Конспект заняття з матем в середній групі. Конспект відкритого заняття з математики для середньої групи план-конспект заняття з математики (середня група) на тему

Анна Ашихмина

Тема: «Подорож в місто Счіталово» (Кількісний та порядковий рахунок в межах п'яти, геометричні фігури)

цілі:

Тренувати в рахунку в межах 5;

Продовжувати вчити розрізняти кількісний і порядковий рахунок в межах 5;

Вчити дітей правильно відповідати на питання: Скільки? Який за рахунком?

Продовжувати вчити називати попереднє і наступне число до названого числа;

Тренувати дітей в рахунку на слух;

Продовжувати вчити порівнювати предмети за формою, кольором і розміром;

Тренувати в умінні називати і розрізняти геометричні фігури (коло, квадрат, трикутник, прямокутник)

Вчити дітей орієнтуватися на площині;

Закріпити і уточнити знання дітей про поняття величини: великий - маленький, довгий - короткий, високий - низький, широкий - вузький, товстий - тонкий;

розвивати пізнавальні процеси (Сприйняття, увага, пам'ять, мова, мислення);

розвивати дрібну моторику, Зорову координацію;

Виховувати у дітей уміння слухати своїх товаришів, не перебивати;

Відповідати на питання по черзі, не викрикувати відповіді хором.

Демонстраційний матеріал: мольберт, магнітна дошка, м'яч, бубон. П'ять картинок з кульками різного кольору.

Роздатковий матеріал: набір цифр (1-5, числові картки (1-5). Фланелеграф, набір геометричних фігур.

Методичні прийоми: дидактична гра, показ, питання, художнє слово, физкультминутка

ХІД ЗАНЯТТЯ

I. Організаційний момент

Хлопці, сьогодні до нас прийшло багато гостей. Давайте з ними привітаємось. Подаруйте свої посмішки гостям.

Поверніться до мене. Подаруйте мені посмішки, а я вам дарую свою посмішку.

Хлопці, сьогодні ми з вами здійснимо подорож в місто «Счіталово».

Хто здогадався, чому він так називається? (Тому що там люблять вважати).

Для того щоб відправитися в подорож потрібно проговорити нашу математичну считалочку. Приготуйте, будь ласка, свої ручки і вважайте разом зі мною:

Дружать в нашій класі дівчата і хлопчики,

Ми з тобою подружимо маленькі пальчики:

Починаємо рахунок знову:

II. актуалізація знань

Ось ми з вами і прибутку в місто «Счіталово».

1. Гра «Скільки?»

У місті, в честь нашого приїзду влаштовано свято. На площі розвішані різнокольорові повітряні кулі.

На мольберті (5 повітряних кульок різного кольору).

Порахуйте по порядку повітряні кулі (перший, другий).

Скільки всього повітряних куль ви бачите? (5)

Чи однакові кулі?

Скажіть, чим відрізняються кулі? (Кулі відрізняються кольором).

Що у куль однакове? (У куль однакова форма і розмір). Якого кольору перший, третій, п'ятий кулька

Який за рахунком стоїть червоний куля? Жовтий? Синій? І т.д.

Раптом подув вітер, і один повітряна куля полетів.

Якого за рахунком кулі немає?

(Педагог прибирає по одному повітряній кульці, і діти називають, якого за рахунком кулі немає).

Діти сідають на свої місця.

2. Рахунок предметів до 5

Як ми вже знаємо, жителі міста дуже люблять рахувати. І просять вас, хлопці, порахувати разом з ними зайчиків. Біля кожного з вас лежить набір цифр від 1-5. Я прочитаю вам вірш про зайчиків, а вам необхідно в потрібному місці підняти число відповідає кількості зайчиків.

Біг раз заєць вздовж рівнин, а значить, заєць був один.

До нього зайчиха прибігла, тоді всього два зайця стало.

Ще одні до них сіл, дивись. Тепер вже зайців стало три.

Мчить новий заєць: «Шлях мені ширше». І стало їх тепер чотири.

Ось біжить один знову, тепер вже зайців стало п'ять.

3. Складання числового ряду, Послідовність чисел при рахунку

А тепер викладіть числа від 1 до 5 в порядку зростання, а потім в порядку убування. Викладати числа ми з вами будемо з ліва на право. Ви будете викладати на столі, а я на дошці.

Яке число буде першим? Яке останнім?

На дошці виставлені числа від 1 до 5. Прочитайте числа. Знайдіть число 4. Яке число стоїть перед 4? Це число називається попереднім. Яке число стоїть після 4? Це число називається наступним. Назвіть попереднє число до 3. Назвіть наступне число до 2.

ІІІ. Физкультминутка

Молодці! З вами просто радісно сьогодні працювати і ви заслужили невеликий перепочинок - фізкультурну хвилинку

Діти стають в коло. Виконання рухів з мовним супроводом:

Скільки разів вдарить бубон,

Стільки разів ми плескати будемо.

Скільки точок буде в колі,

Стільки разів піднімемо руки.

Нахилилися стільки раз,

Скільки метеликів у нас.

Присідаємо стільки раз,

Скільки листочків у нас.

Скільки покажу гуртків,

Стільки виконаємо стрибків.

IV. Робота з геометричними фігурами

У місті «Счіталове» жителі дуже люблять створювати картини з мозаїки. Мозаїки у них це геометричні фігури. Подивіться, який гарний теремок викладений з геометричних фігур!

З яких геометричних фігур віконця (з квадрата, кола, прямокутника)

А що ви можете сказати про квадрат? (У нього 4 сторони і 4 кута і всі вони однакові)

А, що ви можете сказати про прямокутник? (У прямокутника 4 кута і 4 сторони 2 коротких і 2 довгих)

Скільки поверхів у теремку? Вважаємо від низу до верху (всього 3)

Діти, а дах якої геометричної фігури? (Трикутної і у неї 3 кута)

Якої форми труба будинку? (Труба прямокутної форми).

Що намальовано поруч з теремком з ліва? (Дерево)

А з право? (Парканчик)

Якої форми сонце? В якому кутку воно знаходиться? (Сонце круглої форми і знаходиться в лівому верхньому кутку).

В якому кутку знаходиться хмара? (Хмара в правому верхньому куті).

Де розташований будинок? (Будинок розташований в середині).

V. Гра «Скажи навпаки» (з м'ячем).

- Щоб повернутися додому, потрібно сказати заповітне слово.

Діти стають в коло.

Великий - маленький, довгий - короткий, високий - низький, широкий - вузький, товстий - тонкий.

Молодці! Подорож закінчено!

VI. підсумок безпосередньо- освітньої діяльності.

Хлопці, де ми з вами побували?

Скажіть, чим ви займалися?

Ви сьогодні добре попрацювали.

Що вам найбільше сподобалося?

А що викликало утруднення?

Публікації по темі:

Конспект заняття з математика «Цифра 4, рахунок до 4. Геометричні фігури» Види дитячої діяльності: ігрова, комунікативна, пізнавально-дослідницька Цілі: [b] познайомити з цифрою 4; вчити вважати.

Добрий день. Хочу запропонувати Вам гру в яку з задоволенням грають діти нашої групи. Ця гра є кроком у розвиток усвідомленого.

Заняття з математики «Геометричні фігури» Мета: згадати і закріпити пройдений матеріал в старшій групі. Завдання: 1. Зацікавити дітей наукою геометрією; 2. Зрозуміти, чи всі діти.

Конспект НСД по ФЕМП в старшій групі «Рахунок предметів в межах 8. Орієнтування в просторі» з використанням ІКТ Конспект НСД по ФЕМП в старшій групі «Рахунок предметів в межах 8. Орієнтування в просторі» з використанням ІКТ

Конспект заняття з ФЕМП в підготовчій групі «Порядковий і кількісний рахунок» Конспект заняття з формування елементарних математичних уявлень в підготовчій групі Тема: «Порядковий і кількісний.

Підсумкове, інтегроване заняття в середній групі

«Подорож у казку»

Програмне зміст:

Пізнання. Виявити знання дітей:

    вміння співвідносити цифру з кількістю предметів;

    знання про геометричні фігура;

    знання про пори року (зима, весна, літо, осінь);

    вміння орієнтуватися на аркуші паперу.

    конструктивної діяльності;

    групувати предмети за основними ознаками.

комунікація:

    тренувати дітей в освіті слів за аналогією. (Зменшувально-пестливі)

читання художньої літератури:

    виявити знання дітей, використовуючи наочний матеріал художнього твір, Дізнатися його і взяти участь в розмові.

здоров'я:

    корекційна робота: розвивати окорухові функції, фіксацію погляду, дрібну моторику рук.

соціалізація:

    виховувати культуру поведінки та вміння виконувати поставлене завдання.

матеріал: килим-літак, геометричні фігури, картинки пори року, гра «пазли», картки - цифри, картинки із зображенням «Теремок», картинки із зображенням тварин, рахункові палички.

хід заняття

Хлопці, я дуже рада бачити вас. Візьміться за руки і посміхніться один одному. Відмінно! А тепер вдихнули глибоко і видихнули.

Покажіть мені пальчики правої руки, пальчики лівої. Давайте подружимо їх . (Координацію рух і розвиток дрібної моторики, розвиток пам'яті).

Дружать в нашій класі дівчата і хлопчики.

Ми з тобою дружимо маленькі пальчікі.1, 2, 3, 4, 5!

Починаємо рахунок знову 1, 2, 3, 4, 5!

Хлопці, як ви думаєте, чому вас мами і тата називають будинку ласкаво? (Добрі, вас вони люблять)

Хлопці, я дуже хочу дізнатися, як вас називають будинку ласкаво? Тоді ми будемо передавати м'яч по колу і називати своє ім'я ласкаво. Ви відчули, скільки тепла і ласки нам подарували мами і тата?

Сьогодні ми вирушимо з вами в казку. А потрапимо ми в неї на чарівному «килимі-літаку». Розгортаю «килим», а там дірки у вигляді геометричних фігур.

Ой, хлопці, його прогризлі миші. Допоможіть полагодити килим. (На підносі лежать геометричні фігури. Діти накладають і визначають, ті «заплатки», які підходять для ремонту килима).

Назвіть ті фігури, які вам знадобилися.

Тепер стаєте на килим і повторюйте чарівні слова:

Наш килим по небу мчить:

Що ж з нами трапиться?

Потрапимо на ньому ми в казку,

А в яку? Де підказка?

Варто в поле теремок, він не низький не високий.

Як ви думаєте? В яку ми казку потрапили? (Теремок) сідають на свої місця

Варто в поле теремок. Він не низький, не високий.

біжить мимомишка - норушка (Картинка)

«

    Завдання «Загадки і відгадки»

    Я розкриваю нирки в зелені листочки

    Дерева одягаю, посіви поливаю.

    Рухом повна. Звуть мене - Весна!

    Я, зіткана з спеки, несу тепло з собою.

    Я річки грію, Купайтеся! - запрошую

    І любите за це ви всі мене. Я - літо!

    Сніг на полях, лід на річках,

    Завірюха гуляє, коли це буває? (Зима)

    Вранці ми у двір йдемо -
    Листя сиплються дощем,
    Під ногами шелестять
    І летять, летять, летять ... (Осінь)

    Скільки пір року? (4)

    Назвіть їх по порядку?

    Правильно все зробили, тому двері Теремка відкрилися для мишки.

    Увійшла мишка і стала там жити.

    2.Заданіе

    - Прискакала до Теремківжаба - квакушка (Картинка).

    Побачила теремок, зупинилася і запитує:

    - Терем-теремок! Хто в теремі живе?

    Гра «Збери правильно»- з'єднати цифру з картками, на якій відповідну кількість предметів.

    З якою карткою з'єднали ціфру1?

  • Правильно все зробили, тому двері Теремка відкрилися для Жаби

    увійшла Жаба в терем і стала там жити.

    Физминутку «Теремок»

    Варто в поле теремок (долоні обох рук з'єднані під кутом)

    На дверях висить замок (пальці стиснуті в замок)

    Відкриває його вовк -Дерг-смик, смик-смик (руки, стиснуті в замок, рухаються вперед - назад, вліво - вправо)

    Прийшов Петя-півник і ключем відкрив замок (пальці розпрямляються і з'єднуються один з одним, утворюючи «теремок»)

    3. Завдання.

    Прискакав до ТеремківЗайчик - побігайчик (Картинка).

    Побачив теремок, зупинилася і запитує:

    - Терем-теремок! Хто в теремі живе?

    «Теремок відкриє свої двері тільки тому, хто виконає всі мої завдання!»

    Гра «Четвертий зайвий» - класифікація предметів.

    Завдання виконали правильно, тому двері Теремка відкрилися для вовка.

    увійшов зайчик в терем і став там жити.

    4. Завдання.

    Йде повз ведмідь. Побачив Теремок, так як зареве

    - Терем-теремок! Хто в теремі живе?

    « Теремок відкриє свої двері тільки тому, хто виконає всі мої завдання! »

    А ведмідь не послухався і поліз на Теремки, та й розчавив його. Всі звірі вибігли і заплакали.

    Бігла до Теремків Лисичка - сестричка (картина).

    Побачила, що теремок зламаний і запропонувала побудувати новий.

    Діти будують теремок з конструктора.

    Молодці, хлопці побудували будиночки для кожної тварини. Тепер вони заживуть дружно і весело.

    Скільки героїв в цій казці? (6)

    Хто допоміг подружитися звірам? (Лисиця)

    Звичайно ж, ви і наші знання.

    А, тепер нам треба повертатися в групу.

    1, 2, 3, 4, 5! повернулися в дитячий сад!

    Діти стають на «килим-літак», і повертаються в свою групу.

    Хлопці, мені дуже сподобалося, як ви займалися, багато знаєте і вмієте. Молодці!

Зянятіе з математики для середньої групи «Дивовижна подорож»

мета:

Формувати вміння знаходити рівні за кількістю елементів предмети, вживати слова однаково, стільки ж, порівну, вчити утворювати число шляхом додавання одиниці, орієнтуватися в просторі використовуючи слова «під», «над»; розвивати увагу; виховувати спостережливість.

матеріали:

Демонстраційний матеріал: магнітна дошка, три квітки (білого, блакитного, червоного кольору, три метелики, картка з цифрою 3, кольорові кружечки (15 шт)

Роздатковий матеріал: кольорові кружечки (15 шт) на кожну дитину, картка з цифрою 3, паперові метелики, картки з двома горизонтальними смужками, картки з овочами (3 капусти, 3 моркви), кольорові шнурки 15 см.

Хід заняття:

1. Психогимнастика «Передай настрій»

Діти простягають ручки до сонечка, сонечко дало своє тепло і гарний настрій. Потім діти беруться за руки і передають свій гарний настрій і тепло один одному.

2. Ознайомлення з числом і цифрою 3

Вихователь викладивакт на магнітній дошці три квітки, два метелики.
- Чого більше: квіток або метеликів? (Відповідь дітей.)
- Що треба зробити, щоб перевірити? (Кожну метелика посадити на квітку.)

Вихователь пропонує одній дитині посадити метеликів на квіти.
- На скільки метеликів менше, ніж квітів? (Один)
- Що потрібно зробити, щоб їх стало порівну?

Діти пропонують додати ще одну метелика. Вихователь викладає ще одну метелика і звертає увагу дітей на принцип освіти нового числа шляхом додавання одиниці.
- Що тепер можна сказати про кількість метеликів і квітів? (Метеликів стільки, скільки кольорів - три.)
- Як ви отримали трьох метеликів? (Додали один.)
- Молодці!
- А тепер погляньте перед вами лежать картки. Що на них зображено? (Капуста, морква).
- Як все це можна назвати одним словом? (Овочі)
- Покладіть три капустини на верхню смужку, а дві морквини на нижню смужку. (Стежити за тим, щоб діти викладали картки зліва на право).
- Чого більше? (Капусти)
- Що треба зробити, щоб овочів стало порівну? (Додати ще одну морквину).
- Що тепер можна сказати про кількість капусти і моркви? (Капусти стільки, скільки моркви - три.)

3. Фізкульмінутка

Раз, два - всі присіли
Потім вгору підлетіли
Три, чотири - нахилилися
З струмочка вмилися,
П'ять, шість - все в ліс,
Вітерець нас переніс
Сім, вісім - в сад
Там цвітуть квіти.

Діти, подивіться нам вітерець приніс цифру 3. Вихователь пропонує дітям розглянути цифру, намалювати її в повітрі, на столі, потім з кольорових шнурочков викласти цифру 3. Якщо у дітей виникають труднощі, можна їм запропонувати викласти цифру спочатку по контуру на картці, а вже потім - без неї.
- У Вітерця є друзі - Сонечко і Дощик. Вони вирішили прикрасити галявину: Вітерець розвіяв насіння квітів, дощик їх полив, а Сонечко зігріло своїм промінням. І ось одного разу ...

4. Гра «Весела галявина»

У грі закріплюється порядковий рахунок, просторові відносини. Вихователь розповідаючи, працює з демонстраційним матеріалом
... Прокинувшись вранці, Вітерець побачив, що розцвів перша квітка.
- Якого кольору перша квітка? (Блакитного) За ним почали розпускатися інші квіти.
- Якого кольору був наступний квітка? (Білого).
- А який квітка розцвіла третім? (Червоний).
- Скільки всього квітів розцвіло на галявині? (Три).
- Якого кольору був перший, другий, третій квітка?
- Раптом вітерець зауважив, що на галявині з'явився ще один квітка. Він хотів підійти до нього, але пелюстки квіточки заворушилися, вона спорхнула і полетіла.

Вихователь роздає кожній дитині паперових метеликів. Діти, уважно слухаючи вихователя, показують, де метелик літала і ховалася.
- Метелик літав над головою, потім села на долоньку, сховалася за спину, закапав дощик, метелик сховалася під долоньку, Знову виглянуло сонечко, метелик трохи політала і села на килим.
- Молодці хлопці! Діти, зараз ми з вами перетворимося в Чарівників і почнемо творити чудеса, а чудеса ми з вами будемо творити з кольорових кружечків.

5. Вправа «Склади картинку»

Спочатку вихователь на килимі становить свої малюнки з кружечків, а потім пропонує дітям скласти малюнки. Діти виконують роботу.
- Молодці хлопці, хороші ви Чарівники. Такі гарні картини у вас вийшли!

6. Підсумок заняття

З якою цифрою познайомилися?
Якого кольору росли квіти на галявині?
Скільки було овочів?
Яке завдання сподобалося виконувати найбільше?

Про все на світі:

У 1930 році в американський прокат вийшов фільм "Пісня шахрая" (The Rogue Song) про викрадення дівчини в горах Кавказу. Актори Стен Лорел, Лоуренс Тіббетт і Олівер Харді зіграли в цьому фільмі місцевих шахраїв. Дивно, але ці актори дуже схожі на героїв ...

матеріали розділу

Заняття для молодшої групи:

Заняття для середньої групи.

Конспект заняття в середній групі «Подорож в країну Фігурунію»

Папаева Тетяна Миколаївна, вихователь МКДОУ "Дитячий садок" Веснянки "міста Джерела Івановської області".
Опис матеріалу: Пропоную Вам конспект безпосередньо організованою освітньої діяльності в груповий кімнаті для дітей середньої групи (4-5 років). Даний матеріал буде корисний вихователям середньої групи.
мета: Закріплення пройденого матеріалу.
Програмні завдання: Закріплювати знання про геометричні фігури, закріплювати вміння спілкуватися з дорослими і однолітками; розвивати соціальний інтелект; розвивати творчу активність і уяву.
Методи і прийоми:
1.Сюрпрізний момент, ігри,
2.Словесние: бесіда, пояснення, питання, вірші.
3.Наглядние: розглядання.
4.Практіческіе: власна діяльність дітей.

Хід заняття:

вихователь: Діти, сьогодні ми з вами вирушимо в подорож. Нас запросив до країни Фігурунія один казковий герой, якого ви напевно майже всі знаєте. Він зроблений з дерева і у нього дуже довгий ніс. (Діти висловлюють свої припущення).
А ось і він.
Під музику виходить Буратіно, вітається з дітьми.
діти:Здрастуй Буратіно! Ми тебе дізналися. Ласкаво просимо до нас в гості.
Буратіно: У Вас так здорово, мені дуже подобається, але сьогодні я хотів би запросити вас в країну, в якій живу я. Це Фігурунія.
вихователь: Поїдемо в гості до хлопця, хлопці?
діти: поїдемо звичайно
Буратіно: Тоді сідайте в наш казковий потяг і вперед.
Діти чіпляється один за одним і за Буратіно і їдуть.
Буратіно: А ось перша наша зупинка. І щоб ми змогли з вами їхати далі - нам потрібно виконати завдання.

На столах лежать розрізані фігури. Нам з вами потрібно зібрати з частин потрібну геометричну фігуру.
Діти діляться на 4 команди і кожна команда збирає: квадрат, трикутник, коло.
Буратіно: Ну що, все впоралися?
діти: Так.
Буратіно: Тоді можемо вирушати далі.
І ось наша наступна зупинка. І нове завдання.
« Підбери до кожної картинки геометричну фігуру ».
(На столах лежать картинки із зображенням м'ячика, кавуна, коробки і т.д. Завдання дітей підібрати Картік фігуру, на яку схожий даний предмет.)

Буратіно: Виконали завдання, хлопці? Молодці. І це значить, що наш поїзд можед далі вирушати в дорогу по чарівній країні Фігуруніі.
І знову зупинка. На цей раз завдань ми робити не будемо, а трохи розімнемося.
Физминутку "Їдемо, їдемо, довго їдемо"
Їдемо, їдемо, довго їдемо,
Дуже довгий цей шлях.
Скоро, скоро ми доїдемо,
І ми зможемо відпочити.
Ось поїзд наш їде,
Колеса стукають,
А в поїзді нашому
Хлопці сидять.
Чу-чу-чу-чу-чу!
Біжить паровоз.
Далеко-далеко хлопців він повіз.
(Ходьба на напівзігнутих ногах.)

Буратіно:Хлопці, розім'ялися, відпочили трохи, тоді їдемо далі.
А ось і ще одна зупинка.
Гра «Хто більше побачить?»
(На дошці в довільному порядку розташовані різні геометричні фігури. Дошкільнята розглядають і запам'ятовують їх. Ведучий рахує до трьох і закриває фігури. Дітям пропонують назвати якомога більше фігур. Щоб діти не повторювали відповіді товаришів, ведучий може вислуховувати кожну дитину окремо. Виграє той, хто запам'ятає і назве більше фігур він стає провідним. Продовжуючи гру ведучий змінює кількість фігур)
Буратіно: Молодці, хлопці, із завданням впоралися.
А наше подорож підійшла до кінця.
Сподобалося вам в моїй країні?
хлопці: Так сподобалось.
Буратіно:Звичайно дуже шкода розлучатися з вами, але я думаю, що ви ще обов'язково приїдете в Фігурунію до мене в гості.
Роздає дітям цукерки. Прощається.
вихователь: Що ж, хлопці, нам пора в дорогу, назад додому, сідайте в наш чарівний потяг.
Діти чіпляється один за одним і за вихователем і повертаються в дитячий сад.

Велику роль у розвитку інтелекту дошкільника грає математика. І одна з головних задач вихователя - викликати інтерес дитини до цього предмету. Тоді засвоєння знань буде успішним, що, безсумнівно, стане в нагоді малюкові в шкільного життя. Захопити дитину математикою допоможе гра. Вона в невимушеній формі розвиває пізнавальну діяльність малюка, дає можливість йому розвиватися як особистість, вчить керувати собою.

Цілі ігрового заняття з математики в ДОП, конкретні завдання і прийоми, актуальні для середньої групи

Як показує педагогічнапрактика, вихованці дитячого садка виявляють підвищену цікавість до тоді, коли заінтриговані, здивовані чимось незвичайним. Тому при продумуванні структури занять педагог повинен звертати увагу на наявність в них елементів цікавості: сюрпризности, пошуку, відгадування. При такому підході інформація стає для малюків цікавою, практично чарівної. Це дуже актуально для вихованців середньої групи, які ще не відокремлюють ігрову діяльність від безпосередньо освітньої.

Цікавість і захопливість в будь-який математичний матеріал привносять ігрові елементи, які можуть полягати в будь-який завданню, вправі на логіку, розвазі. Сама гра при цьому повинна виконувати конкретну навчальну задачу:

  • зацікавити дитину математичним матеріалом;
  • поглибити свої математичні уявлення;
  • закріпити засвоєні знання, вміння і навички;
  • вчити застосовувати отримані знання з ФЕМП в інших видах діяльності, і в новій обстановці.

В цілому ігрові заняття з ФЕМП переслідують наступні розвиваючі цілі:

  • вдосконалення у дитини розумових операцій, Пам'яті, уваги і сприйняття;
  • формування вміння будувати елементарні умовиводи, обґрунтовувати свої припущення;
  • розвиток посидючості, вміння володіти вольовими зусиллями.

Виховна мета подібних ігрових занять - це розвиток пізнавального інтересу до математики. При цьому у малюків відбувається вдосконалення навичок соціалізації - в невимушеній обстановці вони вчаться спілкуватися один з одним і педагогом.

Основним ігровим прийомом на занятті з математики в середній групі є несподіванка піднесення завдання або вправи від імені якогось казкового персонажа або тварини.

Ще один ключовий прийом - нестандартна постановка завдання: дитина повинна щось знайти або про щось здогадатися. Завдання педагога - створити свого роду інтригу, суперечливу ситуацію, що вимагає висунення і перевірки різних гіпотез. Тоді діти стануть експериментувати, що вони дуже люблять робити. Наприклад, малюки повинні здогадатися, чому вузька, але висока машинка, в якій сидять пасажири-звірятка, не зможе проїхати в широкі, але низькі ворота. Так шляхом дослідження осягається поняття висоти.

Подібні завдання органічно включаються в структуру заняття.Наприклад, матуся-білка не може сама розібратися, скільки грибочків і ягід їй потрібно принести своїм голодним діткам-білченяти.

Введення в зміст заняття казкових персонажів або милих тваринок, безсумнівно, викличе у малюків живий інтерес

Заняття може навіть повністю бути побудовано у вигляді казки або подорожі якогось героя.Наприклад, дошкільнятам належить дістатися до замку злого Кощія Безсмертного. Для цього їм треба буде пройти ряд випробувань. Одного з них - відміряти певну кількість кроків вправо або вліво (в межах п'яти - згідно програми для середньої групи).

Дошкільнятам буде цікаво не просто відміряти кроки вправо або вліво, а направляти до замку страшного Кощія Безсмертного

Введення в зміст занять мультиплікаційних і казкових персонажів мотивує малюків 4-5 років до освоєння математичних понять. Ці герої приходять в гості до дітей (іграшка або картинка), приносячи з собою картинки-розмальовки, геометричні фігури, символічні сувеніри та ін. (Наочності повинно бути якомога більше). В результаті у дошкільнят пробуджується жвавий інтерес до математики, а також усвідомлення своєї значущості.

На ігровому математичному занятті особливу функцію виконує інтеграція пізнавальної діяльності в інші види, а саме: музичну, рухову (адже, організовані педагогом гри цілком можуть бути рухомими або музичними) і образотворчу.

Основні різновиди ігрових математичних занять в середній групі ДНЗ

Різноманіття ігрового матеріалу по ФЕМП є підставою для його класифікації. Ігри відрізняються за змістом, характером розумових операцій, націленості на розвиток певних умінь і навичок.

Залежно від виду передбачуваної діяльності можна виділити дидактичні, рухливі і логічні ігри по ФЕМП.

Дидактичні ігри з математики в середній групі: картотека (з цілями застосування)

Велика розмаїтість дидактичних ігор - універсальний засіб формування математичних уявлень у дітей п'ятого року життя. При цьому предметні і словесні ігри зазвичай проводяться безпосередньо на освітньому занятті, настільно-друковані же доречно пропонувати дошкільнятам в вільний час.

Подібні посібники доречні для занять з дошкільнятами у вільний час

Серед дидактичних ігор з математики для середньої групи можна виділити наступні групи:

  • ігри, що розвивають вміння зіставляти кількість і число (наприклад, «Чайний сервіз», «Допоможи черепашке знайти свій острів» та ін.);
  • ігрові посібники на засвоєння знань геометричних фігур ( «Доміно фігур», «Теремок», «Чудесний мішечок», «Монгольська гра», «Колумбово яйце», «Склади з трикутників» і ін.);
  • посібники, що знайомлять з поняттям часу (наприклад, «Спочатку і потім»);
  • гри, що закріплюють уявлення про напрямки (праворуч, ліворуч), розташуванні предметів в просторі ( «Берізка», «Лабіринти», «Акваріум» і ін.);
  • посібники, розвиваючі увагу, вміння уважно розглядати предмети », знаходити подібність і відмінності (« Знайди відмінності »,« Веселі мишенята »,« Тіні казкових героїв" та ін.).

Розглянемо детально деякі із зазначених ігор.

У кожної черепашки, яка плаває в морі, є свій будиночок - безлюдний острів, Де вона може відпочити і полежати на сонечку. Номер острова відповідає числу цяток на панцирі. Завдання малюків - помістити кожну черепашку в свій будиночок. Таке ігрове посібник доречно використовувати для індивідуальної роботи з вихованцями середньої групи у вільний час, а також цілком можна включати в колективну роботу на занятті: картки вивішуються на дошці, і кілька дошкільнят по черзі підходять і виконують дії.

Дидактична гра на співвідношення кількості і числа

Принцип гри аналогічний попередньому варіанту. Вихователь повідомляє, що ляльки хочуть попити чаю. Для цього їм потрібні чайні пари: при цьому цифра на чашці повинна відповідати кількості предметів на блюдце.

Мета гри - навчитися співвідносити кількість і число

Педагог пропонує хлопцям розіграти знайому їм казку. Але незвично те, що героями її будуть не тваринки, а геометричні фігури, які хочуть жити в красивому будиночку. До речі, за допомогою такої казки діти зазвичай добре запам'ятовують складні для їх віку фігури - трапецію і овал.

Гра-драматизація з персонажами - геометричними фігурами

Ігровий комплект також добре закріплює у малюків знання геометричних форм. У неї можна грати колективно (кілька осіб) у вільний час.

Гра закріплює вміння розрізняти геометричні форми

Для дітей п'ятого року життя осмислення часових понять є досить складним. На допомогу прийде захоплююча дидактична гра. Хлопцям пропонуються картинки, на яких предмети зображені в їх початковому стані (клубок, гусениця, колосок, насіння, немовля і ін.).

Зображення вихідних предметів і об'єктів

Ліва частина картки вільна - туди треба помістити те, що вийшло в результаті. Наприклад, маленький курча виріс в великого красивого півня, гусениця перетворилася на прекрасного метелика, з купи цегли побудували будинок, а з насіння виріс соняшник.

Картинки зображують, у що перетворилися предмети і об'єкти через якийсь час

Дошкільнята повинні назвати просторове напрямок рибок (пливе вліво / вправо, вгорі / внизу акваріума).

Перший варіант розташування рибок

Потім демонструється інша картинка, де зображені ті ж самі рибки, але розташовані вони по-іншому. Малюки також аналізують їх розташування в просторі.

Другий варіант розташування об'єктів

Дітям пропонуються комплекти з геометричних фігур, з них потрібно скласти картинку по запропонованому зразку (він вивішується на дошку).

З геометричних фігур дошкільнята складають різні зображення

Рухливі ігри

Математичні знання в середній групі також успішно засвоюються, якщо процес пізнання нерозривно пов'язаний з руховою активністю дошкільника. Наприклад, використовуючи блоки Дьенеша, педагог може організувати гру«Знайди свій будиночок». Кожен вихованець отримує фігуру (певної форми, кольору, розміру і товщини). Вмикається музика, і діти починають танцювати. По закінченню музичної композиції всі повинні розподілитися по «будиночків» - підбігти до столу, на якому лежить трикутник, квадрат, коло або прямокутник. Потім принцип гри змінюється - потрібно вже розподілитися за кольором фігури (жовтий, червоний і синій) або за розміром (велика або маленька фігура).

Використовуючи блоки Дьенеша, можна організувати з вихованцями середньої групи захоплюючу рухливу гру

Ще одна рухома математична гра - «Давай подвигаемся».Вихователь б'є в бубон певне число раз. Діти уважно вважають удари, а потім роблять стільки ж рухів (вони обговорюються заздалегідь - малюки плескають у долоні, стрибають на місці та ін.)

Гра «Відгадай-ка» допомагає вихованцям середньої групи запам'ятати різні геометричні фігури.Малюки утворюють коло, в центрі якого стоїть вихователь з м'ячиком. Він показує фігуру (наприклад, червоне коло), а діти повинні сказати, на що вона схожа (яблуко, помідор і ін.). Відповідає той дитина, до якого педагог покатит м'яч.

«Метелики і квіти». На підлозі розкладені картонні квіти (відповідно до кількості дошкільнят). Педагог повідомляє дітям, що вони перетворюються в метеликів (діти махають уявними крильцями). Під музичний супровід метелики літають по кімнаті. Як тільки вона зупиняється, кожна дитина повинна встати біля квіточки. При цьому вихователь уточнює, що кількість квітів збігається з числом метеликів - їх порівну. Таким чином, дана гра закріплює у вихованців середньої групи вміння порівнювати групи предметів між собою.

Математичне зміст також може бути у пальчикової гри або гімнастики для очей. Малюки зазвичай дуже люблять такі заняття.

«Бджілки»

«Вийшли пальчики гуляти»

«Іграшки»

«Кошеня»

Гімнастика для очей «Кішечка»

  • Ось віконце відкрилося,
  • Вийшла кішка на карниз.
  • Подивилася кішка наверх,
  • Подивилася кішка вниз.
  • Ось наліво повернулась,
  • Проводила поглядом мух.
  • Потягнулася, посміхнулася і сіла на карниз.

Логічні ігри

Освоєння математики, перш за все, пов'язано з розвитком логічного мислення. І на допомогу малюкам знову-таки прийдуть гри. Наведемо ряд прикладів.

Ігрове посібник являє собою логічні картинки, які готують вихованців середньої групи до дій додавання і віднімання, які їм належить освоювати в більш старшому віці.

Гра готує малюків до складання і віднімання

Логічна гра може бути словесною (без використання наочності). Наприклад, діти повинні закінчити фразу:

  1. Якщо два більше одного, то один ... (менше двох).
  2. Якщо Саша вийшов з дому раніше Сергія, то Сережа ... (вийшов пізніше Саші).
  3. Якщо річка глибше потічка, то струмочок ... (дрібніше річки).
  4. Якщо права рука праворуч, то ліва ... (ліворуч).
  5. Якщо стіл вище стільця, то стілець ... (нижче столу).

«Як ти гадаєш, що я бачу».Вихователь вибирає в груповий кімнаті певний предмет круглої (або квадратної, трикутної) форми і пропонує хлопцям відгадати його. При цьому малюкам даються підказки: наприклад, він (предмет) прямокутний, великий, зелений (дошка).

Як провести ігрове заняття по ФЕМП в середній групі

Завжди цікаво проходять математичні заняття, повністю побудовані в ігровій формі.

Конспекти ігрових математичних занять

ПІБ автора Назва конспекту
Морозова Л.С. «Мій рідний селище« Білі Береги »»
(Заняття для середньої групи)
освітні завдання: Вчити рахунком до 5; познайомити дошкільнят на наочної основі з утворенням числа 5; закріплювати знання цифр від 1 до 5; вчити порівнювати числа 4 і 5 на основі порівняння множин, отримувати рівність з нерівності; закріплювати знання геометричних фігур; розширювати знання дітей про свою малу Батьківщину.
Розвиваючі завдання: Удосконалювати пам'ять, увагу, логічне мислення, розвивати уяву і мовну активність.
виховні завдання: Формувати у дошкільнят патріотичні почуття по відношенню до малої Батьківщини.
інтеграція освітніх областей : «Пізнання», «Комунікація», «Соціалізація», « Фізична культура»,« Здоров'я »,« Формування цілісної картини світу ».
Демонстраційний матеріал: моделі будинків жовтого і синього кольору (По 5 шт.);
Роздатковий матеріал: аркуші паперу з двома клітинами, розташованими в два ряди; паперові цифри від 1 до 4 (по числу дітей), геометричні фігури - квадрати і трикутники синього кольору, жовті і червоні кола (за кількістю дітей).
хід заняття
1. Бесіда.
Вихователь. Діти, розкажіть мені, що таке Батьківщина? (Це місце, де людина народилася і живе).
- А хто мені відповість, як називається населений пункт, В якому проживаємо ми з вами? (Білі Береги)
- Хто з вас знає, на якій вулиці знаходиться наш дитячий садок? (Вулиця Пролетарська)
Хлопці, сьогодні я хочу відправитися разом з Вами в подорож. Скажіть, а на чому можна подорожувати? (На літаку, поїзді, повітряній кулі, автомобілі, велосипеді, самокаті, мотоциклі, автобусі та ін.)
- Правильно, ну а я пропоную вам полетіти на повітряній кулі. Давайте згадаємо, як виглядає це засіб пересування? (Він великий, красивий, круглої форми, внизу є спеціальна корзина для пасажирів).
- Чим наповнений повітряна куля? (Повітрям).
- Давайте ми зараз наповнимо купол нашого кулі повітрям. (Дошкільнята виконують дихальну вправу - інтенсивно дмуть ротом). А ви знаєте, що потрапити в кошик не просто. Першими зайдуть ті з вас, хто назве свою домашню адресу (а решта зайдуть після них, все разом).
- Ну ось і чудово, ми готові до подорожі. А переміщатися ми будемо на нашу селищу Білі Береги.
2. Словесна гра «Це так».
Дошкільнята стоять біля вихователя.
Вихователь. Хлопці, поки ми летимо, я буду розповідати, що є в нашому рідному селищі. Якщо твердження вірне, ви скажете: «Це так». А якщо помилково - ви скажете: «Це не так».
У нашому селищі є лікарня. (Це так).
Є цирк. (Це не так).
Є вокзал. (Це так).
Є музей Великої Вітчизняної війни. (Це не так).
Є Школа мистецтв. (Це так).
Є Паперова фабрика (Це так).
Є Басейн. (Це не так).
3. ігрова вправа «Будинки на вулиці Будівельників».
Вихователь вивішує на дошці моделі будинків двох кольорів (4 жовтих і 5 синіх).
Вихователь. Хлопці, наш повітряний куля приземлилася на вулиці Будівельників. На вулиці Будівельників побудували будинки жовтого і синього кольору. Порахуйте, скільки будинків жовтих, а скільки синіх. (Кілька дітей по черзі підходять до дошки і вважають).
- Яких будиночків більше? (Синіх). Менше? (Жовтих). Наскільки більше? (На один будинок). На скільки менше? (Теж на один).
- А що ж треба зробити, щоб кількість будинків стало однаковим? (Побудувати ще один жовтий будинок).
Дитина прикріплює на дошку ще один будиночок жовтого кольору.
- А тепер давайте порахуємо, скільки будинків стало на вулиці Будівельників. (Кілька дітей по черзі підходять до дошки і вважають).
4. Ігрова вправа «Рассели мешканців».
Вихователь. Хлопці, на вулиці Будівельників недавно побудували новий двоповерховий будинок. І ви можете допомогти розселити мешканців по квартирах.
На столах заздалегідь приготовлений роздатковий матеріал (паперові моделі будинків - листи з двома клітинами в два ряди, цифри від 1 до 4). Діти самостійно виконують завдання.
Вихователь. На першому поверсі в квартирі, розташованій праворуч, оселяться 4 мешканця. (Дошкільнята поміщають в праву клітку в нижньому ряду цифру 4, аналогічно за вказівкою педагога заповнюються інші клітини.)
5. Физкультминутка.
- А тепер ми з вами трохи відпочинемо.
  • По рідному краю
  • Дружно ми крокуємо. (Марш на місці.)
  • Праворуч від нас - зелений луг. (Поворот на право.)
  • Зліва знаходиться ліс (Поворот.)
  • В такому лісі повно чудес.
  • Білка з гілки на гілку скок (Стрибки.)
  • Філін крилами махає. Ух!
  • А ж захоплює дух! (Махи руками.)

6. Ігрова вправа «Посади клумбу».
Вихователь. Хлопці, скажіть, в нашому селищі є квітучі клумби? Правда, вони дуже красиві і радують наш погляд. Давайте ж зробимо так, щоб їх стало ще більше.
На килимі розкладені геометричні фігури. Вихователь пропонує дошкільнятам взяти по одній геометричній фігурі.
Вихователь. Покладіть великий жовтий кружок на саму середину клумби.
Навколо жовтого кола помістіть сині квадрати. А між ними розташуйте червоні кола. На велике коло жовтого кольору покладіть синій трикутник. На червоні кола покладіть маленькі жовті кола.
- Чудово, ось ми і зробили з вами клумбу.
7. Гра малої рухливості з м'ячем «Наш селище».
Дошкільнята стоять колом, а вихователь в центрі.
Вихователь. А тепер пограємо в гру «Наш селище». Я буду вам по черзі кидати м'яч, а ви повинні подарувати гарні слова нашому селищу. Давайте його похвалимо. Який він? (Прекрасний, великий, улюблений, сонячний, привітний, зелений, затишний, рідний, сучасний і т. Д.)
Вихователь. Ось і підійшло до кінця наше захоплюючу подорож по селищу Білі Береги. Наш повітряний куля приземлилася на території нашого дитячого садка. Пора виходити.

Морозова Л.С. «Ріпка»
(Ігрове математичне заняття з російської народній казці для середньої групи)
Вихователь пропонує дітям згадати знайому казку. У процесі розповіді малюки відповідають на питання і викладають персонажів на дошці (по черзі викликаються кілька людей).
Приклади питань:
1. Хто став тягнути ріпку першим?
2. Який з рахунок була бабка?
3. Хто стоїть перед Жучкою?
4. Хто тягнув ріпку найостаннішим?
Наступне завдання пов'язане з закріпленням понять «високий-низький»:
Хто в казці «Ріпка» найвищий персонаж? А хто найнижчий?
Вихователь перемішує героїв, а хлопці повинні розташувати їх за зростом (дошкільнятам пропонується роздатковий матеріал).
І нарешті, малюки повинні пригостити ріпкою чотирьох своїх друзів. Для цього паперовий силует ріпки (який лежить на столі у кожної дитини) потрібно розрізати спочатку на дві частини, а потім ще навпіл - до освіти чотирьох частин.

Перспективний план знайомства з дидактичними іграми математичного змісту для середньої групи на рік

Вихователь: Морозова Л. (Деякі ігри трохи випереджають програму середньої групи, оскільки дошкільнята додатково відвідували математичний гурток)

місяць Назва гри, мета
вересень
мета:формувати вміння співвідносити кількість і число.

мета:повторити рахунок, кольору, розвивати пам'ять, зорово сприйняття, спостережливість, вправляти в утворенні форми родового відмінка однини.
Жовтень «Постаті»
мета: закріплення знань про ключові геометричні фігури, розвиток пам'яті, мови, уваги, дрібної моторики, вчити знаходити предмети схожої форми в побуті і навколишньому середовищу і класифікувати їх.
"Знайди відмінності"
мета: соврешенствовать вміння послідовно розглядати предмети, порівнювати їх, встановлювати подібність і відмінність, розвивати вміння рахувати, формувати стійку увагу, активізувати мова дітей.
Листопад
мета:формувати початкові уявлення про плинність часу.

мета:удосконалювати вміння співвідносити кількість і число.
грудень
мета:розвиток сенсорики, просторових уявлень, здатності аналізувати складну форму предметів, мислення, посидючості, кмітливості.
«Цифри»
Мета: знайомство з цифрами, вправа в усному рахунку, тренування уваги, мислення, вдосконалення координації рухів.
січень «Лабіринти»
мета:розвивати логіку, увагу, вміння зосереджуватися, дрібну моторику рук, фантазію.
«Вчимося рахувати»
Мета: формувати вміння співвідносити кількість і число, розвиток асоціативного мислення, вдосконалення дрібної моторики рук.
Лютий
мета:вчити знаходити задані силуети, закріплювати знання казкових персонажів, розвиток зорового сприйняття, прийомів зорового накладення, уваги, посидючості, логічного мислення.
«Легкий рахунок»
мета: вправляти в рахунку до 5-ти (прямому і зворотному), знайомити зі складом чисел в межах 5-ти.
Березень «Замок сплячої красуні»
мета:повторити рахунок до 5, вправляти в співвідношенні кількості і числа.
«Колумбово яйце»
мета:розвиток сенсорики, просторових уявлень, уміння аналізувати предмети і зображення складної форми.
Квітень «Казка за казкою»
мета: вправляти в рахунку, вчити об'єднувати людей по їхніх занять і емоційним станам.
«Веселий рахунок»
мета: знайомство з рахунком, розвиток пам'яті, логічного мислення та уваги.
Травень
мета:закріпити уявлення про взаиморасположении предметів в просторі (зліва і справа, вгорі і внизу, між густо); повторити знайомі геометричні фігури, совершенстовать вміння розрізняти предмети по ширині, розвивати орієнтування на аркуші паперу.
«Мої перші години»
Мета: вчити визначати час за годинником, формувати вміння співвідносити свій розпорядок дня з часом на годиннику, тренувати дрібну моторику рук.

Як зробити дидактичну гру з математики для середньої групи своїми руками

Звичайно, сьогодні у продажу є величезна кількість найрізноманітніших дидактичних ігор, в тому числі і математичного змісту. Однак захоплений своєю роботою вихователю буде цікаво змайструвати подібне розвиваюче посібник самостійно. Це не вимагає особливих матеріальних витрат, а лише трохи часу і бажання.

Наведемо приклади таких саморобних ігор.

  1. За допомогою гри «Веселі мишенята» діти повторюють рахунок, тренують увагу, попутно вправляються в утворенні форми родового відмінка однини. За сюжетом гри мишки знайшли фарби і почали малювати своїми хвостиками, забруднилися і ось тепер бояться потрапляти мамі на очі. Вихователь запитує дошкільнят, скільки мишенят на зображенні, яких вони кольорів, повідомляє, що один мишеня втік і показує відповідне зображення. Діти повинні сказати, якого мишеняти не стало. Далі аналогічно обігрується картинка з 3 і 2 мишенятами. Щоб зробити таку гру, потрібно намалювати чотири картинки, на яких представлені мишки різного кольору (їх кількість також різне).
  2. В ігровому посібнику «Тіні казкових героїв» чарівні персонажі зачаровані, а зняти чаклунство можна тільки повернувши кожному його тінь. Вихователь пропонує картинки із зображенням популярних казкових персонажів і їх тіні, причому їх кількість різне (чарівних героїв менше, ніж тіней). Дошкільнята повертають тіні їх господарям і по залишилася тіні (Баба-Яга) дізнаються, хто ж їх зачарував. Дана гра розвиває зорове сприйняття, Прийоми зорового накладення, діти вправляються в кількісному і порядковому рахунку, при цьому закріплюється знання казкових персонажів.
  3. Гра «Берізка» закріплює поняття про просторове розташування предметів, а також колір і форму. Для створення такого посібника педагогу необхідно намалювати великого розміру березу (на аркуші ватману), різнокольорових пташок і шпаківні для них (кожен будиночок має дах певного кольору і вхід круглої, квадратної або трикутної форми). Дітям пропонуються різні завдання, наприклад, посадити синю пташку в шпаківню з помаранчевої дахом, розташований на нижній гілці зліва.

Фотогалерея: саморобні дидактичні ігри з математики

Гра закріплює у дошкільнят знання про просторове розташування предметів, знання кольору і форми Гра спрямована на тренування рахунку, розвиток уваги і закріплення квітів Ігрове посібник розвиває увагу і прийоми зорового накладення

Гра - це велика радість для дитини дошкільного віку, В той же самий час розвиваюча важливі психічні процеси (мислення і увагу, пам'ять і мову). Граючи, дитина отримує нові знання і вміння, часто навіть не здогадуючись про це. Проведення математичних занять в середній групі в ігровій формі інтелектуально розвиває дітей, підвищує їх пізнавальний інтерес. Крім того, подібна діяльність корисна для соціалізації дошкільнят - вчить їх спілкуватися один з одним і педагогом.

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...