Планування ФЕМП підготовча група. Ірина Олександрівна Помораева, Віра Арнольдовна Позина Формування елементарних математичних уявлень

подробиці

Мішина Галина Анатоліївна , Старший вихователь Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад Дитячий садок комбінованого виду №14 «Світлячок» г.о. Хімки Московської області

Тип заняття: інтелектуально-розвиваюче.

Тема: « Гра - подорож в країну Математика ».

вік: 6 - 7 років.

Місце проведення:музичний зал.

Тривалість заняття: 30 хвилин.

Попередня робота:Заняття по ФЕМП, виготовлення атрибутів, посібників для дидактичних ігор, Дидактичні ігри з математичним змістом, розучування динамічних пауз, Гімнастики для очей.

мета: Закріпити уявлення дітей про елементарні математичних уявленнях.

завдання:

Навчальні

  • Закріпити вміння викладати числовий ряд.
  • Удосконалювати навички прямого і зворотного рахунку в межах 10.
  • Тренувати в порядковому рахунку.
  • Закріпити вміння відгадувати математичні загадки, записувати за допомогою карток з числами і знаків рішення і відповідь загадок.
  • Закріплювати знання про дні тижня, пори року.
  • Закріпити уявлення про геометричні фігури, навик угруповання фігур за певними ознаками.
  • Закріпити просторові уявлення: зліва, справа, центр, під над.

Розвиваючі

виховні

  • Виховувати культуру спілкування, емоційну чуйність, уміння розуміти навчальне завдання і виконувати її самостійно або в парах, діяти за інструкцією педагога.
  • Виховувати інтерес до математичних занять.

здоров'я зберігаючі

  • Вчити дітей стежити за своєю поставою.
  • Продовжувати розвивати координацію руху.

Пріоритетна освітня область: «Пізнання».

інтеграція освітніх областей: «Комунікація», «Соціалізація», «Труд».

соціалізація:

  • виховувати у дітей допитливість, взаємодопомога, навички самооцінки.

комунікація:

  • розвивати у дітей вільне спілкування, мова, пам'ять, увага, мислення
  • активізувати словник дітей.

праця:

Прибирати робоче місце, підтримувати його в порядку

Методичні прийоми:

Ігровий.

Наочний.

Словес ний.

Практичний.

матеріал:демонстраційний: Магнітна дошка, картки з числами і знаками, мультимедійна презентація, указка, скриня з розмальовками. роздатковий: Геометричні фігури, картки з числами від 1 до 10, ламіновані листи картону білого кольору.

Хід НСД:

I. організаційний момент (5 хв.)

II. Основна частина (22 хв.)

III. Підсумок (узагальнення вихователя) (3 хв.)

СЛАЙД 1.

Організаційний момент.

Хлопці, до нас сьогодні на заняття прийшли гості подивитися, чого ви навчилися, і як багато знаєте. Привітайтеся з гостями.

Давайте станемо в коло, візьмемося за руки і посміхнемося один одному .

Діти разом з вихователем стають у коло.

У коло широкий, бачу я,

Встали всі мої друзі.

Ми зараз підемо направо 1, 2. 3.

А тепер підемо наліво 1, 2. 3.

У центрі кола зберемося 1, 2. 3.

І на місце всі повернемося 1, 2. 3.

Посміхнемося, підморгніть,

І заняття почнемо.

Діти разом з вихователем виконують вправи відповідно до текстом1 раз.

Займайте свої місця за столами. (Діти займають свої місця)

У нас зараз заняття математика. Математика дуже потрібна наука, Тетяна нам розповість про це вірш.

Без математики, друзі, ніяк нам не прожити.

Нам математика дана вже багато сотень років,

Адже навіть мамонтів вважав найдавніший людина.

Без математики людина не зможе вирішувати, міряти і вважати. Неможливо побудувати будинок, порахувати гроші в кишені, виміряти відстань. Якби людина не знав математику, він би не зміг винайти літак, автомобіль, пральну машину, холодильник, телевізор і одного техніку. У всьому світі дітей вчать математики.

Але перш ніж ми почнемо займатися математикою, давайте згадаємо правила поведінки під час заняття:

Під час заняття ти, сиди спокійно і веди себе .... (гідно)

Стілець і стіл - це не ліжко і на них не можна ...... (лежати)

Відповісти хочеш - не шуми, а тільки руку .... (Підніми)

Я вас попрошу протягом усього заняття не забувати про ці правила.

А перш ніж підніміть руку, добре подумайте над відповіддю, не поспішайте. Пам'ятайте, що говорять про тих людей, які завжди поспішають? ("Поспішиш людей насмішиш")

Хлопці, ви любите казки? (Відповідь дітей) Тоді слухайте ... У деякому царстві, у деякій державі жив-був цар.

СЛАЙД 2.

І правив країною, яка називалася - Математика. І вирішив він об'їхати свої міста в царстві, подивитися чи все у нього гаразд, чи все у нього складно. Подивився він на всі боки, а помічників-то у нього немає. Що ж робити?

(Діти висловлюють свої припущення)

Цар-батюшка, а наші діти тобі можуть допомогти, вони хоч і малі, але дуже розумні. (Вихователь звертається до царя).

Хлопці, а що потрібно мандрівникам під час подорожі щоб не заблукати? (Відповіді дітей)

Правильно, карта!

СЛАЙД 3.

А ось і вона, дивна якась карта, і один знак питання. Хлопці, а цар мені підказав, для того щоб почати подорож і дізнатися назву першого міста, в який ми потрапимо, треба провести математичну розминку під назвою «Не зівай, швидко на питання відповідай!»

1. Який сьогодні день тижня?

2. Скільки всього днів у тижні?

3. Який день йде після вівторка?

5. Як називається п'ятий день тижня?

6. Як називаються вихідні дні?

7. Скільки пір року?

8. Яка пора року настає за взимку?

9. Яка пора року настає за влітку?

10. Назвіть зайве слово в ряду слів:

а) зима, среда, весна, літо, осінь;

б) один, два, три, коло, чотири п'ять;

в) плюс, мінус, п'ятниця, одно;

г) коло, квадрат, грудень, багатокутник.

СЛАЙД 4.

Молодці, справилися з розминкою! І на карті з'явився перший місто, в який ми вирушимо. Це місто називається Чіслоград, в цьому місті живуть числа, вони так довго готувалися до зустрічі з вами, що зовсім переплутали свої місця в числовому ряду. Допоможіть їм хлопці знайти своє місце.

Дидактична гра «Знайди місце в ряду».

мета: закріплювати вміння дітей складати числовий ряд, вправляти в прямому і зворотному рахунку.

У вас на столах в конвертах лежать картки з числами від одного до десяти. Розкладіть ласка ці картки по порядку, починаючи з картки з числом один, тільки не забувайте, що числовий ряд необхідно розкладати зліва на право. (Діти виконують завдання)

Давайте хором порахуємо від одного до десяти, а тепер хором від десяти до одного.

Дидактична гра «Сусіди числа».

Мета: вправляти у визначенні подальшого і попереднього числа до названого числа.

У кожного числа є сусіди, попереднє і наступне число.

Маша назви сусідів числа 5.

Леонід назви сусідів числа 8.

Настя назви сусідів числа 3.

Дидактична гра «Різнокольорові дерева».

Мета: вправляти дітей у порядковому рахунку, в умінні співвідносити число з місцем предмета в заданому ряду.

Хлопці в Чіслограде є парк де ростуть різнокольорові дерева. Порахуйте і покажіть карткою з числом скільки всього дерев ростуть у парку.

Покажіть карткою з числом яке за рахунком в парку жовте дерево, якщо вважати зліва на право.

Картку з яким числом підняли? Чому? (Тому що дерево з жовтою кроною п'яте за рахунком якщо вважати зліва на право).

Покажіть карткою з числом яке за рахунком блакитне дерево, якщо рахувати з право на ліво?

Картку з яким числом підняли? Чому? (Тому що блакитне дерево сьоме за рахунком якщо рахувати з право на ліво).

Покажіть карткою з числом яке за рахунком сіре дерево якщо вважати зліва на право?

Картку з яким числом підняли? Чому? (Тому що сіре дерево дев'ятий за рахунком якщо вважати зліва на право).

Молодці! Завдання виконано! Приберіть картки з числами в конверт.

(Діти прибирають картки, вихователь прибирає мольберт)

СЛАЙД 5.

СЛАЙД 6.

Динамічна пауза «Як приємно в річці плавати!»

Як приємно в річці плавати!

Берег зліва, берег праворуч.

(Нахили вліво і вправо.)

Річка стрічкою попереду.

(Потягування - руки вперед.)

Зверху місток - подивись.

(Потягування - руки вгору.)

Щоб плисти ще швидше,

Треба нам гребти швидше.

Ми працюємо руками.

Хто вженеться за нами?

(Плавальні рухи.)

А тепер пора нам, братці,

(Руки в замок за шиєю)

На пісочку повалятися.

Ми з річки вилазимо

(Ходьба на місці.)

І на травичці відпочиваємо.

СЛАЙД 7.

Ось ми і дісталися до міста «Веселі завдання»!

- Тут у мирі та злагоді живуть всі тварини.

СЛАЙД 8.

Вони приготували для вас математичні загадки, якщо ви правильно відгадаєте всі загадки, карта покаже в яке місто ми потрапимо далі. ----- Спробуємо відгадати ці загадки?

Дидактична гра «Веселі завдання».

Мета: Закріпити вміння відгадувати математичні загадки, записувати за допомогою карток з числами і знаками рішення і відповідь задачі. 1. Чотири гусеняти і двоє каченят

В озері плавають, голосно кричать.

А ну, порахуй мерщій -

Скільки всього в воді малюків?

Як вийшло число 6? Максим, виклади за допомогою карток з числами і знаків на мольберті, рішення і відповідь загадки. (2 + 4 \u003d 6)

2. Сім маленьких кошенят

Що дають їм, все їдять,

А один - добавки просить

Скільки всіх котяток? (8)

Як вийшло число 8? Паша, виклади за допомогою карток з числами і знаків на мольберті, рішення і відповідь загадки (7 + 1 \u003d 8)

3. Їжачок по лісі йшов,

На обід гриби знайшов.

Два - під березою, три - під осикою,

Скільки їх буде в плетених кошику? (5)

Як вийшло число 5? Маша, виклади за допомогою карток з числами і знаків на мольберті, рішення і відповідь загадки

СЛАЙД9.

- Молодці, ви відгадали всі загадки, і подивіться, на карті з'явився наступний місто, в який ми зараз вирушимо, називається він «Геометричні фігури». Вхід в місто закритий на замок. Щоб замок відкрився ми повинні провести гімнастику для очей.

Ми так довго займалися. Наши очі так втомилися

Ми дамо їм відпочити,

І долоньками очі (діти труть долоні, розігрівають їх)Ми закриємо не поспішаючи,(Закривають долонями очі, далі виконують по тексту)Посидимо в темряві.

Фарба чорна всюди.

А тепер їх відкриваємо

І трохи поморгай: раз, два, три, чотири, п'ять.

Голова не верти,Вліво подивися,

Вправо подивись.

Очки вгору, очі вниз,

Попрацюй, не лінуйся!

СЛАЙД 10.

Замок відкрився, і нас зустрічають жителі цього міста, геометричні фігури, подивіться які вони всі різні!

За якими ознаками можна їх розділити на групи? - Скільки фігур увійдуть до групи великих геометричних фігур? (6) - Настя назви ці фігури.

Скільки фігур увійдуть до групи маленьких геометричних фігур (9)

Скільки фігур увійдуть до групи трикутників? (3) - Ярослав, назви ці фігури.

Скільки фігур увійдуть до групи трапецій? (2)

Максим, назви ці фігури. - Скільки фігур увійдуть до групи червоних фігур?

Маша, назви їх.

Дидактична гра «Збери візерунок».

Мета: вчити оволодівати просторовими уявленнями: зліва, справа, вгорі, внизу.

Хлопці, геометричні фігури, піднесли царю подарунок, килим з їх зображенням, щоб цар ніколи не забував про них. На цьому килимі геометричні фігури розташувалися в певному порядку, якщо ви правильно розташуйте наявні у вас в підносах фігури на аркуші, який ви знайдете під підносами, то ви теж зможете помилуватися красою цього килима. - Спробуємо? -Тоді поставте листочки перед собою, і слухайте уважно.

Коло розташуйте в центрі листа.

Квадрат - в лівому верхньому куті аркуша.

Овал - в правому верхньому куті листа.

Прямокутник - в правому нижньому куті аркуша.

Трикутник - в лівому нижньому кутку килима.

Ромб посередині над колом.

Трапецію посередині під колом.

СЛАЙД 11. - Молодці, і з цим завданням впоралися! І подивіться на карті з'явилася кінцева зупинка, «Резиденція царя», на цьому наше сьогоднішнє подорож закінчується, але ми з вами ще не один раз вирушимо подорожувати по містах чарівної країни МАТЕМАТИКА де зустрінемо старих друзів і заведемо нових.

СЛАЙД 12.

Підсумок заняття.

А тепер давайте згадаємо в які міста ми заїжджали, подорожуючи по чарівній країні, Де все пов'язане з математикою? (Відповіді дітей) - Що вам сподобалося? Які завдання для вас були легкими, а які - важкими? (Відповіді дітей)

А зараз я вам пропоную оцінити свою роботу. Той, хто вважає, що повністю впорався із завданнями - нехай підніме жовту зірочку, а хто вважає, що не все у нього сьогодні виходило - нехай підніме червону зірочку.

Діти роблять свій вибір.

За службу добру вирішив Вас цар віддячити і дарує вам цілий скриню з математичними розмальовками, зараз ми повернемося до групи, і ви зможете розглянути і розфарбувати за бажанням свої картинки.

Список літератури:

  1. Помораева І.А., Позина В.А. Заняття по формуванню елементарних математичних уявлень у підготовчій до школи групі дитячого садка. Плани занять. - М .: МОЗАЇКА-СИНТЕЗ, 2012.

Наталія Зачиняева
Перспективний план по ФЕМП в підготовчій групі

перспективний план по формуванню елементарних математичних уявлень в підготовчій групі

№ тема Цілі Література

вересень

1 Числа 1-5 повторення Повторити числа 1 5 : Освіта, написання, склад; закріпити навички кількісного і порядкового рахунку.

№ 1 Д / і: "День ніч", «Чарівний мішечок», «Хто знає нехай далі вважає», "Хто де живе"

Робота в зошитах

2 Числа 1-5 повторення Повторити порівняння груп предметів за кількістю за допомогою складання пар, знаки, сенс додавання і віднімання, взаємозв'язок цілого і частин, ввести в мовну практику термін «Завдання».

№ 2 Д / і: «Чарівні будиночки», «Чиє це місце».

загадування загадок

Читання віршів про цифри

Розучування віршів для фізкультхвилинок

1 Число 6. Цифра 6. Ознайомити з утворенням і складом числа 6; закріпити розуміння взаємозв'язку між частиною і цілим, геометричні уявлення № 3,4 Склад числа

Прямий, зворотний, кол. і порядковий рахунок

Робота в зошитах

2 Довше, коротше Формувати вміння порівнювати довжини предметів "на око" і за допомогою безпосереднього накладення; закріпити взаємозв'язок цілого і частин, знання складу чисел 1-6, рахункові вміння в межах шести. №5 Д / і: «Різнокольорові килимки», «Назви сусіда», «Перетворення фігур»

Робота в зошитах

3 Вимірювання довжини Формувати уявлення про вимірювання довжини за допомогою мірки, познайомити з такими одиницями виміру як крок, п'ядь, лікоть, сажень; закріпити вміння складати міні розповіді за малюнками, рахункові вміння в межах 6. №6;

Рішення матем. задач;

Робота над складом числа 6;

Вимірювання відрізків лінійкою, міркою.

4 Вимірювання довжини Закріпити уявлення про вимірювання довжини за допомогою мірки і вміння практично вимірювати довжину; познайомити з см і метром; познайомити з використанням відрізка для вирішення завдань. №7,8 «Склади візерунок»;

«Відгадай фігуру»

«Як пройти до зайчику»

Робота в зошитах

5 Число 7. Цифра 7 Ознайомити з утворенням і складом числа 7, цифрою 7; закріпити уявлення про склад числа 6, взаємозв'язок цілого і частин; поняття багатокутника № 9 Розгляд багатокутників;

«Блоки Дьенеша»,

«Збери квадрат»

1 число 7. Цифра 7 Закріпити порядковий і кількісний рахунок в межах 7, знання складу числа 7; повторити порівняння груп предметів за допомогою складання пар, прийоми перераховування, отсчітиванія однієї або декількох одиниць на числовому відрізку. №10 «Блоки Дьенеша»

Д / і: «Знайди пару», «Про що говорять числа»

Рішення математичних задач

Індивідуальна робота в зошитах

2 число 7. Цифра 7 Закріпити уявлення про склад чісла7, взаємозв'язку цілого і частин, вміння зображати ці взаємозв'язки за допомогою відрізка. № 11 Д / і: «Назви сусідів», «Складання з частин»

Робота над складом числа 7. Робота в зошитах

3 Найважче, легше. Порівняння по масі Формувати предстваленія про поняттях «Важче-легше» на основі безпосереднього порівняння предметів за масою; закріпити розуміння взаємозв'язку цілого і частин, уявлення про додавання і віднімання. № 12 Настільна гра «Геометрична мозаїка», «Склади візерунок»

Рішення математичних задач

Індивідуальна робота в зошитах

4 Вимірювання маси Формувати у дітей уявлення про необхідність вибору мірки пріізмереніе маси, познайомить з міркою 1 кг. № 13 Прямий і зворотний рахунок

порядковий рахунок

«Блоки Дьенеша»

Індивідуальна робота в зошитах

1 Вимірювання маси Закріпити уявлення про вимірювання маси предметів за допомогою різних видів ваг, про складання мас предметів; закріплювати геометричні і просторові уявлення, взаємозв'язок цілого і частин. № 14 д / і: "люстерко" "В магазині"

«Урожай»

«Веселі завдання»

«Геометричне лото»

«Розклади різними способами»

2 Число 8. Цифра 8 Ознайомити з утворенням і складом числа 8, цифрою 8;

Закріпити уявлення про склад числа 7; навички рахунку в межах 7; взаємозв'язку цілого і частин. № 15 д / і: «Веселі загадки»

«Веселі вірші»

Робота в зошитах

Порівняння предметів за масою, довжині.

3 Число 8. Цифра 8 Формувати рахункові вміння в межах 8; закріпити уявлення про вимірювання довжини і маси предметів; про перераховування і отсчітиваніе на числовому відрізку. № 16 Викладання з паличок; «Блоку Дьенеша»

Індивідуальна робота по орієнтуванню на площині

4 Число 8. Цифра 8 Повторити прийом порівняння груп предметів за кількістю за допомогою складання пар; закріпити уявлення про склад числа 8, взаємозв'язку цілого і частин, їх схематичному зображення за допомогою відрізка № 17 Робота зі схемами, планами

Заучування віршів для фізкультхвилинок

1 Обсяг. Порівняння за обсягом Сформувати уявлення про обсяг, порівняння судин за обсягом з допомогою переливання; закріпити уявлення про склад числа 8, взаємозв'язку цілого і частин, їх схематичному зображення за допомогою відрізка № 18 Робота в зошитах на виконання дій додавання і віднімання

Закріплення складу числа 8

1 Вимірювання обсягу Сформувати уявлення про вимірювання об'єму за допомогою мірки, залежності результату вимірювання від вибору мірки; закріпити розуміння сенсу додавання і віднімання, взаємозв'язку цілого і частин. № 19 д / і: «Свято в Простоквашино»

«Знайди пару»

«Яке відро більше»

«Кубики»

«Назви сусідів»

2 Число 9. Цифра 9 Ознайомити з утворенням і складом числа 9, цифрою 9; закріпити вміння знаходити ознаки подібності та відмінності фігур, взаємозв'язку цілого і частин, додавання і віднімання на числовому відрізку. № 20 д / і: «Вчитися дізнаватися час по годинах», «Поспішай та не помилися»

"Що змінилося"

«Чарівний будиночок»

3 Число 9. Цифра 9 Ознайомити з циферблатом годин, сформувати уявлення про визначення часу по годинах; закріпити рахунок в межах 9 № 21 Загадування загадок, читання віршів про цифри

Робота в зошитах

4 Число 9. Цифра 9 закріпити уявлення про склад числа 9, взаємозв'язку цілого і частин, їх схематичного зображення за допомогою відрізка. № 22 Індивідуальна робота з дітьми: Закріпити уявлення про склад числа 9.

1 Число 0. цифра 0 Сформувати уявлення про число 0 і його властивості; закріпити рахунок в межах 9, уявлення про числовому відрізку, взаємозв'язку цілого і частин. № 25 Індивідуальна робота в зошитах

Розучування математичних лічилок, фізкультхвилинок

2 Число 0. цифра 0 Закріпити уявлення про число 0, цифрі 0, складі чисел 8,9. № 26 Індивідуальна робота по закріпленню складу чисел 1-9.

Розв'язання задач

ігри головоломки

3 Число 10. Сформувати уявлення про число 10, його освіту, складі, записи, закріпити уявлення про взаємозв'язок цілого і частин, їх схематичного зображення за допомогою відрізка, розпізнавати чотирикутники і восьмиугольники. № 27 Д / і: "Яка пора року"

«Буває не буває»

Індивідуальна робота в зошитах

4 Шар. Куб. паралелепіпед Формувати вміння знаходити в навколишньому середовищі предмети форми куба, кулі, паралелепіпеда; закріпити уявлення про склад числа 10, взаємозв'язку цілого і частин, додавання і віднімання чисел на числовому відрізку. № 28 Ігор. упраж. «Поспішай, та не помилися»

«Це правда чи ні?»

«Уяви, що вийшло»

1 Піраміда. Конус. Циліндр Формувати вміння знаходити в навколишньому середовищі предмети форми піраміди, конус, циліндр; закріпити уявлення про склад числа 10, взаємозв'язку цілого і частин, додавання і віднімання чисел на числовому відрізку. № 29 д / і: «Вгадай-ка»

«Чарівний мішечок»

«Фотографи»

Робота в зошитах

2 Символи Ознайомити дітей з використанням знаків для позначення властивостей предметів; закріпити уявлення про склад чисел 8,9,10, вміння орієнтуватися по планом. № 30 д / і:

«Вибираємо транспорт»

«Чарівна галявина»

«Художники»

"Залізна дорога"

«Доміно»

3 Повторення. Гра -Подорож в країну математику Закріпити уявлення про властивості предметів, додавання, віднімання, взаємозв'язку цілого і частин, повторити кількісний і порядковий рахунок, цифри 1-9, склад чисел 2-10 № 31 Індивідуальна робота в зошитах

Загадування загадок про цифри

Читання і заучування віршів

4 Повторення. Гра скоро в школу Повторити порівняння чисел на наочній основі, взаємозв'язок цілого і частин, склад чисел в межах 10; закріпити поняття про символи, додавання і віднімання чисел на числовому відрізку № 32 Індивідуальна робота в зошитах

1 Повторення Закріпити уявлення про властивості предметів, додавання, віднімання, взаємозв'язку цілого і частин, повторити кількісний і порядковий рахунок, цифри 1-9, склад чисел 2-10 Індивідуальна робота в зошитах

Загадування загадок про цифри

Читання і заучування віршів

2 Повторення Повторити порівняння чисел на наочній основі, взаємозв'язок цілого і частин, склад чисел в межах 10; закріпити поняття про символи, додавання і віднімання чисел на числовому відрізку Індивідуальна робота в зошитах

Загадування загадок про цифри

Читання і заучування віршів

ІРАЇДА ПОЛЯКОВА
Перспективне планування по ФЕМП в підготовчій групі

підготовча група

1. Дні тижня. гра: «На яку фігурку схожий предмет» «Тиждень». Порядковий рахунок, закріпити знання днів тижня, знання геометричних форм.

2. Рахунок предметів. Освіта чисел 6 і 7. Порівняння предметів за довжиною. гра: «Вважай, не помилися». Уміння відлічувати предмети утвореного числа. Порівнювати за величиною.

3. Знайомство з місяцем вересень. гра: «Хто знає, хай далі вважає», «Що з початок, а що потім». Орієнтуватися в часі. Закріпити навички рахунку. Розширити знання про частини доби.

4. «Лісовий переполох». Закріпити рахунок. Формувати вміння називати дні тижня. Геометричні фігури.

5. Освіта числа 8. Порядковий рахунок в межах 10. «Дорисуй предмет». Ознайомити з кількісним складом числа з одиниць. Закріпити навички рахунку.

6. Освіта числа 9. Дні тижня. «Виклади фігуру». Знайомство з місяцем - жовтень. Закріпити знання днів тижня. Ознайомити з назвою місяця - жовтень. Кількісний склад числа 9 з одиниць.

7. Освіта числа 10. Логічна задача. дидактична гра «Частини доби». Вчити вирішувати логічне завдання. Ознайомити зі складом числа 10 з одиниць.

8. Рахунок. Знайомство з цифрою 1. гра: «Хто уважніше» Закріпити знання про цифру і числі 1. Уміння орієнтуватися на аркуші паперу.

9. Цифра 2. Знайомство з місяцем листопад. гра: "Більш-менш". Графічний диктант. Закріпити знання про цифру і числі 2. Уміння, знаходити якесь, з чисел більше, а яке менше. Орієнтуватися на аркуші паперу.

10. Цифра 3. Порівняння числа предметів. Орієнтуватися в просторі. «Встав пропущену фігуру». Ознайомити з цифрою 3. Співвідношення кількості предметів і цифр. Уміння вирішувати логічні завдання.

11. Знайомство з цифрою 4. Пори року - осінь. Геометричні фігури. Ознайомити з цифрою і числом 4. Закріпити знання про осінні місяці. Вчити співвідносити форму предмета з геометричною фігурою.

12. Цифра 5. Порівняння за величиною. гра: "Хто більше", «Порахуй і порівняй». Знайомство з числом і цифрою 5. Вчити порівнювати предмети по довжині.

13. Відлік предметів. Цифра 6. Орієнтуватися в просторі. «Пройди лабіринт». Вчити встановлювати відповідність між кількістю предметів і цифрою. Знайомство з числом і цифрою 6. Орієнтуватися в просторі.

14. «Цікава математика». Рахунок. Знання цифр в межах 6. Дні тижня. Порівняння геометричних фігур. Кількість предметів.

15. Знайомство з місяцем - грудень. Цифра 7. Розподіл квадрата на 2 і 4 частини. Ознайомити з цифрою 7. Вчити ділити квадрат на 2 і 4 частини. Ознайомити з місяцем грудень.

16. Знайомство з цифрою 8. Рахунок предметів. «Математичні гусениці». Орієнтуватися на аркуші паперу. Знайомство з цифрою 8. Тренувати в порядковому рахунку. Вчити називати сусідів числа.

17. Цифра 9. Геометричні фігури. Розподіл кола на 2 - 4 частини. «Яйце Колумба». Знайомство з цифрою 9. Розподіл кола на 2 - 4 частини. Вчити складати зображення з геометричних фігур.

18. Знайомство з місяцем - січень. Цифра 10. гра: «Закінчи пропозиції». Ознайомити з місяцем січень і цифрою 10. Закріпити знання про частини доби.

19. Зворотний рахунок. Орієнтир на аркуші паперу. Порівняння по висоті. гра: «Підбери пару», «Вважай далі». Закріпити навички зворотного рахунку, орієнтування на аркуші паперу. Тренувати в порівнянні предметів по висоті.

20. Склад чисел 2 і 3 з двох менших. Геометричні фігури. гра: «Підбери латочку». Ознайомити зі складом чисел 2 і 3 з двох менших фігур.

21. Склад чисел 4 і 5 з двох менших. Знайомство з місяцем - лютий. гра: "Знайди відмінності". Ознайомити дітей з місяцем лютий. Закріпити склад чисел 4 і 5 з двох менших. Вчити знаходити відмінності в двох схожих малюнках.

22. «Подорож по країні казок». Навички прямого і зворотного рахунку днів тижня, знання цифр, рішення логічних задач, Орієнтуватися на аркуші паперу.

23. Склад чисел 6 з двох менших. Знайомство з просторовими фігурами. гра: «На яку фігуру схожий предмет». Закріпити уявлення дітей про простір, фігурах (Куб, циліндр, куля). Ознайомити дітей зі складом числа 6 з 2 менших. Розширювати вміння знаходити геометричну фігуру до предмету.

24. Рахунок прямий і зворотний. Склад чисел 7 з двох менших. гра «Веселий рахунок». Вчити дітей прямому і зворотному рахунку в межах десяти. Ознайомити зі складом числа сім з двох менших.

25. Склад числа 8 з двох менших. Вимірювання за допомогою умовної мірки. гра: «Рассели мешканців». Ознайомити дітей зі складом числа 8 з двох менших. Вчити вимірювати довжину предметів за допомогою умовної мірки.

26. Знайомство зі знаками<, >. Прямий і зворотний рахунок. Знайомство з місяцем березень. Ознайомити дітей зі знаками<, >. Вчити порівнювати числа. Ознайомити з весняним місяцем - березень.

27. Ознайомити дітей зі складом числа 9. Частини доби. гра: «Сировина цифри» «Збери картинку». Ознайомити зі складом числа 9 з двох менших. Закріпити частини доби, вчити порівнювати числа.

28. Склад числа десять з двох менших. Знайомство зі знаками +, \u003d. Величина. гра: «Підбери цифри». Ознайомити зі складом числа десять з двох менших. Закріпити знання знаків +, \u003d.

29. Ознайомити зі структурою завдання. Геометричні фігури. гра: "Математичні задачі", «З'єднай правильно». Ознайомити дітей зі структурою завдання, закріпити знання геометричних фігур.

30. Рішення задач на додавання. Знайомство з монетами 2, 5 і 10 рублів. гра: «Математичні намисто», "Магазин". Вчити вирішувати задачі на додавання. Ознайомити з монетами номіналом 2, 5 і 10 рублів.

31. Знайомство зі знаком - Рішення задач на віднімання. гра: «Думай, вважай», «Допоможи Незнайку». Вчити вирішувати завдання на віднімання. Навички прямого і зворотного рахунку.

32. «У королівстві часу». Ознайомити дітей з годинником (Стрілки, циферблат). Вчити впізнавати час по годинах. Знайомство з місяцем - квітень.

33. Складання і рішення арифметичних задач. Орієнтування в просторі. гра: «Склади і виріши завдання», «Намалюй візерунок». Вчити дітей складати завдання по картинці і вирішувати їх. Закріплювати вміння орієнтуватися на аркуші паперу в клітинку.

34. « Космічна подорож» . Закріпити навички прямого і зворотного рахунку в межах десяти. Рішення арифметичних задач.

35. Знайомство з місяцем - травень. Вимірювання сипучих тел. Знайомство з весняним місяцем - травень. Вчити дітей вимірювати сипучі тіла.

36. "Морська подорож". Навички рахунку, орієнтування в просторі і на аркуші паперу, логічні задачі.

Бібліотека програми «ВІД НАРОДЖЕННЯ ДО ШКОЛИ»
під загальною редакцією Н. Е. Веракси, Т. С. Комарової, М. А. Васильєвої

Помораева Ірина Олександрівна - Методист Навчально-методичного центру по професійній освіті м Москви, викладач методики математичного розвитку педагогічного коледжу № 15, заслужений вчитель Росії

Позина Віра Арнольдовна - Методист, викладач методики математичного розвитку Педагогічного коледжу № 4, відмінник народної освіти

Передмова

Даний посібник адресований вихователям, які працюють за приблизною основний загальноосвітньою програмою дошкільної освіти «ВІД НАРОДЖЕННЯ ДО ШКОЛИ» під редакцією Н. Є. Веракси, Т. С. Комарової, М. А. Васильєвої, для організації роботи з математики у підготовчій до школи групі.
У посібнику розглядаються питання організації роботи з розвитку елементарних математичних уявлень у дітей 6-7 років з урахуванням закономірностей становлення і розвитку їх пізнавальної діяльності і вікових можливостей.
У книзі представлено зразкову планування роботи з математики на рік. Структура занять дозволяє поєднувати і успішно вирішувати завдання з різних розділів програми. Запропонована система роботи, що включає комплекс завдань і вправ, різноманітних методів і прийомів роботи з дітьми (наочно-практичні, ігрові, словесні), допомагає дошкільнятам опанувати способами і прийомами пізнання, застосовувати отримані знання в самостійної діяльності. Це створює передумови для формування правильного світорозуміння, дозволяє забезпечити загальну розвиваючу спрямованість навчання, зв'язок з розумовою, мовним розвитком і різними видами діяльності.
Ігрові ситуації з елементами змагань, читання уривків художньої літератури мотивують дітей і направляють їх розумову активність на пошук способів вирішення поставлених завдань. Методика роботи не припускав прямого навчання, здатного негативно вплинути на осмислення і самостійне виконання дитиною математичних завдань, а має на увазі створення ситуацій співдружності, содеятельность, забезпечує всім дітям рівний старт, який дасть змогу їм успішно вчитися в школі.
Пропонована система роботи дозволяє педагогам враховувати специфіку діяльності освітнього закладу і його пріоритети. Обсяг матеріалу дає вихователям можливість реалізувати свій творчий потенціал і враховувати особливості конкретної групи дітей.
Знання, отримані в ході організованої освітньої діяльності по формуванню елементарних математичних уявлень, необхідно закріплювати в повсякденному житті. З цією метою особливу увагу слід приділяти збагаченню сюжетно-рольових ігор з математичним змістом і створення предметно-розвиваючого середовища, що стимулює розвиток самостійної пізнавальної активності кожної дитини.
У роботі з дітьми як в дошкільному закладі, Так і вдома можна використовувати робочий зошит «Математика для дошкільнят: Підготовча до школи група» (М .: Мозаїка-Синтез, 2012).
У посібник включені: перелік дидактичних ігор, додатковий матеріал, Рекомендації з організації розвивального середовища. У них відображені сучасні позиції психологів, педагогів та методистів, що дозволяють розширити зміст роботи з дітьми сьомого року життя.
Далі в посібнику для зручності викладу замість терміна «безпосередньо освітня діяльність»Ми будемо часто використовувати звичний для педагогів термін« заняття ». Однак термін «заняття» не повинен вводити педагогів в оману: він не передбачає проведення занять урочної типу. Завдання педагога - не перетворювати заняття математикою в урок, а використовувати форми роботи з дітьми, відповідають їхньому віку, зазначені в приблизною основний загальноосвітньою програмою дошкільної освіти «ВІД НАРОДЖЕННЯ ДО ШКОЛИ» під редакцією Н. Є. Веракси, Т. С. Комарової, М . А. Васильєвої.

програмне зміст

кількість
розвиток загальних уявлень про безліч: вміння формувати безлічі по заданих підставах, бачити складові частини множин, в яких предмети відрізняються певними ознаками.
Вправи в об'єднанні, доповненні множин, видаленні з безлічі частини або окремих його частин.
Закріплення вміння встановлювати стосунки між окремими частинами безлічі, а також цілим безліччю і кожної його частиною на основі рахунку, складання пар предметів або з'єднання предметів стрілками.
Удосконалення навичок кількісного і порядкового рахунку в межах 10. Знайомство з рахунком в межах 20.
Знайомство з числами другого десятка.
Закріплення розуміння відносин між числами натурального ряду (7 більше 6 на 1, а 6 менше 7 на 1), вміння збільшувати і зменшувати кожне число на 1 (в межах 10).
Закріплення вміння називати числа в прямому і зворотному порядку (Усний рахунок), подальше і попереднє число до названого або позначеному цифрою, визначати пропущене число.
Знайомство зі складом чисел від 0 до 10.
Формування вміння розкладати число на два менших і складати з двох менших більше (в межах 10, на наочної основі).
Знайомство з монетами номіналом 1, 5, 10 копійок, 1, 2, 5, 10 рублів (розрізнення, набір і розмін монет).
Формування вміння на наочної основі складати і вирішувати прості арифметичні задачі на додавання (до більшого додається менше) і на віднімання (від'ємник менше залишку); при вирішенні завдань користуватися знаками дій: плюс (+), мінус (-) і знаком відносини рівності (\u003d).
величина
Закріплення вміння рахувати по заданій мірі, коли за одиницю рахунку приймається не один, а кілька предметів або частина предмета.
Закріплення вміння ділити предмет на 2-8 і більше рівних частин шляхом згинання предмета (паперу, тканини та ін.), а також використовуючи умовну міру; правильно позначати частини цілого (половина, одна частина з двох (одна друга), дві частини з чотирьох (дві четверте) і т. д.); встановлювати співвідношення цілого і частини, розміру частин; знаходити частини цілого і ціле по відомим частинам.
Формування первинних вимірювальних умінь. Закріплення вміння вимірювати довжину, ширину, висоту предметів (відрізки прямих ліній) за допомогою умовної міри (паперу в клітку).
Закріплення вміння дітей вимірювати обсяг рідких і сипучих речовин за допомогою умовної міри.
Формування уявлень про вагу предметів і способах його вимірювання. Закріплення вміння порівнювати вага предметів (важче - легше) шляхом зважування їх на долонях. Знайомство з вагами.
Розвиток уявлень про те, що результат вимірювання (довжини, ваги, об'єму предметів) залежить від величини умовної міри.
форма
Уточнення знань про геометричні фігури, їх елементах (вершини, кути, сторони) і деяких їх властивості.
Формування уявлень про багатокутнику (на прикладі трикутника і чотирикутника), про пряму лінію, відрізку прямої.
Закріплення вміння розпізнавати фігури незалежно від їх просторового положення, зображати, розташовувати на площині, впорядковувати за розмірами, класифікувати, групувати за кольором, формою, розмірами.
Закріплення вміння моделювати геометричні фігури; складати з декількох трикутників один багатокутник, з декількох маленьких квадратів - один великий прямокутник; з частин кола - коло, з чотирьох відрізків - чотирикутник, з двох коротких відрізків - один довгий і т. д .; конструювати фігури за словесним описом і перерахуванню їх характерних властивостей; складати тематичні композиції з фігур за власним задумом.
Закріплення вміння аналізувати форму предметів в цілому і окремих їх частин; відтворювати складні за формою предмети з окремих частин по контурним зразкам, за описом, поданням.
Орієнтування в просторі
Формування вміння орієнтуватися на обмеженій поверхні (аркуш паперу, навчальна дошка, сторінка зошити, книги і т. Д.); розташовувати предмети і їх зображення в зазначеному напрямку, відображати в мові їх просторове розташування (вгорі, внизу, вище, нижче, ліворуч, праворуч, ліворуч, праворуч, в лівому верхньому (правому нижньому) кутку, перед, за, між, поруч і ін .).
Знайомство з планом, схемою, маршрутом, картою. Розвиток здатності до моделювання просторових відносин між об'єктами у вигляді малюнка, плану, схеми.
Формування вміння «читати» найпростішу графічну інформацію, що позначає просторові відносини об'єктів і спрямування їх руху в просторі: зліва направо, справа наліво, знизу вгору, зверху вниз; самостійно пересуватися в просторі, орієнтуючись на умовні позначення (знаки і символи).
Орієнтування в часі
формування елементарних уявлень про час: його плинності, періодичності, незворотності, послідовності днів тижня, місяців, пір року.
Закріплення вміння користуватися в мові словами-поняттями: спочатку, потім, до, після, раніше, пізніше, водноітожевремя.
Розвиток «почуття часу», вміння берегти час, регулювати свою діяльність відповідно до часу; розрізняти тривалість окремих часових інтервалів (1 хвилина, 10 хвилин, 1 година).
Формування вміння визначати час за годинником з точністю до 1 години.

Зразкове розподіл програмного матеріалу на рік

I квартал

вересень
заняття 1
Тренувати в розподілі безлічі на частини і об'єднання його частин; удосконалювати вміння встановлювати залежність між безліччю і його частиною.
навички порядкового рахунку в межах 10, уміння відповідати на питання «Скільки?», «Який за рахунком?», «На якому місці?».
уявлення про взаємне розташування предметів в просторі (в ряду): зліва, справа, до, після, між, перед, за, поруч.
вміння послідовно визначати і називати дні тижня.

заняття 2
Тренувати в розподілі безлічі на частини і об'єднання частин в цілу групу; удосконалювати вміння встановлювати залежність між безліччю і його частиною.
Вчити вважати в прямому і зворотному порядку в межах 5.
вміння ділити коло і квадрат на 2 і 4 рівні частини, порівнювати і називати їх.
вміння розрізняти і називати знайомі геометричні фігури.

заняття 3
Ознайомити з цифрами 1 і 2 і вчити позначати числа цифрами.
Тренувати в навичках кількісного рахунку в прямому і зворотному порядку в межах 10.
Закріплювати вміння орієнтуватися на аркуші паперу, визначати сторони і кути аркуша.
Удосконалювати уявлення про трикутниках і чотирикутники.

заняття 4
Ознайомити з цифрою 3.
Вчити називати попереднє і наступне число для кожного числа натурального ряду в межах 10.
Удосконалювати вміння порівнювати 10 предметів (по довжині, ширині, висоті), розташовувати їх в зростаючому і спадному порядку, позначати результати порівняння відповідними словами.
Тренувати в умінні рухатися в заданому напрямку.

заняття 5
Ознайомити з цифрою 4.
Закріплювати уявлення про кількісний склад числа 5 з одиниць.
Закріплювати вміння порівнювати два предмети за величиною (довжині, ширині) за допомогою умовної міри, що дорівнює одному з порівнюваних предметів.
Розвивати уміння позначати в мови своє місце розташування відносно іншої особи.

заняття 6
Ознайомити з кількісним складом числа 6 з одиниць.
Ознайомити з цифрою 5.
Закріплювати вміння послідовно називати дні тижня.
Продовжувати формувати вміння бачити в оточуючих предметах форму знайомих геометричних фігур.

Жовтень
заняття 1
Продовжувати вчити складати число 6 з одиниць.
Ознайомити з цифрою 6.
Уточнити прийоми поділу кола на 2-4 і 8 рівних частин, вчити розуміти співвідношення цілого і частин, називати і показувати їх (половина, одна друга, одна четверта, одна восьма і т. Д.).
Розвивати уміння рухатися в просторі відповідно до умовними позначеннями.

заняття 2
Ознайомити зі складом чисел 7 і 8 з одиниць.
Ознайомити з цифрою 7.
Уточнити прийоми поділу квадрата на 2, 4 і 8 рівних частин; вчити розуміти співвідношення цілого і частин, називати і показувати їх (половина, одна друга, одна четверта, одна восьма і т. д.).
Закріплювати уявлення про трикутниках і чотирикутники.

заняття 3
Продовжувати вчити складати числа 7 і 8 з одиниць.
Ознайомити з цифрою 8.
Закріплювати послідовне називання днів тижня.
Розвивати уміння складати тематичну композицію за зразком.

заняття 4
зі складом числа 9 з одиниць.
з цифрою 9.
Удосконалювати вміння називати числа в прямому і зворотному порядку від будь-якого числа.
Розвивати окомір.
Закріплювати вміння орієнтуватися на аркуші паперу, визначати і називати його боку і кути.

заняття 5
Удосконалювати вміння складати число 9 з одиниць.
Розвивати розуміння незалежності результату рахунки від його напряму.
Дати уявлення про вагу предметів і порівнянні їх шляхом зважування на долонях; вчити позначати результати порівняння словами важкий, легкий, важче, легше.
Розвивати уміння групувати геометричні фігури за кольором і формою.

заняття 6
зі складом числа 10 з одиниць.
з цифрою 0.
Продовжувати вчити знаходити попереднє число до названого, наступне число до названого.
Уточнити уявлення про вагу предметів і відносності ваги при їх порівнянні.
Формувати уявлення про тимчасові відносинах і вчити позначати їх словами: спочатку, потім, до, після, раніше, пізнішее.

заняття 7
Продовжувати вчити складати число 10 з одиниць.
Ознайомити з позначенням числа 10.
Закріпити навички рахунку в прямому і зворотному порядку в межах 10.
Дати уявлення про багатокутнику на прикладі трикутника і чотирикутника.
Закріплювати вміння орієнтуватися в просторі за допомогою умовних позначень на плані, визначати напрямок руху об'єктів, відображати в мові їх просторове положення.

заняття 8
Вчити складати число 3 з двох менших чисел і розкладати його на два менших числа.
Продовжувати знайомство з цифрами від 1 до 9.
Уточнити уявлення про багатокутнику, розвивати вміння знаходити його боку, кути і вершини.
Закріплювати уявлення про пори року і місяцях осені.

Листопад
заняття 1
Вчити складати число 4 з двох менших чисел і розкладати його на два менших числа.
Закріплювати навички порядкового рахунку в межах 10.
Розвивати уміння аналізувати форму предметів та їх окремих частин.
Удосконалювати уявлення про вагу предметів і вміння визначати незалежно від їх зовнішнього вигляду однаково важать предмети чи ні.
Закріплювати вміння послідовно визначати і називати дні тижня.

заняття 2
Вчити складати число 5 з двох менших чисел і розкладати його на два менших числа.
Ознайомити з утворенням чисел другого десятка в межах 15.
Удосконалювати вміння будувати серіаціонних ряд по вазі предметів.
Закріплювати вміння орієнтуватися на аркуші паперу і відображати в мові просторове розташування предметів словами: вгорі, внизу, ліворуч, праворуч.

заняття 3
Вчити складати число 6 з двох менших чисел і розкладати його на два менших числа.
Продовжувати знайомити з утворенням чисел другого десятка в межах 15.
Ознайомити з вимірюванням величин за допомогою умовної міри.
Розвивати уміння орієнтуватися в просторі за допомогою умовних позначень і схем.

заняття 4
Вчити складати число 7 з двох менших чисел і розкладати його на два менших числа.
Продовжувати знайомити з утворенням чисел другого десятка в межах 20.
Удосконалювати вміння вимірювати довжину предметів за допомогою умовної міри.

заняття 5
Вчити складати число 8 з двох менших чисел і розкладати його на два менших числа.
Закріплювати навички рахунку в прямому і зворотному порядку в межах 15.
Тренувати в вимірі довжини предметів за допомогою умовної міри.
Розвивати уміння орієнтуватися на аркуші паперу в клітинку.

заняття 6
Вчити складати число 9 з двох менших чисел і розкладати його на два менших числа.
Удосконалювати навички рахунку в межах 20.
Тренувати в вимірі висоти предметів за допомогою умовної міри.
Продовжувати розвивати вміння орієнтуватися на аркуші паперу в клітинку.

заняття 7
Вчити складати число 10 з двох менших чисел і розкладати його на два менших числа.
Закріплювати вміння визначати попереднє, подальше і пропущене число до названого або позначеному цифрою в межах 10.
Тренувати в умінні вимірювати довжину і ширину предметів за допомогою умовної міри.

заняття 8
Закріплювати уявлення про кількісний і порядковий значенні числа в межах 10.
Закріплювати вміння складати число 10 з одиниць.
навички вимірювання величини предметів; познайомити із залежністю результатів вимірювання від величини умовної міри.
Розвивати уміння рухатися в просторі в заданому напрямку.
вміння моделювати предмети за допомогою знайомих геометричних фігур.

II квартал

грудень
заняття 1
Ознайомити з монетами номіналом 1, 2, 5, 10 рублів і 1, 5, 10 копійок.
Продовжувати формувати навички орієнтування на аркуші паперу в клітинку.
Уточнити уявлення про багатокутники і способах їх класифікації по виду і розміру.

заняття 2
Продовжувати знайомити з монетами номіналом 1, 5, 10 рублів.
Вчити вважати за заданою мірою, коли за одиницю рахунку приймається не один, а кілька предметів.
Формувати уявлення про час, познайомити з пісочного годинника.

заняття 3
Продовжувати знайомити з монетами номіналом 1, 5, 10 рублів, їх набором і розміном.
Розвивати почуття часу, вчити регулювати свою діяльність відповідно до часовим інтервалом.
Продовжувати вчити вважати за заданою мірою в межах 20.
Розвивати уміння відтворювати складні за формою предмети з окремих частин по контурним зразкам.

заняття 4
Продовжувати уточнювати уявлення про монетах номіналом 1, 2, 5, 10 рублів, їх наборі і розміні.
Вчити вимірювати обсяг сипучих речовин за допомогою умовної міри.
Ознайомити з годинником, вчити встановлювати час на макеті годин.
Продовжувати вчити визначати форму предметів і їх частин.

заняття 5
Продовжувати вчити вимірювати обсяг сипучих речовин за допомогою умовної міри.
Продовжувати знайомити з годинником, вчити встановлювати час на макеті годин.
Розвивати уміння орієнтуватися на аркуші паперу в клітинку.
Закріплювати уявлення про багатокутнику; познайомити з його окремими випадками: п'ятикутником і шестикутником.

заняття 6
Ознайомити з правилами вимірювання рідких речовин за допомогою умовної міри.
Закріплювати розуміння відносин між числами натурального ряду, вміння збільшувати (зменшувати) число на 1 в межах 10.
Розвивати почуття часу; вчити розрізняти загальний час в межах 5 хвилин.
Розвивати уміння моделювати геометричні фігури.

заняття 7
Удосконалювати вміння розкладати число на два менших і складати з двох менших більше число в межах 10.
Закріплювати уявлення про послідовність часів і місяців року.
Розвивати уміння конструювати геометричні фігури за словесним описом і перерахуванню характерних властивостей.
Тренувати в умінні об'єднувати частини в ціле безліч, порівнювати ціле і частина безлічі.

заняття 8
Закріплювати вміння розкладати число на два менших числа і складати з двох менших більше число в межах 10.
Розвивати уміння називати попереднє, подальше і пропущене число до названого.
Закріплювати уявлення про послідовність днів тижня.
Розвивати уміння видозмінювати геометричні фігури.

січень
заняття 1
Вчити складати арифметичні задачі на додавання.
Закріплювати вміння бачити геометричні фігури в оточуючих предметах.

заняття 2
Удосконалювати вміння орієнтуватися на аркуші паперу в клітинку.
Розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення.

заняття 3
вміння вимірювати обсяг рідких речовин за допомогою умовної міри.
вміння орієнтуватися на аркуші паперу в клітинку.
увагу, пам'ять, логічне мислення.

заняття 4
вчити складати і вирішувати арифметичні задачі на додавання і віднімання.
знайомити з монетами номіналом 1, 2, 5, 10 рублів, їх набором і розміном.
Удосконалювати вміння орієнтуватися на аркуші паперу в клітинку.
Розвивати увагу, логічне мислення.

заняття 5
Продовжувати вчити складати і вирішувати арифметичні задачі на додавання і віднімання.
Продовжувати знайомити з годинником і встановлювати час на макеті годин.
Удосконалювати вміння орієнтуватися на аркуші паперу в клітинку.

заняття 6
Продовжувати вчити складати і вирішувати арифметичні задачі на додавання і віднімання.
Удосконалювати уявлення про послідовність чисел в межах 20.
Розвивати уміння ділити ціле на 8 рівних частин і порівнювати ціле і його частини.
Розвивати уміння визначати місце розташування предметів відносно один одного.

заняття 7
Розвивати уявлення про геометричні фігури і вміння малювати їх на аркуші паперу.
Закріплювати вміння називати попереднє, подальше і пропущене число, позначене цифрою.

заняття 8
Продовжувати вчити самостійно складати і вирішувати завдання на додавання і віднімання.
Удосконалювати уявлення про частини доби і їх послідовності.
Тренувати в правильному використанні в мові слів: спочатку, потім, до, після.
Закріплювати вміння бачити в оточуючих предметах форми знайомих геометричних фігур.
Розвивати увагу, уяву.

Лютий
заняття 1
Продовжувати вчити складати і вирішувати арифметичні задачі на додавання.
Тренувати в рахунку предметів за зразком.
Вчити вимірювати довжину відрізків прямих ліній по клітинам.
Розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення.

заняття 2
Продовжувати вчити складати і вирішувати арифметичні задачі на додавання і віднімання.
Закріплювати вміння називати зимові місяці.
Удосконалювати вміння складати число з одиниць.
Тренувати в складанні тематичних композицій з геометричних фігур.

заняття 3
Продовжувати вчити складати і вирішувати арифметичні задачі на додавання і віднімання.
Закріплювати вміння послідовно називати дні тижня і правильно використовувати в мовленні слова: раніше, пізніше, спочатку, потім.
Продовжувати формувати вміння визначати відрізок прямої лінії і вимірювати його довжину по клітинам.
Розвивати уявлення про величину предметів.

заняття 4
Продовжувати вчити складати і вирішувати арифметичні задачі на додавання і віднімання.
Розширювати уявлення про вагу предметів.
Закріплювати вміння видозмінювати геометричні фігури.
Удосконалювати вміння орієнтуватися в зошиті в клітинку, виконувати завдання за словесною інструкцією.

заняття 5
Продовжувати вчити складати і вирішувати арифметичні задачі на додавання і віднімання.
Удосконалювати навички вимірювання висоти предметів за допомогою умовної міри.

Річне планування по ФЕМП в підготовчих групах.

Вересень.

Заняття 1.

Тема . Подорож повітряної кулі.

ІОС. Повітряна куля прилетів в гості в дитячий сад, щоб розповісти хлопцям, де він побував, що побачив. Протягом року, від імені мандрівника (повітряної кулі), педагог буде пропонувати дітям подорожі в казки.

Діяльність.

Куля повітряна пустотливий,

Чи не слухняний і норовливий,

Разом з вітром втік,

А куди нам не сказав.

ІУ «Вулиця міста».

Мета. Рахунок кількісний, рахунок в зворотному напрямку, рахунок порядковий.

Матеріал. Зображення будиночків з кількістю вікон від 10 до 1.

ІУ «На проїжджій частині».

Мета. Визначення правильного і неправильного зображення цифри з написання.

Матеріал. Зображення вантажних і легкових машин, зазначених правильно і неправильно написаними цифрами, математичний пенал.

ІУ «Номер будинку».

ІУ «Який кулю вище?»

Матеріал. зображення повітряних куль з прикладами на додавання і віднімання.

ІУ «Логічний квадрат».

Мета. Складання сітки логічного квадрата (комбінаторика).

Матеріал. Зображення повітряних куль різного кольору і форми.

ІУ «Зоряна ніч».

Мета. Закріплення знань про геометричні фігури, орієнтування на площині, конструювання з рахункових паличок.

Матеріал. Картки із зображенням геометричних сузір'їв.

Заняття 2.

Тема . Коротуна з Квіткового міста.

ІОС. Повітряна куля побував в квітковому місті і познайомився з коротунами. Подорож в Квітковий місто.

Діяльність.

ІУ «Вулиця Дзвіночків».

Мета. Визначення неправильно написаної цифри.

Матеріал. Зображення будиночків з цифрами.

ІУ «Номер будинку».

Мета. Визначення попереднього і наступного числа до названого числа.

Матеріал. Каса цифр (математичний пенал).

ІУ «Геометричні клумби».

Мета. Закріпити знання про геометричні фігури, вміння співвідносити кількість з числом його позначає. Конструювання восьмикутника.

Матеріал. Зображення геометричних клумб з різною кількістю квітів, рахункові палички.

ІУ «Картини художника тюбика».

Мета. Розвивати логічне мислення, вміння міркувати і виділяти пари підходять за змістом.

ІУ «Рецепти доктора Пілюлькіна».

Мета. Розвивати уміння декодувати інформацію про колір, форму, про приналежність до овочів і фруктів.

Матеріал. Зображення овочів і фруктів, картки - коди.

ІУ «Збираємо гербарій».

Мета. Обчислювальна діяльність.

Матеріал. Зображення листя з прикладами на додавання і віднімання.

ІУ «Ракета».

Матеріал. Гра «Хрестики» Воскобовіча.

Заняття 3.

Тема . Підготовка до польоту на Місяць.

Діяльність.

ІУ «Будуємо ракету».

Мета. Закріпити знання про геометричні фігури, вміння декодувати інформацію про форму, величину, кольорі. Обчислювальна діяльність.

Матеріал. Картки коди з інформацією про форму, величину, кольорі, порядковий номер на кресленні.

ІУ «Скафандри».

Матеріал. Картки з запереченням кольору, зображення скафандрів.

ІУ «Картини для сновид».

Мета. Розвивати уміння знаходити пару однакових за вимовою і протилежних за призначенням предметів.

Матеріал. Предметні картинки.

ІУ «Космічна їжа. Рецепти салатів ».

Мета. Склад числа 10 з двох менших чисел.

Матеріал. Картинки із зображенням овочів, палички Кюїзенера.

ІУ «Запуск ракети».

Мета. Визначення попередніх і наступних чисел.

Матеріал. Числові картки.

Заняття 4.

Тема . Незнайка на Місяці.

Діяльність.

ІУ «Сузір'я».

Мета. Розвивати уміння виділяти геометричну фігуру з безлічі нашарованих контурів.

Матеріал. Наочний посібник «Геометричні сузір'я», математичні планшети.

Пальчикова гра «Сновиди».

ІУ «Яблука».

Мета. Визначення попереднього і наступного числа до названого числа (пошук червивого яблука).

Матеріал. Зображення яблук, зазначених числами першого десятка.

ІУ «Альбом з фотографіями».

Мета. Розвивати уміння знаходити відсутні зображення в сітці логічного квадрата.

Матеріал. Картинки із зображенням різних емоцій, дощечки для малювання.

ІУ «Млинці. Частування для сновид »

Мета. Обчислювальна діяльність.

Матеріал. Зображення млинців з прикладами на додавання і віднімання.

ІУ «Подарунки для сновид».

Мета. Розвивати уміння декодувати інформацію на картці-коді про властивості предметів.

Матеріал. Зображення 6 предметів (яблуко, гітара, будильник, відро, пірамідка, глобус).

ІУ «Бант для музиканта Гуслі».

Заняття 5.

Тема . Бухтик з тихого затону.

ІОС. Казка В. Рудковського про маленького водяного.

Діяльність.

ІУ «Підводний телефон».

Мета. Розвивати уміння орієнтуватися і правильно вибирати напрямок ходу в лабіринті.

Матеріал. Лабіринт «Підводний телефон».

ІУ «Мешканці тихого затону».

Мета. Розвивати увагу і спостережливість при рахунку довільно розташованих об'єктів.

Матеріал. Наочний посібник «Заводь».

ІУ «Підводний дитячий сад».

Мета. Закріпити вміння групувати предмети, складати вираз нерівності.

Матеріал. Каса цифр і знаків.

ІУ «Кусікова варта».

Мета. Обчислювальна діяльність.

Матеріал. Зображення рибок з прикладами на додавання і віднімання.

ІУ «Лягушата».

Матеріал. Зображення жабенят, зазначених числами першого десятка.

ІУ «Джерельце».

Мета. Геометричний диктант.

Матеріал. Геометричний трафарет і фігури-вкладиші.

ІУ «Квакуша премудра».

Мета. Розвивати конструктивні здібності.

Матеріал. Гра «Хрестики-2» Воскобовіча.

Заняття 6.

Тема . Домовичок Кузя.

ІОС. Казка про домовичка Кузю.

ІУ «Школа маленьких домовят».

Мета. Визначення парних і непарних чисел.

Матеріал. Зображення домовят, відмічені числами першого десятка.

ІУ «Смачний компот».

Мета. Закріпити знання про склад числа 10 з двох менших чисел.

Матеріал. Зображення банок з компотом, палички Кюїзенера.

ІУ «Суперечка посуду».

Мета. Розвивати логічне мислення.

Матеріал. Зображення посуду, картка-код.

Рухлива гра «10 домовят».

ІУ «Їжа та напої».

Мета. Обчислювальна діяльність.

Матеріал. Картки із зображенням їжі і напоїв з прикладами на додавання і віднімання.

ІУ «Пожежа в хатинці на курячих ніжках».

Мета. Розвивати вміння співвідносити величину палички Кюїзенера з силуетним зображенням.

Матеріал. Листи із завданням «Хатинка», палички Кюїзенера.

Заняття 7.

Тема . Попелюшка.

ІУ «Квіти».

Мета. Визначення парних і непарних чисел.

Матеріал. Зображення квітів, зазначених числами першого десятка.

ІУ «Плаття для балу».

Мета. Розвивати уміння декодувати інформацію, про заперечення кольору.

Матеріал. Зображення нарядів для балу, картки-коди.

ІУ «Крихітки для птахів».

Мета. Обчислювальна діяльність.

Матеріал. Картки з прикладами і зображення птахів з відповідями.

ІУ «Ковдра для Попелюшки».

Мета. Розвивати уміння знаходити зайву фігуру з ряду запропонованих фігур.

Матеріал. Наочний посібник «Геометрична таблиця».

ІУ «Гарбуз для карети».

Мета. Розвивати уміння вибудовувати числа першого і другого десятка в порядку зростання, називати пропущені числа.

Матеріал. Зображення гарбузів з вибірковими числами з першого і другого десятка.

ІУ «Мишоловка».

Мета. Закріпити вміння співвідносити паличку з числом її позначає.

Матеріал. Наочний посібник «Мишоловка», палички Кюїзенера.

ІУ «Годинник».

Мета. Розвивати уміння визначати час за годинником.

Матеріал. Сюжетні картинки, макети годин.

ІУ «Знайди доріжку».

Мета. Розвивати уміння орієнтуватися в лабіринті, правильно визначати і називати напрям ходу.

Матеріал. Лабіринт «Знайди доріжку».

Заняття 8.

Тема . Маленький Мук.

ІУ «Маленький Мук».

Мета. Розвивати конструктивні здібності, вміння відтворювати зображення по пам'яті.

Матеріал. Гра «Хрестики-2» Воскобой

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...