. Упражнение „Пази се“

Седнете възможно най-удобно в момента.

Затвори си очите. Представете си себе си като малко дете на 4-5 години. Може би имате снимка от тази епоха, запомнете я.

Погледнете през очите на това дете.
Отидете до него.
Потупа го по главата......
Почувствайте меката му, нежна коса.
Седнете на колене пред него.
Прегърнете го, той чака това от много дълго време.
Кажете му, че го обичате много, много.
Вземете малките му топли ръце в дланите си.
Кажете, че сега винаги ще бъдете заедно.
Че ще го защитиш, за да не стане.
Намалете изображението до размера на грахово зърно.
Вземете го в сърцето си.
Почувствайте как топлината се разпространява в оранжево по цялото тяло, плавно преминавайки в ръцете и краката.
Помиришете приятна миризма за вас.
Може би това ще бъде миризмата на гора, цветя.
Това дете винаги ще бъде с вас.
Той се чувства защитен там и ще ви стопли с топлината си.
Можете да отворите очите си.
Шеринг.

- успя ли да видиш детето?
- какво почувствахте?

Животът ни е непредсказуем и много бих искал, ако изведнъж някой ден ви предложат да опитате лекарство, което да запомните, очите на това дете, което сте обещали сега, за да не се случи да го защитите!

Използвана литература:

  1. Превенция на наркоманията сред деца и юноши: Методическо ръководство. Автори / съставители: Водовозов М.Ю. Губина К.В., Прокопенко Г.В. Филиал на ГУТО "Наркологичен рехабилитационен център", 2003-30-те години.
  2. Насокиза организиране на превантивна работа с деца и юноши по време на лятната здравна кампания в рамките на проект „Лятото е времето за находки, а не загуби!“ Авторски колектив Андреева О.С., д-р, доцент Тюм. GU. Старцева Н.Г., кандидат на п.с., Н., директор на ГАУ към "ОТЦПР". Мариинских Н.В., учител-психолог от най-висока категория. Г.П.Кардашова, гл. клон възпитателна работаКомитет по образованието на Тоболск., Тюмен 2009, 93с.
Споделете с приятели или запазете за себе си:

Зареждане...