Цікаві назви математичних проектів в доу. Проект по ФЕМП в підготовчій до школи групі "математика всюди, математика всюди"

Проект: «Весела математика у віршах». Середній дошкільний вік

Педагогічний проект «Казкова математика» для дітей середньої групи.

Тривалість проекту 2 місяць.
укладач: Волоковимі. Н. А.
організація проектної діяльності дітей дозволить здійснити інтеграцію практично всіх освітніх областей, вирішити поставлені цілі, а найголовніше активізувати і задовольнити пізнавальні інтереси дітей в області математики, самостійну діяльність, рухову активність. В результаті проектної діяльності у вихованців, повинна підвищитися мотивація до вивчення математичних уявлень, Підвищиться рівень виховно - освітньої діяльності, Що сприяє розвитку їх творчої ініціативи. В результаті проведеної роботи у дошкільнят розвиваються навички взаємодії і співпраці, артистичні здібності, діалогічна мова, прояв творчих здібностей.
Актуальність проблеми.
завдання дошкільного виховання полягає не в максимальному прискоренні розвитку дитини, а, перш за все в створенні кожному дошкільнику умов для найбільш повного розкриття його вікових можливостей і здібностей.
У дошкільному віці процес пізнання у дитини відбувається емоційно-практичним шляхом. Кожен дошкільник - маленький дослідник, з радістю і здивуванням відкриває для себе навколишній світ. Дитина прагне до активної діяльності, і важливо не дати цьому прагненню згаснути, сприяти його подальшому розвитку. Величезну роль в розумовому вихованні грає математичне розвиток. Математика володіє унікальним розвивають ефектом. Її вивчення сприяє розвитку пам'яті, мови, уяви, емоцій; формує наполегливість, терпіння, творчий потенціал особистості. Математика - один з найбільш важких навчальних предметів. потенціал педагога дошкільного закладу полягає не в передачі тих чи інших математичних знань і навичок. Формування елементарних математичних уявлень є засобом розумового розвитку дитини, його пізнавальних здібностей.
Для дитини-дошкільника основний шлях розвитку - емпіричне узагальнення, т. Е. Узагальнення свого власного чуттєвого досвіду. Для дошкільника зміст повинен бути чуттєво сприймаються, тому в роботі з дошкільнятами так важливо застосування цікавого матеріалу (Вірші, знання з історії математики, завдання на розвиток логічного мислення, Математичне свято - розваги).
Проблема проекту:
Невміння дітьми застосовувати математичні знання в нестандартних ситуаціях, ставити мету, складати план роботи, виконати її до кінця.
Однак проблема формування і розвитку математичних здібностей дітей - одна з найменш розроблених на сьогодні методичних проблем дошкільної педагогіки. Навчання дошкільнят основам математики відводиться важливе місце. Традиційно проблему засвоєння і накопичення запасу знань математичного характеру в дошкільній педагогіці пов'язують в основному з формуванням уявлень про натуральному числі і діях з ним (рахунок, прираховування, арифметичні дії і порівняння чисел, вимірювання скалярних величин і ін.)
Дитині на заняттях потрібна активна діяльність, Що сприяє підвищенню його життєвого тонусу, що задовольняє його інтереси, соціальні потреби.
На заняттях з математики вірші, розповіді про цифри, фігури і т. Д. Саме через використання ігровий математики, Відображаються і розвиваються знання і вміння, отримані на заняттях з математики, виховується інтерес до предмету.
мета:
Розвиток інтересу до предмета математики, на основі пізнавальної активності і допитливості.
завдання:
- Розвиток у дітей розумових здібностей, таких як: аналіз, класифікація, порівняння, узагальнення; формування способів пізнання шляхом розучування віршів;
- Робити щеплення дітям інтерес до знань з математики, за допомогою цікавих завдань та ігор зробити захоплюючим для дитини;
- Сприяти розвитку у дітей уваги, кмітливості, здатності логічно мислити, міркувати, робити висновки;
Очікуваний результат.
при успішної реалізації поставленої мети і завдань ми плануємо отримати такі результати:
Дитина проявляє пізнавальну активність;
Порівнює, класифікує, відображає результати в мові;
Дитина має уявлення про форму, колір, величиною;
У дитини сформовано прагнення подолати труднощі;

Етапи проекту:
Перший етап Організаційний
Створення збірки віршів по ФЕМП для дітей середнього дошкільного віку.
Другий етап Практичний
Апробація збірки віршів по ФЕМП для дітей середнього дошкільного віку.
Третій етап Результативний
Підведення підсумків по реалізації проекту. проведення відкритого заходу: «Подорож в чарівну країну математики »
Додаток до проекту.
Завдання у віршах з математичним змістом.
У мишки два вушка.
Скільки вух у двох мишей?

П'ять щенят в футбол грали,
Одного додому покликали.
Він у вікно дивиться, вважає,
Скільки їх тепер грає?

Чотири стиглих груші
На гілочці хиталося.
Дві груші зняв Павлуша,
А скільки груш залишилося?

На ганку сидить щеня,
Гріє свій пухнастий бік.
Прибіг ще один
І сів поруч з ним.
(Скільки стало щенят?)

Привела гуска-матір
Шість дітей на луг гуляти.
Все гусенята, як клубочки.
Три синка, а скільки дочок?

Онуку Шурі добрий дід
Дав вчора сім штук цукерок.
З'їв одну цукерку онук.
Скільки ж залишилося штук?

На тин злетів півень,
Зустрів ще там двох.
Скільки стало птахів?
У кого відповідь готова?

Подарував ежата їжачок
Вісім шкіряних чобітків.
Хто відповість з хлопців,
Скільки у їжака ежат?

Підігріла чайка чайник,
Запросила дев'ять чайок.
Прилетіли все на чай.
Скільки чайок, відповідай!

У мене є три подружки,
У кожної по кухлю.
скільки кухлів
У моїх подружок?

Сім гусей пустилися в дорогу.
Два вирішили відпочити.
Скільки їх під хмарами?

Порахуйте, діти, самі.
Шиє собі кошеня тапки,
Щоб взимку не мерзли лапки,
Але не може порахувати:
Раз два три чотири п'ять...

Три пухнастих кішечки
Сіли на віконечку.
Тут одна до них прибігла.
Скільки разом кішок стало?

Ну-ка, скільки всіх хлопців
На горі катаються?
Троє в санчатах сидять,
Один чекає.

До сірої чаплі на урок
Прилетіло сім сорок.
І з них лише три сороки
Приготували уроки.
Скільки ледарів-сорок
Прилетіло на урок?

Шість веселих ведмежат
По малину в ліс поспішають.
Але один малюк втомився -
Від товаришів відстав.
А тепер відповідь знайди,
Скільки ведмедиків попереду?

Олівець один у Мишка,
Олівець один у Гриші.
Скільки ж олівців
У обох малюків?

На галявині біля дубки
Їжак побачив два грибка.
А подалі, у осик
Він знайшов ще один.
Хто відповісти нам готовий,
Скільки їжак знайшов грибів?

Я малюю котячий будинок:
Три віконця, будинок з ганком.
Нагорі ще вікно,
Щоб не було темно.
порахуй віконця
У будиночку у кішки.

Під кущами біля річки
Жили хрущі:
Дочка, син, батько і мати.
Хто встиг їх порахувати?

Шість ворон на дах село,
І одна до них прилетіла.
Відповідайте швидко, сміливо,
Скільки всіх їх прилетіло?

Яблука в саду достигли.
Ми покуштувати їх встигли:
П'ять рум'яних, наливних,
Три з кислинкою.
Скільки їх?

У цієї квітки
Чотири пелюстки.
А скільки пелюсток
У двох таких квіток?

Раз до зайчонку на обід
Прискакав дружок-сусід.
На пеньок зайчата сіли
І по п'ять морквин з'їли.
Хто вважати, хлопці, спритний
Скільки з'їдено морквин?

Барсучіха-бабуся
Спекла оладки,
Запросила трьох онуків,
Трьох забіякуватих барсучат.
Ну-ка, скільки барсучат
Чекають добавки і мовчать?

Ти, та я, та ми з тобою. Скільки нас всього? (Двоє)

Конспект підсумкового заняття з математики в середній групі «Будиночок для зайчика»
конспект комплексного заняття направлений на особистий розвиток дитини, розвиток ініціативи і творчий здібностей через ігрові вправи.
мета: Створити сприятливі умови для розвитку дітей середнього дошкільного віку в різних видах діяльності з урахуванням їх вікових та індивідуальних особливостей.
завдання:
освітні:
1.Форміровать навик вираження кількості через число.
2.Правільно вживати назви геометричних фігур.
3.Форміровать у дітей уміння відповідати на питання і задавати їх
Розвиваючі:
1.Развівать уяву і творчу активність.
2.Развівать пам'ять і увагу.
3.Закреплять знання про форму, колір, розмір.
виховні:
1.Воспітивать допитливість і інтерес до навколишнього світу.
2.Воспітивать вміння працювати самостійно та колективно.
3.Воспітивать позитивне ставлення до навколишнього світу.
Обладнання: картки з цифрами; іграшка зайчик; іграшка вовк;
Хід заняття:
Діти сидять на стільчиках, вихователь читає дітям російську народну казку «Лисиця і заєць» і пропонує дітям подумати, що могло б бути якби за місце півня лисиці попався б вовк. Вихователь вислуховує дітей обговорюють казку і разом з дітьми приходять до такого закінчення казки:
(Програють сцену м'якими іграшками.)
Йде зайчик і плаче, а на зустріч йому сірий вовк.
В: Про що зайка плачеш?
Зайчик розповів вовку про те, що з ним сталося. Вовк сказав:
Чи не плач підемо я вижену лісі.
Прийшли вони до будиночка вовк вигнав лисицю і оселився сам жити в Заюшкин хатинку. А зайчику суворо сказав пущу тебе твій будинок тоді коли ти підеш в казковий ліс і пройдеш там всі випробування.
З: Привіт, хлопці, мене звуть Зайка і у мене сталося нещастя! Мій будиночок, в якому я жив був такий затишний, але трапилася так що вовк вигнала мене з будиночка і не пускає назад. Для того щоб мені повернути мій будиночок вовк відправив мене в ліс пройти перешкоди зустрічаються на шляху. (Зайчик заплакав) Хлопці а мені одному так страшно туди йти. Може ви мені поможите?
діти: Так допоможемо.
З: Ви готові відправитися в таке незвичайне подорож? Чи готові подолати всі труднощі?
діти: Так готові !!!
З: Вирушаємо в путь.
заєць:Для того щоб потрапити в чарівний ліс ми з вами повинні пройти по стежці цифр, не просто пройти, а й вимовити їх в слух. Діти разом з зайцем вимовляють цифри лежать на стежці.
Підходять до першого столу:
завдання №1
Відгадай математичні загадки. (Загадки на столі)
Діти, вихователь і зайчик переходять на галявину (Стіл з цифрами).
Вихователь: Хлопці, це галявина чарівна. На ній виросли цифри. Знайдіть і покажіть цифру, яка позначає число заячих слідів.
Діти знаходять і показують цифру 10.
зайчик: Покажіть мені, будь ласка, цифру 3.
Зайчик перераховує у вільному порядку всі цифри від 1 до 10.
Діти показують цифри.
вихователь: Хлопці! Подивіться! У нас на шляху дві стежки. Які вони по довжині?
діти: Одна стежина довга, а інша коротка.
вихователь: Вірно, а з якоїсь стежці ми швидше дійдемо до наступної галявинки (стіл із завданнями для дітей)?
діти: Ми швидше дійдемо по короткій стежці.
Вихователь проводить з дітьми физминутку «Зайка сіренький сидить»
Зайчик сіренький сидить
І вухами ворушить.
Ось так, ось так
Він вухами ворушить. Діти зображують вуха на маківці голови
Зайчику холодно сидіти.
Треба лапочки погріти.
Ось так, ось так
Треба лапочки погріти. Діти плескають у долоні
Зайчику холодно стояти.
Треба зайчику поскакати.
Ось так, ось так
Треба зайчику поскакати. Діти підстрибують на місці
Хтось зайчика злякав.
Зайка «стриб» і втік ... Діти тікають на свої стільчики
вихователь: Трохи відпочили і знову в дорогу.
Наступний стіл. Полянка перешкод.
Гра навпаки: «Навпаки». (Діти сидять на стільчиках, вихователь вимовляє слова і кидає м'яч комусь із дітей. Той, хто ловить м'яч повинен сказати слово, протилежне сказаному за змістом: вперед-назад, направо-наліво, вгору-вниз, далеко-близько, високо низько, над-під, далі-ближче, чорний-білий, добрий-злий, великий-маленький, веселий-сумний, довгий-короткий, світлий-темний, солодкий-гіркий).
Хлопці це була остання перешкода всі завдання виконані.
заєць: Хлопці спасибі вам велике ви мене дуже виручили, а зараз давайте разом з вами проженемо вовка з мого будиночка.
діти: Давайте.
Вихователь разом з зайчиком і дітьми проходять до будиночка і проганяють сірого вовка. Діти прощаються з зайцем.
Зайчик в знак подяки дарує дітям збірник математика у віршах.

Євгенія Рибіна
Проект по ФЕМП в старшій групі «В світі простору і часу»

Тип проекту:

інформаційно-творчий;

груповий;

середньостроковий.

Область «Пізнання».

актуальність проекту

Досвід навчання показує, що в процесі організації педагогічного впливу в дитячому садку і в родині діти засвоюють лише деякі з перерахованих тимчасових уявлень і вмінь орієнтуватися в часі. Різні за значенням тимчасові поняття часто поєднані (світанок і сутінки і ін.).

Більшість дітей не помічають відмінностей в забарвленні небосхилу в різні періоди доби, не можуть встановити і послідовність частин доби.

Часто дошкільнята не знають днів тижня, не можуть визначити їх послідовність. У запам'ятовуванні днів тижня спостерігається нерівномірність, краще запам'ятовуються дні, мають виражену емоційне забарвлення дл дитини.

Недостатні знання навіть старших дошкільників про способи вимірювання часу (за допомогою календаря, годинника). Назва інтервалів часу (хвилина, година) залишаються для дітей чисто словесними, абстрактними, так як ще не накопичено життєвий досвід діяльності протягом цих відрізків часу.

Отже, наявні у дітей знання про час неповні, поодинокі, не пов'язані і статичні. Це пояснюється тим, що епізодичні заняття, на яких дітей знайомлять з ознаками частин доби, заучують послідовність днів тижня, місяців, не дають їм необхідних знань про час - про його плинності та незворотності, про ритм, темпі і періодичності. Отримувані дітьми відомості залишаються на поверхні свідомості, не розкривають тимчасових відносин.

Таким чином, виникло протиріччя, з одного боку важливість і необхідність формування у дітей тимчасових і просторових уявлень, і з іншого - відсутність цілеспрямованої, систематичної роботи привели до вибору теми проекту.

Об'єкт проекту: навчання дітей старшого дошкільного віку поняттям про простір і час.

Предмет проект:сформовані просторові і тимчасові уявлення старших дошкільників.

Мета проекту: Розширити знання і уявлення старших дошкільників про поняттях часу і простору. Навчити відображати абстрактні поняття про час в конкретних діях з моделями годин.

Завдання проекту:

провести цикл занять і заходів по темі;

розробити інформаційні листи для батьків з рекомендаціями по ознайомленню дітей з днями тижня;

навчальні:

навчити орієнтуватися на площині і в часі;

навчити встановлювати просторові відносини між предметами;

розвиваючі:

розвивати вміння пересуватися в зазначеному напрямку;

виховують:

виховувати вміння працювати в парах, групах, самостійність і дисциплінованість.

виховувати пізнавальний інтерес до математики.

Участники проекту: діти старшого дошкільного віку, вихователь, батьки.

Необхідні матеріали:

Дитяча художня література;

Вірші, загадки, прислів'я, приказки про час;

Моделі годин різних часових проміжків;

дидактичні ігри на розвиток орієнтування в часі і просторі.

Передбачувані результати:

формування просторових, тимчасових уявлень;

підвищення пізнавальної активності учнів, інтересу до подальшого навчання математики.

Продукт проектної діяльності:Виготовлення моделі «машини часу», презентація про реалізацію проекту.

Список літератури:

1. Метліна Л. С. Математика в дитячому садку: Посібник для вихователів дитячого садка.

2. Колесникова І. А. педагогічне проектування: Учеб. посібник для вищ. навч. закладів.

3. Колесникова Є. В. Математика для дітей 5-6 років.

4. Михайлова З. А. ігрові цікаві завдання для дошкільнят.

Етапи реалізації проекту

Підготовчий етап Основний етап заключний етап

- постановка цілей, визначення актуальності і значущості проекту;

- підбір методичної літератури для реалізації проекту (журнали, статті, реферати та т. п.);

- підбір наочно-дидактичного матеріалу; художньої літератури, репродукцій картин; організація розвивального середовища в групі. розгляд картин і бесіди з їх змістом;

проведення занять;

проведення підсумкового заходу;

малювання з дітьми на тему «Годинник»;

створення і презентація.

- аналіз результатів проекту.

План реалізації проекту

Дата Назва заходу Мета і завдання Форма і зміст

Підготовчий етап

Перший тиждень Організаційні заходи. 1. Постановка цілей, визначення актуальності і значущості проекту.

1. Підбір методичної літератури для реалізації проекту (журнали, статті, реферати та т. П.).

2. Підбір наочно-дидактичного матеріалу; художньої літератури; дидактичних ігор, розробка бесід.

основний етап

Другий тиждень «У світі часу»

уточнити уявлення дітей про частини доби і пори року;

сприяти накопиченню досвіду при вивченні часу;

викликати інтерес до вивчення часу;

розвивати увагу, пам'ять, уяву, асоціативне мислення. Бесіда за серією картинок «Частини доби», «Пори року»;

Вірші про частини доби;

Дидактичні ігри: «Пори року», «Частини доби»;

Виготовлення конструкції «машини часу».

«Годинна майстерня» познайомити дітей з історією годин;

розширити знання дітей про розмаїття годин, їх будову.

виховувати повагу до людей різних професій. Перегляд відео «Годинник»;

розгляд ілюстрацій різних видів годин.

«Дні тижня» познайомити і закріпити з дітьми знання про дні тижня;

закріпити в роботі з цифрами послідовність днів тижня;

вчити пов'язувати назву кожного дня з його порядковим номером. Назва днів тижня з конкретним змістом діяльності дітей. Розгляд картинок із зображенням днів тижня;

Заучування вірша «Дні тижня»;

Рішення логічних задач.

«Орієнтування в просторі» Закріплення і вдосконалення вміння пересуватися в зазначеному напрямку, змінювати напрямок під час ходьби, бігу;

Закріплення вміння розрізняти ліву і праву руку. Рухливі ігри: «Знайди іграшку», «Куди підеш і що знайдеш?», «Знайди скарб»

«Країна математики» навчання дітей вмінню визначати положення предмета по відношенню до іншого предмету;

Навчання дітей вмінню визначати своє становище серед навколишніх предметів;

Уміння виконувати різноманітні практичні завдання при орієнтуванні на площині. Ігрові вправи: «Новосілля», «Що де стоїть?»;

Розгляд картинок, що демонструють просторові відносини;

графічний диктант

заключний етап

Третій тиждень Підготовка презентації щодо діяльності проекту

Ключові поняття

Навчання - спільна цілеспрямована діяльність дорослого і дитини, в ході якої здійснюється розвиток особистості, її освіту і виховання.

Розвиток - Багатомірний процес, зазвичай має на увазі зміна стану від менш задовільного до більш задовільного. Розвиток - це нормативна концепція, воно не має єдиного загальноприйнятого визначення.

Виховання - в широкому сенсі процес соціалізації індивіда, становлення і розвитку його як особистості протягом усього життя в ході власної активності і під впливом природного, соціального і культурного середовища.

Однією з особливостей просторового мислення є використання різних систем орієнтації в просторі (видимому або уявному). Найбільш природною, закріпленої всім досвідом людини системою орієнтації є схема тіла. Вона лежить в основі практичної орієнтації серед предметів і явищ. Дитина дуже рано починає орієнтуватися в навколишньому його реальному, а потім і уявному просторі з урахуванням положення власного тіла. Всі предмети в просторі він сприймає з урахуванням вертикального положення власного тіла. Ця природна позиція служить відправною точкою для створення різноманітних просторових образів.

Годинники - прилад для визначення поточного часу доби і вимірювання тривалості часових інтервалів в одиницях, менших ніж одну добу.

Тиждень - період часу в сім діб; інтервал часу в сім днів і починається з понеділка.

Добу - одиниця виміру часу, приблизно рівна періоду обертання Землі навколо своєї осі. Зазвичай під цілодобово увазі астрономічне поняття сонячні добу. У побуті добу часто називають днем. Добу діляться на 24 години.

Пори року - чотири періоди, на які умовно поділений річний цикл. розрізняють:

Календарні пори року - в більшості країн світу застосовується розподіл року на чотири сезони, по три календарних місяці в кожному. Астрономічні пори року, які відраховуються від точок сонцестояння (зима, літо) і рівнодення (осінь, весна). Зміна пір року обумовлюється річним періодом обертання планети навколо Сонця і нахилом осі обертання Землі щодо орбітальної площині і, в невеликому ступені, еліптичності орбіти.

Методичне забезпечення проекту

Матеріали для проведення бесід

Виховний захід «Людина і час»

Вид проекту: пізнавально-творчий.
Проблема: «Якої форми предмет?»
Мета проекту: познайомити з основними формами навколишніх предметів, закріпити знання геометричних фігур.
Термін реалізації проекту: протягом навчального тижня.
Учасники проекту: вихователь, діти старшої групи, батьки.
Гіпотеза: використовуючи методи і прийоми роботи за проектом можна домогтися не тільки високого рівня засвоєння програмного матеріалу, але і навчити дітей бачити форми навколишніх предметів, зіставляючи їх з геометричним зразком.
завдання:
1. Поглибити знання дітей про геометричні фігури і їх відмінні властивості.
2. Вчити аналізувати форму предметів і окремих частин, знаходити в найближчому оточенні предмети однакової і різної форми.
3. Розвивати уміння розрізняти моделі близьких за формою фігур.
4. Розвивати уявлення про те, як з однієї форми зробити іншу.
5. Виховувати допитливість, інтерес до фольклору.
Передбачуваний результат:
1. Освоєння дітьми математичних знань в області форма предметів.
2. Придбання конструктивних здібностей, уміння перетворювати одні математичні об'єкти в інші.
3. Уміння слухати і розуміти дорослого, діяти за зразком в різних видах освітньої діяльності.
Результат (продукт) проектної діяльності:
4. Створення збірки з загадками і віршами, оформлення його дитячими малюнками.
5. Презентація проекту: розвага «Подорож в місто геометричних форм»
Етапи проекту:
1. Підготовчий.
2. Організація роботи над проектом.
3. практична діяльність.
4. Підведення підсумків (презентація).
Схема реалізації проекту:
1. Робота з дітьми.
Безпосередньо освітня діяльність.
ФЕМП.
Тема: «Рахунок в межах 9, освіта числа 9, геометричні фігури, орієнтування в просторі».
Програмне зміст: вчити вважати в межах 9, показати освіту числа 9 на основі порівняння двох груп предметів, виражених сусідніми числами 8 і 9; закріплювати уявлення про геометричні фігури (коло, квадрат, трикутник, прямокутник), розвивати вміння бачити і знаходити в навколишньому середовищі предмети, що мають форму знайомих геометричних фігур; продовжувати визначати своє місце розташування серед навколишніх предметів.
Образотворча діяльність.
Малювання «Казкові будиночки».
Програмні завдання: вчити дітей створювати образ казкового будиночка, передаючи в малюнку форму знайомих геометричних фігур; закріплювати вміння малювати різними матеріалами, вибираючи їх за своїм бажанням.
Аплікація.
Тема: «Казкова птах»
Програмні завдання: закріплювати вміння дітей вирізати частини предмета різної геометричної форми і складати з них зображення; вчити зраджувати образ казкового птаха, прикрашати окремі частини і деталі зображення; закріплювати вміння вирізати симетричні частини з паперу, складеної вдвічі.
Ліплення з пластиліну.
Тема: «Овочі та фрукти для магазину».
Програмні завдання: закріплювати вміння дітей передавати в ліпленні форму різних овочів і фруктів; вчити зіставляти їх форму з геометричними формами, Знаходити схожість.
ознайомлення з художньою літературою.
Тема: Переказ дітьми словацької народної казки «У сонечка в гостях» за моделями заступникам.
Програмні завдання: вчити переказувати казку самостійно за моделями заступникам, зраджувати інтонацією характери героїв, розповідати казку в особах (змінюючи голос, інтонацію).
Заучування віршів «Вчимо форми предметів» Кожевников А. Ю. і розгадування загадок про геометричні фігури.
Самостійна ігрова діяльність. Логічні блоки Дьенеша, кубики «Склади візерунок», Колумбово яйце, головоломка Піфагора, В'єтнамська гра, квадрати Воскобовіча, рішення логічних задач на пошук відсутніх фігур, д / гра «Перевертиш» (перетворення однієї фігури в іншу), д / гри «Форми» , «Знайди схожу фігуру», «Колір і форма» (співвіднесення форм предметів з геометричною фігурою), «Підбери ключик», «Розклади фігури по місцях» та ін. Розфарбовування картин, які складаються з геометричних фігур.
2. Сумісна праця з батьками.
Підбір віршів і загадок про геометричні фігури для збірки і створення ілюстрацій спільно з дітьми. Готує устаткування до розваги «У місті геометричних фігур».
висновок:
Гіпотеза підтвердилася. Діти навчилися зіставляти форми предметів з геометричними зразками, знаходити їх в навколишньому середовищі.

Марина Аликова
Проект з математичного розвитку в старшій групі компенсує спрямованості «Цікава математика навколо»

Пояснювальна записка:

Актуальність.

Пізнавальна активність дошкільнят - це активність, що проявляється в процесі пізнання. Вона виражається в зацікавленій прийнятті дітьми інформації, в бажанні уточнити, поглибити свої знання, в самостійному пошуку відповідей на питання, що цікавлять, в прояві елементів творчості, в умінні засвоїти спосіб пізнання і застосовувати його на іншому матеріалі. Пізнавальна активність є неодмінною передумовою формування розумових якостей особистості, її самостійності та ініціативності. при правильній педагогічної організації діяльності вихованців та систематичної і цілеспрямованої виховної діяльності пізнавальна активність може і повинна стати стійкою рисою особистості дошкільника і робить сильний вплив на його розвиток.

Проблема, розв'язувана при реалізації: У старшій групі компенсує спрямованості виховується 15 дітей: 10 хлопчиків і 5 дівчаток. На ООД по формуванню математичних уявлень у багатьох дітей був відсутній інтерес до математики, Існували труднощі з мисленням, увагою.

Щоб підвищити рівень математичного розвитку, Активність дітей, розвинути у них інтерес до математики, Вирішили використовувати цікавий матеріал: Загадки, вірші, дидактичні ігри, цікаві питання, Завдання-жарти, математичні казки, прислів'я та приказки, пальчиковую гімнастику, Лабіринти, логічні кінцівки, математичні КВК.

контингент учасників: вихованці старшої групи компенсує спрямованості; вихователі; батьки вихованців.

мета: Створити умови для засвоєння дошкільнятами математичних уявлень, розвитку стійкого інтересу, Забезпечити успішне розвиток здібностей і мислення дітей.

завдання:

Розвивати інтерес до математики у дітей старшого дошкільного віку, емоційну чуйність через ігри з математичним змістом.

формування базисних математичних уявлень, Мовних умінь. Розширити і систематизувати знання дітей по розділу ФМП.

Активно впливати на всебічне розвиток дітей, Закріплення наявних знань.

Активізувати розумову діяльність (уміння порівнювати, узагальнювати,

класифікувати, аналізувати).

розвивати увагу, Сприйняття, пам'ять і логічне мислення, уяву, волю, творчі здібності дітей.

Формувати інтерес до різноманітної інтелектуальної діяльності.

Виховувати впевненість у власних математичні здібності, Умінні працювати в колективі.

Термін реалізації проекту -1 місяць, Серпень 2016р.

етапи проекту

1 етап - підготовчий

1. Вивчення літератури на тему «Кількість і рахунок», « Математика. логіка »

«Формування математичних уявлень у дітей 7 року », автори: Фалькович Т. А.,

Журнал «Дитина в дитячому саду» № 3 2005. - 72-76с.

Журнал «Дитина в дитячому саду» № 5 2005. - 62-64с.

Підбір комп'ютерних ігор.

2. Спільно з батьками поповнити іграми «Центр цікавої Математики» .

3. Збір ігор і посібників по математики«Вчимося рахувати і відраховувати», «Я запам'ятовую цифри», « математичні сходинки»

4. Оформлення інформаційного стенду для батьків.

2 етап - Реалізація проекту

1. Ігрова діяльність

дидактичні ігри:

«Склади число», «Прикладів багато-\\ відповідь один», «Припущення числа», «Перевертні».

2. Настільні ігри:

«Кубики знань», "Що до чого".

3. Сюжетно-дидактичні ігри з математичним змістом:

"Магазин" - вправляти в перераховування і отсчітиваніі предметів і умовних

позначень в межах 10;

«Цирк» - закріпити знання про рахунок; «Зоопарк» - створення практичної необхідності в порівнянні поруч стоять чисел в межах 10, встановлення зв'язку і відносин між ними.

4. Створення спільно всіма учасниками проекту багатофункціонального дидактичного посібника «Писати торба» - вихованці разом з батьками вдома придумували чим наповнити диво коробочку і кожна дитина вніс свою лепту у створення нової іграшки: Хтось приніс необхідний матеріал, А хтось придумував завдання та ігри.

У підсумку хлопці запропонували наповнити іграшку набором гудзиків різної форми (круглі, квадратні, овальні різних розмірів, а також великими гудзиками з різною кількістю отворів (2, 4) - можна визначити на дотик форму, розмір і т. Д. Також діти запропонували різні стрічки різні по ширині, по довжині, різних колірних відтінків і фактури. По ходу поповнення незвичайної коробочки, хлопці придумали цікаві завдання:

1) розклади смужки по довжині (від найкоротшою до самої довжиною,

2) знайди 2, 3 смужки, однакові по довжині,

3) розклади по ширині (від самої вузької до найширшої,

5) скільки разів в стрічці поміститься умовна мірка,

6) за допомогою якої умовної мірки можна розділити стрічки на 2, 3, 4 рівні частини,

7) виготовити умовну мірку, рівну 2, 3, 4 частин стрічки,

8) викласти візерунок всередині широкої стрічки,

9) співвіднести кінці шматочків від єдиної стрічки для її відтворення.

5. Комп'ютерні ігри на розвиток математичних здібностей в індивідуальній роботі.

6. Дидактичні, пальчикові, рухливі ігри математичного змісту:

«Знайди квадрат», «Однакові будиночки». «Мозаїка», «Блоки Дьенеша», «Порахуємо, пограємо», "Прогулянка по місту", "Більш-менш", «Картотека ігор на розвиток сприйняття кольору» , «Форма і колір», «Геометричне лото», «Намалюй трикутник ниткою», «Допоможи кішці дістатися до мишки», «Допоможи мишеняти», «Геометричні доріжки», «Підбери рукавички», «Злови рибку», «Телевізор», «Прив'яжи до куль ниточку».

Рухливі ігри з рухом, математичні логоритміки.

заучування віршів: С. Маршак "Веселий рахунок", заучування лічилок, віршів, потешек, загадок, пальчикових ігор на закріплення рахунку.

Ігри-атракціони ІКТ: «Логічна математика» , «Дидактичні ігри по математики» , "Знайди 10 відмінностей" та ін.

А також цікаві питання, Завдання-жарти, математичні казки, Прислів'я і приказки, лабіринти, логічні кінцівки, математичні КВК.

7. Ігри та завдання з логічними блоками Дьенеша і паличками Кьюізенера.

Дані гри допомагають розвитку пізнавальних здібностей у дітей, формуванню інтересу до діяльності з числами, геометричними фігурами, величинами, рішенням конкретних завдань індивідуальної роботи з дітьми, вдосконалення математичних уявлень. В ході виховного процесу я проводила чітку і послідовну роботу по формуванню ігрових навичок. В результаті у виборі ігор діти часто проявляють самостійність, виходячи з що розвиваються у них потреб, Інтересів. В ході гри вони долучаються до складного інтелектуальної праці. Діти грають індивідуально або спільно з іншими дітьми, невеликий підгрупою. Від засвоєння правил та ігрових дій в заданому в грі вигляді діти переходять до вигадування нових варіантів ігор, прояву творчості.

3 етап - Презентація проекту

розвага« математичний турнір»

Поповнення багатофункціонального допомоги по математики«Писати торба» пропонованими дітьми матеріалами(Камінчики, бісер, мотузочки, стрічки).

узагальнення матеріалів проекту.

Робота з батьками:

Випуск папок-передвіжек «Веселі цифри», "Геометричні фігури", Індивідуальні бесіди, семінар- практикум « Математика навколо нас»

Очікуваний результат:

проект надає можливість проявити на практиці знання, фантазію, творчість, сформувати у дітей стійкий інтерес до математичної діяльності. Закріпити знання про математичних поняттях, Застосовуючи які в різних видах діяльності, дитина може створити щось нове.

Виявляючи ініціативу, інтерес до ігор, діти вчаться ставити мету, підбирати засоби для її досягнення, оцінювати наслідки, приймати рішення, вчаться логічно мислити.

Усвідомлення батьками важливості формування елементарних математичних уявлень у дітей з ОНР за допомогою цікавого матеріалу.

Отримані результати:

Констатація позитивної динаміки прояву інтересу до математики, Конструкторських умінь і навичок у дітей.

Поліпшення операцій логічного мислення (Аналіз, синтез, класифікація, порівняння, узагальнення, абстрагування).

Підвищення педагогічної грамотності і зацікавленості батьків у формуванні математичних уявлень у дітей.

оформлений центр цікавої математики.

Муніципальне бюджетне дошкільний освітній заклад №79 «Садко»

Короткостроковий проект в старшій групі

по темі: «Центр цікавої математики»

виконав:

вихователь Трефилова Е.В

Сургут, 2016

«Предмет математики настільки серйозний, що корисно не упустити випадку, зробити його трохи цікавим»
Б. Паскаль

Тип - практико-орієнтований.

Вид - творчий.

Терміни реалізації: вересень - листопад 2016 р

Участники проекту: вихователь, батьки, діти.

Актуальність роботи:

ФГОС ДО встановлює вимоги до розвиваючої предметно-просторового середовища, як одній з умов реалізації основної освітньої програми дошкільної освіти (Далі Програма)

Інноваційність підходу до організації розвиваючої предметно-просторового середовища розвитку дитини визначається актуальністю інтеграції не тільки освітніх областей, визначених ФГОС, а йнеобхідністю організації центрів активності на принципах розвитку і інтеграції.

Для реалізації освітній галузі «Пізнавальний розвиток», через процес формування елементарних математичних уявлень в групах ДНЗ, організовуютьсяцентри цікавої математики.

Математика - це потужний фактор інтелектуального розвитку дитини, формування його пізнавальних і творчих здібностей. Відомо і те, що від ефективності математичного розвитку дитини в дошкільному віці залежить успішність навчання математиці в початковій школі.

Навчання дошкільнят засадам математикипереслідує головну мету: виростити дітей людьми, які вміють думати, добре орієнтуватися у всьому, що їх оточує, правильно оцінювати різні ситуації, З якими вони стикаються в житті, приймати самостійні рішення.

Навчання математики дітей дошкільного віку немислимо без використання цікавих ігор, завдань, розваг.де роль нескладного цікавого матеріалу - активізувати розумову діяльність; захоплювати і розважати дітей; розширювати, поглиблювати, математичні уявлення; закріплювати отримані знання і вміння; вправляти в застосуванні їх в інших видах діяльності, новій обстановці.

Саме через ігри, як основний вид діяльності дітей, процес пізнання стає більш цікавим і цікавим, а значить, і успішним.

Мета проекту: створити умови для пізнавального розвитку дітей старшого дошкільного віку, шляхом перетворення «Центру цікавої математики» в розвиваючої предметно-просторового середовища групи.

завдання:

  • проаналізувати нормативно - методичні вимоги до організації РППС, до змісту центру цікавої математики в ДНЗ;
  • підібрати гри і ігровий матеріал в центр цікавої математики, виходячи з принципів доступності ігор дітям в даний момент, враховуючи їх вікові особливості;
  • долучити батьків до активної предметно-перетворювальної діяльності в інтер'єрі групи своїми руками;
  • брати участь в огляді-конкурсі на кращий методичне забезпечення «Центру цікавої математики», на рівні ДОУ.

Очікувані результати:

  • підвищення психолого-педагогічної компетентності педагога в питаннях формування РППС, оформлення центру цікавої математики і використання його вмісту;
  • наявність в центрі таких ігор і ігрового матеріалу, освоєння яких дітьми можливо на різному рівні, З урахуванням їх вікових особливостей;
  • позитивне ставлення батьків до питань перетворення центру цікавої математики, своїми руками в групі;
  • перемогти в огляді-конкурсі на кращий методичне забезпечення «Центру цікавої математики» (положення про конкурс від 28 серпня 2015года), на рівні ДОУ і представити результати педагогічного товариства.

Опис виконаної роботи

Підготовчий етап

У групі для центру цікавої математики необхідно було відвестиспеціальне місце, Оснащене іграми, посібниками, забезпечивши вільний доступ дітей до знаходяться там матеріалами. Цим самим, дітям надається можливість самостійно вибрати цікаву для них гру, посібники математичного змісту і грати індивідуально або спільно з іншими дітьми, невеликою підгрупою. Саме в ході гри, виникає з ініціативи самої дитини, він долучається до складного інтелектуальної праці.

  • Розробку проекту вирішенопочати з анкетування батьків(Додаток №1), щоб проаналізувати наскільки батьки володіють інформацією про цікавому математичному матеріалі і, яку б вони хотіли отримати консультацію, інформацію щодо формування елементарних математичних уявлень у дітей.
  • Після обробки анкет, булапроведена батьківська вітальня на тему: «Значення цікавої математики в дошкільному віці».мета: підвищення активності та інтересу батьків до розвитку у дітей математичних здібностей; залучення батьків до створення центру цікавої математики в групі, головною ідеєю якого булозробити математичну гру кожній родині своїми руками.

Кожній родині педагогом підібрана така математична гра, яку б вони змогли зробити своїми руками в домашніх умовах спільно зі своїми дітьми.

  • також були підготовлені буклетидля батьків «Математика важлива, математика потрібна» (Додаток №2) Батьки активно відгукнулися, ділилися ідеями, знаходили оригінальні рішення, висловлювалися, хто який внесок може внести в оформлення математичного центру і почалася спільна творча робота, Яка доставила всім масу задоволення.

діяльний етап

За час реалізації проекту, спільно з батьками, були проведені наступні заходи:

  • звільнили місце, необхідне для центру цікавої математики (прибрали непотрібні меблі, полиці);
  • зробили невеликий косметичний ремонт стіни, після демонтажу меблів (обклеїли шпалерами, пофарбували в яскраво жовтий колір);
  • підібрали необхідну, нові меблі для математичного центру (довгий стіл уздовж стіни, для математичної діяльності дітей; стільці; прозорі полки з оргскла, для створення обсягу на стіні; невелика шафа з дверцятами);
  • оформили стіну яскравою, об'ємною композицією (жираф з повітряними кулями, Обклеєний цифрами від 1 до 10);
  • наповнили центр цікавої математики наступним матеріалом:

Наповнення математичним матеріалом

Наочний демонстраційний матеріал

  • комплекти цифр;
  • демонстраційний матеріал «Пограй і порахуй»;
  • картинки за порами року і частинам доби;

Роздатковий матеріал

  • комплекти геометричних фігур різних розмірів, різного кольору;
  • комплекти цифр і картинок з предметами;
  • дрібні іграшки і предмети - матрьошки, грибочки, рибки і ін .;
  • рахункові палички;

Цікавий математичний матеріал (картотеки)

  • картотека математичних загадок і прислів'їв;
  • приказок і лічилок, задач-жартів;
  • головоломок і лабіринтів;
  • завдань на кмітливість;
  • рухливих ігор, ігор на знаходження схожості та відмінності, цікавих прикладів;
  • казок про цифри, числа й інші математичні поняття;
  • картотека математичних фокусів «Матемагія»;

Дидактичні ігри математичного характеру(За основними підрозділами: «Кількість і рахунок», «Величина», «Форма», «Орієнтування в просторі», «Час» + різні математичні лото, доміно і ін.).

  • набір вкладишів за принципом матрьошки;
  • мозаїка;
  • об'ємна гра-головоломка на комбінаторики з кубиків, складених з 2 частин різних конфігурації і кольору;
  • рамки і вкладиші;
  • тематичні доміно з кольоровими і тіньовими зображеннями;
  • конструктор з елементів з логічними вкладишами на теми «Форма», «рахунок», «розташування»;
  • настільно-друковані ігри математичного характеру (за напрямками - величина, форма, рахунок, орієнтування в просторі і т. п.);
  • гри з цифрами, монетами;
  • календар, модель календаря;
  • шашки, шахи;

Інтелектуальні, логіко - математичні ігри

  • кубики Нікітіна;
  • Рамки - вкладиші Монтессорі;
  • Геоконт;
  • математичний планшет;
  • блоки Дьенеша;
  • палички Кюїзенера;
  • гри Воскобовіча.

А також математичні ігри, зроблені батьками своїми руками

  • на стіні помістили назву математичного центру (діти групи придумали самі «Академія математики»);
  • подбали про те, в чому буде зберігатися математичний матеріал, щоб виглядало естетично, що не рвалося, що не мялось, можна було використовувати тривалий час (сумочки, коробочки, баночки, конверти, папки з файлами, підставки).

Оціночний (заключний) етап

  • Реалізуючи проект, педагог активно взаємодіяла з батьками вихованців, використовуючи інформаційно-комунікаційну форму роботи з ними. У створеній інтернет-групі «Сонечки-104» в «Контакті», де систематично ведеться спілкування з батьками, обговорювалися різні питання, стосовно перетворення «Центру цікавої математики», викладалися фотозвіти про виконану роботу і підсумком усього заходу стало вручення подяк всім учасникам проекту.
  • педагог прийняла участь у всеросійській акції «Я люблю математику», розмістивши на майданчику соціальних мереж: «В контакті» фото, створеного «Центру цікавої математики», супроводивши його коротким текстом.
  • 18 грудня 2015 року відбувся огляд - конкурс кращого методичного забезпечення «Центру цікавої математики» на рівні 8 міжнародного конкурсу і після підбиття підсумків журі конкурсу, створенийматематичний центр,зайняв диплом 1 ступеня.

І, як результат виконаної роботи відзначено, що:

  • у батьків з'явився інтерес до життя дитячого садка, також у них підвищилася активність і інтерес до розвитку у дітей математичних здібностей;
  • у дітей підвищився інтерес до елементарної математичної діяльності;
  • у дітей з'явилася потреба займати своє вільний час не тільки розважальними, а й вимагають розумового напруження, інтелектуального зусилля іграми;
  • у дітей відзначається прагнення до прояву самостійності, розвиток пізнавальних мотивів, що забезпечує елементи самоорганізації в ігровій та інших видах діяльності;
  • діти самостійно можуть вибрати собі гру, заняття за інтересами, цілеспрямовано діяти з матеріалом, об'єднаються в грі з однолітками.

Надалі, протягом року, у міру освоєння дітьми ігор, слід урізноманітнити їх види, вводити більш складні ігри з новим цікавим матеріалом.

Перетворюючи центр цікавої математики, педагог з батьками отримали масу задоволень від спільної творчої діяльності.

«Академія математики»

висновок

«Природа формує свої закони мовою математики» - ці слова належать Г. Галілею.

Дійсно, зміни, процеси, що відбуваються в світі видимих \u200b\u200bпредметів і явищ, протікають однаково для цілих груп, класів, об'єктів.

Знайомство з математикою дає перше інтуїтивне відчуття, що світ не є хаос, але скоріше певна тонка архітектура, яка має канон свого створення, і людина здатна доторкнутися до цього канону.

Багато видатних психологи і педагоги (П. Я. Гальперін, А. Н. Леушина, Т. В. Тарунтаева і ін.) Вважають, що формування у дітей математичних уявлень має спиратися на предметно-чуттєву діяльність, в процесі якої легше засвоїти весь обсяг знань і умінь, усвідомлено оволодіти навичками рахунку і вимірювання. З цією метою продумуються різні форми освітньої роботи з дітьми, т. е. навчання проводиться не тільки під час безпосередньої освітньої діяльності, а й під час інших видів виховної роботи (В грі, в процесі вироблення трудових навичок і ін.). Саме гра, в процесі навчання дошкільнят математиці, безпосередньо включається в заняття, будучи засобом освоєння нових знань, уточнення, закріплення матеріалу.

Граючи, в центрах цікавої математики, діти, в самостійної діяльності, відпрацьовують навички, закріплюють вже наявні знання,відкривають для себе нове в області математики.

Список літератури

  1. Арапова-Піскарьова Н.А. Формування елементарних математичних уявлень в дитячому садку. - М .: «Мозаїка-Синтез», 2008 р
  2. Воронова В.Я. « творчі ігри для дошкільнят »
  3. Карабанова О.А., Алієва Е.Ф., Радіонова О.Р., Рабинович П.Д., Марич Е.М. Організація розвиваючої предметно-просторового середовища відповідно до федеральним державним освітнім стандартом дошкільної освіти. Методичні рекомендації для педагогічних працівників дошкільних освітніх організацій і батьків дітей дошкільного віку / О.А. Карабанова, Е.Ф. Алієва, О.Р. Радіонова, П.Д. Рабинович, Е.М. Марич. - М .: Федеральний інститут розвитку освіти, 2014. - 96 с.Чеплашкіна І.М. та ін. Математика - це цікаво. - СПб .: «Акцідент», 1996 г.
  4. http://www.consultant.ru/ Наказ Міністерства освіти та науки Росії від 17.10.2013 N 1155 "Про затвердження федерального державного освітнього стандарту дошкільної освіти "

Поділіться з друзями або збережіть для себе:

Завантаження ...