Екологія води для дітей. Заняття по екології «Чарівниця вода» в середній групі

Проектна діяльність в ДОУ
Тема: «Проект« Екологія води », автор-Щипачева Тетяна Олександрівна,
вихователь МКДОУ «Дитячий сад №28« Дитинство »м Ревда, Свердловська обл.

анотація

У наші дні, коли світ знаходиться на межі екологічної катастрофи, Екологічне виховання, як ніколи, є однією з актуальних проблем сучасності. Щоб зберегти природу на планеті, потрібні освічені люди. І перші основи екологічної культури повинні закладатися нами- педагогами дошкільних установ.
Однією з провідних особливостей розвитку освіти на сучасному етапі є прагнення забезпечити умови якісного оновлення її змісту. Останнє має включати не тільки новітню науково технічну інформацію, але перш за все-гуманітарні, особистісно розвиваючі знання і вміння, систему морально естетичних понять.
Актуальність проблеми залучення дітей дошкільного віку до природи на сучасному етапі зумовлює пошук найбільш ефективних методів організації діяльності по даному напрямку. ефективним способом, Що дозволяє забезпечити єдність виховних. Розвиваючих і навчальних завдань, побудувати освітній процес з урахуванням сучасних вимог (принципу інтеграції освітніх областей), Є метод проектування. У представленому проекті показана невелика частина роботи з екологічного виховання дітей, одна з сучасних форм роботи (проектний метод) -проект «Екологія води». Однак велике завжди починається з малого. Якщо дитина навчиться берегти, любити маленьку комашку, пташку, квітку, то в дорослому віці, він докладе всі свої сили і можливості для збереження навколишньої природи. Проект «Екологія води» адресований вихователям, батькам дітей дошкільного віку і може бути реалізований в будь-якому дошкільному закладі, в рамках будь-якої загальноосвітньої програми.

актуальність

Що таке екологія? Екологія - це наука про взаємини живих організмів між собою і навколишнім середовищем. З латинської мови екологія переводитися як «наука про будинок». Що ж відбувається з водою в нашому спільному домі під назвою «Земля»?

Головне завдання екологічного виховання - це виховання в дітях доброти і людяності, дбайливого ставлення до природи, до людей, до самого себе, бачення прекрасного, виховання почуття відповідальності, в першу чергу, за власну поведінку і вчинки.

Загострена увага світової спільноти до екологічним проблемам, Від вирішення яких залежить майбутнє людства, та й кожної людини окремо, стало причиною, що спонукала нас формувати у дошкільнят уявлення про світ, значення води в житті людини, про їх взаємозв'язку і взаємозалежності.

Наш проект ми назвали «Екологія води». Метою розробки стало навчання, але не механічне запам'ятовування і відтворення дитиною вивченого матеріалу, а розуміння, осмислення, вміння пояснити свою позицію і бачення гармонії природи з чистотою водного простору. Навчивши дитину просто закривати за собою кран, що не донісши до нього сенсу необхідності, не розкривши всієї проблеми, ми виховаємо акуратного, але безсердечного людини

Вибрали тему дослідження: «Дбайливе ставлення до води».

Намітили напрямки в роботі з дітьми: види води, її функції, характеристику. А також вплив води, як на живу природу, Так і на неживу

Місія педагогічного проекту: формування людини нового типу з новим екологічним мисленням, здатного усвідомлювати наслідки своїх дій по відношенню до навколишньому середовищу і вміє жити у відносній гармонії з природою.

мета:сформувати у дошкільнят елементарні екологічні знання і уявлення, навик дбайливого ставлення до води; розвивати допитливість, логічне і діалектичне мислення і поведінку через організацію поіского- пізнавальної діяльності.

Визначили наступні завдання:

1. Оздоровчі

    охороняти і зміцнювати здоров'я дітей;

    вчити дітей правильно взаємодіяти з природою;

    формувати вміння раціонально використовувати природні ресурси;

2. Освітні

    розширювати і поглиблювати знання та уявлення про навколишній світ, в тому числі і про воду;

    розвивати мовлення, уяву, мислення, вміння аналізувати, порівнювати;

    розвивати пізнавальні вміння через експериментальну діяльність;

    формувати навички спостереження і експериментування в процесі пошуково-пізнавальної діяльності.

3. Виховні

    формувати навички роботи в колективі, вміння і бажання узгоджувати свої бажання, погляди, пропозиції з іншими дітьми;

    вчити накопичувати досвід гуманного ставлення до рослин і живих істот.

формаминавчання стали:

  • екскурсії

    продуктивна діяльність - експериментування, малювання, бачення щоденників спостережень

    читання художньої літератури, Театралізована діяльність

    Спостереження в куточку природи, на прогулянці.

    Цільові прогулянки на природі

    Ігри: рухливі, дидактичні, настільні

    Різні форми бесід: з ілюстрацій, з питань, про прочитане і т.д.

    Організація праці в куточку природи, на ділянці дитячого саду

    Експериментування, пошукова діяльність на питання, що цікавлять

    Робота з календарем природи, щоденники спостереження.

Робота направлена \u200b\u200bна:

    Розвиток мовлення

    Розвиток логічного мислення

    Пробудження уяви і фантазії

    Узагальнення уявлень про природу

    Класифікація уявлень про природу.

    Розвиток комунікативних якостей у дітей.

Спільна діяльність дорослих і дітей, в якій використовуються такі форми як:

Спостереження в куточку природи;

Цільові спостереження;

    Розгляд ілюстрацій про природу;

    Експериментальна і пошукова діяльність;

    Праця в куточку природи і на ділянці дитячого саду;

    Спільна екскурсія дітей і батьків на водойму;

Виховання дбайливого ставлення до води.

Цікаві бесіди:

«Вода. Яка вона?" (Де зустрічається вода в повсякденному житті)

«Що робить вода в наші будинки».

« Ми прийшли на водойму »(про безпечну поведінку у водойми влітку і взимку).

«Значення води».

"Світовий океан".

«На ставку».

«Струмочки і озера».

«Джерела. Освіта джерел ».

«Чому воду потрібно берегти».

«Бережіть воду».

«Хто живе в річці, море, океані?» і багато інших.

Родзинка мого проекту в тому, що ми з дітьми не стали вирішувати глобальні екологічні проблеми як врятувати світ, а постаралися вирішити хоча б одну, але не менш важливу для їх навколишнього світу - дбайливе ставлення до води.

Почали з експериментальної діяльності. Були проведені такі експерименти як:

    «Ходить крапелька по колу» - цей досвід допоміг зрозуміти дітям, як відбувається кругообіг води в природі і які чинники на це впливають.

    «Краса води», на якому діти побачили, що вода може набувати колір.

    Був проведений великий цикл дослідів і експериментів на тему: «Який буває вода».

Вода прозора.

У води немає смаку.

У води немає запаху.

Лід - тверда форма води.

Пар - це теж вода.

Лід легше води.

    принцип розвитку відображає чітку орієнтацію пізнавальної діяльності на розвиток особистісних якостей: Відповідальність, гуманізм і т.д .;

    принцип системності. Досягнення мети забезпечується вирішенням комплексу завдань оздоровчої, освітньої та виховної спрямованості з відповідним змістом, що дозволяє отримати прогнозований результат.

    принцип послідовності полягає в поступовому підвищенні вимог в процесі пізнавальної діяльності.

    Принцип діалогічного спілкування, Як невід'ємного умови взаємодії суб'єктів пізнавальної діяльності, який відображає тісний зв'язок між взаємної і зустрічній відкритістю, щирістю, взаєморозумінням вихователя і дитини, і проектує установку на розумне засвоєння.

    Принцип диференціації та індивідуалізації передбачає створення умов для повного прояву здібностей кожної дитини і своєчасної воспитательно- освітньої роботи.

Очікувані результати від реалізації проекту:

    Сформувати мотивацію дітей на природоохоронну діяльність, первинних навичок екологічно грамотного і безпечної поведінки в природі;

    Розвиток соціально-значущих якостей особистості;

    Відповідальне ставлення дітей до навколишнього середовища.

    Розвиток у дітей ініціативи, кмітливості, самостійності.

висновок: Ми добилися результату - діти осмислено, зі знанням проблеми дефіциту чистої води, не пройдуть повз включеного крана. Не зможуть кинути і пройти повз сміття біля водойми і в сам водойму. Чи не зірвуть рослини, що ростуть у воді і навколо водойм. Будуть дбайливо ставитися до джерел. Зростуть екологічно грамотними людьми.

Ми сподіваємося, що діти і далі будуть розширювати і поглиблювати свої уявлення про навколишній світ, розвивати свої пізнавальні вміння через експериментальну діяльність, адже діти так люблять експерименти. Крім усього накопичують досвід гуманного ставлення до рослин і живих істот. можливо, це в майбутньому і вирішить глобальну проблему людства. Адже перш ніж змінити світ, почни змінювати себе.

Участники проекту : Діти 4-7 років, вихователі, батьки, співробітники дитячого саду.

Терміни реалізації проекту: довгостроковий

Список літератури

1 Воронкевич О.А. «Ласкаво просимо в екологію»! Перспективний план роботи по формуванню екологічної культури у дітей дошкільного віку (текст) -СПб.: - «Дитинство-Прес», 2010-496с., Іл.- Додаток: 1 електрон.опт. диск (Бібліотека програми «Дитинство»)

2 Коломина І.В. Заняття з екології в дитячому садку-М.: ТЦ Сфера, 2008-144 с.

3 Кравченко І.В., Долгова Т.Л. Прогулянки в дитячому саду, Молодша і середня групи: Методичний посібник/ Под ред. Г.М.Кіселевой, Л.Н. Понаморёвой. М., ТЦ Сфера, 2008, -176 с.

4 Листок на долоні: Методичний посібник з проведення екскурсій з метою екологічного та естетичного виховання дошкільників. \\ За ред. Л.М.Маневцевой: СПб: Дитинство-ПРЕСС, 2003-112 стор.

Вода має величезне значення для всього живого на нашій планеті. Людям, тваринам, рослинам вона потрібна, щоб жити, рости і розвиватися. Причому вода живим організмам потрібна чиста, не зіпсована сторонніми забрудненнями. До початку промислової епохи вода в природних, природних умовах була чистою. Але, у міру розвитку цивілізації, люди стали забруднювати джерела води відходами своєї діяльності.

Природними джерелами води, якою користуються люди, є річки, озера, моря. Також чисту воду добувають з підземних джерел за допомогою колодязів і свердловин. Які джерела забруднення води?

промисловість
Ми живемо в епоху інтенсивної промислової діяльності. Вода в промисловості використовується в величезних кількостях, і після використання скидається в промислову каналізацію. Промислові стічні води необхідно чистити, але повністю очистити їх неможливо. Численні заводи, фабрики і виробництва є джерелами забруднення води.

Нафтовидобуток і транспортування нафти
Для промисловості і транспорту потрібно паливо, для виготовлення якого використовується нафту. Нафта видобувають як на суші, так і на морі. Видобуту нафту перевозять величезні морські танкери. У разі аварій на місцях нафтовидобутку або транспортних аварій відбуваються розливи нафтових продуктів по водної поверхні. Досить кількох грамів нафти, щоб на морській поверхні утворилася плівка площею в десятки квадратних метрів.

Енергетика
Погіршення якості природної води сприяють теплові станції. Вони використовують воду у великих кількостях для процесів охолодження і скидають нагріту воду у відкриті водойми. Температура води в таких водоймах підвищується, вони починають заростати шкідливими водоростями, зменшується кількість кисню в такій воді. Все це негативно відбивається на живих організмах, які живуть в таких водоймах. Порушується екологічний баланс, і якість води погіршується.

Побутова сфера
Вода потрібна людям, в першу чергу, в побуті. У кожному будинку, в кожній квартирі вода використовується для приготування їжі, для миття посуду, для прибирання приміщень, а також в санвузлах. Використана вода виводиться з житлових приміщень через системи каналізації. Така вода згодом очищається в спеціальних очисних пристроях, але повної її очищення домогтися дуже складно. Тому одним із джерел забруднення води в природі є комунальні стічні води. Ці води містять в собі шкідливі хімічні речовини, різні мікроорганізми і невеликий побутове сміття.

Сільське господарство
Ще одним джерелом забруднення природних вод є сільське господарство. Для цього виду діяльності людини потрібна величезна кількість води. Необхідно поливати численні поля з посівами. Також вода потрібна і для вирощування сільськогосподарських тварин. В рослинництві застосовується багато штучних добрив. Вода, використана для поливу удобрених полів, забруднюється цими добривами. А стічні води, що відводяться з тваринницьких комплексів, несуть в собі відходи життєдіяльності тварин. При недостатній очищенню стічних вод в сільському господарстві відбувається забруднення природних джерел води.

У сучасному світі існує безліч джерел забруднення природної води, породжених діяльністю людей. Відмовитися від благ цивілізації неможливо, тому єдиним способом збереження чистоти природних вод є безперервне вдосконалення методів очищення забрудненої води.

Склала Груменцова Ольга Володимирівна
МБДОУ № 40 м Набережні Челни

Програмне зміст: познайомити дітей з властивостями води (Смак, колір, запах, плинність). Звернути увагу дітей на значення води в нашому житті. Закріпити знання дітей про те, де, в якому вигляді існує вода в навколишньому середовищі. Розвивати допитливість, мислення, пам'ять, уважність.

Словникова робота: ввести в активний словник дітей: рідина, безбарвна, несмачна, прозора. Привчати відповідати повним відповіддю.

Індивідуальна робота: розвивати посидючість і аккуратностьПаша, Коля, Єва; уважність - Микита К., Ангеліна; домагатися активної участі в бесіді, частіше активізувати - Слава, Ліза, Настя К., Евеліна.

Попередня робота: читання оповідань, казок пізнавального характеру; досліди (Перетворення снігу в воду і ін.); бесіди на тему: «Де можна зустріти воду», «Хто живе у воді».

Матеріали та обладнання: Інвентар для дослідів: склянки з водою (За кількістю дітей), Порожні склянки, сіль, цукор, марганцівка, ложечки, тазик, судини різної форми, білий лист паперу, стаканчики з молоком, серветки, символи, що позначають властивості води.

Хід заняття:

Діти грають в приймальні. Чи включається аудіозапис «Струмочок».

Хлопці, чуєте? Що це? (Відповіді дітей)

Так, правильно це струмочок. Він кличе нас на заняття. Проходьте в групу.

Ви здогадалися, про що буде наше заняття? Відгадайте загадку:

Вона і в озері, вона і лужице

Вона і в чайнику у нас кипить

Вона і в Річка біжить, шарудить.

Що це? (Вода)

Про що ми сьогодні будемо говорити на занятті?

Так про воду. - Де можна зустріти воду? (Відповіді дітей)

Навіщо нам потрібна вода? Кому ще потрібна вода? (Відповіді дітей)

Ви чули про воду?

Кажуть, вона всюди!

В калюжі, в море, в океані

І в водопровідному крані,

Як бурулька замерзає,

У ліс туманом заповзає,

На плиті у нас кипить.

Пором чайника шипить.

Без неї нам не вмитися,

Чи не наїстися, не напитися!

Смію я вам доповісти

Без неї нам не прожити.

А що таке вода? (Відповіді дітей)

Ми сьогодні спробуємо трохи дізнатися про воду.

Досвід 1. Підійдіть до тазика, візьміть стаканчики з водою і вилийте в тазик. Що ви зробили зараз з водою? (Вилили, перелили)

Переллємося воду в різні пляшечки.

Висновок: вода - це рідина. Вона тече. Її можна наливати, переливати з однієї судини в іншій. Воду можна наливати в посудину будь-якої форми.

Щоб вам, хлопці краще це запам'ятати я приготувала ось такий символ.

(Прикріпити на дошку)

Сідайте за столи, продовжимо наше заняття в лабораторії.

Як ви вважаєте, якого кольору вода? (Відповіді дітей) Давайте перевіримо.

Досвід 2. «Вода безбарвна»

На столі у вихователя стакан з молоком і склянку з водою. - Якого кольору молоко? (Білого). А можна сказати про воду, що вона білого кольору? (Відповіді дітей)

Візьміть склянку з молоком і поставте на картинку. Видно картинку? Чому? Візьміть склянку з водою і теж поставте на картинку. А через воду картинку видно? Яка вода? Поему через стакан з водою картинку видно?

Висновок: Висновок: вода не має кольору, вона безбарвна, прозора. (Перед дітьми вивішується символ цієї властивості).

Хлопці, а я знаю, що вода може змінити свій колір. Хочете переконатися в цьому?

Досвід 3. «Вода може змінити свій колір»

На столі у вихователя 2 склянки з водою, зеленка, марганцівка.

Я зараз в воду додам чарівний кристалик (Марганцівку) і ми подивимося, що станеться з водою. Змінила вода свій колір? А тепер ви візьміть ватяну паличку і перемішайте нею в стаканчику з водою. Яка стала вода у вас в стаканчиках?

Висновок: вода може змінювати колір залежно від того, що в неї додали.

А тепер, я пропоную вам, хлопці, спробувати воду на смак. Яка вона? Солодка? Солона? Гірка?

Висновок: вода не має смаку, вона несмачна. (Вивішується символ).

Досвід 4. «Вода може приймати будь-який смак»

Давайте проведемо з вами невеликий досвід. Покладіть в склянку з водою речовина, яка знаходиться у вас на столі. Розмішайте. Що стало з водою? Змінила вона свій колір? А тепер спробуйте воду. Яка вона стала на смак? (Відповіді дітей) Як ви думаєте, що ви додали в воду? (Відповіді дітей)

Висновок: виявляється, вода може приймати смак тієї речовини, яка в нього додали.

Досвід 5. «Вода не має запаху»

А тепер, я пропоную вам, хлопці, понюхати воду. Пахне чи вода чимось?

Висновок: вода нічим не пахне, у неї немає запаху. (Вивішується символ цієї властивості води)

Підійдіть, будь ласка, до дошки. Про що ми сьогодні говорили на занятті? Розкажіть, що ви сьогодні дізналися про воду?

Сподобалося вам наше заняття. Яке завдання було найцікавіше? Яке найважче. Ми будемо ще багато говорити про воду і дізнаємося ще більше. Наше заняття закінчено. Молодці!

Дослідницька робота

досвід 1

Мета. Показати, що в грунті є повітря.

Устаткування і матеріали. зразки ґрунту (Пухкої); банки з водою (На кожну дитину); велика банка з водою у вихователя.

Проведення експерименту. Нагадати про те, що в підземному царстві - грунті - мешкає багато мешканців (дощові черв'яки, Кроти, жуки та ін.). Чим вони дихають? Як і всі тварини, повітрям. Запропонувати перевірити, чи є в грунті повітря. Опустити в банку з водою зразок грунту і запропонувати поспостерігати, чи з'являться в воді бульбашки повітря. Потім кожна дитина повторює досвід самостійно і робить відповідні висновки. Всі разом з'ясовують: у кого повітряних бульбашок виявилося в воді більше.

досвід 2

Мета. Показати, що в результаті витоптування грунту (Наприклад, на стежках, ігрових майданчиках) погіршуються умови життя підземних мешканців, а значить, їх стає менше. Допомогти дітям самостійно прийти до висновку про необхідність дотримання правил поведінки на відпочинку.

Устаткування і матеріали. Для зразка грунту: перший - з ділянки, який рідко відвідують люди (Пухкий грунт); другий - з стежки з щільно утрамбованої землею. Для кожного зразка банку з водою. На них наклеєні етикетки (Наприклад, на банці, в яку ви будете опускати зразок грунту зі стежки, вирізаний з паперу силует людського сліду, а на іншій - малюнок будь-якої рослини).

Проведення експерименту. Нагадайте дітям, звідки взяті зразки грунту (Краще відібрати їх разом з дітьми на ділянках, які добре їм знайомі). Запропонуйте висловити свої гіпотези (Де повітря в грунті більше - в місцях, які люблять відвідувати люди, або там, де рідко ступає нога людини), Обґрунтувати їх. Вислухайте всіх бажаючих, узагальніть їх висловлювання, але не оцінюйте, бо в вірності (Або невірності) своїх припущень діти повинні переконатися самі в процесі проведення досвіду.

Одночасно опустіть зразки ґрунтів в банки з водою і спостерігайте, в який з них більше повітряних бульбашок (В зразку пухкої грунту). Запитайте дітей, де підземним мешканцям легше дихати? Чому повітря "під стежкою" менше? (Можливо, на це питання дітям буде непросто відповісти, але нехай вони хоча б спробують це зробити. Важливо, щоб вони вчилися робити висновки на основі проведених дослідів.) Коли ми ходимо по землі, то "тиснемо" на її частинки, вони як би стискаються, повітря між ними залишається все менше і менше.

досвід 3

Мета. Показати, що при стисканні грудочки землі з нього як би "йде" повітря. (Проводиться як додатковий до попереднього.)

Устаткування і матеріали. Зразки грунту - грудочки пухкої, вологої землі (На кожну дитину).

Проведення експерименту. Роздайте дітям грудочки землі. Нехай вони розглянуть їх і запам'ятають, як вони виглядають. Зверніть їхню увагу на те, що всередині грудочок є "порожні місця" - там і "ховається" повітря. Потім запропонуйте стиснути грудочку землі в руці. Що з ним сталося? Яким він став? Він збільшився або зменшився? Чому зменшився? Грудочку став менше, тому що "порожніх місць" між частинками землі стало менше, вони "притулилися" один до одного, а повітря "пішов": для нього не залишилося місця. Точно так же під вагою нашого тіла стискається земля на стежках, дорогах, а повітря "йде".

Після проведення досвіду задайте питання.

У лісах, парках, скверах багато стежок. Де можна знайти більше живих істот - в землі під стежками або на ділянках, які люди не відвідують? Чому?

Що станеться з підземними жителями, якщо люди в лісі будуть ходити не по стежках, а всюди, де їм заманеться?

На газонах можна побачити таблички, що закликають не ходити по ним, але люди часто не слухають цих закликів. Що відбувається з підземними жителями, що мешкають в цих місцях?

Вислухайте припущення дітей (Вони повинні грунтуватися на осмисленні результатів проведених дослідів) і узагальніть їх: чим більше місць в лісі, в парку будуть витоптувати люди, тим менше підземних жителів там залишиться. На деяких ділянках вони взагалі можуть зникнути, що і відбувається зараз у багатьох місцях відпочинку.

Завдання педагога - підвести дітей до висновку про необхідність екологічно грамотної поведінки в лісі, парку:

бажано ходити по доріжках, намагатися не топтати все навколо; тим самим можна зберегти "вдома" і навіть життя багатьох підземних мешканців. Добре, якщо діти самі придумають правила і відображають їх знаки-символи.

досвід 4

Мета. Показати, як відбувається забруднення грунту; обговорити можливі наслідки цього.

Устаткування і матеріали. Дві скляні банки з грунтовими зразками і дві прозорі ємності з водою; в одній - чиста вода, в іншій - брудна (Розчин прального порошку або мила, щоб добре було видно піна).

Проведення експерименту. Запропонуйте дітям розглянути воду в обох ємностях. Чим вони відрізняються? Скажіть, що в одній чиста дощова вода; в інший брудна вода, яка залишилася після прання. Таку воду в домашніх умовах ми виливаємо в раковину, а за містом просто вихлюпує на землю. Запропонуйте дітям висловити свої гіпотези: що буде з землею, якщо її полити чистою водою? А якщо брудної? Полийте грунт в одній банці чистою водою, в іншій - брудною. Що змінилося? У першій банку грунт стала вологою, але залишилася чистою: вона зможе напоїти дерево, травинку. А в другій банці? Грунт стала не тільки вологою, а й брудної: з'явилися мильні бульбашки, патьоки. Поставте банки поруч і запропонуйте порівняти зразки ґрунтів після поливу. Задайте дітям такі питання.

Якби вони були на місці дощового черв'яка або крота, яку б грунт вибрали для свого будинку?

Що б вони відчули, якби їм довелося жити в брудній землі?

Що б вони подумали про людей, які забруднили грунт? Про що попросили б їх, якби вміли говорити?

Чи бачив хтось, як брудна вода потрапляє в грунт?

Зробіть висновок: в житті, як і в казках, є " жива вода" (Вона потрапляє в землю разом з дощем, талим снігом; вона напуває рослини, тварин), Але є і "мертва" вода - брудна (Коли вона потрапляє в грунт, підземним жителям доводиться зле: вони можуть захворіти і навіть загинути). Звідки береться "мертва" вода? Вона стікає по заводським трубах, потрапляє в землю після мийки автомобілів (Покажіть відповідні ілюстрації або на прогулянці знайдете такі місця в найближчому оточенні, природно, не забуваючи про правила безпеки). У багатьох місцях на нашій планеті земля-земля забруднюється, "хворіє" і вже не може годувати-поїти рослини чистою водою, і тварини не можуть жити в такому грунті. Що з цього випливає? Нам необхідно дбайливо ставитися до підземного царства, намагатися зробити так, щоб в ньому завжди було чисто. На закінчення обговоріть, що можуть для цього зробити діти (кожен з них), Їх батьки, вихователі. Розкажіть про те, що в деяких країнах навчилися "лікувати" грунт - очищати її від бруду.

Робота на присадибній ділянці

Під час роботи на городі зверніть увагу дітей на те, що насіння рослин садять в грунт, тому що саме вона буде давати їм воду і їжу.

Задайте дітям питання.

  • Яка на грядках земля: піщана, глиниста?
  • Чи є в ній грудочки? Якого вони розміру? На що схожі?
  • Чим пахне земля? Чи завжди вона пахне однаково?
  • Коли вона буває вологою, а коли - сухий?
  • Чи багато повітря в цьому грунті?
  • Для чого її треба періодично рихлити?

Використовуйте будь-яку можливість звернути увагу дітей на мешканців Підземного царства. Не забувайте про дбайливе до них ставлення: якщо вирішили кого-небудь розглянути (Жучка, черв'яка), Обов'язково потім поверніть на колишнє місце.

Дуже часто у педагогів виникає питання: як ставитися до кроту? Його за традицією вважають "шкідником". Пам'ятаєте? "Риє землю старий кріт, розоряє город". Подібні питання задають і діти. Але, по-перше, кріт - комахоїдна тварина, в городі він поїдає личинок жуків, яких ми вважаємо "шкідливими"; по-друге (і це головне!), З позицій екології в природі немає шкідливих і корисних. Кожен живий організм виконує свою роль, в тому числі і кріт. (Якщо ж ви все-таки вважаєте, що кроту не місце на вашій ділянці, постарайтеся його зловити і випустити десь на узліссі чи парку. Причому зробити це бажано разом з дітьми.) Якщо ви всерйоз займаєтеся екологічним вихованням, то використовуйте кротовіни як об'єкти екологічної стежки.

Ольга Бородачова

завдання:

Формувати у дітей пізнавальний інтерес до природи, до її головним багатств, на прикладах показати необхідність захисту і охорони водних ресурсів землі, показати що вода основа всього живого на планеті ;:

Вчити правильно вести діалог, самостійно робити висновки;

Виховувати відповідальність за майбутнє своєї планети, міста, вулиці, будинку, інтерес до мешканців води;

Дати поняття про раціональне використання води;

матеріали: 2 крапельки (сумна і весела, картинки із зображенням ситуацій пов'язаних з водою, листівки із закликами про збереження водних ресурсів, заощадженні, раціональне використання водних ресурсів., Листівки для батьків.

Хід заняття:

Вихователь: Щоб дізнатися про що, сьогодні піде мова, послухаємо загадку.

Я і хмара, і туман,

І струмок, і океан,

І літаю, і біжу,

І скляній бути можу! (Вода)

вихователь: Правильно це вода. Сьогодні у нас незвичайне заняття до нас в гості прийшли дві подружки, подивіться хто це?

діти: Це крапельки.

вихователь: Які вони?

діти: Одна грустная- вона плаче, друга веселая- вона радіє.

вихователь: Зараз, я буду вам показувати картинки, а ви хлопці повинні вгадати до якої крапельці вона підходить і чому, в кінці гри ми дізнаємося чому у наших гостей різний настрій?

(Вихователь показує різні картинки з ситуацій, діти визначають настрій крапельок, пояснюють свій вибір.)

Картинки з ситуаціями (Передбачувані відповіді дітей)

1 Дівчинка кидає сміття в річку (Дівчинка забруднює воду, від сміття можуть загинути риби.)

2 Лічильники на крані. (Це економить воду, людина використовує її раціонально.)

3 Сміття на березі річки. (Діти купаються в брудній воді, можна поранитися, захворіти)

4 Дівчинка купається в чистій воді. (Людина буде здоровий, риби і тварини не гинуть, всі п'ють чисту воду)

5 Несправна сантехніка, вода ллється. (Водні запаси води можуть вичерпатися, є країни в яких води дуже мало)

6 Риби гинуть від брудної води. (Промислові підприємства скидають свої відходи в ріки, океану, озера від цього гинуть риби, тварини.)

7 З крана капає вода. (Не проходь повз капає крана, закрий його і полагодь)

8 Дівчинка розмовляє по телефону, а з крана ллється вода. (Закрий воду, а потім розмовляй, економ воду)

9 Хлопчик збирає сміття на березі річки. (Якщо ти приїхав відпочивати, не забудь прибрати за собою сміття.)


10 Хлопчик приймає душ. (Замість ванни прийми душ і ти менше витратиш води.)

11 Людина миє машину на березі річки. (Не можна мити машини поблизу водойм, тут купаються діти, живуть тварини і риби, цю воду ми п'ємо.)

12 Тварини у водойми. (Вода потрібна для життя не тільки людині, а й тваринам, птахам, рослинам, вона є домом для риб і водних рослин).

13 Суха земля. (Якщо людина не буде раціонально, дбайливо ставитися до води, вона зникне, його життю загрожує небезпека)

14 Табличка «Купання заборонено». (Якщо людина продовжити забруднювати водні ресурси, то влітку коли сонце дуже спекотне, дітям не де буде купатися)

Физминутку «Крапельки»

Жіла- була хмаринка зі своїми дітками крапельками, (діти стають в коло, навколо вихователя, беруться за руки)

Відправила хмаринка їх на землю погуляти (діти розходяться в різні боки, гуляють по групі)

Крапля за крапелькою вони збиралися в струмочки, озера, річки, океани (діти збираються парами, групами, утворюють руг)

А, коли сонечко стало пригрівати, крапельки випарувалися і знову потрапили додому до мами хмаринці. (Діти піднімають руки вгору і біжать до вихователя)

вихователь: Ми з вами дізналися, чому у наших гостей таке різний настрій. А зараз ми пограємо в гру:

«Це я, це я - це все мої друзі»(Якщо ви згодні з твердженням то говорите ці слова, якщо немає, то мовчимо, значить так робити не можна.)

1 Чи не кидаю сміття на березі водойм!

2 Чи не скидати відходи промисловості в воду!

3 Поставимо лічильники на воду, відремонтуємо сантехніку!

4 Включу воду і піду дивитися телевізор!

5 Помиємо з татом машину на річці!

6 Приймаю душ, замість ванни!

7 Збираю за собою сміття після відпочинку на березі!

8 Витрати дбайливо воду, її березі!

9 Будинки накопичилося багато сміття викинемо його на річку!

10 Включимо шланг з водою, і влаштуємо з подругою водоспад!

вихователь: Молодці хлопці, впоралися з завдання, скажемо спасибі крапельок за те що прийшли до нас в гості, і ми дізналися багато нового і корисного. Ми повинні пам'ятати, про те що вода є основою для життя на землі, і якщо вона закінчиться, наша земля загине, давайте берегти, зберігати водні ресурси.


А ми з вами вивчимо ось такий вірш, і обов'язково розповісте його будинку своїм близьким!

ВОДА - ОСНОВА ЖИТТЯ НА ЗЕМЛІ,

ВОНА ПОТРІБНА УСІМ НАВКОЛО:

Рослини, тварини, ЛЮДИНІ,

Витрачають її дбайливо, МІЙ ДРУГ!

В кінці заняття дітям роздаються листівки, які вони забирають додому, читають разом з батьками!


Публікації по темі:

В рамках проведення XIIIгородской екологічної акції "Врятувати і зберегти" в дитячому садку пройшли пізнавальні заняття на тему "Вода для.

Гра-подорож з елементами експериментування «По воді, по землі і по повітрю» (підготовча група) Програмні завдання: Дати поняття про те, що на нашій планеті багато різних країн; Закріплювати знання дітей про різноманітність світу тварин і.

Ігри на формування екологічних знань Що є у тварин? Мета: закріплювати елементарні знання дітей про частини тіла тварин. Матеріал: картки із зображенням різних тварин.

Комплекс заходів по формуванню екологічних знань у дітей середнього дошкільного віку Для формування екологічних знань у дітей середнього дошкільного віку використовувалися предметні, сюжетні і художні-ються картини.

Конспект інтегрованого заняття з екології для дітей старшого дошкільного віку «Символ життя на Землі - вода!» Автор: Махортова Марина Миколаївна, вихователь МБДОУ дитячий садок комбінованого виду №5 «Конвалія» Інтеграція освітніх областей :.

Конспект НСД по формуванню у дітей знань про життя диких тварин «В гостях у лісових жителів» Програмне зміст. Завдання: 1. Продовжувати формувати систему знань про життя диких тварин в зимовий період. 2. Розвивати зорове.

Екологічний дослідний проект «Вода - наше життя!».
«Вода, у тебе немає ні смаку, ні кольору,
ні запаху, тебе неможливо описати,
тобою насолоджуються, не відаючи що ти таке.
Не можна сказати, що ти необхідна для життя:
Ти саме життя »
Антуан Де-Сент Екзюпері
(Французький письменник)

актуальність проекту

Ні для кого не є секретом, що без води не може існувати ніщо живе. Саме тому на сьогоднішній день дуже гостро стоїть питання про екологічну проблему, пов'язану з висиханням прісних водойм, і їх величезними і серйозними забрудненнями.
Головна причина забруднення води - це скидання у водойми промислових та побутових стічних вод. На жаль, мало які підприємства мають достатній фільтр, який зміг би очистити всю використану воду, перш ніж злити її у водойму. В даний час практично всі річки світу вважаються небезпечно забрудненими, а для їх очищення, на жаль, не приймається практично ніяких заходів. Справа в тому, що очищення прісного водойми від забруднень - це дуже тривалий і дорогий процес, а тому підприємства рідко йдуть на такі кроки. Забруднення не означають, що вода має каламутний і незрозумілий відтінок. Вона може бути абсолютно чистою на перший погляд, однак мати в собі безліч небезпечних грибків, вірусів бактерій і хімічних речовин, Які ніяк не вплинуть на її зовнішній вигляд. самою головною причиною, Як говорилося вище, є побутові і промислові скиди у водойму. Однак забруднення також виходять в зв'язку з опадами близько промислових підприємств, а також, нафтових і паливних аварій на воді. Всі ці фактори мають величезний вплив на екологічну проблему води в наш час.
Для того, щоб уникнути екологічної катастрофи потрібно заборонити промисловим підприємствам використовувати річки як стічні канави. Крім того, потрібно донести до свідомості людей те, що не можна забруднювати водойми і побутовими відходами.
Виходячи з вище перерахованого, можна зробити висновок про те, що необхідно змінювати своє ставлення до навколишнього середовища, природи. Для цього потрібно самим навчитися осмислити своє ставлення до природних об'єктів, і прищеплювати ці навички дітям. Основні знання і вміння закладаються у дітей в дошкільному віці, Тому необхідно в дошкільних установах проводити заходи, присвячені екологічним проблемам сучасності.
Проект короткостроковий: з 28.01.13-10.02.13
Даний проект спрямований на розширення і поглиблення уявлень дошкільнят про воду, її властивості, призначення, вплив на життя людини і забруднення води.
Мета проекту:
- Сформувати уявлення про воду, його властивості та значущості.
Завдання проекту:
- Систематизувати і закріпити наявні уявлення про воду, її властивості, вводити нові поняття.
- Ознайомити дітей з методами і прийомами найпростіших досліджень води.
-Формувати навички комунікативного спілкування, шляхом залучення дітей в пізнавальні бесіди.
-Створити умови для пошукової діяльності.
-Розвивати образне мислення, уяву, фантазію.
-Виховувати розумне, дбайливе ставлення до природи.
Проблеми проекту: Що потрібно робити, щоб зберегти воду чистою?
Форми і методи роботи: Бесіда, розгляд ілюстрацій, продуктивна діяльність, експериментально-дослідницька діяльність, читання художньої літератури, спостереження.
Для реалізації проекту була організована команда з 8 дітей під назвою «Юні дослідники».
Девіз команди: «Відгадай все на світі, дуже розумні ми діти».

Принципи реалізації проекту
При реалізації проекту враховувалися наступні принципи:
 забезпечення єдності виховних, розвиваючих і навчальних цілей і завдань процесу освіти дітей, в процесі реалізації яких формуються такі знання, вміння і навички, які мають безпосереднє відношення до розвитку дітей;
 принцип інтеграції освітніх областей відповідно до вікових можливостей і особливостями вихованців;
 рішення програмних освітніх завдань у спільній діяльності дорослого і дітей і самостійної діяльності дітей не тільки в рамках безпосередньо освітньої діяльності, Але і при проведенні режимних моментів;
 побудови освітнього процесу на адекватних віку формах роботи з дітьми.
Очікуваний результат
діти:
- Сформовано уявлення про воду, його властивості та значущості.
- Сформовано осмислене бажання дбати про чистоту водойм.
педагог:
Підвищення якості навчально-методичного забезпечення для організації дослідницької діяльності дошкільнят.
батьки:
- Осмислення значущості екологічного виховання для дошкільнят.

Основні етапи проекту:
1 Підготовчий етап:
Бесіда на тему «Вода - унікальний ресурс життя на Землі».
Мета: Пояснити дітям значимість води для всього живого.
Вода - це і озера, і річки, і океани, і моря.
Вода - дуже цінний продукт, вона потрібна всім живим істотам: рослинам, тваринам, людині.
«Ви чули про воду?
Кажуть, вона всюди!
Ми її не помічаємо.
Ми звикли, що вода -
Наша супутниця завжди ».

Продуктивна діяльність на тему:
«Як ми використовуємо воду».
Мета: Дати уявлення, що вода - один з головних чинників для життєдіяльності людини. Пояснити, як людина використовує воду в своєму побуті.

Випереджаюче завдання до заняття.
Запропонувати дітям протягом всього дня запам'ятовувати, де і яку вони бачили воду (в приміщенні, на прогулянці); як вони її використовували. Чи багато їм треба було води? В кінці дня обговорити результати спостережень, записати їх.
На наступний день повторити обговорення результатів спостережень, запропонувати дітям подумати, де ще можна знайти воду. Для чого ми її використовуємо? (П'ємо, миємо руки, купаємося, стираємо речі, миємо підлогу, поливаємо рослини, варимо їжу, поїмо домашніх тварин і т.п.). Важливо, щоб діти відчули, як необхідна вода. Без неї ми не можемо прожити. Запропонувати дітям уявити ситуацію: «Що сталося б, якби вода раптом зникла» і провести бесіду на дану тему.

Фотовиставка «Відпочинок на воді».
Мета: сформувати уявлення про те, що вода потрібна не тільки для споживання, а що це ще і природний ландшафт.
«Гасають чайки кільцем далеко.
Цього нам все одно не зрозуміти.
Нам добре - ми прийшли відпочивати.
Пташки нам весело пісні співають.
Рибки у берега тихо снують.
Хочеться нам цих рибалка спіймати.
Все розбігайтеся - прийшли відпочивати »

Дослідницька діяльність:
Досвід «Фарбування води»
Мета: Виявити властивості води: вода може бути теплою і холодною, деякі речовини розчиняються у воді. Чим більше цієї речовини, тим інтенсивніше колір; чим тепліше вода, тим швидше розчиняється речовина.

Матеріали: стаканчики з водою (холодної та теплої), фарба, пензлики.
Пропонується дітям забарвити воду в стаканчиках з теплою і холодною водою. Як можна забарвити воду? (Додати фарбу). В якому стаканчику фарба швидше розчиниться? (У склянці з теплою водою). Як забарвиться вода, якщо барвника буде більше? (Вода стане більш пофарбованої).
2 етап - практичний (дослідний)
Дослідження місцевих водойм.

Читання літератури: «Моє місто-Первоуральськ»
Мета: Ознайомити дітей з рідним містом, з наявністю водойм і їх розташуванням.
Розгляд ілюстрацій місцевих водойм:

Бесіда з дітьми на тему: «Яке значення мають водойми в природі і в житті людей?»
Велике значення водойм в житті людей. Вони прикрашають землю, радують нас своєю красою. Люди тут відпочивають: купаються, засмагають. По воді на судах подорожують і перевозять вантажі. З водойм беруть воду, без якої не можуть обійтися ні в побуті, ні на виробництві. Значення водойм в природі дуже велике. Водойми - це сховища води, яка необхідна всьому живому. А для тих рослин і тварин, які живуть у водоймах, це - єдиний будинок.
В результаті вивчення інформаційних джерел хлопці визначили, що в нашому місті є водойми: річка Чусовая, Нижній став і Верхній став.

Визначення близькості заводів біля водойм.
Розгляд карт міста Первоуральска. Місто Первоуральськ потужний промисловий вузол. Тут знаходяться різного роду промислові підприємства, які дуже негативно впливають на життя людини. Ці підприємства роблять викиди, як в атмосферу, так і в місцеві водойми.

моделювання проблемної ситуації: «Вплив близькості заводів на водойму»:
Мета: Пояснити, як згубно впливає близькість заводу на водойму.
Промислові підприємства використовують в своєму виробництві велика кількість води. Така вода сильно забруднюється шкідливими речовинами. Після її використання, вона зливається в чисті водойми, забруднюючи і їх. Така вода не придатна як для використання її людиною в побутових умовах, таку воду можна пити, в ній не можна купатися і поливати рослини.
Експериментальна діяльність: «Забруднення води».
Мета: Сформувати уявлення про забруднення води в природі.
У процесі експериментування вихованці висувають свої гіпотези, потім перевіряє їх на практиці і в ув'язненні роблять висновки, узагальнюють отримані результати, порівнює їх зі своїми припущеннями.
Отже, ми дізналися, як промислові підприємства забруднюють чисті водойми. І вирішили перевірити чи так це? Для досвіду ми взяли баночку з брудною водою (перемішали сміття з водою) і влили її в чисту воду, ми побачили, що чиста вода стала брудною. Таким чином, ми наочно переконалися, як шкідливі викиди для наших водойм.

Експериментальна діяльність: «Очищення води».
Мета: Сформувати уявлення про способи очищення води.
Матеріали: баночка з брудною водою, лійка, ватний диск, порожня баночка.

ми
Для того щоб очистити воду в домашніх умовах, необхідно використовувати фільтр, що очищає її від забруднень - піску, домішок. Постановка проблемного питання: Ми знаємо, що воду можна очищати, але як?
Для проведення досвіду, ми виготовили фільтр (в воронку поклали ватний диск). Брудну воду наливали в фільтр, вода пройшла очищення і стала чистою. Ми прийшли до такого висновку, що якщо воду очищати відразу на підприємстві, то вона не буде забруднювати наші водойми. У таких водоймах можна буде купатися, брати воду для пиття. Така вода буде безпечною для тварин і рослин.

3 етап - заключний
Створення макета «Очисні споруди на заводі».
Створення проблемної ситуації: «Очищення водойм». «Ми познайомилися зі способами і прийомами очищення води. З'ясували, як можна очистити воду, використовуючи фільтри ». Постановка проблемного питання: «Як очищати воду у великому обсязі, наприклад природному водоймі». Рішення проблемного питання, діти пропонують свої варіанти зміни ситуації, серед яких створення очисних споруд поблизу підприємств.
Дітям пропонується спроектувати очисні споруди для нашого водойми.
В результаті роботи над проектом вихованці створили макет очисної споруди закритого типу, який складаються з двох блоків очистки води: механічної та біологічної.
В результаті у дітей в повному обсязі сформувалися уявлення важливості води для всього живого. Вони дізналися, що вода унікальна за своїми властивостями. Діти познайомилися з новими способами експериментування і тепер можуть повторити досліди в домашніх умовах і пояснити, результати.
У вихованців сформувалося уявлення про те, як наші промислові підприємства забруднюють водойми. У дітей з'явилося осмислене бажання піклуватися про природу.

Ода воді.
Ти так пластично - вперта;
Ти так спокійна, але горда,
Шепочучи, століттями гостриш камені,
І перемагаєш їх завжди!
Ти життя дала всьому живому,
І без тебе ніяк не можна ...
Коли сумуєш - ти тихий вир;
А в гніві - грізна ріка!
Ти - міць і ніжність,
Пристрасть і м'якість,
Ухильна, як лоза,
Життя перемагає твоя лагідність,
У тебе ж народжується вона!
І навіть смерть з тобою не сперечається,
Коли на вулиці весна -
Зів'ялий напоїти паросток собою - він,
Рвя асфальт, протягне листя в небеса!
Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...