Оригами техническа карта. Технологична карта на урока по технология в ОУ „Модулно оригами

Обяснителна бележка
В стратегията за развитие на образователната система на град Перм до 2030 г., въпросът за развитието на иновационни дейностив областта на образованието, която е насочена към подобряване на образователната - методическа подкрепаобразователна система. Стратегът разглежда образователните тенденции за внедряване и внедряване на система от краткосрочни курсове в образователния процес. Инструментариум Origami Magic има за цел да приложи стратегията.
Краткосрочната програма Magic Origami е поредица от дейности, в които децата могат да се потопят в света на творчеството. Учениците ще се запознаят с различни техники за работа с хартия. Благодарение на часовете по оригами детето открива цял свят от творчески способности, развива фините двигателни умения и въображението.
Уместност на развитието: Възможност за изразяване, за разкриване на творчески способности в процеса на сгъване на фигури с помощта на техниката на оригами за кратко време. Това развитие не изисква големи материални разходи. Образователният курс е изграден върху продуктивен - ориентирани технологииобучение, и включва затвърждаване на придобитите знания, умения и умения в практически упражнения в реалния живот.
Цел:систематизация дидактически материалина тема "Оригами" и провеждане на занятия по КСК.
задачи:
- да обобщи педагогически опит;
- да организира работата на КСК, в процеса на което учениците да се запознаят с историята и техниките на оригами;
- създават методическа и дидактическа подкрепа учебен процесКСК "Вълшебно оригами".
Това развитие представя:
1. KSK програма "Вълшебно оригами", която се разработва за 8 часа;
2. Схема на плана на първия урок;
3. Карти с инструкции, които показват последователността на стъпките за работата. Учебните карти могат да бъдат показани като презентация, отпечатани на бяла дъска във формат А3 или отпечатани на всеки ученик във формат А4.
Прогнозиран резултат: преминаване на курса по магически оригами, запознаване с историята на оригами, видове хартия, изработване на фигури с техниката на оригами.
Помагалото е разработено на базата на натрупания в продължение на няколко години материал от учителя допълнително образование, и премина апробацията на материали на деца, преминали този курс. Помагалото може да се използва от учители, родители и ученици за организиране на извънкласно време.Програмата на краткосрочния курс „Вълшебни оригами” е насочена към развиване на артистичните и творчески способности на децата чрез преподаване на техники на оригами и тестото е свързано с предмет на труда в начално училище... Програмата е разработена в съответствие със стратегията за развитие на образованието на град Перм 2013, за провеждане на краткосрочни образователни курсове и е насочена към обучение на ученици.
Оригами е древното изкуство за сгъване на хартиени фигури. Оригами е дейност, в която участват и двете ръце. Ето защо сгъването на хартия е полезна дейност, която насърчава активността както на лявото, така и на дясното полукълбо на мозъка, тъй като две ръце участват в работата наведнъж. Класовете развиват внимание, памет, въображение, изобретателност. Всички тези психични характеристики са неразривно свързани и зависят от дейността на дясното и лявото полукълбо на мозъка. Функцията на дясното полукълбо на мозъка е свързана с въображението, музикалните и артистичните способности, а лявото полукълбо е свързано с логично мислене, говор, броене, научни способности. Пластичността на мозъка на детето и минималното доминиране на едното полукълбо над другото е много благодатна почва за развитието и на двете половини на мозъка. Лекарите казват, че оригамито влияе дълбоко психическо състояниедетето и го приведете в равновесие. Децата, които практикуват това изкуство, имат по-малко безпокойство, което им позволява да се адаптират към различни трудни ситуации.
Краткосрочната програма на курса включва класическо оригами, което се сгъва от квадратен лист хартия. В класната стая децата ще се запознаят с определен набор от конвенционални знаци, основни недъзи.
Занятията се провеждат с помощта на карти с инструкции. Съдържанието на програмата на краткосрочните курсове "Вълшебно оригами" включва няколко основни етапа: запознаване с техниките за безопасност при работа с ножици, с пластичните свойства и видове оригами хартия, с различни методи и техники на сгъване на хартия, основни форми и конвенционални символи.
Програмата е разработена за 8 часа.
Формата на занятията е групова.
Състав на групата: 15 човека.
Възраст на децата: 7-8 години.
Цел на програмата:преподаване на основите на оригами, създаване на условия за развитие на художествените способности на учителите чрез изучаване на оригами техники.
задачи:
1. да се запознаят с методите и техниките на оригами;
2. развиват фината моторика на ръката;
3. научете се да работите в екип.

Учебно – тематичен план
Встъпителен урок. Основни оригами форми.
Фигури от основната форма "Триъгълник"
Фигури от основната форма "Книга"
Фигури от основната форма "Хвърчило"
Фигури от основната форма "Палачинка"
Фигури от основната форма "Врата"
Фигури от основната форма "Двойен триъгълник"
Фигури от основната форма "Двой квадрат" Съдържание
1. Встъпителен урок. Запознаване с програмата на краткосрочната програма. Мерки за безопасност. Свойства и видове хартия за оригами. Запознаване с историята на оригами, основни форми и конвенционални знаци.
(Приложение 1)
2. Фигури от основната форма "Триъгълник"
Детето ще се научи да сгъва основната форма "Триъгълник" и да прави от нея жаба, куче. (Приложение 2)
3. Фигури от основната форма "Книга"
Детето ще научи основната форма "Книга" и ще направи от тази форма различни къщи... (Приложение 3)
4. Фигури от основната форма "Хвърчило"
Детето ще се научи да сгъва основната форма "Хвърчило" и да прави от нея заек, лебед. (Приложение 4)
5. Фигури от основната форма "Палачинка"
Детето ще се научи да сгъва основната форма на палачинка и да прави от нея пара. (Приложение 5)
6. Фигури от основната форма "Врата"
Детето ще се научи как да сгъва основната форма "Врата" и да прави слон от нея. (Приложение 6)
7. Фигури от основната форма "Двойен триъгълник"
Детето ще се научи да сгъва основната форма "Двойен триъгълник" от него като жираф. (Приложение 7)
8. Фигури от основната форма "Двой квадрат"
Детето ще се научи да сгъва основната двойна квадратна форма и да прави от нея различен морски живот. (Приложение 8)

Прогнозиран резултат
До края на курса по магически оригами, преподавателите трябва:
- да се запознаят с правилата за безопасност, основни материали за оригами;
- научете се да използвате различни методи и техники на оригами;
- научете как да използвате карти с инструкции;
- научете се да работите в екип, умеете да разбирате и слушате учителя.

Диагностична карта
Оценка на резултатите от разработването на програмата KSK
Високо ниво
- самостоятелно извършва работа по картата с инструкции;
- използва ефективно материалите;
- върши работата точно;
- икономично изразходва материал.
Средно ниво
- изпълнява работа с помощта на учител;
- работи по технологичната карта с помощта на учител;
- използва ефективно материалите.
Ниско ниво
- не може самостоятелно да работи с материали;
- не разбира как се работи по технологичната карта;
- не разбира обяснението на учителя;
- работи нерационално с материали;
- не прави точно чертежи.

Таблица с резултатите от разработването на програмата KSK
Не. Пълно име обучение Урок Ниво на владеене
1 2 3 4 5 6 7 8 програми 1.
2.
3.
Легенда: в - високо, c - средно, n - ниско ниво.
Въз основа на резултатите от програмата учителят оценява процента на преминаване на програмата KSK.

Планирайте 1 урок
Вълшебна тема за оригами

Образователна програма: КСК "Вълшебни оригами"
Възраст: 7-8 години
Целта на урока:запознаване с основни понятия, история на техниката на оригами, основни форми на оригами.
задачи:
1. Развийте фината моторика на ръката;
2. Генерирайте интерес към техниките на оригами;
3. Предпазни котви.

Методи, техники:обяснение, демонстрация, демонстрация.
Оборудване:проектор, учебна дъска, лаптоп.
Материали и инструменти: хартия за оригами, лепило, ножици.

Ход на урока

1.Организационна част(подготовка на работното място и осигуряване на предпазни мерки)

Инструкции за безопасност с ножици
Поддържайте работното си място подредено.
Проверете изправността на инструментите преди употреба.
Не работете с разхлабени ножици.
Използвайте само изправни инструменти: добре регулирани и заточени ножици.
Използвайте ножици само на работното място.
Гледайте движението на остриетата, докато работите.
Поставете ножицата с пръстените към вас.
Когато работите, не дръжте ножицата с главата надолу.
Подайте пръстените на ножиците напред.
Не оставяйте ножиците отворени.
Дръжте ножиците в кутията с остриетата надолу.
Не си играйте с ножици. Не ги поднасяйте към лицето си.
Използвайте ножиците според указанията.

2. Поставяне на цели(Въвеждащ урок "Запознаване с оригами").
3. Усвояване на нов материал(История на оригами, основни формиоригами, легенда)
Историята на оригами. (Показване на презентация)
Оригами е изкуство от хартия, което произхожда от Япония. Въпреки факта, че хартията се появи в Китай, именно в Япония те измислиха как да сгънат невероятни фигури от нея. На японски думите "хартия" и "бог" са много сходни. Думата оригами се състои от оригами, хартия и ками, сгъване. Оригами на японски означава сгъната хартия. Първоначално хартията е била ценен материал и е била използвана в различни религиозни церемонии. Думите "хартия" и "бог" на японски са много съгласни думи. Декорации за храмове с изображения на богове, хартиени кутии за подаръци бяха направени от хартия.
Когато хартията стана по-евтин материал, тогава тя започна да се използва за ежедневни нужди: за сватби, празнични шествия, украса на дома.
Най-известната фигурка в оригами е формата на жерава - образ на свободата, символ на избавяне от атомната заплаха и лъчева болест.
4.Практическа част
Сгъване на основни оригами форми.
Самостоятелна работа по карти с инструкции.
5. Заключителната част. Отражение.
Какво научихте за оригами?
Какъв материал е използван в работата?
Откъде се заражда изкуството на оригами?
Какви основни форми знаехте да правите?
Хареса ли ви урока?
Приложение 1



Приложение 2




Приложение 3



Приложение 4

Общинско предучилищно заведение образователна институция

"Детска градина № 98 от компенсаторния тип на град Сиктивкар"

Оригами диаграми за по-големи деца предучилищна възраст

"Оригами с апликационни елементи"

възпитател от най-висока квалификационна категория

Сиктивкар, 2018 г

Уместност на работата

Вероятно всяко дете някога е направило самолет, лодка или гарнизонна шапка от хартия за своите игри. Но можете да направите много интересни и необичайни играчки от хартия, като същевременно проявявате креативност и въображение.

Изкуството на оригами е известно от дълго време. Той произхожда за първи път в Китай, родното място на хартията. По-късно се разпространява и в Япония. "Оригами" на японски означава "ори" - сгънат, "ками" - хартия.

Много учени, учители, психолози обърнаха сериозно внимание на важността на развитието на фините двигателни умения на ръцете. Аристотел е казал: „Ръката е инструментът на всички инструменти“, имайки предвид с това връзката на ръката с умствените способности. Значението на развитието на ръката е отбелязано от Кант: „Ръката е вид външен мозък“.

Тези наблюдения задължават учителите да обърнат най-сериозно внимание на развитието на фината моторика на пръстите. Оригами е едно от заниманията, които са интересни за децата и развиват точността и координацията на движенията и влияят на интелектуалното развитие.

Значението на оригами за развитието на детето:

Развива точността на движенията на пръстите при децата, подобрява фините двигателни умения, развива окото.

Обучава децата на различни техники за работа с хартия: сгъване, многократно сгъване, нарязване, залепване.

Развива концентрация на внимание, способност за фокусиране,

Стимулира развитието на паметта, способността да се следват устни инструкции.

Запознава децата с основни геометрични понятия: квадрат, триъгълник, ъгъл, страна, диагонал, връх.

Развива пространственото въображение.

Активизира детското въображение и фантазия.

Развива художествен вкус и креативност.

Подобрява трудовите умения, формира култура на работа, учи на точност, способност за внимателно и икономично използване на материала и поддържане на работното място в ред.

Целта на обучението на децата на оригами:

Да развива креативността и познавателната сфера на по-големите деца в предучилищна възраст, като ги запознае с изкуството на модулното оригами.

задачи:

Научете децата на различни техники за работа с хартия, способността да следват устни инструкции и да използват понятия, които обозначават пространствени характеристики.

Развийте фината моторика на ръцете и очите, художествения вкус и креативността.

Да се ​​възпитава култура на работа, комуникативни умения на децата.

аз ... Обяснителна бележка

Флаш карти: 20 технологични карти във формат А3 с наименованието и поетапното изпълнение на работата (Приложение 1).

Образователна област: художествено-естетическо развитие (раздел „Приложно изкуство: работа с хартия и картон”).

вид професия: основна учебна дейност (подгрупова и индивидуална работа), свободна дейност.

Необходими знанияи уменията на детето: децата имат основни умения за работа с хартия (сгъване на хартия в различни посоки, изглаждане на гънки), ножици, лепило.

Очаквани резултати:

Децата имат представа, че оригами е изкуството да се сгъват различни форми от хартия.

Децата съпоставят визуалната демонстрация с устните обяснения, могат да следват устни инструкции, да използват диаграми.

Децата владеят различни техники за работа с хартия:направете маркировки с помощта на шаблон, сгънете правоъгълна, квадратна хартия в различни посоки.

Децата проявяват креативност при декорирането на произведения, използват композиция на оригам и други художествени материали и техники (апликация, колаж), показват увереност в своите способности и способности, проявяват художествен вкус.

Децата могат да творятзабавни играчки, използващи техниката на оригами.

Теми на урока:

Лексикална тема"есен"

Практически урок"Дърво"

Практически урок "Морков"

Практически урок "Гъба"

Лексикална тема "Домашни любимци"

Практически урок "Котка"

Практически урок "Прасенце"

Практически урок "Куче"

Лексическа тема "Дивите животни"

Практически урок "Лисица"

Практически урок "Заек"

Практически урок "Таралеж"

Лексическа тема "Птици"

Практически урок "Пингвин"

Практически урок "Лебед"

Практически урок "Топ"

Лексическа тема "Сгради, къщи"

Практически урок "Едноетажна къща"

Практически урок "Многоетажна сграда"

Лексическа тема "Транспорт"

Практически урок "Автомобил"

Практически урок "Автобус"

Практически урок "Кораб"

Лексическа тема "Дрехи"

Практическо занятие „Кап. риза"

Лексическа тема "Насекоми"

Практически урок "Пеперуда"

Практически урок "Fly"

II ... Инструкции за работа с карти

Всяка технологична карта е представена под формата на стъпка по стъпка изпълнение на работата от първоначалната заготовка на хартията до крайния занаят. Детето може да разгледа всеки етап от работата и да го разгърне на примерна карта за по-точна представа за нейното производство.

Маршрутизиранеизвънкласни дейности

Пълно име на възпитателя - Донова Галина Анатолиевна

Клас - 3

Посока – художествено-естетическа

Тема - "Модулен оригами"

Тип урок: Урок с елементи на интеграция с използване на информационни технологии.

Цел: Развиване на умения за съвместни дейности чрез използване на личен опит v дейности по проекта... Планирани резултати:

Предметни знания, предметни действия

UUD

регулаторни

когнитивни

комуникативен

лични

  • да можете самостоятелно, като използвате инструкциите, да сглобите модел на заек;
  • Повторете и подсилете техниките на оригами
  • планирайте необходимите действия, операции, действайте според плана;
  • контролира процеса и резултатите от дейностите, извършва необходимите корекции;
  • да оценяват адекватно своите постижения, да са наясно с възникващите трудности, да търсят техните причини и начини за преодоляване.
  • извличане на информация, представена в различни форми;
  • четене на информация, представена под формата на диаграми;
  • влизат в диалог с учителя, връстниците, участват в общ разговор, спазвайки правилата на речево поведение;
  • задавайте въпроси, слушайте и отговаряйте на въпросите на другите, формулирайте собствените си мисли, изразявайте и обосновавайте своята гледна точка; изграждайте малки монолози
  • имат положително отношение към когнитивни дейности, желанието за придобиване на нови знания, умения, подобряване на съществуващите;
  • спазвайте най-простите, общи правила за поведение за всички хора, когато работим заеднов група;
  • умеете да защитавате собствената си гледна точка и да се съгласявате с мнението на други хора

Ход на урока

Име на етапа на урока

Продължителност в мин.

Цел

Методи и техники на работа

ХРАНА (форма на организационна учебна дейност)

Учителска дейност

Дейности на учениците

очакван резултат

1.Организиране на времето... Психологическа нагласа.

2 минути.

Слайд номер 1

Фронтална

Настройте учениците за работа.

Децата се подготвят за работа.

Добро настроение.

2. Актуализация на знанията.

5 минути.

Обобщете знанията на децата за модулното оригами.

Слайд номер 2

Слайд номер 3

Блиц анкета

Фронтална

Задавайте въпроси

Мотивация за учене. Насочете към темата на урока.

3. Формулиране на темата и целта на урока.

2 минути.

Подобряване на способността за формулиране на темата и целта на урока.

Слайд номер 4

Слайд номер 5

Проблем-диалог.

Фронтално, индивидуално.

Създайте ситуация за формулиране на тема и цел.

Отговарят, разсъждават, анализират.

Приемане на темата и целта.

4. Постановка на проблема.

5 минути.

Подобряване на способността за идентифициране и формулиране на проблем.

Работа с инструкции.

Проблем-диалог.

Парна баня

Ръководство, помощ при формулирането на проблема.

Четете, разсъждавайте, формулирайте

Интерес на учениците към намиране на решение на проблема.

5. Търсене на решение на проблема.

Групова работа.

10 мин.

Изградете умения за сътрудничество

Самостоятелна работа по двойки.

Проблем-диалог.

Парна баня, фронтална.

Осигурете помощ на двойки, които се нуждаят от подкрепа.

Те работят самостоятелно.

Начин за решаване на проблема.

6. Практическа работа.

15 минути.

Повторете и подсилете техниките на оригами.

Слайд номер 7

Самостоятелна работа.

Обяснително и илюстративно.

Парна баня.

Обяснете техниките на оригами, осигурете помощ.

Върши работата (заек).

Модели заек. Желанието на децата да използват труда си.

7. Затвърждаване на придобитите знания.

4 минути

Създаване на образователен и практически проект.

Поставяне на зайци на поляна.

Дейности по проекта.

Група

Зайците са поставени на поляна.

Модел на поляна със зайци

8. Рефлексивен етап на оценка.

2 минути.

Подобряване на самочувствието на учениците.

Обобщаващи въпроси. Вербална оценка.

Фронтално, индивидуално.

Задаване на въпроси, предлагане на варианти за вербална самооценка.

Отговарят, оценяват се.

Изпълнение на целта на урока.

Диагностика на резултатите от урока

Домашна работа.

Направете сами лебед според инструкциите.

Приложение No1

ПРОИЗВОДСТВО НА ТРИЪГЪЛНИ МОДУЛИ

Вземете обикновен лист А4 и сгъвайки го наполовина всеки път, нарежете листа на 16 части.

1. Огънете правоъгълника наполовина

2. След това сгънете и разгънете листа. Това е необходимо, за да се очертае средата. Обърни сепланина за себе си

3. Огънете ръбовете на заготовката до средата на листа

4. Обърнете бъдещия модул на другата страна

5. Повдигнете ръбовете на листа нагоре

7. Сега се разгънете назад

8. И сега сгънете отново малките триъгълници по вече маркираните линии и повдигнете краищата на занаята нагоре

9. Сега сгънете листа наполовина.

Ура! Сега имаме модул с два ъгъла и два джоба.

Как да свържете модулите един към друг

След като сте създали два или повече модула съгласно горната диаграма, те могат да бъдат свързани един с друг. различни начини... Може да се свърже чрез гнездене едно в едно, както е показано на фигурата.

Приложение 2

Инструкции



Маршрутизиране

ООД за проектиране по метод оригами с апликационни елементи

v старша група"Къща"

(дизайн чрез препратка)

Тема: "Къща".

Интеграция образователни области: художествено-естетическо, социално и комуникативно, познавателно, речево, физическо развитие.

Цел: развитието на художественото творчество у децата чрез овладяване на техниката на проектиране по метода оригами с елементи на приложение.

Задачи: образователен:развиват способност за следване на устни инструкции; преподава различни техники за работа с хартия; повторете основното геометрични фигури.

Разработване:развиват художествен вкус, креативност и въображение; развивайте око при децата, учете ги на прецизни движения на пръстите; развиват пространствено въображение.

Образователни:насърчаване на интереса към дизайна на хартия; формиране на трудова култура и подобряване на трудовите умения; да възпитава точност, умение за внимателно и икономично използване на материала, поддържане на работното място в ред.

Целеви ориентири:фокусира се върху схемата, знае как да използва схемата в реално пространство, знае как да работи според правилото и според модела, слуша възрастен и следва неговите инструкции, винаги разбира значението на изискванията, наложени при взаимодействие с възрастни по време на образователни дейностии изпълнява изискванията на учителя, предлага свои собствени начини за изпълнение на заданието, отчита мнението на другите деца в хода на образователната дейност, притежава уменията за проектиране от хартия.

Средства за изпълнение:визуално: диаграма на къща, изображения на къщи, готова пробатворби, словесно: стихотворение, разказ, гатанки, разговор, мултимедия: музикален съпровод, презентация „Къща”.

Работа с речник:изясняване и активиране в речта на думите оригами, сгъване, вертикално, равнина.

Материали и оборудване: 3 листа цветна хартия различен цвятФормат А4, схема на работа, ножица, лепило, обикновен молив.

методология:

Уводна част

възпитател:

Деца, моля, чуйте стихотворение на Ирина Столовая:

„Ще си построя къща,

В него ще има много място!

В къщата ще има маса и печка.

Ще пусна овца в къщата си..."

За какво е това комично стихотворение? Точно така - за къщата. Познайте какво ще правим? Днес в урока ще направим къща от хартия по метода оригами.

На дъската пред вас е прикрепена схема на работа.

Учител: 1) Първо, ще направим заготовки от хартия. Вземам лист хартия. Каква форма е? Момчета, имаме правоъгълник на масата. Нека направим квадрат от него. Повтаряй след мен. Поставяме пред нас правоъгълен листи равномерно огънете ъгъла на листа, така че да го кратка частлежи плоска по дългата. Загладете с пръсти получения диагонал. Обръщаме листа и огъваме "допълнителното" парче равномерно. Разширяване. Взимаме ножици и отрязваме излишното. Каква е формата на листа? правилно. Трябва да направите два от тези квадрата. Да се ​​захващаме за работа.

2) Деца, покажете ми вашите квадрати. Много добре! Сега сгънете двата квадрата заедно с цветната страна навън. След това работим по схемата. Слушайте и вижте какво трябва да се направи, моля.

3) Първо, квадратните листове трябва да бъдат сгънати наполовина хоризонтално. Горният цвят ще бъде цветът на покрива, цветът, който остава вътре в сгънатия квадрат, ще бъде стените.

4) Деца, вижте каква фигура получих? правилно. Сега този правоъгълник трябва да бъде сгънат наполовина вертикално, обозначавайки центъра, внимателно да заглушите линията на сгъване и да разгънете.

5) Към централната линия на сгъване трябва да огънете страните на вашия правоъгълник от двете страни. Трябва да имате квадрат.

6) Сега разширете отново квадрата до правоъгълник.

7) Момчета, остава ни да отворим страничната част, така че горната част на хартията да е огъната под формата на каква форма? Точно така, триъгълник. Правим същото и от другата страна.

8) Нашите къщата е готова... Ще разгънем малко страничните стени и ще поставим къщата на равнина.

Главна част

Физическо възпитание "Еленът има голяма къща"

Възпитател: Еленът има голяма къща, (Ръцете над главата - ние представляваме покрива на къщата.)

Той седи, гледа през прозореца. (С десния юмрук поддържаме бузата, с лявата ръка поддържаме дясната.)

Зайчето тича през полето, (Бяга на място.)

Той чука на вратата: (Тъпче с крака, ръце на колана.)

„Чук-чук, отворете вратата, (Имитация на почукване на вратата, последователно с всяка ръка.)

В гората има зъл ловец." (Ръцете върху колана, завийте надясно и наляво.)

„Зайче, зайче, тичай! (Спира движението на ръката.)

Дай ми лапа." (Протягаме ръцете си с отворена длан)

Завършване на работата.

Възпитател: А сега ще изпълнявате работата по схемата. Но за начало нека си спомним етапите на работа.

Отговорите на децата.

Възпитател: Нека сега да завършим тези стъпки сами.

Много добре! Направи го къщи, но нещо им липсва...

Нека да отгатнем гатанките:

1) В тъмното, по-близо до нощта,

Очите на къщите ще светнат.

Само те скоро ще бъдат затворени

Завеси за плътни мигли. (прозорец)

2) Той се среща с всички с една ръка,

Другият изпраща.

Кой идва, кой си тръгва -

Всички я водят за ръка. (врата)

3) Има свещ

Изработена от тухли.

Всичко по-горе.

Тя отвори уста

И диша дим. (тръба)

Така че ще изрежете прозорците, вратата и тръбата от останалата цветна хартия и ще я залепите върху вашата къща.

Заключителна част

Изход:

Възпитател: Браво, нека прикрепим къщичките към дъската. Вижте колко прекрасно направи го... Целият град! Кого ще сложите в къщите си? Можете да изберете играчка и ние ще играем с вас. И в следващия урок можем да нарисуваме или извайваме този, който искате да настаните в тази къща.

отражение:"Ябълково дърво".

На дъската е нарисувано ябълково дърво. На децата се раздават нарисувани ябълки от два цвята – червени и зелени. Залепват ябълките върху ябълковото дърво: зелено - мисля, че направих всичко перфектно, имам добро настроение; червено - не се справих със задачата, в тъжно настроение съм.

Използвани книги:

    С. А. Козлова - Предучилищна педагогика: учебник за ученици от средните училища професионално образование/ С. А. Козлова, Т. А. Куликова - 12 изд., М .: Издателски център "Академия", 2011.- 272с.

    О. В. Павлова - Комплексни класовевърху визуална дейност по програмата на И. Е. Веракса, Т. С. Комарова, М. А. Василиева. Волгоград: 2016 - 191с.

    С. В. Погодина - Теоретико-методологически основи на организацията продуктивни видоведейности на деца в предучилищна възраст. М.: Издателски център "Академия", 2015.-272с.

тема:Работа с хартия.

Подтема:Оригами "Птица".

Цел на темата:
  • Да преподава анализ на конструкцията и нейното изпълнение от хартия;
  • Развийте око, творческо въображение, сръчност и координация;
  • Да възпитава у децата добронамереност, отзивчивост, точност.
Планиран резултат:Умеете да правите разлика между птиците. Да научи на точност в работата и любов към работата.

Основни понятия:Правила за работа с ножици; правилно четене на конвенциите при боравене с хартия.

Интердисциплинарни връзки:Светът, литературно четене, музика, техника, учебник Т.М. Геранимус "Технология".

- основни: Работа с хартия. Оригами "Птица".
- допълнителен:методически наръчник, нагледен и раздатъчен материал.

Организация на пространството:фронтална работа, индивидуална, по двойки, самостоятелна, в групи.

Материали и инструменти:цветна хартия, ножици, магнетофон със звуци на пеене на птици, проектор, екран, компютър.

Приложени методи:нагледно-илюстративно, словесно, игрово, търсене, моделиране.
Изпълнение на технологията Дейност
ученик
Дейност
учители
Образователно и развиващо
задачи на всеки етап
Диагностициране
задачи на всеки етап,
UUD
Етап I. Организиране на времето.

Целта е да се енергизират учениците.

Разбиране на информацията, представено изрично в урока. Настройтедецата да работят Етап I.
Организационен момент, психологическа нагласа.

Звънецът звънна силно -
Урокът започва.
Ушите ни са на върха на главата
Очите са широко отворени.
Слушаме, помним,
Не губим нито минута
Седнахме тихо. Готвим се за урока.

Учител: Един необичаен гост поиска урока ни днес. Кой е това? Ще разберем, като прочетем гатанката на екрана.

Етап I.
Организиране на времето.

Личен UUD

II етап. Актуализация на знанията.

Целта е да се актуализира мисловни операции: анализ, сравнение, обобщение, помнете за птиците

Участвайтепри обсъждане на проблемни въпроси, формулирайте лично мнениеи спорятнеговата. Организирайтефронтална работа, водят учениците да обсъждат проблемни въпроси II етап.
Актуализация на знанията.

За гостите на прозореца
Костя налива просо.
Кои са тези гости
На прозореца на Костя?
(О. Висоцкая)

Прочетете пъзела.

деца: (птиците долетяха до Костя)

Лична УУД - самоопределяне, морална и етична оценка

Регулаторен UUD

II етап.
Актуализация на знанията.

- Какви гости са споменати в гатанката?

Когнитивна UUD

III етап.
Въведение в нова тема.

Цел: да доведе ученика до формулирането на темата и целите на урока

Работете с информация

Разговор с ученика

Да донесаучениците да обсъждат проблемни въпроси III етап.
Въведение в нова тема.

- Какво ще проектираме от хартия днес?

деца: Birdie.

учител:Да поговорим за рима?

- Как можете да характеризирате Костя?

(Той обича птиците, той е внимателно, емпатично момче)

- Храните ли птиците? Защо аз (вие) трябва да помагам на птиците? Кога е особено необходимо?

(Много е трудно за птиците през зимата, когато е толкова трудно да намерят храна, защото всички насекоми са се скрили в дупки и пукнатини. Орнитолозите казват, че ако не помогнете на птиците през зимата, тогава само две от десет ще оцелеят до пролетта. Затова закачаме хранилките.)

Комуникативен UUD

Когнитивна UUD

III етап.
Въведение в нова тема.

- Какви трудности изпитват птиците през зимата?

Дайте вашите примери за това какво сте направили добро за птиците тази година?

- Защо трябва да им помагаме?

Личен UUD

Регулаторен UUD

Когнитивно UUD - логично

Етап IV.
Нова тема.

Цел: да запознае учениците с метода за конструиране на птица от хартия

Дайте инструкции, настройте за работа.

Упражнявайте взаимен контрол и рендерв сътрудничество необходимата взаимопомощ ( работете по двойки).

Организирайтефронтална работа, за формиране на умение да организирате работното си място

Подредете работата по двойки. да предоставя

Те работят по двойки.

Етап IV.
Нова тема.

Учител: Преди да започнем, нека разгледаме извадка и диаграма на птица и да кажем, за да построим птица, какво ни трябва?

Учител: запомнете правилото за работа с ножици и символи

(диаграмата се показва като презентация на екрана).
приложение 1 ,
Приложение 2.

учител:Сега погледнете диаграмата и извадката на птицата и проучете как е конструирана птицата?
Приложение 3

Учител: Ето още една схема за конструиране на птица, ето нейния модел.

птица - 2

- Който иска може да проучи дизайна на втората птица. Изберете една от схемите заедно, опитайте се да проектирате в груб вариант. И ако искате, можете да проектирате и двете. Някой първи, някой втори.

Учител: Коя двойка е готова да обясни строителния процес? Кажете ми коя птица сте избрали, как да я проектирам.

2 стъпка - на етапи

- Кой избра втората птица?

И как можеш? Какви цветове избрахте за птицата?

И как да направим гърдите на птицата червени?

(Стъпка по стъпка обяснение на напредъка на строителството.)

Етап IV.
Нова тема.

- Защо всеки от вас трябва да спазва тези правила?

Регулаторен UUD - планиране, поставяне на цели

Лично UUD - самоопределение

Когнитивни UUD - действия за поставяне и решаване на проблеми, символични и символични

Комуникативен UUD

(планиране на образователно сътрудничество, способност за изразяване на мислите)

Логически ELC (избор на основание и критерий за сравнение)

етап V. Физическо възпитание. етап V
Физическо възпитание.

А сега да чуем как пеят нашите птици?

Когнитивна УУД – общообразователна

етап V
Физическо възпитание.

Когнитивна УУД – общообразователна

Етап VI. Самостоятелно изпълнение на работата

Осъзнайтевзаимен контрол и рендерв сътрудничество необходимата взаимопомощ ( работа по двойки, в група).

Оценете правилността на задачите

Организирайте работата по двойки или групи да предоставяконтрол върху изпълнението на задачата.

Етап VI.
Самоизпълнение
работа.

Направете птица от хартия. Дайте му име. Кажете каква е ползата от него.

Комуникативен UUD

Етап VI. Самостоятелно изпълнение на работата

Измисли ли място, където тя се събужда, за да живее?

Регулаторно ECD (поставяне на цели, планиране, прогнозиране, контрол, корекция, оценка, саморегулиране)

Когнитивни UUD - общообразователни и логически действия

Контролираща задача Сега нека решим файловата дума. Filvoord може да се мести надясно, наляво, нагоре, надолу. Можете да мислите заедно. (На екрана)
С д АЗ СЪМ T Е Л
н Б О Л А Г
Е Р А ДА СЕ ДА СЕ Л
Г И NS T С Е

Въпроси на екрана:

- Птица с червени гърди. (снедюр)

- Птица, чието име е подобно на женско име. (чака)

- Горски "доктор". (кълвач)

- Птици, които излюпват пиленца през зимата. (Crossbones)

Какво можете да кажете за тези птици?

Когнитивна UUD
Комуникативен UUD
Личен UUD
Регулаторен UUD

Целта е да се обобщи извършената работа в урока.

VII. Резюме на урока. Отражение на дейността.

Какво трябва да научите в урока? научихте ли се?

Кажете ни по схемата:

- Направихте отлична работа. За да не забравите, говорете помежду си как се изпълнява птицата.

Лично UUD - образуване на смисъл

Регулаторни ELM - Оценка.

Комуникативен UUD

Кой измисли място, където могат да живеят нашите птици?

Нека ги поставим на дърво с много планинска пепел. В крайна сметка нашите пернати приятели я обичат толкова много. (Приложение 5)

Домашна работа.

1-ва група.Вкъщи можете да разберете от допълнителната литература кои птици се хранят с планинска пепел?

2-ра група.Намерете стихотворения, които описват живота на птиците през зимата.

  1. Изрежете квадрат с модел на птица и го огънете диагонално.
  2. Увийте опашката и носа заедно по линията на сгъване.
  3. Огънете носа назад, като леко се отдръпнете от ръба.
  4. Сега сгънете всичко наполовина.
  5. Свийте крилата си, всяко в своя посока.
  6. Обърнете всичко с главата надолу.
  7. Огънете краищата на крилата още веднъж и спуснете носа навътре.
Споделете с приятели или запазете за себе си:

Зареждане...