Що із чого зроблено? - Гіпермаркет знань Як роблять вовняні речі навколишній світ 2.

Цілі:познайомити з природними матеріалами, у тому числі зроблені різні предмети; формувати елементарні уявленняпро деякі виробничі процеси, починаючи з видобутку сировини в природі та закінчуючи отриманням готового продукту; виховувати дбайливе ставлення до природних багатств.

Заплановані результати: учні навчаться класифікувати предмети за характером матеріалу; дбайливо ставитися до речей; робити висновки із вивченого матеріалу.

Обладнання:м'яч, конверт із питаннями, різні предмети з глини, вовни, металу, дерева; учнів – кольорові олівці, кольорові фішки.

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація знань<

1. Бесіда з питань

- З яким новим словом ви познайомилися на минулому уроці? (Економіка.)

- Що воно значить? (Господарство.)

- Перерахуйте основні галузі економіки. (Промисловість, сільське господарство, транспорт, будівництво, торгівля)

— Як взаємопов'язані промисловість та торгівля, транспорт та сільське господарство, будівництво, промисловість та транспорт? (Відповіді дітей.)

— У яких галузях економіки працюють ваші батьки?

- Навіщо потрібні гроші?

— Раніше грошей не було. Як люди обходилися без них?

— Чи можливо обходитися сьогодні без грошей? Чому? (Відповіді дітей.)

— Що нового ви дізналися про гроші різних країн із додаткової літератури? (Відповіді дітей.)

2. Гра «Піймай - скажи»

(Вчитель кидає м'яч і називає одну галузь економіки. Учень, який спіймав м'яч, розповідає про цю галузь та повертає м'яч.

Можна використовувати КІМ (тест 23, с. 32).)

ІІІ. Самовизначення до діяльності

Мураха приніс сьогодні на урок конверт. Подивимося, що там.

(Вчитель дістає з конверта три картки з запитаннями.)

1. Як народжується книга?

2. Як роблять вовняні речі?

3. Звідки беруться глиняні горщики?

— Припустіть, про що ми говоритимемо на уроці. (Про те, як роблять речі.)

- Прочитайте тему уроку на с. 108 підручників. (З чого що зроблено.)

- Які навчальні завданнями поставимо собі? (Відповіді дітей.)

— Прочитайте, що говорить про це Мураха.

IV. Робота на тему уроку

1. Практична робота

- Що таке рукотворний світ? (Те, що зроблено руками людини.)

(У вчителя на столі різні предмети з глини, шерсті, металу, дерева.)

— Розділіть усі предмети на групи так, щоб у кожній групі всі речі були зроблені з одного матеріалу.

(Учні відбирають предмети з глини (ваза, кухоль), з вовни ( светр, шарф), з металу (ложка, каструля), з деревини (лінійка, зошит).)

— Всі ці предмети вам добре знайомі. Назвіть їх і поясніть, навіщо вони служать.

- Що спільного у всіх цих предметів? (Вони зроблені руками людини.)

2. Робота за підручником

- Прочитайте завдання на с. 108. Витягніть кольорові фішки та виконайте завдання.

(Перевірка в парах. Потім клас ділиться на групи і знайомиться з виробництвом різних виробів (тексти, малюнки, питання на с. 109-111). Кожна група готує по одному повідомленню і виступає перед класом. Учні оцінюють виступи товаришів, запитують.)

V. Фізкультхвилинка

Ми поплескаємо в долоні

Дружно, веселіше.

Наші ніжки постукали

Дружно, веселіше.

По коліночках вдаримо

Тихіше, тихіше, тихіше.

Наші ручки, піднімайтесь

Вище, вище, вище.

Наші ручки закружляли,

Нижче опустилися,

Закрутилися, закрутилися

І зупинилися.

VI. Продовження роботи на тему уроку

Виконання завдань у робочому зошиті № 1 (с. 39).

(Самостійне виконання. Перевірка в парах.) №2 (с. 40).

(Самостійне виконання. Варіант 1 – глина, варіант 2 – деревина.) №3 (с. 40).

(Самостійне виконання.)

- Які ланцюжки ви склали? (Залізна руда, завод, ножиці. Зерно, млин, хліб. Шматок деревини, завод (верстат), олівець.)

VII. Рефлексія

(Учні відповідають питання підручника (с. 111, у межах).)

(Учні дістають один із знаків і пояснюють свій вибір.)

VIII. Підбиття підсумків уроку

— Отже, людині потрібні самі різні вироби. Де ж він бере матеріал для їхнього виготовлення? (В природі.)

— На що мають звертати увагу люди, добуваючи у природі різні матеріали? (Видобувати їх не більше, ніж потрібно, витрачати економно, садити нові дерева, відновлювати землі.)

Видобуючи різні матеріали, люди змінюють природу, нерідко завдають їй шкоди. Кар'єр, що залишився після видобутку глини, рана на поверхні землі. Вирубаний ліс – це знищений будинок багатьох рослин та тварин. Природні багатства не безмежні, їх треба берегти.

— До чого може призвести нерозумне, марнотратне використання природних багатств? (Не буде лісу, не буде тварин і рослин, не буде людини. Наша планета стане неживою пустелею.)

Ще треба пам'ятати про те, що в кожну річ вкладено знання та працю багатьох людей, тому до речей треба ставитися дбайливо.

Домашнє завдання

Робочий зошит: №4 (с. 40).

Додатковий матеріал

Як з'явився глиняний глечик

У музеях ви, звичайно, бачили різні вази, посудини, чашки та страви, виготовлені зі спеціальної глини. Вироби ліплять, доки глина м'яка. Потім їх обпалюють у печах, щоб вони затверділи. Мистецтво робити такі речі називається керамікою. Для виготовлення такої продукції, крім глини, використовується пісок та подрібнені гірські породи.

Глина видобувається екскаваторами. У сирому вигляді вона дуже пластична та еластична. Глина поєднується з водою до стану густої пасти, з якої вмілі руки можуть виліпити і фігурки, і різні вази, і горщики. Висихаючи, глина твердне і стає дуже міцною. При нагріванні до дуже високих температур (близько 450 ° С) відбуваються хімічні зміни, після яких глина вже ніколи не стане м'якою та пластичною, навіть при намочуванні.

Виготовлення кераміки - одне з найдавніших мистецтв, оскільки глина зустрічається практично повсюдно. Було виявлено черепки, зроблені ще за доісторичних часів. Добре обпалений глиняний виріб дуже довговічний. Воно може розбитися, але ніколи не згниє і не заіржавіє.

Чудовими гончарами були давні китайці. Вони винайшли спосіб виробництва дуже міцної напівпрозорої кераміки, відомої як фарфор.

Існують шість основних типів глини, що використовується для виробництва кераміки. Звичайна глина непридатна для тонкої роботи. Те, що з неї виходить, називається глиняним (керамічним) посудом. Найчистіша глина – це каолін, або «китайська глина». Її використовують для виготовлення порцеляни. При випаленні вона набуває найчистішого білого кольору.

У давнину, коли ще не було холодильників, глиняні глеки використовували для зберігання холодної води. Вода в них залишалася холодною тому, що рідина, просочуючись через тонкі пори глека назовні, починає випаровуватися і це постійне випаровування вологи з поверхні судини допомагає глечику та його вмісту залишатися холодними.

Звідки береться залізо

Залізо ніхто не робить, воно створене самою природою, як вода, глина, пісок. А люди його лише видобувають, перетворюють на чавун чи сталь. Заліза на світі мабуть-невидимо - воно і в піску (від цього він жовтуватий), і в червонувато-бурій глині, і в коричневому камені - кремнію. Залізо навіть у воді розчинене.

Здавалося б, якщо залізо скрізь, значить, де хочеш, там його і бери, тільки не лінуйся. Але не було: і в піску, і в глині, і у воді заліза міститься так мало, що видобувати з них його невигідно. Найбільше заліза у залізних рудах. Іноді залізну руду видобувають із поверхні землі, як глину, з допомогою екскаваторів. Буває, що рудні пласти ховаються глибоко у товщі землі, і тоді доводиться будувати шахти.

Як же видобувають руду? Тут не обійтися без величезного, могутнього сталевого копали-черпали, маленького паперового пакету з зарядом вибухової речовинита довгих проводів. Пробурять гірники в землі свердловини, закладуть у них вибухівку, по дротах пустять струм. Тут затуляй вуха. Як вибухне вибух — тонни землі, каміння злетять у повітря, розлетяться навколо, і відкриється захована під ними руда. Буває, що й саму руду доводиться дробити вибухами. Нарешті стихли вибухи. За роботу береться крокуючий екскаватор. Зачерпне екскаватор ковшом-черпаком руду, обернеться — і навантажений цілий вагон чи гігант-самоскид.

Так руда попадає на завод. Як же її перетворити на залізо? Тут допомагає людям гарячий вогонь. У величезних, немов висотні будинки, печах — домнах день і ніч вирує полум'я. У ці домни і надходить залізняк. Вирує полум'я, плавиться, осідає руда, краплі металу збираються в струмки, струмки. Чавун важкий, він стікає на дно печі.

Нарешті майстер подає сигнал: «Чугун готовий! Можна випускати плавку. Хвилина, інша — і, розсипаючи фонтани іскор, висвітлюючи все навколо вогненною загравою, рідкий метал рине у величезний ківш. Шлях цього ковша – у сусідній цех. Тут чавун виллють у форми. У них рідкий метал застигне і набуде такої форми, в яку і був залитий. З чавуном ми зустрічаємось щодня: це звичайні сковорідки, чавунки, батареї опалення.

З чавуну у спеціальних печах - мартенах - сталевари варять сталь. У мартенівській печі полум'я жаркіше, ніж у домні. Далі сталь надходить на прокатний стан, а потім з листа коваль-штампувальник виготовить і ножі, і ложки, і леза. Щоб змайструвати будь-який предмет — великий чи маленький, простий чи складний — треба, щоб добре попрацювали, попрацювали, постаралися майстри різних професій: шахтарі, металурги, сталевари, ковалі.

Як роблять папір

Наші пращури Стародавню Русь— слов'яни, писали на найдешевшому, найдоступнішому матеріалі: на березовій корі — бересті. Хороша береста, але для книг не годилася. Їх писали дорогим пергаментом. Пергамент – це особливо вироблена шкіра. Писати на ньому було дуже зручно, але надто дорого. Така книга коштувала стільки ж, скільки велика ділянка землі разом із будинком.

Але ось з далеких східних країнкупці та мандрівники стали привозити дивовижні, білі, як сніг, тонкі листи. То був папір. Перший старовинний папір виготовляли з кори тутового дерева — шовковиці. Дивувалися чудовому білому папері європейці.

В різних країнахПо-своєму розповідають про те, як з'явився матеріал для паперу. Ось одна така історія. Якось одна дуже цікава людина зацікавилася: з чого оси будують гніздо? Став спостерігати. Виявилося, що оси відщипують шматочки дерева, пережовують їх як слід, а потім цією дерев'яною кашкою виклеюють стіни свого житла.

Придивився до незвичайного будівельного матеріалу допитлива людина і ахнув: «Та це паперова маса! Отже, і люди можуть робити папір із дерева. Багато, скільки завгодно! Адже дерев навколо повно».

Так це було чи не зовсім так, головне те, що з'явився той самий папір, на якому сьогодні друкують газети та книги, журнали та календарі, підручники та зошити. Сьогодні папір роблять на величезних паперових комбінатах, де людям у всьому допомагають машини. Машини беруться до справи ще тоді, коли майбутній папір у лісі росте. Електричні пилки валять дерева, трактори-лісовози везуть колоди до річки, машини зв'язують колоди в плоти, і пливуть плоти річкою до воріт цеху.

Тут за справу беруться інші машини: швидкий багатопильний верстат розпилює колоди на чурбаки, машина-корообдирка здирає з них кору, рубальна машина рубає чурбаки на тріски, тріски їдуть на доріжці в казан. У казані у спеціальному розчині вариться... каша — дерев'яна. Ось ця каша, коли вона готова, і стає папером.


Перевірка домашнього завдання

  • Що таке економіка?
  • Як іменуються частини економіки?
  • З яких галузей складається економіка?
  • Чи пов'язані між собою різні частини економіки?
  • Перевіримо ваші знання (виконайте тест)

У цей час кілька учнів виконують тест у програмі Excel на комп'ютері.


Тест на тему « Що таке економіка?

1 . Закінчи визначення: «Економіка – це…»

а) турбота про природу

б) можливість заробляти гроші

в) господарська діяльністьлюдини

2. Яка галузь економіки дає нам хліб, молоко, м'ясо?

а) промисловість

б) сільське господарство

в) торгівля

3 . Яка галузь економіки виробляє одяг, взуття, меблі?

а) промисловість

б) сільське господарство

в) торгівля

4. Яка галузь економіки допомагає нам купувати продукти та речі?

а) промисловість

б) сільське господарство

в) торгівля

5. Яка галузь економіки доставляє продукти та товари?

а) торгівля

б) транспорт

в) будівництво

6. Яка галузь економіки зводить різні будівлі?

а) торгівля

б) транспорт

в) будівництво


Все це зроблено руками людини із природних

матеріалів – деревини, металу, шерсті. Але

щоб природні матеріали перетворилися

у різноманітні речі, потрібні знання та великий

працю людей.

Як народжується книга?

Як роблять вовняні речі?

Звідки беруться ложки, вилки та ножі?


У наш час людина від народження людина потрапляє у світ речей. До цього ми вже так звикли, що не замислюємося про те, як і з чого, зроблені навколишні предмети.


Гра «Живе – неживе». На інтерактивну дошку відображаються зображення неживих предметів.

Розподіліть предмети на групи так, щоб у кожній всі речі були зроблені з одного матеріалу


Глина

Якщо зустрінеш на дорозі, То в'януть сильно ноги, А зробити миску або вазу- Вона знадобиться відразу.


"Умілі руки" гончара можуть виліпити з неї різні предмети

Як з'явився глиняний глечик?

Глина видобувається екскаваторами.

Вироби обпалюють у спеціальній печі


І ось усе готове!

Мистецтво робити такі речі називається

кераміка


Порцеляна вперше була отримана в 620 р. в Китаї. Його виготовляли із білої глини. Але особливо великого успіху у цій справі китайці досягли зовсім недавно, у XV столітті, за часів імператорів з династії Мін.

Китайська порцеляна. XV ст.


Складання ланцюжка

Гончарне коло

видобуток у кар'єрі



Звідки береться залізо?

Залізо ніхто не робить, воно створене самою природою, як вода, глина, пісок... А люди його лише видобувають і перетворюють на чавун чи сталь.

Найбільше заліза у залізній руді.


Як же видобувають руду?

Вибухом дроблять землю та каміння, відкривається захована під ними руда

За роботу береться крокуючий екскаватор.

Зачерпне ковшем руду, повернеться і навантажений цілий самоскид!


Руда потрапляє на завод.

Тут допомагає людям жаркий вогонь

Вирує полум'я, осідає руда, краплі металу збираються в струмки, струмки ... виходить чавун

Залізна руда надходить у величезні печидомни.

Тепер його шлях до сусіднього цеху





Метал виллють у форми і залишать застигати

А ось результат!


Звідки взявся папір на виготовлення зошитів та книг?


Складання ланцюжка

Залізна руда


Звідки взявся папір на виготовлення зошитів та книг.

Сьогодні папір роблять на величезних паперових комбінатах, де людям допомагають машини. Машини приймаються за допомогу тоді, коли майбутній папір у лісі росте.



До воріт цеху пливе колоди по річці або їх

везуть у спеціальних вагонах. А тут за справу беруться інші машини: багатопильний верстат

розпилює колоди на цурбаки, а машина-корообдирка здирає з них кору.





Складання ланцюжка

целюлоза


Вовна

Заплелися густі трави,

Закудрявились луки,

Та й сам я весь кучерявий,

Навіть завитком рога


Стрижка Розчісування Мийка вовни

Сушка Отримання пряжі з вовни


Складання ланцюжка


А тепер розкажіть самі…

як хліб на стіл прийшов


Підсумок уроку

Де людина бере матеріали для виготовлення різноманітних предметів?

На що мають звертати увагу люди, видобуваючи у природі різні матеріали?


Висновок:

Видобуючи різні матеріали, люди змінюють природу, нерідко завдають їй шкоди. Кар'єр, що залишився від видобутку глини, – рана на поверхні землі. Вирубаний ліс – це знищений «будинок» багатьох рослин та тварин. Ось чому природні багатстватреба берегти - адже вони не безмежні.

Ще треба пам'ятати про те, що в кожну річ вкладено знання та працю багатьох людей, тому до речей треба ставитися дбайливо!

>> З чого що зроблено

Навколо нас багато предметів, зроблених руками людини. Для їх виготовлення потрібні природні матеріали: глина, метали, деревина, вапняк, гранітта інші.

Для виготовлення якихось предметів потрібна деревина? Накрий їх зеленими фішками.

Металеві предмети накрити червоні фішки.

Що виготовлено з глини? Накрий жовтими фішками.

Вовняні речі накрий синіми фішками.

Щоб природні матеріали перетворилися на різноманітні речі, потрібні знанняі велику працю людей. Ось як глина перетворюється на різні вироби.

Розкажи по малюнках, як із глини роблять вази, глеки та інші предмети.

Які ще матеріали люди беруть із не живої природи?

Що виготовляють із цих матеріалів?

Папа Сергія та Наді намалював картинки для багатьох книг. Він знає, як народжується книга, і хоче розповісти тобі про це. Але розповісти не словами, а за допомогою малюнків.

Склади за цими малюнками розповідь у тому, як роблять книгу.

Які ще матеріали люди отримують з рослин? Що роблять із цих матеріалів?

Склади за допомогою малюнків розповідь про те, як роблять вовняні речі.

Що ще люди одержують від тварин?

Давай заглянемо у буфет, де стоїть посуд. Ось твоя улюблена чашка - яскрава, строката, з квітами та візерунками. Ось чашка мами, бабусі. Все це зроблено зі звичайної глини. Ще дивніше, що і блюдця, і цукорниця, і тонкі, білі, майже прозорі порцелянові чашки найкрасивішого сервізу теж виготовлені з глини. Хоча на глину вони зовсім не схожі.

Якщо ти живеш у селі, то звичайно ж не раз бачив глечики, в яких зберігають молоко в льоху, або горщики, в яких варять борщ у грубці. І горщики, і глечики теж зроблені з глини. І сама пекти!

Багато великих будинків у місті складені з цегли. Але ж і цегла теж зроблена на цегельному заводі з глини. Навіть товсті стіни та високі вежіМосковського Кремля теж зроблено з глиняної цегли!
Ю. Аракчеєв, Л. Хайлов

Батьківщина паперу, без якого сьогодні не можна уявити наше життя, - Стародавній Китай. Спочатку китайці писали та малювали на шовку або бамбукових дощечках.

Перший папір отримали майже дві тисячі років тому з деревної кори та старих рибальських снастей. В особливих печах у Стародавньому Китаїварили паперову масу. Потім пресували аркуші паперу. Після ретельного просушування паперові листи були готові для листа.

Нині папір роблять із деревини. А ще зі старого паперу, газет – макулатури. Здаючи її на переробку, ми зберігаємо зеленню лісу.

За Г. Кублицьким

Придумай питання до цих оповідань.

Плешаков А. А., Світ навколо нас, Навч. для 2 кл. поч. шк. У 2 год 1 / А. А. Плешаков. - 7-е вид. – М. Освіта, 2006. – 143 с, ; іл.

Календарно-тематичне планування з природознавства, завдання та відповіді школяру онлайн , курси вчителя з природознавства

Зміст уроку конспект урокуопорний каркас презентація уроку акселеративні методи інтерактивні технології Практика завдання та вправи самоперевірка практикуми, тренінги, кейси, квести домашні завдання дискусійні питання риторичні питаннявід учнів Ілюстрації аудіо-, відеокліпи та мультимедіафотографії, картинки графіки, таблиці, схеми гумор, анекдоти, приколи, комікси притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення рефератистатті фішки для допитливих шпаргалки підручники основні та додаткові словник термінів інші Вдосконалення підручників та уроківвиправлення помилок у підручникуоновлення фрагмента у підручнику елементи новаторства на уроці заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний планна рік методичні рекомендаціїпрограми обговорення Інтегровані уроки

Предмет «Навколишній світ»

Конспект відкритого урокуна тему «З чого що зроблено?» 2 клас 04.12 2015 р.

ФГОС, УМК «Школа Росії» Лапіна А.А. ВчительМБОУ «ЗОШ №37» м. Братська

Цілі діяльності вчителя

Ціль. Ознайомити з природними матеріалами, у тому числі зроблено різні предмети; формувати елементарні ставлення до деяких виробничих процесах, починаючи з видобутку сировини у природі і закінчуючи отриманням готового продукту; виховувати дбайливе ставлення до природних багатств.

Завдання.

Навчальні:

Ознайомити із природними матеріалами, що використовуються при виготовленні різних предметів;

Ознайомити із найпростішими виробничими ланцюжками при виготовленні різних предметів ;

Формування уявлень про навколишній світ.

Розвиваючі:

Розвивати розумові операції: синтез, аналіз, узагальнення;

Розвивати вміння працювати у групі, у парі.

Виховні:

Виховувати інтерес до предмета через розуміння взаємодії людини та природи.

Виховувати почуття товариства, акуратність, усидливість.

Тип уроку

Постановка та вирішення навчального завдання

Заплановані
освітні результати

Предметні (обсяг освоєння та рівень володіння компетенціями):

Навчаться: будуватинайпростіші виробничі ланцюжки при виготовленні різних предметів

матимуть можливість навчитися:знаходити інформацію (текстову, графічну, образотворчу) у підручнику, аналізувати її зміст.

Метапредметні :

пізнавальні –-самостійно виділяти та формулювати пізнавальну мету,

ставити проблему пошукового характеру;

Проводити аналіз та синтез при знайомстві з галузями економіки;

Застосовувати методи інформаційного пошуку (за допомогою комп'ютерних засобів);

проводити рефлексію результатів діяльності;

оцінювати свої досягнення, відповідати на питання, співвідносити досліджені поняття з прикладами;

комунікативні –-Слухати і вступати в діалог;

брати участь у колективному (груповому) обговоренні проблем;

Керувати поведінкою членів групи, коригувати та оцінювати їх дії;

вміти слухати співрозмовника і вести діалог, володіти діалогічною формою мови, вступати в мовне спілкування;

регулятивні

Ставити навчальне завдання на основі співвідношення відомого та засвоєного матеріалу;

Коригувати план та спосіб дії у разі розбіжності гіпотези та реального результату;

організовувати своє робоче місце під керівництвом вчителя, опановувати здатність розуміти навчальне завдання уроку та прагнути його виконати.

Особистісні:

Орієнтування у міжособистісні відносинипід час роботи у групі;

Прийняття та освоєння соціальної роліучня;

Розвиток мотивів навчальної діяльності, навичок співпраці з дорослими та однолітками у різних соціальних ситуаціях;

Формування особистісного сенсу вчення

Методи та форми навчання

Методи та методичні прийоми: пояснювально-ілюстративний; словесний, наочний, частково-пошуковий, практичний, ігровий.

Форми роботи: фронтальна, групова, індивідуальна.

Освітні ресурси

УМК «Школа Росії»: - Плешаков О.О. "Навколишній світ". Підручник для 2 класи. Ч.1. М.. Просвітництво, 2012.,

- Робочий зошит для 2 класу. Ч.1. М.. Просвітництво, 2012.,

Зошит тестів для 2 класу М.. Просвітництво, 2012.

презентація;

Картки – тести для індивідуального опитування;

Хід уроку

Назва етапу, ціль

Діяльність вчителя

Діяльність учня

УУД

1.Орг. етап.

Доброго дня хлопці!

Продзвенів уже дзвінок.
Починається урок.
Ми сьогодні не самі,
Гості на урок прийшли.
Поверніться швидше,
Вітайте гостей!

Хлопці! Повторюйте за мною.

Я – вмію думати і розуміти, Я – вмію слухати та відповідати,
Я можу помилятися,
Я – вмію вчитися,
Я хочу вчитися. (слайд 1)

Нехай девізом нашого уроку будуть слова: «Знаєш сам – розкажи іншому!» ( слайд 1)

Ми продовжимо подорож у світ знань. Я сподіваюся, що сьогоднішнє наше спілкування принесе вам нові знання, а отже, і нові радощі.

Вітають вчителі. Організують своє робоче місце, перевіряють наявність індивідуального навчального приладдя на столі

Вітають одне одного.

Регулятивні:передбачення результату та рівня засвоєння знань, усвідомлення того, що вже засвоєно і що треба засвоїти, усвідомлення якості та рівня засвоєння.

Особистісні: знання основних моральних норм, усвідомлення себе членом суспільства; навчально-пізнавальний інтерес до нового навчального матеріалу.

2. Перевірка домашнього завдання

Який розділ ми вивчаємо з вами?

(слайд2)

Що таке економіка?

Як іменуються частини економіки?

З яких галузей складається економіка?

Згадаймо, які професії ми називали?

Назвіть професії ваших батьків.

Перевіримо ваші знання за допомогою тестів (Зошит тестів для 2 класу М.. Просвітництво, 2015). (Слайд 3)

Без чого не може працювати сучасна економіка?

Що ви про них знаєте?

Життя міста та села»

Це господарська діяльність людей.

Галузі

- Промисловiсть, транспорт, сільське господарство, торгiвля, будiвництво.

Доярка, пастух, водій.

Діти називають професії своїх батьків і кажуть, до якої галузі економіки вона належить.

Виконують тест, взаємоперевірка

- Без грошей

Дитина знайомить дітей зі своїм міні-проектом «Як з'явилися гроші»

Регулятивні

Особистісні: Передбачення результату та рівня засвоєння знань, усвідомлення того, що вже засвоєно та що треба засвоїти, усвідомлення якості та рівня засвоєння, оцінка результату

Комунікативні

3. Самовизначення у діяльності

Завдання:розвивати логічне мислення, зацікавити новим дослідженням,

Назвіть предмети, які ви побачите на слайді. (слайд 4)

Визначте який предмет «зайвий»?

Чому?

Як називається те, що зроблено руками людини?

Шкарпетки, рукавиці, книги, каструлі, вилка, чайник, глечик, черепашка.

Черепашка створила природа, а решту зробив людина.

Рукотворний світ.

Регулятивні: вольова саморегуляція, структурування знань, аналіз об'єктів з метою виділення ознак, вибір підстав та критеріїв для класифікації об'єктів

Особистісні: Передбачення результату та рівня засвоєння знань, усвідомлення того, що вже засвоєно і що потрібно засвоїти, усвідомлення якості та рівня засвоєння, оцінка результату

Комунікативні: планування навчального співробітництва з учителем та однолітками.

4.Актуалізація знань,

1) постановка проблеми.

2) Визначення теми та цілей уроку

Я пропоную подумати з чого людина зробила ці предмети.

Припустіть, про що ми говоритимемо на уроці?

Сформулюйте тему уроку. (слайд 5)

Які цілі та завдання поставимо перед собою? Використовуйте для цього фразу:

Я думаю, що дізнаюся. (слайд 6)

Давайте відкриємо підручник на сторінці 108 і ще раз прочитаємо тему уроку, про що дізнаємось на уроці . (Слайд 7)

Що здається важким і поки що незрозумілим?

Для цього ми вчитимемося думати, розмірковувати, розмірковувати, розуміти сенс почутого та прочитаного, а також робити собі якісь висновки. А що нам у цьому може допомогти?

З металу, з вовни,

З паперу, з глини.

Дізнаємося, з чого і як люди роблять різні вироби.

Із чого що зроблено?

Робота з підручником с.108

Що означає зображати виробничі ланцюжки?

Підручник, додаткова література, інтернет, дорослі.

Регулятивні:вміння визначати мету діяльності уроку, орієнтуватися в підручнику, проводити аналіз та класифікацію за заданими критеріями; діяти за наміченим планом, а також за інструкціями, що містяться в джерелах інформації: мова вчителя, підручник.

Комунікативні:

Особистісні: широка мотиваційна основа навчальної діяльності, що включає соціальні, навчально-пізнавальні та зовнішні мотиви;

Пізнавальні:самостійно знаходити потрібну інформацію у матеріалах підручника, в обов'язковій навчальній літературі, здійснювати аналіз, синтез, порівняння, класифікацію мовного матеріалу за заданими критеріями

5.Новий матеріал.

1) Фіксування індивідуального утруднення в пробному дії.

Мета: Підготувати учнів до відкриття нового знання, виконання ними навчальної діїі зафіксувати індивідуальну скруту. 2)Виявлення місця та причини утруднення.

Мета: Відновити виконані операції та зафіксувати місце – крок, де виникла скрута.

3) Побудова проекту виходу із скрути

Мета: постановка мети уроку та

вибір способу вирішення навчальної проблеми,

4) Реалізація побудованого проекту.

Мета: учні висувають гіпотези та будують моделі вихідної проблемної ситуації.

З давніх-давен людям доводилося пристосовуватися до умов життя в різних умовах. Створені людьми знаряддя праці, житла та предмети побуту, одяг, прикраси були з тих матеріалів, що у тій місцевості.
- Найдавнішими є кам'яні знаряддя праці. Стародавні люди спочатку використовували уламки каменів, гілки та суки дерев. Вчені вважають, що першим знаряддям, зробленим стародавнім людиною, було ручне рубало, висічене з каменю.

У наш час людина від народження людина потрапляє у світ речей. До цього ми вже так звикли, що не замислюємося про те, як і з чого, зроблені навколишні предмети. (слайд 8)

-Робота у групі Завдання: Візьміть картки на партах. Розділіть усі предмети на групи, пояснити свій вибір. (слайд 9)

- із глини (чайник, ваза),

- із вовни (світр, шарф),

-з металу (ложка, каструля),

-з деревини (лінійка, шафа, зошит та книга) Перевіряємо. (слайд 10)

Усі ці предмети вам добре знайомі. Скажіть ще раз, що є спільного у всіх цих предметів?

Давайте зараз простежимо шлях виготовлення деяких виробів. Сьогодні у цій роботі у мене будуть помічники, які поділяться своїми дослідженнями на цю тему.

1. Відгадайте загадку (слайд 11)

Якщо зустрінеш на дорозі,

То в'януть сильно ноги,

А зробити миску або вазу-

Вона знадобиться одразу.

Подивіться на ці предмети: суха глина та глиняна чашка. Як отримують такий міцний посуд?

Аліса провела невелике дослідження і зараз розповість вам, як виготовляють предмети з глини. (Слайд 12-18)

Чи можемо ми виготовити такий посуд?

Чому?

Аліса нас познайомила з порядком виготовлення виробів із глини.

Порядок виготовлення предмета -називається виробничий ланцюжок. (Слайд 19)

Відкрийте зошит та покажіть послідовність виготовлення посуду з глини . (робота у парі) (слайд 20)

Кар'єр - гончарне коло-піч-чашка.(слайд 21)

- Подивіться на екран, я пропоную ще раз подивитися, як виготовляють глиняні вироби. (слайд 22)

Фізхвилинка (слайд 23)

2. Продовжуємо роботу(слайд 24)

Щороку молодцю

Додає по кільцю.

Ще давні люди робили з дерева зброю та знаряддя праці. Що тільки робили люди з дерева! Від дому для себе та до іграшок для дітей. А зараз Народна творчістьпросто немислимо без виробів із дерева. Простіше, напевно, спитати - а що не можна зробити з дерева?

- Зрозуміло, що лінійка шафи зроблені з дерева. А ось книга та зошит як опинилася в цій групі? (слайд 25)

Діана провела дослідження і зараз розповість вам, як виготовляють книги. (Слайд 26-31)

У нашому місті існують пункти прийому вторинної сировини, на яких приймають макулатуру. Не викидайте папір, збирайте та відвозіть його на такі пункти і ви врятуєте дерева від вирубки.

- Працюємо у парі. - Як з дерева виходить книга? (слайд 32)
Дерево-целюлоза-папір-книга.

(слайд 33)

- Подивіться на екран, я пропоную ще раз подивитися, як виготовляють папір (слайд 34)

3. – У наступній групі у нас предмети, зроблені з металу. (Слайд 35)

Мій помічник Роман також провів дослідження і зараз вам розповість, як виготовляють предмети з металу. (Слайд36-41)

- Як до нас в будинок приходить металевий посуд? (слайд 42)

Залізна руда-чавун-сталь-посуд

- Подивіться на екран, я пропоную подивитися уривок із фільму, як виробляють предмети зі сталі (слайд 43)

4. Шерсть.

Людина завжди дбала про своїх домашніх тварин, і вони давали людям їжу та тепло. (слайд 44)

Заплелися густі трави,

Закудрявились луки,

Та й сам я весь кучерявий,

Навіть завитком рога. (Вівця, баран)

Як пов'язані теплі рукавиці, светр та вівці? (слайд 44)

Отже, ми переходимо до останньої групи «Вироби з вовни» (слайд 45)

Відкрийте підручник. Розгляньте малюнки (с.111) і розкажіть, як роблять вовняні речі . (Слайд 46)

1.Стрижка овець;

2. Виготовлення вовняної пряжі, змотування на бобіни;

3.Виготовлення вовняного полотна;

4.Виготовлення по викройках деталей одягу.

Покажіть у зошиті послідовність виготовлення речей із вовни. ( робота в парі)(слайд 47)

Вівця-пряжа-полотно-виріб.

- Є й інші тварини, яких розводять для отримання шерсті – верблюди, ангорські кролики та кози, лами, вікунії, вівцебики та навіть собаки. (слайд 48)

Ділять предмети на групи та пояснюють свій варіант поділу предметів на групи за певною ознакою

Вони зроблені руками людини.

Глина

відповіді дітей

ні

Потрібні знання та праця багатьох людей.

Зошит с. 70

Дивляться фільм

Дерево

відповіді дітей

Повідомлення учня (див. додаток).

Зошит с. 70

Дивляться фільм

Повідомлення учня (див. додаток).

Працюємо колективно

Дивляться фільм

Навесні та восени люди стрижуть овець спеціальними ножицями. Потім прядуть шерсть і в'яжуть шкарпетки, рукавиці.

Діти з картинок у підручнику розповідають с.111

Регулятивні:вміння визначати мету діяльності уроку, орієнтуватися у підручнику, діяти за наміченим планом, враховувати правило у плануванні способу вирішення, вміння працювати за планом, контролювати процес та результати своєї діяльності.

Комунікативні:брати участь у діалозі, у спільній розмові, виконуючи прийняті правила мовної поведінки, складати невеликі усні монологічні висловлювання, «утримувати» логіку оповіді.

Пізнавальні:самостійно знаходити потрібну інформацію у матеріалах підручника, в обов'язковій навчальній літературі; будувати повідомлення в усній та письмовій формах.

Особистісні: навчально-пізнавальний інтерес до нового навчального матеріалу;

Здатність до самооцінки з урахуванням критерію успішності навчальної діяльності.

6. Застосування набутого знання через створення проблемної ситуації.

Самостійна роботаз самоперевіркою за зразком. Ціль:самостійно виконати завдання нового типу, здійснити їхню самоперевірку, покроково порівнюючи з еталоном, виявити та коригувати можливі помилки.

Отже, ми з вами познайомилися з деякими матеріалами, з яких людина може зробити потрібні їй предмети.

Робота у групіпо «Робітничому зошиту» с.79 №2,3 (слайд 49)

-№2 Напишіть, на що люди можуть перетворити ці матеріали.

-№3. Скласти виробничі ланцюжки (Слайд 50)

глина- цегла, глиняні іграшки, вази, посуд

вовна- рукавиці, светр, килими, шарф. шапку…..

деревина – меблі, папір, книги, картон, будинки, мости…

Залізна руда-завод-ножиці;

з ерно-Млин-мука- хліб

глина-гончарне коло-піч- ваза

……..

Комунікативні:вступати у навчальну співпрацю з однокласниками, брати участь у спільній діяльності; ставити запитання, відповідати на запитання інших; оцінювати думки, поради, пропозиції інших людей, брати їх до уваги.

Пізнавальні:самостійно знаходити потрібну інформацію у матеріалах підручника, в обов'язковій навчальній літературі; будувати повідомлення в усній та письмовій формі складати простий план.

Регулятивні:планувати (у співпраці з учителем, самостійно, з однокласниками) свої дії на вирішення завдання; діяти за наміченим планом; перетворювати практичне завдання на пізнавальну. Оцінювати свої здобутки. Структурування знань, аналіз об'єктів з метою виділення ознак, вибір підстав та критеріїв для класифікації об'єктів, усвідомлене побудова висловлювання в усній формі

8. Фізкультурна пауза

Виконують рухи за текстом під керівництвом вчителя. Здійснюють профілактику втоми. Орієнтуються на здоровий спосіб життя

9. Підсумок уроку.

Де люди беруть матеріали для виготовлення різноманітних виробів?

На що повинні звертати увагу люди, видобуваючи у природі різні матеріали для виготовлення різноманітних виробів?

(слайд 51)

Людина повинна використовувати ресурси розумно. Природні багатства треба берегти, адже вони не безмежні.

(слайд 52)

Виготовляючи папір, людина вирубує ліси, а вони – «легкі нашої планети», будинок для звірів та птахів. Після видобутку глини залишаються кар'єри, які треба засипати, інакше це рана на поверхні землі. І якщо людина нерозумно використовуватиме природні багатства, то чого це може призвести?

Хлопці, пам'ятайте, що в кожну річ вкладено знання та працю багатьох людей, тому до речей треба ставитися дбайливо. (слайд 53)

Я чудово працював на уроці та отримав від нього задоволення!

Я добре попрацював, але наступного разу буду ще активнішим.

Я незадоволений своєю роботою на цьому уроці, але наступного разу я обов'язково досягну успіху! (слайд 54)

В природі.

1) Видобувати матеріалів не більше, ніж їх потрібно.

2) Витрачати економно.

3) Садити нові дерева.

4) Відновлювати землі дома кар'єрів.

Відкрито осмислюють та оцінюють свою діяльність на уроці

Комунікативні:вступати у навчальну співпрацю з однокласниками, брати участь у спільній діяльності, надавати взаємодопомогу, здійснювати взаємоконтроль, виявляти доброзичливе ставлення до партнерів.

10. Рефлексія навчальної діяльності під час уроку.

Ціль:Зафіксувати новий зміст, вивчений на уроці, та організувати рефлексію та самооцінку учнями власної навчальної діяльності

Рефлексія. Продовжіть фразу: - Було цікаво дізнатися, що ...

Мене здивувало… – Було важко…

Тепер я знаю, що …(слайд 55)

Регулятивні:фіксувати новий зміст, вивчений на уроці, та організувати рефлексію та самооцінку учнями власної навчальної діяльності планувати (у співпраці з учителем, самостійно, з однокласниками) свої дії на вирішення майбутніх завдань.

11. Домашнє завдання.

С. 108-111, робочий зошитстор.70 №3, №4 (слайд 56), (слайд 57)

Слухають пояснення вчителя. Роблять відповідні записи. Приймають навчальне завданнявідповідно до рівня свого розвитку

Регулятивні:діяти за наміченим планом; перетворювати практичне завдання на пізнавальну. Оцінювати свої здобутки. Пізнавальні:самостійно знаходити потрібну інформацію у матеріалах підручника, в обов'язковій навчальній літературі, здійснювати аналіз, синтез, порівняння, класифікацію мовного матеріалу за заданими критеріями.

Ціль:Ознайомити з природними матеріалами, у тому числі зроблено різні предмети; формувати елементарні ставлення до деяких виробничих процесах, починаючи з видобутку сировини у природі і закінчуючи отриманням готового продукту; виховувати дбайливе ставлення до природних багатств.

Заплановані результати: Метапредметні

Регулятивні: вміти формулюватинавчальне завдання; розумітинавчальне завдання уроку та прагнути його виконати ; формулювативисновки із вивченого матеріалу; відповідати на підсумкові питання; здійснювати контрольта корекцію; оцінюватирезультати своєї діяльності на уроці. Пізнавальні:класифікуватипредмети за характером матеріалу; показувати кольором різні виробничі ланцюжки; читатитекст підручника; за малюнками підручника простежувативиробничі ланцюжки, моделювати їх, складатирозповідь за картинками, наводити інші приклади використання природних матеріалів для виробів. Комунікативні:Приймати участь в роботі пари та групи. Домовлятисяодин з одним, приймати позицію співрозмовника, виявляти повагу до чужої думки.

Предметні: дізнаються, які природні матеріали використовують для виготовлення виробів; навчаться складати найпростіші виробничі ланцюжки

Особистісні: дбайливо ставитися до речей; розуміти необхідність дбайливого ставлення до природи; шанобливо ставитись до праці людей.

Навчальні матеріали: Підручник О.О. Плешаков "Навколишній світ", робочий зошит №1, комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, різні предмети з глини, металу, деревини, шерсті; картки – моделі. У учнів:сигнальні прапорці, кольорові олівці (фломастери)

1. Організаційний момент, емоційний настрій. (слайд1)

Продзвенів дзвінок веселий
Всі готові? Все готово?
Ми, зараз, не відпочиваємо,
Ми працювати починаємо.

2. Перевірка домашнього завдання.

А) Індивідуальні завдання щодо карток. (2 дітей отримують завдання)

Підкресли однією рисою продукцію промисловості, двома – продукцію сільського господарства.

1. Помідор, книга, морква, телефон, настільна лампа, картопля, трактор, редис, цибуля, стілець, праска, капці.

2. Кавун, вишня, стілець, майка, виноград, черевики, пальто, ракета, злива, парта, гарбуз, капуста, літак, часник, огірок.

Б) Гра "Правильно це чи ні".

Пограємо у гру "Вірно це чи ні" (робота з сигнальними картками-світлофорами: якщо вірно-зелений колір, якщо ні-червоний)

Чи правда, що економіка – це господарська діяльність людей? (так)

Чи правда, що хліб, молоко, м'ясо дає нам торгівля? (ні)

Чи правда, що паперові гроші вперше почали використовувати у Китаї? (так)

Чи правда, що сьогодні гроші не роблять з дерева? (так)

Чи правда, що одяг, взуття, меблі роблять у торгівлі? (ні)

Чи правда, що маляр, муляр, штукатур, кранівник працюють у будівництві? (так)

Чи вірно, що продукти та речі ми можемо придбати у сільському господарстві? (ні)

Чи правда, що щоб уранці нам випити склянку молока, працюють лише галузі сільського господарства та торгівля? (ні, транспорт, промисловість)

Чи вірно, що разом із будівельниками у будівництві беруть участь фахівці транспорту та промисловості? (так)

Чи правильно, що це галузі економіки пов'язані друг з одним? (так)

Самовизначення до діяльності

Подивіться на екран . (слайд 2)На слайді зображено різні предмети.

(Мушля, рукавиці, ножиці, глечик, лінійка, ложка, шарф, кухоль, олівець)

Визначте, який зайвий? (мушля)

Чому? ( Черепашка - створила природа, а решту зробив людина)

Як називається те, що зроблено руками людини? ( Рукотворний світ)

Практична робота.

Розділіть решту предметів на групи за матеріалом. (Ділять предмети на групи.)

Усі ці предмети вам добре знайомі. Назвіть їх і поясніть, навіщо вони служать. Що спільного у всіх цих предметів однієї групи? (Називають предмети. Розповідають, навіщо вони потрібні - із глини (Вазу, горщик, цегла, глиняну іграшку-свистульку),

З вовни ( светр, рукавички, шкарпетки, шарф),

З металу (ложка, миска, кухоль, ножиці, металевий конструктор),

З деревини (лінійка, дерев'яна ложка, матрьошка, зошит).

Про що ми говоритимемо на уроці? (Дізнаємося, з чого і як люди роблять різні вироби.)

Прочитайте тему уроку у підручнику.

Чи сформулюйте навчальні завдання, які поставимо перед собою? (будемо говорити про предмети, дізнаємося з чого їх роблять). Прочитаємо про це у підручнику.

Робота з теми уроку.

Розмова "Що з чого?" (Робота у групах)

А тепер поговоримо про кожну групу предметів окремо.

1. Вовна (розглянути групу предметів із вовни ) (слайд 3)

Ми визначили, що ці речі зроблені із вовни. А звідки беруть шерсть?

(С.111 підручника) Розгляньте малюнки і розкажіть, як роблять вовняні речі.

1. Стрижка овець;

2. Виготовлення вовняної пряжі, змотування на бобіни;

3. Виготовлення вовняного полотна;

4. Нанесення малюнка на тканину;

5. Виготовлення по викройках деталей одягу.

Що нового ви дізналися про виготовлення вовняних виробів?

А як зробили цей шарф? Як набули різні кольори?

2. Дерево (Розглянути групу предметів з дерева) (слайд 4)

Зрозуміло, що лінійка, підставка з дерева. А ось зошит як опинився у цій групі? Як з'явилися на світ наші підручники? У цьому нам допоможуть розібратися хлопці та дівчата, які підготували повідомлення.

а) Виступи учня про виготовлення паперу.

Існують різні види паперу. Де її використовують?

На комбінаті виготовляють папір.

  • Письменник пише твір.
  • Художник робить ілюстрації
  • У видавництві друкують книжки.
  • У магазині з'являються книжки.

Виступ дітей.

Сьогодні папір роблять на комбінатах, де людям допомагають машини.

Машини беруться до справи ще тоді, коли майбутній папір у лісі росте. Електричні пилки пиляють, валять дерева. Трактори-лісовози везуть колоди до річки. Машини зв'язують колоди в плоти, і пливуть плоти річкою до воріт цеху. Тут за справу беруться інші машини: швидкий багатопильний верстат розпилює колоди на чурбаки; машина - корообдирка здирає з них кору; рубальна машина рубає цурбаки на тріски; тріски їдуть на саморухомі доріжці в котел. У котлі у спеціальному розчині вариться каша-дерев'яна. Ось ця каша колись готова, і стає папером.

б) Показ колекції різних видівпаперу.

Навіщо використовується папір?

Чи легко отримати папір? Як треба ставитися до наших зошитів, підручників, адже це все зрубані дерева. А щоб виростити доросле дерево, треба не менше 60 років.

А ще з дерева роблять меблі, посуд, іграшки. (Показати.)

6.Фізмінутка

А тепер відгадайте, про кого йдеться? Звучить музика "Бу-ра-ти-но!")(Слайд5)

А як ви вважаєте, чому ми згадали про Буратіно? (зроблений з дерева)

А з якої казки? ("Золотий ключик". А.Толстого)

7. Розмова "Що з чого?" (продовження)

Здавна на Русі з глини виготовляли посуд і такі чудові іграшки. (слайд 6)

А як роблять іграшки з глини, ми дізнаємось із фрагмента фільму .

(Перегляд фрагмента фільму "Спадщина діда Філімона".)

Розповідь учня про глину.

Глина видобувається у кар'єрі екскаваторами. У сирому вигляді вона пластична. Вона поєднується з водою до стану густої пасти і потім з неї ліплять посуд або іграшки. Висихаючи, глина твердне і стає дуже міцною. Потім вироби обпалюють печі при високій температурі 450°С. Після випалення глина стає міцною і ніколи не стане м'якою. Мистецтво робити такі речі називається керамікою.

У давнину, коли не було холодильників, глиняні глеки використовували для зберігання холодної води. Вода залишалася холодною, тому що просочувалася через тонкі пори глека і випаровувалась, що й допомагало зберігати воду холодною.
Чудовими гончарами були китайці. Зі спеціальної білої глини виготовляють фарфорові вироби. При випаленні така глина набуває білого кольору. Ця чашка теж виготовлена ​​з глини.

Треба сказати, що з глини роблять цеглу, іграшки, черепицю.

В останній групі у нас опинилися предмети, виготовлені з металу . (слайд 7)

Розповідь учня про виробництво заліза

Залізо ніхто не робить, воно створене самою природою, як вода, глина, пісок... А люди це залізо лише видобувають і перетворюють на чавун і сталь.

Заліза на світі мабуть-невидимо - воно і в піску (від цього він жовтуватий), і в червонувато-бурій глині, і в коричневому камені - кремні. Залізо навіть у воді розчинене.

Найбільше заліза у залізних рудах. З них і добувають цей найголовніший метал.

Як видобувають руду?

Тут не обійтися без величезного, могутнього, сталевого копали – черпали, маленького паперового пакета із зарядом вибухової речовини та довгих проводів. Пробурять гірники в землі свердловини, закладуть у них вибухівку, по дротах пустять струм. Тут затуляй вуха. Як грохне вибух - тонни землі, каміння злетять у повітря, розлетяться навколо, і відкриється захована під ними руда. Буває, що й саму руду доводиться дробити вибухами. Нарешті стихли вибухи. За роботу береться крокуючий екскаватор. Зачерпне екскаватор руду ковшом-черпаком, повернеться – і навантажений цілий вагон чи гігант-самоскид. Але руду привезли на завод. Як же перетворити її на залізо? Тут допомагає людям гарячий вогонь. У величезних, немов висотні будинки, печах - домнах день і ніч вирує полум'я. Ось на вершину однієї з таких домен похилою дорогою поповзли вагонетки. Піднімуться, перекинуться, висиплють вантаж у піч – і вниз. В одних вагонетках руда, в інших - білий камінь, вапняк, по-третє - паливо, темно-сірий ніздрюватий кокс. Він, неначе пиріг, випечений з розмеленого на муку найкращого кам'яного вугілля. Ну а вапняк допомагає коксу витягати із руди всі зайві домішки.
Гаряче горить кокс, але не розплавити йому руду. Щоб він горів ще спекотніше, потрібно постійно роздмухувати вогонь, потрібне повітря, гаряче, розпечене. Ось чому поруч із домною стоять ще кілька веж. У них і нагрівається повітря. Могутні вентилятори женуть трубами повітряні потоки, безперервно роздмухуючи в домнах вогненну бурю. Вирує полум'я, плавиться, осідає руда, краплі металу чавуну збираються в струмки, струмки... Чавун важкий, він стікає на дно печі, а все зайве, що було в руді, піднімається, спливає пухнастою вогненною піною. Це шлак.

Нарешті майстер подає сигнал: Чугун готовий! Можна випускати плавку. Хвилина, інша... і, розсипаючи фонтани іскор, освітлюючи небо вогненною загравою, рідкий метал рине у величезний ківш. Ковши багато, кожен на колесах. Стоїть на рейках цілий потяг-чавуновоз. Наповниться один ківш, зараз під струмінь підійде наступний. Куди ж вирушить вогнедишний потяг? Шлях його недалеко – у сусідній цех. Тут чавун виллють у форми. У них рідкий метал застигне і набуде форми тієї самої форми, в яку був залитий. І ми з вами зустрічаємося з чавуном щодня. Адже звичайні сковорідки, чавунки, батареї опалення, грати, в які тікають струмки на вулицях, - все це теж відлито з чавуну.

Отже, ми з вами познайомилися з деякими матеріалами, з яких людина може зробити потрібні їй предмети. А тепер для закріплення виконаємо завдання у зошиті.

Закріплення (робота у парах):

Самостійна робота з "Робочого зошита" с.39-40 №1,2

Покажіть стрілками різного кольорурізні виробничі ланцюжки.

Напишіть, на що люди можуть перетворити ці матеріали.

(Зерно, млин, хліб. Залізна руда, завод, ножиці тощо)

А крім глини, деревини, металу, з яких матеріалів можуть бути виконані різні предмети? (Пластмаса, гума, скло та ін.)

На що повинні звертати увагу люди, видобуваючи у природі різні матеріали для виготовлення різноманітних виробів?

1) Видобувати матеріалів не більше, ніж їх потрібно.

2) Витрачати економно.

3) Садити нові дерева.

4) Відновлювати землі дома кар'єрів.

8. Підсумок уроку: (слайд 8)

На яке запитання відповідали на уроці?

Хто тепер знає, з чого можна зробити посуд, одяг, зручні речі?

Для виготовлення різних речей людина використовує в основному матеріали, що є в природі. Але їхній запас небезмежний. Тому людина повинна дбайливо ставитись до природних багатств.

9. Рефлексія. (Слайд 9)

  • Я знаю що …
  • Я навчився …
  • Я задоволений…

10. Домашнє завдання (слайд 10)

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження...