Формування елементарних математичних уявлень у дітей 6 7 років. Формування математичних уявлень у дошкільників

Цілі заняття:

1. Закріплення складу числа і цифри 6 на наочному матеріалі.

2. Формувати у дітей взаємини співробітництва при вирішенні навчальних завдань, Виховувати у них вміння співпереживати успіхам, невдач товаришів.

3. Розвивати логічне мислення, Увагу, пам'ять.

4. Вчити мислити і аналізувати при роботі на заняттях, вміти аргументувати свій вибір.

Матеріал до заняття:

Модель складу числа і цифри 6; наочний матеріал складу числа 6 (на кожну дитину); модель тижні (на кожну дитину); календарики (на кожну дитину); календарі: перекидний, на стіну.

Організаційний момент:

Сідайте! Приготувалися до заняття.

На попередніх заняттях ми з вами закріплювали склад числа 3, 4, 5 і познайомилися зі складом числа 6. А сьогодні, я пропоную вам закріпити склад числа 6.

Хід заняття:

У вас на столах лежать картки з картинками, я пропоную вам самим спробувати визначити різні варіанти складу числа 6.

(Робота дітей)

Молодці, хто мені хоче розповісти, як ви це зробили? Подивіться, у мене є ось такий будиночок, в який я пропоную поселити цифри з яких складається число 6.

(Відповіді дітей)

Правильно хлопці. Зараз ми з вами будемо грати в гру, яка називається «В якій руці скільки». Я буду загадувати приклади, а ви будете відгадувати: скільки кубиків у мене в правій руці, в лівій, а потім, скільки в обох разом.

(Проводиться гра. Спочатку з усіма разом, потім по парам)

Физкультминутка

У понеділок я прала,

Пол у вівторок підмітала, В середу я пекла калач

Весь четвер шукала м'яч.

Чашки в п'ятницю помила

А в суботу торт купила.

Всіх подружок в неділю

Покликала на день народження.

Сідайте за столи. Хлопці, хто мені скаже, про що говорилося в Физминутку?

(Діти: відповіді)

Звичайно, про дні тижня. Сьогодні я вам приготувала кілька завдань про дні тижня.

При виконанні завдання, спирайтеся на моделі тижні, якщо кому то буде важко.

  • Вчора був понеділок. Який день тижня буде післязавтра? (Четвер)

Молодці, багато хто з вас правильно відповіли на питання. Хто зможе пояснити, як міркував як міркував при визначенні дня? Покажіть це на моделі.

(Показ і пояснення дітей)

Правильно. Слухаємо наступні завдання:

  • У вівторок посіяли овес. Через три дні з'являться перші зелені паростки. В який день це станеться? (П'ятниця)

Хлопці, при вирішенні наступного завдання будьте уважні. Можна вважати дні не тільки вперед, але і назад.

  • Чотири дні тривав короткочасну відпустку мого дідуся і у вівторок закінчився. В який день тижня відпустка почалася? (в суботу)
  • Бабуся у мене запитала: сьогодні середа. Я в гостях вже 4 дні. Я не пам'ятаю, коли я до вас приїхала? (в неділю)

Молодці. Тепер поговоримо про інше.

Йдуть тижні за тижнями і складаються в місяці. Ви, звичайно, знаєте, що в кожному місяці кілька тижнів.

Хто знає, скільки тижнів у кожному місяці? Подивіться на календарі. Числа, що складають тиждень записані стовпчиками. (Відповіді дітей)

Абсолютно вірно. Подивіться уважно, скільки таких тижнів у місяці, давайте порахуємо. Візьмемо місяць березень. Зверніть увагу, 1 або 2 дні можуть бути тижнем.

Які бувають тижні? (Відповідь: повні і неповні)

Скільки повних тижнів в березні? (Відповіді: 4)

А скільки неповних? (Відповідь: 2)

Молодці хлопці. Скажіть, обов'язково, щоб місяць починався з понеділка? (Відповіді)

Поясніть, чому? (Відповіді дітей)

Звісно. Місяць може починатися в різні дні тижня, але завжди кожен місяць починається з якого числа? (Діти: з першого)

Правильно хлопці, молодці. Кожен місяць починається з першого числа. Тепер давайте з вами порахуємо за календарем місяці і визначимо, скільки їх (діти вважають: 12).

Все вірно. У році 12 місяців. Сьогодні я дам вам домашнє завдання: Кожен візьме свій календарик додому, і разом з батьками відзначить кружечком дату свого дня народження, своїх близьких. А завтра принесете мені назад.

Зрозуміло завдання? (Відповідь: так)

Добре. Скажіть будь ласка, що нового дізналися сьогодні на занятті? Що сподобалось? Яке завдання вам було важко виконувати, а яке легко?

Мені дуже сподобалося, як працювали сьогодні ...

« пізнавальний розвиток. ФЕМП у дітей 6-7 років. »

Консультація для батьків.

Стрімко змінюється час, в якому ми живемо. Навіть дитинство сучасного малюка наповнене новим змістом у порівнянні з тим, що було кілька десятиліть тому. Дитина XXI століття дуже рано знайомиться з першими уявленнями про науку - вже в дитячому саду освоює її ази.

формування елементарних математичних уявлень також відбувається в дошкільному навчальному закладі. Цей процес включає в себе:

Навчання (необхідно сформувати уявлення про безліч чисел, величин, формі, просторі і часі відповідно до освітньою програмою в ДОО).

Розвиток (т. Е. Розвиток розуміння мови, розширення пасивного і активного словника, лексико-граматичних структур, сенсорного та інтелектуального потенціалу, словесно-логічного мислення).

Виховання (формування морально-вольових якостей особистості (акуратності, відповідальності, організованості) в процесі аналізу життєвих ситуацій).

Дуже часто ми, дорослі, поспішаємо щось зробити за дитину, відповісти на будь-яке питання. Набір готових знань не формує потреби в процесі пізнання, прагнення до подолання труднощів, до самостійного пошуку рішень і досягнення мети. На багато питань дитина сам може знайти відповідь і неважливо, що тільки шляхом проб і помилок.

Відомо, що засвоєння дитиною знань починається з матеріального дії з предметами або їх малюнками, моделями, схемами. Своїм змістом, цікавою формою викликають інтерес, спонукають дітей міркувати, мислити, знаходити правильну відповідь математичні розваги: \u200b\u200bзавдання - жарти, загадки, головоломки, лабіринти, ігри на просторові перетворення і ін. Велике місце займають дидактичні ігри і вправи. Вони є цінним засобом виховання розумової активності дітей, активізують психічні процеси (Увага, мислення, сприйняття, уяву та ін.), Викликають інтерес до процесу пізнання і, що дуже важливо, полегшують процес засвоєння знань. Дидактичні ігри включають ігрові та цікаві завдання по всіх майданчиках програми з математики.

Формування елементарних математичних уявлень здійснюється за такими розділами.

Кількість і рахунок.

Закріплювати у дітей навички прямого і зворотного рахунку в межах 10; вчити відлічувати предмети відповідно до зазначеного числом з більшої кількості, знати цифри.

Тренувати дітей в знаходженні подальшого і попереднього числа для кожного з чисел в межах 20; вчити розуміти відносини між числами натурального ряду (наприклад, 5 більше 4 на 1, 4 менше 5 на 1); називати числа в прямому і зворотному порядку, Починаючи від будь-якого числа; розуміти вираз «до» і «після». Вчити збільшувати і зменшувати кожне з чисел в межах 20 на 1 (на конкретному матеріалі).

закріплювати навички порядкового рахунку в межах 20; вчити розрізняти кількісний і порядковий рахунок; вміти правильно відповідати на питання: «скільки», «який за рахунком».

Вчити визначати кількість однорідних і різнорідних предметів в будь-якому розташуванні (по колу, в квадраті, в ряд) в межах 10. Показати, що число не залежить від відстані між ними, від форми, розташування, від напрямку рахунку. Вчити складати число з двох менших (на конкретному матеріалі) в межах 10, позначаючи зазначені дії відповідними цифрами і знаками (5 + 2 \u003d 7). Вчити складати і вирішувати прості арифметичні задачі на додавання і на віднімання; складати завдання по числовому прикладу. Користуватися при вирішенні задач цифрами і знаками \u003d, +, -.

Вчити дітей ділити предмет на 2, 4, 8 рівних частин; знати, що частини називаються: половина, одна четверта, одна восьма. На конкретному матеріалі встановлювати, що ціле більше частини, а частина менше цілого.

Продовжувати вчити дітей вимірювати за допомогою умовної міри довжину, ширину, висоту навколишніх предметів; формувати поняття про число як щодо вимірюваного до такого заходу. Ознайомити дітей з лінійкою; вчити з її допомогою визначати довжину відрізка і позначати результати вимірювання в сантиметрах. Креслити відрізки заданої довжини.

Сериация за розміром.

Геометричні фігури.

Закріплювати і поглиблювати знання про квадраті, колі, прямокутнику, трикутнику, овалі, об'ємних тілах: кулі, кубі, циліндрі. навчити бачити геометричну форму в предметах. Ознайомити з багатокутником, його ознаками: вершини, сторони, кути. Формувати уявлення про квадраті і прямокутнику як різновидах багатокутника.

Орієнтування в просторі.

Тренувати дітей у визначенні розташування предметів на аркуші паперу. Орієнтуватися в спеціально створених ситуаціях і визначати своє місце по заданій умові. Визначати словом положення того чи іншого предмета по відношенню до іншого. Формування відносин: «на» - «над» - «під», «зліва» - «справа» - «посередині», «вгорі» - «внизу», «зовні» - «всередині», «за» - «перед» - «між» і ін.

Тимчасові вистави «раніше» - «пізніше», встановлення послідовності подій, розуміння порушення послідовності.

Орієнтування в часі.

Ознайомити дітей з годинником і їх призначенням. Ознайомити з тим, що доба має назву, що сім діб складають тиждень. Дні йдуть один за одним в певному порядку.

Займаючись з дитиною необхідно дотримуватися наступних заповідей:

  • Заохочувати всіх зусиль дитини і саме його прагнення пізнати нове.
  • Уникати негативних оцінок результатів діяльності.
  • Порівнювати результати роботи дитини тільки з його ж власними досягненнями.

Навчання математики дає широкі можливості для розвитку інтелектуальних здібностей дитини.


розділи: Корекційна педагогіка

Провідна освітня область"Пізнання"

Інтеграція освітніх областей: пізнання, соціалізація, фізичний розвиток, комунікація.

мета:Вчити дітей складати і вирішувати прості арифметичні задачі на додавання і віднімання в межах 10 на наочної основі; вчити "записувати" завдання, використовуючи знаки "+", "-", "\u003d".

завдання:

  • освітні: вправляти в рахунку в межах 10; вчити дітей вирішувати прості арифметичні задачі в одну дію; вчити "записувати" завдання, використовуючи знаки "+", "-", "\u003d"; закріплювати вміння називати слово, протилежне запропонованим за змістом; активізувати і закріпити знання дітей про дні тижня та їх послідовності.
  • корекційні:розширювати та активізувати словник по темі нод; стимулювати мовну активність дітей і розвивати зв'язну мова; готовність до вирішення проблемних завдань; тренувати в умінні самостійно формулювати проблемні завдання; стимулювати, підтримувати і розвивати фізичну активність дітей до своїх достатків динамічних пауз, Фізкультхвилинок, рухливих дидактичних ігор; розвивати увагу, пам'ять, дрібну моторику рук, логічне мислення; продовжувати формувати розумові операції (порівняння, узагальнення, класифікація);
  • виховні:виховує в дітях зацікавлена \u200b\u200bставлення до навчальної діяльності і до математичних занять зокрема; виховувати в дітях дбайливе ставлення до обладнання (роздаточного матеріалу), виховувати почуття такту (вміння вислухати товариша), продовжувати формувати навички повних відповідей на питання; закріплювати вміння працювати спільно з товаришами, правильно сидіти за столом, правильно тримати олівець.

Види дитячої діяльності:ігрова, продуктивна

Форми організації:індивідуальна, групова

Форма реалізації: використання посібників, демонстрація ілюстрованих посібників, ІКТ, пошукові та проблемні питання до дітей, заохочення, пояснення, підведення до висновку, створення ігрової мотивації, активна діяльність дітей, порівняння, зіставлення

устаткування:

  • Демонстраційний матеріал: картонні картки з цифрами від 1 до 10; м'яч, кубики,
  • Роздатковий матеріал: Математичні набори "Вважаю сам" за кількістю дітей;

хід НСД

1. Вступна частина. Організаційний момент.

Гра з м'ячем "Назви слово з протилежним значенням"

Діти утворюють коло. У центрі кола стоїть вчитель-дефектолог. Він кидає кому-небудь з дітей м'яч і називає слово. Дитина, що зловив м'яч, називає слово протилежне за значенням і повертає м'яч педагогу. Тепер вчитель-дефектолог кидає м'яч іншій дитині і гра триває.

Слова: Вгорі - (внизу). Зліва - (праворуч), праворуч (ліворуч), внизу (вгорі), вправо (вліво), лівий (правий), правий (лівий), верх (низ), низ (верх), праве (ліве).

2. Основна частина.

1) Робота за столом з картками і складання завдання.

Учитель-дефектолог пропонує дітям розкласти цифри по порядку від 1 до 10.

Хлопці, сьогодні я принесла вам картки з цифрами, але поки я їх несла, вони все переплуталися, що ж мені тепер робити? (Відповіді дітей). Як же бути? (Розкласти картки по порядку). Яка гарна ідея розкласти картки по порядку, давайте так і зробимо, давайте розкладемо картки від 1 до 10.

Дякую вам хлопці, що допомогли мені з картками. Ще я принесла вам кубики. Учитель-дефектолог дає одній дитині шість кубиків і просить поставити їх в ряд на столі.

Скільки кубиків Ваня поставив на столі? (Ваня поставив на столі шість кубиків)

Діма, постав ще один кубик на стіл.

Хлопці, все бачили, що зробили хлопчики? Який ви можете задати питання, про те, що зробили хлопчики? (Скільки кубиків стоїть на столі?). Ми з вами склали задачу: Ваня поставив на стіл 6 кубиків, один кубик поставив Діма. Скільки кубиків хлопчики поставили на стіл? Учитель-дефектолог пропонує двом - трьом дітям повторити завдання.

Хлопці, як ви думаєте, що потрібно зробити, щоб дізнатися, скільки кубиків стоїть на столі? (Потрібно вирішити задачу). Правильно потрібно вирішити задачу і тоді ми з вами дізнаємося, скільки кубиків стоїть на столі. Давайте подумаємо, після того як Діма поставив ще один кубик, кубиків стало більше чи менше? (Кубиків стало більше). Скільки всього кубиків стоїть на столі? (Всього на столі стоїть сім кубиків). Давайте скажемо повним відповіддю (на столі стоїть сім кубиків). Давайте тепер "запишемо" завдання. Я буду робити це на дошці, а ви у себе на столах. Подивіться, у кожного з вас є набір "Вважаю сам"

Скільки кубиків поставив на стіл Ваня? (Шість кубиків). Давайте відповімо повним відповіддю (Ваня поставив на стіл шість кубиків). Учитель-дефектолог виставляє на дошці, а діти у себе на столі цифру 6 (кожна дитина сам).

Діма поставив ще один кубик. Кубиків стало більше чи менше? (Більше). Давайте відповімо повним відповіддю (кубиків стало більше).

Як ви думаєте, якщо кубиків стало більше, який знак ми поставимо? (Ми поставимо знак "плюс"). Молодці хлопці, ви відповіли на моє запитання повним відповіддю.

Скільки кубиків поставив Діма? (Діма поставив один кубик). Значить, яку цифру ми поставимо після знака "плюс"? (Після знака "плюс" ми поставимо цифру 1).

На дошці і столах дітей "запис":

Чому? (Тому що ми не дізналися, скільки всього кубиків стоїть на столі)

Яке питання ми поставимо в задачі? (Скільки всього кубиків стоїть на столі?)

Щоб "записати" скільки всього кубиків стоїть на столі, який знак ми повинні поставити? (Ми повинні поставити знак "дорівнює")

Поставте знак рівності.

На дошці і столах дітей "запис"

Учитель-дефектолог ще раз уточнює, що позначає кожне число і кожен знак "записи", а потім пропонує дітям вирішити задачу і закінчити "запис".

Хлопці ми з вами тільки що вирішили задачу, ви молодці.

2) Гра з м'ячем "Назви скоріше"

Гра проводиться в колі, вибирається ведучий. Він кидає м'яч комусь із дітей і запитує: "Який день тижня перед п'ятницею?" Дитина, що зловив м'яч, відповідає: "Четвер". Тепер він стає провідним, кидає м'яч іншій дитині і задає питання: "Який день тижня був вчора?" Так роль ведучого поступово переходить від однієї дитини до іншого.

Назви день тижня після вівторка;

Назви день тижня між середовищем і п'ятницею;

Якщо хтось із гравців не може відразу дати відповідь, ведучий просить всіх дітей допомогти йому. Діти можуть відповідати не повними відповідями, так як в грі важливо активізувати і закріпити знання дітей про дні тижня та їх послідовності

3) Складання завдання.

Хлопці, давайте вирішимо ще одне завдання. Учитель - дефектолог ставить на стіл 5 машинок. Скільки машинок на столі? (На столі стоїть 5 машинок). Одна машинка поїхала. Машинок стало більше чи менше? (Машинок стало менше).

Давайте складемо завдання. (На столі стояло 5 машинок, одна машинка поїхала)

Що можна запитати про машинки, які залишилися на столі? (Скільки машинок залишилося?)

Учитель-дефектолог пропонує дітям "записати" завдання за допомогою цифр і знаків з набору "Вважаю сам" і робить те ж саме на дошці.

Скільки машинок стояло на столі? (На столі стояло 5 машинок). Скільки машинок виїхало? (Поїхала одна машинка). Тепер машинок стало більше чи менше? (Машинок стало менше). Якщо машинок стало менше, то що потрібно зробити, який знак ми поставимо в "записи?" (У записі поставимо знак "мінус") Якщо ми поставили знак мінус, значить ми складаємо або віднімаємо? (Ми віднімаємо).

Вирішіть задачу і закінчите "запис". На дошці у вчителя-дефектолога і на столах у дітей "запис":

Скільки машинок залишилося? (Залишилося 4 машинки). Як ми розв'язали це завдання? (Від п'яти машинок відняли одну машинку. Залишилося чотири машинки)

Який відповідь вийшла в задачі? (Чотири машинки).

3. Заключна частина.

Підсумок заняття.

Чи сподобалося вам заняття?

Що сподобалося найбільше?

Що ми вчилися робити сьогодні на занятті? (Розв'язувати задачі).

Використовувана література.

1 В.П. Новикова. Математика в дитячому садку 6-7 років. М. Мозаїка-сінетза 2014

2 Л.С. Метліна. Математика в дитячому садку М. Просвещение 2000

3 Д Попова. Найкращі ігри для розвитку дитини та підготовки до школи СПб Пітер 2013

4 Г.М. Блінова. Пізнавальний розвиток дітей М. Творчий центр Сфера 2010

5 О. М. Крилова. Знайомство з математикою М. Іспит 2010

6 Г.А. Цукерман. Види спілкування в навчанні М. 2009

7 Як проектувати універсальні навчальні дії в початковій школі: Від дії до думки: посібник для вчителя / за ред А.Г. Асмолова. М. Просвітництво 2008

8 Е. Бортнікова. Вчимося вирішувати завдання М. Литур 2016

9 А.В Головченко. Думай, вирішуй, вважай М. Творчий центр Сфера 2015

До моменту надходження в школу діти повинні вміти орієнтуватися в поняттях про безліч, зокрема, форму предметів, їх величині, навчитися орієнтуватися в просторі і часі, ділити ціле на частини, вирішувати прості арифметичні задачі на додавання і віднімання.

Читайте статті, «Колір і форма».

Практика показує, що труднощі першокласників пов'язані з необхідністю засвоювати абстрактні знання, перейти від дії з конкретними предметами до дій з абстрактними числами. Такий перехід вимагає перебудови розумової діяльності дітей.

Формування елементарних математичних уявлень у дітей

У зв'язку з цим необхідно приділяти особливу увагу розвитку у дітей 6 років вміння орієнтуватися в деяких математичних зв'язках і залежностях (так само; більше - менше; ціле і частина). У цьому ж віці діти опановують способом зіставлення множин (1: 1 - рівна кількість; 1: 2 - 2 більше, ніж 1 та інше), починають розуміти кількісні відносини і вимір величин.

Все це створює передумови для перебудови їх розумової діяльності ще до школи. Хлопці привчаються вважати одними очима, «про себе», у них розвивається окомір, швидкість реакції на величину і форму предметів.

У кожному разі повинна бути опора на знання вашої дитини, і обов'язково повинен дотримуватися принципи послідовності і систематичності у вивченні матеріалу. Наприклад, Діма за станом здоров'я не міг відвідувати дитячий сад. Його мама, отримавши консультацію педагога, стала займатися з ним вдома самостійно. З огляду на, що хлопчик добре вважав до 10 як усно, так і перераховував конкретні предмети, мама почала роботу з вивчення складу числа з одиниць.

За допомогою конкретних предметів вони з успіхом впоралися з цим завданням. Діма чудово зрозумів, що: 4 - це 1кукла, 1 машинка, 1 конячка, 1 кружка. Точно так же йому було дано поняття, що може бути і 4 ложки, 4 склянки і т.п. І так засвоїлася тема вивчення складу числа з одиниць в межах 10. Зрозумівши, що таке склад числа з одиниць, перейшли до вивчення матеріалу за складом числа з двох менших чисел, тобто: 4 - це 3 гуртки та 1 блюдце; 4 - це 1 одна гуртка і 3 блюдця; 4 - це 2 гуртки і 2 блюдця; 5 - це 4 і 1; 1 і 4; 3 і 2; 2 і 3; 6 - 5 і 1; 1 і 5; 2 і 4; 4 і 2; 3 і 3, і таким чином пройшли тему складу числа з двох менших чисел в межах 5. Порівнюючи числа за величиною, (9 більше 8), відразу ж хлопчикові пропонувалося вирішити задачу типу: на озері плавали 6 гусей і 5 качок. Наскільки більше було гусей? Або: на озері плавало 6 гусей, а качок на 1 менше. Скільки плавало качок? Всі завдання вирішуються за допомогою картинок або іншого наочного матеріалу. В результаті Діма, прийшовши після тривалої хвороби в дитячий сад, займався нарівні з усіма однолітками зосереджено, не відволікаючись від заданої теми.

Формування математичних уявлень дошкільнят

Не менш важливо в цьому віці розвиток таких розумових операцій, Як аналіз, синтез, порівняння, здатність до узагальнення, а так само розвиток просторової уяви і понять «ціле» і «частина».

Про поняття «ціле» і «частина» слід зупинитися докладніше, оскільки практика показує, що діти, розділивши предмет, вважають його як два окремих предмета. Тому краще знайомити з на предметах ближчих дітям. Наприклад, даєте дитині плитку шоколаду і просите його поділити порівну - одну половину йому, іншу - вам. Те ж саме зробити з яблуком або іншими фруктами, печивом та інше. Закріпити розподіл одного предмета на частини допоможуть ігрові вправи за типом годування ляльки (інший улюбленої іграшки, що зображає тварину). «Пригостити Катю пирогом» - ставите тарілку для ляльки і кладете пиріг, раптом до Катерини приходить подруга Маша. Виникає питання: «Що робити?» Відповідь проста: «Треба розділити пиріг на дві рівні частини», а все інше - зрозуміло. Далі переходите до поділу на дві рівні частини аркуша паперу. І знову домагаєтеся від свого малюка, щоб він зрозумів, що ці дві частини складають один лист. Розподіл на 4 і вісім частин проводиться за тим же принципом, що і розподіл на дві частини, тобто кожна друга частина ділиться ще на дві частини, і кожна четверта той же. А зрозуміти, що це один лист або предмет вам допоможе спосіб складання частин і порівняння складеного з цілим.

Набагато складніше дати дітям поняття - розподіл на рівні частини сипучих і рідких тіл. Тут дорослим необхідно використовувати так звану умовну мірку: стакан, ложка і т.п. За допомогою склянки вимірюється кількість рідини в 1 літрі, а за допомогою ложки кількість крупи або інших сипучих тіл в 100 грамах. Буде дуже добре, якщо ви виміряти кількість води або іншої рідини в одному літрі за допомогою великої склянки в одному випадку і за допомогою маленького - в іншому. Порівняйте результат. Те ж саме і вимір сипучих тіл за допомогою великої і маленької ложок. Після порівняння результату знову робите висновок і обігравати ситуацію з улюбленими іграшками малюка.

Елементарні математичні уявлення

Це не тільки поняття кількості та різноманітного усного рахунку, А й важливі знання і поняття величини і форми предметів, знання про вимірювання предметів. Реалізовувати ці знання найкраще в повсякденному житті дітей, як тільки трапиться нагода. Наприклад: в кожному будинку є меблі, посуд, одяг та інше. Найпростіше порівняти диван і крісло, великий стілець з маленьким стільцем. Одяг - дорослу і дитячу, порівняння іграшок за розміром і формою, посуду і т.п. Добрими помічниками в цих питаннях є дидактичні ігри та вправи типу:


Які б завдання дорослі не ставили перед дітьми, дуже важливо навчити їх вмінню зосереджуватися на заданому матеріалі, не відволікатися від виконання завдання. Якщо звичка до зосередження що не вироблено, то в дітях розвинеться неуважність - головний бич сучасних школярів. Через неуважність виникає перевантаження домашніми завданнями (постійне переписування, перероблення роботи і т.п.), а звідси і неуспішність школярів.

Тому, займаючись з дітьми вдома, необхідно стежити, щоб у них не пропав інтерес до виконання завдань. Якщо ви помітили, що інтерес пропадає або дитина втомився, краще зробити перерву або переключити його увагу на щось інше, а потім знову повернутися до заданого матеріалу, щоб довести справу до завершення. В іншому випадку малюк буде відволікатися і, тим самим, мимоволі буде вправлятися в неуважності

Муніципальне бюджетне дошкільний освітній заклад « Дитячий садок компенсуючого виду № 70 »

Картотека ігор з ФЕМП

для дітей 6-7 років

Склала вихователь:

Журавльова Є.В.

Г.Братск 2015 р

1 «Зламана машина»

мета: вчити помічати порушення в зображеному предметі.

матеріал: машина, що складається з геометричних фігур, На якій бракує будь-якої частини.

хід гри . На фланелеграфе будується машина, що складається з геометричних фігур. Потім всі діти, крім одного - ведучого, відвертається. Ведучий прибирає будь-яку деталь машини. Хто раніше інших скаже чого не стало і якою вона форми, стає ведучим. Якщо діти легко справляються із завданням, можна одночасно прибрати дві деталі. (Додаток 1)


2 «Танцюючі чоловічки»

мета : розвивати зорову увагу, Навички рахунку.

Зміст. Діти протягом 1 хвилини розглядають карту-схему, на якій схематично зображено «танцюючі чоловічки». Час засікається по пісочним годинах. 3а 1 хвилину, вони повинні порахувати тільки тих чоловічків, які стоять струнко, і позначити їх кількість цифрою (карткою). Виконавши завдання, діти перевіряють один одного. (Додаток 2)

3 «Намалюй по опису»

мета: розвиток уваги, уяви.

4 «Розклади по порядку»

мета: вправляти в порівнянні предметів по довжині і ширині.

Матеріал. Набори паличок (прутиків) різної довжини і товщини. (За 5 паличок на кожну дитину).

Зміст. В. пропонує дітям розкласти перед собою палички і питає: «Скільки паличок? Чим вони відрізняються? Оскільки паличок різного розміру? Як ви будете вибирати потрібну по порядку паличку, щоб розкласти їх від самої товстої до найтоншої? Пам'ятайте, що брати потрібно відразу потрібну паличку, приміряти і прикладати не можна! Після того як завдання виконано, будь-хто з дітей називає порівнювану товщину паличок в порядку їх розташування (найтовстіша, товщі), вказує, скільки за рахунком за все і яка за рахунком найдовша (найкоротша). Потім діти розкладають палички в ряд по порядку від найдовшої до найкоротшої і визначають, де тепер виявилася найтонша і найтовстіша.

5 «Знайди парну картинку»

мета : Орієнтування на площині аркуша; вчити описувати розташування геометричних фігур на картках.

Зміст. На дошці вивішується 4-6 карток, парні до них розкладаються на столі малюнками вниз. В. пояснює завдання: «Зараз ми пограємо в гру« Знайди парну картинку «Той, кого я викличу, візьме одну з карток на цьому столі, назве, які фігури на ній намальовані і де вони розташовані. Потім знайде таку ж картку серед висять на дошці і помістить під нею свою ». В. може викликати дітей одного за іншим, не чекаючи, поки буде знайдено потрібну картка.

6 «згрупує фігури»

мета: вчити групувати фігури за вказаними ознаками.

Зміст. В. пропонує дітям вийняти з конвертів фігури і розкласти перед собою, потім питає: «Як можна згрупувати фігури? Скільки груп вийде, якщо фігури підібрати по формі? Які це групи? Скільки фігур увійде в групу прямокутників? (Кіл) ». Діти групують фігури. «Скільки рядів фігур вийшло? Скільки кіл? (Овалів, трикутників, прямокутників). Яких фігур більше? Чому ви так думаєте? Яких фігур порівну? Як ще модно згрупувати фігури? (За кольором). Скільки буде груп? ». (Діти групують фігури за кольором, а потім за розміром).

7 «Пограємо з фігурами»

мета: вчити ділити предмети на 2, 4 частини, відображати в мові результат дії і результат ділення.

матеріал: 2 прямокутника з паперу, стрічка, ножиці; квадрати з паперу (по 2 кожному).

Зміст. «Як розділити прямокутник на 2 рівні частини? - каже В. і просить кого-небудь це зробити. Якщо дитина виконає завдання, В. пояснює, що він зробив, чи можна отримані частини назвати половинами і чому. Користуючись додатком, дитина встановлює рівність частин. В. показує стрічку і каже: «Я розділю стрічку на 2 частини (ділить на 2 рівні частини). Можна такі частини назвати половинами? Чому? Уточнює відповіді дітей: «Ці частини нерівні, тому їх не можна назвати половинами. 1 з 2 частин ми називаємо половиною лише тоді, коли обидві частини рівні. Кому-небудь з дітей він пропонує розділити другу стрічку на 2 рівні частини. (Дитина ділить). «Можна кожну зі стрічок назвати половинами? Чому? Скільки всього половин в цілому предметі? » Вихователь пропонує дітям: «Розділіть 1 квадрат на 2 рівні частини. Покажіть 1 частина. Як назвати таку частину? Скільки всього половин в цілому? Покажіть обидві половини. З'єднайте їх так, як ніби у вас цілий квадрат і покладіть його перед собою. Що ви зробили? Що у вас вийшло? Скільки разів ви склали квадрат навпіл, щоб отримати дві рівні частини? А якщо скласти квадрат навпіл, а потім кожну частину ще раз навпіл, то, скільки частин вийде? Розділіть другий квадрат на 4 рівні частини. Скільки вийшло частин? Покажіть 1 з 4 частин. Покажіть 2 (3, 4) частини. З'єднайте 4 частини так, щоб у вас вийшов цілий квадрат. Обведіть пальцем цілий квадрат і 1 з 1 частин. Що більше (менше): цілий квадрат або його частину?

8 «Похід в кінотеатр»

мета: вправляти в порядковому рахунку в межах 10.

матеріал . Складальне полотно з 10 смужками, картки з 2 числовими фігурами ( «квитки в кіно»).

Зміст. В. звертається до дітей: «Уявіть собі, що це не складальне полотно, а зал кінотеатру, де кожен кишеньку стільця. Скільки всього рядів стільців? Хто хоче порахувати ряди по порядку? Скільки стільців у кожному ряду? Давайте все, разом назвемо номер кожного стільця першого ряду. (Порядковий рахунок хором). У кожного з вас по 1 зображенні різних тварин о. Це глядачі. Треба буде для них взяти квиток в кіно »Каса на моєму столі. Потім треба допомогти глядачам зайняти свої місця. На кожному квитку ряду вказано вгорі, а номер місця внизу. Вихователь запрошує дітей по черзі до свого столу. Кожен бере квиток, голосно називає номер ряду і місця і поміщає картинку в кишеньку. Решта перевіряють, чи правильно знайдено місце?

9 «Хлопчики»

мета . Закріпити рахунок і порядкові числівники. Розвивати уявлення: «високий», «низький,« товстий »,« худий »,« найтовстіша »,« самий худий »,« зліва »,« справа »,« лівіше »,« правіше »,« між ». Навчити дитину міркувати.

Як звуть хлопчиків?

В одному місті жили-були нерозлучні друзі: Коля, Толя, Миша, Гриша, Тиша і Сева. Подивися уважно на картинку, візьми паличку (указку) і покажи, кого як звуть, якщо: Сева-самий високий; Миша, Гриша і Тиша однакові на зріст, але Тиша - найтовстіша з них, а Гриша - самий худий; Коля - найнижчий хлопчик. Ти сам можеш дізнатися, кого звуть Толею. Тепер покажи по порядку хлопчиків: Коля, Толя, Миша, Тиша, Гриша, Сева. А тепер покажи хлопчиків в такому порядку: Сева, Тиша, Миша, Гриша, Толя, Коля. Скільки всього хлопчиків?

Хто де стоїть?

Тепер ти знаєш, як звуть хлопчиків, і можеш відповісти на питання: хто стоїть лівіше Сєви? Хто - правіше Толі? Хто стоїть правіше Тиші? Хто - лівіше Коли? Хто стоїть між Колею і Грошей? Хто стоїть між Тішею і Толею? Хто стоїть між Севой і Мішею? Хто стоїть між Толею і Колею? Як звуть першого зліва хлопчика? Третього? П'ятого? Шостого? Якщо Сева піде додому, скільки залишиться хлопчиків? Якщо Коля і Толя підуть додому, скільки залишиться хлопчиків? Якщо до цих хлопчикам підійде їх друг Петя, скільки буде хлопчиків тоді?

10 «Вирішити найпростіші завдання».

1.Во дворі гуляли курка і три курчати. Один курча заблукав. Скільки залишилося курчат? А якщо два курчати побіжать пити воду, то скільки курчат залишиться близько курки?

2. Скільки каченят близько качки? Скільки залишиться каченят, якщо один буде плавати в кориті? Скільки залишиться каченят, якщо два каченяти втечуть клювати листочки?

3. Скільки гусенят на зображенні? Скільки залишиться гусенят, якщо один гусеня сховається? Скільки залишиться гусенят, якщо два гусеня втечуть клювати траву?

4. Витягують ріпку дід, баба, внучка, Жучка, кішка і мишка. Скільки їх всього? Якщо кішка побіжить за мишкою, а Жучка - за кішкою, то хто буде тягнути ріпку? Скільки їх?

Дід - перший. Мишка - остання. Якщо піде дід і втече мишка, то скільки залишиться? Хто буде перший? Хто останній? Якщо кішка побіжить за мишкою, то скільки залишиться? Хто буде перший? Хто останній?

Можна скласти і інші завдання.

11 «Розсіяний художник»

мета . Розвиток спостережливості і рахунок до десяти.

матеріал . Набір розрізних картинок з цифрами.

прикладна програма

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...